Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Τα τεστ είναι πολλά σε σχέση με άλλες φάσεις, δεν νομίζω ότι είναι τόσο πολλά ώστε να δείχνουν παραπλανητικά νούμερα. Μάλλον το προηγούμενο διάστημα γίνονταν λιγότερα. Για τα νοσοκομεία, τι να πω, την άλλη φορά πιάσαμε κορυφή στους 630 διασωληνωμένους, τώρα είμαστε κάτω από 400, αλλά φαίνεται ότι το γενικότερο σύστημα έχει καταρρεύσει. Όσο εμβολιάζονται ηλικιωμένοι, είναι καλό για τις διασωληνωσεις, όμως έχω καταλάβει ότι οι νοσηλείες είναι πολλές, από ανθρώπους μέσης ηλικίας. Δεν φτάνουν απαραίτητα σε μεθ αλλά νοσούν σοβαρα κ μένουν καιρό μέσα. Ελπίζω να προχωρήσει κ η γραμμή 60-64 κ να κατέβει κι άλλο γιατί κι αυτοί εργάζονται ή έχουν εγγόνια που προσέχουν κλπ. 

 

Στις Κυκλαδες γίνονται εμβόλια για τους ηλικιωμένους αλλά ακόμα δεν έχουν στήσει την άλλη γραμμή, ούτε καν στη Σύρο. Η οποία κοκκίνισε χτες γθατι η ομάδα βόλεϊ (επαγγελματική) γύρισε με πολλά κρούσματα μετά από αγώνα στη Βέροια. Κ κόλλησαν πολλοί γύρω γύρω που είχαν σχέση με την ομάδα, συν κρούσματα στο Νεώριο, κ κάτι ψιθυρίζεται για την Εκκλησία επίσης. Η Συρις ειναο σημείο αναφοράς λόγω νοσοκομείου, υπηρεσιών, ανταποκρίσεων πλοίων, αν έχει γίνει εκεί χαμός μπορεί να μεταδοθεί παντού εύκολα.  Σε χωριό της Ναξου επίσης συρροή, κάποιος κόλλησε από κάπου κ προφανώς δεν πρόσεχαν, έκαναν τραπέζια κ τετοια κ κόλλησαν πολλοί. 

Δεν λέω ότι είναι παραπκανητικα τα νούμερα αλλα λόγω του ότι όλοι κυκλοφορούν μεν αλλά και πολλοί εξ αυτών δεν προσεχουν . Οπότε λογω των νέων στελεχών κολλούν κσι πιο εύκολα.

Τι έχουμε καταφέρει τωρα?Τίποτα.Και αυτοί που δεν προσεχουν αλλα κ το κράτος με την πίεση.Η πίεση από ένα σημείο και έπειτα λειτουργεί αντίστροφα.Τι τα θελουν τα μηνύματα αφού όλοι πάνε όπου θέλουν και μας σπάνε τα νεύρα να το βάζουμε κάθε φορά?Μόνο η αστυνομευση στους νομους χρειάζεται.Τι ήθελαν τις νέες δηλώσεις εργοδοτών που παλι δεν τις κοιτάνε?Τι τους πειραζε το κλικαρισμα στα μαγαζιά και δεν άφησαν να δουλέψουν λιγο οι άνθρωποι και να παει ο άλλος να ψωνίσει κατι να σκοτώσει την ωρα του αντι να παει σε ένα γειτονα να πιει καφέ και να κολλήσει?.Γιατι κλεινουν τις κατωτερες βαθμίδες εκπαίδευσης κ δεν επιβάλλουν τηλεργασια να περιοριστεί η μετάδοση κ να μην στιβαζεται ο κοσμος στα,μέσα?Δεν πέφτει φύλλο στα νοσοκομεία και βγαίνει πριν λίγο ο Γώγος κ λεει οτι ελεγχόμενα μπορούμε να ανοιξουμε.Ποτε?

Εκτός από λοιμοξιολογους δεν συμβουλετονται κ ψυχολογους για να δουν πους θα χειριστούν την κατασταση?

Και σε αυτη την ομαδα δεν εκαναν τεστ κ άφησαν το νησί να γεμίσει?Δεν τους έβαλαν σε καραντίνα?Και έλεος πια με αυτά τα τραπεζώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αυτό είναι το θέμα, αρνούνται να δουν ότι λοκντάουν όπως του Μάρτη δεν πρόκειται να γίνει ξανά. 

 

Σήμερα στο Νιάρχος γινόταν το σώσε. Είχε και παιδικό πάρτι μασκέ σ' ένα σημείο, πάνω από εκατό άτομα ο ένας πάνω στον άλλο, περάσαμε κι έπαθα πλάκα. Μπροστά σ' αυτήν την εικόνα, είναι γελοίο να έχεις κλειστά καταστήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Αυτό είναι το θέμα, αρνούνται να δουν ότι λοκντάουν όπως του Μάρτη δεν πρόκειται να γίνει ξανά. 

 

Σήμερα στο Νιάρχος γινόταν το σώσε. Είχε και παιδικό πάρτι μασκέ σ' ένα σημείο, πάνω από εκατό άτομα ο ένας πάνω στον άλλο, περάσαμε κι έπαθα πλάκα. Μπροστά σ' αυτήν την εικόνα, είναι γελοίο να έχεις κλειστά καταστήματα. 

Αχ τι μου θύμησες τωρα.Ειδα μια κυρία να κουβαλάει χαρταετό.Αν δεν ήμουν στο αυτοκινητο στο αντιθετο ρεύμα θα την πλησίαζαν κ θα την ρωτουσα.Να πετάξουμε τουλάχιστον χαρταετό στο μυστικό μέρος που πηγαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή που μένω σκ γίνεται χαμός, ποτέ δεν βγαίνουμε έξω για αυτόν τον λόγο, βγαίνω στο μπαλκόνι και είναι σαν σε διαδήλωση πραγματικά!! Δεν νομίζω όμως να γίνεται έλεγχος, χθες ενώ κάτω υπήρχε αστυνομία το ίδιο χαμός γίνονταν, έβλεπες παρέες από 10-15 άτομα να κάθονται μαζί, και μιλάμε για έναν δήμο που βρίσκεται στα κόκκινα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς βγήκαμε χτες μια βόλτα. Είχε κόσμο αλλά εκεί που ήμασταν υπήρχαν αποστάσεις. Λίγα μέτρα πιο πέρα όμως μπορεί να έβλεπες συνωστισμό. Διάβασα ότι η Παγώνη προτείνει να αρχίσουν από Δευτέρα να ανοίγουν καταστήματα και σχολεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Κι εμείς βγήκαμε χτες μια βόλτα. Είχε κόσμο αλλά εκεί που ήμασταν υπήρχαν αποστάσεις. Λίγα μέτρα πιο πέρα όμως μπορεί να έβλεπες συνωστισμό. Διάβασα ότι η Παγώνη προτείνει να αρχίσουν από Δευτέρα να ανοίγουν καταστήματα και σχολεία.

Η παγωνη λεει ο.τι της κατέβει.Τωρα ειναι και σεψρολο Μπαρμπαρηγου.Προτειβει να ψήσουμε Τσικνοπέμπτη στο μπαλκόνι και να μιλάμε με τους γείτονες που θα ψήνουν από δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2021 at 12:24 ΜΜ, Ilaeira είπε:

 

Αχ δεν μπορώ. Αυτά δεν μπορώ. 

 

Δεν είσαι η μόνη που έχουν περιοριστεί οι ελευθερίες της. Σε όλο τον κόσμο συμβαίνει αυτό. Παντού τα μαγαζιά είναι κλειστά, οικονομίες καταστρέφονται, οι άνθρωποι πεθαίνουν εκεί που δεν αντέχουν τα συστήματα υγείας. Στην Αμερική που δεν κατεστάλησαν και πολύ οι ελευθερίες, μετράνε μισό εκατομμύριο νεκρούς σ' έναν χρόνο. 

 

Αν θέλεις να μιλήσουμε για την ανικανότητα και τα λάθη των κυβερνήσεων, μαζί σου. Αν θέλεις να αναλύσουμε πώς η πανδημία ανέδειξε τα εγγενή προβλήματα των σύγχρονων οργανωμένων κοινωνιών, πώς οι πλούσιοι γίνονται ακόμα πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι, πάλι μαζί σου. Αλλά όταν μιλάς για καταστολή ελευθεριών επειδή δεν λειτούργησε κανονικά η σεζόν των γάμων (που όποιος θέλει να παντρευτεί παντρεύεται, άλλο που φυσικά προτιμά κανείς να το κάνει κάποια στιγμή που θα μπορεί να καλέσει κόσμο), μην απορείς που δεν σε παίρνουν οι συνομιλητές σου στα σοβαρά. 

 

Συμβαίνουν πράγματα δύσκολα, πρωτοφανή, που θα επηρεάσουν την ανθρωπότητα σε βάθος χρόνου. Η πρόκληση είναι να αντιμετωπιστούν σ' ένα πλαίσιο ισονομίας και ανθρωπιάς. Όταν κραυγάζεις για στέρηση ελευθεριών, βγάζεις αυτόματα τον εαυτό σου από αυτό το πλαίσιο, γιατί αρνείσαι να συμμετάσχεις στην κουβέντα από τη βάση της, η οποία είναι πως αυτό το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Το να μην γίνονται γάμοι και βαφτίσεις ΔΕΝ είναι πρόβλημα. Το να δίνεις στους φωτογράφους 450 ευρώ τον μήνα ενώ έχουν χάσει εισόδημα ενός έτους, αυτό ΕΙΝΑΙ πρόβλημα. 

 

Έχω ζοριστεί φοβερά αυτόν τον χρόνο για διάφορους λόγους. Σε όλους μας λείπει να βγούμε έξω και να ζήσουμε κανονικά, δεν εισαι η μόνη. Αλλά δεν θεωρώ ότι κάποιοι κακοί άνθρωποι μου στερούν τις ελευθερίες μου. Θεωρώ ότι κάποιοι όχι και τόσο ικανοί άνθρωποι θα μπορούσαν να διαχειριστούν καλύτερα τα πράγματα, ώστε να μην κλείνουν τα μαγαζιά στη γειτονιά μου. 

 

Συγμώμη που απαντώ τόσο αργοπορημένα, αλλά νομίζω οφείλω μία απάντηση στην αγανάκτηση  σου.

 

Λυπάμαι πολύ που από όσα έχω γράψει, μπόρεσες να εστιάσεις στο γεγονός ότι πήγα ή έγινε ένας γάμος, με ή χωρίς κόσμος, με ή χωρίς φωτογράφους. Οπως και άλλη κοπέλα νωρίτερα, έκανε χιούμορ με την υπερβολική μου ενασχόληση περί καταστολής ελευθεριών, με αντεπιχείρημα ότι μετακινήθηκα σε άλλη πόλη - χωρίς καν να γνωρίζει τους όρους και τις αιτίες της.

 

Εστιάζεις στο ασήμαντο, προσπαθώντας να υπονοείς ότι σε ενδιαφέρουν τα σημαντικά κι όχι τα δευτερεύοντα. Αν σε ενδιαφέρουν τα σημαντικά, θα σου ήμουν εγνώμων να εστιάζεις σε αυτά, να τα σχολιάζεις και με την συνεισφορά σου στον διάλογο να αναδεικνύεις αυτά τα πρώτης σημασίας προβλήματα, που πρέπει να αντιμετωπιστούν και που είναι πολύ σημαντικότερα, από αυτά που μπήκες στον κόπο να σχολιάσεις, όπως οι καλεσμένοι ενός γάμου και οι φωτογράφοι.

 

Χαίρομαι που δεν πιστεύεις σε κακούς ανθρώπους. Χαίρομαι που δεν πιστεύεις ότι υπάρχει σκοπιμότητα στην όλη διαχείριση.

Επειδή όμως την κατάσταση την διαχειρίζονται ενήλικες άνθρωποι, σε θέσεις εθύνης, θα ήταν καλό και για εσένα και για εμένα και για όλους μας, να ζητάμε από τον καθένα τις ευθύνες του, σύμφωνα με την θέση που έχει. 

 

Είναι δική σου απόφαση και επιλογή να στρέφεις το βλέμα αλλού και να αγανακτείς για εμένα, που σε κούρασα με τα λόγια μου, από το να αγανακτείς με αυτόν που θα έπρεπε προ πολλού να σε έχει κουράσει με την βλακεία του (δεδομένου ότι σύμφωνα με τα δικά σου λόγια, δεν υπάρχουν κακές προθέσεις, αλλά απλή ανικανότητα στην διαχείριση της κρίσης). Εσύ αποφασίζεις που θέλεις να στρέψεις την προσοχή σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ακατάλληλοι, ανίκανοι, καιροσκόποι, βολεμένοι, κομματικοί εγκάθετοι, απαίδευτοι, χωρίς όραμα, χωρίς ηθική, υπερφίαλοι, κλπ κλπ κλπ είναι πολλοί περισσότεροι (ανησυχητικά πολλοί) από τις σατανικές διάνοιες. Και είναι πολύ εκνευριστικό πραγματικά αγανακτείς ώρες ώρες, να λούζεσαι τα αποτελέσματα των "βλαμμένων" no offense-σχήμα λόγου.

Προσωπικά θα προτιμούσα να ζω στο σύμπαν του Catberg παρά στου Pointy-haired Boss από το Dilbert comic strip - cartoon (του Scott Adams). Κατ'εμε από τα πιο εμπνευσμένα. Ψάξτε το αν έχετε χρόνο, αξίζει.

Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ όπως @μαγιοπουλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Χαίρομαι που δεν πιστεύεις σε κακούς ανθρώπους. Χαίρομαι που δεν πιστεύεις ότι υπάρχει σκοπιμότητα στην όλη διαχείριση.

Επειδή όμως την κατάσταση την διαχειρίζονται ενήλικες άνθρωποι, σε θέσεις εθύνης, θα ήταν καλό και για εσένα και για εμένα και για όλους μας, να ζητάμε από τον καθένα τις ευθύνες του, σύμφωνα με την θέση που έχει. 

Όλες εδώ πιστεύουμε ότι υπάρχει μια αδεξιότητα, αποσπασματικότητα κ σπασμωδικότητα στη λήψη μέτρων. Με απώτερο σκοπό να προκληθεί όσο το δυνατόν μικρότερη πολιτική φθορά κ να μην βάλουν το χέρι στην τσέπη, ούτε για να ενισχύσουν τους κλάδους που έκλεισαν, ούτε για να βελτιώσουν δημόσιες υποδομές στις οποίες έχουν αλλεργία. Αυτό σε συνδυασμό με μια συμπάθεια στο «νόμος κ τάξη» κ την καταστολή, που κ εύκολη λύση είναι κ διευκολύνει την αντίθεση με την προηγούμενη κυβέρνηση κ τον αριστερό χώρο κ προσελκύει κάποιες ψήφους, οδηγεί σε μια υπερβολή στις απαγορευσεις κ τα κατασταλτικά μέτρα. όχι γιατί έχουν αποτέλεσμα, αλλά γιατί φαίνεται ότι γίνεται κάτι κ μετακυλίεται η ευθύνη αλλού. κι επειδή ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται, είναι ευκαιρία να περάσουν νομοσχέδια κ να στιγματιστεί οποιαδήποτε αντίδραση, κ ίσως να μείνουν μετά κ διάφοροι νόμοι για τον περιορισμό των διαδηλώσεων με πρόσχημα τη δημόσια ασφάλεια. 

 

Αυτο όλο δεν ξέρω αν σου αρκεί σαν σενάριο ή θεωρείς ότι υπάρχει κάτι πιο σατανικό πχ να μας επιβάλουν δια βίου μάσκα ή να πρέπει να δηλωνουμε πού πηγαινουμε κ ποιον συναντούμε.  

 

Προφανως κ βλέπουμε ότι τα μέτρα δεν επαρκούν, όμως στο βαθμό που ο καθένας αποφύγει οποία συναναστροφή μπορεί να αποφύγει, είναι κέρδος ατομικό, αν τον απασχολεί να παραμείνει υγιής - αυτή τη στιγμή μόνο κ μόνο η αναστάτωση που προκαλεί η ενδεχόμενη καταντινα σε μια οικογένεια είναι αρκετό κίνητρο ακόμα κ αν δεν φοβάται κανεις τόσο για την υγεία του. Επομένως ασκούμε κριτική κ ελπίζω σαν υπεύθυνοι πολίτες να το δείξουμε όταν έρθει η ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζετε γενικα.

Σε θετικο κρουσμα με ήπια συμπτώματα,συνηθίζεται να επιδεινώνει αργότερα?Φυσικά και γνωριζω οτι μπορει τα συμπτώματα να παραμείνουν ήπια.Κσι ρο εύχομαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζετε γενικα.

Σε θετικο κρουσμα με ήπια συμπτώματα,συνηθίζεται να επιδεινώνει αργότερα?Φυσικά και γνωριζω οτι μπορει τα συμπτώματα να παραμείνουν ήπια.Κσι ρο εύχομαι. 

Ναι μπορεί να ξεκινήσει με ήπια συμπτώματα και να το γυρίσει μετά συνήθως πάνω στη βδομάδα. Βέβαια, όπως σίγουρα ξέρεις, αυτό συμβαίνει συνήθως σε άτομα επιβαρυμενα και σπάνια σε υγιείς νέους που στην μεγάλη τους πλειοψηφία την βγάζουν καθαρή 

9 hours ago, Έσπερος said:

Όλες εδώ πιστεύουμε ότι υπάρχει μια αδεξιότητα, αποσπασματικότητα κ σπασμωδικότητα στη λήψη μέτρων. Με απώτερο σκοπό να προκληθεί όσο το δυνατόν μικρότερη πολιτική φθορά κ να μην βάλουν το χέρι στην τσέπη, ούτε για να ενισχύσουν τους κλάδους που έκλεισαν, ούτε για να βελτιώσουν δημόσιες υποδομές στις οποίες έχουν αλλεργία. Αυτό σε συνδυασμό με μια συμπάθεια στο «νόμος κ τάξη» κ την καταστολή, που κ εύκολη λύση είναι κ διευκολύνει την αντίθεση με την προηγούμενη κυβέρνηση κ τον αριστερό χώρο κ προσελκύει κάποιες ψήφους, οδηγεί σε μια υπερβολή στις απαγορευσεις κ τα κατασταλτικά μέτρα. όχι γιατί έχουν αποτέλεσμα, αλλά γιατί φαίνεται ότι γίνεται κάτι κ μετακυλίεται η ευθύνη αλλού. κι επειδή ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται, είναι ευκαιρία να περάσουν νομοσχέδια κ να στιγματιστεί οποιαδήποτε αντίδραση, κ ίσως να μείνουν μετά κ διάφοροι νόμοι για τον περιορισμό των διαδηλώσεων με πρόσχημα τη δημόσια ασφάλεια. 

 

Αυτο όλο δεν ξέρω αν σου αρκεί σαν σενάριο ή θεωρείς ότι υπάρχει κάτι πιο σατανικό πχ να μας επιβάλουν δια βίου μάσκα ή να πρέπει να δηλωνουμε πού πηγαινουμε κ ποιον συναντούμε.  

 

Προφανως κ βλέπουμε ότι τα μέτρα δεν επαρκούν, όμως στο βαθμό που ο καθένας αποφύγει οποία συναναστροφή μπορεί να αποφύγει, είναι κέρδος ατομικό, αν τον απασχολεί να παραμείνει υγιής - αυτή τη στιγμή μόνο κ μόνο η αναστάτωση που προκαλεί η ενδεχόμενη καταντινα σε μια οικογένεια είναι αρκετό κίνητρο ακόμα κ αν δεν φοβάται κανεις τόσο για την υγεία του. Επομένως ασκούμε κριτική κ ελπίζω σαν υπεύθυνοι πολίτες να το δείξουμε όταν έρθει η ώρα. 

Συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις, για μένα πάντως αυτό που περιγράφεις ως πιθανό μελλοντικό αυταρχισμο με πρόσχημα την δημόσια ασφάλεια είναι αρκετά σατανικό από μόνο του και δυστυχώς είμαι αρκετά βέβαιη ότι θα συμβεί, στην Ελλάδα τουλάχιστο.

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Η παγωνη λεει ο.τι της κατέβει.Τωρα ειναι και σεψρολο Μπαρμπαρηγου.Προτειβει να ψήσουμε Τσικνοπέμπτη στο μπαλκόνι και να μιλάμε με τους γείτονες που θα ψήνουν από δίπλα.

Αυτή τι βγαίνει σαν τη κυρατσω όπου βρει κάμερα και λέει ο τι να ναι. 

On 2/27/2021 at 11:28 PM, μαγιοπουλας said:

 

Εκτός από λοιμοξιολογους δεν συμβουλετονται κ ψυχολογους για να δουν πους θα χειριστούν την κατασταση?

 

Και ψυχολογους και κοινωνιολογους και ειδικούς στη δημόσια υγεία και ένα σωρό άλλες ειδικότητες που έχουν οι αντίστοιχες επιτροπές στιςωαλλες χώρες. Οι λοιμωξιολογοι από μόνοι τους είναι ανεπαρκεις και αναρμόδιοι να αποφασίσουν το σχεδιασμό πολιτικής δημόσιας υγείας και μετρα αντιμετώπισης της κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζετε γενικα.

Σε θετικο κρουσμα με ήπια συμπτώματα,συνηθίζεται να επιδεινώνει αργότερα?Φυσικά και γνωριζω οτι μπορει τα συμπτώματα να παραμείνουν ήπια.Κσι ρο εύχομαι. 

 

Ισχύει ό,τι έγραψε η maripoz. Μπορεί να ξεκινήσουν ήπια και περίπου στην εβδομάδα να επιδεινωθούν απότομα. Το αν συνηθίζεται δεν το ξέρω. Όσοι γνωστοί μου το πέρασαν, το πέρασαν ελαφρά. Τα ελάχιστα άτομα που ξέρω ότι πέθαναν από covid είχαν πολύ γρήγορη άσχημη εξέλιξη. Περαστικά εύχομαι.

 

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Και ψυχολογους και κοινωνιολογους και ειδικούς στη δημόσια υγεία και ένα σωρό άλλες ειδικότητες που έχουν οι αντίστοιχες επιτροπές στιςωαλλες χώρες. Οι λοιμωξιολογοι από μόνοι τους είναι ανεπαρκεις και αναρμόδιοι να αποφασίσουν το σχεδιασμό πολιτικής δημόσιας υγείας και μετρα αντιμετώπισης της κρίσης.

 

Η επιτροπή που εισηγείται τα μέτρα, γνωστή και ως " Επιτροπή Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες" ή εν συντομία "επιτροπή εμπειρογνωμώνων" αποτελείται αποκλειστικά από γιατρούς και συγκεκριμένα λοιμωξιολόγους/εντατικολόγους/επιδημιολόγους κλπ. Δεν υπάρχουν ούτε κοινωνιολόγοι, ούτε ψυχολόγοι. 

Συγκεκριμένα τα μέλη είναι τα παρακάτω:

Βατόπουλος Άλκης, Καθηγητής Μικροβιολογίας, Τμήμα Πολιτικών Δημόσιας Υγείας ΠΑΔΑ

Γαργαλιάνος Παναγιώτης, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων

Γιαμαρέλλου Ελένη, Ομότιμη Καθηγήτρια Παθολογίας ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Χημειοθεραπείας

Γώγος Χαράλαμπος, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Καθηγητής Παθολογίας Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Πατρών

Δαΐκος Γεώργιος, Ομότιμος Καθηγητής Παθολογίας Λοιμώξεων ΕΚΠΑ

Εξαδάκτυλος Αθανάσιος, Πρόεδρος Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου

Ζαούτης Θεοκλής, Καθηγητής Παιδιατρικής & Επιδημιολογίας - University of Pennsylvania - School of Medicine

Καραΐσκου Αγγελική, Νοσηλεύτρια Επιτήρησης Λοιμώξεων Γ.Ν.Ε. «ΘΡΙΑΣΙΟ»

Λάγιου Παγώνα, Παθολόγος, Καθηγήτρια Υγιεινής & Επιδημιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόσεδρη Καθηγήτρια Επιδημιολογίας Πανεπιστημίου Harvard, ΗΠΑ

Λαζανάς Μάριος, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης & Αντιμετώπισης του AIDS

Λουρίδα Αθανασία, Παιδίατρος-Λοιμωξιολόγος, Διευθύντρια ΕΣΥ – Α’ Παιδιατρική Κλινική Γ.Ν.Π. «Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ»

Μαγιορκίνης Γκίκας, Καθηγητής, Τμήμα Υγιεινής & Επιδημιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ - Ομάδα Εργασίας με αντικείμενο την επισκόπηση των επιστημονικών δεδομένων και των εξελίξεων της επιδημίας του κορονοϊού 2019-nCoV

Μεντής Ανδρέας, Διευθυντής Μικροβιολογικού Εργαστηρίου Ε.Ι. PASTEUR

Παναγιωτόπουλος Παναγιώτης, Καθηγητής Δημόσιας Υγείας ΠΑΔΑ (πρώην ΕΣΔΥ)

Παπαευαγγέλου Βασιλική, Καθηγήτρια Γ' Παιδιατρικής, Γ.Ν.Θ. «ΑΤΤΙΚΟΝ»

Παππά - Κονιδάρη Άννα, Καθηγήτρια ΑΠΘ, Διευθύντρια Α' Εργαστηρίου Μικροβιολογίας, Εθνικό Κέντρο Αναφοράς Αρμποϊών & Αιμορραγικών Πυρετών

Σαρόγλου Γεώργιος, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Ομότιμος Καθηγητής Παθολογίας Ανωτάτης Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. τέως Πρόεδρος ΚΕΕΛΠΝΟ

Σύψας Νικόλαος, Καθηγητής Παθολογικής Φυσιολογίας Λοιμώξεων ΕΚΠΑ

Τολούμης Γεώργιος, Υποπτέραρχος, Διευθυντής Υγειονομικού ΓΕΕΘΑ

Τσακρής Αθανάσιος, Καθηγητής Μικροβιολογίας, Διευθυντής Εργαστηρίου Μικροβιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Αντιπρύτανης ΕΚΠΑ

Τσιόδρας Σωτήριος, Καθηγητής Ιατρικής ΕΚΠΑ - ΓΝΑ ΑΤΤΙΚΟΝ, Παθολόγος­-Λοιμωξιολόγος

Τσολιά Μαρία, Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας ΕΚΠΑ

Χατζηγεωργίου Δημήτριος, Υποπτέραρχος, Λοιμωξιολόγος, Διευθυντής Υγειονομικού Πολιτικής Αεροπορίας

Χατζηχριστοδούλου Χρήστος, Καθηγητής Υγιεινής & Επιδημιολογίας, Τμήμα Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Κοτανίδου Αναστασία, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Εντατικής Θεραπείας

Ζακυνθινός Σπυρίδων, Πρόεδρος Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας

 

Όπως σωστά έγραψες οι τελικές αποφάσεις πρέπει να παίρνονται έχοντας ως βάση τις εισηγήσεις των υγειονομικών αλλά παράλληλα θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και εισηγήσεις κοινωνιολόγων, ψυχολόγων, εκπαιδευτικών, οικονομολόγων κλπ. Τέτοιες επιτροπές στην Ελλάδα δεν έχουμε, δεν ξέρουμε ποιον συμβουλεύεται η κυβέρνηση (αν συμβουλεύεται κάποιον). Μέχρι στιγμής, ρίχνει όλη την ευθύνη για τα μέτρα στην επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζετε γενικα.

Σε θετικο κρουσμα με ήπια συμπτώματα,συνηθίζεται να επιδεινώνει αργότερα?Φυσικά και γνωριζω οτι μπορει τα συμπτώματα να παραμείνουν ήπια.Κσι ρο εύχομαι. 

Αν περασει η εβδομαδα κ δεν χειροτερεψει τοτε θα περασει ηπια συνηθως στην εβδομαδα δειχνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Νομίζω πως η επιτροπή κάνει εισηγήσεις και αποφασίζουν οι υπουργοί. Τι συμβούλους έχουν δεν ξέρω, αλλά και να έχουν ψυχολόγους μάλλον δεν τους πολυακούν. :)

 

Προφανώς και η επιτροπή είναι που κάνει εισηγήσεις και οι υπουργοί αυτοί που αποφασίζουν. Για αυτό το λόγο λέμε ότι η ευθύνη της διαχείριση μιας υγειονομικής κρίσης είναι πολιτική. Γιατί ο πολιτικός είναι που θα λάβει μεν υπόψη τις εισηγήσεις των υγειονομικών αλλά θα πρέπει παράλληλα να βρει την ισορροπία στην κοινωνία.

 

Αυτό που είναι βαθιά προβληματικό είναι ότι η κυβέρνηση κρύβει την αδυναμία της πίσω από τους υγειονομικούς. Του στυλ "είμαστε αναγκασμένοι να πάμε σε lockdown γιατί αυτό εισηγείται η επιτροπή". "Είμαστε αναγκασμένοι να κλείσουμε τα σχολεία γιατί αυτό λένε οι υγειονομικοί". Οι εκπαιδευτικοί όμως δε λένε το ίδιο. Ούτε καν όλοι οι υγειονομικοί. Τον λοιμωξιολόγο τον νοιάζει η λοίμωξη και μόνο και καλά κάνει. Η ανισότητα που δημιουργείται στην εκπαιδευτική κοινότητα μεταξύ μαθητών ιδιωτικών σχολείων και μαθητών που δεν έχουν καν πρόσβαση σε υπολογιστή, δεν είναι παράγοντας που οφείλει να υπολογίσει ένας υγειονομικός. Ούτε ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας που έκανε έριξε χρήματα στην εστίαση το 2019, πλέον όχι μόνο δεν έχει δουλειά αλλά έχει χάσει και την επένδυσή του. Ούτε ότι τα παιδιά που ασχολούνταν σε αθλητικούς συλλόγους έχουν μείνει εκτός άθλησης, τα παιδιά που είναι σε διπλώματα μουσικής το ίδιο. Αυτά καλείται να συνυπολογίσει ο πολιτικός. Αλλά αυτά θέλουν πολιτικούς με βούληση, ανοιχτό πνεύμα και όχι τηλε-πωλητές και πρώην παίκτες μπάσκετ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Ισχύει ό,τι έγραψε η maripoz. Μπορεί να ξεκινήσουν ήπια και περίπου στην εβδομάδα να επιδεινωθούν απότομα. Το αν συνηθίζεται δεν το ξέρω. Όσοι γνωστοί μου το πέρασαν, το πέρασαν ελαφρά. Τα ελάχιστα άτομα που ξέρω ότι πέθαναν από covid είχαν πολύ γρήγορη άσχημη εξέλιξη. Περαστικά εύχομαι.

 

 

Η επιτροπή που εισηγείται τα μέτρα, γνωστή και ως " Επιτροπή Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες" ή εν συντομία "επιτροπή εμπειρογνωμώνων" αποτελείται αποκλειστικά από γιατρούς και συγκεκριμένα λοιμωξιολόγους/εντατικολόγους/επιδημιολόγους κλπ. Δεν υπάρχουν ούτε κοινωνιολόγοι, ούτε ψυχολόγοι. 

Συγκεκριμένα τα μέλη είναι τα παρακάτω:

Βατόπουλος Άλκης, Καθηγητής Μικροβιολογίας, Τμήμα Πολιτικών Δημόσιας Υγείας ΠΑΔΑ

Γαργαλιάνος Παναγιώτης, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων

Γιαμαρέλλου Ελένη, Ομότιμη Καθηγήτρια Παθολογίας ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Χημειοθεραπείας

Γώγος Χαράλαμπος, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Καθηγητής Παθολογίας Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Πατρών

Δαΐκος Γεώργιος, Ομότιμος Καθηγητής Παθολογίας Λοιμώξεων ΕΚΠΑ

Εξαδάκτυλος Αθανάσιος, Πρόεδρος Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου

Ζαούτης Θεοκλής, Καθηγητής Παιδιατρικής & Επιδημιολογίας - University of Pennsylvania - School of Medicine

Καραΐσκου Αγγελική, Νοσηλεύτρια Επιτήρησης Λοιμώξεων Γ.Ν.Ε. «ΘΡΙΑΣΙΟ»

Λάγιου Παγώνα, Παθολόγος, Καθηγήτρια Υγιεινής & Επιδημιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόσεδρη Καθηγήτρια Επιδημιολογίας Πανεπιστημίου Harvard, ΗΠΑ

Λαζανάς Μάριος, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης & Αντιμετώπισης του AIDS

Λουρίδα Αθανασία, Παιδίατρος-Λοιμωξιολόγος, Διευθύντρια ΕΣΥ – Α’ Παιδιατρική Κλινική Γ.Ν.Π. «Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ»

Μαγιορκίνης Γκίκας, Καθηγητής, Τμήμα Υγιεινής & Επιδημιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ - Ομάδα Εργασίας με αντικείμενο την επισκόπηση των επιστημονικών δεδομένων και των εξελίξεων της επιδημίας του κορονοϊού 2019-nCoV

Μεντής Ανδρέας, Διευθυντής Μικροβιολογικού Εργαστηρίου Ε.Ι. PASTEUR

Παναγιωτόπουλος Παναγιώτης, Καθηγητής Δημόσιας Υγείας ΠΑΔΑ (πρώην ΕΣΔΥ)

Παπαευαγγέλου Βασιλική, Καθηγήτρια Γ' Παιδιατρικής, Γ.Ν.Θ. «ΑΤΤΙΚΟΝ»

Παππά - Κονιδάρη Άννα, Καθηγήτρια ΑΠΘ, Διευθύντρια Α' Εργαστηρίου Μικροβιολογίας, Εθνικό Κέντρο Αναφοράς Αρμποϊών & Αιμορραγικών Πυρετών

Σαρόγλου Γεώργιος, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Ομότιμος Καθηγητής Παθολογίας Ανωτάτης Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. τέως Πρόεδρος ΚΕΕΛΠΝΟ

Σύψας Νικόλαος, Καθηγητής Παθολογικής Φυσιολογίας Λοιμώξεων ΕΚΠΑ

Τολούμης Γεώργιος, Υποπτέραρχος, Διευθυντής Υγειονομικού ΓΕΕΘΑ

Τσακρής Αθανάσιος, Καθηγητής Μικροβιολογίας, Διευθυντής Εργαστηρίου Μικροβιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Αντιπρύτανης ΕΚΠΑ

Τσιόδρας Σωτήριος, Καθηγητής Ιατρικής ΕΚΠΑ - ΓΝΑ ΑΤΤΙΚΟΝ, Παθολόγος­-Λοιμωξιολόγος

Τσολιά Μαρία, Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας ΕΚΠΑ

Χατζηγεωργίου Δημήτριος, Υποπτέραρχος, Λοιμωξιολόγος, Διευθυντής Υγειονομικού Πολιτικής Αεροπορίας

Χατζηχριστοδούλου Χρήστος, Καθηγητής Υγιεινής & Επιδημιολογίας, Τμήμα Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Κοτανίδου Αναστασία, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Εντατικής Θεραπείας

Ζακυνθινός Σπυρίδων, Πρόεδρος Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας

 

Όπως σωστά έγραψες οι τελικές αποφάσεις πρέπει να παίρνονται έχοντας ως βάση τις εισηγήσεις των υγειονομικών αλλά παράλληλα θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και εισηγήσεις κοινωνιολόγων, ψυχολόγων, εκπαιδευτικών, οικονομολόγων κλπ. Τέτοιες επιτροπές στην Ελλάδα δεν έχουμε, δεν ξέρουμε ποιον συμβουλεύεται η κυβέρνηση (αν συμβουλεύεται κάποιον). Μέχρι στιγμής, ρίχνει όλη την ευθύνη για τα μέτρα στην επιτροπή.

 

O oμότιμος καθηγητής Δαϊκος που αναφέρει παραπάνω είναι ο γνωστός λοιμοξιωλόγος ετών 103;;;;; Και μου φαινόταν παράξενο που μιλά η Γιαμαρέλου που πρέπει να είναι πλέον 80 ή πολύ κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

O oμότιμος καθηγητής Δαϊκος που αναφέρει παραπάνω είναι ο γνωστός λοιμοξιωλόγος ετών 103;;;;; Και μου φαινόταν παράξενο που μιλά η Γιαμαρέλου που πρέπει να είναι πλέον 80 ή πολύ κοντά!

 

Δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος

healthreport.gr/wp-content/uploads/2020/09/Epitropi-HealthReport.gr_.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λενε οτι παμε για καθολικό lockdown.

μα ποσο πιο καθολικό; θα εφαρμόσουν τηλεργασθα όπου πρέπει; ή απλώς θα κλείσουν τα εμπορικα στη Σχοινούσα κ θα είμαστε οκ ότι πήραμε μέτρα; πραγματικά δεν ξέρω πια τι άλλο μπορεί να γίνει.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μα ποσο πιο καθολικό; θα εφαρμόσουν τηλεργασθα όπου πρέπει; ή απλώς θα κλείσουν τα εμπορικα στη Σχοινούσα κ θα είμαστε οκ ότι πήραμε μέτρα; πραγματικά δεν ξέρω πια τι άλλο μπορεί να γίνει.... 

Λενε τύπου Μαρτίου.Η κατασταση δεν παει καθόλου καλά .Η αλήθεια είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μα ποσο πιο καθολικό; θα εφαρμόσουν τηλεργασθα όπου πρέπει; ή απλώς θα κλείσουν τα εμπορικα στη Σχοινούσα κ θα είμαστε οκ ότι πήραμε μέτρα; πραγματικά δεν ξέρω πια τι άλλο μπορεί να γίνει.... 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λενε τύπου Μαρτίου.Η κατασταση δεν παει καθόλου καλά .Η αλήθεια είναι αυτή.

ναι,φυσικα δ παει καλα.με 400μεθ κ οι περισσοτερες αθηνα,αυτο ειναι αυτονοητο

στο ενδιαμεσο γτ δ λειτουργησαν οι υπολοιπες που ειπαν;να το ξεχασουμε;

στα περισσοτερα μερη της επαρχιας εδω κ 1,5μηνα ειναι ανοιχτα σχολεια κ μαγαζια.κ δ εχουν ιδιαιτερη διασπορα.γτ εμεις να κλεισουμε;

κ τι θα καταλαβουν με περιορισμο απο τις 6πχ;συνωστισμο νωριτερα σε οτι μεινει ανοιχτο.κ αντι να πας μια βολτα εξω,να προσπαθησεις να δεις κοσμο μεσα

πραγματικα δ ξερω τι να νιωσω.απλα περιμενω να δω τι μπορει να προτεινουν αλλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

 

ναι,φυσικα δ παει καλα.με 400μεθ κ οι περισσοτερες αθηνα,αυτο ειναι αυτονοητο

στο ενδιαμεσο γτ δ λειτουργησαν οι υπολοιπες που ειπαν;να το ξεχασουμε;

στα περισσοτερα μερη της επαρχιας εδω κ 1,5μηνα ειναι ανοιχτα σχολεια κ μαγαζια.κ δ εχουν ιδιαιτερη διασπορα.γτ εμεις να κλεισουμε;

κ τι θα καταλαβουν με περιορισμο απο τις 6πχ;συνωστισμο νωριτερα σε οτι μεινει ανοιχτο.κ αντι να πας μια βολτα εξω,να προσπαθησεις να δεις κοσμο μεσα

πραγματικα δ ξερω τι να νιωσω.απλα περιμενω να δω τι μπορει να προτεινουν αλλο

Προσωπικά πιστεύω πως αυτό το ηλιθιο μέτρο με το curfew στις 6 έχει προκαλέσει διασπορά. Ήταν τρομακτικος ο συνωστισμος ειδικά το πρώτο σκ.

Just now, μαγιοπουλας said:
Just now, μαγιοπουλας said:

Λενε τύπου Μαρτίου.Η κατασταση δεν παει καθόλου καλά .Η αλήθεια είναι αυτή.

Μα τι θα πει τύπου Μαρτίου. Πολύ πιο αυστηρο είναι το τωρινό lockdown από το περσινό. Τον Μάρτιο δεν είχε απαγόρευση κυκλοφορίας. Έχω να πάω για τρέξιμο 4 μήνες. Ούτε μάσκες έξω είχε βασικά πουθενά. Τι θα πει τύπου Μαρτίου δεν καταλαβαινω. Μόνο τηλεργασια πρέπει να επιβάλλουν, όλα τα άλλα είναι πιο αυστηρά από τον Μάρτιο. Και φυσικά χωρίς λόγο αυστηρά και δεν αποδίδουν.

Just now, λουκουμαδάκι said:

Αντέχετε ακόμα ένα; Εγώ όχι. 

Ούτε και εγώ 

Just now, Έσπερος said:

μα ποσο πιο καθολικό; θα εφαρμόσουν τηλεργασθα όπου πρέπει; ή απλώς θα κλείσουν τα εμπορικα στη Σχοινούσα κ θα είμαστε οκ ότι πήραμε μέτρα; πραγματικά δεν ξέρω πια τι άλλο μπορεί να γίνει.... 

Αυτό με τη σχοινουσα θα γίνει τι τηλεργασια λες τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Αντέχετε ακόμα ένα; Εγώ όχι. 

δ μπορω να απαντησω σε αυτο.γτ στην ουσια κ τωρα εχουμε.σχεδον συνεχομενα απο μεσα νοεμβρη.ναι μεν ειναι ανοιχτα τα σχολεια,αλλα δ ειναι οτι δ εχουμε περιορισμους

οποτε αν κρινοταν επιδημιολογικα απαραιτητο οπως τον νοεμβρη,θα το δεχομουν

το πιο αυστηρο ειναι να κλεισει κ βιομηχανια κλπ οπως περυσι

πριν απο αυτο ομως μπορουσαν να κανουν κ αλλα

την τηλεργασια.την αραιωση στα μμμ

δ μενω αθηνα,οποτε ισως εχετε καλυτερη αποψη οσες μενετε.αλλα δ ειναι λογικο το συμπερασμα μου οτι φταιει κ αυτο;σε μεγαλο βαθμο;

δ το βλεπουν οσοι παιρνουν αποφασεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Αντέχετε ακόμα ένα; Εγώ όχι. 

Εδώ που είμαστε πραγματικα δεν βρίσκω λόγο να κλείσουν τα σχολεία κ τα καταστήματα. Όταν ανοίξαμε ήμασταν ψυχολογικά έτοιμοι ότι σε 2 βδομαδες θα κλείσουμε ξανά, τώρα όμως συνηθίσαμε πάλι κ το είχαμε ξεγράψει το ενδεχόμενο. Τόσους μήνες δεν έχουμε δει κανέναν, την Κυριακή έκατσαν μισή ώρα για καφέ κάτι φίλοι που περνούσαν για βόλτα κ έχουμε καλέσει για την επομενη Κυριακή κάτι άλλους φίλους για βόλτα στη γειτονιά μας, βρήκανε την κατάλληλη εποχή... πραγνατικα δεν ξέρω, με τα σχολεία τα έχουν θαλασσώσει πραγματικά, τόσους μήνες κλειστά σε κάποια μερη, αλλά οκ ας πούμε το δεχόμαστε, κανένα σοβαρό άλλο μέτρο δεν θα πάρουν; πού κολλάνε τόσοι κάθε μέρα; δεν μπορεί όλη η Αττική να κάνει βόλτες κ επισκέψεις, προφανώς δουλεύουν κ δεν τηρούνται μέτρα, εκεί δεν θα κάνουν κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...