Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Κορίτσι μου καλό, τίποτα απ' όσα έγραψα δεν αποτελεί κανενός είδους συνωμοσία ή συνωμοσιολογία. 

Είναι απλά δεδομένα τις καθημερινότητας μας.

Αν τώρα εσύ ή οποιοασδήποτε άλλος, αισθάνεται πιο οικεία και ήρεμα με την πεποίθηση ότι, αυτές οι ακρότητες παραλογισμού, είναι φαντασιώσεις συνωμοσιολόγων και απλώς δεν συμβαίνουν, οκ. Είναι απόφαση σου να παραμερίζεις μέρος της πραγματικότητας, προκειμένου να μην έρχεται σε σύγχυση η ιδεολογική σου βάση. 

Σεβαστό. 

 

Δεν γνωρίζω ποιες εξειδικευμένες σπουδές υποθέτεις ότι χρειάζεται κανείς για να γνωρίζει τις πληροφορίες που ανέφερα και ποιες εξειδικευμένες σπουδές κάνουν την κατάσταση στα νοσοκομεία λογική ή συνεπή, ως προς την διαχείριση του κορονοϊου, αλλά αν έχεις τις εξειδικευμένες σπουδές που σε καθιστούν ικανή να τεκμηριώνεις η ίδια τα όσα εγώ υποθέτεις, δεν έχω το υπόβαθρο να αντιληφθώ, θα χαρώ να τα ακούσω.

 

Το ότι βρέθηκε ευκαιρία για ακραία καταστολή ελευθεριών, δεν είναι άλλη ιστορία. Είναι η ιστορία μας. Κι αν εσύ ή οποισδήποτε άλλος, το βλέπει σαν μια παράπλευρη απώλεια, άνευ αξίας να ασχοληθούμε αυτή την στιγμή, αυτό είναι για λόγους ιδεολογικούς κι όχι μεθοδολογικούς ή μαθηματικούς.

 

Δε χρειάζεται να πιστεύω σε μια συνομωσία για να αντιδρώ στα κακώς κείμενα. Η πανεπιστημιακή αστυνομία είναι ένα έγκλημα και θα βρει πολλούς απέναντί του, όπως και βρίσκει ήδη, για να αναφέρω ένα. Και είναι ευκαιρία πάντα σε μια αναμπουμπούλα να βρίσκει η όποια εξουσία τα παραθυράκια και τις ευκαιρίες για να περάσει πράγματα και να εξυπηρετήσει συμφέροντα, διαχρονικά. Αλλά είναι άλλο το "τα μέτρα είναι αναποτελεσματικά και κατασταλτικά", "βρέθηκε ευκαιρία να περάσουν ένα κάρο αντιδημοκρατικές διατάξεις και δεν πρέπει να το δεχτούμε" από το "έχουμε μία τεχνητή κρίση".

8 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Δεν γνωρίζω τί καταγράφηκε σήμερα για τα ασυνόδευτα.

Εχω 5 φίλους που δουλεύουν σε συγκεκριμένη ΜΚΟ, οι 3 είναι στα ασυνόδευτα. Ξέρω ακριβώς τί ζουν και πώς το ζουν. Ποιοι μεταφέρονται και πότε. Σε γενικές γραμμές οι συνθήκες είναι περίεργα καλές.

Για να καταλάβεις, μέσα στα καμπ έχουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. Κυριολεκτικά. Οι άλλοι δύο φίλοι έχουν το πόστο να γυρίζουν καθημερινά στο χώρο, να καταγράφουν ελλείψεις, να παίρνουν παραγγελίες και να φέρνουν πράγματα. Οι άνθρωποι είναι φυλακισμένοι μέσα στην ευμάρεια. Παρόλα αυτά είναι πολλοί δυστυχείς (γιατί άραγε;) και υπάρχουν επιθέσεις, βιασμοί, εκβιασμοί, εκφοβισμοί και ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ αυτοτραυματισμοί. 

Εχω άλλους δυο φίλους στο λαγιστήριο, οπότε μπορώ να σου πω ακριβώς τί αγοράζουν και τί παρέχουν στους ανθρώπους καθημερινά και επιπλέον κάποιες φίλες που είναι εκπαιδευτικοί, ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί και βρίσκονται στα καμπ σταντ μπάι, για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε όποιον το ζητήσει πχ. παιδιά που θέλουν βοήθεια με σχολικά μαθήματα ή ψυχολογική υποστήριξη.

 

Τί μικροπολιτική εννοείς; Δεν ξέρω σε τί αναφέρεσαι.

 

Βρε @kine θα μας τρελάνεις; Όντας από τη Μυτιλήνη η ίδια, έχω νύχτες που ξυπνάω με εφιάλτες και έχουν περάσει 2 χρόνια που πήγα τελευταία φορά. Τι Νταχάου και τι Άουσβιτς, στεκόμαστε δίπλα στους Ναζί κι εμείς επάξια, η Ελλάδα θα μείνει στην ιστορία για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και θα λέμε "δεν ξέραμε". Με αυτή, την προηγούμενη και φατνάζομαι την επόμενη κυβέρνηση, κανένα πολιτικό/κομματικό χρώμα. Τι έχουν ό,τι θέλουν; Στρατόπεδα συγκέντρωσης βουλιαγμένα στη λάσπη, μωρά μέσα στο κρύο και τα σκουπίδια, μυρίζεις το στρατόπεδο αρκετά χιλιόμετρα μακριά. Τα ίδια και εδώ στη Μαλακάσα, και όσα πράγματα και να στείλουμε ένα τίποτα είναι, τι να κάνουν τα γάλατα και τα μπισκότα σε ένα παιδί αιχμάλωτο σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης σε μια σκηνή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Απορια: στην Πτολεμαΐδα και στην Κοζάνη πήγες προσωπικά και έμαθες τα νέα;:P

 

Ναι.

 

 

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Τι ακριβώς όμως γνωστοποίησαν οι πλατφόρμες ως επιτυχία τους; Γιατί εγώ θυμάμαι δημόσια συγγνώμη και καταθέσεις στο Κογκρέσο. Η όλη ιστορία παρουσιάστηκε ως αμέλεια του φβ να ελέγξει την επεξεργασία/μεταφορά των δεδομένων, όχι ως θρίαμβος. Σε ποια επιτυχία αναφέρεσαι;

 

Την ικανότητα των εταιριών αυτών, να δημιουργούν συμπεριφορές εξατομικευμένα. Να προκαλούν μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, αντίδραση, βάση των εκτιμήσεων τους για τον χαρακτήρα του καθενός και το ψυχολογικό του προφίλ. 

 

Φυσικά οι τεχνικές χειραγώγησης της κοινής γνώμης είναι παλιές. Πολύ παλιότερες από οποιοδήποτε τεχνολογικό μέσο. Μονο που τώρα είναι βασισμένη σε τεχνιτή νοημοσύνη και ελέγχεται από ιδιωτικά μονοπώλεια τα οποία ανεβάζουν και κατεβάζουν τις κυβερνήσεις των ΗΠΑ.

 

Οποια συγνώμη κι αν ζήτησαν δημόσια κι όποιον τρόπο κι αν χρησιμοποίησαν για να παρουσιάσουν την "γκάφα" τους (λέμε τώρα), η πρακτική αυτή δεν σταμάτησε. Αντιθέτως επεκτείνεται και κυριαρχεί παγκοσμίως. 

 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Βρε @kine θα μας τρελάνεις; Όντας από τη Μυτιλήνη η ίδια, έχω νύχτες που ξυπνάω με εφιάλτες και έχουν περάσει 2 χρόνια που πήγα τελευταία φορά. Τι Νταχάου και τι Άουσβιτς, στεκόμαστε δίπλα στους Ναζί κι εμείς επάξια, η Ελλάδα θα μείνει στην ιστορία για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και θα λέμε "δεν ξέραμε". Με αυτή, την προηγούμενη και φατνάζομαι την επόμενη κυβέρνηση, κανένα πολιτικό/κομματικό χρώμα. Τι έχουν ό,τι θέλουν; Στρατόπεδα συγκέντρωσης βουλιαγμένα στη λάσπη, μωρά μέσα στο κρύο και τα σκουπίδια, μυρίζεις το στρατόπεδο αρκετά χιλιόμετρα μακριά. Τα ίδια και εδώ στη Μαλακάσα, και όσα πράγματα και να στείλουμε ένα τίποτα είναι, τι να κάνουν τα γάλατα και τα μπισκότα σε ένα παιδί αιχμάλωτο σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης σε μια σκηνή;

 

Ακριβώς αυτό είπα νωρίτερα, και δεν κατάλαβα σε τί δυσανασχέτισες.

 

Κάποια σημεία της διαδρομής τους είναι απάνθρωπα και κάποια άλλα είναι περιέργως άνετα, δεδομένου ότι οι ίδιοι άνθρωποι βρίσκονται και στην μία και στην άλλη περίπτωση. Οταν αναφέρθηκα σε κοντέινερ, δεν νομίζω ότι ήταν για να περιγράψω κάποια πολυτέλεια. Μάλλον το προσπέρασες άθελα σου.

 

Αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι άσχημα στα ξενοδοχεία, όταν έρχονται στην ενδοχώρα, διότι απλώς δεν είναι. Εχουν χρήματα, έχουν στέγη τροφή και κοινωνικές παροχές. Αλλά είναι φυλακισμένοι. Στα ασυνόδευτα συνυπάρχουν νεαροί έφηβοι και "βαφτισμένοι ανήλικοι" άντρες 30 ετών και βάλε. Κάποια είναι παιδιά που έχουν χάσει τους γονείς τους και άλλοι είναι τυχοδιώκτες εγκληματίες.

Είναι παράδοξο να μοιράζεις προφυλλακτικά και ξυραφάκια, σε ένα ξενοδοχείο που συνυπάρχουν τόσες διαφορετικές καταστάσεις και να αφήνεις 1-2 φροντιστές την νύχτα, να κάνουν βάρδια. Το πρωί ξυπνάς και ανοίγεις πόρτες αναζητώντας πόσοι στέκοντα όρθιοι και πόσοι θέλουν νοσοκομείο. 

 

Για την διαχείριση των μεταναστών, μην κοιτάς την ελλάδα όμως. Ρώτα ποιες είναι οι "φιλάνθρωπες" ΜΚΟ που τους διαχειρίζονται και με τί συμφωνίες διακρατικές. 

 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

τα μέτρα είναι αναποτελεσματικά και κατασταλτικά", "βρέθηκε ευκαιρία να περάσουν ένα κάρο αντιδημοκρατικές διατάξεις και δεν πρέπει να το δεχτούμε" από το "έχουμε μία τεχνητή κρίση"

 

Παρόλο που εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ τον όρο "τεχνητή κρίση" , αλλά ακριβώς είπα ότι ΕΠΙ ΣΚΟΠΟΥ περνούν αντιδημοκρατικές διατάξεις και η στρατηγικές υγείας είναι εις βάρος μας, όχι υπερ μας.

 

Μου προσάπτεις ότι πιστεύω σε κάποιους είδους παγκόσμια συνωμοσία, όταν λέω ακριβώς αυτό που μόνη σου έγραψες πιο πάνω. Κι εσύ δεν πιστεύεις στην συνωμοσία, αλλά και οι δυο πιστεύουμε το ίδιο, ότι βρέθηκε ευκαιρία να περάσουν ένα κάρο αντιδημοκρατικές διατάξεις και δεν πρέπει να το δεχτούμε.

 

Οταν λες "βρεθηκε η ευκαιρία να περάσουν...." σημαίνει ότι δέχεσαι πώς ΑΝΑΖΗΤΟΥΣΑΝ τρόπο να περάσουν τις αντιδημοκρατικές διατάξεις.

Αρα μόνη σου παραδέχεσαι, ότι υπάρχει σκοπιμότητα. 

Η παράλογη ζωή μας, δεν προέκυψε καταλάθος ή λόγω ανικανότητας, αλλά από σκοπιμότητα.

 

Αλλιώς δεν μπορείς να λες "βρήκαν ευκαιρία". Πες.....ουπς! μπερδεύτηκαν και προσέλαβαν αστυνομία αντί για εκπαιδευτικούς! Κρίμα τα παιδιά, κι είχαν καλές προθέσεις. Στις επόμενες εκλογές θα τα καταφέρουν πιο καλά.:rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

τα μέτρα είναι αναποτελεσματικά και κατασταλτικά"

 

Αναποτελεσματικά

Οπότε ΔΕΝ φέρνουν το αποτέλεσμα που προεξαγγέλουν. Οπότε τα εφαρμόζουμε μεν, αλλά δεν έχουν το αποτέλεσμα που περιμένουμε. Οπότε γιατί είναι συνωμοσιολογία να λέω ότι ΠΡΕΠΕΙ να καταργηθούν εκείνα τα μέτρα που είναι αναποτελεσματικά και να τηρηθούν άλλα;

 

Αρα 'εχουμε μέτρα που ΔΕΝ προστατεύουν την υγεία μας και την ζωή μας, αλλά καταστέλουν τους πολίτες με τρόπο αντιδημοκρατικό. οκ. Αλλά εγώ είμαι συνωμοσιολογος. Κι εσύ μπορείς να λες ακριβώς τα ίδια πράγματα, απλώς λέγοντας ότι δεν είσαι συνωμοσιολόγος. οκ......

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως προετοιμαζουν το εδαφος να ερθει ο εξω απο εδω...?? Τα μετρα ειναι τα πιο απλα που μπορουν να παρουν χωρις να κουνησουν ουτε το μικρο τους δακτυλακι χωρις να σκεφτουν τιποτα παραπανω χωρις να αναλαβουν καμια ευθυνη οταν τελειωσει ολο αυτο... Ειναι οτι πιο απλο μπορει να γινει .. Αποτελεσματικα ειναι στο βαθμο που θελουν τοσο απλο. Τοσο οσο.. 

Δεν το κανουν για το καλο μας αλλα δεν το κανουν κ για να μας φανε απλα ειναι η πιο ευκολη λυση.

Τα νομοσχεδια που περνανε θα περναγανε ετσι κ αλλιως βρε παιδια ποτε πηραν πισω μετρα επειδη εγινε μια διαδηλωση τοσα εχουμε φαει μετα απο χιλιες διαδηλωσεις η διαδηλωση τους φοβιζει κ ειπαν να απαγορεψουν την κυκλοφορια ... Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευει κανεις οτι φοβουνται τις διαδηλωσεις κ σκαρφιστηκαν lockdown οταν εχουν περασει τοσα χρονια χειροτερα μετρα τωρα θα κολλοσουν. 

Δεν ξερω τι να πω κ εγω βγαινω εξω αστυνομια δεν εχω δει πουθενα εκτος απο το συνταγμα. Οποιος θελει προσεχει οποιος θελει οχι. Αυτο που καταφερνουν τα μετρα ειναι απλα να μην μαζευομαστε σε μαγαζια κ με κοσμο ξενο απο εμας οποτε κ καποια μειωση λογικο κ μαθηματικο να υπαρχει τοσο απλα τα πραγματα. Ευκολη λυση απλα . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninaki80 είπε:

Μηπως προετοιμαζουν το εδαφος να ερθει ο εξω απο εδω...?? Τα μετρα ειναι τα πιο απλα που μπορουν να παρουν χωρις να κουνησουν ουτε το μικρο τους δακτυλακι χωρις να σκεφτουν τιποτα παραπανω χωρις να αναλαβουν καμια ευθυνη οταν τελειωσει ολο αυτο... Ειναι οτι πιο απλο μπορει να γινει .. Αποτελεσματικα ειναι στο βαθμο που θελουν τοσο απλο. Τοσο οσο.. 

Δεν το κανουν για το καλο μας αλλα δεν το κανουν κ για να μας φανε απλα ειναι η πιο ευκολη λυση.

Τα νομοσχεδια που περνανε θα περναγανε ετσι κ αλλιως βρε παιδια ποτε πηραν πισω μετρα επειδη εγινε μια διαδηλωση τοσα εχουμε φαει μετα απο χιλιες διαδηλωσεις η διαδηλωση τους φοβιζει κ ειπαν να απαγορεψουν την κυκλοφορια ... Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευει κανεις οτι φοβουνται τις διαδηλωσεις κ σκαρφιστηκαν lockdown οταν εχουν περασει τοσα χρονια χειροτερα μετρα τωρα θα κολλοσουν. 

Δεν ξερω τι να πω κ εγω βγαινω εξω αστυνομια δεν εχω δει πουθενα εκτος απο το συνταγμα. Οποιος θελει προσεχει οποιος θελει οχι. Αυτο που καταφερνουν τα μετρα ειναι απλα να μην μαζευομαστε σε μαγαζια κ με κοσμο ξενο απο εμας οποτε κ καποια μειωση λογικο κ μαθηματικο να υπαρχει τοσο απλα τα πραγματα. Ευκολη λυση απλα . 

συμφωνω πολυ μαζι σου

δ βρισκομαστε εξω με ανθρωπο,αλλα να περιορισουν λιγο την διασπορα σε μμμ κ χωρους εργασιας δ εχουν τα "μεσα" να το κανουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ninaki80 said:

Μηπως προετοιμαζουν το εδαφος να ερθει ο εξω απο εδω...?? Τα μετρα ειναι τα πιο απλα που μπορουν να παρουν χωρις να κουνησουν ουτε το μικρο τους δακτυλακι χωρις να σκεφτουν τιποτα παραπανω χωρις να αναλαβουν καμια ευθυνη οταν τελειωσει ολο αυτο... Ειναι οτι πιο απλο μπορει να γινει .. Αποτελεσματικα ειναι στο βαθμο που θελουν τοσο απλο. Τοσο οσο.. 

Δεν το κανουν για το καλο μας αλλα δεν το κανουν κ για να μας φανε απλα ειναι η πιο ευκολη λυση.

Τα νομοσχεδια που περνανε θα περναγανε ετσι κ αλλιως βρε παιδια ποτε πηραν πισω μετρα επειδη εγινε μια διαδηλωση τοσα εχουμε φαει μετα απο χιλιες διαδηλωσεις η διαδηλωση τους φοβιζει κ ειπαν να απαγορεψουν την κυκλοφορια ... Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευει κανεις οτι φοβουνται τις διαδηλωσεις κ σκαρφιστηκαν lockdown οταν εχουν περασει τοσα χρονια χειροτερα μετρα τωρα θα κολλοσουν. 

Δεν ξερω τι να πω κ εγω βγαινω εξω αστυνομια δεν εχω δει πουθενα εκτος απο το συνταγμα. Οποιος θελει προσεχει οποιος θελει οχι. Αυτο που καταφερνουν τα μετρα ειναι απλα να μην μαζευομαστε σε μαγαζια κ με κοσμο ξενο απο εμας οποτε κ καποια μειωση λογικο κ μαθηματικο να υπαρχει τοσο απλα τα πραγματα. Ευκολη λυση απλα . 

Παρα πολλές φορές μπορώ να σκεφτώ που πήραν πίσω μέτρα λόγω αντιδράσεων, ειδικά για την παιδεία.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Παρα πολλές φορές μπορώ να σκεφτώ που πήραν πίσω μέτρα λόγω αντιδράσεων, ειδικά για την παιδεία.  

Αυτα τα πηραν πισω γιατι απλα ηταν θεματα που δεν ενδιεφεραν περασουν δεν περασουν... Οποιο νομοσχεδιο για την παιδεια παρθηκε πισω μετα απο αντιδρασεις απλα κ να μην περναγε δεν τους ενδιεφερε καθολου περασει δεν περασει. Οτι επρεπε να περασει περασε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , maripoz είπε:

Παρα πολλές φορές μπορώ να σκεφτώ που πήραν πίσω μέτρα λόγω αντιδράσεων, ειδικά για την παιδεία.  

Οι συγκεκριμένοι δεν νομίζω ότι θα τα έπαιρναν, αλλά όπως κ να χει είναι αισχρό να εχεις ζητήσει από τον κόσμο να βάλει τη ζωή του στον πάγο για σχεδον ένα χρόνο, κ εσυ να περνάς νομοσχέδια που ξέρεις ότι θα προκαλέσουν αντιδράσεις, απαγορεύοντας ταυτόχρονα τις διαδηλώσεις για λόγους υγείας. Ειδικά όταν είναι νομοσχέδια μιας υπουργού που πραγνατικα διέλυσε τα σχολεία από πέρσι τετοια εποχή με την αδιαφορία της, αλλά παραμένει στο απυρόβλητο επειδή θα περάσει τα συγκεκριμένα νομοσχεδια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

(...) Τα μετρα ειναι τα πιο απλα που μπορουν να παρουν χωρις να κουνησουν ουτε το μικρο τους δακτυλακι χωρις να σκεφτουν τιποτα παραπανω χωρις να αναλαβουν καμια ευθυνη οταν τελειωσει ολο αυτο... Ειναι οτι πιο απλο μπορει να γινει .. Αποτελεσματικα ειναι στο βαθμο που θελουν τοσο απλο. Τοσο οσο.. 

Δεν το κανουν για το καλο μας αλλα δεν το κανουν κ για να μας φανε απλα ειναι η πιο ευκολη λυση.(...)

Δεν ξερω τι να πω κ εγω βγαινω εξω αστυνομια δεν εχω δει πουθενα εκτος απο το συνταγμα. Οποιος θελει προσεχει οποιος θελει οχι. Αυτο που καταφερνουν τα μετρα ειναι απλα να μην μαζευομαστε σε μαγαζια κ με κοσμο ξενο απο εμας οποτε κ καποια μειωση λογικο κ μαθηματικο να υπαρχει τοσο απλα τα πραγματα. Ευκολη λυση απλα

Κι εγώ θα συμφωνήσω.

Δεν θα έλεγα η εύκολη λύση ακριβώς. Θα έλεγα η προσωρινή λύση, η λύση όπως είπες "τόσο όσο" για να τσουλάει το πράγμα, που δεν απαιτεί ουσιαστική ρήξη-εξυγείανση με το προβληματικό-ενίοτε εγκληματικό κατεστημένο της απαίδευτης σάπιας τοπικής αυτοδιοίκησης και της απαίδευτης ανήθικης κεντρικής διοίκησης όπου αυτή υπάρχει... και δυστυχώς βρίσκεται χωμένη σχεδόν παντού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Κι εγώ θα συμφωνήσω.

Δεν θα έλεγα η εύκολη λύση ακριβώς. Θα έλεγα η προσωρινή λύση, η λύση όπως είπες "τόσο όσο" για να τσουλάει το πράγμα, που δεν απαιτεί ουσιαστική ρήξη-εξυγείανση με το προβληματικό-ενίοτε εγκληματικό κατεστημένο της απαίδευτης σάπιας τοπικής αυτοδιοίκησης και της απαίδευτης ανήθικης κεντρικής διοίκησης όπου αυτή υπάρχει... και δυστυχώς βρίσκεται χωμένη σχεδόν παντού.

Δηλαδή η πεφωτιςμενη κ ηθική κυβέρνηση θα ήθελε να κάνει κάτι καλύτερο αλλά δεν μπορεί να έρθει σε ρήξη με το σάπιο κ απαίδευτο  κατεστημένο που η ίδια έχει συνδημιουργήσει στα χρονια που κυβερνούσε;  

 

 

Το λοκνταουν ειναι ευκολο για την κυβερνηση γιατι μεταθέτει τξν ευθυνη αλλου. δεν χρειαζεται να ασχοληθεί με το αν εφαρμόζεται η τηλεργασια, να δαπανήσει χρήματα για νοσοκομεία ή λεωφορεία ή εκπαιδευτικους γιατι "τι θα τα κανουμε μετα", να λάβει αποφασεις για τις εισόδους της χωρας σαν κυρίαρχο κράτος κ όχι σαν αποικία κλπ κλπ. και κυρίως γιατί μπορεί να το πλασάρει σαν θεμα δημόσιας ταξης κ οχι δημόσιας υγειας, οπως κανει κ με το θεμα της "αναβάθμισης" των ΑΕΙ (κ οπως-αναφερω παρενθετικά- θελει να κανει κ στην εκπαιδευση γενικα, αφου στον νομο για τους σχολικούς κανονισμούς χρησιμοποεί τις λεξεις "κατασταλτικά μετρα" κ "παραβατικές συμπεριφορες") και τέλος γιατί υπάρχει απόλυτη χειραγώγηση των ΜΜΕ οπότε ο μέσος Έλληνας ή θα πιστευει οτι ειμαστε θυματα παγκόσμιας πλεξτανης, ή οτι τα πηγσμε καλα στην πανδημία γιατι "δειτε τι εγινε στο Βελγιο/στην Αγγλια/στις ΗΠΑ". Κι ετσι οπως ειμαστε, φοβαμαι λιγοτερο το τι θα ψηφίσουν οι πρωτοι, σε σχεση με τους δεύτερους..... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή η πεφωτιςμενη κ ηθική κυβέρνηση θα ήθελε να κάνει κάτι καλύτερο αλλά δεν μπορεί να έρθει σε ρήξη με το σάπιο κ απαίδευτο  κατεστημένο που η ίδια έχει συνδημιουργήσει στα χρονια που κυβερνούσε;  

χαχαχα :D

 

1 hour ago, vicky86 είπε:

δ βρισκομαστε εξω με ανθρωπο,αλλα να περιορισουν λιγο την διασπορα σε μμμ κ χωρους εργασιας δ εχουν τα "μεσα" να το κανουν

Για Αθήνα μιλώ μόνο και εννοείται δεν έχω εικόνα για όλο το λεκανοπέδιο, ούτε καν για ολόκληρο τον δήμο μου, ούτε καν για ολόκληρη τη γειτονιά μου. Οπότε αυτό που λέω δεν είναι αντιπροσωπευτικό της κατάστασης παντού, καθώς εγώ είμαι νοικοκυρά εσώκλειστη (πολύ πριν τον κορωνοϊό) και ότι μαθαίνω είναι από τους γύρω μου (ΔΕΝ είναι κομματικοί εγκάθετοι).

Στα ΜΜΜ η κατάσταση είναι χαλαρή. Ο κόσμος σίγουρα δεν στοιβάζεται. Το γεγονός ότι αυτή την στιγμή η λιανική είναι κλειστή μάλλον παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.

Στα γραφεία:

Στου συζύγου μετά την οδηγία για λεπτομερή δήλωση των τηλεργαζόμενων, έγιναν ακόμη πιο τυπικοί και από εκεί πχ που κάποιος που δούλευε με τηλεργασία μπορεί να πεταγόταν πχ στο γραφείο για κάτι ή επειδή σπίτι δεν την πάλευε, χωρίς να ενημερώσει. Τώρα δεν παίζει αυτό. Μόνο κατόπιν συνεννόησης κι εάν είναι εφικτό.

Σε συγγενούς, που η διοίκηση θεωρεί ότι κορωνοϊός δεν υπάρχει, έχουν βρει τον τρόπο (νόμιμα) για να μην αποδεσμεύουν τους υπαλλήλους τους από την παρουσία στο γραφείο παρόλου που η φύση της δουλειάς το επιτρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

χαχαχα :D

 

Για Αθήνα μιλώ μόνο και εννοείται δεν έχω εικόνα για όλο το λεκανοπέδιο, ούτε καν για ολόκληρο τον δήμο μου, ούτε καν για ολόκληρη τη γειτονιά μου. Οπότε αυτό που λέω δεν είναι αντιπροσωπευτικό της κατάστασης παντού, καθώς εγώ είμαι νοικοκυρά εσώκλειστη (πολύ πριν τον κορωνοϊό) και ότι μαθαίνω είναι από τους γύρω μου (ΔΕΝ είναι κομματικοί εγκάθετοι).

Στα ΜΜΜ η κατάσταση είναι χαλαρή. Ο κόσμος σίγουρα δεν στοιβάζεται. Το γεγονός ότι αυτή την στιγμή η λιανική είναι κλειστή μάλλον παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.

Στα γραφεία:

Στου συζύγου μετά την οδηγία για λεπτομερή δήλωση των τηλεργαζόμενων, έγιναν ακόμη πιο τυπικοί και από εκεί πχ που κάποιος που δούλευε με τηλεργασία μπορεί να πεταγόταν πχ στο γραφείο για κάτι ή επειδή σπίτι δεν την πάλευε, χωρίς να ενημερώσει. Τώρα δεν παίζει αυτό. Μόνο κατόπιν συνεννόησης κι εάν είναι εφικτό.

Σε συγγενούς, που η διοίκηση θεωρεί ότι κορωνοϊός δεν υπάρχει, έχουν βρει τον τρόπο (νόμιμα) για να μην αποδεσμεύουν τους υπαλλήλους τους από την παρουσία στο γραφείο παρόλου που η φύση της δουλειάς το επιτρέπει.

να πω την αληθεια ξερω απο δικους μου κυριως για θεσ/νικη

διαδρομες που περιμενεις πανω απο μιση ωρα για συγκοινωνια,κ μιλαμε για κεντρικα οχι στη βιομηχανικη

κ η αισθηση που εχω αποκομισει ειναι οτι σε οχι κ πολυ μεγαλες εταιριες δ θελουν καθολου τηλεργασια.κ πολλοι σε βγαζουν σε αναστολη αλλα δουλευεις κανονικοτατα απο το σπιτι(το δευτερο δ επηρεαζει την πανδημια,αλλα στα πλαισια του ελεγχου)

κ μιλαω για τις συνθηκες με ανοιχτα σχολεια κ μαγαζια,οχι τωρα που ειναι στο κοκκινο.για τελη γεναρη πχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

να πω την αληθεια ξερω απο δικους μου κυριως για θεσ/νικη

διαδρομες που περιμενεις πανω απο μιση ωρα για συγκοινωνια,κ μιλαμε για κεντρικα οχι στη βιομηχανικη

κ η αισθηση που εχω αποκομισει ειναι οτι σε οχι κ πολυ μεγαλες εταιριες δ θελουν καθολου τηλεργασια.κ πολλοι σε βγαζουν σε αναστολη αλλα δουλευεις κανονικοτατα απο το σπιτι(το δευτερο δ επηρεαζει την πανδημια,αλλα στα πλαισια του ελεγχου)

κ μιλαω για τις συνθηκες με ανοιχτα σχολεια κ μαγαζια,οχι τωρα που ειναι στο κοκκινο.για τελη γεναρη πχ

Κι εγώ σε προάστιο της Αθήνας τα λεωφορεία γεμάτα τα βλέπω να περνάνε 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

 

Τα νομοσχεδια που περνανε θα περναγανε ετσι κ αλλιως βρε παιδια ποτε πηραν πισω μετρα επειδη εγινε μια διαδηλωση τοσα εχουμε φαει μετα απο χιλιες διαδηλωσεις η διαδηλωση τους φοβιζει κ ειπαν να απαγορεψουν την κυκλοφορια ... Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευει κανεις οτι φοβουνται τις διαδηλωσεις κ σκαρφιστηκαν lockdown οταν εχουν περασει τοσα χρονια χειροτερα μετρα τωρα θα κολλοσουν. 

 

 

Ειλικρινά θεωρείς ότι με τις διαδηλώσεις δεν πετυχαίνει κανείς τίποτα και δεν αλλάζουν πράγματα, έστω και κάποια ελάχιστα? Δηλαδή σε όλον τον πλανήτη τόσος κόσμος που βγαίνει στους δρόμους για να δηλώσει, να φωνάξει την αντίθεσή του σε πράγματα που αποφασίζουν για τη ζωή του τζάμπα το κάνει? Μήπως τότε να σταματήσει να το κάνει? Και πώς θα μπορέσει να διαμαρτυρηθεί κάποιος? Μέσω του fb? 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

 

Ειλικρινά θεωρείς ότι με τις διαδηλώσεις δεν πετυχαίνει κανείς τίποτα και δεν αλλάζουν πράγματα, έστω και κάποια ελάχιστα? Δηλαδή σε όλον τον πλανήτη τόσος κόσμος που βγαίνει στους δρόμους για να δηλώσει, να φωνάξει την αντίθεσή του σε πράγματα που αποφασίζουν για τη ζωή του τζάμπα το κάνει? Μήπως τότε να σταματήσει να το κάνει? Και πώς θα μπορέσει να διαμαρτυρηθεί κάποιος? Μέσω του fb? 

 

Δεν ειναι κ λογος για lockdown αυτος παντως οτι θελουν να περασουν νομοσχεδια καταλαβαινεις πως το εννοω . Κ οχι φυσικα ο κοσμος πρεπει να συνεχισει να διαμαρτηρετε γιατι ετσι δειχνει τις προθεσεις κ τα θελω του κ στις επομενες κυβερνησεις αλλα δυστηχως πραγματα που ειναι αποφασισμενα να περασουν περνανε ... Αυτο δεν σημαινει οτι ο κοσμος πρεπει να δειχνει οτι δεν καταλαβαινει τι γινετε κ μενει αμετοχος . Αλλα οχι οτι μια κυβερνηση θα κανει lockdown επειδη φοβατε οτι δεν θα περασει ενα νομοσχεδιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Δεν ειναι κ λογος για lockdown αυτος παντως οτι θελουν να περασουν νομοσχεδια καταλαβαινεις πως το εννοω . Κ οχι φυσικα ο κοσμος πρεπει να συνεχισει να διαμαρτηρετε γιατι ετσι δειχνει τις προθεσεις κ τα θελω του κ στις επομενες κυβερνησεις αλλα δυστηχως πραγματα που ειναι αποφασισμενα να περασουν περνανε ... Αυτο δεν σημαινει οτι ο κοσμος πρεπει να δειχνει οτι δεν καταλαβαινει τι γινετε κ μενει αμετοχος . Αλλα οχι οτι μια κυβερνηση θα κανει lockdown επειδη φοβατε οτι δεν θα περασει ενα νομοσχεδιο

Ε δεν είπε κάνες αυτό, ότι κάνει λοκνταουν για να περάσει νομοσχέδια. Όμως είναι εμφανής η βιάση να περασουν νόμοι μεσα στο λοκνταουν, και να επιβληθούν κ περαιτέρω απαγορεύσεις συναθροίσεων μ πρόσχημα το λοκνταουν. ακομα κ ο μεγαλος περίπατος με πρόσχημα το λικνταουν εφαρμόστηκε.  γενικα η λύση βρέθηκε: έχει χιόνι; απαγόρευση κυκλοφοριας στην εθνική. έχει κρυο κ τα σχολεια ειναι ακατάλληλα; ενταξει δεν πειραζει, webex. δηλαδη το ευκολο ειναι να κλείνεις τον κοσμο μεσα αντι να προσπαθεις να αντιμετωπίσεις ουσιαστικα το προβλημα. Δεν εννοω οτι αυτα θα μεινοτν για πάντα γιατί υπάρχει κάποιο κρυφό σχέδιο. αλλά φαίνεται ότι η λογική της απαγόρευσης κ της καταστολής τους βγαινει αυθόρμητα κ χωρις προβληματισμο για την αναγκαιότητά  της. Μεταλλάξεις του ιού στην Πατρα, έκτακτως μεταβαίνει εκεί ο υπ. δημόσιας τάξης. γιατί; για να τις συλλάβει; 

 

Εστειλαν οδηγιες για τη συνταξη σχολικών κανονισμών.Λεει μεσα για τα παραπτώματα (στο περιπου): κατασταλτικά μετρα θα πρεπει να ειναι η εσχάτη λυση αλλα να δεν αποκλειεται η λήψη τους. κατασταλτικά. και παρακάτω μιλά για αντιμετωπιση παραβατικής συμπεριφορας. φυσικά κ υπάρχουν παραβατικές συμπεριφορές στα σχολεία κ φυσικά κάποιες φορές πρέπει να επιβληθούν ποινές, αλλά σε ένα παιδαγωγικό περιβάλλον δεν μπορείς να μιλάς για καταστολή. ακομα κ η φυλακή, τυπικα λεγεται σωφρονιστικό ιδρυμα. η διατυπωση εχει μεγαλη σημασια γιατι αποκαλύπτει το πνευμα του συντάκτη. 

 

Δυστυχως η αναγκη λήψης ακραίων περιοριστικών μέτρων για την πανδημία συνέπεσε με μια κυβέρνηση που τους περιορισμούς τους έχει πολύ εύκολους. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιποννν. Κρούσμα δασκάλας στον παιδικό της μικρής τους ενημέρωσε προ μιας ώρας. Το τμήμα της δασκάλας κλειστό 14 μέρες τα υπόλοιπα θα λειτουργήσουν κανονικά. Θα κάνουν απολύμανση σήμερα. Τι θα κάνατε; Δεν βρήκα κάποιον γονιό να ρωτήσω τίποτα. Σκέφτομαι να μη την πάω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον. Σας έτυχε; Τι κάνατε; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Λοιποννν. Κρούσμα δασκάλας στον παιδικό της μικρής τους ενημέρωσε προ μιας ώρας. Το τμήμα της δασκάλας κλειστό 14 μέρες τα υπόλοιπα θα λειτουργήσουν κανονικά. Θα κάνουν απολύμανση σήμερα. Τι θα κάνατε; Δεν βρήκα κάποιον γονιό να ρωτήσω τίποτα. Σκέφτομαι να μη την πάω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον. Σας έτυχε; Τι κάνατε; 

Ήταν σε άλλους χώρους τα τμήματα; ή υπήρχε ανάμιξη κ πιστεύεις ότι μπορεί να ήρθε σε επαφή κ με το δικό σου παιδάκι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ήταν σε άλλους χώρους τα τμήματα; ή υπήρχε ανάμιξη κ πιστεύεις ότι μπορεί να ήρθε σε επαφή κ με το δικό σου παιδάκι; 

Αν δεν είχε έρθει σε επαφή, θα την έστελνα κανονικά. Αν είχα λόγο να ανησυχώ, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ήταν σε άλλους χώρους τα τμήματα; ή υπήρχε ανάμιξη κ πιστεύεις ότι μπορεί να ήρθε σε επαφή κ με το δικό σου παιδάκι; 

 

Just now, love kids είπε:

Αν δεν είχε έρθει σε επαφή, θα την έστελνα κανονικά. Αν είχα λόγο να ανησυχώ, όχι.

Όλα μαζί τρώνε τις ίδιες τουαλέτες χρησιμοποιούν και δεν έχω εικόνα απόστασης των τάξεων κλπ. Ούτε ξέρω πως βγαίνουν στην αυλή. Γενικά διέκρινα μια χαλαρότητα τύπου οοολααα καλααα θα κάνουμε και απολύμανση.. θέλω να πιστεύω θα κάνει όλο το προσωπικό τεστ μέχρι αύριο (;) 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Λοιποννν. Κρούσμα δασκάλας στον παιδικό της μικρής τους ενημέρωσε προ μιας ώρας. Το τμήμα της δασκάλας κλειστό 14 μέρες τα υπόλοιπα θα λειτουργήσουν κανονικά. Θα κάνουν απολύμανση σήμερα. Τι θα κάνατε; Δεν βρήκα κάποιον γονιό να ρωτήσω τίποτα. Σκέφτομαι να μη την πάω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον. Σας έτυχε; Τι κάνατε; 

Εγώ θα κρατούσα το παιδί σπίτι έστω μέχρι την Δευτέρα, δεν ξέρω λίγο το φοβάμαι όλο αυτό.

Έχεις την δυνατότητα να την κρατήσεις σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Λοιποννν. Κρούσμα δασκάλας στον παιδικό της μικρής τους ενημέρωσε προ μιας ώρας. Το τμήμα της δασκάλας κλειστό 14 μέρες τα υπόλοιπα θα λειτουργήσουν κανονικά. Θα κάνουν απολύμανση σήμερα. Τι θα κάνατε; Δεν βρήκα κάποιον γονιό να ρωτήσω τίποτα. Σκέφτομαι να μη την πάω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον. Σας έτυχε; Τι κάνατε; 

Έτυχε σε κάποιους.πηγαν κανονικα.κανεις δεν κολλησε.

Διάβασα ότι μεταξύ άλλων θα δικαιούνται τεστ κ οι δασκαλες των βρεφονηπιακων.Εγω θα ρωτήσω το σκοπεύουν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Λοιποννν. Κρούσμα δασκάλας στον παιδικό της μικρής τους ενημέρωσε προ μιας ώρας. Το τμήμα της δασκάλας κλειστό 14 μέρες τα υπόλοιπα θα λειτουργήσουν κανονικά. Θα κάνουν απολύμανση σήμερα. Τι θα κάνατε; Δεν βρήκα κάποιον γονιό να ρωτήσω τίποτα. Σκέφτομαι να μη την πάω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον. Σας έτυχε; Τι κάνατε; 

εχει τυχει στο νηπιο του μικρου.δασκαλα αλλου τμηματος ειχε θετικο τεστ με πολυ ηπια συμπτωματα.εμεινε κλειστο το τμημα της δυο εβδομαδες,εγινε απολυμανση τα υπολοιπα 4κανονικα.τα 2με κοινους χωρους.ελεγχθηκε ολο το προσωπικο,κανενα αλλο θετικο(μαλιστα δ νοσησε κ κανεις αλλος απο την οικογενεια της,αλλα μεινανε καραντινα κανονικα).ο δικος μου πηγε κανονικα οπως κ γενικα τα περισσοτερα παιδια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ε δεν είπε κάνες αυτό, ότι κάνει λοκνταουν για να περάσει νομοσχέδια. Όμως είναι εμφανής η βιάση να περασουν νόμοι μεσα στο λοκνταουν, και να επιβληθούν κ περαιτέρω απαγορεύσεις συναθροίσεων μ πρόσχημα το λοκνταουν. ακομα κ ο μεγαλος περίπατος με πρόσχημα το λικνταουν εφαρμόστηκε.  γενικα η λύση βρέθηκε: έχει χιόνι; απαγόρευση κυκλοφοριας στην εθνική. έχει κρυο κ τα σχολεια ειναι ακατάλληλα; ενταξει δεν πειραζει, webex. δηλαδη το ευκολο ειναι να κλείνεις τον κοσμο μεσα αντι να προσπαθεις να αντιμετωπίσεις ουσιαστικα το προβλημα. Δεν εννοω οτι αυτα θα μεινοτν για πάντα γιατί υπάρχει κάποιο κρυφό σχέδιο. αλλά φαίνεται ότι η λογική της απαγόρευσης κ της καταστολής τους βγαινει αυθόρμητα κ χωρις προβληματισμο για την αναγκαιότητά  της. Μεταλλάξεις του ιού στην Πατρα, έκτακτως μεταβαίνει εκεί ο υπ. δημόσιας τάξης. γιατί; για να τις συλλάβει; 

 

Εστειλαν οδηγιες για τη συνταξη σχολικών κανονισμών.Λεει μεσα για τα παραπτώματα (στο περιπου): κατασταλτικά μετρα θα πρεπει να ειναι η εσχάτη λυση αλλα να δεν αποκλειεται η λήψη τους. κατασταλτικά. και παρακάτω μιλά για αντιμετωπιση παραβατικής συμπεριφορας. φυσικά κ υπάρχουν παραβατικές συμπεριφορές στα σχολεία κ φυσικά κάποιες φορές πρέπει να επιβληθούν ποινές, αλλά σε ένα παιδαγωγικό περιβάλλον δεν μπορείς να μιλάς για καταστολή. ακομα κ η φυλακή, τυπικα λεγεται σωφρονιστικό ιδρυμα. η διατυπωση εχει μεγαλη σημασια γιατι αποκαλύπτει το πνευμα του συντάκτη. 

 

Δυστυχως η αναγκη λήψης ακραίων περιοριστικών μέτρων για την πανδημία συνέπεσε με μια κυβέρνηση που τους περιορισμούς τους έχει πολύ εύκολους. 

Κ ομως καποιες κοπελες αυτο ακριβως ειπαν οτι μας επιβαλουν lockdown για καταστολη κ οχι επειδη ειναι ευκολη λυση ... 

Νομιζω οτι εχουμε πεσει γενικα σε πολιτικους που τους περιορισμους κ τις ευκολες λυσεις τις εχουμε πολυ ευκολες... Οτι κ να εχουμε δοκιμασει απο πολιτικους παλι στα ιδια καταληγουμε οπως φαινετε ...

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Λοιποννν. Κρούσμα δασκάλας στον παιδικό της μικρής τους ενημέρωσε προ μιας ώρας. Το τμήμα της δασκάλας κλειστό 14 μέρες τα υπόλοιπα θα λειτουργήσουν κανονικά. Θα κάνουν απολύμανση σήμερα. Τι θα κάνατε; Δεν βρήκα κάποιον γονιό να ρωτήσω τίποτα. Σκέφτομαι να μη την πάω μέχρι Δευτέρα τουλάχιστον. Σας έτυχε; Τι κάνατε; 

Ε κ εγω ισως το κραταγα για λιγες μερες να δεις μηπως ακουστει κ αλλο κρουσμα . Αν κ επειδη οι δασκαλες προσεχουν μεσα στις ταξεις πιστευω ολα καλα . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...