Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, samsympan είπε:

Εγώ δεν αντελήφθην μόνο ένα.

 

"Οι ΜΕΘ γεμίζουν από αλλοδαπούς νοσηλευόμενους οι οποίοι έρχονται προγραμματισμένα για ιατρικούς λόγους (ιατρικός τουρισμός) -σοβαρούς προφανώς καθώς χρειάζονται ΜΕΘ ή που είχαν επιπλοκές και χρειάστηκαν επειγόντως ΜΕΘ- με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν διαθέσιμες κλίνες για ασθενείς με κορωνοϊό κι ενώ αυτές χρειάζονται; Δηλαδή υπάρχουν ημεδαποί ασθενείς με κορωνοϊό που χρήζουν υποστήριξης ΜΕΘ και δεν υπάρχει διαθέσιμη κλίνη διότι καταλαμβάνεται από αλλοδαπό που νοσηλεύεται με επιπλοκές ή όχι, κατόπιν πχ προγραμματισμένης επέμβασης καρδιάς; Δηλαδή όχι μόνο δεν χτίζονται κορωνοδομές-νοσοκομεία για να θεραπεύσουν τους ασθενείς με κορωνοϊό, αλλά και στα ήδη υπάρχοντα γίνεται προβληματική-ύποπτη-που κυμαίνεται στα όρια του νομίμου, διαχείριση των κλινών;"

 

Αυτό εννοείται ή λάθος ερμηνεία έγραψα;

Αυτή την καταγγελία δεν αντελήφθην.

Καλε κανενας δεν μπαίνει.Μονο φορτηγά από την Κρυσταλλοπηγη και άλλοι για πολύ ειδικούς λογους και μάλιστα μονο με τεστ .

Τωρα  μίλησα με τον κουμπάρο μου που είναι διπλωματικός ακόλουθος και μπαινοβγαιβει καθε 15.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@μαγιοπουλας κοίτα, κι εγώ έχω πληροφόρηση από εργαζόμενο σε πτέρυγα covid, σε μεγάλο νοσοκομείο (το μεγαλύτερο) βορειοδυτικά και από εργαζόμενο σε ΜΜΜ (πέρα από την χρήση που κάνουμε) και δεν έχω τέτοια εικόνα (εννοώ σχετικά με τα προαναφερθέντα). Ωστόσο ξέρεις, μπορεί οι δικοί μου γνωστοί να είναι κυβερνητικοί εγκάθετοι και να παραπληροφορούν εσκεμμένα συντηρώντας το αφήγημα των φασιστών και το success story των καπιταλιστών που προβατοποιούν τον λαό. Οπότε, κι επειδή δεν έχω προσωπική εικόνα... τι να πω μπορεί να είναι κι έτσι... ή το αντίστροφο... ή κι έτσι... ή... τέλοσπάντων με τα μου'πε ο γνωστός, ο μπατζανάκης, ο δευτεροξάδερφος δεν βγάζει άκρη ποτέ κανείς. Μόνο από επίσημα στοιχεία. Ωχ ούτε από αυτά. Είναι μαγειρεμένα. Εεε μόνο εάν μεταβεί ο ίδιος σε όλα τα πόστα και τις υπηρεσίες μπορεί να έχει σωστή σφαιρική εικόνα. Ώπα! έχω άτομο σχετικό που γυρνάει την Ελλάδα και φτάνει παντού... κάτσε να ρωτήσω... ουφ μπορεί να είναι κι αυτό κλακαδόρος... ουφ...κουράστηκα! Από το σανό και την μανία καταδίωξης, προτιμώ το σανό. Ναι το παραδέχομαι!

(κάνουμε και λίγο χιούμορ εεε)

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@μαγιοπουλας κοίτα, κι εγώ έχω πληροφόρηση από εργαζόμενο σε πτέρυγα covid, σε μεγάλο νοσοκομείο (το μεγαλύτερο) βορειοδυτικά και από εργαζόμενο σε ΜΜΜ και δεν έχω τέτοια εικόνα (εννοώ σχετικά με το προαναφερθέν). Ωστόσο ξέρεις, μπορεί οι δικοί μου γνωστοί να είναι κυβερνητικοί εγκάθετοι και να παραπληροφορούν εσκεμμένα συντηρώντας το αφήγημα των φασιστών και το success story των καπιταλιστών που προβατοποιούν τον λαό. Οπότε, κι επειδή δεν έχω προσωπική εικόνα... τι να πω μπορεί να είναι κι έτσι... ή το αντίστροφο... ή κι έτσι... ή... τέλοσπάντων με τα μου'πε ο γνωστός, ο μπατζανάκης, ο δευτεροξάδερφος δεν βγάζει άκρη ποτέ κανείς. Μόνο από επίσημα στοιχεία. Ωχ ούτε από αυτά. Είναι μαγειρεμένα. Εεε μόνο εάν μεταβεί ο ίδιος σε όλα τα πόστα και τις υπηρεσίες μπορεί να έχει σωστή σφαιρική εικόνα. Ώπα! έχω άτομο σχετικό που γυρνάει την Ελλάδα και φτάνει παντού... κάτσε να ρωτήσω... ουφ μπορεί να είναι κι αυτό κλακαδόρος... ουφ...κουράστηκα! Από το σανό και την μανία καταδίωξης, προτιμώ το σανό. Ναι το παραδέχομαι!

(κάνουμε και λίγο χιούμορ εεε)

Σίγουρα θα υπάρχουν και αλλοδαποί στις ΜεΘ απλα γιατι ζουν εδω καιβαρα μολύνονται εδω.Επομενως δεν νομιζω οτι καλύπτουν όλα τα κρεβάτια εκεινοι.Δεν εχουμε κανένα συμφέρον από αυτό Ειναι καιρο τωρα που δεν εινσι ανεξέλεγκτα ταχπραγνατα στα σύνορα.

Και μένουν οι ελληνεςψεντις ΜΕ Θ?Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εικόνα που έχω από Θεσσαλονίκη και άλλη μία πόλη της δυτικής Μακεδονίας όπου ζουν πολλοί φίλοι μου συγγενείς (πραγματικοί άνθρωποι δηλαδή όχι ηθοποιοί ή άβαταρ σε φορουμς) η είσοδος έξοδος με ορδές ανθρώπων από γειτονικές χώρες έχοντες ψευδά τεστ δεν μου έχει μεταφερθεί (ειδικά στα σύνορα η κουμπάρα μου λέει ότι βαρανε μύγες και ειδικά τράνζιτ προϊόντα που έχουν που είναι από γνωστές μεταφορικές ούτε έλεγχο κάνουν.. τώρα αν κρύβονται αυτοί με τα ψευδά τεστ μέσα στις ντομάτες για Κροατία δεν το ξέρω) 

Ότι πιάνονται ΜΕΘ από αλλοδαπούς έτσι γενικά και αόριστα για επεμβάσεις και νοσηλεία της πλάκας ειδικά τώρα με τον covid το θεωρώ έως και ανέκδοτο. Τώρα αν ένας από Σκόπια Αλβανία που δεν μένει και δεν εργάζεται Ελλάδα θέλει να χειρουργηθεί σε ιδιωτικό και υπάρχει ΜΕΘ θα κάτσουμε να κατηγορήσουμε ότι γεμίζει και δεν έχει για εμάς; Γενικά το παραμύθι για όλα φταίνε οι ξένοι έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια και μόνο κάτι ακροδεξιοί συνεχίζουν το χαβά τους αλλά ακόμα και εκεί αυτό με τις μεθ δεν το έχω δει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ότι πιάνονται ΜΕΘ από αλλοδαπούς έτσι γενικά και αόριστα για επεμβάσεις και νοσηλεία της πλάκας ειδικά τώρα με τον covid το θεωρώ έως και ανέκδοτο. Τώρα αν ένας από Σκόπια Αλβανία που δεν μένει και δεν εργάζεται Ελλάδα θέλει να χειρουργηθεί σε ιδιωτικό και υπάρχει ΜΕΘ θα κάτσουμε να κατηγορήσουμε ότι γεμίζει και δεν έχει για εμάς; Γενικά το παραμύθι για όλα φταίνε οι ξένοι έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια και μόνο κάτι ακροδεξιοί συνεχίζουν το χαβά τους αλλά ακόμα και εκεί αυτό με τις μεθ δεν το έχω δει. 

Ναι όντως!

Αυτό δεν κατάλαβα κι εγώ. Υπάρχει φημολογια για μπίζνα στα δημόσια νοσοκομεία, εν μέσω πανδημίας, με εισαγωγές αλλοδαπών με ψευδή τεστ;! Και πως γίνεται αυτό; Εννοώ να νοσηλεύονται αλλοδαποί επισκέπτες (όχι εργαζόμενοι εδώ, ούτε σε καθεστώς φιλοξενίας) στην χώρα για προγραμματισμένες (όχι έκτακτες-επείγουσες) επεμβάσεις σε δημόσια νοσοκομεία αναφοράς για covid;! Κι αυτό να γίνεται συστηματικά και σε βαθμό που να στερούνται οι ημεδαποί την κλίνη του δημόσιου νοσοκομείου;!

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό!

Εννοείται πως αν μιλάμε για ιδιωτικά νοσοκομεία, φυσικά μιλάμε για άλλη διαχείριση και η οποία δεν καταλαβαίνω πάλι πως επηρεάζει την κλίνη ΜΕΘ για covid.

Μήπως δεν κατάλαβα καλά όμως και παρανόησα.

 

Άσχετο.

Κάπου στην κουβέντα εδώ διάβασα για την εμβολιαστική πολιτική και τα κριτήρια.

Ο σύζυγος που ταξιδεύει στο περιβόητο εμιράτο, για επαγγελματικούς λόγους (έτσι λέει τουλάχιστον <_<) μου λέει όλοι οι συνάδελφοι του έχουν εμβολιαστεί. Έχουν δικαίωμα όσοι έχουν visa κατοίκου. Η αρμόδια αρχή έχει ορίσει ως προτεραιότητα πέρα από τους υγειονομικούς, τους ηλικιωμένους, τους ευπαθείς, τα ΑΜΕΑ και αυτούς που είναι στην πρώτη γραμμή εννοόντας του εμπορίου, των διαφόρων υπηρεσιών (κρατικών-ιδιωτικών), κλπ. Πάνε εμβολιαστικά κλιμάκια προγραμματισμένα στα συγκροτήματα των γραφείων και εμβολιάζουν.

Έτσι ως εγκυκλοπαιδική γνώση το λέω αυτό. Κουβέντα να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα πριν λίγο δημοσίευμα στην Huffpost για τις αφίξεις.Αναφερει και την Αλβανία.

Οποιος ενδιαφέρεται ας μπει να διαβασει για να μην λέμε γελοιότητες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@μαγιοπουλας κοίτα, κι εγώ έχω πληροφόρηση από εργαζόμενο σε πτέρυγα covid, σε μεγάλο νοσοκομείο (το μεγαλύτερο) βορειοδυτικά και από εργαζόμενο σε ΜΜΜ (πέρα από την χρήση που κάνουμε) και δεν έχω τέτοια εικόνα (εννοώ σχετικά με τα προαναφερθέντα). Ωστόσο ξέρεις, μπορεί οι δικοί μου γνωστοί να είναι κυβερνητικοί εγκάθετοι και να παραπληροφορούν εσκεμμένα συντηρώντας το αφήγημα των φασιστών και το success story των καπιταλιστών που προβατοποιούν τον λαό. Οπότε, κι επειδή δεν έχω προσωπική εικόνα... τι να πω μπορεί να είναι κι έτσι... ή το αντίστροφο... ή κι έτσι... ή... τέλοσπάντων με τα μου'πε ο γνωστός, ο μπατζανάκης, ο δευτεροξάδερφος δεν βγάζει άκρη ποτέ κανείς. Μόνο από επίσημα στοιχεία. Ωχ ούτε από αυτά. Είναι μαγειρεμένα. Εεε μόνο εάν μεταβεί ο ίδιος σε όλα τα πόστα και τις υπηρεσίες μπορεί να έχει σωστή σφαιρική εικόνα. Ώπα! έχω άτομο σχετικό που γυρνάει την Ελλάδα και φτάνει παντού... κάτσε να ρωτήσω... ουφ μπορεί να είναι κι αυτό κλακαδόρος... ουφ...κουράστηκα! Από το σανό και την μανία καταδίωξης, προτιμώ το σανό. Ναι το παραδέχομαι!

(κάνουμε και λίγο χιούμορ εεε)

 

Απλά είσαι αφελής αγαπητή. Είναι μία παγκόσμια συνωμοσία που έχει καταστρέψει τις οικονομίες όλου του πλανήτη για να καταπιεστεί η Ελλαδίτσα μας που ήταν τόσο σημαντική και μόνο έτσι μπορούσαν να την υποτάξουν ;) . Σε τι ακριβώς τους δυσκολεύαμε, σε τι αντιστεκόμασταν κλπ θα σε γελάσω, αλλά σίγουρα πολλά και σπουδαία από αρχαιοτάτων χρόνων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

@kine δε θα μπω στη λογική να παρουσιάσω επιχειρήματα γιατί δεν έχει νόημα. Το έχω ξαναπεί, πολλά από όσα γράφεις και σε άλλα θέματα, δείχνουν καλή πρόθεση, καλό μυαλό και πλήρη αποτυχία του εκπαιδευτικού συστήματος να εξηγήσει αρχές μεθοδολογίας και μαθηματικών σε όσους δεν έκαναν εξειδικευμένες σπουδές. Και το κενό γεμίζουν οι θεωρίες συνωμοσίας, στην καθημερινή ζωή.

Στο ότι βρέθηκε ευκαιρία για ακραία καταστολή ελευθεριών, δε θα διαφωνήσω, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

Κορίτσι μου καλό, τίποτα απ' όσα έγραψα δεν αποτελεί κανενός είδους συνωμοσία ή συνωμοσιολογία. 

Είναι απλά δεδομένα τις καθημερινότητας μας.

Αν τώρα εσύ ή οποιοασδήποτε άλλος, αισθάνεται πιο οικεία και ήρεμα με την πεποίθηση ότι, αυτές οι ακρότητες παραλογισμού, είναι φαντασιώσεις συνωμοσιολόγων και απλώς δεν συμβαίνουν, οκ. Είναι απόφαση σου να παραμερίζεις μέρος της πραγματικότητας, προκειμένου να μην έρχεται σε σύγχυση η ιδεολογική σου βάση. 

Σεβαστό. 

 

Δεν γνωρίζω ποιες εξειδικευμένες σπουδές υποθέτεις ότι χρειάζεται κανείς για να γνωρίζει τις πληροφορίες που ανέφερα και ποιες εξειδικευμένες σπουδές κάνουν την κατάσταση στα νοσοκομεία λογική ή συνεπή, ως προς την διαχείριση του κορονοϊου, αλλά αν έχεις τις εξειδικευμένες σπουδές που σε καθιστούν ικανή να τεκμηριώνεις η ίδια τα όσα εγώ υποθέτεις, δεν έχω το υπόβαθρο να αντιληφθώ, θα χαρώ να τα ακούσω.

 

Το ότι βρέθηκε ευκαιρία για ακραία καταστολή ελευθεριών, δεν είναι άλλη ιστορία. Είναι η ιστορία μας. Κι αν εσύ ή οποισδήποτε άλλος, το βλέπει σαν μια παράπλευρη απώλεια, άνευ αξίας να ασχοληθούμε αυτή την στιγμή, αυτό είναι για λόγους ιδεολογικούς κι όχι μεθοδολογικούς ή μαθηματικούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Κορίτσι μου καλό, τίποτα απ' όσα έγραψα δεν αποτελεί κανενός είδους συνωμοσία ή συνωμοσιολογία. 

Είναι απλά δεδομένα τις καθημερινότητας μας.

Αν τώρα εσύ ή οποιοασδήποτε άλλος, αισθάνεται πιο οικεία και ήρεμα με την πεποίθηση ότι, αυτές οι ακρότητες παραλογισμού, είναι φαντασιώσεις συνωμοσιολόγων και απλώς δεν συμβαίνουν, οκ. Είναι απόφαση σου να παραμερίζεις μέρος της πραγματικότητας, προκειμένου να μην έρχεται σε σύγχυση η ιδεολογική σου βάση. 

Σεβαστό. 

 

Δεν γνωρίζω ποιες εξειδικευμένες σπουδές υποθέτεις ότι χρειάζεται κανείς για να γνωρίζει τις πληροφορίες που ανέφερα και ποιες εξειδικευμένες σπουδές κάνουν την κατάσταση στα νοσοκομεία λογική ή συνεπή, ως προς την διαχείριση του κορονοϊου, αλλά αν έχεις τις εξειδικευμένες σπουδές που σε καθιστούν ικανή να τεκμηριώνεις η ίδια τα όσα εγώ υποθέτεις, δεν έχω το υπόβαθρο να αντιληφθώ, θα χαρώ να τα ακούσω.

 

Το ότι βρέθηκε ευκαιρία για ακραία καταστολή ελευθεριών, δεν είναι άλλη ιστορία. Είναι η ιστορία μας. Κι αν εσύ ή οποισδήποτε άλλος, το βλέπει σαν μια παράπλευρη απώλεια, άνευ αξίας να ασχοληθούμε αυτή την στιγμή, αυτό είναι για λόγους ιδεολογικούς κι όχι μεθοδολογικούς ή μαθηματικούς.

Οτι εχει ακουστει οτι μπαινουν καποιοι με ψευτικα αρνητικα τεστ το εχω ακουσει

Οτι ερχονται ετσι απο γυρω χωρες για προγραμματισμενες επεμβασεις σε δημοσια νοσοκομεια πρωτη φορα. Κ ειναι πολυ σοβαρο εφοσον ισχυει

Επειδη μενω επαρχια, β. Ελλαδα κ εχω πολυ κοντινους εργαζομενους στο χωρο της υγειας, κ σε νοσοκομειο αναφορας, αν θελεις να αναφερεις καποια στοιχεια, προσωπικα θα με ενδιεφερε.ακομη κ σε προσωπικο μνμ, αυτο που ειπες οτι σε τοπικα μεσα τα εχουν πει καποιοι

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγω το μόνο που ξέρω είναι ότι ο κουμπάρος μου που είναι διπλωματικός ακόλουθος μπαινοβγαινει καθε 15 από την Αλβανία με τεστ.Δεν ξερω αν άνοιξαν τα σύνορα.Μεχρι πρότινος ηταν κλειστα.Μπαινοβγαιναν για ειδικούς λογους .Το ξέρω και από την κυρια που μας βοηθάει.Δεν ξέρω τι να σου πω.Θεωριτηκα πιστευω οτι θα είχε ακουστεί και παρα περα.Νομιζεις λοιπον οτι στηβθεσ/νίκη οι εντατικές είναι γεμάτες Βαλκάνιους κ οτι οι βορειοελλαδιτες δεν αρρωσταίνει?Εγω εχω 3 φίλες στην θεσ/νίκη και ξερουν κοσμο πολυ που εχει αρρωστήσει.

 

 

Εσύ αυτό κατάλαβες; Οτι δεν αρρωσταίνουν στην Θεσσαλονίκη; Είναι σκόπιμη η προσπάθεια να μην καταλάβεις ή να καταλάβεις κάτι που δεν είπα ή καταλάθος;

 

Είπα ότι η διαχείριση ασθενών στα νοσοκομεία μπάζει από παντού. Οχι ότι δεν υπάρχουν ασθενείς.

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες συμβάσεις μεταξύ κρατών για τις εισαγωγές ασθενών. Δεν είναι κάτι καινούριο.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να κλείνεις ένα συγκεκριμένο μέρος, λόγω της πληρότητας των ΜΕΘ, όταν αυτό το μέρος δεν έχει αύξηση διασποράς ή ασθενών με κορονοϊο, αλλά αυξημένες εισαγωγές ασθενών από γειτονικές χώρες, με άλλα προβλήματα υγείας. Οι καταγγελίες είναι δημόσιες. Δεν το σκέφτηκα από το μυαλό μου. Δεν γωρίζω φυσικά αν το αναφέρει η τηλεόραση.

 

Οποιος κινείται εντός της νομιμότητας, ακολουθεί την νόμιμη οδό. Οποιος είναι με το ένα πόδι νόμιμος και με το άλλο ευέλικτος (ας το πούμε έτσι), γνωρίζει και μια ακόμη εκδοχή των πραγμάτων. Αν τώρα εσείς δεν βγαίνεται από τα σπίτια σας, παρά μόνο για να πάτε σουπερ μάρκετ και στον γιατρό, λογικό είναι να μην συναντήσατε ποτέ, τίποτε από όλα όσα συμβαίνουν στον υπόλοιπο κόσμο, που είτε από επιλογή είτε από ανάγκη βγαίνει από το σπίτι του.

 

Λυπάμαι πολύ για αυτόν τον μηχανισμό άμυνας που έχει αναπτυχθεί σε πολλούς ανθρώπους, να βαφτίζουν συνωμοσία ή ψέμα, ότι διαταρράσσει τις βεβαιότητες τους. Χωρίς καμία απόλυτως ικανότητα, διάθεση ή περιέργεια να ελέγχουν έστω την πιθανότητα, όντως να συμβαίνει αυτό το κάτι. 

 

Αλλά και πάλι, θα το πω γιατί είναι ΓΕΓΟΝΟΤΑ: οι μετανάστες μετακινούνται κατά εκατοντάδες και χιλιάδες, όταν το κράτος απαγορεύει την μετακίνηση των πολιτών του. Οι συνθήκες διαβίωσης τους είναι άλλοτε αισχρές κι άλλοτε παράδοξα καλές. Οι φυλακές από την άλλη, είναι μόνο αισχρές και χυδαία απάνθρωπες. Κρατούμενοι έχουν κάνει κατά καιρούς προσπάθειες να καταγγείλουν την μεταχείριση. But, who cares....;

 

Κάτοικοι του Ευόσμου διαμαρτύρονται για τον αποκλεισμό του  δήμου. Φαντάζομαι από απλή βλακεία κι αυτοί. Γιατί οι μόνοι όχι βλάκες είναι όσοι δεν διαμαρτύρονται. Οσοι διαμαρτύρονται είναι πικραμένοι συνωμοσιολόγοι. 

 

 

 

Και κάτι ακόμη, με πολύ συμπάθεια προς τις συνομιλήτριες. 

Δεν σας τιμάει καθόλου, να μιλάτε δημόσια και να λασπολογείτε τον συνομιλητή σας, χωρίς καμία προσπάθεια επιχειρήματος ή έστω ειλικρινούς αμφισβήτησης μέσα από την προσωπική σας αντίληψη. Η υπονόμευση της αντίληψης, της κατανόησης, της γνώσης αλλά ακόμη και του ήθος, του συνομιλητή σας, πρώτα πρώτα δείχνει το δικό σας ήθος και τον τρόπο με τον οποίο εσείς οι ίδιες, σέβεστε ή δεν σέβεστε τον συνάνθρωπο σας. 

Το ότι κρύβεται ο καθένας πίσω από ένα ψευδώνυμο, δεν τον κάνει λιγότερο υπεύθυνο των λόγων του και των στάσεων του απέναντι στους άλλους. 

 

Προσωπικά, όσο κι αν απορρώ και ενίσταμαι με πολλά απ' όσα διαβάζω από μέλη, δεν επρόκειτο ποτέ να εκφράσω δυσπιστία ή να υποννοήσω, πόσο μάλλον να χλευάσω την αξιοπιστία, την εντιμότητα, την ηθική του συνομιλητή μου ή να προσπεράσω όλα αυτά, απλώς περιγελόντας τον. Είναι πολύ κρίμα η τροπή που παίρνει πάντοτε μια κουβέντα, όταν κάποιο μέλος, απλώς λέει κάτι "πολύ εκκεντρικό" σε σχέση με αυτό που η πλειοψηφία αρέσκεται να ακούει ή να συζητάει.

 

@ΑΡΓΚ σε πολλά θέματα έχεις εκφραστεί με υπερβολική βεβαιότητα και αυτοπεποίθηση. Εχεις υπάρξει απολύτως κάθετη και επιθετική σε θέματα για τα οποία, μια  προσέγγιση είναι έξω από τα γνώριμα για σένα, νερά. Κι όμως, έχεις βρεθεί σε καταστάσεις που αυτό που θεωρούσες μπαρούφα, σου συνέβη και τελικά διαπίστωσες από την εμπειρία σου ότι, έκανες λαθος. Οτι αυτό για το οποίο ήσουν ΒΕΒΑΙΗ ότι δεν ισχύει....ίσχυσε ΚΑΙ για εσένα. 

Τέτοιες εμπειρίες στην ζωή μας, κανονικά πρέπει να μας κάνουν πιο σοφούς και πιο ταπεινούς. Να λέμε λιγότερα ή τουςλάχιστον μελιγότερη βεβαιότητα. Να αφήνουμε χώρο στο μυαλό μας και για την πιθανότητα κάτι σε αυτόν τον κόσμο, να έχει ξεφύγει από την αντίληψη μας. 

 

Σας εύχομαι να μην χρειαστεί να εργαστείτε σε καμπ ή ως δεσμοφύλακες, πόσο μάλλον ως ματατζίδες ή να βρεθείτε υπό φυλάκιση, προκειμένου να μη χρειαστεί ποτέ, να αντιμετωπίσετε προσωπικά αυτές τις εμπειρίες που θα σας κάνουν να πείτε "α! συμβαίνει αυτό!". Κι αν ποτέ σας συμβεί, εύχομαι να υπάρχουν αυτιά να σας ακούσουν και όχι υπερόπτες να σας γυρίσουν την πλάτη αποφαινόμενοι για σας, χωρίς εσάς, ότι είστε συνωμοσιολόγοι ή απλώς βλαμμένοι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine είπε:

Υπάρχουν συγκεκριμένες συμβάσεις μεταξύ κρατών για τις εισαγωγές ασθενών. Δεν είναι κάτι καινούριο.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να κλείνεις ένα συγκεκριμένο μέρος, λόγω της πληρότητας των ΜΕΘ, όταν αυτό το μέρος δεν έχει αύξηση διασποράς ή ασθενών με κορονοϊο, αλλά αυξημένες εισαγωγές ασθενών από γειτονικές χώρες, με άλλα προβλήματα υγείας. Οι καταγγελίες είναι δημόσιες. Δεν το σκέφτηκα από το μυαλό μου. Δεν γωρίζω φυσικά αν το αναφέρει η τηλεόραση.

 

 

 

Συγγνώμη, μπερδεύτηκα. Υπάρχουν συμβάσεις και ακολουθούνται. Τα λοκντάουν εφαρμόζονται επειδή οι ΜΕΘ γεμίζουν ανησυχητικά, είναι νομίζω λογικό αυτό και όλοι το ξέρουμε. Οπότε τι προτείνεις; Να μην ακολουθούνται οι συμβάσεις; Υπάρχει κάποια χώρα που τις έχει καταργήσει μονομερώς μέχρι στιγμής; Σε ρωτάω με πάσα ειλικρίνεια και χωρίς καμία σκωπτική διάθεση. Επειδή το μήνυμά σου μοιάζει να δίνει βάρος σε κάποια συνωμοσία, σε κάποια κακή πρόθεση, ότι αυτό γίνεται επίτηδες για να καταστραφεί η οικονομία και να γίνει η ζωή μας χειρότερη - τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω. 

 

Έχω φίλη Γερμανίδα στο Αμβούργο με τρία παιδιά. Κλειστά σχολεία, homeschooling, τα περισσότερα πρωινά καταλήγουν να κλαίνε κι οι τέσσερις. Το γράφω γιατί καμιά φορά έχω την αίσθηση, διαβάζοντας τα γραφόμενα στο ίντερνετ, ότι μόνο εμείς υποφέρουμε κι ότι στον υπόλοιπο κόσμο την περνάνε ζάχαρη. (Δεν έχω ιδέα αν στο Αμβούργο έχει εφαρμοστεί λοκντάουν επειδή δεν έχουν ΜΕΘ λόγω εισαγωγών από τις Κάτω Χώρες ή δεν είχαν γενικώς από πριν ή η διασπορά είναι τόσο τραγικά αυξημένη που είχαν και δεν τους έφταναν και χωρίς εισερχόμενους ασθενείς. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχουν πάνω-κάτω τους ίδιους περιορισμούς με εδώ.)

 

Επίσης, τα καμπ τι σχέση έχουν; Κάθε λογικός άνθρωπος νομίζω συμφωνεί ότι οι συνθήκες στα καμπ είναι άθλιες, ότι αυτό που συμβαίνει με την ανοχή δύο συναπτών κυβερνήσεων είναι έγκλημα κι ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να λογοδοτήσουν στην ιστορία. Το μόνο καλό που έκανε η τωρινή κυβέρνηση είναι ότι μετέφερε τα ασυνόδευτα ανήλικα. (Αν και, όταν θέλει κανείς να κάνει σιχαμένη μικροπολιτική, μέχρι κι αυτό το χρησιμοποιεί για να ρίξει λάσπη, απ' όσο είδα σήμερα στο φέισμπουκ. Το βαρέλι δεν έχει πάτο.)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

 

Συγγνώμη, μπερδεύτηκα. Υπάρχουν συμβάσεις και ακολουθούνται. Τα λοκντάουν εφαρμόζονται επειδή οι ΜΕΘ γεμίζουν ανησυχητικά, είναι νομίζω λογικό αυτό και όλοι το ξέρουμε. Οπότε τι προτείνεις; Να μην ακολουθούνται οι συμβάσεις; Υπάρχει κάποια χώρα που τις έχει καταργήσει μονομερώς μέχρι στιγμής; Σε ρωτάω με πάσα ειλικρίνεια και χωρίς καμία σκωπτική διάθεση. Επειδή το μήνυμά σου μοιάζει να δίνει βάρος σε κάποια συνωμοσία, σε κάποια κακή πρόθεση, ότι αυτό γίνεται επίτηδες για να καταστραφεί η οικονομία και να γίνει η ζωή μας χειρότερη - τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω. 

 

Έχω φίλη Γερμανίδα στο Αμβούργο με τρία παιδιά. Κλειστά σχολεία, homeschooling, τα περισσότερα πρωινά καταλήγουν να κλαίνε κι οι τέσσερις. Το γράφω γιατί καμιά φορά έχω την αίσθηση, διαβάζοντας τα γραφόμενα στο ίντερνετ, ότι μόνο εμείς υποφέρουμε κι ότι στον υπόλοιπο κόσμο την περνάνε ζάχαρη. (Δεν έχω ιδέα αν στο Αμβούργο έχει εφαρμοστεί λοκντάουν επειδή δεν έχουν ΜΕΘ λόγω εισαγωγών από τις Κάτω Χώρες ή δεν είχαν γενικώς από πριν ή η διασπορά είναι τόσο τραγικά αυξημένη που είχαν και δεν τους έφταναν και χωρίς εισερχόμενους ασθενείς. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχουν πάνω-κάτω τους ίδιους περιορισμούς με εδώ.)

 

Επίσης, τα καμπ τι σχέση έχουν; Κάθε λογικός άνθρωπος νομίζω συμφωνεί ότι οι συνθήκες στα καμπ είναι άθλιες, ότι αυτό που συμβαίνει με την ανοχή δύο συναπτών κυβερνήσεων είναι έγκλημα κι ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να λογοδοτήσουν στην ιστορία. Το μόνο καλό που έκανε η τωρινή κυβέρνηση είναι ότι μετέφερε τα ασυνόδευτα ανήλικα. (Αν και, όταν θέλει κανείς να κάνει σιχαμένη μικροπολιτική, μέχρι κι αυτό το χρησιμοποιεί για να ρίξει λάσπη, απ' όσο είδα σήμερα στο φέισμπουκ. Το βαρέλι δεν έχει πάτο.)

Συμφωνω  και επαυξάνω κατά 99%. Με έβγαλες από κόπο να γράφω.

Just now, kine είπε:

 

Εσύ αυτό κατάλαβες; Οτι δεν αρρωσταίνουν στην Θεσσαλονίκη; Είναι σκόπιμη η προσπάθεια να μην καταλάβεις ή να καταλάβεις κάτι που δεν είπα ή καταλάθος;

 

Είπα ότι η διαχείριση ασθενών στα νοσοκομεία μπάζει από παντού. Οχι ότι δεν υπάρχουν ασθενείς.

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες συμβάσεις μεταξύ κρατών για τις εισαγωγές ασθενών. Δεν είναι κάτι καινούριο.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να κλείνεις ένα συγκεκριμένο μέρος, λόγω της πληρότητας των ΜΕΘ, όταν αυτό το μέρος δεν έχει αύξηση διασποράς ή ασθενών με κορονοϊο, αλλά αυξημένες εισαγωγές ασθενών από γειτονικές χώρες, με άλλα προβλήματα υγείας. Οι καταγγελίες είναι δημόσιες. Δεν το σκέφτηκα από το μυαλό μου. Δεν γωρίζω φυσικά αν το αναφέρει η τηλεόραση.

 

Οποιος κινείται εντός της νομιμότητας, ακολουθεί την νόμιμη οδό. Οποιος είναι με το ένα πόδι νόμιμος και με το άλλο ευέλικτος (ας το πούμε έτσι), γνωρίζει και μια ακόμη εκδοχή των πραγμάτων. Αν τώρα εσείς δεν βγαίνεται από τα σπίτια σας, παρά μόνο για να πάτε σουπερ μάρκετ και στον γιατρό, λογικό είναι να μην συναντήσατε ποτέ, τίποτε από όλα όσα συμβαίνουν στον υπόλοιπο κόσμο, που είτε από επιλογή είτε από ανάγκη βγαίνει από το σπίτι του.

 

Λυπάμαι πολύ για αυτόν τον μηχανισμό άμυνας που έχει αναπτυχθεί σε πολλούς ανθρώπους, να βαφτίζουν συνωμοσία ή ψέμα, ότι διαταρράσσει τις βεβαιότητες τους. Χωρίς καμία απόλυτως ικανότητα, διάθεση ή περιέργεια να ελέγχουν έστω την πιθανότητα, όντως να συμβαίνει αυτό το κάτι. 

 

Αλλά και πάλι, θα το πω γιατί είναι ΓΕΓΟΝΟΤΑ: οι μετανάστες μετακινούνται κατά εκατοντάδες και χιλιάδες, όταν το κράτος απαγορεύει την μετακίνηση των πολιτών του. Οι συνθήκες διαβίωσης τους είναι άλλοτε αισχρές κι άλλοτε παράδοξα καλές. Οι φυλακές από την άλλη, είναι μόνο αισχρές και χυδαία απάνθρωπες. Κρατούμενοι έχουν κάνει κατά καιρούς προσπάθειες να καταγγείλουν την μεταχείριση. But, who cares....;

 

Κάτοικοι του Ευόσμου διαμαρτύρονται για τον αποκλεισμό του  δήμου. Φαντάζομαι από απλή βλακεία κι αυτοί. Γιατί οι μόνοι όχι βλάκες είναι όσοι δεν διαμαρτύρονται. Οσοι διαμαρτύρονται είναι πικραμένοι συνωμοσιολόγοι. 

 

 

 

Και κάτι ακόμη, με πολύ συμπάθεια προς τις συνομιλήτριες. 

Δεν σας τιμάει καθόλου, να μιλάτε δημόσια και να λασπολογείτε τον συνομιλητή σας, χωρίς καμία προσπάθεια επιχειρήματος ή έστω ειλικρινούς αμφισβήτησης μέσα από την προσωπική σας αντίληψη. Η υπονόμευση της αντίληψης, της κατανόησης, της γνώσης αλλά ακόμη και του ήθος, του συνομιλητή σας, πρώτα πρώτα δείχνει το δικό σας ήθος και τον τρόπο με τον οποίο εσείς οι ίδιες, σέβεστε ή δεν σέβεστε τον συνάνθρωπο σας. 

Το ότι κρύβεται ο καθένας πίσω από ένα ψευδώνυμο, δεν τον κάνει λιγότερο υπεύθυνο των λόγων του και των στάσεων του απέναντι στους άλλους. 

 

Προσωπικά, όσο κι αν απορρώ και ενίσταμαι με πολλά απ' όσα διαβάζω από μέλη, δεν επρόκειτο ποτέ να εκφράσω δυσπιστία ή να υποννοήσω, πόσο μάλλον να χλευάσω την αξιοπιστία, την εντιμότητα, την ηθική του συνομιλητή μου ή να προσπεράσω όλα αυτά, απλώς περιγελόντας τον. Είναι πολύ κρίμα η τροπή που παίρνει πάντοτε μια κουβέντα, όταν κάποιο μέλος, απλώς λέει κάτι "πολύ εκκεντρικό" σε σχέση με αυτό που η πλειοψηφία αρέσκεται να ακούει ή να συζητάει.

 

@ΑΡΓΚ σε πολλά θέματα έχεις εκφραστεί με υπερβολική βεβαιότητα και αυτοπεποίθηση. Εχεις υπάρξει απολύτως κάθετη και επιθετική σε θέματα για τα οποία, μια  προσέγγιση είναι έξω από τα γνώριμα για σένα, νερά. Κι όμως, έχεις βρεθεί σε καταστάσεις που αυτό που θεωρούσες μπαρούφα, σου συνέβη και τελικά διαπίστωσες από την εμπειρία σου ότι, έκανες λαθος. Οτι αυτό για το οποίο ήσουν ΒΕΒΑΙΗ ότι δεν ισχύει....ίσχυσε ΚΑΙ για εσένα. 

Τέτοιες εμπειρίες στην ζωή μας, κανονικά πρέπει να μας κάνουν πιο σοφούς και πιο ταπεινούς. Να λέμε λιγότερα ή τουςλάχιστον μελιγότερη βεβαιότητα. Να αφήνουμε χώρο στο μυαλό μας και για την πιθανότητα κάτι σε αυτόν τον κόσμο, να έχει ξεφύγει από την αντίληψη μας. 

 

Σας εύχομαι να μην χρειαστεί να εργαστείτε σε καμπ ή ως δεσμοφύλακες, πόσο μάλλον ως ματατζίδες ή να βρεθείτε υπό φυλάκιση, προκειμένου να μη χρειαστεί ποτέ, να αντιμετωπίσετε προσωπικά αυτές τις εμπειρίες που θα σας κάνουν να πείτε "α! συμβαίνει αυτό!". Κι αν ποτέ σας συμβεί, εύχομαι να υπάρχουν αυτιά να σας ακούσουν και όχι υπερόπτες να σας γυρίσουν την πλάτη αποφαινόμενοι για σας, χωρίς εσάς, ότι είστε συνωμοσιολόγοι ή απλώς βλαμμένοι.

 

Ε όχι και λασπολογω...Παρέπεμψε μας σε άρθρα να διαβάσουμε.Εγω πάντως δεν εκφράστηκα  με τέτοιου είδους ένταση προς το άτομο σου.Τι να σου πω?ότι δέχομαι αυτα που λες και δεν μου φαίνονται τραβηγμένα?

Μπορεί κ να έχεις γράψει κι άλλα που δεν εχω πάρει χαμπάρι βέβαια,αλλά με ειλικρίνεια θα σου πω οτι δεν εχω χρόνο τις περισσότερες φορές να διαβάζω τα μακροσκελή μηνύματα σου τα οποία και πολλές φορές χρειάζεται να τα ξαναδιαβάσω για να καταλάβω τι εννοείς.Αυτο ισχυει για μένα βέβαια.Κσποιος αλλος μπορεί να έχει και το χρόνο και καλύτερη αντίληψη.Εσυ βέβαια καλά κάνεις και εκφράζεσαι με τον τρόπο που θες γιατί φόρουμ είμαστε και ο καθένας μπορεί να γράφει αυτό που αισθάνεται.Παντως στόχος μου δεν ήταν να σε προσβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Μένω στην τάδε πόλη. Η διασπορά είναι τόση. Ο Εοδυ λέει ότι είμαστε καλά και κατεβαίνουν τα κρούσματα. Και χαίρομαι. οκ;

Επειτα λέει η επιτροπή ότι πρέπει να μπούμε όλοι σε αυστηρότερο εγκλεισμό, να μην κυκλοφορούμε μετά τις 6, να σταματήσουν και οι λίγες οικοδομικές δραστηριότητες στην περιοχή κ.α. ΕΠΕΙΔΗ ναι μεν έχουμε λίγα κρούσματα, ΑΛΛΑ οι ΜΕΘ είναι σε πληρότητα και άρα βρισκόμαστε σε χειρότερη θέση από πριν.

Και το αντεπιχείρημα είναι, μα δεν έχουμε ασθενείς κοβιντ στις ΜΕΘ αλλά απλώς ασθενείς και μάλιστα όχι ντόπιους. Οπότε η κατάσταση στο νοσοκομείο μας, δεν αντικατοπτρίζει την επιδημιολογική κατάσταση της περιοχής. Επιπλέον, μπορούμε να αναθεωρήσουμε την τακτική εισαγωγών που ακολουθούμε. 

 

Αυτό λίγο πολύ και αφορά τους βορειοηπειρώτες ή τους λεγόμενους βορειοηπειρώτες. Αλλωστε τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης πάντοτε ήταν υπερφορτωμένα λόγω της σχέσης με τα βαλκάνια. Αλλά όχι μόνον της θεσσαλονίκης.

 

Η κοζάνη και η πτολεμαϊδα το ξανα λέω, είναι σε αυστηρό εγκλεισμό εδώ και 4 μήνες.

 

Just now, Ilaeira είπε:

Έχω φίλη Γερμανίδα στο Αμβούργο με τρία παιδιά. .....

 

 

Κι εγώ έχω φίλους έλληνες στο Αμστερναμ που κάνουν βόλτες στο Βερολίνο και τουμπαλιν και δεν έχουν πάρει και πολύ χαμπάρι τί παίζει με τον κορονοϊό. Εχουν χάσει βέβαια τις δουλειές τους και ψάχνονται για επιβίωση αλλά δεν έχουν ακριβώς καταλάβει, τί γίνεται στην ελλάδα.

 

Δεν είπα ότι εμείς είμαστε καλύτερα ή χειρότερα από το ένα ή το άλλο κράτος. Ανεξάρτητα από τις λεπτομέρειες, σε μεγάλο βαθμό η πολιτική διαχείισης είναι παγκοσμίως κοινή και προς την ίδια κατεύθυνση. Αλλού με απαγορεύσεις, αλλού με συστάσεις, αλλού με παρακολούθηση. Πάντως στην ίδια φιλοσοφία.

 

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό που γίνεται. Δεν ξέρω αν είναι σκοπός η οικονομία. Δεν καταστρέφεται μόνον η οικονομία. Και η ίδια η κοινωνική συνοχή καταστρέφεται, που με απασχολεί πολύ περισσότερο από την οικονομία, προσωπικά. Και η παιδεία καταστρέφεται και χίλια δυο άλλα. Δεν ξέρω γιατί.

 

Απλώς παρατηρώ ότι ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Και με νοιάζει αυτό που συμβαίνει.

Αν οι κυβερνώντες έχουν καλές προθέσεις να μας σώσουν από τον κορονοϊό, χαίρομαι πολύ γι' αυτό.

Αν οι προθέσεις τους καταλήξουν σε υπερπολλαπλάσιους νέους αυτόχειρες, αγωνιώ για τους αυτόχειρες και δεν μπορώ να χειροκροτώ για τις καλές προθέσεις πια.

 

Αν τα εμβόλια έχουν πρόθεση να δώσουν λύσεις μέσω της ανοσίας, χαίρομαι πού γι' αυτές τις προθέσεις.

Αν τελικά δεν υλοποιηθούν, δεν δώσουν την ανοσία που υποσχέθηκαν ή καταλήξουν επικίνδυνα, δεν μπορώ να συνεχίζω να διαλαλώ την εμβολιαστική εκστρατεία. Αγωνιώ πώς θα αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα που προέκυψαν από αυτά.

Οι καλές προθέσεις είναι πολύ καλές.

Αλλά πρέπει να συνοδεύνται κι από καλές συνέπειες.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

 

Συγγνώμη, μπερδεύτηκα. Υπάρχουν συμβάσεις και ακολουθούνται. Τα λοκντάουν εφαρμόζονται επειδή οι ΜΕΘ γεμίζουν ανησυχητικά, είναι νομίζω λογικό αυτό και όλοι το ξέρουμε. Οπότε τι προτείνεις; Να μην ακολουθούνται οι συμβάσεις; Υπάρχει κάποια χώρα που τις έχει καταργήσει μονομερώς μέχρι στιγμής; Σε ρωτάω με πάσα ειλικρίνεια και χωρίς καμία σκωπτική διάθεση. Επειδή το μήνυμά σου μοιάζει να δίνει βάρος σε κάποια συνωμοσία, σε κάποια κακή πρόθεση, ότι αυτό γίνεται επίτηδες για να καταστραφεί η οικονομία και να γίνει η ζωή μας χειρότερη - τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω. 

 

Έχω φίλη Γερμανίδα στο Αμβούργο με τρία παιδιά. Κλειστά σχολεία, homeschooling, τα περισσότερα πρωινά καταλήγουν να κλαίνε κι οι τέσσερις. Το γράφω γιατί καμιά φορά έχω την αίσθηση, διαβάζοντας τα γραφόμενα στο ίντερνετ, ότι μόνο εμείς υποφέρουμε κι ότι στον υπόλοιπο κόσμο την περνάνε ζάχαρη. (Δεν έχω ιδέα αν στο Αμβούργο έχει εφαρμοστεί λοκντάουν επειδή δεν έχουν ΜΕΘ λόγω εισαγωγών από τις Κάτω Χώρες ή δεν είχαν γενικώς από πριν ή η διασπορά είναι τόσο τραγικά αυξημένη που είχαν και δεν τους έφταναν και χωρίς εισερχόμενους ασθενείς. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχουν πάνω-κάτω τους ίδιους περιορισμούς με εδώ.)

 

Επίσης, τα καμπ τι σχέση έχουν; Κάθε λογικός άνθρωπος νομίζω συμφωνεί ότι οι συνθήκες στα καμπ είναι άθλιες, ότι αυτό που συμβαίνει με την ανοχή δύο συναπτών κυβερνήσεων είναι έγκλημα κι ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να λογοδοτήσουν στην ιστορία. Το μόνο καλό που έκανε η τωρινή κυβέρνηση είναι ότι μετέφερε τα ανήλικα. (Αν και, όταν θέλει κανείς να κάνει σιχαμένη μικροπολιτική, μέχρι κι αυτό το χρησιμοποιεί για να ρίξει λάσπη, απ' όσο είδα σήμερα στο φέισμπουκ. Το βαρέλι δεν έχει πάτο.)

Όταν λες πάνω κάτω τους ίδιους περιορισμους, εννοεις βγαίνουν κ εκεί με sms κ κλείνονται σπίτι απο τις 6;

Επίσης, λένε από τις 217 ΜΕΘ covid στην Αττική είναι ελεύθερες οι 22. Δηλαδή νοσηλεύονται σε ΜΕΘ 195 άτομα. Στην Αττική των 5 εκατομ. κατοίκων. Το σύνολο ΜΕΘ είναι 930 όπως αναφέρει ο ΕΟΔΥ ενώ ο υπουργός έλεγε 1200 κ βάλε. Τελοσπαντων το προσπερνάμε κ αυτό. 

Το ότι παρακαμφθηκε η διαδικασία για να διοριστεί απευθειας διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου ο οποίος πληρώνεται από εμάς και τελικά απεδείχθη παιδοβιαστης και κάνεις δεν έχει βγει να ζητήσει συγγνώμη κ να παραιτηθεί, έστω για τα μάτια του κόσμου; Το προσπερνάμε κ αυτό. 

Το ότι το πτυχίο του ΕΚΠΑ θα είναι ισότιμο με του Mediterranean college το προσπερνάμε κ αυτό. 

Το ότι έχω να δω τη μάνα μου από το Σεπτέμβριο αλλά ο πρωθυπουργός τρωγοπινει με άλλους 20 σε νησιά μια μέρα μετά που μας έκλεισε για πολλοστή φορά για το καλό μας, άντε να το καταπιώ κ αυτό. 

Πόσα πια να καταπιουμε όμως μου λες; Που σταματάει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:
Just now, Ilaeira είπε:

Επίσης, τα καμπ τι σχέση έχουν; Κάθε λογικός άνθρωπος νομίζω συμφωνεί ότι οι συνθήκες στα καμπ είναι άθλιες, ότι αυτό που συμβαίνει με την ανοχή δύο συναπτών κυβερνήσεων είναι έγκλημα κι ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να λογοδοτήσουν στην ιστορία. Το μόνο καλό που έκανε η τωρινή κυβέρνηση είναι ότι μετέφερε τα ασυνόδευτα ανήλικα. (Αν και, όταν θέλει κανείς να κάνει σιχαμένη μικροπολιτική, μέχρι κι αυτό το χρησιμοποιεί για να ρίξει λάσπη, απ' όσο είδα σήμερα στο φέισμπουκ. Το βαρέλι δεν έχει πάτο.)

 

 

Δεν γνωρίζω τί καταγράφηκε σήμερα για τα ασυνόδευτα.

Εχω 5 φίλους που δουλεύουν σε συγκεκριμένη ΜΚΟ, οι 3 είναι στα ασυνόδευτα. Ξέρω ακριβώς τί ζουν και πώς το ζουν. Ποιοι μεταφέρονται και πότε. Σε γενικές γραμμές οι συνθήκες είναι περίεργα καλές.

Για να καταλάβεις, μέσα στα καμπ έχουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. Κυριολεκτικά. Οι άλλοι δύο φίλοι έχουν το πόστο να γυρίζουν καθημερινά στο χώρο, να καταγράφουν ελλείψεις, να παίρνουν παραγγελίες και να φέρνουν πράγματα. Οι άνθρωποι είναι φυλακισμένοι μέσα στην ευμάρεια. Παρόλα αυτά είναι πολλοί δυστυχείς (γιατί άραγε;) και υπάρχουν επιθέσεις, βιασμοί, εκβιασμοί, εκφοβισμοί και ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ αυτοτραυματισμοί. 

Εχω άλλους δυο φίλους στο λαγιστήριο, οπότε μπορώ να σου πω ακριβώς τί αγοράζουν και τί παρέχουν στους ανθρώπους καθημερινά και επιπλέον κάποιες φίλες που είναι εκπαιδευτικοί, ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί και βρίσκονται στα καμπ σταντ μπάι, για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε όποιον το ζητήσει πχ. παιδιά που θέλουν βοήθεια με σχολικά μαθήματα ή ψυχολογική υποστήριξη.

 

Τί μικροπολιτική εννοείς; Δεν ξέρω σε τί αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Όταν λες πάνω κάτω τους ίδιους περιορισμους, εννοεις βγαίνουν κ εκεί με sms κ κλείνονται σπίτι απο τις 6;

Επίσης, λένε από τις 217 ΜΕΘ covid στην Αττική είναι ελεύθερες οι 22. Δηλαδή νοσηλεύονται σε ΜΕΘ 195 άτομα. Στην Αττική των 5 εκατομ. κατοίκων. Το σύνολο ΜΕΘ είναι 930 όπως αναφέρει ο ΕΟΔΥ ενώ ο υπουργός έλεγε 1200 κ βάλε. Τελοσπαντων το προσπερνάμε κ αυτό. 

Το ότι παρακαμφθηκε η διαδικασία για να διοριστεί απευθειας διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου ο οποίος πληρώνεται από εμάς και τελικά απεδείχθη παιδοβιαστης και κάνεις δεν έχει βγει να ζητήσει συγγνώμη κ να παραιτηθεί, έστω για τα μάτια του κόσμου; Το προσπερνάμε κ αυτό. 

Το ότι το πτυχίο του ΕΚΠΑ θα είναι ισότιμο με του Mediterranean college το προσπερνάμε κ αυτό. 

Το ότι έχω να δω τη μάνα μου από το Σεπτέμβριο αλλά ο πρωθυπουργός τρωγοπινει με άλλους 20 σε νησιά μια μέρα μετά που μας έκλεισε για πολλοστή φορά για το καλό μας, άντε να το καταπιώ κ αυτό. 

Πόσα πια να καταπιουμε όμως μου λες; Που σταματάει αυτο;

 

Για το Αμβούργο: μετακίνηση μόνο εντός 15 χλμ από το σπίτι, click and collect, σχολεία κλειστά, ψώνια μόνο ένας τη φορά (όχι ζευγάρια ή οικογένειες).

Για το αίσχος με τη Μενδώνη, το νομοσχέδιο για την παιδεία και για την Ικαρία συμφωνώ απόλυτα. 

 

Just now, kine είπε:

Τί μικροπολιτική εννοείς; Δεν ξέρω σε τί αναφέρεσαι.

 

Ένα τουίτ του Βαξεβάνη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Δεν γνωρίζω τί καταγράφηκε σήμερα για τα ασυνόδευτα.

Εχω 5 φίλους που δουλεύουν σε συγκεκριμένη ΜΚΟ, οι 3 είναι στα ασυνόδευτα. Ξέρω ακριβώς τί ζουν και πώς το ζουν. Ποιοι μεταφέρονται και πότε. Σε γενικές γραμμές οι συνθήκες είναι περίεργα καλές.

Για να καταλάβεις, μέσα στα καμπ έχουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. Κυριολεκτικά. Οι άλλοι δύο φίλοι έχουν το πόστο να γυρίζουν καθημερινά στο χώρο, να καταγράφουν ελλείψεις, να παίρνουν παραγγελίες και να φέρνουν πράγματα. Οι άνθρωποι είναι φυλακισμένοι μέσα στην ευμάρεια. Παρόλα αυτά είναι πολλοί δυστυχείς (γιατί άραγε;) και υπάρχουν επιθέσεις, βιασμοί, εκβιασμοί, εκφοβισμοί και ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ αυτοτραυματισμοί. 

Εχω άλλους δυο φίλους στο λαγιστήριο, οπότε μπορώ να σου πω ακριβώς τί αγοράζουν και τί παρέχουν στους ανθρώπους καθημερινά και επιπλέον κάποιες φίλες που είναι εκπαιδευτικοί, ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί και βρίσκονται στα καμπ σταντ μπάι, για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε όποιον το ζητήσει πχ. παιδιά που θέλουν βοήθεια με σχολικά μαθήματα ή ψυχολογική υποστήριξη.

 

Τί μικροπολιτική εννοείς; Δεν ξέρω σε τί αναφέρεσαι.

Αυτά που γράφεις τώρα δεν τα αμφισβητώ καθολου.Αυτα που γράφεις για τις ΜΕθ αμφισβητώ. Δεν κατάλαβα και πως πήγε η συζήτηση εκει.Νομιζω οτι αλλο θελει ναψπεινη αλλη κοπελα αλλα αν θελει ας πει εκεινη.

Link to comment
Share on other sites

@Lenia16 Γιατί ακριβώς τα προσπερνάμε όλα όσα ανέφερες; Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω.

 

Ολα όσα συμβαίνουν εδώ κι ένα χρόνο, έχουν ως αρχικό επιχείρημα, την πρόληψη καταστροφής του συστήματος υγείας, εξαιτίας υπερβολικών απαιτήσεων από ασθενείς. Το σενάριο έλεγε ΑΠΕΙΡΟΥΣ νεκρούς, οι οποίοι είτε δεν ήρθαν ποτέ είτε αποφεύχθηκαν ακριβώς λόγω των μέτρων που πάρθηκαν παγκοσμίως.

 

Οι ενέργειες που οδηγούν σε περισσότερους θανάτους, περισσότερες αυτοκτονίες, περισσότερους ψυχιατρικούς ασθενείς, περισσότερους αστέγους και ανέργους κτλ, έρχονται σε αντίθεση με την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιδίωξη της πολιτειας, να προστατεύσει ανθρώπινες ζωές.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι οπότε, γιατί πρέπει να "προσπερνάω" ανθρώπους που πηδούν από τα μπαλκόνια τους και να μην διερωτώμαι ΑΝ και ΠΩΣ μπορούμε να αποφύγουμε την επανάληψη τέτοιων θλιβερών θανάτων.

 

Το ότι ο ίδιος ο πρωθυπουργός, αισθάνεται τόσο άτρωτος από τον κορονοϊό, με κάνει να σκέφτομαι δύο σενάρια: ή η κινδυνολογία για τον κορονοϊό είναι υπερφουσκωμένη επίτηδες και αυτός το ξέρει και το χρησιμοποιεί, ή νιώθει άτρωτος επειδή έχει κάνει το εμβόλιο και άρα το εμβόλιο θα με κάνει να χαρώ κι εγώ την ικαρία, με την πρώτη ευκαιρία που εμβολιαστώ! :wink:

Just now, Ilaeira είπε:

Ένα τουίτ του Βαξεβάνη. 

 

Δεν έχω τουίτερ. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

@Lenia16 Γιατί ακριβώς τα προσπερνάμε όλα όσα ανέφερες; Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω.

 

Ολα όσα συμβαίνουν εδώ κι ένα χρόνο, έχουν ως αρχικό επιχείρημα, την πρόληψη καταστροφής του συστήματος υγείας, εξαιτίας υπερβολικών απαιτήσεων από ασθενείς. Το σενάριο έλεγε ΑΠΕΙΡΟΥΣ νεκρούς, οι οποίοι είτε δεν ήρθαν ποτέ είτε αποφεύχθηκαν ακριβώς λόγω των μέτρων που πάρθηκαν παγκοσμίως.

 

Οι ενέργειες που οδηγούν σε περισσότερους θανάτους, περισσότερες αυτοκτονίες, περισσότερους ψυχιατρικούς ασθενείς, περισσότερους αστέγους και ανέργους κτλ, έρχονται σε αντίθεση με την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιδίωξη της πολιτειας, να προστατεύσει ανθρώπινες ζωές.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι οπότε, γιατί πρέπει να "προσπερνάω" ανθρώπους που πηδούν από τα μπαλκόνια τους και να μην διερωτώμαι ΑΝ και ΠΩΣ μπορούμε να αποφύγουμε την επανάληψη τέτοιων θλιβερών θανάτων.

 

Το ότι ο ίδιος ο πρωθυπουργός, αισθάνεται τόσο άτρωτος από τον κορονοϊό, με κάνει να σκέφτομαι δύο σενάρια: ή η κινδυνολογία για τον κορονοϊό είναι υπερφουσκωμένη επίτηδες και αυτός το ξέρει και το χρησιμοποιεί, ή νιώθει άτρωτος επειδή έχει κάνει το εμβόλιο και άρα το εμβόλιο θα με κάνει να χαρώ κι εγώ την ικαρία, με την πρώτη ευκαιρία που εμβολιαστώ! :wink:

Εγώ με αυτη την κυβέρνηση εδώ που έχουμε φτάσει είμαι ικανοποιημένη κ μονο που έχω τη δυνατότητα να ενημερώνομαι μέσω social media. Πιστεύω αν βρουν τρόπο θα τα κλείσουν κ αυτά.

Εγώ ήμουν πολύ υπέρ των μέτρων στην πρώτη καραντίνα για πολλούς λόγους. Ήμασταν απροετοίμαστοι, ήταν ακόμα άγνωστος ιός, δεν υπήρχαν φάρμακα, εμβόλια, υποτίθεται ήταν για 2 μήνες. Όμως, όταν το καλοκαίρι ήμασταν ανοίξαμε κ σας περιμένουμε κ μετά ζητούσαν τα ρέστα από τους ανεύθυνους Έλληνες, ε εκεί μου γύρισε το μάτι.

Για τον πρωθυπουργό αν ρωτάς τη γνώμη μου δεν ισχύει τπτ από τα δύο. Είναι απλά αλλού. Είναι λίγος δυστυχώς, έχει τοποθετήσει λάθος άτομα σε λάθος θέσεις που κάνουν το ένα τραγικό λάθος μετά το άλλο κ για κάποιο λόγο καλύπτονται. Έχει φιμώσει τα ΜΜΕ κ δεν ακούγεται τπτ κακό κ αν αναγκαστικά ακουστεί κάτι είναι υπερβολικά ωραιοποιημενο. Πολύ σοβαρά το λέω, άτομα που δεν έχουν σοσιαλ μίντια τύπου τουιτερ, έχουν εντελώς πλασματική εικόνα του τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω καταλήξει σε ένα αντίστροφο συμπέρασμα: όσο περισσότερο δέχεσαι νέα από έμμεσες πηγές (σόσιαλ μίντια, τηλεόραση, εφημερίδες, ο τριτοξάδερφος του θειου ενός μπατζανάκι από το ανόβερο....) τόσο πιο  πλασματική αντίληψη αναπτύσεις.

 

Βγαίνεις έξω. Περπατάς. Κοιτάς. Ακούς. Παρατηρείς. Μιλάς και ρωτάς, ακούς και απαντάς.

Σχετίζεσαι με το ΑΜΕΣΟ περιβάλλον σου. 

Με αληθινό φυσικό περιβάλλον.

Αληθινούς φυσικούς, σωματικούς ανθρώπους.

 

Και εφόσον έχεις ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , συμπληρώνεις με πληροφόρηση. Και ο καθένας με το μυαλό του, τις γνώσεις του, την κρίση του.

 

 

Το τουίτερ και το φβ κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν με τέτοιο τρόπο τους χρήστες τους, ώστε να δημιουργήσουν ψηφοφόρους συγκεκριμένου κόμματος. Προκάλεσαν το αποτέλεσμα συγκεκριμένης εκλογικής αναμέτρησης. Και το γνωστοποίησαν ως επιτυχία τους. Κι έχουν περάσει ήδη μερικά χρόνια από τότε και η τεχνολογία μόνον καλύτερη γίνεται στο επίπεδο αληλεπίδρασης με τον χρήστη και διαμόρφωσης αντιδράσεων.

Κι εσύ μου λες, πληροφόρηση μέσω social..... τσ τσ τσ.....

Παίρνω τα ποδαράκια μου και βγαίνω στον δρόμο, πάω στην πλατεία, περνάω από τους δρόμους και τα δρομάκια. Εχω προσωπική αντίληψη της κατάστασης που επικρατεί στην περιοχή μου. Ξέρω αν έχει αστυνομία, αν γίνονται έλεγχοι, αν λειτουργεί ο παπάς της ενορίας, πόσοι πήγαν, τί απασχολεί τους ταξιτζίδες που αράζουν στην πιάτσα των ταξί, ποιος αρρώστησε, πώς το πέρασε, ποιος πέθανε, πώς τον θάψανε, αν ισχύουν το ένα και το άλλο μέτρο ή είναι μόνο στις τηλεοράσεις κ.α. 

 

Πρώτα την ζούμε την ζωή μας κι έπειτα την καταγράφουμε, την αποτυπώνουμε, την σχολιάζουμε.

 

Εμείς καταλήξαμε να κοιτάμε πρώτα το μετεωρολογικό δελτίο κι έπειτα να ανοίγουμε το παράθυρο για να μάθουμε τί καιρό κάνει. . . . . . . Κι άμα λέει ότι δεν έχει καλό καιρό, μπορούμε να μείνουμε μέσα, χωρίς να αναλογιστούμε την πιθανότητα σφάλματος ή παραπληροφόρησης. Κι όμως, η κακοκαιρία ενίοτε είναι ηπιότερη από τις προβλέψεις κι άλλοτε πολύ χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Προσωπικά έχω καταλήξει σε ένα αντίστροφο συμπέρασμα: όσο περισσότερο δέχεσαι νέα από έμμεσες πηγές (σόσιαλ μίντια, τηλεόραση, εφημερίδες, ο τριτοξάδερφος του θειου ενός μπατζανάκι από το ανόβερο....) τόσο πιο  πλασματική αντίληψη αναπτύσεις.

 

Βγαίνεις έξω. Περπατάς. Κοιτάς. Ακούς. Παρατηρείς. Μιλάς και ρωτάς, ακούς και απαντάς.

Σχετίζεσαι με το ΑΜΕΣΟ περιβάλλον σου. 

Με αληθινό φυσικό περιβάλλον.

Αληθινούς φυσικούς, σωματικούς ανθρώπους.

 

Και εφόσον έχεις ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , συμπληρώνεις με πληροφόρηση. Και ο καθένας με το μυαλό του, τις γνώσεις του, την κρίση του.

 

 

Το τουίτερ και το φβ κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν με τέτοιο τρόπο τους χρήστες τους, ώστε να δημιουργήσουν ψηφοφόρους συγκεκριμένου κόμματος. Προκάλεσαν το αποτέλεσμα συγκεκριμένης εκλογικής αναμέτρησης. Και το γνωστοποίησαν ως επιτυχία τους. Κι έχουν περάσει ήδη μερικά χρόνια από τότε και η τεχνολογία μόνον καλύτερη γίνεται στο επίπεδο αληλεπίδρασης με τον χρήστη και διαμόρφωσης αντιδράσεων.

Κι εσύ μου λες, πληροφόρηση μέσω social..... τσ τσ τσ.....

Παίρνω τα ποδαράκια μου και βγαίνω στον δρόμο, πάω στην πλατεία, περνάω από τους δρόμους και τα δρομάκια. Εχω προσωπική αντίληψη της κατάστασης που επικρατεί στην περιοχή μου. Ξέρω αν έχει αστυνομία, αν γίνονται έλεγχοι, αν λειτουργεί ο παπάς της ενορίας, πόσοι πήγαν, τί απασχολεί τους ταξιτζίδες που αράζουν στην πιάτσα των ταξί, ποιος αρρώστησε, πώς το πέρασε, ποιος πέθανε, πώς τον θάψανε, αν ισχύουν το ένα και το άλλο μέτρο ή είναι μόνο στις τηλεοράσεις κ.α. 

 

Πρώτα την ζούμε την ζωή μας κι έπειτα την καταγράφουμε, την αποτυπώνουμε, την σχολιάζουμε.

 

Εμείς καταλήξαμε να κοιτάμε πρώτα το μετεωρολογικό δελτίο κι έπειτα να ανοίγουμε το παράθυρο για να μάθουμε τί καιρό κάνει. . . . . . . Κι άμα λέει ότι δεν έχει καλό καιρό, μπορούμε να μείνουμε μέσα, χωρίς να αναλογιστούμε την πιθανότητα σφάλματος ή παραπληροφόρησης. Κι όμως, η κακοκαιρία ενίοτε είναι ηπιότερη από τις προβλέψεις κι άλλοτε πολύ χειρότερη.

Αυτή τη φορά όμως έπεσαν μεσα:-Dοι μετεωρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στην Αττική είναι χειρότερα τα πράγματα, απ' ότι περίμεναν. 

 

Οχι για μας όμως. ;-) 

 

Εγραψαν και κάποιοι ειρωνευόμενοι ότι η Μήδεια, τελικά ήταν απλώς "μύδια"... 

 

Περίμενα οτι θα μέναμε αποκλεισμένοι (πράγμα που είχε συμβεί πριν 2-3 χρόνια) μιας και μένουμε σε ανήλιαγο στενό που αν χιονίσει, δεν λιώνει εύκολα, αλλά τελικά όχι μόνον δεν αποκλειστήκαμε, πήγαμε και σε γάμο την Κυριακή ! ! ! (τον οποίο επίσπευσαν και τελέστηκε μια ώρα νωρίτερα για να προλάβουμε να γυρίσουμε πριν τις 6 σπίτια μας,  μην γίνουμε κολοκύθες ή ποντικοί κατά το παραμύθι...) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Προσωπικά έχω καταλήξει σε ένα αντίστροφο συμπέρασμα: όσο περισσότερο δέχεσαι νέα από έμμεσες πηγές (σόσιαλ μίντια, τηλεόραση, εφημερίδες, ο τριτοξάδερφος του θειου ενός μπατζανάκι από το ανόβερο....) τόσο πιο  πλασματική αντίληψη αναπτύσεις.

 

Βγαίνεις έξω. Περπατάς. Κοιτάς. Ακούς. Παρατηρείς. Μιλάς και ρωτάς, ακούς και απαντάς.

Σχετίζεσαι με το ΑΜΕΣΟ περιβάλλον σου. 

Με αληθινό φυσικό περιβάλλον.

Αληθινούς φυσικούς, σωματικούς ανθρώπους.

 

Και εφόσον έχεις ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , συμπληρώνεις με πληροφόρηση. Και ο καθένας με το μυαλό του, τις γνώσεις του, την κρίση του.

 

 

Το τουίτερ και το φβ κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν με τέτοιο τρόπο τους χρήστες τους, ώστε να δημιουργήσουν ψηφοφόρους συγκεκριμένου κόμματος. Προκάλεσαν το αποτέλεσμα συγκεκριμένης εκλογικής αναμέτρησης. Και το γνωστοποίησαν ως επιτυχία τους. Κι έχουν περάσει ήδη μερικά χρόνια από τότε και η τεχνολογία μόνον καλύτερη γίνεται στο επίπεδο αληλεπίδρασης με τον χρήστη και διαμόρφωσης αντιδράσεων.

Κι εσύ μου λες, πληροφόρηση μέσω social..... τσ τσ τσ.....

Παίρνω τα ποδαράκια μου και βγαίνω στον δρόμο, πάω στην πλατεία, περνάω από τους δρόμους και τα δρομάκια. Εχω προσωπική αντίληψη της κατάστασης που επικρατεί στην περιοχή μου. Ξέρω αν έχει αστυνομία, αν γίνονται έλεγχοι, αν λειτουργεί ο παπάς της ενορίας, πόσοι πήγαν, τί απασχολεί τους ταξιτζίδες που αράζουν στην πιάτσα των ταξί, ποιος αρρώστησε, πώς το πέρασε, ποιος πέθανε, πώς τον θάψανε, αν ισχύουν το ένα και το άλλο μέτρο ή είναι μόνο στις τηλεοράσεις κ.α. 

 

Πρώτα την ζούμε την ζωή μας κι έπειτα την καταγράφουμε, την αποτυπώνουμε, την σχολιάζουμε.

 

Εμείς καταλήξαμε να κοιτάμε πρώτα το μετεωρολογικό δελτίο κι έπειτα να ανοίγουμε το παράθυρο για να μάθουμε τί καιρό κάνει. . . . . . . Κι άμα λέει ότι δεν έχει καλό καιρό, μπορούμε να μείνουμε μέσα, χωρίς να αναλογιστούμε την πιθανότητα σφάλματος ή παραπληροφόρησης. Κι όμως, η κακοκαιρία ενίοτε είναι ηπιότερη από τις προβλέψεις κι άλλοτε πολύ χειρότερη.

Είτε ενημερώνεσαι από το τουιτερ είτε απο το γείτονα χρειάζεσαι κριτική ικανότητα. Άλλωστε το λες και μόνη σου, έχεις άποψη για την περιοχή σου. Ευτυχώς ή δυστυχώς όμως δε ζούμε σε μικρόκοσμο. Εκτός αν περπατάς σε κάθε περιοχή της αττικης κ ξέρεις προσωπικα τα πρβλ των κατοικων από την Ελευσίνα μέχρι την Εκάλη :)

Απορια: στην Πτολεμαΐδα και στην Κοζάνη πήγες προσωπικά και έμαθες τα νέα;:P

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Το τουίτερ και το φβ κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν με τέτοιο τρόπο τους χρήστες τους, ώστε να δημιουργήσουν ψηφοφόρους συγκεκριμένου κόμματος. Προκάλεσαν το αποτέλεσμα συγκεκριμένης εκλογικής αναμέτρησης. Και το γνωστοποίησαν ως επιτυχία τους. Κι έχουν περάσει ήδη μερικά χρόνια από τότε και η τεχνολογία μόνον καλύτερη γίνεται στο επίπεδο αληλεπίδρασης με τον χρήστη και διαμόρφωσης αντιδράσεων.

 

Για την ιστορία, η Cambridge Analytica έκανε αυτήν τη δουλειά από τη δεκαετία του 1990, έχοντας επηρεάσει ως διαφημιστής εκλογικά αποτελέσματα σε διάφορες αναπτυσσόμενες χώρες. Απλά ήταν η πρώτη φορά που αυτό συνέβη σε χώρες του δυτικού κόσμου (εκλογή Τραμπ και Brexit). 

 

Τι ακριβώς όμως γνωστοποίησαν οι πλατφόρμες ως επιτυχία τους; Γιατί εγώ θυμάμαι δημόσια συγγνώμη και καταθέσεις στο Κογκρέσο. Η όλη ιστορία παρουσιάστηκε ως αμέλεια του φβ να ελέγξει την επεξεργασία/μεταφορά των δεδομένων, όχι ως θρίαμβος. Σε ποια επιτυχία αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος, αρκετά αφελής και εμπιστεύομαι εύκολα. Είμαι υπέρ της επιστήμης και δεν είχα ποτέ ροπή στις συνομωσίες. Όμως όσο αφελή και να θεωρώ τον εαυτό μου γνωρίζω ότι συνομωσίες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Συνομωσίες από μικρές και από μεγάλες ομάδες. Συνομωσίες μεταξύ ανθρώπων με μικρή δύναμη αλλά και συνομωσίες μεταξύ ισχυρών ανθρώπων. Όπως κάποτε ο αδελφός του βασιλιά συνωμοτούσε στο παλάτι για να σκοτώσει τον βασιλιά και να πάρει την εξουσία, όπως ισχυρές χώρες μαγειρεύουν πολέμους για να ρίξουν δήθεν τυράννους (για το καλό του λαού βεβαίως - βεβαίως) για να αρπάξουν τον πλούτο της χώρας. Ακόμα και  "απλά καθημερινά πράγματα" όπως στημένοι ποδοσφαιρικοί αγώνες! Εσάς δηλαδή σας φαίνεται φυσιολογικό ότι κάθε χρόνο μαζεύεται η ελίτ από Ευρώπη και Αμερική και συζητάει με απόλυτη μυστικότητα για τα παγκόσμια θέματα? Δεν το κάνει κρυφά. Η ατζέντα και η λίστα των καλεσμένων είναι φανερή. Το τί όμως λέχθηκε είναι μυστικό! 

Δεν εννοώ ότι η πανδημία είναι στημένη. Υπάρχουν πολλά σενάρια που μπορεί να επεξεργαστεί κανείς για την πανδημία και κανένα να μην ισχύει. Συνήθως όμως το πιο απλό και αληθοφανές σενάριο είναι αυτό που ισχύει. Δηλαδή ένα ιός που προήλθε από την Ασία, όπως τόσοι άλλοι, ξέφυγε και λόγω υψηλής μεταδοτικότητας άρχισε να εξαπλώνετε σε όλον τον κόσμο. Τώρα η αλήθεια είναι ότι η αντίδραση των κρατών ήταν πρωτοφανής. Σίγουρα έφτασε και σε επίπεδα υπερβολής. Βιώσαμε και βιώνουμε, όχι μόνο στην Ελλάδα, στερήσεις ελευθερίας που δεν έχουν προφανή σύνδεση με την καταπολέμηση της πανδημίας. Επίσης αυτό που με τρομάζει είναι οι κινήσεις των μεγάλων τεχνολογικών εταιριών. Ετοιμάστηκαν εφαρμογές κινητών για την ανίχνευση κρουσμάτων (χρησιμοποιούνται ήδη στην Κίνα), εφαρμογές για τα ψηφιακά πιστοποιητικά εμβολιασμού (για τα οποία πιέζουν οι ίδιες αυτές εταιρίες) και ποιος ξέρει τί άλλο. Επίσης μπορεί να φαίνεται ότι στα social media μπορεί να πει και να δείξει κανείς τα πάντα αλλά υπάρχει στοχευμένη λογοκρισία. Το fb και το twitter λογοκρίνει αναρτήσεις και κλείνει λογαριασμούς που δεν πληρούν τα δικά τους στάνταρ (και δεν μιλάμε για χυδαίο περιεχόμενο αλλά για απόψεις) και πολλοί αυτό το θεωρούν λογικό γιατί είναι ιδιωτικές εταιρίες και ότι θέλουν κάνουν! 

Οπότε η ανάρτηση της Kine, ισχύει δεν ισχύει, νομίζω ότι μπροστά στην πραγματικότητα είναι light. Το να έρχονται βόρειοι γείτονές μας και να μπαίνουν στην χώρα και να πηγαίνουν στα νοσοκομεία δεν το θεωρώ τρελό. Και σίγουρα δεν είναι αποτέλεσμα συνομωσίας. Αποτέλεσμα ανοργανωσιάς, αδιαφορίας και αναποτελεσματικότητας ναι. Ξέρω στα σίγουρα ότι χιλιάδες εργάτες μπήκαν και μπαίνουν  στη (Βόρεια Ελλάδα κυρίως) με ελάχιστες διατυπώσεις (πολύ λιγότερες από την προ covid διαδικασία) για να εργαστούν στην αγροτική παραγωγή.  Αυτό γίνεται από πέρυσι την άνοιξη με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου. Με αμφιβόλου εγκυρότητας χαρτιά για αρνητικό τεστ κορονοιού. Ολοι παίρνουν ΑΜΚΑ με το οποίο έχουν πρόσβαση στα νοσοκομεία για εξετάσεις και επεμβάσεις. Μάλιστα το ΑΜΚΑ αυτό δεν απενεργοποιείται. Δηλαδή μπαίνουν για δουλειά, βγάζουν ΑΜΚΑ, δουλεύουν 1 μήνα πχ φεύγουν και μετά μπορούν να ξαναμπούν όποτε θέλουν και να χρησιμοποιήσουν τον ΑΜΚΑ όποτε και όπως θέλουν. Δεν γνωρίζω όμως αν οι ΜΕΘ έχουν γεμίσει εξαιτίας αυτού του θέματος, όπως λέει η Kine, δεν έχω ιδέα. 

Μην βλέπουμε παντού εχθρούς αλλά ας μην είμαστε και τόσο κορόιδα που να νομίζουμε ότι οι κυβερνόντες και οι ισχυροί και πλούσιοι θέλουν το καλό μας. Σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι σωστοί και ηθικοί και με όραμα. Υπάρχουν όμως και καθάρματα όπως επίσης υπάρχουν άνθρωποι που απλά είναι αδιάφοροι για τους απλούς ανθρώπους και το λαό.  

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...