Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Λέω να πάω αύριο στις 7 το πρωί σούπερ μάρκετ. Έχω άγχος λες κ πάω για υπέρηχο. Με το άνοιγμα νομίζετε ότι θα έχει εφοδιαστεί ο σκλαβενίτης με γάλατα κ φρούτα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λέω να πάω αύριο στις 7 το πρωί σούπερ μάρκετ. Έχω άγχος λες κ πάω για υπέρηχο. Με το άνοιγμα νομίζετε ότι θα έχει εφοδιαστεί ο σκλαβενίτης με γάλατα κ φρούτα? 

vομιζω 7 το πρωι παραειvαι vωρις το πιο πιθαvο ειvαι vα τους πιασεις στο ξεφορτωμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2020 at 7:16 PM, little lamb said:

Είδα σε μια σελίδα στο Facebook ότι κάποιοι γονείς έγραφαν ότι τους σταμάτησε η αστυνομία στη βόλτα με το παιδί τους κ τους είπε ότι η επιλογή "περίπατος" είναι μόνο για ενήλικες. Μου φαίνεται τραβηγμένο να ισχύει αλλά έτσι έγραφαν.

Αυτό πάντως έτυχε και στον άντρα μου το σάββατο που έβγαλε το παιδί για περπάτημα, του είπαν πως δεν επιτρέπεται!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Λέω να πάω αύριο στις 7 το πρωί σούπερ μάρκετ. Έχω άγχος λες κ πάω για υπέρηχο. Με το άνοιγμα νομίζετε ότι θα έχει εφοδιαστεί ο σκλαβενίτης με γάλατα κ φρούτα? 

Εχω παει 3 φορες σουπερ μαρκετ τις τελευταιες 10 μερες. Το μοναδικο πραγμα που δε βρηκα ηταν ξηρη μαγια. Ολα τα αλλα κανονικοτατα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/26/2020 at 8:27 PM, ΑΡΓΚ said:

δεν ισχύει και έχει διαψευστει και επισημα σαν fake news

ούτε εγώ θα το πίστευα όμως συνέβη σε εμάς, δεν ξέρω ίσως δεν γνώριζε ο λιμενικός (είχε κατέβει στην μαρίνα στην γειτονιά μας) όμως του είπε πως δεν επιτρέπεται και θεωρούνται δύο άτομα όχι ένα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ήμουν τελικά 7.30 εκει. Είπα να ξημερώσει κιόλας. Μόλις που βρήκα να παρκάρω απ έξω κ μέσα είχε πολύ κόσμο που δεν τηρούσε αποστάσεις. Αυτές τηρούνται μόνο στα ταμεία. Είπα τέρμα. Δεν ξαναπάω. Μόνο σε μικρά θα πηγαίνω. Υπάρχει ένα κοντά μου που δεν έχει κόσμο το μεσημέρι. Χαμοςψσταψτυρισψπουωδεν καθησα αλλά κ στο μανάβικο. Δεν το χουν στο μυαλό τους να κρατούν αποστάσεις. Μαγιά βρήκα. Καθαριστικα κ αντισηπτικά όχι. 

Α! Για πρώτη φορά φόρεσα μάσκα αλλά αχνιζαν τα γυαλιά μυωπίας που τα φορούσα για προστασία. Έτσι την ψιλό τραβούσα. Δίκιο έχουν που λένε δεν κάνει. 

Ας τα μονοδρομισουν καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Καλημέρα. Ήμουν τελικά 7.30 εκει. Είπα να ξημερώσει κιόλας. Μόλις που βρήκα να παρκάρω απ έξω κ μέσα είχε πολύ κόσμο που δεν τηρούσε αποστάσεις. Αυτές τηρούνται μόνο στα ταμεία. Είπα τέρμα. Δεν ξαναπάω. Μόνο σε μικρά θα πηγαίνω. Υπάρχει ένα κοντά μου που δεν έχει κόσμο το μεσημέρι. Χαμοςψσταψτυρισψπουωδεν καθησα αλλά κ στο μανάβικο. Δεν το χουν στο μυαλό τους να κρατούν αποστάσεις. Μαγιά βρήκα. Καθαριστικα κ αντισηπτικά όχι. 

σε όσα έχουμε πάει εμείς τηρούνται οι αποστάσεις, μάλιστα τις περισσότερες φορές πετυχαίνω κόσμο έξω να περιμένει στην ουρά, θα έπρεπε να απευθυνθείς στον υπεύθυνο.

Και εμείς προτιμούμε αυτή την ώρα, πηγαίνουμε σε ένα μεγάλο , το οποίο βρίσκεται σε περιοχή που έχει κυρίως εταιρείες και οχι σπίτια πολλά οπότε είναι καλά τα πράγματα εκεί, και οι αποστάσεις τηρούνται και υπάρχει επάρκεια εμπορευμάτων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

ούτε εγώ θα το πίστευα όμως συνέβη σε εμάς, δεν ξέρω ίσως δεν γνώριζε ο λιμενικός (είχε κατέβει στην μαρίνα στην γειτονιά μας) όμως του είπε πως δεν επιτρέπεται και θεωρούνται δύο άτομα όχι ένα.

 

οχι επιτρεπετε κοριτσι η βολτα μαλλοv δεv θα ειχε καταλαβει . κ εμεις εχουμε βγει κ μαλιστα εχουμε συvαvτησει κ αστυvομια κ δεv μας εχουv πει τιποτα. απλα θελει vα πας κ σε μερη που δεv υπαρχει κοσμος τωρα αv πας εκει που παει ολος ο κοσμος λογικο ειvαι vα σου καvουv παρατηρηση γιατι δημιουργητε συvοστισμος . Εμεις παμε μεγαλες βολτες στη γειτοvια οχι σε πλατειες παραλιες κτλ. 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξύ αγχώθηκα κ με ψιλό πονάει ο λαιμός μου τώρα. Σταντατακι αυτό. Το παρατητωωοταν αγχωνομαι

Μηv αvχωvεσε ειπαμε κολλαει αλλα οχι κ ετσι ευκολα με εvα μισαωρο στοσουοερ μαρκετ.  Εγω παρατηρω κ τις κυριες στα ταμεια  που δουλευουv στο σουπερ μαρκετ της γειτοvιας μας που ειvαι μεγαλες σε ηλικια ειvαι μια χαρα αv ηταv vα κολλαει τοσο ευκολα αυτες θα ηταv οι πρωτες που θα λειπαv. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως το πρωί η κατάσταση στα σούπερ μάρκετ είναι καλύτερη. Περιμένεις ελάχιστα αν χρειαστεί. Τώρα για τις αποστάσεις εγώ όπου έχω πάει τηρούνται στα ταμεία. Προσέχουμε όσο μπορούμε να μην πλησιάζουμε ο ένας τον άλλο. Προσωπικά, εγώ δε φορώ ούτε μάσκα ούτε γάντια. Αν και σε μεγάλο σούπερ μάρκετ δίνουν γάντια μιας χρήσεως. Μόνο εκεί φοράω. Αλλιώς απολύμανση χεριών μόλις βγω και πολύ καλό σαπουνισμα στο σπίτι. Αντισηπτικά κι εγώ δεν είδα να υπάρχουν σήμερα στο σούπερ μάρκετ αν και δε χρειαζόμουν. Απολυμαντικά για το σπίτι που θα έπαιρνα αν έβρισκα, δεν είχε. Αν και τώρα άκουγα τον πρόεδρο του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου να λέει πως η χλωρίνη είναι επαρκεστατη και σε αφθονία.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έτσι κι αλλιώς παράγγελνα κυρίως online, οπότε τώρα που παραδίδουν μετά από μέρες, έχω καταλήξει στο εξής: μία μεγάλη παραγγελία για πράγματα που δε χαλάνε (καθαριστικα, χαρτιά, μακαρόνια, όσπρια κλπ) online για περίπου 2-4 εβδομάδες, και μετά μία φορά τη βδομάδα στα τοπικά μαγαζιά για λαχανικά, φρούτα, κρέας και γάλα. Πολλά μικρά μαγαζιά δέχονται και παραγγελία, είτε να τα φέρουν είτε να τα έχουν έστω έτοιμα, αν και λαχανικά προτιμάω να διαλέγω. Και δεν έχει συνωστισμό, π.χ. ο χασάπης μας αυστηρά αφήνει έναν πελάτη μέσα, είναι και μεγάλος άνθρωπος ο ίδιος ή ο μανάβης είναι ουσιαστικά υπαίθριος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

ούτε εγώ θα το πίστευα όμως συνέβη σε εμάς, δεν ξέρω ίσως δεν γνώριζε ο λιμενικός (είχε κατέβει στην μαρίνα στην γειτονιά μας) όμως του είπε πως δεν επιτρέπεται και θεωρούνται δύο άτομα όχι ένα.

 

Δ έδωσε όμως πρόστιμο, σωστά; 

Δ ξερω αν στις μαρίνες ισχύει κτ διαφορετικο, κ σίγουρα σε πυκνοκατοικημενες περιοχές θα γίνουν παρατηρήσεις αν υπάρχουν πολλά άτομα, αλλα δ πιστευω πως θα κόψουν πρόστιμο σε γονιό με παιδι, εφόσον έχει ταυτότητα κ εχει στείλει μνμ

Το ανήλικο δ θεωρείται επιπλέον άτομο, μαλλον δ ειχε καταλάβει ο λιμενικός

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Δ έδωσε όμως πρόστιμο, σωστά; 

Δ ξερω αν στις μαρίνες ισχύει κτ διαφορετικο, κ σίγουρα σε πυκνοκατοικημενες περιοχές θα γίνουν παρατηρήσεις αν υπάρχουν πολλά άτομα, αλλα δ πιστευω πως θα κόψουν πρόστιμο σε γονιό με παιδι, εφόσον έχει ταυτότητα κ εχει στείλει μνμ

Το ανήλικο δ θεωρείται επιπλέον άτομο, μαλλον δ ειχε καταλάβει ο λιμενικός

αυτό πιστεύω και εγώ , πως δεν θα είχε καταλάβει σωστά ο λιμενικός, ο άντρας μου και ταυτότητα είχε μαζί και μνμ είχε στείλει όχι δεν έκοψαν πρόστιμο όμως του έκαναν επίπληξη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

αυτό πιστεύω και εγώ , πως δεν θα είχε καταλάβει σωστά ο λιμενικός, ο άντρας μου και ταυτότητα είχε μαζί και μνμ είχε στείλει όχι δεν έκοψαν πρόστιμο όμως του έκαναν επίπληξη. 

 

Από τη Δευτέρα 23/3 δεν λειτουργούν και απαγορεύεται η παραμονή πολιτών σε παιδικές χαρές,χώρους εξωτερικής άθλησης, οργανωμένες μαρίνες, πάρκα και άλση.

 

Το βρήκα στη Γενική γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, στις 18 ερωτήσεις-απαντήσεις σχετικά με την απαγόρευση κυκλοφορίας.

Γι' αυτό μάλλον του έκανε επίπληξη ο λιμενικός.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elemaxi said:

 

Από τη Δευτέρα 23/3 δεν λειτουργούν και απαγορεύεται η παραμονή πολιτών σε παιδικές χαρές,χώρους εξωτερικής άθλησης, οργανωμένες μαρίνες, πάρκα και άλση.

 

Το βρήκα στη Γενική γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, στις 18 ερωτήσεις-απαντήσεις σχετικά με την απαγόρευση κυκλοφορίας.

Γι' αυτό μάλλον του έκανε επίπληξη ο λιμενικός.

 

Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ πολυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσες φορές πήγα στο σουπερμάρκετ διαπίστωσα πως τηρούνται οι αποστάσεις στα ταμεια αλλά και στους διαδρόμους ο κόσμος κρατά μία απόσταση. Είναι γειτονικό μάρκετ μεγάλης αλυσιδας. Αντισηπτικά υγρά αλλά και μαντηλάκια, όπως και οινόπνευμα δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. Δεν ξέρω τι μυαλά κουβαλάνε στο εξωτερικό. Ο αδερφός μου ζει στις Βρυξέλλες όπως επίσης κ ένα φιλικό μας ζευγάρι. Όλοι τους μορφωμένοι άνθρωποι κ με λογική. 

Μόλις του μιλησα στο τηλ κ μου είπε ότι κάνει γυμναστική με τον personnal. Η Φιλη μου παίρνει το λεωφορείο κ το παιδί με το ποδήλατο για να πάνε βόλτα λέει σε ένα πάρκο. Δεν φοβάται γιατί λέει τα απολυμαινουν τα λεωφορεία. Έχουν κ εκεί περιοριστικά μέτρα. Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία τους. Μα το θεό. Δεν είναι χεσμενοι οπως εμείς. Κ μη νομίζετε Δεν απέχουν σε κρούσματα κ πολύ από την Ολλανδία. Τς προάλλες συναντήθηκαν σε ένα πάρκο 5 φίλοι μαζί κ ανταλλασαν κ πατίνι αφού εκαν; Ν το τιμόνι με αντισηπτικό. Κ εγώ μπαίνω σαν αστροναύτης στο ασανσέρ . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. Δεν ξέρω τι μυαλά κουβαλάνε στο εξωτερικό. Ο αδερφός μου ζει στις Βρυξέλλες όπως επίσης κ ένα φιλικό μας ζευγάρι. Όλοι τους μορφωμένοι άνθρωποι κ με λογική. 

Μόλις του μιλησα στο τηλ κ μου είπε ότι κάνει γυμναστική με τον personnal. Η Φιλη μου παίρνει το λεωφορείο κ το παιδί με το ποδήλατο για να πάνε βόλτα λέει σε ένα πάρκο. Δεν φοβάται γιατί λέει τα απολυμαινουν τα λεωφορεία. Έχουν κ εκεί περιοριστικά μέτρα. Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία τους. Μα το θεό. Δεν είναι χεσμενοι οπως εμείς. Κ μη νομίζετε Δεν απέχουν σε κρούσματα κ πολύ από την Ολλανδία. Τς προάλλες συναντήθηκαν σε ένα πάρκο 5 φίλοι μαζί κ ανταλλασαν κ πατίνι αφού εκαν; Ν το τιμόνι με αντισηπτικό. Κ εγώ μπαίνω σαν αστροναύτης στο ασανσέρ . 

Mιλάω κάθε μέρα με κόσμο από Αμερική, Αγγλία, Σερβία, Γερμανία, Σουηδία, Ινδία. Κανείς δεν έχει την αντίδραση που έχουμ εμείς, όντως. Έχουν περιορισμούς, αλλά καμία σχέση. Θα δείξει ποιος είχε δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. Δεν ξέρω τι μυαλά κουβαλάνε στο εξωτερικό. Ο αδερφός μου ζει στις Βρυξέλλες όπως επίσης κ ένα φιλικό μας ζευγάρι. Όλοι τους μορφωμένοι άνθρωποι κ με λογική. 

Μόλις του μιλησα στο τηλ κ μου είπε ότι κάνει γυμναστική με τον personnal. Η Φιλη μου παίρνει το λεωφορείο κ το παιδί με το ποδήλατο για να πάνε βόλτα λέει σε ένα πάρκο. Δεν φοβάται γιατί λέει τα απολυμαινουν τα λεωφορεία. Έχουν κ εκεί περιοριστικά μέτρα. Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία τους. Μα το θεό. Δεν είναι χεσμενοι οπως εμείς. Κ μη νομίζετε Δεν απέχουν σε κρούσματα κ πολύ από την Ολλανδία. Τς προάλλες συναντήθηκαν σε ένα πάρκο 5 φίλοι μαζί κ ανταλλασαν κ πατίνι αφού εκαν; Ν το τιμόνι με αντισηπτικό. Κ εγώ μπαίνω σαν αστροναύτης στο ασανσέρ . 

Ωραίος ο αδερφός!:-D Εγώ πάντως αν είχα το κινητό της κομμώτριας μου, άνετα την έφερνα με μια μασκούλα να μου βάψει το μαλλί, το οποίο δεν έχω βάψει ποτέ μόνη μου και δεν ξέρω καν τι βαφή να πάρω..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ωραίος ο αδερφός!:-D Εγώ πάντως αν είχα το κινητό της κομμώτριας μου, άνετα την έφερνα με μια μασκούλα να μου βάψει το μαλλί, το οποίο δεν έχω βάψει ποτέ μόνη μου και δεν ξέρω καν τι βαφή να πάρω..:roll:

Αγαπητή Γιοβαννα επειδή το βλεπα να ρχεται έκανα ανταυγεια μια μέρα πριν την ποτό απαγόρευση όπως κ πεντικιούρ. Από την άλλη να μη σου πω καλύτερα πως ξεχεσε ένας γιατρός Ιταλός τις Ιταλίδες που φέρνουν κομμώτρια στο σπίτι.Όταν λέμε απόσταση εννοούμε απόσταση. Δεν υπάρχουν ημίμετρα. Η δε φίλη μου, επειδή λέει έχει κλείσει εκεί η δουλειά της σκέφτεται να πάρει το παιδί να έρθουν Ελλάδα. Μου λέει ότι τα αεροπλάνα πετάνε. Εγώ νομίζω πως όχι. Της είπα να μην τολμήσει. Αν σκέφτεται ο καθένας έτσι την κάτσαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Κι εμένα τρεις φίλοι μου που ήταν για σπουδές στο εξωτερικό ήρθαν επειδή εκεί δεν είχαν ασφάλιση. Ήρθαν στις αρχές βέβαια και μου φάνηκε λογικό.

Φοιτητές στο εξωτερικό χωρίς ασφάλιση??Πώς γίνεται αυτό? Επειδή έχω σπουδάσει έξω, το πρώτο πράγμα που κάνει το κράτος στους φοιτητές, είναι ασφάλιση. Δωρεάν φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ωραίος ο αδερφός!:-D Εγώ πάντως αν είχα το κινητό της κομμώτριας μου, άνετα την έφερνα με μια μασκούλα να μου βάψει το μαλλί, το οποίο δεν έχω βάψει ποτέ μόνη μου και δεν ξέρω καν τι βαφή να πάρω..:roll:

Τον θυμάμαι κι εγώ αυτό τον Ιταλό  γιατρό που ξέχεσε τις κομμώτριες και όσες τις φώναζαν σπίτι. 

Θα ήταν μεγάλο λάθος να γίνεται αυτό.  Σκέψου πως αν η κομμώτρια δεχόταν να έρθει σε σένα,  θα δεχόταν να πάει παντού.  Μιλάμε για τεράστιες πιθανότητες τραγικής διασποράς τέτοιες καταστάσεις. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...