Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Από την Παρασκευή άνοιξε για τους 75-79 Pfizer ή Moderna και Από Τετάρτη με Astra zeneca οι 60-64. To πότε θα το κάνουν είναι άλλη κουβέντα. Πχ για τους άνω των 75 διαθέσιμο ραντεβού άμεσα υπήρχε μόνο στο εμβολιαστικο κέντρο στο Μαρούσι (το νέο που μόλις άνοιξε). Στα νότια προάστια πρώτο ραντεβού το νωρίτερο μέσα Μάρτη (έκλεισα για τη πεθερά μου). Το πότε ανοίγει η πλατφόρμα δεν έχει σχέση λοιπόν με το πότε εμβολιάζεσαι. Υπάρχουν ακόμα τα  γκρουπ70-75, 65-70, ευπαθείς ομάδες και βλέπουμε. Εγώ πριν το Σεπτέμβριο χλωμό το κόβω για τους 40-45

Νομιζω παντως κ με οσα εχουν ακουστει για το astra δεν προβλεπω να το κανουν κ πολλοι . Τουλαχιστον με τα αλλα λες θα εχω κ μια προστασια σχεδον απολυτη αμα ειναι να κανω κ το εμβολιο να εχω κ μεγαλες πιθανοτητες να κολλησω λιγοι θα ξεθαρεψουν να το κανουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ninaki80 είπε:

Νομιζω παντως κ με οσα εχουν ακουστει για το astra δεν προβλεπω να το κανουν κ πολλοι . Τουλαχιστον με τα αλλα λες θα εχω κ μια προστασια σχεδον απολυτη αμα ειναι να κανω κ το εμβολιο να εχω κ μεγαλες πιθανοτητες να κολλησω λιγοι θα ξεθαρεψουν να το κανουν

 

Και της γρίπης παρόμοια προστασία δίνει αλλά ευτυχώς πολλοί ηλικιωμένοι, ευπαθείς, ιατρικό προσωπικό το κάνουν κάθε χρόνο. Από τη στιγμή που τα νοσοκομεία και οι γιατροί παραμένουν περιορισμενοι, μόνο στο εμβόλιο (όποιο και να είναι αυτό) μπορούμε να ελπίζουμε. Σήμερα διάβαζα ότι υπάρχουν σκέψεις να αλλάξει η προτεραιότητα εμβολιασμού και να έρθουν πρώτοι όσοι έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο (οδηγοί ταξί, οδηγοί ΜΜΜ ντελιβεραδες κλπ). Οπότε καλά το βλέπω για Σεπτέμβρη στη καλύτερη των περιπτώσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Και της γρίπης παρόμοια προστασία δίνει αλλά ευτυχώς πολλοί ηλικιωμένοι, ευπαθείς, ιατρικό προσωπικό το κάνουν κάθε χρόνο. Από τη στιγμή που τα νοσοκομεία και οι γιατροί παραμένουν περιορισμενοι, μόνο στο εμβόλιο (όποιο και να είναι αυτό) μπορούμε να ελπίζουμε. Σήμερα διάβαζα ότι υπάρχουν σκέψεις να αλλάξει η προτεραιότητα εμβολιασμού και να έρθουν πρώτοι όσοι έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο (οδηγοί ταξί, οδηγοί ΜΜΜ ντελιβεραδες κλπ). Οπότε καλά το βλέπω για Σεπτέμβρη στη καλύτερη των περιπτώσεων. 

Και πάλι δεν είναι μικρη η προστασία που παρέχει.και αν αρρωστήσει το περνάς ελαφριά.

Εγω το έχω σκεφτεί αυτό για την προτεραιότητα στις μικρότερες ηλικιακές ομάδες.Ειναι ο ενεργός πληθυσμός και αυτός που μολύνει.Να ανοίξει η οικονομία και υα σχολεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Νομιζω παντως κ με οσα εχουν ακουστει για το astra δεν προβλεπω να το κανουν κ πολλοι . Τουλαχιστον με τα αλλα λες θα εχω κ μια προστασια σχεδον απολυτη αμα ειναι να κανω κ το εμβολιο να εχω κ μεγαλες πιθανοτητες να κολλησω λιγοι θα ξεθαρεψουν να το κανουν

Έχω ακούσει ότι δεν έχεις την επιλογή να διαλέξεις ποιο εμβόλιο θες να σου κάνουν, γίνονται στην τύχη κ όποιο σου κάτσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Έχω ακούσει ότι δεν έχεις την επιλογή να διαλέξεις ποιο εμβόλιο θες να σου κάνουν, γίνονται στην τύχη κ όποιο σου κάτσει!!!

Στους κατω απο 60 θα κανουν της astra μονο γιατι υπηρχε μια αμφιβολια αν εχει αποτελεσματικοτητα στους ανω των 70. Οποτε τα αλλα moderna k pfizer τα φυλλανε για τους μεγαλους ανθρωπους.  προς το παρον δεν εχουν δωσει το οκ για μεγαλες ηλικιες για της astra .

Just now, vtgian είπε:

 

Και της γρίπης παρόμοια προστασία δίνει αλλά ευτυχώς πολλοί ηλικιωμένοι, ευπαθείς, ιατρικό προσωπικό το κάνουν κάθε χρόνο. Από τη στιγμή που τα νοσοκομεία και οι γιατροί παραμένουν περιορισμενοι, μόνο στο εμβόλιο (όποιο και να είναι αυτό) μπορούμε να ελπίζουμε. Σήμερα διάβαζα ότι υπάρχουν σκέψεις να αλλάξει η προτεραιότητα εμβολιασμού και να έρθουν πρώτοι όσοι έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο (οδηγοί ταξί, οδηγοί ΜΜΜ ντελιβεραδες κλπ). Οπότε καλά το βλέπω για Σεπτέμβρη στη καλύτερη των περιπτώσεων. 

Ναι ομως στην γριπη δεν υπαρχει εμβολιο που να καλυπτει παραπανω ειναι ολα το ιδιο. Οποτε αυτο δημιουργει μια αμφιβολια να υπαρχουν καλα κ οχι τοσο καλα εμβολια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 minutes ago, vtgian said:

Από την Παρασκευή άνοιξε για τους 75-79 Pfizer ή Moderna και Από Τετάρτη με Astra zeneca οι 60-64. To πότε θα το κάνουν είναι άλλη κουβέντα. Πχ για τους άνω των 75 διαθέσιμο ραντεβού άμεσα υπήρχε μόνο στο εμβολιαστικο κέντρο στο Μαρούσι (το νέο που μόλις άνοιξε). Στα νότια προάστια πρώτο ραντεβού το νωρίτερο μέσα Μάρτη (έκλεισα για τη πεθερά μου). Το πότε ανοίγει η πλατφόρμα δεν έχει σχέση λοιπόν με το πότε εμβολιάζεσαι. Υπάρχουν ακόμα τα  γκρουπ70-75, 65-70, ευπαθείς ομάδες και βλέπουμε. Εγώ πριν το Σεπτέμβριο χλωμό το κόβω για τους 40-45

Και εγώ εκεί είμαι. Στους 40-45. Λες τόσο νωρίς? Εγώ το 22 υπολόγιζα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και εγώ εκεί είμαι. Στους 40-45. Λες τόσο νωρίς? Εγώ το 22 υπολόγιζα.

Ανοιγουν ομως και αλλα εμβολιαστικα κέντρα.

Εντωμεταξυ θα θέλουν να μας κρατήσουν μεσα καθαρή δευτερα.βλεπω να απαγορεύουν την πώληση χαρταετων

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

Στους κατω απο 60 θα κανουν της astra μονο γιατι υπηρχε μια αμφιβολια αν εχει αποτελεσματικοτητα στους ανω των 70.

Στους κάτω των 65 κάνουν της astra τουλάχιστον στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες όπως στο Βέλγιο στους κάτω των 55

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Στους κάτω των 65 κάνουν της astra τουλάχιστον στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες όπως στο Βέλγιο στους κάτω των 55

Έρχεται και της Μοderna.Σε ποιους θα ρο κανουν?

Αυτο της astra λενε οτι εχει ισχυρές παρενέργειες  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ευρύτερο ιατρικό περιβάλλον μου πάντως, μου είπαν της pfeizer με τα 1000. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Ανοιγουν ομως και αλλα εμβολιαστικα κέντρα.

Εντωμεταξυ θα θέλουν να μας κρατήσουν μεσα καθαρή δευτερα.βλεπω να απαγορεύουν την πώληση χαρταετων

Δεν μου αρέσει να πετάω χαρταετό. από μικρή αδιάφορη με άφηνε το έθιμο. Η καθαρή Δευτέρα μου αρέσει για παρεάκι στο ταβερνάκι με τα καλαμαράκια και τις γαρίδες σαγανάκι και τα τσίπουρα. Αυτά ούτως ή άλλως θα είναι κλειστά. Αν έχει καλή μέρα, ένα πικνίκ θα μου άρεσε βέβαια .

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έρχεται και της Μοderna.Σε ποιους θα ρο κανουν?

Αυτο της astra λενε οτι εχει ισχυρές παρενέργειες  

Νομιζω της moderna εχει ερθει κ το κανουν ηδη οι ανω των 65

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Έρχεται και της Μοderna.Σε ποιους θα ρο κανουν?

Αυτο της astra λενε οτι εχει ισχυρές παρενέργειες  

Τις πιο ισχυρές τις έχει το moderna από τα στοιχεία που διάβασα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Τις πιο ισχυρές τις έχει το moderna από τα στοιχεία που διάβασα 

Νσι ε?Νόμιζα ότι είναι σαν της pfizer

Just now, Yovanna είπε:

Στο ευρύτερο ιατρικό περιβάλλον μου πάντως, μου είπαν της pfeizer με τα 1000. 

Δεν μου αρέσει να πετάω χαρταετό. από μικρή αδιάφορη με άφηνε το έθιμο. Η καθαρή Δευτέρα μου αρέσει για παρεάκι στο ταβερνάκι με τα καλαμαράκια και τις γαρίδες σαγανάκι και τα τσίπουρα. Αυτά ούτως ή άλλως θα είναι κλειστά. Αν έχει καλή μέρα, ένα πικνίκ θα μου άρεσε βέβαια .

Κο εγω από την αρχη ειμσι πολυ υπερ του εμβολίου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μέλος της οικογένειας μας που θα κάνει ως άνω των 75, βρήκε αρχές Μαρτίου. Η θεια μου 61, θα κάνει τώρα της Οξφορδης. είναι βλακεία να μην το κάνει κάποιος, περιμένοντας αν ποτέ θα έρθει η σειρά του για pfizer ή άλλο. Εκτός αν υπάρχει αντένδειξη πχ διαβασα ότι αυτό δεν μπορούν οι ανοσοκατεσταλμένοι, αν θυμάμαι κσλα. 
 

Γενικα όλοι οι ηλικιωμένοι συγγενείς μου το έκαναν χωρίς ιδιαίτερη συζήτηση. ακόμα κ στο νησί έχουν εμβολιαστεί αρκετοί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Το πρώτο μέλος της οικογένειας μας που θα κάνει ως άνω των 75, βρήκε αρχές Μαρτίου. Η θεια μου 61, θα κάνει τώρα της Οξφορδης. είναι βλακεία να μην το κάνει κάποιος, περιμένοντας αν ποτέ θα έρθει η σειρά του για pfizer ή άλλο. Εκτός αν υπάρχει αντένδειξη πχ διαβασα ότι αυτό δεν μπορούν οι ανοσοκατεσταλμένοι, αν θυμάμαι κσλα. 
 

Γενικα όλοι οι ηλικιωμένοι συγγενείς μου το έκαναν χωρίς ιδιαίτερη συζήτηση. ακόμα κ στο νησί έχουν εμβολιαστεί αρκετοί. 

Μια θεία του άντρα μου εχει τωρα στα γεραματα εμφανισει σοβαρές αλλεργίες.θα της κανουν της Pfizer με 24ωρη εισαγωγή.

Γενικά όμως δεν μπορούμε να διαλέξουμε.εκτος φαντάζομαι κι αν υπάρχει σοβαρή αντενδειξη.

Ξερετε ποτε προγραμματίσουμε τα κλινηρη άτομα στο σπιτι ανεξαρτητου ηλικίας?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μια θεία του άντρα μου εχει τωρα στα γεραματα εμφανισει σοβαρές αλλεργίες.θα της κανουν της Pfizer με 24ωρη εισαγωγή.

Γενικά όμως δεν μπορούμε να διαλέξουμε.εκτος φαντάζομαι κι αν υπάρχει σοβαρή αντενδειξη.

Ξερετε ποτε προγραμματίσουμε τα κλινηρη άτομα στο σπιτι ανεξαρτητου ηλικίας?

 

 

Εγω παλι διαβασα οτι το pfiezer k το moderna εχουν τις ιδιες πανω κατω παρενεργειες στο moderna μαλιστα δεν εχει αναφερθει περιστατικο αλλεργικης αντιδρασης ενω στη pfiezer υπαρχουν . Αυτα τα δυο ειναι κ ιδιας τεχνολογιας εμβολια ενω το astra ειναι κ αλλης τεχνολογιας. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μια θεία του άντρα μου εχει τωρα στα γεραματα εμφανισει σοβαρές αλλεργίες.θα της κανουν της Pfizer με 24ωρη εισαγωγή.

Γενικά όμως δεν μπορούμε να διαλέξουμε.εκτος φαντάζομαι κι αν υπάρχει σοβαρή αντενδειξη.

Ξερετε ποτε προγραμματίσουμε τα κλινηρη άτομα στο σπιτι ανεξαρτητου ηλικίας?

 

 

Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει ακόμα προβλεψη για τα κλινήρη. Νομίζω ήταν δύσκολο με το pfizer λόγω συνητηρησης, ίσως περιμένουν κ τα άλλα. 

 

Εχουμε άραγε στατιστικα εμβολιασμού ανά ηλικιακή ομάδα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει ακόμα προβλεψη για τα κλινήρη. Νομίζω ήταν δύσκολο με το pfizer λόγω συνητηρησης, ίσως περιμένουν κ τα άλλα. 

 

Εχουμε άραγε στατιστικα εμβολιασμού ανά ηλικιακή ομάδα; 

Της astra ισως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Της astra ισως γινεται.

Απ όσο ξέρω ναι, αυτό φυλάσσεται ευκολοτερα, όμως δεν θα το κάνουν απά σε ηλικιωμένους. Ίσως σε κλινήρεις νεότερους; Αυτοί οι άνθρωποι είναι σε δύσκολη θέση, να εξαρτώνται από άλλους για την αυτοσυντήρησή τους κ να κινδυνεύουν έτσι εύκολα να κολλήσουν. θα πρέπει να το κανονίσουν εγκαίρως. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα ραντεβού παίζουν πολύ απο κέντρο σε κεντρο.Οταν εκλεισα για τη μητέρα μου μας έδινε 10 Φλεβάρη για Ηλιούπολη,νωριτερα για καλλιθεα και Θηβών και 20 Μαρτίου  στο Ωνασειο.Ολα αυτα την ίδια Στιγμή.

Just now, Έσπερος είπε:

Απ όσο ξέρω ναι, αυτό φυλάσσεται ευκολοτερα, όμως δεν θα το κάνουν απά σε ηλικιωμένους. Ίσως σε κλινήρεις νεότερους; Αυτοί οι άνθρωποι είναι σε δύσκολη θέση, να εξαρτώνται από άλλους για την αυτοσυντήρησή τους κ να κινδυνεύουν έτσι εύκολα να κολλήσουν. θα πρέπει να το κανονίσουν εγκαίρως. 

Για τον αδερφό του άντρα μου πρόκειται.Δεν εχει προφανώς ειπωθεί ακομη κάτι.

Προς το παρόν εμβολίστηκε η πεθερα μου και λογικά σύντομα η Φιλιπινεζα που εχουν.

Να προστατευθεί τουλάχιστον από το περιβάλλον και να απεγκλωβιστουν και αυτές κι εμείς.Το θεμα ειναι αυτος κινδυνεύει αν χρειαστεί νοσηλεία κ ισως από τους εμβολιασμενους αν τελικά μεταδίδουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου το ανέφερε... Εκανα πως δεν άκουσα... Δεν παρακολουθώ και στενά τις εξελίξεις.... Αλλά για πειτε μου εσείς που τα παρακολουθειτε... 

 

Υπάρχει περίπτωση να μας παει ετσι και η επόμενη χρονιά, ήτοι από Σεπτέμβρη εννοώ???? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

 

Εχουμε άραγε στατιστικα εμβολιασμού ανά ηλικιακή ομάδα; 

 

Ανά ομάδα δεν ξέρω. Για το υγειονομικο προσωπικό ομως έχει γίνει θέμα γιατι είναι χαμηλό. Τη προηγούμενη εβδομάδα όλο αυτό άκουγα στο ράδιο, καθηγητές να λένε πόσο απαράδεκτο χαμηλό είναι το ποσοστό μεταξύ υγειονομικών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ανά ομάδα δεν ξέρω. Για το υγειονομικο προσωπικό ομως έχει γίνει θέμα γιατι είναι χαμηλό. Τη προηγούμενη εβδομάδα όλο αυτό άκουγα στο ράδιο, καθηγητές να λένε πόσο απαράδεκτο χαμηλό είναι το ποσοστό μεταξύ υγειονομικών. 

Νομιζω οτι αλλάζουν τα ποσοστά ανα νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ανά ομάδα δεν ξέρω. Για το υγειονομικο προσωπικό ομως έχει γίνει θέμα γιατι είναι χαμηλό. Τη προηγούμενη εβδομάδα όλο αυτό άκουγα στο ράδιο, καθηγητές να λένε πόσο απαράδεκτο χαμηλό είναι το ποσοστό μεταξύ υγειονομικών. 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Νομιζω οτι αλλάζουν τα ποσοστά ανα νοσοκομειο.

Εγω διαβασα ότι των γιατρών είναι υψηλά, του νοσηλευτικού προσωπικού όχι κ τόσο. 

Just now, diane2020 είπε:

Κάποιος μου το ανέφερε... Εκανα πως δεν άκουσα... Δεν παρακολουθώ και στενά τις εξελίξεις.... Αλλά για πειτε μου εσείς που τα παρακολουθειτε... 

 

Υπάρχει περίπτωση να μας παει ετσι και η επόμενη χρονιά, ήτοι από Σεπτέμβρη εννοώ???? 

Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι κ εγω...αν ο μικρός θα πάει προνήπιο με μάσκα του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...