Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, samsympan είπε:

@μαγιοπουλας είχες ρωτήσει πιο πάνω, βρισκόμασταν σε εξωτερικό αλλά όχι δημόσιο χώρο. Και για τις δραστηριότητες δίκιο έχεις, ναι μεν αλλά... Τελοσπάντων για να μην γκρινιάζω άλλο για αυτό, να πω κάτι άσχετο να αλλάξω θέμα. Κάποια στιγμή έκανα χιούμορ ότι θα πρέπει να κυκλοφορήσει Οδηγός εξ'αποστάσεως εκπαίδευσης για νηπιαγωγούς (τύπου Emergency Remote Teaching for Dummies). Από την τελευταία περίοδο τηλεκπαίδευσης έως τώρα έχουν πραγματοποιηθεί διάφορες διαδικτυακές ημερίδες-δράσεις σχετικά με το περιεχόμενο-μορφή-κατάλληλες δραστηριότητες-εργαλεία τηλεκπαίδευσης. Ευελπιστώ σε υψηλότερου επιπέδου διαδικτυακό μάθημα από την Πέμπτη. Για να δούμε...

Συγγνώμη.δεν  προσεξα την απαντηση.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συγγνώμη.δεν  προσεξα την απαντηση.

Νηπιο παει το παιδάκι σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Yovanna ,kotsifikos και δεν θυμάμαι ποιος άλλος.ειχατε ενημέρωση από τα σχολεια σας?Ο χαρδαλιας ειπε οτι οι παιδικοί βγαινουν σε αναστολή.Με εμας που ειναι μήξη δεν ξερω τιβθα γινει.Ειχαν πεινντην προηγουμενη φορα ξεκαθαρα οτι οι παιδικοι βγαινουν σε αναστολή? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Yovanna ,kotsifikos και δεν θυμάμαι ποιος άλλος.ειχατε ενημέρωση από τα σχολεια σας?Ο χαρδαλιας ειπε οτι οι παιδικοί βγαινουν σε αναστολή.Με εμας που ειναι μήξη δεν ξερω τιβθα γινει.Ειχαν πεινντην προηγουμενη φορα ξεκαθαρα οτι οι παιδικοι βγαινουν σε αναστολή? 

 

Τί εννοείς "δεν ξέρω τί θα γίνει". Όλα κλείνουν, μόνο η ειδική αγωγή μένει ανοιχτή, δεν υπάρχει αμφιβολία.

 

Εκτός αν εννοείς την αναστολή των συμβάσεων εργασίας του προσωπικού? Δεν είναι θέμα Χαρδαλιά αυτό, αυτός μίλησε για αναστολή λειτουργίας των σχολείων.

 

Σε όσα σχολεία παρέχεται τηλεκπαίδευση, η αναστολή των συμβάσεων εργασίας των εκπαιδευτικών απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Τί εννοείς "δεν ξέρω τί θα γίνει". Όλα κλείνουν, μόνο η ειδική αγωγή μένει ανοιχτή, δεν υπάρχει αμφιβολία.

 

Εκτός αν εννοείς την αναστολή των συμβάσεων εργασίας του προσωπικού? Δεν είναι θέμα Χαρδαλιά αυτό, αυτός μίλησε για αναστολή λειτουργίας των σχολείων.

 

Σε όσα σχολεία παρέχεται τηλεκπαίδευση, η αναστολή των συμβάσεων εργασίας των εκπαιδευτικών απαγορεύεται.

Εννοω με τους παιδικούς.δεν μιλησε για τηλεκπαιδευση.υην προηγούμενη φορά είχαν κανει

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εννοω με τους παιδικούς.δεν μιλησε για τηλεκπαιδευση.υην προηγούμενη φορά είχαν κανει

Ειπε οτι αναστέλλεται η λειτουργία τους κ τηλεκπαιδευση τα νηπιαγωγεισ

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εννοω με τους παιδικούς.δεν μιλησε για τηλεκπαιδευση.υην προηγούμενη φορά είχαν κανει

 

Δεν είναι υποχρεωτική η τηλεκπαίδευση στους σταθμούς, όπως είναι για την υποχρεωτική εκπαίδευση. Το αν θα παράσχει τηλεκπαίδευση ο σταθμός εξαρτάται από τον ίδιο, αν θέλει να συνεχίσει να εισπράττει έστω κάποια δίδακτρα, λογικά θα κάνει.

 

Τα ίδια ίσχυαν και την προηγούμενη φορά και την άνοιξη, δεν έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Δεν είναι υποχρεωτική η τηλεκπαίδευση στους σταθμούς, όπως είναι για την υποχρεωτική εκπαίδευση. Το αν θα παράσχει τηλεκπαίδευση ο σταθμός εξαρτάται από τον ίδιο, αν θέλει να συνεχίσει να εισπράττει έστω κάποια δίδακτρα, λογικά θα κάνει.

 

Τα ίδια ίσχυαν και την προηγούμενη φορά και την άνοιξη, δεν έχει αλλάξει κάτι.

Αναμένω ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Yovanna ,kotsifikos και δεν θυμάμαι ποιος άλλος.ειχατε ενημέρωση από τα σχολεια σας?Ο χαρδαλιας ειπε οτι οι παιδικοί βγαινουν σε αναστολή.Με εμας που ειναι μήξη δεν ξερω τιβθα γινει.Ειχαν πεινντην προηγουμενη φορα ξεκαθαρα οτι οι παιδικοι βγαινουν σε αναστολή? 

Oλη η εκπαιδευση κλείνει, τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Oλη η εκπαιδευση κλείνει, τι εννοείς;

Τηλεκπαιδευση εννοω.Υπηρξε διαφορα στη διατύπωση.και οντως.μολις έλαβα mail.

 Οι δικοί μας,σε αντίθεση με το προηγούμενο lockdown,θα παρέχουν τηλεκπαιδευση μονο στην υποχρεωτική εκπαιδευση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Yovanna ,kotsifikos και δεν θυμάμαι ποιος άλλος.ειχατε ενημέρωση από τα σχολεια σας?Ο χαρδαλιας ειπε οτι οι παιδικοί βγαινουν σε αναστολή.Με εμας που ειναι μήξη δεν ξερω τιβθα γινει.Ειχαν πεινντην προηγουμενη φορα ξεκαθαρα οτι οι παιδικοι βγαινουν σε αναστολή? 

Δεν έχουμε ακόμη κάποια ενημέρωση. Δηλαδή εσείς δεν θα κάνετε τηλεκπαίδευση? Εμείς είχαμε κάνει χωρίς κάποια χρέωση όσο ήταν κλειστά. Όχι πολύ όμως. Ένα 40λεπτο τη μέρα. Βέβαια θεωρώ ότι στα 3 , είναι υπέρ αρκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν έχουμε ακόμη κάποια ενημέρωση. Δηλαδή εσείς δεν θα κάνετε τηλεκπαίδευση? Εμείς είχαμε κάνει χωρίς κάποια χρέωση όσο ήταν κλειστά. Όχι πολύ όμως. Ένα 40λεπτο τη μέρα. Βέβαια θεωρώ ότι στα 3 , είναι υπέρ αρκετό.

Εμεις καναμε 3 φορες την ημέρα.ηταν πολυ καή η δουλειά που γινόταν.πληρωσωμε αλλα αναπροσαρμοσμενο το ποσό.τωρα θα κανουν μόνο για το προνηπιο κ το νηπιο.

Προφανώς θα σας ζητησουν πλεον κ δίδακτρα.δεν επιβιώνουν αλλιώς.ποση ωρα θα κάνετε?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμεις καναμε 3 φορες την ημέρα.ηταν πολυ καή η δουλειά που γινόταν.πληρωσωμε αλλα αναπροσαρμοσμενο το ποσό.τωρα θα κανουν μόνο για το προνηπιο κ το νηπιο.

Προφανώς θα σας ζητησουν πλεον κ δίδακτρα.δεν επιβιώνουν αλλιώς.ποση ωρα θα κάνετε?

*Καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εμεις καναμε 3 φορες την ημέρα.ηταν πολυ καή η δουλειά που γινόταν.πληρωσωμε αλλα αναπροσαρμοσμενο το ποσό.τωρα θα κανουν μόνο για το προνηπιο κ το νηπιο.

Προφανώς θα σας ζητησουν πλεον κ δίδακτρα.δεν επιβιώνουν αλλιώς.ποση ωρα θα κάνετε?

*Καλη δουλεια

Δεν ξέρω πόση ώρα. Δεν μας έχουν πει. Περίεργο που δεν κάνουν σε εσάς. Άρα αυτή τη φορά , δεν θα σας χρεώσουν τίποτα, αφού δεν θα κάνετε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν ξέρω πόση ώρα. Δεν μας έχουν πει. Περίεργο που δεν κάνουν σε εσάς. Άρα αυτή τη φορά , δεν θα σας χρεώσουν τίποτα, αφού δεν θα κάνετε και τίποτα.

Ναι .τιποτα.στεναχωρηθηκα ομως.ηταν καλή απασχόληση.ειπαν ότι πολλοί γονείς ειπαν οτι ειχαν θεμα με την πληρωμή και έτσι έβγαλαν τέσσερις δασκαλες σε αναστολή .

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ναι .τιποτα.στεναχωρηθηκα ομως.ηταν καλή απασχόληση.ειπαν ότι πολλοί γονείς ειπαν οτι ειχαν θεμα με την πληρωμή και έτσι έβγαλαν τέσσερις δασκαλες σε αναστολή .

Καλά, και αυτοί, κάτι έπρεπε να κάνουν. Έστω λίγο. Από 3 φορές τη μέρα στο καθόλου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά, και αυτοί, κάτι έπρεπε να κάνουν. Έστω λίγο. Από 3 φορές τη μέρα στο καθόλου? 

Θα στέλνουν υλικό κάθε μέρα ειπαν κ θα επαναξιολογησουν 28 φεβρουαριου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως έκλεισε η χθεσινή τελευταία μέρα στο σχολείο;

 

Εμάς η ψυχολόγος της τάξης είχε ετοιμάσει μικρά γλαστράκια με σπόρους που τα ονομάτισαν "οι σπόροι της Υπομονής" και έβαλαν στόχο όταν γυρίσουν να φέρουν πίσω όλα τα παιδιά τα λουλούδια τους για να δείξουν πόσο μεγάλωσαν. Το βρήκα πολύ όμορφο. Επίσης πήραν από ένα βιβλίο, να το μάθουν και κάθε μέρα να διηγείται κάθε παιδί τη δική του ιστορία.

 

Εγώ έβαλα στόχο να ξυπνάω κάθε πρωί και να κάνω 5 χλμ γρήγορο περπάτημα, μια εβδομάδα τώρα και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα ψυχολογικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πως έκλεισε η χθεσινή τελευταία μέρα στο σχολείο;

 

Εμάς η ψυχολόγος της τάξης είχε ετοιμάσει μικρά γλαστράκια με σπόρους που τα ονομάτισαν "οι σπόροι της Υπομονής" και έβαλαν στόχο όταν γυρίσουν να φέρουν πίσω όλα τα παιδιά τα λουλούδια τους για να δείξουν πόσο μεγάλωσαν. Το βρήκα πολύ όμορφο. Επίσης πήραν από ένα βιβλίο, να το μάθουν και κάθε μέρα να διηγείται κάθε παιδί τη δική του ιστορία.

 

Εγώ έβαλα στόχο να ξυπνάω κάθε πρωί και να κάνω 5 χλμ γρήγορο περπάτημα, μια εβδομάδα τώρα και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα ψυχολογικά.

 

Ευγε!θα κάνετε τηλεκπαιδευση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vtgian είπε:

Εγώ έβαλα στόχο να ξυπνάω κάθε πρωί και να κάνω 5 χλμ γρήγορο περπάτημα, μια εβδομάδα τώρα και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα ψυχολογικά.

Διαβάζοντας βιαστικά κατάλαβα ότι έβαλες στόχο να ξυπνάς 5 η ώρα κάθε πρωί!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Διαβάζοντας βιαστικά κατάλαβα ότι έβαλες στόχο να ξυπνάς 5 η ώρα κάθε πρωί!!! 

Κ εγω το ιδιο αλλα αμα εχεις μαγειρεμα κ μαζεμα για να προλαβεις 5 χλμ δεν απεχεις κ πολυ απο το 5 τα ξημερωματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Κ εγω το ιδιο αλλα αμα εχεις μαγειρεμα κ μαζεμα για να προλαβεις 5 χλμ δεν απεχεις κ πολυ απο το 5 τα ξημερωματα

Μα ναι έτσι το σκέφτηκα κι εγω, ότι αν ξυπνάω τώρα στις 6.30, αν ήταν να κάνω κ τόσο περπάτημα όντως 5 θα ξυπνούσα! 

Link to comment
Share on other sites

Δε βγήκα καθόλου σήμερα. Δεν ξέρω αν φταίει η κούραση ή κάτι άλλο αλλά η αίσθηση του περσινού lockdown δεν νομίζω να επιστρέψει. Για τα σχολεία τι πιστεύετε; Θα παραμείνουν κλειστά μόνο για 2 βδομάδες ή θα τραβήξει για καιρό η κατάσταση; Μιλάω για τις περιοχές όπου είναι κλειστά φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Δε βγήκα καθόλου σήμερα. Δεν ξέρω αν φταίει η κούραση ή κάτι άλλο αλλά η αίσθηση του περσινού lockdown δεν νομίζω να επιστρέψει. Για τα σχολεία τι πιστεύετε; Θα παραμείνουν κλειστά μόνο για 2 βδομάδες ή θα τραβήξει για καιρό η κατάσταση; Μιλάω για τις περιοχές όπου είναι κλειστά φυσικά.

Ή θα ανοίξουν σε δυο βδομαδες, τουλάχιστον τα δημοτικά, ή θα κλείσουν κ τα υπόλοιπα λύκεια. Σίγουρα σεν μπορούν για καιρό να αφήσουν τη μισή χώρα με κλειστά λύκεια κ να δώσουν όλοι μετά μαζί πανελλήνιες. Να πειράξουν τις πανελλήνιες αποκλείεται γιατί αυτοί είναι ικανοί να τις βάλουν κ για να αποφοιτήσεις από το νηπιαγωγείο. Οπότε αυτό το ζήτημα πρέπει να το χειριστούν κάποια στιγμή κ άμεσα. Στην Αττική τα λύκεια έκλεισαν αρχές Νοεμβρίου κ κοντεύει Μαρτης. Τυπικα έχουν γίνει όλες οι ώρες κ μάλλον περισσότερες, αφού δεν έγιναν περίπατοι, γιορτές, προβολές κλπ. Αλλά σίγουρα θα τεθεί θέμα ανισοτιμίας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ή θα ανοίξουν σε δυο βδομαδες, τουλάχιστον τα δημοτικά, ή θα κλείσουν κ τα υπόλοιπα λύκεια. Σίγουρα σεν μπορούν για καιρό να αφήσουν τη μισή χώρα με κλειστά λύκεια κ να δώσουν όλοι μετά μαζί πανελλήνιες. Να πειράξουν τις πανελλήνιες αποκλείεται γιατί αυτοί είναι ικανοί να τις βάλουν κ για να αποφοιτήσεις από το νηπιαγωγείο. Οπότε αυτό το ζήτημα πρέπει να το χειριστούν κάποια στιγμή κ άμεσα. Στην Αττική τα λύκεια έκλεισαν αρχές Νοεμβρίου κ κοντεύει Μαρτης. Τυπικα έχουν γίνει όλες οι ώρες κ μάλλον περισσότερες, αφού δεν έγιναν περίπατοι, γιορτές, προβολές κλπ. Αλλά σίγουρα θα τεθεί θέμα ανισοτιμίας. 

Aπό οικογένειες που γνωρίζω που έχουν παιδιά Λυκείου ακούω ότι η ύλη προχώρησε κανονικότατα για τους λόγους που ανέφερες και μάλιστα σε κάποια μαθήματα έχει ήδη βγει η ύλη. Μιλάω για δημόσια σχολεία. Ναι, οι πανελλαδικές δε θα πειραχτούν σίγουρα. Έχω την αίσθηση πως θα ξανακλείσουν όλα. Με εκπαιδευτικούς που συζήτησα πιστεύουν ότι και τον  Μάρτη θα γίνει εξ αποστάσεως η διδασκαλία. Άκουσα βέβαια και ακραίες εκτιμήσεις για κλείσιμο ως το Πάσχα. Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές εκτιμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

Δε βγήκα καθόλου σήμερα. Δεν ξέρω αν φταίει η κούραση ή κάτι άλλο αλλά η αίσθηση του περσινού lockdown δεν νομίζω να επιστρέψει. Για τα σχολεία τι πιστεύετε; Θα παραμείνουν κλειστά μόνο για 2 βδομάδες ή θα τραβήξει για καιρό η κατάσταση; Μιλάω για τις περιοχές όπου είναι κλειστά φυσικά.

Πιστεύω πως θα τραβήξει για καιρό η κατασταση δυστυχώς. Αφού τα άνοιξαν και έγινε χαμός 

Just now, love kids said:

Δε βγήκα καθόλου σήμερα. Δεν ξέρω αν φταίει η κούραση ή κάτι άλλο αλλά η αίσθηση του περσινού lockdown δεν νομίζω να επιστρέψει. Για τα σχολεία τι πιστεύετε; Θα παραμείνουν κλειστά μόνο για 2 βδομάδες ή θα τραβήξει για καιρό η κατάσταση; Μιλάω για τις περιοχές όπου είναι κλειστά φυσικά.

Πιστεύω πως θα τραβήξει για καιρό η κατασταση δυστυχώς. Αφού τα άνοιξαν και έγινε χαμός από κρούσματα, δε νομίζω πως θα τα ξανανοιξουν εύκολα ή γρήγορα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...