Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz said:

Τουλάχιστον εκεί και στην ελληνική επαρχία τα πράγματα είναι πιο ανθρώπινα από πλευράς κατοικίας. Στην πόλη τα πιο πολλά παιδιά είναι κλείσμενα σε διαμερίσματα συχνά χωρίς μπαλκόνι καλά καλά. Εκεί είναι το μεγάλο ζόρι γιατί και τα παιδιά δεν έχουν πώς να εκτονωσουν την ενέργεια τους. Ο κήπος είναι μεγάλη πολυτέλεια για την Αθήνα.

Καλά προφανώς, οι συνθήκες κατοικιας πολλες φορές στην Αθήνα είναι σχεδόν απανθρωπες, ειδικά για τα παιδιά. Απλά αυτή τη στιγμή, με το θερμόμετρο κολλημένο 2 μήνες τώρα στους -8 με -14,και εμένα ο κήπος πολυτελεία μου ακούγεται, αυτό ήθελα να πω. Είναι δύσκολο για πολύ κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Για το Πάσχα?? Δεν υπάρχεις! Χαρά στην όρεξη σου! Κουράστηκα και που τα διάβασα! εγώ βλέπω τις στολές στις βιτρίνες των εποχιακών και σκέφτομαι τί ωραία που είχε περάσει ο μικρός σε 2 αποκριάτικα πάρτυ που πήγαμε πέρσι σε παιδότοπους! Είχε πάθει παροξυσμό απο το πολύ παιχνίδι!

Στολή πηρα πριν δυο εβδομάδες.κ εχω και από πέρυσι αξεσουάρ.αυτα ποτε δεν τα κρύβω.ολο το χρόνο εξω σε ένα κουτί.εινσι πολυ σημαντική η μεταμφίεση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Στολή πηρα πριν δυο εβδομάδες.κ εχω και από πέρυσι αξεσουάρ.αυτα ποτε δεν τα κρύβω.ολο το χρόνο εξω σε ένα κουτί.εινσι πολυ σημαντική η μεταμφίεση.

Και πού θα την φορέσετε? Θα κάνετε κάτι στο σχολείο? (αν δεν κλείσει). Και τώρα πώς ψωνίζουν? Θα πρέπει να την παραγγείλω με click away? Χωρίς να τη δοκιμάσει? Πότε ξεκινάνε αλήθεια οι Απόκριες?

Link to comment
Share on other sites

21 Φεβρουαρίου ξεκινάνε οι Απόκριες. Και Καθαρά Δευτέρα 15 Μαρτίου. Είναι αργά φέτος. Πέρσι θυμάμαι ήταν 2 Μαρτίου, λίγο πριν έρθει ο κορωνοϊος στην Ελλάδα ή είχε ήδη έρθει στη Θεσσαλονίκη περίπου εκείνες τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και πού θα την φορέσετε? Θα κάνετε κάτι στο σχολείο? (αν δεν κλείσει). Και τώρα πώς ψωνίζουν? Θα πρέπει να την παραγγείλω με click away? Χωρίς να τη δοκιμάσει? Πότε ξεκινάνε αλήθεια οι Απόκριες?

Στο σπιτι καλε. Η στο δρόμο.την φαντασία θέλουμε να δουλευει.στο σχολειο πάλι δεν θα προλαβουν μου φαίνεται να κανουν κατι.για μενα βέβαια αυτό είναι διευκόλυνση.καθε χρονο βαζουν ένα θέμα και πρέπει να την κατασκευασουμε μόνοι μας.

Just now, Yovanna είπε:

Και πού θα την φορέσετε? Θα κάνετε κάτι στο σχολείο? (αν δεν κλείσει). Και τώρα πώς ψωνίζουν? Θα πρέπει να την παραγγείλω με click away? Χωρίς να τη δοκιμάσει? Πότε ξεκινάνε αλήθεια οι Απόκριες?

Δεν την δοκίμασε.πηρα για τεσσάρων από μουστακα

Just now, little lamb είπε:

21 Φεβρουαρίου ξεκινάνε οι Απόκριες. Και Καθαρά Δευτέρα 15 Μαρτίου. Είναι αργά φέτος. Πέρσι θυμάμαι ήταν 2 Μαρτίου, λίγο πριν έρθει ο κορωνοϊος στην Ελλάδα ή είχε ήδη έρθει στη Θεσσαλονίκη περίπου εκείνες τις μέρες.

Ωραια!αργία.πουωθα πατε?:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Έχει βαρεθεί τα πάντα ο γιος μου και δεν ξέρω με τι άλλο να τον απασχολήσω, σκέψου χθες μπήκε από το σχολείο στο αυτοκίνητο και μου έλεγε ''σε παρακαλώ πολύ πες σε έναν φίλο μου να έρθει σπίτι μας, σε παρακαλώ δεν μπορώ άλλο χωρίς παιδιά σπιτι'' Το σπίτι μας πριν από το αυτό το φρικτό έτος ήταν γεμάτο κόσμο συνέχεια.. τώρα πια όχι, βλέπω πως έχει πέσει πολυ το παιδί και δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι να καλέσουμε κανένα φίλο του από το σχολείο ...δεν ξέρω όμως αλήθεια! Βλέπω πως έχει πιεστεί πολύ και νομίζω πως ήρθε η ώρα λίγο να τα ζυγίσω τα πράγματα.

 

Με καποιον συγκεκριμενο  φιλο που ειναι κολλητοι κ στο σχολειο δεν νομιζω οτι θα εχει κ μεγαλη διαφορα αν τον καλεσεις να παιξουν κ στο σπιτι ή να βγαινετε μαζι για βολτες. Δεν νομιζω οτι θα κανεις κατι το επικυνδινο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Στολή πηρα πριν δυο εβδομάδες.κ εχω και από πέρυσι αξεσουάρ.αυτα ποτε δεν τα κρύβω.ολο το χρόνο εξω σε ένα κουτί.εινσι πολυ σημαντική η μεταμφίεση.

Και εμείς πήραμε!!! ο γιος μου έχει μόνιμα τις στολές του κρεμασμένες στην ντουλάπα και τις φοράει όλο τον χρόνο!!! Πέρυσι την άνοιξη τις φορές που βγαίναμε για περπάτημα φορούσε κάθε φορά και άλλη στολή!!!!

Just now, ninaki80 said:

Με καποιον συγκεκριμενο  φιλο που ειναι κολλητοι κ στο σχολειο δεν νομιζω οτι θα εχει κ μεγαλη διαφορα αν τον καλεσεις να παιξουν κ στο σπιτι ή να βγαινετε μαζι για βολτες. Δεν νομιζω οτι θα κανεις κατι το επικυνδινο 

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Είδα παιχνίδια και ήρθα! Τι πήρες; :lol:

Μπιτζαμες για τις κουκλες our generation,playmais,μολύβοθηκες και μικρο σκουπιδοντενεκε,χαντρες για βραχιόλια,πασχαλινά και στεφάνια από φελιζολ.τα στεφάνια τα πήρα για να μαζέψουμε κ να καρφώσουμε λουλούδια.τον Απρίλη και την πρωτομαγιά.πηρα και ένα ζουμπούλι και το φύτεψαμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Μεγεθυντικό φακο παίρνετε στο βουνό?

 

To έχουμε εξαντλήσει το θέμα φύση σου λέω! Τι βράχους έχω σηκώσει για να δούμε από κάτω δε λέγεται. Έχουμε και δυνατό ζωικό βασίλειο στη περιοχή, χελώνες, σαύρες, φίδια (και δυστυχώς και οχιές), σκατζόχοιροι... Αλλά και από φυτά ωραία είναι. Είχαμε κυκλάμινα, τώρα έχουν βγει οι ανεμώνες και ξεκινάνε οι μαργαρίτες.

Είμαστε πλέον σε φάση τα βράδια βγαίνουμε στο μπαλκόνι με το skyview και βλέπουμε τα αστέρια. Έχει πάθει ο αυχένας μου.

 

Στολές είχαμε και εμείς πολλές και πάντα έξω. Από τα 3 μέχρι τα 4,5 νομίζω πιο πολύ στολές φορούσε παρά ρούχα.

 

@kotsifikos με αυτή τη λογική κάνουμε παρέα οι τέσσερις οικογένειες. Τα παιδιά μας είναι έτσι και αλλιώς μαζί το πρωί, οι περισσότεροι δουλεύουν σπίτι ή δε δουλεύουν ή δουλεύουν με συνεχή τεστ και παράλληλα έχουμε σταματήσει κάθε άλλη επαφή (πχ τη πεθερά μου που μένει από κάτω μας, τη βλέπω μόνο με μάσκα και από το μπαλκόνι, στο σπίτι δε μπαίνουμε). Παρόλα αυτά, και η δική μου ζητάει να πάμε σε άλλες φίλες της από το σχολείο ή να έρθουν αυτοί, το οποίο της λέω ξεκάθαρα ότι δεν επιτρέπεται. Τα παιδιά θέλουν παιδιά, τι να λέμε. Σκέφτομαι ότι θα γυρίσουν και πάλι σε τηλεκπαίδευση και μου γυρίζει το μάτι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μπιτζαμες για τις κουκλες our generation,playmais,μολύβοθηκες και μικρο σκουπιδοντενεκε,χαντρες για βραχιόλια,πασχαλινά και στεφάνια από φελιζολ.τα στεφάνια τα πήρα για να μαζέψουμε κ να καρφώσουμε λουλούδια.τον Απρίλη και την πρωτομαγιά.πηρα και ένα ζουμπούλι και το φύτεψαμε.

Πηρα και μια ξυλινη τουρτα  γενεθλίων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε Καθαρά Δευτέρα πηγαίνουμε σε ένα υπαίθριο γλέντι ενός πολιτιστικού συλλόγου που ανήκουμε κ επειδη ο χειμώνας στο νησί είναι λίγο καραντίνα από μόνος του, το περιμένω πώς κ πώς. Φέτος μπορεί να κάνουν κάτι στα κλεφτά, δεν ξερω, αλλα προφανως δεν θα παμε. 

 

Τον μικρο δεν τον έχω ντύσει ποτέ πάντως κ δεν μου αρέσουν οι απορίες κ τα καρναβάλια κ βασικά δεν ξέρει καν τι είναι. !!! κ οπως φαίνεται ουτε φετος θα μαθει. 

 

Αυτο με το μασκάρεμα εκτος αποκριάς μου ακουγεται εφιαλτικο. Εγω σκαω αν δεν ταιριαζουν οι καλτσες του με τα ρουχα οταν βγαινει στην ερημιά, δεν μοορω να φανταστω να εχω κ τη στολή!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κάθε Καθαρά Δευτέρα πηγαίνουμε σε ένα υπαίθριο γλέντι ενός πολιτιστικού συλλόγου που ανήκουμε κ επειδη ο χειμώνας στο νησί είναι λίγο καραντίνα από μόνος του, το περιμένω πώς κ πώς. Φέτος μπορεί να κάνουν κάτι στα κλεφτά, δεν ξερω, αλλα προφανως δεν θα παμε. 

 

Τον μικρο δεν τον έχω ντύσει ποτέ πάντως κ δεν μου αρέσουν οι απορίες κ τα καρναβάλια κ βασικά δεν ξέρει καν τι είναι. !!! κ οπως φαίνεται ουτε φετος θα μαθει. 

 

Αυτο με το μασκάρεμα εκτος αποκριάς μου ακουγεται εφιαλτικο. Εγω σκαω αν δεν ταιριαζουν οι καλτσες του με τα ρουχα οταν βγαινει στην ερημιά, δεν μοορω να φανταστω να εχω κ τη στολή!!!

Θα σε συμβούλευα να αναθεωρήσεις.και εσύ θα νιώθεις καλυτερα αλλα κ στο παιδι ανοίγεις το παράθυρο της φαντασίας.και η φαντασία δίνει φτερά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα σε συμβούλευα να αναθεωρήσεις.και εσύ θα νιώθεις καλυτερα αλλα κ στο παιδι ανοίγεις το παράθυρο της φαντασίας.και η φαντασία δίνει φτερά.

Θα τα μάθει τα αποκριάτικα του χρόνου για το σχολείο. Εμένα δεν μ αρέσουν καθολου ούτε οι στολές ούτε κ το καρναβάλι. Δεν μπορώ να κάνω κάτι που δεν με εκφράζει. Την καθαρα Δευτέρα την περιμενω για τον χαρταετό μόνο κ για τα φαγητά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πηρα και μια ξυλινη τουρτα  γενεθλίων.

Τέλεια! Με τα playmais ασχολήθηκε; Τα ανοίξατε; Κολλάνε εύκολα; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Θα τα μάθει τα αποκριάτικα του χρόνου για το σχολείο. Εμένα δεν μ αρέσουν καθολου ούτε οι στολές ούτε κ το καρναβάλι. Δεν μπορώ να κάνω κάτι που δεν με εκφράζει. Την καθαρα Δευτέρα την περιμενω για τον χαρταετό μόνο κ για τα φαγητά!  

 

Ούτε οι διατροφικές συνήθειες που έχεις εφαρμόσει στο παιδί σε εκφράζουν εσένα προσωπικά ως άτομο, αλλά ως θέμα υγείας τις εφαρμόζεις ευλαβικά.

Όμως και η καλλιέργεια της φαντασίας μέσω role playing, υγεία είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Θα τα μάθει τα αποκριάτικα του χρόνου για το σχολείο. Εμένα δεν μ αρέσουν καθολου ούτε οι στολές ούτε κ το καρναβάλι. Δεν μπορώ να κάνω κάτι που δεν με εκφράζει. Την καθαρα Δευτέρα την περιμενω για τον χαρταετό μόνο κ για τα φαγητά! 

Ο τι θες βέβαια κανεις αλλα δεν το λέω για το έθιμο.μετανφιεση μπορει να γίνει και με παλιά ρουχα,καπέλα κτλ

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Τέλεια! Με τα playmais ασχολήθηκε; Τα ανοίξατε; Κολλάνε εύκολα; 

Βρε για το λοκνταουν τα πήρα.την τουρτα ομως την έδωσα.να την πάρεις.

Δεν πρόλαβα να πάρω κι άλλες χαντρες.

Σαν να εγινε πραξικόπημα νιωθω.τι θα πούμε στα παιδια για αύριο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο τι θες βέβαια κανεις αλλα δεν το λέω για το έθιμο.μετανφιεση μπορει να γίνει και με παλιά ρουχα,καπέλα κτλ

 

Just now, vtgian είπε:

 

Ούτε οι διατροφικές συνήθειες που έχεις εφαρμόσει στο παιδί σε εκφράζουν εσένα προσωπικά ως άτομο, αλλά ως θέμα υγείας τις εφαρμόζεις ευλαβικά.

Όμως και η καλλιέργεια της φαντασίας μέσω role playing, υγεία είναι.

Ενταξει γούστα είναι αυτά. Πολλά πράγματα πρέπει να κάνουμε για τα παιδιά κ αν δεν μας αρέσουν κάνουμε μια επικογη. εμένα δεν μ αρέσει το μασκάρεμα ούτε το παιχνίδι ρόλων, σε άλλον δεν αρέσει κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ο τι θες βέβαια κανεις αλλα δεν το λέω για το έθιμο.μετανφιεση μπορει να γίνει και με παλιά ρουχα,καπέλα κτλ

Βρε για το λοκνταουν τα πήρα.την τουρτα ομως την έδωσα.να την πάρεις.

Δεν πρόλαβα να πάρω κι άλλες χαντρες.

Σαν να εγινε πραξικόπημα νιωθω.τι θα πούμε στα παιδια για αύριο?

Tί εννοείς?? ανακοινώθηκε κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Από αύριο σχολεια στοπ.λοκνταουν Μαρτίου.7.30 το διάγγελμα.παρε γιαγιάδες κτλ

Υπογλώσσιο τώρα! Είχα πολλή δουλειά το πρωί και δεν παρακολούθησα τίποτα! Κάτι άκουσα για λοκνταουν από βδομάδα. Όχι από αύριο! Είναι επίσημο? Και παρήγγειλε από Μουστάκα δώρο γενεθλίων για ανιψιό και στολή για το ζουζούνι μου και μου έστειλαν για αύριο! Τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Υπογλώσσιο τώρα! Είχα πολλή δουλειά το πρωί και δεν παρακολούθησα τίποτα! Κάτι άκουσα για λοκνταουν από βδομάδα. Όχι από αύριο! Είναι επίσημο? Και παρήγγειλε από Μουστάκα δώρο γενεθλίων για ανιψιό και στολή για το ζουζούνι μου και μου έστειλαν για αύριο! Τώρα??

Από Πέμπτη μάλλον. Τώρα σε δέκα λεπτά θα βγουν να μας πουν

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Υπογλώσσιο τώρα! Είχα πολλή δουλειά το πρωί και δεν παρακολούθησα τίποτα! Κάτι άκουσα για λοκνταουν από βδομάδα. Όχι από αύριο! Είναι επίσημο? Και παρήγγειλε από Μουστάκα δώρο γενεθλίων για ανιψιό και στολή για το ζουζούνι μου και μου έστειλαν για αύριο! Τώρα??

Μάλλον θα αρχίσει Πέμπτη για να γίνουν κ οι παραδόσεις προϊόντων που έχουν κανονιστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο τι θες βέβαια κανεις αλλα δεν το λέω για το έθιμο.μετανφιεση μπορει να γίνει και με παλιά ρουχα,καπέλα κτλ

Βρε για το λοκνταουν τα πήρα.την τουρτα ομως την έδωσα.να την πάρεις.

Δεν πρόλαβα να πάρω κι άλλες χαντρες.

Σαν να εγινε πραξικόπημα νιωθω.τι θα πούμε στα παιδια για αύριο?

Χάντρες το σκεφτόμουν αλλά ακόμα μου κάνει χαζά βάζει πράγματα στο στόμα και γελάει ο χάχας δεν το ρισκάρω ούτε με επίβλεψη. Τουρτιτσα έχουμε από πέρσυ! Όταν τα ανοίξετε πες! Θέλουν και φαντασία αυτά αλλά βλέπω έχει στο ίντερνετ πολλά σχέδια! Βέβαια η δικιά μου πιο πιθανό το κόβω να αρχίσει να τα σκορπάει σαν κομφετί παρά να κάνει λουλουδάκια 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vtgian είπε:

με αυτή τη λογική κάνουμε παρέα οι τέσσερις οικογένειες. Τα παιδιά μας είναι έτσι και αλλιώς μαζί το πρωί, οι περισσότεροι δουλεύουν σπίτι ή δε δουλεύουν ή δουλεύουν με συνεχή τεστ και παράλληλα έχουμε σταματήσει κάθε άλλη επαφή (πχ τη πεθερά μου που μένει από κάτω μας, τη βλέπω μόνο με μάσκα και από το μπαλκόνι, στο σπίτι δε μπαίνουμε). Παρόλα αυτά, και η δική μου ζητάει να πάμε σε άλλες φίλες της από το σχολείο ή να έρθουν αυτοί, το οποίο της λέω ξεκάθαρα ότι δεν επιτρέπεται. Τα παιδιά θέλουν παιδιά, τι να λέμε.

Με αφορμή αυτό...

 

Προσοχή, ακολουθεί post ανούσιο, για λόγους μόνο προσωπικής αγανάκτησης.

 

Η μεγάλη μας κόρη είχε προ ημερών γενέθλια. Στην οικογένεια ο σύζυγος μόνο εργάζεται και είναι με τεστ πάρα πολύ τακτικά λόγω επαγγελματικών ταξιδίων στο εξωτερικό. Μετά από 2 τεστ αρνητικά+7ήμερη καραντίνα για να είμαστε και εντελώς τυπικοί (τρομάρα μας), είπαμε... είπαμε να κεράσουμε για το παιδί (να χαρεί κι αυτό λίγο κι εμείς μαζί) επιλεκτικά, περιορισμένο αριθμό ατόμων (πολύ περιορισμένο αριθμό, πάρα πολύ περιορισμένο αριθμό), σε εξωτερικό χώρο, με αποστάσεις οι ενήλικες, με αντισηπτικά (σαπούνι, πετσετούλες ατομικές για όποιον ήθελε να πλύνει χέρια), μάσκες όλοι (και τα παιδιά... όπως φορούν τα μικρά παιδιά μάσκες...), κεράσματα όλα αγοραστά-ατομικά, μιας χρήσεως φυσικά ποτηράκια. Ενημέρωσα πλήρως όλους και φυσικά τόνισα ότι κατανοητό εάν δεν θέλουν να έρθουν, λόγω κατάστασης. Κι έρχονται μια χαρά όλοι. Περάσαμε πολύ ωραία. Τα παιδιά έτρεξαν, γέλασαν, έκαναν πατίνι, ζωγράφισαν, κλπ. Εμείς είπαμε δυο κουβέντες, ξεσκάσαμε λίγο. Με μια λεπτομέρεια. Μικρότερο αδερφάκι με μύξες... έμεινα κάγκελο, ξεροκατάπια... και το κατάπια. Τι άλλο να έκανα; Την επομένη η μεγάλη με μύξες κι ακολούθησε και η μικρή. Ο σύζυγος σε ταξίδι, εγώ αποκλειστικός φροντιστής των παιδιών (δεν θα πω για την γκρίνια, κακό ύπνο 2 νηπίων με συνάχι, το ότι είμαι γενικότερα κατάκοπη), υπάρχουν ανάγκες (ανάγκη να παραστώ σε ιατρικό ραντεβού) κλπ. Να στραφώ που να μου κρατήσουν τα παιδιά; Στους ηλικιωμένους παππούδες με προβλήματα υγείας;! Σε τρίτο πρόσωπο να κρατήσει παιδιά με συνάχι;! Σε ποιόν;! Μια φορά που δεν επισήμανα τα αυτονόητα στην πρόσκληση (αν έχετε μυξούλες κλπ τα λέμε άλλη φορά, πάντα το έλεγα είμαι γραφική φουλ). Μια φορά! Μέσα στην πανδημία. Που παντού όλοι (αχ... όλοι) υποτίθεται προσέχουμε 2πλα-3πλα. Το θεώρησα βλακωδώς αυτονόητο. Λοιπόν, κριτική ικανότητα=0, μηδέν, κουλούρι. Έλεος πια...

Συγγνώμη για το ξέσπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Χάντρες το σκεφτόμουν αλλά ακόμα μου κάνει χαζά βάζει πράγματα στο στόμα και γελάει ο χάχας δεν το ρισκάρω ούτε με επίβλεψη. Τουρτιτσα έχουμε από πέρσυ! Όταν τα ανοίξετε πες! Θέλουν και φαντασία αυτά αλλά βλέπω έχει στο ίντερνετ πολλά σχέδια! Βέβαια η δικιά μου πιο πιθανό το κόβω να αρχίσει να τα σκορπάει σαν κομφετί παρά να κάνει λουλουδάκια 

Πηρα νάιλον κορδονι

Just now, samsympan είπε:

Με αφορμή αυτό...

 

Προσοχή, ακολουθεί post ανούσιο, για λόγους μόνο προσωπικής αγανάκτησης.

 

Η μεγάλη μας κόρη είχε προ ημερών γενέθλια. Στην οικογένεια ο σύζυγος μόνο εργάζεται και είναι με τεστ πάρα πολύ τακτικά λόγω επαγγελματικών ταξιδίων στο εξωτερικό. Μετά από 2 τεστ αρνητικά+7ήμερη καραντίνα για να είμαστε και εντελώς τυπικοί (τρομάρα μας), είπαμε... είπαμε να κεράσουμε για το παιδί (να χαρεί κι αυτό λίγο κι εμείς μαζί) επιλεκτικά, περιορισμένο αριθμό ατόμων (πολύ περιορισμένο αριθμό, πάρα πολύ περιορισμένο αριθμό), σε εξωτερικό χώρο, με αποστάσεις οι ενήλικες, με αντισηπτικά (σαπούνι, πετσετούλες ατομικές για όποιον ήθελε να πλύνει χέρια), μάσκες όλοι (και τα παιδιά... όπως φορούν τα μικρά παιδιά μάσκες...), κεράσματα όλα αγοραστά-ατομικά, μιας χρήσεως φυσικά ποτηράκια. Ενημέρωσα πλήρως όλους και φυσικά τόνισα ότι κατανοητό εάν δεν θέλουν να έρθουν, λόγω κατάστασης. Κι έρχονται μια χαρά όλοι. Περάσαμε πολύ ωραία. Τα παιδιά έτρεξαν, γέλασαν, έκαναν πατίνι, ζωγράφισαν, κλπ. Εμείς είπαμε δυο κουβέντες, ξεσκάσαμε λίγο. Με μια λεπτομέρεια. Μικρότερο αδερφάκι με μύξες... έμεινα κάγκελο, ξεροκατάπια... και το κατάπια. Τι άλλο να έκανα; Την επομένη η μεγάλη με μύξες κι ακολούθησε και η μικρή. Ο σύζυγος σε ταξίδι, εγώ αποκλειστικός φροντιστής των παιδιών (δεν θα πω για την γκρίνια, κακό ύπνο 2 νηπίων με συνάχι, το ότι είμαι γενικότερα κατάκοπη), υπάρχουν ανάγκες (ανάγκη να παραστώ σε ιατρικό ραντεβού) κλπ. Να στραφώ που να μου κρατήσουν τα παιδιά; Στους ηλικιωμένους παππούδες με προβλήματα υγείας;! Σε τρίτο πρόσωπο να κρατήσει παιδιά με συνάχι;! Σε ποιόν;! Μια φορά που δεν επισήμανα τα αυτονόητα στην πρόσκληση (αν έχετε μυξούλες κλπ τα λέμε άλλη φορά, πάντα το έλεγα είμαι γραφική φουλ). Μια φορά! Μέσα στην πανδημία. Που παντού όλοι (αχ... όλοι) υποτίθεται προσέχουμε 2πλα-3πλα. Το θεώρησα βλακωδώς αυτονόητο. Λοιπόν, κριτική ικανότητα=0, μηδέν, κουλούρι. Έλεος πια...

Συγγνώμη για το ξέσπασμα.

Καθολου δεν θα επρεπε να ερθει αυτη η οικογένεια.Να την χαίρεστε και περαστικά.

Αλήθεια.Σε τι είδους εξωτερικο χωρο πηγατε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...