Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Ούτε στην περιοχή μου υπάρχει έλεγχος. Ο πατέρας μου βγαίνει κάθε μέρα για φούρνο/μικροψώνια και τις περισσότερες φορές δεν στέλνει καν μήνυμα. 

 

Εμένα δεν με νοιάζει το κλείσιμο. Δηλαδή με νοιάζει, αλλά καταλαβαίνω ότι η κλειστή πισίνα και το ότι έχω να δω τους φίλους μου έξι μήνες είναι ήσσονος σημασίας μπροστά στα υπόλοιπα. Κι όταν ήταν κλειστοί οι παιδικοί και φτύσαμε αίμα με το μωρό στο σπίτι, να δουλεύουμε κι οι δύο εναλλάξ 12ωρα, και πάλι έλεγα ΟΚ, πρέπει να γίνει, ας κάνουμε υπομονή να τελειώνουμε μ' αυτήν την ιστορία.

 

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οι άνθρωποι που καταστρέφονται και θα καταστραφούν κι άλλο, κι έχουν χάσει τον ύπνο τους για το πώς θα βγει κι αυτός ο μήνας. Το θεωρώ άδικο, απάνθρωπο να συμβαίνει αυτό, και το κράτος να δίνει ψίχουλα κι ο γνωστός καραγκιόζης της κυβέρνησης να κάνει δηλώσεις για το πώς μπορούν να του παραδώσουν τα κλειδιά. Και μου φαίνεται φοβερά σοκαριστικό πώς δεν έχει βελτιωθεί το σύστημα υγείας τους τελευταίους μήνες και το κάνουν όλοι γαργάρα. Αντί να σηκώσουν τα μανίκια και να οργανώσουν τα νοσοκομεία, να βρουν την ευκαιρία να διορθώσουν ελλείψεις και κακοδιαχείριση δεκαετιών, ασχολούνται με τη μάσκα που δεν φορούσε ο Πολάκης έξω απ' τη ΜΕΘ (άλλος από εκεί - θου Κύριε).

 

Δεν με νοιάζει η Ικαρία. Συμφωνώ πως ήταν προκλητική και εξοργιστική, αλλά ας φρόντιζε τα υπόλοιπα και για την Ικαρία δεν θα έδινα δεκάρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, chocolate_eater said:

 

Όχι, δε μιλάμε για "ποιο lockdown". Μιλάμε για το "πιο σκληρό lockdown του κόσμου".

 

Δε λέμε οτι είναι άσπρο, λέμε οτι δεν είναι κατάμαυρο. Αλλά μάλλον γκρι.....ούτε πέρσι η Ελλάδα ήταν ο παράδεισος εν μέσω πανδημίας που λέγαν κάποιοι βλακωδώς, ούτε φέτος είναι η κόλαση του Δάντη. Απλώς σε ορισμένους αρέσει η υπερβολή και τα πομπώδη πρωτοσέλιδα.

 

Και δεν ξέρω πόσο πιο παραστατικά μπορώ να το πω, αλλα ειμαι σίγουρος οτι με καταλαβαίνεις. :P

 

 

 

@maripoz  ποια δημόσια πάρκα τώρα, σήμερα, την ώρα που μιλάμε, είναι κλειστά και σε ποια περιοχή; Μπορείς να μας πεις 1-2 έτσι ενδεικτικά;

Όλα μα όλα σε μεγάλο Δήμο των βπ δεν θα ήθελα να πω πού ακριβώς μένω. Το challenge να δώσεις παράδειγμα σκληρότερου lockdown παραμένει εκ μέρους μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Εγω παντως που καθε μερα βγαινω με το μικρο κ παμε σε διπλανη συνοικια στην μαμα μου δεν εχω πετυχει ουτε μια φορα ιχνος αστυνομιας ... Κ σκεψου προ κορονοιου παντα ειχαν δυο τρια σημεια σε πλατειες που καθοντουντουσαν . Τωρα τιποτα... 

Κ εξω που περπαταμε γιατι εχουμε κ μεγαλη αγορα στην γειτονια μας κ πολλες πλατειες ποτε κανενας ελενχος ουτε καν να διασταυρωθουμε με αστυνομικο!!

Επισης ενα βραδυ 2 η ωρα την νυχτα που μου ετυχε κατι επειγον κ βγηκα με το αμαξι παλι αστυνομια δεν συναντησα..

Συμφωνω.Εδω ειπα οτι πηγα από το φλοισβο στη Σαρωνίδα κ δεν υπηρχε κανεις.Και να σε δουν δεν σου λένε κάτι.

Just now, Ilaeira είπε:

Ούτε στην περιοχή μου υπάρχει έλεγχος. Ο πατέρας μου βγαίνει κάθε μέρα για φούρνο/μικροψώνια και τις περισσότερες φορές δεν στέλνει καν μήνυμα. 

 

Εμένα δεν με νοιάζει το κλείσιμο. Δηλαδή με νοιάζει, αλλά καταλαβαίνω ότι η κλειστή πισίνα και το ότι έχω να δω τους φίλους μου έξι μήνες είναι ήσσονος σημασίας μπροστά στα υπόλοιπα. Κι όταν ήταν κλειστοί οι παιδικοί και φτύσαμε αίμα με το μωρό στο σπίτι, να δουλεύουμε κι οι δύο εναλλάξ 12ωρα, και πάλι έλεγα ΟΚ, πρέπει να γίνει, ας κάνουμε υπομονή να τελειώνουμε μ' αυτήν την ιστορία.

 

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οι άνθρωποι που καταστρέφονται και θα καταστραφούν κι άλλο, κι έχουν χάσει τον ύπνο τους για το πώς θα βγει κι αυτός ο μήνας. Το θεωρώ άδικο, απάνθρωπο να συμβαίνει αυτό, και το κράτος να δίνει ψίχουλα κι ο γνωστός καραγκιόζης της κυβέρνησης να κάνει δηλώσεις για το πώς μπορούν να του παραδώσουν τα κλειδιά. Και μου φαίνεται φοβερά σοκαριστικό πώς δεν έχει βελτιωθεί το σύστημα υγείας τους τελευταίους μήνες και το κάνουν όλοι γαργάρα. Αντί να σηκώσουν τα μανίκια και να οργανώσουν τα νοσοκομεία, να βρουν την ευκαιρία να διορθώσουν ελλείψεις και κακοδιαχείριση δεκαετιών, ασχολούνται με τη μάσκα που δεν φορούσε ο Πολάκης έξω απ' τη ΜΕΘ (άλλος από εκεί - θου Κύριε).

 

Δεν με νοιάζει η Ικαρία. Συμφωνώ πως ήταν προκλητική και εξοργιστική, αλλά ας φρόντιζε τα υπόλοιπα και για την Ικαρία δεν θα έδινα δεκάρα. 

Φανταζεσαι να είχαμε υπουργο υγειας τον Πολακη τωρα?

4 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Ξερεις προσωπικά πολλούς που τους έκοψαν μάσκα επειδή σταμάτησαν για νερό; Η απλώς το διάβασες σε κανα μπλογκ; Πάντως ακομα κι αμα βρεις κανεναν τετοιο ατυχο που αποφάσισε η αστυνομία να εξασκήσει πάνω του την αυστηρότητα της ημέρας, μπορώ να σου βρω άλλους 20 που συστηματικά βάζουν ό,τι μήνυμα θέλουν για να πάνε όπου θέλουν...και οχι τώρα που είστε "μισάνοιχτα", αλλά από το Νοέμβριο ήδη που υποτίθεται οτι υπήρχε "αυστηρό λοκντάουν".

 

Συμφωνουμε με την παραλογη διαρκεια των μετρων. Μονο που ο Ελληνας εχει βρει τη λυση μονος του...απλως τα αγνοεί πλέον στο βαθμό που μπορει και συνήθως με τις πλάτες των αρχών που πλέον έχουν βαρεθεί να κάνουν τον παιδονόμο (ή και βαριούνται γενικώς να κάνουν τη δουλειά τους). Αν θες να συζητήσουμε κατά πόσο αυτό ειναι σωστό ή λάθος, ειναι αλλη κουβέντα. Δε θα μπω στη διαδικασία να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν, απαντώ αποκλειστικά και μόνο σε αυτά που εσύ προσωπικά ισχυρίζεσαι, αγνοώντας την προσωπική εμπειρία ανθρώπων και βασιζόμενη σε κάποια έρευνα που ενδεχομένως βγήκε πριν 2-3 μήνες και αντικατοπτρίζει κάτι άλλο απ'αυτό που ισχύει σήμερα. Μάλλον εσύ δεν τα ψάχνεις όσο θέλεις να πιστεύεις οτι το κάνεις, αλλά δε σε κατηγορώ διότι ειναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βρεις όλη αυτή την πληροφορία που αλλάζει σχεδόν κάθε μέρα, ειδικά αν δεν τυχαίνει να ταξιδεύεις σε διάφορες χώρες αυτό το διάστημα.

 

Πάντως εντυπωση μου κάνει που πολλοί εδώ μεσα γελάνε με τον όρο "σκληρό λοκντάουν" αλλά εσύ επιμένεις.....λογικά θα είσαι από καμια περιοχή με σοβαρό αστυνομικό διευθυντή που τηρεί τους νόμους; Τυχερή εισαι.

 

Συνεπώς αν το "σκληρότερο λοκντάουν του κόσμου" συνίσταται στην κοροιδία του μηνύματος, στην υποχρεωτική μάσκα (που εγώ νόμιζα οτι βασικά δεν ειναι λοκντάουν, αλλά προστατεύει απ'αυτό....αλλά τώρα εσύ τα λες αλλιώς....) και στο κλείσιμο των...πάρκων (των ποιων;) της Αθήνας, τότε συμφωνώ, είναι το χειρότερο μέρος στον κόσμο να ζεις η Ελλάδα αυτό το διάστημα.....χίλιες φορές στην Κίνα φαντάζομαι, με το υποχρεωτικό, πρωκτικό τεστ της γειτονιάς σε περίπτωση που βρεθεί κρούσμα σε γειτονικό κτίριο. :P

 

Αν κατι δε βοηθάει σε συνθήκες έκτακτης ανάγκης είναι η υπερβολή πάντως........δεν ειναι κακό να αναγνωρίζουμε οτι η Ελλάδα έχει ένα διαρκές και παράλογο φάσμα μέτρων σε κάποιο βαθμό, εφ'όσον αυτό τεκμηριώνεται.....αλλά κι εσύ, το "πιο σκληρό λοκντάουν του κόσμου"...σοβαρά; :P  Κι όλοι αυτοί κάθε βράδυ στο Φλοίσβο και το Νιάρχο τι πάνε και κάνουν;

 

 

Δεν ξερω τι κάνουν το βραδυ,την ημέρα παντως ξεσκιζονται .

Άκουσα ότι ο βοτανικός κήπος ειναι κλειστός.Γιατι?είναι τεράστιος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Συμφωνω.Εδω ειπα οτι πηγα από το φλοισβο στη Σαρωνίδα κ δεν υπηρχε κανεις.Και να σε δουν δεν σου λένε κάτι.

Τι να σου πουν δηλαδή αν σε δουν? Εννοώ δεν λένε κάτι αν απλώς σε δουν εκτός αν σου κάνουν έλεγχο τυχαία αλλά προφανώς αυτό δεν γίνεται σε όσους δουν. Εμένα πάντως μου την είχαν πει αυστηρά που στην κόρη μου 2μιση χρονών δεν φορούσα μάσκα σε βόλτα έξω αλλά οκ δεν μου κοψαν προστιμο

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Φανταζεσαι να είχαμε υπουργο υγειας τον Πολακη τωρα?

 

 Το θέμα είναι και ο Πολάκης και ο έτερος καραγκιοζης - κλειδοκράτορας, ότι και να λέμε εμείς εδώ, έχουν τεράστια αποδοχή, οπότε δεν υπάρχει σωτηρία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Τι να σου πουν δηλαδή αν σε δουν? Εννοώ δεν λένε κάτι αν απλώς σε δουν εκτός αν σου κάνουν έλεγχο τυχαία αλλά προφανώς αυτό δεν γίνεται σε όσους δουν. Εμένα πάντως μου την είχαν πει αυστηρά που στην κόρη μου 2μιση χρονών δεν φορούσα μάσκα σε βόλτα έξω αλλά οκ δεν μου κοψαν προστιμο

Αφού η μάσκα δεν επιβάλλεται σεχαυτη την ηλικια.Δεν υπάρχει πουθενά μπλόκο.ουτε στους πεζούς ούτε στα αυτοκίνητα.Στα νότια τουλάχιστον.πριν τα χριστουγεννα κ ειδικά τον Μάρτη υπηρχαν πολλά.Δεν θελουν να κανκυν ελέγχους γιατι ο κοσμος δεν αντέχει.Τους κανουν στις εθνικές κ ίσως μετά τις εννιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Αφού η μάσκα δεν επιβάλλεται σεχαυτη την ηλικια.Δεν υπάρχει πουθενά μπλόκο.ουτε στους πεζούς ούτε στα αυτοκίνητα.Στα νότια τουλάχιστον.πριν τα χριστουγεννα κ ειδικά τον Μάρτη υπηρχαν πολλά.Δεν θελουν να κανκυν ελέγχους γιατι ο κοσμος δεν αντέχει.Τους κανουν στις εθνικές κ ίσως μετά τις εννιά. 

Στα βόρεια έχει αρκετά μπλόκα πάντως. Εμένα με έχουν σταματήσει τρεις φορές. Αντίθετα στο πρώτο lockdown καμία. Βέβαια ήταν και συντομότερο σε διάρκεια. Δεν μου έκοψε πρόστιμο ακριβώς επειδή δεν επιβάλλεται φαντάζομαι αλλά με έκανε να νιώσω ότι μου εκανε και την χάρη "την άλλη φορά μάσκα στην μικρή παρακαλώ". Ενώ με είχε ρωτήσει πόσο χρονων είναι.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Μην μου θυμίζεις που αρχές Δεκεμβρίου έκανα δέκα μέρες "ντους" στη βρύση και εγώ και ο άντρας μου και το παιδί με πολύ κλάμα επειδή μου χάλασε το καλώδιο του ντους και δεν μου το πουλούσαν στο σούπερ μάρκετ. Επίσης χθες πήγα ζαχαροπλαστειο να πνιξω την μοναξιά μου σε μια πάστα, μετά από 20 λεπτά στην ουρά κόλλησε το μηχάνημα της πιστωτικής κάνανε αλλά 15 λεπτά να το φτιάξουν έφτασα σπίτι χε@@@νη 6:07 (εννοειται παντού ομάδες Δίας σε κάθε γωνιά) και με τις καταρες των από πίσω στην ουρά (που δεν πήραν ούτε λουκουμι και γύρισαν σπίτι με τ αχειλι πικρό) να με ακολουθούν μέχρι να πάθω κόβιντ 

Δεν σε αμφισβητώ βρε παιδί μου αλλα όλος ο Δίας στη γειτονιά σου ήρθε?Ειλικρινα στην Ριβιέρα δεν έχουμε κανέναν.Κατ εξαίρεση μπορει να υπάρξει περιπολικό μπροστά από το παλιό δημαρχείο της Γλυφάδας.Διας ομως πουθενα.Μα το Δια!,σου λεω:grin:

Αυτο με το γλυκό το χεις κι εσύ ε?Το καλοκαιρι ομως θα είναι καλύτερο ειπε η Παγωνη.Πασχα στο μπαλκόνι  ομως.

Σύντομα θα χουμε κ τα παιδια σπίτι νομιζω.Ζηλευω αυτους που εχουν νταντάδες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Ούτε στην περιοχή μου υπάρχει έλεγχος. Ο πατέρας μου βγαίνει κάθε μέρα για φούρνο/μικροψώνια και τις περισσότερες φορές δεν στέλνει καν μήνυμα. 

 

Εμένα δεν με νοιάζει το κλείσιμο. Δηλαδή με νοιάζει, αλλά καταλαβαίνω ότι η κλειστή πισίνα και το ότι έχω να δω τους φίλους μου έξι μήνες είναι ήσσονος σημασίας μπροστά στα υπόλοιπα. Κι όταν ήταν κλειστοί οι παιδικοί και φτύσαμε αίμα με το μωρό στο σπίτι, να δουλεύουμε κι οι δύο εναλλάξ 12ωρα, και πάλι έλεγα ΟΚ, πρέπει να γίνει, ας κάνουμε υπομονή να τελειώνουμε μ' αυτήν την ιστορία.

 

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οι άνθρωποι που καταστρέφονται και θα καταστραφούν κι άλλο, κι έχουν χάσει τον ύπνο τους για το πώς θα βγει κι αυτός ο μήνας. Το θεωρώ άδικο, απάνθρωπο να συμβαίνει αυτό, και το κράτος να δίνει ψίχουλα κι ο γνωστός καραγκιόζης της κυβέρνησης να κάνει δηλώσεις για το πώς μπορούν να του παραδώσουν τα κλειδιά. Και μου φαίνεται φοβερά σοκαριστικό πώς δεν έχει βελτιωθεί το σύστημα υγείας τους τελευταίους μήνες και το κάνουν όλοι γαργάρα. Αντί να σηκώσουν τα μανίκια και να οργανώσουν τα νοσοκομεία, να βρουν την ευκαιρία να διορθώσουν ελλείψεις και κακοδιαχείριση δεκαετιών, ασχολούνται με τη μάσκα που δεν φορούσε ο Πολάκης έξω απ' τη ΜΕΘ (άλλος από εκεί - θου Κύριε).

 

Δεν με νοιάζει η Ικαρία. Συμφωνώ πως ήταν προκλητική και εξοργιστική, αλλά ας φρόντιζε τα υπόλοιπα και για την Ικαρία δεν θα έδινα δεκάρα. 

Συμφωνώ πολύ μαζί σου. Όμως με την Ικαρία συμβαίνει το εξής: Ο διεθνής τύπος πχ ΝΥ times, Politico κλπ (δεν αναφέρομαι καν στην Guardian πχ) κράζει με δριμύτητα τον πρωθυπουργό της Ελλάδας που τόσο προκλητικα δεν τηρησε τα μέτρα. Ο γερμανικός τύπος μιλάει για έλλειμμα δημοκρατίας στην Ελλάδα επειδή τα ξενα μέσα κράζουν περισσότερο από τα Ελληνικα. Συγκεκριμένα αναφέρουν ότι αν τέτοιο πράγμα είχε συμβεί στην Γερμανία θα είχε γίνει χαμός στα ΜΜΕ και μπορεί και παραιτήσεις στην κυβέρνηση. Στην Ελλάδα η κυβέρνηση δεν είπε ούτε συγγνώμη αλλα έβγαλε μια ακόμα πιο εξοργιστικη ανακοίνωση. Υπουργός της κυβέρνησης δε, επέμεινε πως ήταν καθολα νόμιμο αυτό που έγινε. (Σε φάση μπορώ να το κάνω και εγώ που έχω και πιο μεγάλο μπαλκόνι?) Εμένα αυτό το έλλειμμα δημοκρατίας με ταράζει και όχι το lunch του πρωθυπουργού. Αυτά παρεμπιπτόντως. Συμφωνώ πολύ με όσα γράφεις. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν σε αμφισβητώ βρε παιδί μου αλλα όλος ο Δίας στη γειτονιά σου ήρθε?Ειλικρινα στην Ριβιέρα δεν έχουμε κανέναν.Κατ εξαίρεση μπορει να υπάρξει περιπολικό μπροστά από το παλιό δημαρχείο της Γλυφάδας.Διας ομως πουθενα.Μα το Δια!,σου λεω:grin:

Αυτο με το γλυκό το χεις κι εσύ ε?Το καλοκαιρι ομως θα είναι καλύτερο ειπε η Παγωνη.Πασχα στο μπαλκόνι  ομως.

Σύντομα θα χουμε κ τα παιδια σπίτι νομιζω.Ζηλευω αυτους που εχουν νταντάδες...

Μιλάμε για πάρα πολύ ΔΊΑ. Και η @αργκ αυτό λέει για τη γειτονιά της. Βέβαια αν και σε προάστιο μένω πολύ κεντρικά και κοντά σε λεωφόρο. Αυτό με το γλυκό το ανακάλυψα τώρα στην καραντίνα. Μεγάλη εφεύρεση

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Θα απαντήσω εγώ και ούτε καν για πάρκα. Ζω σε εξοχή, και είμαι από αυτή την άποψη τυχερή. Στις κεντρικές πλατείες της περιοχής και τους δρόμους που είναι λογικό να περπατήσει κανείς, κάνουν ελέγχους μηχανές Διας. Όχι στάνταρ, αλλά έχουν κόψει ουκ ολίγα πρόστιμα, και για βλακώδεις λόγους θα έλεγα, όχι πάρτυ κλπ, απλά ασυνέπεοες σε SMS. Κάποιες μέρες που υπήρξαν πολλές παρέες έξω (και δε μιλάω για διαδήλωση, αλλά ζευγάρια με καφέ, παιδιά να τρέχουν κλπ) ήρθαν περιπολικά να διαλύσουν τη φοεβερή και τρομερή συγκέντρωση. Σε κάποια βατά εξοχικά γραφικά σημεία, τα ΣΚ περνάν να διωξουν τον κόσμο. 

 

Αστεία η σύμπτωση μιας που το συζητάμε σήμερα....πάντως αυτό το ΣΚ κατέβηκαν τόσοι Αθηναίοι στο Φλοίσβο που μια κυρία Φαληριώτισσα κατά δήλωση ρωτούσε ενοχλημένη στην τηλεοπτική κάμερα αν όντως επιτρέπεται μετακίνηση από δήμο σε δήμο...διότι με τόσο κόσμο δε μπορούσε να κάνει η  ίδια ήσυχη τη βόλτα στη γειτονιά της... :P  Α, και ο αστυνομικός στις 6 ακριβώς παρακαλούσε τον κόσμο να φύγει, προφανώς χωρίς να κόψει κανένα πρόστιμο.

 

Και φυσικά τα πάρκα, Νιάρχος, Φλοίσβος, Ζάππειο, Εθνικός και ένα σωρό άλλα είναι κανονικότατα ανοιχτά και φουλ στον κόσμο και χτες, όπως και πάντα, δεδομένου οτι δεν υπόκεινται σε καμία κυβερνητική απαγόρευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Συμφωνώ πολύ μαζί σου. Όμως με την Ικαρία συμβαίνει το εξής: Ο διεθνής τύπος πχ ΝΥ times, Politico κλπ (δεν αναφέρομαι καν στην Guardian πχ) κράζει με δριμύτητα τον πρωθυπουργό της Ελλάδας που τόσο προκλητικα δεν τηρησε τα μέτρα. Ο γερμανικός τύπος μιλάει για έλλειμμα δημοκρατίας στην Ελλάδα επειδή τα ξενα μέσα κράζουν περισσότερο από τα Ελληνικα. Συγκεκριμένα αναφέρουν ότι αν τέτοιο πράγμα είχε συμβεί στην Γερμανία θα είχε γίνει χαμός στα ΜΜΕ και μπορεί και παραιτήσεις στην κυβέρνηση. Στην Ελλάδα η κυβέρνηση δεν είπε ούτε συγγνώμη αλλα έβγαλε μια ακόμα πιο εξοργιστικη ανακοίνωση. Εμένα αυτό το έλλειμμα δημοκρατίας με ταράζει και όχι το lunch του πρωθυπουργού. Αυτά παρεμπιπτόντως. Συμφωνώ πολύ με όσα γράφεις. 

Μιλάμε για πάρα πολύ ΔΊΑ. Και η @αργκ αυτό λέει για τη γειτονιά της. Βέβαια αν και σε προάστιο μένω πολύ κεντρικά και κοντά σε λεωφόρο. Αυτό με το γλυκό το ανακάλυψα τώρα στην καραντίνα. Μεγάλη εφεύρεση

Εγω πάντα το χα αλλα εντάθηκε.

Αντε τωρα να σου καρφωθεί προφιτερολ κ να μην υπαρχει διανυκτέρευον.Φανταζεσαι να απαγορεύσουν καθε είδους γλύκισμα για να μην το αναζητάμε συνέχεια και να μην κυκλοφορούμε?

Και τώρα που το σκέφτομαι.Μηπως ο Δίας σταματάει σε κανα καφέ εκει κοντά κ τους βλέπεις?Εγω τους βλέπω συνέχεια αραχτός για καφέ εξω από το carpe στη Γλυφάδα.

Και να σας πω την αμαρτία μου.Το Σάββατο ειδα εξω από μια μικρή εκκλησια της φειτονιας μου δυο παπάδες να συνομιλούν κ να χαραμίζουν χωρις μασκα μούρη με μούρη. Τους την ειπα από το αυτοκινητο .Συγχιστηκα  .

 

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αστεία η σύμπτωση μιας που το συζητάμε σήμερα....πάντως αυτό το ΣΚ κατέβηκαν τόσοι Αθηναίοι στο Φλοίσβο που μια κυρία Φαληριώτισσα κατά δήλωση ρωτούσε ενοχλημένη στην τηλεοπτική κάμερα αν όντως επιτρέπεται μετακίνηση από δήμο σε δήμο...διότι με τόσο κόσμο δε μπορούσε να κάνει η  ίδια ήσυχη τη βόλτα στη γειτονιά της... :P  Α, και ο αστυνομικός στις 6 ακριβώς παρακαλούσε τον κόσμο να φύγει, προφανώς χωρίς να κόψει κανένα πρόστιμο.

Ναι...γι αυτο σουωκεω πηγαμε Σαρωνίδα.Δεν μπορούμε να περπατήσουμε πια στα μέρη μας.πηραμε τα βουνά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Και να σας πω την αμαρτία μου.Το Σάββατο ειδα εξω από μια μικρή εκκλησια της φειτονιας μου δυο παπάδες να συνομιλούν κ να χαραμίζουν χωρις μασκα μούρη με μούρη. Τους την ειπα από το αυτοκινητο .Συγχιστηκα  .

 

Αφού έτσι κι αλλιώς δε φοράνε μάσκα στην εκκλησία μεταξύ τους.....άμα ήταν 3 ώρες προηγουμένως δίπλα-δίπλα στο ιερό, η μάσκα έξω είναι το πρόβλημα; :P 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

 

Άκουσα ότι ο βοτανικός κήπος ειναι κλειστός.Γιατι?είναι τεράστιος.

Είναι κλειστός γιατί υπάρχει σχετική κυβερνητική εντολή. Κρίμα γενικώς αλλά και κρίμα ειδικώς γιατί έτσι δημιουργείται περισσότερος συνωστισμος στις παραλίες. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είμαστε ανατολική Αττική έχουμε δει μόνο μία φορά μηχανάκια αστυνομίας στη Ραφήνα, όχι σταματημένα, απλώς διερχόμενα, κι άλλη μια φορά στη Νέα Μάκρη πάνω στην παραλία στην άμμο ανάμεσα στον κόσμο που περπατουσε (ήταν σαν αργία, πολύς κόσμος) αλλά δεν σταμάτησαν κανέναν. Μια άλλη φορά είδαμε δύο πεζές αστυνομικούς να μιλάνε με μια κυρία που δεν φορούσε μάσκα κ την είδαμε να δειχνει τη βεβαίωσή της, αλλά δεν ήταν κανονικές αστυνομικοί, ίσως κάτι σε δημοτική αστυνομία ή λιμενικό, δεν ξέρω. Κι έχουμε δει και διερχόμενο περιπολικό στη Μαραθώνος μια μέρα που ήταν ακριβώς 9 κ δεν είχαμε φτάσει ακριβώς στο σπίτι (μου κόπηκαν τα πόδια!!) Αυτά. Το κοντινότερο που έχω δει σε μπλόκο είναι στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής σταθερά, πουθενά αλλού. Στον οικισμό μας που είναι ένα μικρό προάστιο χωρίς καταστήματα, σχολεία κλπ δεν έχει τύχει να δω ποτέ. Τη μητέρα μου σε συνοικία μέσα στην Αθήνα τη σταμάτησαν μια φορά για έλεγχο. 

 

Όσο για τα πάρκα, το Κολυμβητήριο Ραφήνας (είναι πάρκο) είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Δυτική Αττική, και μάλιστα κοντά σε οικισμούς Ρομά μια από τα ίδια

 Μηχανάκια να κόβουν βόλτες και οι "ευαίσθητες ομάδες' δίπλα να κινούνται στο δρόμο κατά δεκάδες χωρίς μάσκες. Όλα καλά. Για να μην πούμε για μετακίνηση από νόμο σε νόμο ειδικά τις

 Γιορτές ολοι έδειχναν το ε9 χώρις καν να  ανοιξουν το παράθυρο στον έλεγχο, είτε αυτό έδειχναν είτε μια α4 με την λίστα για ψώνια περάστε θα τους έλεγαν.  Είναι το πρώτο lockdown χώρις lockdown. Νομίζω οι έλεγχοι είναι απλά για να τους δείχνουν στις ειδήσεις. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Δυτική Αττική, και μάλιστα κοντά σε οικισμούς Ρομά μια από τα ίδια

 Μηχανάκια να κόβουν βόλτες και οι "ευαίσθητες ομάδες' δίπλα να κινούνται στο δρόμο κατά δεκάδες χωρίς μάσκες. Όλα καλά. Για να μην πούμε για μετακίνηση από νόμο σε νόμο ειδικά τις

 Γιορτές ολοι έδειχναν το ε9 χώρις καν να  ανοιξουν το παράθυρο στον έλεγχο, είτε αυτό έδειχναν είτε μια α4 με την λίστα για ψώνια περάστε θα τους έλεγαν.  Είναι το πρώτο lockdown χώρις lockdown. Νομίζω οι έλεγχοι είναι απλά για να τους δείχνουν στις ειδήσεις. 

 

 

Και για να λέμε πο δημοσιογράφοι ότι γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω που γράφετε τι είναι και τι δεν είναι κλειστά. Δεν ξέρω εγώ έχω κουραστει πολυ, πολυ κλεισούρα.. Βαρέθηκα να βλέπω το σπίτι μου, εντάξει το είδα το χάρηκα φτάνει. Ένα ταξίδι ρε παιδιά... Να φυγω ένα σ/κ δε θέλω κάτι άλλο. Σκέφτηκα να φυγω για το εξοχικο αλλά μετά σκέφτηκα το 300αρι συν άλλο ένα του συζυγου πάμε στα 6 και λέω αμα είναι να μου βγει χρυσό το Σαββατοκύριακο να μου λείπει... Αλλά έτσι μου ρχεται να το επιχείρησω. 

 

 

Έχετε καταλάβει ποσο θα κρατήσει όλο αυτό το παραληρυμα? Μέχρι και το Πάσχα έτσι? Μετά τέλος έτσι? Μετα ολα οκ σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Αργκ μη γελάς με τον πόνο μου. 

Και στη δουλειά που πάω πανω

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Mη σου το χαλάσω @diane2020 αλλά άντε να δεις ειδήσεις. Πάμε για καινούριο πιο βαρύ lockdown.

έναν υπολογιστή έχω λαλήσει σα το κοκορι. 

 

Ναι ενταξει πιο βαρυ. Μέχρι πότε όμως? 

Δε βλέπω ειδήσεις πια με ρίχνουν. Όλο αυτα ακουω και για τους ανωμαλους που τόυς καταγγελουν 

 

Ε δεν μπορώ, βάζω kids radio στο τέλος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Αργκ μη γελάς με τον πόνο μου. 

Και στη δουλειά που πάω πανω

έναν υπολογιστή έχω λαλήσει σα το κοκορι. 

 

Ναι ενταξει πιο βαρυ. Μέχρι πότε όμως? 

Δε βλέπω ειδήσεις πια με ρίχνουν. Όλο αυτα ακουω και για τους ανωμαλους που τόυς καταγγελουν 

 

Ε δεν μπορώ, βάζω kids radio στο τέλος 

 

Με την κλεισούρα στο σπίτι, δεν υπάρχει όριο δουλειά και ιδιωτικού χρόνου, είναι μέρες που παίζει να μην έχω σηκωθεί και 12 ώρες σερί από την οθόνη με διάλειμμα για τουαλέτα. Ασ'τα να πάνε, σε νιώθω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω κουραστεί πάρα πολύ, είμαι κ απ' τους ανθρώπους που τηρούν αρκετά τα μέτρα. Με έχει κουράσει το να μην μπορώ να πάω για ένα καφέ, ένα φαγητό που το έκανα σε εβδομαδιαία βάση με τον σύζυγό μου, να μην βλέπω γονείς, αδέρφια, ξαδερφακια των παιδιών μου. Σκέφτομαι αν δεν υπήρχε ο κορωνοιος πόσο πιο ωραία θα ήταν η ζωή μου. Πριν σχεδόν 2 χρόνια είχα νεογέννητο κ πάλι ήμουν λίγο κλεισμένη κ τώρα που ξεπετάχτηκε κ θα μπορούσαμε να κάνουμε τοοοσα πράγματα, δεν κάνουμε τπτ.. Κ πόσο ακόμα θα είμαστε έτσι? Είμαι τόσο κοντά με τα ανηψακια μου κ έχω να τα δω 3 μήνες κ, να παίξουν όλα μαζί κ εγώ να πίνω καφέ με την αδερφή μου σπίτι μου ή σπίτι της. Πόσο ακόμα??????

Link to comment
Share on other sites

Ο Κικίλιας εισηγήθηκε για την Αττική λοκντάουν τύπου Μαρτίου. 

 

Στο μεταξύ σου διαλύει το νευρικό σύστημα όλη αυτή η δυστοπία. Προχθές που έπεσε το ρεύμα βγήκαμε στο μπαλκόνι, πηχτό σκοτάδι παντού, βλέπω και την Ακρόπολη σβηστή και λέω στον σύζυγο "αυτό ήταν, προσγειώθηκαν οι εξωγήινοι". Μου απάντησε "τέρμα το Into the Night για σένα, δες εκεί πέρα Bridgerton κι άσε για λίγο καιρό την επιστημονική φαντασία". :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανείς δεν ξέρει πόσο ακόμα...

Ο κόσμος έχει κουραστεί πια τόσο πολύ που τα lock-down τα γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και είναι λογικό και επόμενο... Δύο φίλες ψυχολόγους που έχω, η δουλειά τους έχει αυξηθεί κατακόρυφα. Τις προάλλες συζητώντας με τον διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρίας, σχεδόν 70 ετών, μου λέει σε εντελώς προσωπικό και φιλικό επίπεδο "Δεν αντέχω άλλο. Δεν αντέχω. Θέλω να φύγω. Να πάω κάπου. Το καταλαβαίνεις; θέλω να πάω κάπου, να καθίσω να πιω ένα καφέ με δύο καλούς φίλους και δεν μπορώ. Θέλω να αγκαλιάσω τα παιδιά μου!" Και μιλάμε για άνθρωπο που τουλάχιστον οικονομικά δεν τον έχει πετάξει έξω η κατάσταση. Δε μπορώ να φανταστώ το μέγεθος της πίεσης του μικροεπαγγελματία, του καθηγητή των ιδιαιτέρων, της ιδιοκτήτριας και των καθηγητών της σχολής μπαλέτου που πήγαινε η κόρη μου, του γυμναστή και ιδιοκτήτη του γυμναστηρίου που πήγαινα. Τι θα γίνουν όλοι αυτοί;

 

Στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης πάντως ακόμα γίνεται το σώσε. Πατέρα φίλης μου, κόλλησε εντός νοσοκομείου. Του έδωσαν εξιτήριο και μετά τον πήραν τηλέφωνο (αφού είχε μπει σε ταξί για να γυρίσει σπίτι) ότι είναι θετικός. Χρειάστηκε να νοσηλευτεί για covid, αλλά μόλις διέφυγε τον κίνδυνο τους κάλεσαν να τον πάρουν σπίτι, ενώ ήταν ακόμα θετικός. Η οικογένεια εξήγησε ότι αυτό δεν είναι εφικτό καθώς σε ένα σπίτι ζουν δύο οικογένειες, πρακτικά δεν μπορούν να τον απομονώσουν. Μετά από πίεση, έμεινε στο νοσοκομείο μέχρι να βγει αρνητικός. Σε διαφορετική περίπτωση, απλά θα είχε κολλήσει όλη η οικογένεια! Και μετά μιλάμε για διασπορά από αυτόν που δε φοράει μάσκα. Τις προάλλες χρειάστηκε έκτακτο χειρουργείο συγγενής μου, όλα καλά αλλά μετά δεν έβρισκαν κρεβάτι.

 

Σήμερα το πρωί άκουγα τη Παγώνη που έλεγε ότι σε σχέση με άλλες χώρες που οι πολίτες αντιδρούν, ο Έλληνας φαίνεται να κρατάει μέσα του τη πίεση. Και έχει δίκιο. Στην Ολλανδία τα σπάσανε κανονικά. Τη Κυριακή το πρωί που πήγαμε για περπάτημα στο βουνό, ελάχιστοι ήταν χωρίς μάσκα και λογικό καθώς είναι ανηφόρα και είναι κουραστικό ακόμα και το απλό περπάτημα. Παρέες μεγάλες δεν είδαμε πάντως. Έλεγχο εγώ προσωπικά δεν έχω πετύχει αλλά ούτε και ο σύζυγος. Στο χωριό που μένει πλέον η μητέρα μου, χθες κυκλοφορούσε αυτοκίνητο με μεγάφωνα και τους φώναζαν να φοράν μάσκες και να μη συνωστίζονται.

 

Εμείς εξακολουθούμε να κρατάμε κλειστή τη "φούσκα" μας, 4 οικογένειες με τα παιδιά στην ίδια τάξη, χωρίς καμία άλλη επαφή και συχνά τεστ. Είναι ο τρόπος μας το διαχειριστούμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Μέσα στην εβδομάδα ο πεθερός μου θα κάνει τη 2η δόση, οπότε θα έχουμε ένα άγχος λιγότερο.

 

Άσχετο-σχετικό, κάπου είχαν διαβάσει ότι είχαν καλέσει γιατρούς του ιδιωτικού τομέα συγκεκριμένων ειδικοτήτων να συνδράμουν στα νοσοκομεία με 6μηνη σύμβαση, καθαρό μισθό 2000 ευρώ αφορολόγητα και έξτρα εφημερίες. Αλλά απέτυχε καθώς η συμμετοχή ήταν ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κοπέλες ποσο βαριά τα παίρνετε εγώ ώρες ώρες νιώθω ένα φοβερό πνιξιμο η μου βγαίνει σε θυμό. Πόσο καιρό ακόμα...!!! 

Ναι λοκνταουν Μαρτίου. Τουλάχιστο να ξέρουμε ότι μετά τις 2 Μάη θα τελειώσουν όλα αυτά. Εντάξει αν συνεχιστεί κ μετα τι να πω 

Και στη δουλειά μου δράμα... Άλλοι στη κοσμαρα τους άλλοι προβληματισμενοι δεν ξέρω δεν ξέρω 

Έκοψα κ το τσιγάρο, βρήκα κι εγώ εποχή. Αμα δε το ξαναρχίσω θα πρέπει να νιώσω πολυ περήφανη αλλά στο τσακ είμαι μπας κ καλμαρω.. 

Οχι οχι δεν θα καπνίσω..! 

Link to comment
Share on other sites

Νιώθετε τόση κλεισούρα και κουραση επειδή όπως φαίνεται όντως προσέχετε (και καλά κάνετε). Οι περισσότεροι όμως όλο με φίλους είναι (και σε σπίτια). Τα βλέπω που τα ποσταρουν στο fb. Τι κλεισούρα να νιώσουν; Η μόνη διαφορά για τους περισσότερους είναι τα ταξίδια και το ότι είναι κλειστές οι καφετέριες, τα σινεμά κλπ. Αλλά ως γνωστόν αν η βόλτα είναι ξεροσφυρι χωρις ούτε έναν καφέ δεν θεωρείται ευχάριστη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...