Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Φαίνεται ότι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση δε θα ανοίξει τη Δευτέρα και το λιανεμπόριο ίσως επιστρέψει στο click away. Καταστροφή για την αγορά. Ακόμη κι η πρωτοβάθμια εκπαίδευση κλειστή έπρεπε να είναι αλλά οι γονείς πρέπει να δουλέψουν οπότε μάλλον ήταν σημαντικός λόγος για την κυβέρνηση ώστε να ανοίξει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, love kids είπε:

Φαίνεται ότι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση δε θα ανοίξει τη Δευτέρα και το λιανεμπόριο ίσως επιστρέψει στο click away. Καταστροφή για την αγορά. Ακόμη κι η πρωτοβάθμια εκπαίδευση κλειστή έπρεπε να είναι αλλά οι γονείς πρέπει να δουλέψουν οπότε μάλλον ήταν σημαντικός λόγος για την κυβέρνηση ώστε να ανοίξει. 

Έκλεισε κ το νηπιαγωγειο της γειτονιας μου.

Παντως δεν εχουν απουσίες τα σχολεια.Δεν τρέχει ούτε ρουθούνι.Τα παιδια των σχολείων κολλησαν από το περιβάλλον τους.Οποτε δεν ξερω αν για τα μικρά πρέπει να κλείσουν τα σχολεια.

Από αυτά που έχω διαβάσει ένα βρέφος 2 μηνων πρέπει μονο να κολλησε στο βρεφονηπιακό.

Just now, love kids είπε:

Φαίνεται ότι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση δε θα ανοίξει τη Δευτέρα και το λιανεμπόριο ίσως επιστρέψει στο click away. Καταστροφή για την αγορά. Ακόμη κι η πρωτοβάθμια εκπαίδευση κλειστή έπρεπε να είναι αλλά οι γονείς πρέπει να δουλέψουν οπότε μάλλον ήταν σημαντικός λόγος για την κυβέρνηση ώστε να ανοίξει. 

Έκλεισε κ το νηπιαγωγειο της γειτονιας μου.

Παντως δεν εχουν απουσίες τα σχολεια.Δεν τρέχει ούτε ρουθούνι.Τα παιδια των σχολείων κολλησαν από το περιβάλλον τους.Οποτε δεν ξερω αν για τα μικρά πρέπει να κλείσουν τα σχολεια.

Από αυτά που έχω διαβάσει ένα βρέφος 2 μηνων πρέπει μονο να κολλησε στο βρεφονηπιακό.

Σημερα το πρωι μπήκα Μουστακα κ πλαισιο.Πολλη ηρεμία.Δεν ξερω αν είναι δίκαιο να κλεισουν.Ισως θα επρεπε να κλεισουν εμπορικοί δρόμοι όπως η Ερμού?Δεν ξερω.Ο κοσμος εχει παθει συνδρομο στέρησης.Οποτε και να ξανανοίξουν το ιδιο θα γινει.

Με την Αstra  zeneca τα ακούσατε!Ο ουρανός με τα άστρα ηρθε στην κομισιον.

Δεν είναι μονο οτι δεν ειναι συνεπείς στις παραδόσεις αλλα αποφάσισαν ότι δεν είναι και ασφαλές άνω των 65.Τωρα το κατάλαβαν αυτο?Παίζονται πολλα μου φαίνεται με τις φαρμακευτικες.Και πιθανον με ρο brexit.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έκλεισε κ το νηπιαγωγειο της γειτονιας μου.

Παντως δεν εχουν απουσίες τα σχολεια.Δεν τρέχει ούτε ρουθούνι.Τα παιδια των σχολείων κολλησαν από το περιβάλλον τους.Οποτε δεν ξερω αν για τα μικρά πρέπει να κλείσουν τα σχολεια.

Από αυτά που έχω διαβάσει ένα βρέφος 2 μηνων πρέπει μονο να κολλησε στο βρεφονηπιακό.

Έκλεισε κ το νηπιαγωγειο της γειτονιας μου.

Παντως δεν εχουν απουσίες τα σχολεια.Δεν τρέχει ούτε ρουθούνι.Τα παιδια των σχολείων κολλησαν από το περιβάλλον τους.Οποτε δεν ξερω αν για τα μικρά πρέπει να κλείσουν τα σχολεια.

Από αυτά που έχω διαβάσει ένα βρέφος 2 μηνων πρέπει μονο να κολλησε στο βρεφονηπιακό.

33 σχολεία είναι κλειστά κ περίπου 140 τμήματα σχολείων. 33 σχολεία κλειστά είναι είτε μονοθέσια νηπιαγωγεία είτε σχολεία με 4 κρούσματα σε λίγες μέρες. Κάθε μέρα προστίθενται 10 περίπου σχολεία στις λίστες, τις τελευταίες μέρες 2-3 μερεσ. Χοντρικά δηλαδή, από τα 800 κρούσματα της μερας τα 10 είναι επιβεβαιωμένα σε μαθητες σχολείων - που γενικα δεν έχουν συμπτώματα κ δεν ελέγχονται. Στο σύνολο των σχολείων προφανώς αυτό είναι λίγο, αλλά αν διαπιστώνονται ήδη τόσα κρούσματα σε σχολεία σε ομάδες που δε κάνουν συμπτώματα κ δεν ελέγχονται συστηματικά, σίγουρα υπάρχει μια σιωπηρή εξάπλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

33 σχολεία είναι κλειστά κ περίπου 140 τμήματα σχολείων. 33 σχολεία κλειστά είναι είτε μονοθέσια νηπιαγωγεία είτε σχολεία με 4 κρούσματα σε λίγες μέρες. Κάθε μέρα προστίθενται 10 περίπου σχολεία στις λίστες, τις τελευταίες μέρες 2-3 μερεσ. Χοντρικά δηλαδή, από τα 800 κρούσματα της μερας τα 10 είναι επιβεβαιωμένα σε μαθητες σχολείων - που γενικα δεν έχουν συμπτώματα κ δεν ελέγχονται. Στο σύνολο των σχολείων προφανώς αυτό είναι λίγο, αλλά αν διαπιστώνονται ήδη τόσα κρούσματα σε σχολεία σε ομάδες που δε κάνουν συμπτώματα κ δεν ελέγχονται συστηματικά, σίγουρα υπάρχει μια σιωπηρή εξάπλωση. 

Μου λεγε χτες ότι αν κάποιος εμφανισει συμπτωματα είναι πλέον κατά πάσα πιθανότητα covid.

Τα παοδια από πέντε και κάτω παντως δεν μεταδίδουν.θα ηταν άδικο να κλεισουν οι μικρότερες βαθμίδες.

Για την Αττική τουλάχιστον, πιστεύω ότι πλέον δεν πρέπει να ανοιξει η δευτεροβαθμια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα παοδια από πέντε και κάτω παντως δεν μεταδίδουν.θα ηταν άδικο να κλεισουν οι μικρότερες βαθμίδες.

 

Το συζητήσαμε αυτό με την παιδίατρο και μας είπε ότι κατά τη γνώμη της προφανώς και μεταδίδουν όλα τα παιδιά, όπως μεταδίδουν και τους υπόλοιπους ιούς. Με προβλημάτισε.

 

Για τη Δανία, από φίλη Δανέζα: κλειστή η αγορά, μάσκες παντού, όσοι πηγαίνουν στη δουλειά κάνουν τεστ μία φορά την εβδομάδα, σχολείο πάνε μόνο τα μικρά παιδιά για τα οποία δεν υπάρχει διαθέσιμος φροντιστής. Άλλος κόσμος, γενικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Το συζητήσαμε αυτό με την παιδίατρο και μας είπε ότι κατά τη γνώμη της προφανώς και μεταδίδουν όλα τα παιδιά, όπως μεταδίδουν και τους υπόλοιπους ιούς. Με προβλημάτισε.

 

Για τη Δανία, από φίλη Δανέζα: κλειστή η αγορά, μάσκες παντού, όσοι πηγαίνουν στη δουλειά κάνουν τεστ μία φορά την εβδομάδα, σχολείο πάνε μόνο τα μικρά παιδιά για τα οποία δεν υπάρχει διαθέσιμος φροντιστής. Άλλος κόσμος, γενικά. 

Η επίσημη οδηγία ηταν οαντως οτι δεν μεταδίδουν.Και αυτο εοναι το βασικό  επιχείρημα για το οτι αυτές οι βαθμοδες παραμένουν ανοιχτές σε πολλές χώρες.Και στατιστικά δεν υπάρχουν πολλά κρουσματα.Αυτα που υπαρχουν κολλησαν από το περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η επίσημη οδηγία ηταν οαντως οτι δεν μεταδίδουν.Και αυτο εοναι το βασικό  επιχείρημα για το οτι αυτές οι βαθμοδες παραμένουν ανοιχτές σε πολλές χώρες.Και στατιστικά δεν υπάρχουν πολλά κρουσματα.Αυτα που υπαρχουν κολλησαν από το περιβαλλον

 

Ναι, αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ. Αλλά μετά σκεφτόμουν ότι προφανώς τα τεστ σε παιδιά είναι λιγότερα. Αφενός γιατί δεν έχουν συμπτώματα, αφετέρου γιατί δεν γίνονται πχ τεστ σε σχολεία. Τα παιδιά θα κάνουν τεστ μόνο αν έρθουν σε επαφή με κρούσμα. Οπότε, το ερώτημα είναι στα πόσα τεστ σε παιδιά είναι θετικό το αποτέλεσμα, κι όχι πόσα παιδιά βγαίνουν θετικά μέσα στο γενικό ποσοστό του πληθυσμού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Το συζητήσαμε αυτό με την παιδίατρο και μας είπε ότι κατά τη γνώμη της προφανώς και μεταδίδουν όλα τα παιδιά, όπως μεταδίδουν και τους υπόλοιπους ιούς. Με προβλημάτισε.

 

Για τη Δανία, από φίλη Δανέζα: κλειστή η αγορά, μάσκες παντού, όσοι πηγαίνουν στη δουλειά κάνουν τεστ μία φορά την εβδομάδα, σχολείο πάνε μόνο τα μικρά παιδιά για τα οποία δεν υπάρχει διαθέσιμος φροντιστής. Άλλος κόσμος, γενικά. 

Κ εγώ το πιστεύω αυτό, δεν γίνεται μόνο να κολλάνε αλλά να μην μεταδίδουν. Προφανώς το λένε γιατι αναγκαστικά εφόσον οι γονείς δουλεύουν πρέπει τα παιδάκια να πάνε σχολείο

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ εγώ το πιστεύω αυτό, δεν γίνεται μόνο να κολλάνε αλλά να μην μεταδίδουν. Προφανώς το λένε γιατι αναγκαστικά εφόσον οι γονείς δουλεύουν πρέπει τα παιδάκια να πάνε σχολείο

Δεν νομιζω οτο το λενε αυτο.Δεν θυμάμαι πως το ειχαν εξηγήσει αλλα ειχάν πει κάτι για κάποιους υποδοχείς που ενεργοποιουνται μετα τα πέντε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Σήμερα βρεθήκαμε στο εκπτωτικό χωριό, σε όλα τα καταστήματα ένδυσης ουρές 10 ατόμων απ'έξω!

Η αληθεια ειναι οτι δεν θα πήγαινα σε τέτοια μέρη.

Λενε οτι θα περάσει στο κόκκινο η Αττική αλλα δυσκολο πολυ μου φαίνεται να εφαρμόσουν ανάλογα μετρα που εφαρμόζουν πχ σε καποιους δήμους της δυτικής Αττικής.

Φοβαμαι μην γίνει lockdown τυπου Μαρτίου γιατιβτα αλλα ειναι ημίμετρα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Σήμερα βρεθήκαμε στο εκπτωτικό χωριό, σε όλα τα καταστήματα ένδυσης ουρές 10 ατόμων απ'έξω!

 

άσχετο είναι ίσως το σχόλιό μου, αλλά επειδή αυτό το βλέπω και στην αγορά της περιοχής μου την ώρα που σχολάω, έχω την εξής απορία,  εκτός του ότι όλοι αυτοί προφανώς δεν φοβούνται τον συνωστισμό, δεν βαριούνται να περιμένουν μισή και μία ώρα στην ουρά, όρθιοι, για να πάρουν ένα μπλουζάκι π.χ.?  

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν νομιζω οτο το λενε αυτο.Δεν θυμάμαι πως το ειχαν εξηγήσει αλλα ειχάν πει κάτι για κάποιους υποδοχείς που ενεργοποιουνται μετα τα πέντε.

Δεν ξέρω ίσως είναι κ έτσι, αλλά τον ιό γιατί τον κολλάνε? Το έχω απορία, θα ρωτήσω κ εγώ την παιδίατρο μου να δω τι θα πει

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δεν ξέρω ίσως είναι κ έτσι, αλλά τον ιό γιατί τον κολλάνε? Το έχω απορία, θα ρωτήσω κ εγώ την παιδίατρο μου να δω τι θα πει

Κολλανε ειπαν αλλα δεν νεταδιδουν τα πολυ μικρα.Στη γειτονιά μου κ στο σχολειο φιλης κολλησαν από γονείς.τα αλλα παιδάκια της ταξης δεν κολλησαν .αυτό όμως είναι αυτό που ξερω για τα συγκεκριμένα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κολλανε ειπαν αλλα δεν νεταδιδουν τα πολυ μικρα.Στη γειτονιά μου κ στο σχολειο φιλης κολλησαν από γονείς.τα αλλα παιδάκια της ταξης δεν κολλησαν .αυτό όμως είναι αυτό που ξερω για τα συγκεκριμένα άτομα.

Ξέρω νηπιαγωγό που κόλλησε covid και η οικογένεια της δεν είχε κολλήσει, δλδ είναι πιο πιθανό να κόλλησε από κάποιον στο δρόμο παρά από τα παιδάκια στο σχολείο? Μπορεί να είναι κ έτσι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να πολύ πιστέψω ότι λένε οι πολιτικοί κλπ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ασυμπτωματικός φορέας ενός ιού, κρατά σε καταστολή τον ιό αυτό. Ο οργανισμός του τον καταπολεμά, με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει τον υπερ-πολλαπλασιασμό και (ως επακόλουθο αυτού) την εμφάνιση συμπτωμάτων (πυρετός, βήχας, εικόνα αναπνευστικής λοίμωξης, κλπ) που διασπείρουν τον ιο στο περιβάλλον. Νομίζω με αυτή την λογική, δηλαδή παιδιά φορείς -> ασυμπτωματικά -> μειωμένη πιθανότητα μετάδοσης, λέγεται ότι λέγεται για τον covid-19 και τα παιδιά (που φαίνεται να μην προσβάλλει με σφοδρότητα τον παιδικό οργανισμό, εν αντιθέση με τον ενήλικο-βεβαρυμένο).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Η αληθεια ειναι οτι δεν θα πήγαινα σε τέτοια μέρη.

Λενε οτι θα περάσει στο κόκκινο η Αττική αλλα δυσκολο πολυ μου φαίνεται να εφαρμόσουν ανάλογα μετρα που εφαρμόζουν πχ σε καποιους δήμους της δυτικής Αττικής.

Φοβαμαι μην γίνει lockdown τυπου Μαρτίου γιατιβτα αλλα ειναι ημίμετρα.

 

Εμάς εκεί είναι σχεδόν γειτονιά μας, γι'αυτο πήγαμε. Και μάλιστα δεν πήγαμε για ρούχα, αλλά για γυαλιά μυωπίας που χρειαζόμαστε επειγόντως. Κι εγώ έχω την απορία της annoulen πώς δεν βαριουνται να περιμένουν! Αν και απ'ο,τι είδα γρήγορα έμπαιναν γιατί ήταν και σε παρέες. Εβγαιναν τρεις εμπαιναν τρεις, καπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εμάς εκεί είναι σχεδόν γειτονιά μας, γι'αυτο πήγαμε. Και μάλιστα δεν πήγαμε για ρούχα, αλλά για γυαλιά μυωπίας που χρειαζόμαστε επειγόντως. Κι εγώ έχω την απορία της annoulen πώς δεν βαριουνται να περιμένουν! Αν και απ'ο,τι είδα γρήγορα έμπαιναν γιατί ήταν και σε παρέες. Εβγαιναν τρεις εμπαιναν τρεις, καπως έτσι.

 

άλλο τα γυαλιά μυωπίας και άλλο το 2ο μαύρο παντελόνι. 

Να λέμε και την αλήθεια, κ εγώ περίμενα ένα τέταρτο έξω από κατάστημα για να πάρω 3 εσωτερικά φανελάκια του μεγάλου μου γιου, ναι το έκανα (και είχα απίστευτα νεύρα όσην ώρα περίμενα) αλλά ήταν απαραίτητα. το θέμα είναι βέβαια τι θεωρεί κάποιος απαραίτητο. 

Και επίσης, τώρα που το ξανασκέφτομαι, το θετικό σε αυτό είναι να δουλέψουν τα μαγαζιά κ οι υπάλληλοί τους. Αν σκέφτονταν όλοι όπως εγώ, προφανώς και δεν θα δούλευαν. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Σήμερα βρεθήκαμε στο εκπτωτικό χωριό, σε όλα τα καταστήματα ένδυσης ουρές 10 ατόμων απ'έξω!

 

Τα 10 άτομα και λίγα μου ακούγονται σε σχέση με τις ουρές έξω από μεγάλες αλυσίδες που έχω δει σε κεντρικούς δρόμους της πρωτεύουσας. Εγώ πάντως θα βαριόμουν να περιμένω τόση ώρα για να μαζέψω απλώς τα εμπορεύματα ή για να πάρω ένα ρούχο. Βέβαια, αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάτι συγκεκριμένο αλλάζει το πράγμα. Σήμερα ή αύριο (αν προλάβω και δεν κλείσουν) θα πάω μια βόλτα στη γειτονιά μου όπου συνωστισμός δεν υπάρχει και φυσικά τηρούνται και τα μέτρα. Δε λέω βέβαια ότι δεν τηρούνται στα μεγάλα καταστήματα απλά δεν θέλω την αναμονή και τον συνωστισμό εκτός μαγαζιού. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mama16 said:

Ξέρω νηπιαγωγό που κόλλησε covid και η οικογένεια της δεν είχε κολλήσει, δλδ είναι πιο πιθανό να κόλλησε από κάποιον στο δρόμο παρά από τα παιδάκια στο σχολείο? Μπορεί να είναι κ έτσι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να πολύ πιστέψω ότι λένε οι πολιτικοί κλπ..

 Και απο συναδελφο μπορει να το εχει κολλησει και απο ΜΜΜ αν μπαινει δεν ειναι σιγουρο ομως οτι της το εχει μεταδωσει παιδι. Ουτε και απιθανο βεβαια αλλα παντως οχι σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 Και απο συναδελφο μπορει να το εχει κολλησει και απο ΜΜΜ αν μπαινει δεν ειναι σιγουρο ομως οτι της το εχει μεταδωσει παιδι. Ουτε και απιθανο βεβαια αλλα παντως οχι σιγουρο

Δεν λέω ότι είναι σίγουρο ότι κόλλησε από παιδί αλλά σε μέρος χωρίς κόσμο που υπάρχει μια μόνο τάξη στο νηπιαγωγείο οπότε κ μόνη κ δεν υπάρχουν κ ΜΜΜ πιο πιθανό μου φαίνεται να κόλλησε από μικρό

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Δεν λέω ότι είναι σίγουρο ότι κόλλησε από παιδί αλλά σε μέρος χωρίς κόσμο που υπάρχει μια μόνο τάξη στο νηπιαγωγείο οπότε κ μόνη κ δεν υπάρχουν κ ΜΜΜ πιο πιθανό μου φαίνεται να κόλλησε από μικρό

 α οκ αν ειναι ετσι τότε ναι, δεν ειχα καταλαβει ότι προκειται για μονοθεσιο και σε περιοχη χωρίς ΜΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 α οκ αν ειναι ετσι τότε ναι, δεν ειχα καταλαβει ότι προκειται για μονοθεσιο και σε περιοχη χωρίς ΜΜΜ.

Καλά που να το καταλάβεις αφού δεν το διευκρίνισα στο πρώτο μνμ :)

Link to comment
Share on other sites

Το «δεν μεταδίδουν εύκολα» πάντως δεν σημαίνει ότι δεν μεταδίδουν καθολου. Εννοώ ότι μπορεί να κόλλησε όντως στο σχολείο χωρίς αυτό απαραίτητα να σημαίνει ότι τα παιδιά είναι υπερμεταδοτες. 

Και τώρα βλέπω ότι πάμε ξανά κοντά στα 1000.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το «δεν μεταδίδουν εύκολα» πάντως δεν σημαίνει ότι δεν μεταδίδουν καθολου. Εννοώ ότι μπορεί να κόλλησε όντως στο σχολείο χωρίς αυτό απαραίτητα να σημαίνει ότι τα παιδιά είναι υπερμεταδοτες. 

Και τώρα βλέπω ότι πάμε ξανά κοντά στα 1000.... 

Χαμος θα γινει με την δευτεροβαθμια νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...