Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πάντως με την τόση αντισθψια σκοτώνουμε κ βακτηρια που πρέπει να έχουμε κ μετά θα έχουμε άλλα. 

Αλήθεια πότε πιστεύετε ότι θα χαλαρώσουν τα μέτρα? 

Πιστεύω πως θα τα χαλαρώνουν για λίγο(λόγω μείωσης κρουσμάτων),θα ξεφεύγουμε(θα αυξάνουν τα κρουσματα) κ ξανά απ' την αρχή πιο αυστηρά μετρα κ πιο πολυ αυτό του χρόνου.θα ηρεμήσουμε Ιούλιο Αύγουστο κ από Σεπτέμβρη Οκτωβρη θα παραφυλαμε κ από μόνοι μας κ μετά πάλι μέτρα μια αυστηρά μια χαλαρά κ μάλλον όπως μας τα λένε θα πάει έτσι μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι.αν έχετε παρατηρήσει πρώτα υπάρχουν φήμες(δλδ μας προετοιμάζουν να χωνέψουμε τι μας περιμένει) κ μετά πράξεις.κ αν πάει έτσι,καμποσος κοσμος θα φύγει από κατάθλιψη άλλοι από κορονοιο κ οι υπόλοιποι θα παλεύουν με τα ψυχολογικά τους.τι ωραια αισιόδοξα που τα λέω !!

μακάρι πάντως να βγει όντως εμβόλιο τον Οκτωβρη κ να μην μεταλλαχθεί ο ιός μέχρι τότε και να ξαναγυρίσουμε πάλι στην καθημερινότητα μας χωρίς φόβο!!!!!!

Τώρα πότε ακριβώς θα τα χαλαρωσουν;κάνεις δεν ξέρει...ανάλογα με την ποσότητα κρουσμάτων.βεβαια επειδή πήραμε νωρίς μέτρα λογικά θα μας πάει καλά κ καταφέρουμε να μην γίνουμε Ιταλία..

Να κ μια αισιόδοξη "νότα"..!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

16 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν αναφέρομαι σ αυτό. Υπάρχουν άνθρωποι που μένουν μόνοι, συνήθως μεγάλοι, χωρίς άλλη συντροφιά, και βγαίνουν για λίγο περπάτημα. Γιατί αυτό είναι καταδικαστέο αν γίνεται τηρώντας τα μέτρα προφύλαξης; εξάλλου ακόμα δεν έχει απαγορευτεί. υπάρχουν λεχώνες με βρέφη που θέλουν αέρα, υπάρχουν παιδάκια που πρεπει καπου να κινηθούν, ανθρωποι που γυμνάζονται για λόγους υγείας. Συγγνώμη αλλά θεωρώ αδιανόητο να δείχνουμε με το δάχτυλο αυτους, λες κ εινσι απειλή για τη δημοσια υγειας ενας ανθρωπος που περπαταει εξω μονος του μια φορα τη μερα, κ οχι πχ οι λαϊκες που ειναι απο μονες τους μια εστία βρώμας και αηδίας τον καλο καιρο, ποσο μαλλον σε μια επιδημία, οπου μαλιστα συνωστίζεται κοσμος απο τις ευπαθείς ομαδες κατα κόρον. 

Έχεις τα δίκια σου αλλά κι οι αστυνομικοί πόσους να ελέγξουν...όποτε φτάσαμε εδώ π φτάσαμε για να μαζευτούν κι αυτοί που δεν παιρνανε τα μέτρα τους κ πηγαίνανε παρεουλες ..βόλτες...

Όποτε τα παιδάκια μας θα κάνουν να δουν τον ήλιο(κι εμεις μαζί)καμπόσο καιρό γτ κάποιοι δεν καταλαβαίνουν..τι δίκαιο ε;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν αναφερόμουν στο ψεκασμα φρούτων κ λαχανικών. Ακόμη κ ο φίλος μου που ψεκάζει τις κλειστές συσκευασίες τα φρούτα κ τα λαχανικά απλά τα πλένει με νερό. Αν όμως υπήρχε φόβος με τα τρόφιμα θα μας το είχαν πει νομίζω. Κ εγώ όμως καθαρίζω με πανάκι τις συσκευασίες. 

Κοιτά, έχουν πει για το ντελίβερι, που εγώ δεν παίρνω τώρα , ότι το φαγητό, καθότι μαγειρεμένο, είναι οκ. Το πρόβλημα είναι στην συσκευασία του. Το ίδιο και για τα τρόφιμα. Οι συσκευασίες που πιάνουμε. Συμφωνώ για την αποστείρωση. Εγώ είμαι ότι να ναι. Τα φρούτα τα έβαζα έτσι στο ψυγείο και τα έπλενα λίγο πριν την κατανάλωση. Θέλω να πιστεύω ότι για λίγους μήνες δεν κάνει κακό η αποστείρωση. Στενοχωριέμαι και για το παιδί που έχει βρει το αντισηπτικό παιχνίδι και ζητάει συνεχώς. Του έχω πει έξω όταν πάμε βόλτα δεν πιάνουμε τίποτα. Λουλουδάκια μόνο. Μου λέει συνεχώς, να κοιτά μαμά δεν πιάνω τίποτα. Προχθές με ρωτούσε αν μπορεί να πιάνει τα πράγματα στο σπίτι.. Του λέω ότι σε λίγο καιρό θα μπορεί να πιάνει πάλι ότι θέλει, όπου θέλει..

Link to comment
Share on other sites

@kine εχω παρακολουθήσει τις αναλύσεις του Ιωαννίδη σε δημοσιεύσεις του για την τρέχουσα κρίση, και δυστυχώς τον αντίλογο από εξίσου καταξιωμένους συναδέλφους του, που εξηγούν γιατί ο συλλογισμός του είναι λανθασμένος και αρκετά επιπόλαιος. Σε περίληψη, ο μεν Ιωαννίδης έχει τη θεώρηση ότι σε μία άγνωστη επιδημία, θεωρούμε το καλύτερο σενάριο και θα σκληρήνουμε στάση αν χρειαστεί, ο αντίλογος είναι ότι αν το καλύτερο σενάριο είναι υπεραισιόδοξο, δε διορθώνεται το λάθος, ενώ αν τα μέτρα είναι υπερβολικά, απλά τα χαλαρώνεις.

Διαβάζοντας τις αναλύσεις για το πώς βγαίνει κανείς από αυτή την κατάσταση, από Γερμανία ή Ασιατικές χώρες ας πούμε, δε βλέπω καμία που να μην καταλήγει σε σταδιακή χαλάρωση των μέτρων, και μέτρα ξανά αν χρειαστεί κατά περίσταση, με τελικά να νοσεί η πλειοψηφία του πληθυσμού μέσα σε περίπου ενάμιση χρόνο. Λίγο ασύμβατο με το σαπουνίζω συσκευασίες και δε βγαίνω για περπάτημα πάντως. Νομίζω ότι η Ελλάδα δεν έχει πλάνο για το μετά. Και κυβέρνηση και πολίτες, το αντιμετωπίζουμε σαν  ραδιενέργεια στην ατμόσφαιρα: θα κλειδωθούμε για ένα μήνα, δύο μήνες, και κάπως μόνο του, με τον αέρα, τη ζέστη, ή την παρέμβαση του σούπερ μαν, θα φύγει όπως ήρθε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Απλά να σχολιάσω ότι απ'οσο γνωρίζω το αντισηπτικό αντενδεικνυται για παιδια κάτω των έξι ετών. 

Όντως?? Πρώτη φορά το ακούω. Για ποιο λόγο? Δεν υπάρχει επιλογή για έξω από το σπίτι τουλάχιστον, αν πιάσει κάτι. 

Το διάβασα τώρα στην συσκευασία ενός μικρού που έχω, γιατί στο μεγάλο δεν έλεγε τίποτα. Αγχώθηκα τώρα. έξω θα χρησιμοποιώ μαντήλάκια που γράφουν από 3 ετών.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@kine εχω παρακολουθήσει τις αναλύσεις του Ιωαννίδη σε δημοσιεύσεις του για την τρέχουσα κρίση, και δυστυχώς τον αντίλογο από εξίσου καταξιωμένους συναδέλφους του, που εξηγούν γιατί ο συλλογισμός του είναι λανθασμένος και αρκετά επιπόλαιος. Σε περίληψη, ο μεν Ιωαννίδης έχει τη θεώρηση ότι σε μία άγνωστη επιδημία, θεωρούμε το καλύτερο σενάριο και θα σκληρήνουμε στάση αν χρειαστεί, ο αντίλογος είναι ότι αν το καλύτερο σενάριο είναι υπεραισιόδοξο, δε διορθώνεται το λάθος, ενώ αν τα μέτρα είναι υπερβολικά, απλά τα χαλαρώνεις.

Διαβάζοντας τις αναλύσεις για το πώς βγαίνει κανείς από αυτή την κατάσταση, από Γερμανία ή Ασιατικές χώρες ας πούμε, δε βλέπω καμία που να μην καταλήγει σε σταδιακή χαλάρωση των μέτρων, και μέτρα ξανά αν χρειαστεί κατά περίσταση, με τελικά να νοσεί η πλειοψηφία του πληθυσμού μέσα σε περίπου ενάμιση χρόνο. Λίγο ασύμβατο με το σαπουνίζω συσκευασίες και δε βγαίνω για περπάτημα πάντως. Νομίζω ότι η Ελλάδα δεν έχει πλάνο για το μετά. Και κυβέρνηση και πολίτες, το αντιμετωπίζουμε σαν  ραδιενέργεια στην ατμόσφαιρα: θα κλειδωθούμε για ένα μήνα, δύο μήνες, και κάπως μόνο του, με τον αέρα, τη ζέστη, ή την παρέμβαση του σούπερ μαν, θα φύγει όπως ήρθε.

 

Αυτό θα είναι μεγάλο στοίχημα....πώς δηλαδή με την ύφεση του πρώτου κύματος θα προχωρήσουμε σε ήπια απόσυρση των μέτρων, με ετοιμότητα να επαναφέρεις ανά πάσα στιγμή όσα χρειάζονται. 

 

Διάβαζα πρόσφατα ένα άρθρο που λεγόταν "The hammer and the dance", που πραγματευόταν ακριβώς αυτό, δηλαδή ότι αρχικά κόβεις τα πάντα (the hammer) αλλά μετά στην δεύτερη φάση και αφού η απόλυτη καραντίνα έχει αποδώσει (δεν έχουμε φτάσει προφανώς ακόμα στο σημείο αυτό) αρχίζει ο "χορός", δηλαδή ανοίγεις σταδιακά όσα κλείσανε, ξανακλείνεις αν χρειαστεί και κυρίως αυξάνεις δραματικά τους ελέγχους ώστε να εντοπίζεις όσο το δυνατόν περισσότερα περιστατικά, να απομονώνεις αυτούς και τις επαφές τους κ.λπ. Νομίζω ότι είναι πάνω - κάτω ότι έκανε από νωρίς η Νότιος Κορέα και έχει μια πολύ flat καμπύλη, αλλά προϋποθέτει μεγάλη πειθαρχία και υπομονή από τον λαό και κυρίως πληθώρα δωρεάν τεστ

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι δεν θα μας μείνει κουσούρι να απολυμαίνουμε τα πάντα. Το αντίθετο νομίζω, ότι ακόμα κι αν ήμασταν σιχαδιαρηδες κ καθαρίζαμε τα παντα τώρα θα λεμε "δεν πειράζει, δεν έχει και κορωνοϊό"!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Αυτό θα είναι μεγάλο στοίχημα....πώς δηλαδή με την ύφεση του πρώτου κύματος θα προχωρήσουμε σε ήπια απόσυρση των μέτρων, με ετοιμότητα να επαναφέρεις ανά πάσα στιγμή όσα χρειάζονται. 

 

Διάβαζα πρόσφατα ένα άρθρο που λεγόταν "The hammer and the dance", που πραγματευόταν ακριβώς αυτό, δηλαδή ότι αρχικά κόβεις τα πάντα (the hammer) αλλά μετά στην δεύτερη φάση και αφού η απόλυτη καραντίνα έχει αποδώσει (δεν έχουμε φτάσει προφανώς ακόμα στο σημείο αυτό) αρχίζει ο "χορός", δηλαδή ανοίγεις σταδιακά όσα κλείσανε, ξανακλείνεις αν χρειαστεί και κυρίως αυξάνεις δραματικά τους ελέγχους ώστε να εντοπίζεις όσο το δυνατόν περισσότερα περιστατικά, να απομονώνεις αυτούς και τις επαφές τους κ.λπ. Νομίζω ότι είναι πάνω - κάτω ότι έκανε από νωρίς η Νότιος Κορέα και έχει μια πολύ flat καμπύλη, αλλά προϋποθέτει μεγάλη πειθαρχία και υπομονή από τον λαό και κυρίως πληθώρα δωρεάν τεστ

 

Nαι, το έχω δει κι εγώ. Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω ότι γίνεται καμία κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση στη χώρα μας. Απλά έχουμε ένα πλάνο ενός  μήνα. Μετά δε νομίζω ότι κανείς ασχολείται. Θα μου πεις, μα τόσοι ειδικοί, μορφωμένοι, δεν βλέπουν αυτό που βλέπουν απλοί άνθρωποι; Πρώτη φορά θα είναι όμως; 

Just now, little lamb είπε:

Εγω νομίζω ότι δεν θα μας μείνει κουσούρι να απολυμαίνουμε τα πάντα. Το αντίθετο νομίζω, ότι ακόμα κι αν ήμασταν σιχαδιαρηδες κ καθαρίζαμε τα παντα τώρα θα λεμε "δεν πειράζει, δεν έχει και κορωνοϊό"!

 

Mα θα έχει, αυτό είναι το θέμα. Και μάλιστα περισσότερο από όσο έχει τώρα, με μεγαλύτερη πιθανότητα. Ασχολούμαστε με μία υστερία καθαρισμού, σαν να είναι μαγική σκόνη που έπεσε, και σε λίγο θα φύγει αν την πλύνουμε καλά. Δε θα φύγει, θα μάθουμε να ζούμε με αυτό. Και δε φαίνεται να προτίθεται κανείς να βγει και να το πει καθαρά γιατί μετά μιλάμε για μέτρα πιο σοβαρά από το "καθήστε σπίτι και πλύνετε τα χέρια σας".

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι, το έχω δει κι εγώ. Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω ότι γίνεται καμία κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση στη χώρα μας. Απλά έχουμε ένα πλάνο ενός  μήνα. Μετά δε νομίζω ότι κανείς ασχολείται. Θα μου πεις, μα τόσοι ειδικοί, μορφωμένοι, δεν βλέπουν αυτό που βλέπουν απλοί άνθρωποι; Πρώτη φ

Δεν πιστεύω ότι δεν βλέπουν, αλλά δεν καταλαβαινω γιατι τοση κοροϊδία. Σε αλλες χωρες ανακοίνωσαν μετρα τουλαχιστον σε βαθος ενος μηνα τουλαχιστον, εδω το παμε ανα δεκαπενθημερο λες και ειμαστε ηλίθιοι και δεν καταλαβαινουμε. 

 

Για το μελλον φανταζομαι οτι θα καταληξουμε σε εποχική καραντινα των ευπαθών ομάδων, οπως φανταζόταν οτι θα κανει ο Johnson. Τωρα βεβαια ενας νεος εργαζομενος με νοσήματα, δεν ξερω πώς θα καλύπτεται να κλειστεί σπίτι, μαλλον δεν θα καλύπτεται. Στη Ν. Κορέα δεν επέβαλαν πλήρη καραντίνα όμως ήξεραν μέχρι κ τι βρακι φόρουςες τη μέρα που αρρωστησες για να εντοπίσουν τις επαφές σου και ακολούθησαν τελείως άλλη λογική στην ανακοίνωση των κρουσμάτων. έλεγαν πχ υπάρχει κρούσμα στγν ταδε γειτονια, για να προσεχουν. εδώ βουίζει ο τόπος για διάφορες μικρές περιοχές κ λένε ανοησίες για τα προσωπικά δεδομένα. 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Απλά να σχολιάσω ότι απ'οσο γνωρίζω το αντισηπτικό αντενδεικνυται για παιδια κάτω των έξι ετών. 

Καλά εγώ ούτε τα χέρια με μωρό μαντίλο δεν του καθάριζα πριν, εκτος αν δεν γινοταν να το αποφυγω. πριν απο λιγες μερες νομιζω οτι αφηρημένη τον σκούπισα με ντετολ στο άλλαγμα..... 

 

εμενα παντως τα ντετολ μου εκαναν κατι σαν έκζεμα στο χέρι. στην αρχή νόμιζα ότι είναι τα πλυσίματος αλλά πέρασαν μερες απο την τελευταια φορα που βγηκα κ απολυμάνθηκα κ υποχώρησε αρα εφταιγε αυτο. αφου τα κοιτουσα μετα μηπως μ εφερε ο αντρας μ αυτα που ειναι για επιφάνειες κ οχι για χερια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν πιστεύω ότι δεν βλέπουν, αλλά δεν καταλαβαινω γιατι τοση κοροϊδία. Σε αλλες χωρες ανακοίνωσαν μετρα τουλαχιστον σε βαθος ενος μηνα τουλαχιστον, εδω το παμε ανα δεκαπενθημερο λες και ειμαστε ηλίθιοι και δεν καταλαβαινουμε. 

 

Για το μελλον φανταζομαι οτι θα καταληξουμε σε εποχική καραντινα των ευπαθών ομάδων, οπως φανταζόταν οτι θα κανει ο Johnson. Τωρα βεβαια ενας νεος εργαζομενος με νοσήματα, δεν ξερω πώς θα καλύπτεται να κλειστεί σπίτι, μαλλον δεν θα καλύπτεται. Στη Ν. Κορέα δεν επέβαλαν πλήρη καραντίνα όμως ήξεραν μέχρι κ τι βρακι φόρουςες τη μέρα που αρρωστησες για να εντοπίσουν τις επαφές σου και ακολούθησαν τελείως άλλη λογική στην ανακοίνωση των κρουσμάτων. έλεγαν πχ υπάρχει κρούσμα στγν ταδε γειτονια, για να προσεχουν. εδώ βουίζει ο τόπος για διάφορες μικρές περιοχές κ λένε ανοησίες για τα προσωπικά δεδομένα. 

Εποχική καραντίνα δεν γίνεται, χωρίς τελείως άλλη οργάνωση της κοινωνίας και γι αυτό μάλλον και δεν το συζητάμε. Σε σχετική συζήτηση που παρακολουθούσα από Γερμανία, υπήρχε σκέψη για αλλαγές στα σχολεία με μικρά τμήματα και ασυγχρόνιστα διαλείμματα, για να στέλνουν για μάθημα από το σπίτι λίγα παιδιά τη φορά αν μία τάξη έχει κρούσμα, για εργασία από το σπίτι και κάλυψη σε ασθενείς και συγγενείς αυτών, περισσότερες κλίνες σε νοσοκομεία, συνεχείς ελέγχους στον πληθυσμό κλπ. Δεν ξέρω αν και αυτοί θα εφαρμόσουν τα μισά από όσα σκέφτονται, γιατί κι εκεί σαν συζήτηση το είδα και όχι επίσημο πλάνο. Εδώ όμως, θέλει αλλαγές που δεν βλέπω καμία κυβέρνηση να έχει τη διάθεση καν να συζητήσει. Και κανένα πολίτη να εφαρμόσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εποχική καραντίνα δεν γίνεται, χωρίς τελείως άλλη οργάνωση της κοινωνίας και γι αυτό μάλλον και δεν το συζητάμε. Σε σχετική συζήτηση που παρακολουθούσα από Γερμανία, υπήρχε σκέψη για αλλαγές στα σχολεία με μικρά τμήματα και ασυγχρόνιστα διαλείμματα, για να στέλνουν για μάθημα από το σπίτι λίγα παιδιά τη φορά αν μία τάξη έχει κρούσμα, για εργασία από το σπίτι και κάλυψη σε ασθενείς και συγγενείς αυτών, περισσότερες κλίνες σε νοσοκομεία, συνεχείς ελέγχους στον πληθυσμό κλπ. Δεν ξέρω αν και αυτοί θα εφαρμόσουν τα μισά από όσα σκέφτονται, γιατί κι εκεί σαν συζήτηση το είδα και όχι επίσημο πλάνο. Εδώ όμως, θέλει αλλαγές που δεν βλέπω καμία κυβέρνηση να έχει τη διάθεση καν να συζητήσει. Και κανένα πολίτη να εφαρμόσει.

Ναι προφανώς αυτά θα ήταν λογικα να γινουν αλλα τι πιστευεις οτι μπορει να εφαρμοστεί; νομίζω ότι η ανοσία του γενικού πληθυσμού είναι αυτό που εύχονται, για να πουν μετα να μεινουν οι παππουδες στα σπιτια κ τελικα να επιρρίπτουν σ αυτους την ευθυνη αν αρρωστήσουν, επειδη δεν τήρησαν τα μετρα. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sentir...natureza said:

@Sunshine8

Απο το CDC

 

Συστηνεται ξεχωριστο δωματιο αλλα αν η μητερα επιθυμει rooming in (δηλαδη δεν απαγορευεται αν δεν ειναι σοβαρη η νοσηση):

 

If colocation (sometimes referred to as “rooming in”) of the newborn with his/her ill mother in the same hospital room occurs in accordance with the mother’s wishes or is unavoidable due to facility limitations, facilities should consider implementing measures to reduce exposure of the newborn to the virus that causes COVID-19.

  • Consider using engineering controls like physical barriers (e.g., a curtain between the mother and newborn) and keeping the newborn ≥6 feet away from the ill mother.
  • If no other healthy adult is present in the room to care for the newborn, a mother who has confirmed COVID-19 or is a PUI should put on a facemask and practice hand hygiene1 before each feeding or other close contact with her newborn. The facemask should remain in place during contact with the newborn. These practices should continue while the mother is on transmission-based precautions in a healthcare facility.

Για τον θηλασμο: 

  • During temporary separation, mothers who intend to breastfeed should be encouraged to express their breast milk to establish and maintain milk supply. If possible, a dedicated breast pump should be provided. Prior to expressing breast milk, mothers should practice hand hygiene.1 After each pumping session, all parts that come into contact with breast milk should be thoroughly washed and the entire pump should be appropriately disinfected per the manufacturer’s instructions. This expressed breast milk should be fed to the newborn by a healthy caregiver.
  • If a mother and newborn do room-in and the mother wishes to feed at the breast, she should put on a facemask and practice hand hygiene before each feeding.

 

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/inpatient-obstetric-healthcare-guidance.html

 

και απο το LLLGreece: https://www.llli.org/cornavirus6/?fbclid=IwAR3I7dp-piFePatjxfstk1N3HsQ-xKQyQ2KeYsWsbZlN0G_XqHPyidm8kz4

Δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζονται αυτά στην Ελλάδα επακριβώς, αν (ω μη γένοιτο) έχουμε περισσότερα κρούσματα σε λεχωνες το προσεχες διάστημα θα φανεί πιο ξεκάθαρα η αντιμετώπιση. 

Επισης δεν έχω καταλάβει αν διαγνωστείς με την ασθένεια κάποιο διάστημα πριν γεννήσεις, πριν κάνεις εισαγωγή δηλαδή, αν σε πηγαίνουν υποχρεωτικά να γεννήσεις στο Αττικόν. Υποθέτω πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 θα έχει, αυτό είναι το θέμα. Και μάλιστα περισσότερο από όσο έχει τώρα, με μεγαλύτερη πιθανότητα. Ασχολούμαστε με μία υστερία καθαρισμού, σαν να είναι μαγική σκόνη που έπεσε, και σε λίγο θα φύγει αν την πλύνουμε καλά. Δε θα φύγει, θα μάθουμε να ζούμε με αυτό. Και δε φαίνεται να προτίθεται κανείς να βγει και να το πει καθαρά γιατί μετά μιλάμε για μέτρα πιο σοβαρά από το "καθήστε σπίτι και πλύνετε τα χέρια σας".

 

Εννοούσα οταν θα έχει βρεθεί εμβόλιο και ο κορωνοϊός θα έχει γίνει μια παλιά ανάμνηση. Πώς λέμε τώρα "δεν θα πάθουμε και τύφο" ή "δεν έχω και λέπρα". 

Με αυτή την έννοια εννοώ ότι δεν θα απολυμαίνουμε τα πάντα. Μετά από κάτι τόσο επικίνδυνο, η απλή πιθανή "βρωμιά" θα μας φαίνεται παιχνιδάκι. Πχ έχω φίλες που σιχαίνονται φοβερά τα ξενοδοχεία, πχ σε εκδρομές έφερναν δική τους μαξιλαροθήκη, καθάριζαν τα πάντα στο δωμάτιο μόλις έμπαιναν, φορούσαν σαγιονάρες στο ντους ή δεν ήθελαν να ακουμπήσουν την κουρτίνα του ντους κλπ. Ή φίλες που δεν ήθελαν να ακουμπήσει στο κρεβατι τους η τσάντα τους. Ή σε φιλικά σπίτια δεν κάθονται στη λεκανη. Ε αυτες τώρα που έχουν δει το πραγματικά επικίνδυνο δεν θα καταλάβουν ότι τελικά αυτά δεν ήταν επικίνδυνα; Οπότε όταν περάσει όλο αυτό δεν θα σταματήσουν να κανουν όλη αυτή την απολύμανση, εφ'οσον δεν θα υπάρχει κάτι τόσο επικίνδυνο;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εννοούσα οταν θα έχει βρεθεί εμβόλιο και ο κορωνοϊός θα έχει γίνει μια παλιά ανάμνηση. Πώς λέμε τώρα "δεν θα πάθουμε και τύφο" ή "δεν έχω και λέπρα". 

Με αυτή την έννοια εννοώ ότι δεν θα απολυμαίνουμε τα πάντα. Μετά από κάτι τόσο επικίνδυνο, η απλή πιθανή "βρωμιά" θα μας φαίνεται παιχνιδάκι. Πχ έχω φίλες που σιχαίνονται φοβερά τα ξενοδοχεία, πχ σε εκδρομές έφερναν δική τους μαξιλαροθήκη, καθάριζαν τα πάντα στο δωμάτιο μόλις έμπαιναν, φορούσαν σαγιονάρες στο ντους ή δεν ήθελαν να ακουμπήσουν την κουρτίνα του ντους κλπ. Ή φίλες που δεν ήθελαν να ακουμπήσει στο κρεβατι τους η τσάντα τους. Ή σε φιλικά σπίτια δεν κάθονται στη λεκανη. Ε αυτες τώρα που έχουν δει το πραγματικά επικίνδυνο δεν θα καταλάβουν ότι τελικά αυτά δεν ήταν επικίνδυνα; Οπότε όταν περάσει όλο αυτό δεν θα σταματήσουν να κανουν όλη αυτή την απολύμανση, εφ'οσον δεν θα υπάρχει κάτι τόσο επικίνδυνο;

Εγώ φοβάμαι ότι οι υποχόνδριοι θα χειροτερέψουν. Γιατί έχοντας ζήσει πραγματικα τον τρόμο οτι τα παντα γυρω σου ειναι δυνητικά μολυσμένα, θα νιώσουν οτι επιβεβαιώνονται. Ελπιζω να μη συμβει αλλα προς τα κει το βλεπω να πηγαινει, γιατι δεν ξερουμε κιολας τι μεταλλάξεις μπορει να κανει ο ιός κ ποσο θα καλυπτει το εμβολιο. Σκεψου κ στο υποσυνείδητο των παιδιων τι καταγράφεται αν βλεπουν παντου αντισηπτικά κ μάσκες κ γάντια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ φοβάμαι ότι οι υποχόνδριοι θα χειροτερέψουν. Γιατί έχοντας ζήσει πραγματικα τον τρόμο οτι τα παντα γυρω σου ειναι δυνητικά μολυσμένα, θα νιώσουν οτι επιβεβαιώνονται. Ελπιζω να μη συμβει αλλα προς τα κει το βλεπω να πηγαινει, γιατι δεν ξερουμε κιολας τι μεταλλάξεις μπορει να κανει ο ιός κ ποσο θα καλυπτει το εμβολιο. Σκεψου κ στο υποσυνείδητο των παιδιων τι καταγράφεται αν βλεπουν παντου αντισηπτικά κ μάσκες κ γάντια. 

 

Καλά, μη θεωρείς ότι όλοι είμαστε έτσι πάντως. Έτσι κι αλλιώς, αυτοί που πριν κυκλοφορούσαν στα ξενοδοχεία με τα δικά τους σεντόνια, ή σφουγγάριαν κάθε μέρα, λογικά είναι τώρα με ένα στοκ από ντετόλ και μάσκες, οι υπόλοιποι είτε δεν κάνουμε τίποτα πέραν του να πλένουμε τα χέρια μας, είτε άντε να έχουμε κανένα αντισηπτικό για μετά που θα πιάσουμε χρήματα ή το καρότσι στο σούπερ μάρκετ. 

Just now, little lamb είπε:

 

Εννοούσα οταν θα έχει βρεθεί εμβόλιο και ο κορωνοϊός θα έχει γίνει μια παλιά ανάμνηση. Πώς λέμε τώρα "δεν θα πάθουμε και τύφο" ή "δεν έχω και λέπρα". 

Με αυτή την έννοια εννοώ ότι δεν θα απολυμαίνουμε τα πάντα. Μετά από κάτι τόσο επικίνδυνο, η απλή πιθανή "βρωμιά" θα μας φαίνεται παιχνιδάκι. Πχ έχω φίλες που σιχαίνονται φοβερά τα ξενοδοχεία, πχ σε εκδρομές έφερναν δική τους μαξιλαροθήκη, καθάριζαν τα πάντα στο δωμάτιο μόλις έμπαιναν, φορούσαν σαγιονάρες στο ντους ή δεν ήθελαν να ακουμπήσουν την κουρτίνα του ντους κλπ. Ή φίλες που δεν ήθελαν να ακουμπήσει στο κρεβατι τους η τσάντα τους. Ή σε φιλικά σπίτια δεν κάθονται στη λεκανη. Ε αυτες τώρα που έχουν δει το πραγματικά επικίνδυνο δεν θα καταλάβουν ότι τελικά αυτά δεν ήταν επικίνδυνα; Οπότε όταν περάσει όλο αυτό δεν θα σταματήσουν να κανουν όλη αυτή την απολύμανση, εφ'οσον δεν θα υπάρχει κάτι τόσο επικίνδυνο;

To ίδιο πράγμα λέμε, δεν υπάρχει σενάριο που ο ιός εξαφανίζεται μέχρι στιγμής. Που περιορίζεται, ναι. Που εξαφανίζεται, μακάρι, αλλά δεν το υποστηρίζει κανείς μέχρι στιγμής από τους ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Καλά, μη θεωρείς ότι όλοι είμαστε έτσι πάντως. Έτσι κι αλλιώς, αυτοί που πριν κυκλοφορούσαν στα ξενοδοχεία με τα δικά τους σεντόνια, ή σφουγγάριαν κάθε μέρα, λογικά είναι τώρα με ένα στοκ από ντετόλ και μάσκες, οι υπόλοιποι είτε δεν κάνουμε τίποτα πέραν του να πλένουμε τα χέρια μας, είτε άντε να έχουμε κανένα αντισηπτικό για μετά που θα πιάσουμε χρήματα ή το καρότσι στο σούπερ μάρκετ. 

Το ελπίζω, γιατί από τη χθεσινή συζήτηση για τα ψωνια ειχα αρχισει να νιωθω σαν την ασυνείδητη που εκανε το σπίτι της εργαστηριο επώασης κορονοϊου - κι ενω εχω αρρωστοφοβικό άντρα (όχι όμως σιχασιάρη με τα αντικειμενα, ειναι ειδικη κατηγορια η δικη του εμμονη). 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! 

 

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα νεοτερα σχόλια παρά κάποια που έπεσε το μάτι μου. 

  Δηλαδή σε περίοδο απαγορευσης κυκλοφορίας μπορούν τα παιδιά συνοδευόμενα με ένα γονέα να κάνουν βόλτα το τετράγωνο ή να κάνουν ποδήλατο στην γειτονιά? Και αν ναι με ποια επιλογή στο έγγραφο? 

 

Επίσης μπορείς να μπεις σε μία εκκλησία να αναψεις ένα κεράκι?  Δεν διάβασα να δίνεται τέτοια επιλογή! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά! 

 

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα νεοτερα σχόλια παρά κάποια που έπεσε το μάτι μου. 

  Δηλαδή σε περίοδο απαγορευσης κυκλοφορίας μπορούν τα παιδιά συνοδευόμενα με ένα γονέα να κάνουν βόλτα το τετράγωνο ή να κάνουν ποδήλατο στην γειτονιά? Και αν ναι με ποια επιλογή στο έγγραφο? 

 

Επίσης μπορείς να μπεις σε μία εκκλησία να αναψεις ένα κεράκι?  Δεν διάβασα να δίνεται τέτοια επιλογή! 

Και βέβαια μπορούν. Είναι το νούμερο 6. Περπάτημα στην γειτονιά για αθλητικούς λόγους  ή βόλτα με το κατοικίδιο. Εγώ αυτό βάζω. Για την εκκλησία δεν ξέρω σίγουρα γιατί δεν με έχει απασχολήσει αλλά αν είναι ανοιχτή η εκκλησία, υποθέτω πως μπορείς να προσευχηθείς ή να ανάψεις ένα κεράκι.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δηλαδή σε περίοδο απαγορευσης κυκλοφορίας μπορούν τα παιδιά συνοδευόμενα με ένα γονέα να κάνουν βόλτα το τετράγωνο ή να κάνουν ποδήλατο στην γειτονιά? Και αν ναι με ποια επιλογή στο έγγραφο? 

Κι εγώ το 6 βάζω. αλλά πάει μόνο μαζί μου ο μικρός γιατί ο άντρας μου βγαίνει για περπάτημα γυμναστικής μόνος του κ έχουμε αναρωτηθεί μήπως αν στείλουμε δύο φορές τη μέρα από το ίδιο όνομα έξοδο για περπάτημα, μας μπλοκάρει το σύστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά! 

 

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα νεοτερα σχόλια παρά κάποια που έπεσε το μάτι μου. 

  Δηλαδή σε περίοδο απαγορευσης κυκλοφορίας μπορούν τα παιδιά συνοδευόμενα με ένα γονέα να κάνουν βόλτα το τετράγωνο ή να κάνουν ποδήλατο στην γειτονιά? Και αν ναι με ποια επιλογή στο έγγραφο? 

 

Επίσης μπορείς να μπεις σε μία εκκλησία να αναψεις ένα κεράκι?  Δεν διάβασα να δίνεται τέτοια επιλογή! 

 

Με το παιδί βόλτα βέβαια εφόσον τηρούνται αποστάσεις.

Στην εκκλησία όχι δεν νομίζω,   δεν ανήκει στην έξοδο που δεν μπορεί να παραλειφθεί.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι εγώ το 6 βάζω. αλλά πάει μόνο μαζί μου ο μικρός γιατί ο άντρας μου βγαίνει για περπάτημα γυμναστικής μόνος του κ έχουμε αναρωτηθεί μήπως αν στείλουμε δύο φορές τη μέρα από το ίδιο όνομα έξοδο για περπάτημα, μας μπλοκάρει το σύστημα. 

Δε μπλοκάρει. Εγώ βγάζω βόλτα τη μικρή με το καρότσι να κοιμηθεί και το βραδάκι πάω μόνη για τρέξιμο. Στέλνω δηλαδή το 6 δυο φορές. Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωvω χρειαζετε απλως χροvος για vα βρεθει μια στρατιγικη αποτελεσματικη εvαvτιοv του ιου σε αυτο βοηθαει η καραvτιvα . Τωρα δεv υπαρχουv μεσα για τιποτα ουτε για αvιχvευση ουτε για ιαση . Οσο περισσοτερο χροvο κερδιζουμε τοσο πιο διαχειρισιμες απωλειες

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...