Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Και εγώ κρυουλιαρα είμαι αλλά θέλω καθαρό αέρα, οπότε απλά ντύνομαι καλά ή ανεβάζω τη θέρμανση (ξέρω καθόλου οικολογικό!). Επίσης θεωρώ σημαντικό το παιδί να βγαίνει κάθε μέρα έξω οπότε μερικές φορές τον βγάζω ακόμα και ψυχαναγκαστικά. Το σούπερ μάρκετ ή την επίσκεψη δεν την θεωρώ "έξω". Εντάξει σίγουρα υπάρχουν μέρες που δεν προλαβαίνουμε ή που βαριομαστε ή νοιώθω κουρασμένη οπότε δεν βγαίνουμε. Επίσης τώρα με την καταντινα βγαίνουμε λίγο γιατί δεν είναι και εύκολο (κλειστές παιδικές, μάσκες κτλ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

13 hours ago, Anna3011 said:

Αν πάντως θεωρώ κάτι δεδομένο είναι ότι η υπερπροστασία, το βαρύ ντύσιμο και το σύνδρομο της ζακέτας πολλών μαμάδων σίγουρα καλό δεν κάνουν.

Πραγματικά συμφωνώ στο 100%!

Ο άντρας μου φοράει μόνιμα καλοκαιρινά, ακομα και τον Γενάρη, ακόμα και στα χόνια, απλά εκεί βάζει ένα αμάνικο μπουφάν από πάνω. Κρυώνει λέει απλά δεν το ενοχλεί, αντίθετα θα τον ενοχλούσε να φοράει κάτι πιο βαρύ, ο γιος μου είναι το ίδιο, αυτή την στιγμή φοράει φανελάκι, και δεν έχω προλάβει να ανάψω καλοριφέρ ακόμα.

Όταν ο μικρός είχε πάθει πνευμονία στα 2 του  ο γιατρός μου είπε πως αυτός είναι ο χειρότερος καιρός- φθινόπωρο- , τα παιδιά ζεσταίνονται και οι γονείς τα ντύνουν βαριά, αυτό σίγουρα επιβαρύνει την κατάσταση. Εκ τοτε τον ντύνω τόσο βαριά όσο θέλει ο ίδιος. Πολλές φορές τον βλέπω και κρυώνω όμως ο ίδιος νιώθει καλά οπότε δεν του επιβάλω κάτι άλλο.

 

Για το έξω των παιδιών και εμένα ο γιος μου έχει μάθει έξω, ότι καιρό και αν έχει ότι μέρα και αν είναι..Από μικρός είχε παιδικό, δραστηριότητες και τις ελεύθερες ημέρες έξω βόλτα, όμως κορίτσια αυτό εμένα με τον καιρό με κούρασε, το καλοκαίρι έφευγα από το σπίτι 7:30 το πρωί και γυρνούσα 9:30, γιατί μετά το σχολείο είχε κολύμβηση μετά την κολύμβηση ήθελε ποδίλατο πατίνι κτλ...Το χειμώνα το ίδιο απλά επειδή νυχτώνει νωρίτερα δεν γυρνάμε 9:30 αλλά 8. Νιώθω όμως ότι όλο αυτό με κουράζει πάρα πολυ, εσείς δεν κουράζεστε? Τώρα με την καραντίνα καθημερινές δεν μπορώ να τον βγάζω έξω το πρωί γιατί δουλεύω από το σπίτι, όταν τον κρατάει ο άντρας μου που δεν δουλεύει από το σπιτι βγαίνουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μια απορία... Όντως το έχω ακούσει πολλές φορές ότι δεν αρρωσταίνουμε από το κρύο, οπότε ακόμα κ πολύ κρύο να κάνει, να βγαίνουμε. Αλλά αν είναι έτσι πως γίνεται πχ τον ύπνο αν τύχει να είμαι λίγο ξεσκέπαστη την επόμενη μέρα να νιώθω τον λαιμό μου κάπως η έτοιμη να με πιάσει συνάχι?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ε πώς δεν είναι κουλτούρα! οι νέοι γονείς γενικα το έχουμε ξεπεράσει, αλλά δεν το έχουν οι μεγαλύτεροι, να ντυθεί καλά να μην κρυώσει κλπ; Ή να μη βγει έξω στο κρύο, που κρύο είναι οι 10 βαθμοί πχ....

 

Εχω γράψει κ άλλη φορά το παράδοξο στο σχολείο: έρχεται ο άλλος μισό άρρωστος κ στο διάλειμμα που αερίζουμε, θέλει να μείνει μέσα γιατί κρυώνει. Δηλαδή πλήρης παραλογισμός. Έρχεσαι άρρωστος για να κολλήσεις τους άλλους κ δεν θες να βγεις έξω για να μην κρυώσεις!!!! 

κ οι παλιοι γονεις μας βγαζαν εξω απλα ειχαν ενα κολλημα με τα πολλα ρουχα ακομα κ αν δεν κανει τρομερο κρυο. το θεμα ειναι οτι παλια πιστευαν οτι μονο το κρυο κανει την ζημια κ οχι η επαφη με πολυ κοσμο. 

το κρυο εξασθενει την αμυνα του οργανισμου κ ο οργανισμος μετα ειναι πιο ευαλωτος στους ιους γιαυτο κ οσοι ειναι κρυουλιαριδες νιωθουν ασχημα στο κρυο  ας ειναι καλα ντυμενοι ο οργανισμος θελει περισσοτερη ενεργεια κ σιγα σιγα εξασθενει αν εισαι αμαθος .

οποτε δικαιολογητε αυτο με εμας εδω οταν ξεκιναει το πολυ κρυο να μην μπορουμε να βγουμε εξω. 

τα παιδια επειδη ειναι πολυ νεα κ εχουν αντοχες κ κινουνται γενικα περισσοτερο ειναι πιο ανθεκτικα. 

οποτε ειναι λιγο στο dna μας να μην αντεχουμε τα πολλα κρυα κ αφου δεν αντεχουμε εμεις να μενουν κ τα παιδια πιο πολυ μεσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω 7/12 πρωτοβάθμια κ 14/12 δευτεροβάθμια, μάλλον στις 7 εποχιακά καταστήματα  κ στα μέσα τα υπόλοιπα κ γύρω στις 20 εστίαση με περιορισμούς. Φαίνεται ότι σταθεροποιήθηκαν τε κρούσματα, να δούμε αν θε πέσουν στα 1000 από βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα τι θα κάνετε; Με έχει πιάσει απελπισία. Όχι που δεν θα πάμε, το ξέραμε εξ αρχής ότι δεν θα ταξιδεύαμε φέτος τον χειμώνα. Αλλά δεν περίμενα ότι θα τα περνούσαμε σε τέτοιο κλίμα, είχαμε σκεφτεί ότι θα φέρναμε σπίτι κάποιον φίλο απ' αυτούς που έχουν ξεμείνει εδώ καμιά μέρα, για να έχουμε και λίγη παρέα. Τώρα ποιος ξέρει τι θα ισχύει. Το Πάσχα μόνοι μας εδώ το συνήθισα, αλλά είναι αλλιώς, ο κόσμος είναι έξω, κάποιος από τη γειτονιά περνούσε κ έπινε ένα κρασί, ή πηγαίναμε εμείς,  ακόμα και πέρσι υπήρχε κίνησε σε μπαλκόνια και αυλές, κυκλοφορήσαμε λίγο στη γειτονιά και ανταλλάξαμε ευχές κλπ. Τώρα μέσα στη μαύρη μαυρίλα. Η ειρωνεία είναι ότι το νησί κανονικά άδειαζε τα Χριστούγεννα και πάθαιναν κατάθλιψη όσοι έμεναν πίσω. Τώρα λογικά δεν θα αδειάσει, αλλά πάλι στην κατάθλιψη θα είμαστε.  Βέβαια είναι πώς έχει μάθει κανείς, εγώ μεγάλωσα με τραπέζια κάθε μέρα, σε όλους τους συγγενείς, γενικά πολλή κίνηση. Ο άντρας μου μεγάλωσε θεωρώντας οικοπγενειακό τραπέζι να κάτσουν γονείς και παιδιά, άντε και οι παππούδες, σπάνια έκαναν κάτι άλλο στις γιορτές ειδικά, δεν μαζεύονταν δηλαδή μεγάλα σόγια. Οπότε δεν καταλαβαίνει τη διαφορά και το έχω ακούσει και από άλλους, που δεν καταλαβαίνουν γιατί είναι άσχημο να κάτσει μια οικογένεια σε ένα εορταστικό τραπέζι. Εμένα μου φαίνεται άδικος κόπος. Τι νόημα έχει να στολίσεις, να κάνεις ένα ωραίο φαγητό, και να μην το δει κανενας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Να σου πω την αλήθεια, μια χαρά μου φαίνεται Χριστούγεννα με τους τέσσερις μας, ίσα ίσα το βλέπω σαν ευκαιρία για ξεκούραση, από το κλασσικό εορταστικό τραπέζι που μαζεύονται πολλά άτομα. Έχω φίλες που μένουν μόνες, οι οποίες το Πάσχα ήταν μόνες τους, το να κάνει κάποιος Χριστούγεννα ολομόναχος είναι το άσχημο. Δύο άτομα κ πάνω δεν είσαι μόνος.

Πιο πολύ με στεναχωρεί ότι τα παιδια που περιμένουν πώς κ πως τα Χριστούγεννα κάθε χρόνο δεν θα ζήσουν όλο αυτό το εορταστικό κλίμα με γιορτές, χριστουγεννιάτικα χωριά κλπ

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Φυσικα κι έχει νόημα.το κάνεις για εσάς και κυρίως για το παιδι.

Από κει και πέρα η φραση" να μην το δει κανενας" κρύβει μεγαλη συζήτηση που δεν είναι για ένα φόρουμ.

Από μικρή, όταν για διάφορους λόγους γίνονταν λιγότερα τραπέζια ή μαζευόμασταν λιγότερα άτομα, επειδή είχε σχέση με πένθη, το θεωρούσα μοναξιά. Όσο ζούσε η γιαγιά μου κάναμε πχ Πάσχα στο χωριό με σούβλισμα κ πολλούς συγγενείς. Μετά αρχίσαμε να αραιώνουμε. πχ η θεια μου δεν ερχόταν γιατί ο άντρας της είναι της νοοτροπίας ότι οικογένεια είναι οι 4. Από τότε λοιπόν που μέναμε στο χωριό οι 4 κ ο παππούς, η κυριακή του πάσχα ήταν απλα μια ακόμα βαρετή κυριακή με μόνη διαφορα το κοκορέτσι. Ή την αλλαγή του χρόνου πάλι, κάποιες φορές που έρχονταν περίεργα τα πράγματα κ ούτε πηγαίναμε ουυε έρχονταν, ήταν πολύ θλιβερό. Μετά θυμάμαι μια φάση να παρακαλάμε τη μαμα μου να βρει τον οποιονδήποτε να φέρει σπίτι για ρεβεγιόν, όταν ο παππούς μ είχε μεγαλώσει αρκετά κ δεν μπορούσε να ακολουθεί σε αλλά σπίτια, κ δεν γινόταν να τον αφήσουμε μόνο του. Πραγματικά το να κάνουμε γιορτές μόνο με τους γονείς μου ήταν ο,τι πιο θλιβερό έχω ζήσει στα εφηβικά μου χρόνια κ λυπάμαι πολύ που θα το ζήσω φέτος. από την άλλη έχω τη χαρά ότι θα είμαστε σπίτι μας κ θε έχουμε στολίσει κλπ, γιατί κάθε χρόνο φεύγαμε κ το είχα λίγο κ αυτό παράπονο. Όμως η συνήθεια είναι συνήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τα Χριστούγεννα τι θα κάνετε;

Δεν έχω ιδέα! Σίγουρα δεν θα δω τους γονείς και τα πεθερικά μου. Πάντως εδώ που τα λέμε μου φαίνεται αστείο να ανοίξουν τα σχολεία η αγορά και να μας πουν κάνετε Χριστούγεννα μόνοι σας. Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με ποσο κόσμο καθημερινά , το τραπέζι πχ με τα ξαδέρφια του θα είναι το επικίνδυνο? Τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Τα σχολεία είναι σίγουρο ότι θα ανοίξουν όμως, δεν το πολυκαταλαβα

Είπαν θα τα ανοίξουν στις 7 του μήνα, δεν ξέρω μου φαίνεται πολυ επικίνδυνο! Μπορεί να είμαι υπερβολική, μπορεί να το βλέπω έτσι επειδή έχω αγχωθεί πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγο καιρό διάβασα ένα σενάριο ότι αν δεν είναι πολύ άσχημα τα πράγματα θα επιτρέπονται οι συναθροίσεις σε σπίτια τα Χριστούγεννα και μάλιστα 10 άτομα.

 

Κι εγώ παρόμοιας φιλοσοφίας με την Έσπερος είμαι. Το να είναι η Πρωτοχρονιά και τα Χριστούγεννα σαν μια οποιαδήποτε άλλη μέρα που είναι μόνο παιδια-γονεις μου φαίνεται χωρίς νόημα. Τα είχα συνηθίσει πολύ εορταστικά. Πέρα από την αλλαγή του χρόνου που ήμασταν με τα αδέλφια των γονιών μας, είχαμε και σχεδόν κάθε μέρα του 15ημερου κι από μια επίσκεψη ή τραπεζι. Στη γιαγιά, στις αδελφές της γιαγιάς, σε βαφτιστηρια, ή να έρχονται οι νονες μας κλπ. Όσο πέρασαν τα χρόνια και κάποιοι πέθαναν αραιωσαν αυτά και φτάσαμε κάπου στην εφηβεία ή φοιτήτριες να κάνουμε αλλαγή του χρόνου μόνο με τους γονείς. Σαν οποιοδήποτε βράδυ δηλαδή. Και δεν μου άρεσε καθόλου, ήθελα κι εγώ να έρθει έστω και ένας (ή να πάμε εμείς σε άλλο σπίτι). Ίσως παίζει ρόλο και που είχα γονιους εκπαιδευτικούς, οπότε στην καθημερινότητα είχαμε πολύ χρόνο μαζί και δεν μας έλειπε αυτο. Ίσως άλλες οικογένειες που δεν έχουν πολύ χρονο μαζί στην καθημερινότητα να απολαμβάνουν περισσότερο τη χριστουγεννιάτικη συνάθροιση μεταξύ τους. Επίσης ξέρω ότι πολλοί όταν ήταν φοιτητές μπορεί να ήταν στην αλλαγή του χρόνου μόνο με τους γονείς τους αλλά μετά έβγαιναν με παρέες, οπότε ίσως γι'αυτό δεν τους πείραζε. Ούτε εγώ ούτε η αδερφή μου δεν έτυχε να έχουμε παρέες που να βγαίνουν το πρωτοχρονιάτικο βράδυ (εμένα όλες οι φοιτητικές μου παρέες ήταν από άλλες πόλεις οπότε τις γιορτές τις περνούσαν στα μέρη τους). Πάντως και ο άντρας μου είχε συνηθίσει πολλά άτομα στις γιορτές, εκείνου είχαν πολλά αδέρφια οι γονείς του. Αλλα σχεδον από τότε που γνωριστήκαμε έτυχαν διάφορες συγκυρίες με θέματα υγείας που τελικά πάλι χωρίς κόσμο ήμασταν. Πηγαιναμε βέβαια σε φίλους μέσα στις γιορτές αλλά όλες οι αλλαγές του χρόνου (καλά 3 φορές ήταν όλες κι όλες) έτυχαν μοναχικά. Φέτος είμαστε πρώτη χρονιά στο καινούργιο σπίτι, θα είχαμε το πρώτο μας δέντρο (δεν έχουμε πάρει ακόμη, ελπίζω να ανοίξουν να πάρουμε), θα ερχόταν κόσμος... Να δούμε. Και το Πάσχα πάλι το περιμέναμε που θα ήταν το πρώτο μας εδώ, να ερχόταν κανένας. Κι έχουμε και αυλή για σουβλισμα. Αλλά με όλα αυτά, οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς δεν έχουν έρθει καν ποτέ στο σπίτι ασχέτως γιορτών, γιατί ήρθαμε λίγο πριν τον κορωνοιο. Μόνο την καθαρά Δευτέρα προλάβαμε οριακά και ήρθαν κάποιοι, και 3 παρέες φίλων το καλοκαίρι. Ακόμα και τα πρώτα γενέθλια του μωρού έπεσαν στην καραντίνα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι δεν εχω αντίρρηση να κάνω κάποιες θυσίες.θα ήθελα όμως την ελευθερία μου.να παω μια βόλτα με το αυτοκίνητο χωρις να απαγορευεται κ να βγω σε ένα ήσυχο μέρος στη φύση.θα ήθελα να ανοιξουν τα σχολεια.

Δεν έχω κανένα παράπονο από την τηλεκπαιδευση αλλα δεν είναι για πολύ.

Επιπλέον δεν ξερω τι οδηγίες έχει δώσει το κράτος για τα δίδακτρα που φυσικα είναι ένα θέμα κι αυτο.Δεν ξερω πως ταχεχουν ζυγίσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Από μικρή, όταν για διάφορους λόγους γίνονταν λιγότερα τραπέζια ή μαζευόμασταν λιγότερα άτομα, επειδή είχε σχέση με πένθη, το θεωρούσα μοναξιά. Όσο ζούσε η γιαγιά μου κάναμε πχ Πάσχα στο χωριό με σούβλισμα κ πολλούς συγγενείς. Μετά αρχίσαμε να αραιώνουμε. πχ η θεια μου δεν ερχόταν γιατί ο άντρας της είναι της νοοτροπίας ότι οικογένεια είναι οι 4. Από τότε λοιπόν που μέναμε στο χωριό οι 4 κ ο παππούς, η κυριακή του πάσχα ήταν απλα μια ακόμα βαρετή κυριακή με μόνη διαφορα το κοκορέτσι. Ή την αλλαγή του χρόνου πάλι, κάποιες φορές που έρχονταν περίεργα τα πράγματα κ ούτε πηγαίναμε ουυε έρχονταν, ήταν πολύ θλιβερό. Μετά θυμάμαι μια φάση να παρακαλάμε τη μαμα μου να βρει τον οποιονδήποτε να φέρει σπίτι για ρεβεγιόν, όταν ο παππούς μ είχε μεγαλώσει αρκετά κ δεν μπορούσε να ακολουθεί σε αλλά σπίτια, κ δεν γινόταν να τον αφήσουμε μόνο του. Πραγματικά το να κάνουμε γιορτές μόνο με τους γονείς μου ήταν ο,τι πιο θλιβερό έχω ζήσει στα εφηβικά μου χρόνια κ λυπάμαι πολύ που θα το ζήσω φέτος. από την άλλη έχω τη χαρά ότι θα είμαστε σπίτι μας κ θε έχουμε στολίσει κλπ, γιατί κάθε χρόνο φεύγαμε κ το είχα λίγο κ αυτό παράπονο. Όμως η συνήθεια είναι συνήθεια! 

ενταξει ενα φιλικο ζευγαρι που κ αυτο δεν εχει συγγενης στο νησι κ δεν θα παει πουθενα κ ξερετε οτι γενικα προσεχει νομιζω μπορειτε να το δειτε για ενα φαγητο δεν χρειαζετε να ειστε ολομοναχοι.. κ εμεις σογια δεν θα μαζευτουμε μονο τους γονεις που ετσι κ αλλιως τους βλεπουμε αφου δεν δουλευουμε δεν παμε πουθενα .  

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγω πάλι δεν εχω αντίρρηση να κάνω κάποιες θυσίες.θα ήθελα όμως την ελευθερία μου.να παω μια βόλτα με το αυτοκίνητο χωρις να απαγορευεται κ να βγω σε ένα ήσυχο μέρος στη φύση.θα ήθελα να ανοιξουν τα σχολεια.

Δεν έχω κανένα παράπονο από την τηλεκπαιδευση αλλα δεν είναι για πολύ.

Επιπλέον δεν ξερω τι οδηγίες έχει δώσει το κράτος για τα δίδακτρα που φυσικα είναι ένα θέμα κι αυτο.Δεν ξερω πως ταχεχουν ζυγίσει.

Αν ισχύει ότι και στην προηγούμενη καραντίνα δεν έχουν δώσει καμία οδηγία, αφήνουν ουσιαστικά να το λύσουν οι γονείς με τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αν ισχύει ότι και στην προηγούμενη καραντίνα δεν έχουν δώσει καμία οδηγία, αφήνουν ουσιαστικά να το λύσουν οι γονείς με τα σχολεία.

Νομιζω οτι κατι ειχε βγει.Πολλοι πληρωσαν κανονικά.Εσεις σε ιδιωτικο πατε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Νομιζω οτι κατι ειχε βγει.Πολλοι πληρωσαν κανονικά.Εσεις σε ιδιωτικο πατε?

Nαι ιδιωτικό (είναι παιδικός που έχει τμήματα νηπίου και προνηπίου), έχω πληρώσει κανονικά τον Νοέμβριο (πληρώνουμε 1 του μήνα),  έχω πληρώσει και δραστηριότητες ο οποίες γίνονται μέσα στο σχολείο, στα χρήματα που δίνουμε περιλαμβάνεται η φύλαξη και το φαγητό του, υπηρεσίες τις οποίες δεν μας παρέχει το σχολείο αυτές τις ημέρες. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής πιστεύω πως το σχολείο μας θα τακτοποιήσει το θέμα αυτό μόλις ανοίξει το σχολείο όπως έκανε και στην πρώτη καραντίνα, διαχειρίστηκαν τόσο σωστά και άμεσα το θέμα το που δεν χρειάστηκε ούτε τηλέφωνο να πάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Έσπερος said:

Τα Χριστούγεννα τι θα κάνετε; Με έχει πιάσει απελπισία. Όχι που δεν θα πάμε, το ξέραμε εξ αρχής ότι δεν θα ταξιδεύαμε φέτος τον χειμώνα. Αλλά δεν περίμενα ότι θα τα περνούσαμε σε τέτοιο κλίμα, είχαμε σκεφτεί ότι θα φέρναμε σπίτι κάποιον φίλο απ' αυτούς που έχουν ξεμείνει εδώ καμιά μέρα, για να έχουμε και λίγη παρέα. Τώρα ποιος ξέρει τι θα ισχύει. Το Πάσχα μόνοι μας εδώ το συνήθισα, αλλά είναι αλλιώς, ο κόσμος είναι έξω, κάποιος από τη γειτονιά περνούσε κ έπινε ένα κρασί, ή πηγαίναμε εμείς,  ακόμα και πέρσι υπήρχε κίνησε σε μπαλκόνια και αυλές, κυκλοφορήσαμε λίγο στη γειτονιά και ανταλλάξαμε ευχές κλπ. Τώρα μέσα στη μαύρη μαυρίλα. Η ειρωνεία είναι ότι το νησί κανονικά άδειαζε τα Χριστούγεννα και πάθαιναν κατάθλιψη όσοι έμεναν πίσω. Τώρα λογικά δεν θα αδειάσει, αλλά πάλι στην κατάθλιψη θα είμαστε.  Βέβαια είναι πώς έχει μάθει κανείς, εγώ μεγάλωσα με τραπέζια κάθε μέρα, σε όλους τους συγγενείς, γενικά πολλή κίνηση. Ο άντρας μου μεγάλωσε θεωρώντας οικοπγενειακό τραπέζι να κάτσουν γονείς και παιδιά, άντε και οι παππούδες, σπάνια έκαναν κάτι άλλο στις γιορτές ειδικά, δεν μαζεύονταν δηλαδή μεγάλα σόγια. Οπότε δεν καταλαβαίνει τη διαφορά και το έχω ακούσει και από άλλους, που δεν καταλαβαίνουν γιατί είναι άσχημο να κάτσει μια οικογένεια σε ένα εορταστικό τραπέζι. Εμένα μου φαίνεται άδικος κόπος. Τι νόημα έχει να στολίσεις, να κάνεις ένα ωραίο φαγητό, και να μην το δει κανενας;

Για τον άντρα μου είναι αδιαπραγματευτο να περάσουμε την ημέρα των Χριστουγέννων με κόσμο εκτός της οικογένειας, δηλαδή γονείς με παιδιά. Κανονικά θα βλέπαμε κόσμο την προηγούμενη και τις επόμενες μέρες. Φέτος, θα δούμε πάλι, αλλά πολύ λιγότερο. Ουσιαστικά μια ακόμη οικογένεια με παιδί στην ηλικία της μεγάλης και ίσως κι άλλη μια, μια επόμενη μέρα. Δεν με πειράζει όμως, έχουμε αποφασίσει να περάσουμε αυτά τα Χριστούγεννα εντελώς οικογένειακα, plus ότι δεν θα ερθει και η μαμά μου, που όταν έρχεται συμπεριφερεται εντελώς σαν φιλοξενούμενη, οπότε και απλά κουραζομαι παραπάνω και δεν το έχω φέτος με την κούραση. Αλλά να σου πω την αλήθεια, φέτος ανυπομονώ για τα Χριστούγεννα περισσότερο από άλλες χρονιές, γιατί φέτος η μεγάλη μου κόρη καταλαβαίνει! Φέτος είναι η χρονιά που θα χτίσουμε τις οικογενειακές μας παραδόσεις για τα Χριστούγεννα που κατά προτίμηση θα ήθελα να ακολουθούμε κάθε χρόνο. Ήδη έχουμε καθίσει με την μεγάλη και βλέπουμε ίδιες για το ποια γλυκά να φτιάξουμε, βλέπουμε βίντεο και πως βγαίνουν στο τέλος και διαλέγουμε τι θα κάνουμε. Μέχρι στιγμής θα κάνουμε κουραμπιέδες, panettone και είπαμε ότι θα χτισουμε ένα σπίτι με τα κλασσικά μπισκότα που τρώνε εδώ τα Χριστούγεννα, νομίζω στα αγγλικά τα λένε gingerbread, και έχει πει ότι θέλει να τα στολίσει ροζ! Θα στολίσουμε μαζί το δέντρο, έχει ήδη γράψει στον παιδικό ένα γράμμα στον Αι Βασίλη που του είπε ότι θέλει ένα ροζ δώρο. Γενικά δεν με πειράζει που θα είναι πιο μοναχικά, γιατί είναι τόσο ενθουσιασμενη η κόρη μου φέτος με τα Χριστούγεννα που νομίζω ότι αν είχαμε πολύ κόσμο θα έχανα λίγο αυτές τις στιγμές μαζί της. Ξέρεις, πολύς κόσμος, πολύ βαβούρα κλπ. Επίσης είπαμε ότι θα πηγαίνουμε βόλτες στην πόλη να βλέπουμε τα φωτακια και τα δέντρα που ειδικά τώρα που δεν έχει τουρίστες είναι τελεια, και λογικά θα έχουμε και χιόνι οπότε θα πηγαίνουμε για έλκηθρο με την μικρη και η μεγάλη θα δοκιμάσει για πρώτη φορά να κάνει σκι. Γενικά, πολλά καινούργια πράγματα φέτος που όσο το σκέφτομαι τόσο χαίρομαι που δεν θα έχουμε πολύ κόσμο όλη την ώρα. Όσο για το φαγητό εκείνης της ημέρας το μενού μας είναι στανταρ κάθε χρόνο με κόσμο ή χωρίς και το επιμελείται ο άντρας μου, ο οποίος κάθε χρόνο θέλει να ακούει ότι φέτος είναι και πιο νόστιμο. Δεν με πειράζει που βάζουμε τα καλά μας και δεν μας βλέπει κανείς άλλος. Γενικά ειδικά φέτος δεν με πειράζει που θα είμαστε μόνοι μας και αυτό λόγω της μεγάλης που χαίρεται τόσο μα τόσο με τα Χριστούγεννα. Ίσως αν συνέβαινε περυσι να με πείραζε, αλλά φέτος οχι. 

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 πολύ ωραία τα λες! Εμένα μου έφτιαξες τη διάθεση! Έβαψα και εγώ μαλλί μόνη μου!

Και εγώ με την οικογένεια μου, όπως η Εσπέρος, είχαμε συνέχεια τραπεζώματα και επισκέψεις σε συγγενείς, και πολύ μου άρεσε! Μετά την αλλαγή του χρόνου, οι "μεγάλοι" πιάνανε χαρτάκι και εμέις οι νέοι πηγαίναμε για κλάμπινγκ και χορό, με τα ξαδέρφια μου ή με φίλους. Πηγαίναμε βέβαια και τις βόλτες μας μόνοι μας σαν οικογένεια. Αγαπημένες γιορτές ήταν το 2000 όπου είχα γυρίσει από Παρίσι όπου ζούσα , για Χριστούγεννα, και μου επιφύλασσαν έκπληξη οι δικοί μου, millenium στην Ιταλία οι 4 μας. Είχαμε περάσει μαγικά. Όταν πήγα στο σπίτι μου, έκανα πάντα παραμονή Χριστουγέννων μεγάλο τραπέζι σε φίλους, και παίζαμε παιχνίδια και διασκεδάζαμε μέχρι το πρωί.

Όταν γέννησα, κάτι που συνέπεσε  με την απώλεια του μπαμπά μου, 'εχασα την όρεξη για να κάνω το οτιδήποτε. 3 χρόνια τώρα είμαι "εμείς δεν είμαστε τώρα να ξεβολευόμαστε και να ταλαιπωρούμαστε, είμαστε κουρασμένοι. Ακόμη έτσι αισθάνομαι. Φέτος σκέφτομαι μήπως έρθει η αδερφή μου με τον ανιψιό μου και τη μαμά μου και κάνουμε ρεβεγιόν στο σπίτι. Βέβαια το παιδί δεν θα αντέξει να κάνει αλλαγή χρόνου.. Πέρσι πάντως κάτι είχαμε κάνει από βόλτες, είχαμε πάει και στο χωριό του Άη Βασίλη.. Επίσης περίμενα πώς και πώς την πρώτη χριστουγεννιάτικη γιορτή του μικρού στον παιδικό, αλλά μάλλον φωτογραφίες θα στείλουν.. χάνουμε πολύτιμες στιγμές..

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

αυτο ακριβως θα κανουμε.θα φτιαξω καλο φαγητο,θα βαλουμε τα καλα μας,μην σου πω κ παπουτσια:),χριστουγεννιτικη μουσικη,κ θα δουμε κ χριστουγεννιατικη ταινια με τα παιδια το βραδυ(μαλιστα εχω σκοπο να βαψω μαλλι μονη,κ εκεινες τις μερες να φοραω τακουνια κ να βαφτω:-P,μαλλον με βαρεσε η καραντινα:confused:)

παραμονη θα καλεσουμε συγγενεις με βιντεοκληση να πουνε τα καλαντα

δωρα ανταλλασουμε πρωτοχρονια,δ ξερω καν αν θα δουλευει ο αντρας μου εκεινες τις μερες.

παραμονη πρωτοχρονιας σκεφτομαι για κρασι κ συνοδευτικα με τον συζηγο

απο γλυκα μαλλον θα παρω ετοιμα κ θα κανω βασιλοπιτα

με εριξε πολυ ψυχολογικα που δ θα περασουμε τις γιορτες με συγγενεις γτ μενουμε σε διαφορετικους νομους.οταν μεναμε στην ιδια πολη δ το θεωρουσα απαραιτητο.πλεον ομως το ζητανε τα παιδια.ειδικα οταν οι γονεις μου στην ουσια μενουνε μαζι με τα αδερφια μου κ βλεπουν καθημερινα τα αλλα εγγονια

αλλα λογω των παιδιων θα το ξεπερασω κ θα φροντισω να περασουμε ωραια οι 4μας,ετσι γιορτασαμε κ τα γενεθλια του μικρου.κ ηταν πολυ δυσκολο για ενα 4χρονο,που μαλιστα φετος ηθελε να καλεσει ολους τους συμμαθητες του

αναγκαστικα θα το δω αλλιως,γτ αλλιως θα πεσουν σε καταθλιψη τα μικρα

εδω οι φιλοι μας εχουν τους συγγενεις τους,οποτε δ υπολογιζουμε σε παρεα

εγω το εχω συνηθισει

με τα παιδια μωρα πολλες φορες καναμε αλλαγη κ πασχα στο σπιτι,μην σου πω κοιμομασταν κιολας

εχουμε κανει κ μονοι με τον αντρα μου οταν μεναμε αθηνα

εχω κανει κ οικογενειακα,κ με φιλους,κ σε σπιτι,κ εξω

μια χρονια οταν ημουν παιδι ο μπαμπας μου δουλευε βραδυ παραμονης πρωτοχρονιας κ για να μην ειμαστε στο σπιτι χωρις εκεινον αλλαξαμε χρονια στην πλατεια,ειχε εκδηλωσεις.μια χρονια οι γονεις μου πηγαν ταξιδι κ εγω δ ηθελα να ακολουθησω,κ εκανα με τους γειτονες γιορτες:-D

τωρα με τα παιδια μου φαινεται πιο δυσκολο,γτ σκεφτομαι την δικη τους ψυχολογια

Να τον χαίρεσαι κοπέλα μου, όντως τώρα τον Νοέμβριο είχατε γενέθλια εσείς... Γερος κ τυχερός κ υγεία κορίτσια πάνω απ' όλα σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...