Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kine είπε:

 

Μπορείς να έχεις οποιαδήποτε συγκεχυμένη άποψη σου για το θέμα της εκκλησίας.

Αυτό που επισημαίνω, είναι ότι αυθαίρετα έχεις αποφανθεί (δηλαδή ο λόγος σου αυτό εκφράζει), ποιος κόλλησε πού, ποιος είναι πιο μεταδοτικός από ποιον και με ποιον τρόπο. Και αυτό δείχνει την εμπάθεια προς τον συγκεκριμένο χώρο. Κατά τον ίδιο τρόπο, που δείχνει εμπάθεια να ρίχνω το βάρος της διασποράς στους μετανάστες ή τους τουρίστες ή αυτούς που πάνε στα σουπερ μάρκετ ή στα κομμωτήρια, αν δεν έχω συγκεκριμένα δεδομένα, που να αποδεικνύουν ότι το συγκεκριμένο μέρος ή άνθρωποι, αποτέλεσαν πηγή μολυσμού περισσότερο από την γενική τάση διασποράς.

 

Σε δεύτερο επίπεδο, κρίνεις από έξω.  Ονομάζεις εγκληματικό, κάτι που απλώς δεν καταλαβαίνεις. Είναι εγκληματικό όμως, να χρησιμοποιείται με τέτοια ελαφρότητα η λέξη "εγκληματικό" προς οποιονδήποτε και οτιδήποτε, δεν μας αρέσει. Ετσι απλά.

Πρέπει να έχει διαπραχθεί έγκλημα και να έχει ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ τόσο το έγκλημα, όσο και ο ένοχος για να τον χαρακτηρίσεις εγκληματία. Ειδάλλως, συκοφαντείς κακόβουλα και χωρίς συστολές, για λόγους ιδιοτέλειας, που εσύ γνωρίζεις.

 

Μπορεί να βρίσκεις πλήρως περιττή την ύπαρξη εκκλησίας, λειτουργίας ή οτιδήποτε άλλο, δεν αποτελεί μέρος της δικής σου πραγματικότητας. Θα ήταν φρόνιμο όμως να μην αποφαίνεσαι για τα κίνητρα και τις σκοπιμότητες του εκκλησιαστικού χώρου ή των πιστών, εφόσον δεν έχεις ουδεμία σχέση με αυτούς και δεν έχεις καμία απολύτως ιδέα (και δεν σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις) ως προς τους λόγους και τα κίνητρα των ενεργειών τους.

 

Το τί κάνουν άλλες θρησκείες και δόγματα, το κρίνουν εκείνοι με βάση το δόγμα τους ακριβώς. Το οποίο (δόγμα) πρέπει να γνωρίζουμε προκειμένου να σχολιάζουμε περί αυτού. Για την δική σου αντίληψη, όλα είναι "θρησκείες" και "δόγματα", με τον ίδιο τρόπο που λες "σύλλογος" ή "ομάδα". Επειδή εσένα δεν σε αφορά τί συμβαίνει ή δεν συμβαίνει μέσα στην εκκλησία και τί σημαίνει η κάθε λατρευτική πράξη και το κάθε μυστήριο για τους πιστούς, δεν μπορείς να αποφαίνεσαι ότι "δεν συμβαίνει τίποτε απολύτως που να αξίζει προάσπισης ή διατήρησης".

 

Σκέψου, πόσο δύσκολο σου είναι να κάνεις κατανοητά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ένας καθηγητής και πόσο άδικα τον μεταχειρίζονται και αλλοιώνουν τις προθέσεις και τις σκοπιμότητες του, όσοι τον κρίνουν από έξω. Κι όμως, είμαστε όλοι ανοιχτοί να ακούσουμε και να λάβουμε υπόψιν, ότι οι ενέργειες και οι κινήσεις ενός δασκάλου, δεν είναι μόνο συμφεροντολογικές και λουφαδόρικες, όπως συνήθως υπονοείται από τους διάφορους σχολιαστές της επικαιρότητας. Οτι υπάρχουν αγαθά κίνητρα και εκπαιδευτικοί με έγνοια για το αντικείμενο τους και ότι προσπαθούν το καλύτερο που μπορούν και παρόλα αυτά, οι ενέργειες σας παραποιούνται, παρερμηνεύονται και τελικά αδικήστε από την κοινή γνώμη. Κι όλα αυτά, χωρίς κανείς να θεωρεί τους εκπαιδευτικούς περιττούς στην κοινωνία.

 

Σκέψου ότι η κοινή γνώμη, αναλογίζεται την εκκλησία σαν χώρο εκδηλώσεων ή απλώς σαν αναχρονιστική γραφικότητα. Δηλαδή τελείως περιττή ή/και επιβλαβής (προ κορονοϊού, πόσο μάλλον τώρα). Ουτε σου περνά από το μυαλό, τί έγκλημα συμβαίνει εις βάρος των πιστών, αυτή την στιγμή . Τουλάχιστον μην δογματίζεις για κάτι που δεν κατανοείς, κρίνοντας χωρίς γνώση, χωρίς κριτήρια και χωρίς στοιχεία, απ' έξω.

 

ΥΓ. Από πότε το νεκρό σώμα, φέρει ζωντανό ιό και είναι μάλιστα μεταδοτικό; Τους νεκρούς από κορονοϊό τους μεταχειρίζονται σαν να είναι επικίνδυνα τοξικά απόβλητα (πράγμα ασεβές και βλάσφημο για τον νεκρό, αλλά ας το αφήσουμε στην άκρη αυτό), αλλά δεν έχω συναντήσει πουθενά οποιαδήποτε τεκμηρίωση γι' αυτή την στάση. Γνωρίζετε κάτι; Αυξάνεται η μεταδοτικότητα του ιού, μετά θάνατον;

 

 

 

Δυστυχώς kine στην παρούσα έχουν θιχτεί ανθρώπινα δικαιώματα, η οικονομία, η παιδεία, ο αθλητισμός, ο πολιτισμός, σχεδόν τα πάντα, από λογικά αλλά και από παράλογα μέτρα. Δεν μπορούμε να μπούμε στη λογική να κρίνουμε επιστημονικά τί από αυτά είναι τεκμηριωμένα από μελέτες καθώς δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις, σε αυτή τη φάση ούτε οι ίδιοι οι επιστήμονες την έχουν σε απόλυτο βαθμό. Μερικά πράγματα τα υπαγορεύει όμως η λογική. Δεν μπορεί να αρνηθεί κάνεις ότι όσο περισσότερα παιδιά μέσα στην τάξη τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος (παρά τις δημιουργικές στατιστικές που μας παρουσιάστηκαν), όπως δεν μπορεί να αρνηθεί κάνεις ότι είναι λογικό με την κοινή χρήση σκευών ίσως κάποιος να μολυνθεί. Η θεολογική προσέγγιση είναι ότι αυτό που πίνουν οι πιστοί δεν είναι κρασί αλλά το αίμα του Χριστού που φυσικά δεν μπορεί να είναι μολυσμένο. Λυπάμαι αλλά το δικό μου μυαλό αυτή την προσέγγιση δεν την αντιλαμβάνεται. Δεν το λέω ειρωνικά, ειλικρινά έχω μεγαλώσει αλλιώς αυτά μου είναι τελείως ξένα και "αξιοπερίεργα". Δεν θέλω να σε προσβάλλω, σου μιλάω για τα δικά μου βιώματα. 

Αυτό που λες για τους νεκρούς το έχω σκεφτεί και εγώ. Το θεωρώ υπερβολή αλλά κάπου άκουσα ότι το ιός όντως μπορεί να ζήσει για κάποιες μέρες μετά το θάνατο του ξενιστή. Δεν είναι τελείως περίεργο αφού ζει και σε αντικείμενα αλλά φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να μεταδοθεί από ένα νεκρό σώμα. Δεν ξέρω, όλα πλέον είναι πολύ περίεργα, τίποτα δεν μοιάζει με την προηγούμενη ζωή μας. Ούτε πλέον ξέρω με βεβαιότητα τί ισχύει από όσα διαβάζω και ακούω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz είπε:

Να ψάξεις να τις βρεις να τις διαβάσεις όλες για να έχεις άποψη. 

Εντελώς καλοπροαιρετα θα σου πω οτι έψαξα αλλά δεν βρήκα καμια.Αν θες πες μου λέξεις κλειδιά να κάνω ευχαρίστως την αναζήτηση.

Βρηκα ομως μια δημοσίευση ενός ιερέα από την Κρήτη μεψτην οποια κ συμφωνώ.

Έγραφε ότι η θεία κοινωνία ηταν μια σύμβαση κ οτιβστα χρονια που έγινε δεν μπορούσε να ληφθεί υπ όψιν η μετάδοση μικροβίων γιατι τότε δεν το γνωριζαν.

Από κει και πέρα ο συνωστισμός που παρατηρήθηκε σε αρκετές εκκλησίες κατά καιρούς δεν μπορει να αμφισβητηθεί ότι υπήρξε εστία μετάδοσης όπως άλλωστε κ καθε είδους τετοια συγκέντρωση ανθρώπων.

Δεν είναι λίγες οι κηδείες βαφτίσεις κτλ που κολλησε κοσμος κ μάλιστα χωρίς δεξιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Η αντίδραση της ελλαδικής εκκλησίας είναι κατά το ήμισυ δογματικής φύσεως και κατά το ήμισυ επειδή είναι κράτος και έχει μάθει 200 χρόνια να διαμορφώνει την πραγματικότητα, όχι να προσαρμόζεται σε αυτήν. Ευτυχώς, δεν είναι όλα δόγμα. Είναι κάποια. Ευτυχώς, επίσης, δεν ορίζεται, ούτε εκφράζεται όλος ο ορθόδοξος κόσμος από τις μικροπολιτικές υπερβολές των παρεπιδημούντων στη Μονή Πετράκη...

Αυτό ακριβώς. Εκεί έγκειται το πρόβλημα. 

 

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Προσωπικά τα δέχομαι αυτά που λες. Το ζήτημα όμως είναι ότι σε μια υγειονομική κρίση είναι αδύνατον να λαβεις υπόψη τις προσωπικές πεποιθήσεις κ πιστεύω του καθενός γιατί δε θα βγει άκρη. Η πολιτική χαράσσεται με βάση επιστημονικά δεδομένα και όχι θρησκευτικές δοξασίες. Το ίδιο βέβαια υποστηρίζω για πορείες, παρελάσεις κ τα συναφή.

Σχετικά με τη μετάδοση του ιού μέσω του σάλιου -ειλικρινά γελάω και που το συζητάμε- έχω αναρτήσει ενδεικτικά δημοσιευμένες μελέτες που το αποδεικνύουν αλλά το σχόλιο βρίσκεται σε απόκρυψη.

Θα παραδεχομουν όποιον της εκκλησίας έλεγε δεν δέχομαι ότι κολλάει με το μυστήριο της θείας κοινωνίας και εφοσον εντός του ναού τηρούνται οι αποστάσεις πιστεύω ότι δεν θα κολλήσω αρα κ δεν θα μεταδώσω τον ιο, αλλά, επειδη σέβομαι τους συνανθρώπους μου που διακυβεύεται η ζωή τους, θα υποχωρησω, όπως τόσοι άλλοι γύρω μου στερούνται πολλών δικαιωμάτων τους (πχ μόρφωση, εργασια, απαραίτητη γυμναστική για λόγους υγείας). 

Μπράβο κ εγω λέω ότι θα μπορούσαν μα πουν ότι το μυστήριο είναι μυστήριο άρα δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι μπορεί να μεταδοθεί ασθένεια, αλλά επειδή παρεμβάλλονται ανθρώπινοι παράγοντες, θα λάβουμε κάποια μέτρα προσωρινά έτσι ώστε να αποφευχθεί κάποιο ατύχημα κλπ... 
 

Επισης αν ήθελαν, θα έδιναν γραμμή να μην γίνουν μεγαλοπρεπείς εορτασμοί κ συγκεντρώσεις. Κ να μην γίνονται κηρύγματα του στιλ «μέσα στον Ναό δεν κολλάς ιό, κολλάς Θεό», «η μάσκα είναι ασέβεια» κλπ. Δεν ήθελαν όμως. Δεν με άφορε τι ισορροπίες προσπαθούν να κρατήσουν, όλοι προσπαθούν να κρατήσουν ισορροπίες. Είναι θέμα δημόσιας υγείας κ παίρνουν κόσμο στο λαιμό τους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Επανερχόμαστε δηλαδή στο ότι η σχέση του Ελληνικού κράτους με την εκκλησία είναι δυστυχώς σε μεσαιωνικά πρότυπα, σε επίπεδο Αραβικών χωρών που ειρωνευόμαστε ως οπισθοδρομικές.

Δυστυχώς σε αυτό οφείλονται όλα!! Και απο ότι φαίνεται δεν προβλέπεται να υπάρξει πρόοδος στο άμεσο τουλάχιστον μέλλον.

Ωσ προς το δεύτερο κομμάτι της πρότασης σου συμφωνώ 100% (αν και φοβάμαι πως θα δημιουργήσει σελίδες με ''χαμούλη'' αυτό, όπως συμβαίνει κάθε φορά που γράφεται κάτι αντίστοιχο.)

Μόλις διάβασα πως στην Ελβετία έγινε πρόταση από έναν σύμβουλο σε θέματα δημόσιας υγείας,  οι αρνητές του ιού να χάνουν το δικαίωμα για ένα κρεβάτι στην ΜΕΘ, φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν κάτι τέτοιο τεθεί σε εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας οργανωθήκατε με τον παιδικό? Εμείς σήμερα το απόγευμα έχουμε το πρώτο μας "μάθημα", μέσω zoom! Ευτυχώς το έχω ήδη εγκατεστημένο . Για ασύγχρονη, μας έγραψαν σε μια πλατφόρμα όπου θα μοιραζόμαστε νέα κτλ , και όπου θα ανεβάζουν υλικό οι δασκάλες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Μόλις διάβασα πως στην Ελβετία έγινε πρόταση από έναν σύμβουλο σε θέματα δημόσιας υγείας,  οι αρνητές του ιού να χάνουν το δικαίωμα για ένα κρεβάτι στην ΜΕΘ, φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν κάτι τέτοιο τεθεί σε εφαρμογή?

 

Είναι σύμβουλος οικονομικών της υγείας, όχι ακριβώς δημόσιας υγείας.....κοινώς επί θεμάτων που άπτονται του πως νοσοκομεία και ασφαλιστικά συστήματα μπορούν να γλιτώσουν κόστη. Δε νομίζω οτι συζητείται σοβαρά κάτι τέτοιο.

 

Πάντως επειδή η ασφάλεια εδώ είναι 100% ιδιωτική και πάντα έχει μια αρκετά μεγάλη συμμετοχή (στην πράξη 100%) στις πρώτες επισκέψεις, υπάρχει περιθώριο να χτυπήσεις την τσέπη του "αρνητή" χωρίς να χρειαστεί να του στερήσεις την περίθαλψη. ;) Και δε μιλάμε για αρνητές κατά δήλωση, αυτό είναι άλλης εποχής...μιλάμε για ανθρώπους που εσκεμμένα και καταγεγραμμένα παραμελούσαν τα μέτρα προστασίας. Όπως και όσοι δουλεύουν βαρέα-ανθυγιεινά ουσιαστικά πληρώνουν περισσότερη ασφάλεια επειδή, εν γνώση τους, εκτίθενται σε μεγαλύτερο ρίσκο να επιβαρύνουν το σύστημα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Είναι σύμβουλος οικονομικών της υγείας, όχι ακριβώς δημόσιας υγείας.....κοινώς επί θεμάτων που άπτονται του πως νοσοκομεία και ασφαλιστικά συστήματα μπορούν να γλιτώσουν κόστη. Δε νομίζω οτι συζητείται σοβαρά κάτι τέτοιο.

 

A, εγώ διάβασα πως είναι σύμβουλος δημόσιας υγείας, αυτή η παραπληροφόρηση από τις εφημερίδες καταντάει κουραστική πολυ πια!!

προσωπικά θα το θεωρουσα εντελώς απάνθρωπο κάτι τέτοιο εδώ που τα λέμε και ελπίζω να μην συζητηθεί σε καμία χώρα σοβαρά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

@μαγιοπουλας οργανωθήκατε με τον παιδικό? Εμείς σήμερα το απόγευμα έχουμε το πρώτο μας "μάθημα", μέσω zoom! Ευτυχώς το έχω ήδη εγκατεστημένο . Για ασύγχρονη, μας έγραψαν σε μια πλατφόρμα όπου θα μοιραζόμαστε νέα κτλ , και όπου θα ανεβάζουν υλικό οι δασκάλες.

Ναι.χθες το απογευμα είχαμε ενημερωτικό zoom.καποιοι γονεις ξυνισαν με τις οθόνες αλλα τι να κάνουμε τώρα....

Ξεκινησαμε σημερα το πρωι στις 9 με 20λεπτο ζουμ με τις δυο από τις τέσσερις δασκαλες της τάξης ταυτόχρονα.

Χαιρετηθηκαν κ εξήγησε η δασκαλα οτι κάποιες μέρες δεν θα πάνε σχολειο και θα είναι όλοι στο σπιτι.τους εξήγησε τι είναι το ακουστικό που φοραει κ πως κλεινουν τον ήχο.ξεκινησαν μεψτην παρουσίαση του σκύλου τγς κ τραγουδι .μετα μίλησαν για πουλιά, τους έβαλε ήχους κ έδειξε φωτο.τους ζήτησε να ζωγραφίζουν ένα πουλί.ραντεβου ξανά στις 11 να το δειηουν κ δεν ξετω τι άλλο.διπλα τους θα έχουν το δεκατιανο τους για να το φάνε ολα τα παιδάκια μαζί. Το επόμενο ραντεβού στις 13.00

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ναι.χθες το απογευμα είχαμε ενημερωτικό zoom.καποιοι γονεις ξυνισαν με τις οθόνες αλλα τι να κάνουμε τώρα....

Ξεκινησαμε σημερα το πρωι στις 9 με 20λεπτο ζουμ με τις δυο από τις τέσσερις δασκαλες της τάξης ταυτόχρονα.

Χαιρετηθηκαν κ εξήγησε η δασκαλα οτι κάποιες μέρες δεν θα πάνε σχολειο και θα είναι όλοι στο σπιτι.τους εξήγησε τι είναι το ακουστικό που φοραει κ πως κλεινουν τον ήχο.ξεκινησαν μεψτην παρουσίαση του σκύλου τγς κ τραγουδι .μετα μίλησαν για πουλιά, τους έβαλε ήχους κ έδειξε φωτο.τους ζήτησε να ζωγραφίζουν ένα πουλί.ραντεβου ξανά στις 11 να το δειηουν κ δεν ξετω τι άλλο.διπλα τους θα έχουν το δεκατιανο τους για να το φάνε ολα τα παιδάκια μαζί. Το επόμενο ραντεβού στις 13.00

Τι ωραία! Πω πω ευτυχώς που εμάς είναι απόγευμα, γιατί απλά δεν θα έμπαινε! Είναι και τα πάντα στα γαλλικά στον υπολογιστή μου, δεν έβγαζαν άκρη οι γιαγιάδες με τίποτα! Κάθε μέρα θα μπαίνετε? Εμείς 3 φορές τη βδομάδα και ότι στέλνουν στην πλατφόρμα / διαδικτυακό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τι ωραία! Πω πω ευτυχώς που εμάς είναι απόγευμα, γιατί απλά δεν θα έμπαινε! Είναι και τα πάντα στα γαλλικά στον υπολογιστή μου, δεν έβγαζαν άκρη οι γιαγιάδες με τίποτα! Κάθε μέρα θα μπαίνετε? Εμείς 3 φορές τη βδομάδα και ότι στέλνουν στην πλατφόρμα / διαδικτυακό σχολείο.

Ναι.καθε μερα.φυσικα υπαρχουν κ αυτοι που για τους λόγους τους δεν μπορούν.Μετα συνεχίζουν τα παιδια του νηπιαγωγειου κ τα προνηπια.Το πρωινο προγραμμα ειναι και γι αυτά.το μεσημεριανο ομως τους είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

 

Μόλις διάβασα πως στην Ελβετία έγινε πρόταση από έναν σύμβουλο σε θέματα δημόσιας υγείας,  οι αρνητές του ιού να χάνουν το δικαίωμα για ένα κρεβάτι στην ΜΕΘ, φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν κάτι τέτοιο τεθεί σε εφαρμογή?

Αυτό είναι τελείως ανόητη πρόταση! Με ποια βάση πρώτον θα χαρακτηριζόταν κάποιος αρνητής του ιού, από μία ανάρτηση πχ στο fb :D

Δεύτερον υποτίθεται ότι η λογική πίσω από κάτι τέτοιο θα ήταν ότι κάποιος που αρνείται συνειδητά την ύπαρξη του ιού δεν τηρεί τα μέτρα προστασίας άρα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσει και άρα αν κολλήσει καλά να πάθει και να μην ζητήσει νοσηλεία. Αυτό μπαζει από παντού καθώς υπάρχει μεγάλη μερίδα ανθρώπων που πιστεύουν ότι υπάρχει ο ιός αλλά δεν προσέχουν για άλλους λόγους, πχ οι έφηβοι που μαζεύονται κάθε βράδυ στις πλατείες. Επίσης αν το πάμε έτσι θα αρχίσει και οι συζήτηση να αρνουμαστε τη νοσηλεία και σε αυτούς που καπνίζουν, ενώ ξέρουν ότι έχουν μεγάλες πιθανότητες νόσησης από καρκίνο του πνεύμονα και όλα τα άλλα, όσους παίρνουν ναρκωτικά, όσους είναι παχύσαρκοι, όσους δεν ασκούνται κτλ.

Κάτι τέτοιο μπορεί να το κάνει μια ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία αλλά φυσικά όχι ένα δημόσιο σύστημα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

A, εγώ διάβασα πως είναι σύμβουλος δημόσιας υγείας, αυτή η παραπληροφόρηση από τις εφημερίδες καταντάει κουραστική πολυ πια!!

προσωπικά θα το θεωρουσα εντελώς απάνθρωπο κάτι τέτοιο εδώ που τα λέμε και ελπίζω να μην συζητηθεί σε καμία χώρα σοβαρά κάτι τέτοιο.

 

Επειδή βρίσκομαι καθημερινά στη θέση να συγκρίνω την ίδια είδηση σε ελληνικά και ξένα μέσα ενημέρωσης, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ψάχνετε το original και να το βάζετε στο Google Translate.....άλλωστε και πολλά ελληνικά μέσα το ίδιο κάνουν και είναι προφανές στα συντακτικά και συνεκτικά σφάλματα.

 

Γνωστή εφημερίδα-λιβανιστήρι της κυβέρνησης γράφει σήμερα:
 

Quote

 

"Αμφιλεγόμενη πρόταση του Ελβετού «Τσιόδρα» να αρνούνται κρεβάτι εντατικής σε όσους δεν πιστεύουν στον ιό ή δεν τηρούν τα μέτρα ασφαλείας, λόγω της ασφυκτικής πίεσης στο σύστημα Υγείας"

 

 

Ο δε τίτλος του άρθου είναι: "Κορωνοϊός - Ελβετία: Εκτός ΜΕΘ θα μένουν οι αρνητές της πανδημίας"   , ωσάν να αποφασίστηκε και να ψηφίστηκε ήδη.

 

"Ελβετός Τσιόδρας" και λοιπές ατακαδόρικες βλακείες, που αγγίζουν fake news, είναι δυστυχώς καθημερινότητα στα περισσότερα ελληνικά media....πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Δεν υπάρχει Ελβετός "Τσιόδρας" αλλά και να υπήρχε δεν θα ήταν αυτός...διότι είναι οικονομολόγος. :P

 

Ένα άλλο θέμα που θίγει, αυτό της δήλωσης για επιθυμία φυσικού θανάτου στη ΜΕΘ (δηλαδή αν οριζοντιοποιηθεί ο παλμός να μη γίνει προσπάθεια ανάνηψης) δεν είναι κάτι νέο εδώ. Πολλοί άνθρωποι για διάφορους λόγους δε θέλουν να γίνει ανάνηψη αν βρεθούν στη θέση αυτή και ο γιατρός πρέπει να το σεβαστεί, αλλιώς διώκεται ποινικά και πειθαρχικά...υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια η σχετική λίστα. Δεν είναι "σοκ" να ρωτάνε τους ασθενείς πριν τη ΜΕΘ αν θέλουν να τους αφήσουν να πεθάνουν ή όχι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater said:

 

Επειδή βρίσκομαι καθημερινά στη θέση να συγκρίνω την ίδια είδηση σε ελληνικά και ξένα μέσα ενημέρωσης, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ψάχνετε το original και να το βάζετε στο Google Translate.....άλλωστε και πολλά ελληνικά μέσα το ίδιο κάνουν και είναι προφανές στα συντακτικά και συνεκτικά σφάλματα.

 

Γνωστή εφημερίδα-λιβανιστήρι της κυβέρνησης γράφει σήμερα:
 

 

Ο δε τίτλος του άρθου είναι: "Κορωνοϊός - Ελβετία: Εκτός ΜΕΘ θα μένουν οι αρνητές της πανδημίας"   , ωσάν να αποφασίστηκε και να ψηφίστηκε ήδη.

 

"Ελβετός Τσιόδρας" και λοιπές ατακαδόρικες βλακείες, που αγγίζουν fake news, είναι δυστυχώς καθημερινότητα στα περισσότερα ελληνικά media....πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Δεν υπάρχει Ελβετός "Τσιόδρας" αλλά και να υπήρχε δεν θα ήταν αυτός...διότι είναι οικονομολόγος. :P

 

Ένα άλλο θέμα που θίγει, αυτό της δήλωσης για επιθυμία φυσικού θανάτου στη ΜΕΘ (δηλαδή αν οριζοντιοποιηθεί ο παλμός να μη γίνει προσπάθεια ανάνηψης) δεν είναι κάτι νέο εδώ. Πολλοί άνθρωποι για διάφορους λόγους δε θέλουν να γίνει ανάνηψη αν βρεθούν στη θέση αυτή και ο γιατρός πρέπει να το σεβαστεί, αλλιώς διώκεται ποινικά και πειθαρχικά...υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια η σχετική λίστα. Δεν είναι "σοκ" να ρωτάνε τους ασθενείς πριν τη ΜΕΘ αν θέλουν να τους αφήσουν να πεθάνουν ή όχι.

 

Kατάλαβες ποια εφημερίδα διάβασα χαχα!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Όπως και όσοι δουλεύουν βαρέα-ανθυγιεινά ουσιαστικά πληρώνουν περισσότερη ασφάλεια επειδή, εν γνώση τους, εκτίθενται σε μεγαλύτερο ρίσκο να επιβαρύνουν το σύστημα υγείας.

Δεν ξέρω τι μισθό έχουν τα βαρέα κ ανθυγιεινά στην Ελβετία, αλλά διαβάζοντας αυτό που έγραψες σκέφτομαι ότι αυτό έτσι ακούγεται σαν τιμωρία. Λες κ κανεις από χόμπι ένα βαρύ κ ανθυγιεινό επάγγελμα, σαν να κανεις κάποιο extreme sport, και τιμωρείσαι για τα προβλήματα υγείας που μπορεί να σου προκαλέσει το επάγγελμα σου!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν ξέρω τι μισθό έχουν τα βαρέα κ ανθυγιεινά στην Ελβετία, αλλά διαβάζοντας αυτό που έγραψες σκέφτομαι ότι αυτό έτσι ακούγεται σαν τιμωρία. Λες κ κανεις από χόμπι ένα βαρύ κ ανθυγιεινό επάγγελμα, σαν να κανεις κάποιο extreme sport, και τιμωρείσαι για τα προβλήματα υγείας που μπορεί να σου προκαλέσει το επάγγελμα σου!!! 

 

Αναφέρομαι στις πρόσθετες κρατήσεις βαρέων/ανθυγιεινών στην Ελλάδα....

 

Οι οποίες έχουν διπλό αποτέλεσμα, πρώτον βοηθούν τον εργαζόμενο να πάρει μια σύνταξη νωρίτερα ή/και με καλύτερο ποσό, και δεύτερον χρηματοδοτούν το ασφαλιστικό σύστημα συνολικά για το αυξημένο ρίσκο που έχει ο άνθρωπος αυτός από τη δραστηριότητά του, όπως π.χ. να πάθει ένα ατύχημα στα 35 και να πρέπει να του πληρώνουν 50 χρόνια σύνταξη.

 

Δε θα κάτσω να το αναλύσω για το επάγγελμα, γιατί είναι άσχετο με το θέμα που συζητάμε....πάντως όσον αφορά την προάσπιση υγείας γενικότερα, δε βρίσκω τίποτα κακό στο να επωμίζεται μεγαλύτερο κόστος αυτός που μπορούσε να προσέξει και δεν πρόσεξε, σε σχέση με αυτόν που πρόσεχε. Να πληρώνει περισσότερο, εφ'όσον έχει να πληρώσει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι άρνηση περίθαλψης αυτό. Αν για κάθε ατύχημα στο δρόμο ο υπαίτιος πλήρωνε τα πρώτα χίλια ευρώ του ΚΑΤ από την τσέπη του (με προυπόθεση οτι τα έχει και δεν απειλείται η διαβίωσή του αν τα δώσει), θα έβλεπες πόσοι περισσότεροι θα φόραγαν το κράνος τους στο δρόμο...

 

Φυσικά σε μια μεταδοτική ασθένεια είναι εξαιρετικά δύσκολο να κατηγορήσεις κάποιον που κόλλησε και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει. Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι όλη η ιδέα της ασφαλιστικής απαλλαγής ή του ασφαλίστρου βάση ρίσκου είναι "τιμωρία". Πολύ απλοικό συμπέρασμα για μια επιστήμη 300 ετών... :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

Αν για κάθε ατύχημα στο δρόμο ο υπαίτιος πλήρωνε τα πρώτα χίλια ευρώ του ΚΑΤ από την τσέπη του (με προυπόθεση οτι τα έχει και δεν απειλείται η διαβίωσή του αν τα δώσει), θα έβλεπες πόσοι περισσότεροι θα φόραγαν το κράνος τους στο δρόμο...

Εγω δεν το πιστευω αυτό που λες αν ο αλλος δεν σκεφτεται το κεφαλι του (κυριολεκτικα) και τη ζωή του σιγα μην σκεφτει περισσότερο τα 1000 ευρω. Εκτος αν κοστολογει την ζωή του κατω απο 1000 ευρω οποτε μιλαμε για αποπειρα αυτοκτονιας ξερω γω. Η φαση ειναι "σιγα μην μου συμβει τιποτα".

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Εγω δεν το πιστευω αυτό που λες αν ο αλλος δεν σκεφτεται το κεφαλι του (κυριολεκτικα) και τη ζωή του σιγα μην σκεφτει περισσότερο τα 1000 ευρω. Εκτος αν κοστολογει την ζωή του κατω απο 1000 ευρω οποτε μιλαμε για αποπειρα αυτοκτονιας ξερω γω

 

Μπορεί να μην το πιστεύεις, αλλά σε διάφορα ασφαλιστικά συστήματα έχει επιβεβαιωθεί η αποτροπή. Το Bonus Malus είναι κλασικότατο παράδειγμα και στην Ελλάδα, άλλο που μετά βγήκε η "προστασία bonus malus" και ουσιαστικά απενεργοποιήθηκε. Οι περισσότεροι άνθρωποι - όχι όλοι - αλλάζουν τη συμπεριφορά τους, όταν υπάρχουν επαρκή κίνητρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αναφέρομαι στις πρόσθετες κρατήσεις βαρέων/ανθυγιεινών στην Ελλάδα....

 

Οι οποίες έχουν διπλό αποτέλεσμα, πρώτον βοηθούν τον εργαζόμενο να πάρει μια σύνταξη νωρίτερα ή/και με καλύτερο ποσό, και δεύτερον χρηματοδοτούν το ασφαλιστικό σύστημα συνολικά για το αυξημένο ρίσκο που έχει ο άνθρωπος αυτός από τη δραστηριότητά του, όπως π.χ. να πάθει ένα ατύχημα στα 35 και να πρέπει να του πληρώνουν 50 χρόνια σύνταξη.

 

Δε θα κάτσω να το αναλύσω για το επάγγελμα, γιατί είναι άσχετο με το θέμα που συζητάμε....πάντως όσον αφορά την προάσπιση υγείας γενικότερα, δε βρίσκω τίποτα κακό στο να επωμίζεται μεγαλύτερο κόστος αυτός που μπορούσε να προσέξει και δεν πρόσεξε, σε σχέση με αυτόν που πρόσεχε. Να πληρώνει περισσότερο, εφ'όσον έχει να πληρώσει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι άρνηση περίθαλψης αυτό. Αν για κάθε ατύχημα στο δρόμο ο υπαίτιος πλήρωνε τα πρώτα χίλια ευρώ του ΚΑΤ από την τσέπη του (με προυπόθεση οτι τα έχει και δεν απειλείται η διαβίωσή του αν τα δώσει), θα έβλεπες πόσοι περισσότεροι θα φόραγαν το κράνος τους στο δρόμο...

 

Φυσικά σε μια μεταδοτική ασθένεια είναι εξαιρετικά δύσκολο να κατηγορήσεις κάποιον που κόλλησε και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει. Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι όλη η ιδέα της ασφαλιστικής απαλλαγής ή του ασφαλίστρου βάση ρίσκου είναι "τιμωρία". Πολύ απλοικό συμπέρασμα για μια επιστήμη 300 ετών... :P

Δηλαδή σε περίπτωση απόπειρας αυτοκτονίας, πόσα θα χρεωθεί αυτός που επιθυμούσε να πεθάνει αλλά τον σώσαμε? Ή εφόσον επιθυμούσε να πεθάνει θα τον αφήσουμε να πεθάνει? Αν τελικά τον σώσεις και τον χρεώσεις δεν θα μπορούσε να καταφύγει στα δικαστήρια με τη λογική ότι τον χρέωσαν για υπηρεσίες που δεν επιθυμούσε? :roll:

Όπως είπες είναι άσχετο το θέμα αλλά δεν κρατήθηκα!:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Δε θα κάτσω να το αναλύσω για το επάγγελμα, γιατί είναι άσχετο με το θέμα που συζητάμε....πάντως όσον αφορά την προάσπιση υγείας γενικότερα, δε βρίσκω τίποτα κακό στο να επωμίζεται μεγαλύτερο κόστος αυτός που μπορούσε να προσέξει και δεν πρόσεξε, σε σχέση με αυτόν που πρόσεχε.

Άλλο αυτό όμως, άλλο το επάγγελμα που κινδυνεύεις χωρίς δίκη σου ευθύνη- με την έννοια κιόλας ότι πολλά απ αυτά τα επαγγέλματα είναι και απολύτως αναγκαία για το κοινωνικό σύνολο. Άσχετο με το θέμα όντως, νόμιζα ότι αναφερόσουν στις ασφάλειες στην Ελβετία κ φαινόταν σαν να λες ότι μπορεί να κινδυνεύεις στη δουλειά σου κ να σου λενε κιόλας ότι ενοχλείς επειδή θα απασχολήσεις το σύστημα υγείας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 Αν τελικά τον σώσεις και τον χρεώσεις δεν θα μπορούσε να καταφύγει στα δικαστήρια με τη λογική ότι τον χρέωσαν για υπηρεσίες που δεν επιθυμούσε?

 

Ναι, θα μπορούσε και μάλιστα δε θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο σκεπτόμενος όσα έχω δει εδώ. Ειδικά αν είχε κάνει τη σχετική δήλωση DNR νωρίτερα, υπάρχει και νομικό έρεισμα (οπότε με το σύστημα αυτό απαντάται και η ερώτησή σου αν θα έπρεπε να τον αφήσουμε να πεθάνει αν το ήθελε και είναι "ναι, εφ'όσον σταμάτησε η καρδιά και είχε δήλωση DNR").

 

Η πρόληψη της αυτοκτονίας, πάντως, δεν συνίσταται απλώς στο να μην αποφασίσει κάποιος να αυτοκτονήσει.....είναι κάπως πιο σύνθετο και πολυπαραγοντικό και ξεχνάς οτι μιλάς για ανθρώπους κατά 99% με ψυχοπαθολογία...δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τον άμυαλο που δε φοράει κράνος επειδή ζεσταίνεται, με το διαβητικό που συνεχίζει να τρώει πάστες δίχως αύριο ή με τον καπνιστή που βαριέται να μπει στη διαδικασία να το κόψει. Ο αυτοκτονικός είναι σοβαρά άρρωστος, ο μηχανόβιος χωρίς κράνος είναι απλά κοκορόμυαλος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...