Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Καλημέρα! Διάβασα κι αυτό, για όποιον ενδιαφέρεται : )

 

Τηλεφωνική γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης για τον κορωνοϊό, του ΕΚΠΑ και του Αιγινητείου Νοσοκομείου, για  άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιο θέμα ψυχικής υγείας (πχ παθολογικό άγχος, παθολογικό φόβο, πανικό).

Τηλεφωνική γραμμή της Υπηρεσίας Παιδιών και Εφήβων της Α΄ Ψυχιατρικής Κλινικής του Αιγινητείου για οικογένειες που χρειάζονται συμβουλές για τα παιδιά ή υποστήριξη.

 

Το μήνυμα είναι επικοινωνούμε, ενημερωνόμαστε από έγκυρες πηγές, πολεμάμε τα fake news, ζητάμε στήριξη όταν την χρειαζόμαστε και ερχόμαστε πιο κοντά στη λύση του προβλήματος. Δεν είμαστε μόνοι. Είμαστε μαζί σε όλο αυτό.

 

https://www.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/tilefoniki_grammi_psychokoinonikis_ypostirixis_gia_ton_koronoio/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

8 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ευχαριστούμε!!!! Η1Ν1 δεν είναι σίγουρα γιατί την περάσαμε πριν ένα μήνα!!! Αν είναι, είναι γριππη Β, αν δεν είναι κορωνοιος φυσικά!!

Περαστικά! Πώς είναι η μικρή;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Sansa είπε:

@anemoni1989 Περαστικά στο παιδάκι σου. 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Περαστικά! Πώς είναι η μικρή;

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Είναι ήδη καλύτερα!!! Απυρετη και συνεχίζουμε με μάσκες!!!! Και ευχόμαστε να μην μας έχει κολλήσει γιατί προβλέπεται να μας βάζει φωτιά η γειτονιά!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Κορίτσια δεν είμαι γραμμένη στο parents Cafe για να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες. 

Επειδή έχουμε κ ατομική ευθύνη πρέπει να παρεμβιυμε. Μπείτε στο θέμα του covid 19 κ αναζητείστε το μέλος Angela 123.Ειναι πολύ επικίνδυνη. Θα πρέπει να γίνει αναφορά στο διαχειριστή, αν δεν έχει γίνει ακόμη, κ μετά να γίνουν οι απαραίτητες προβλεπομενες από το νόμο ενέργειες προκειμένου να δωθουν τα στοιχεία της στον εισαγγελέα! Είναι άκρως επικίνδυνη! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Καλημέρα σε όλους!

Κορίτσια δεν είμαι γραμμένη στο parents Cafe για να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες. 

Επειδή έχουμε κ ατομική ευθύνη πρέπει να παρεμβιυμε. Μπείτε στο θέμα του covid 19 κ αναζητείστε το μέλος Angela 123.Ειναι πολύ επικίνδυνη. Θα πρέπει να γίνει αναφορά στο διαχειριστή, αν δεν έχει γίνει ακόμη, κ μετά να γίνουν οι απαραίτητες προβλεπομενες από το νόμο ενέργειες προκειμένου να δωθουν τα στοιχεία της στον εισαγγελέα! Είναι άκρως επικίνδυνη! 

Γιατι καλε; τοσο πολυ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Καλημέρα σε όλους!

Κορίτσια δεν είμαι γραμμένη στο parents Cafe για να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες. 

Επειδή έχουμε κ ατομική ευθύνη πρέπει να παρεμβιυμε. Μπείτε στο θέμα του covid 19 κ αναζητείστε το μέλος Angela 123.Ειναι πολύ επικίνδυνη. Θα πρέπει να γίνει αναφορά στο διαχειριστή, αν δεν έχει γίνει ακόμη, κ μετά να γίνουν οι απαραίτητες προβλεπομενες από το νόμο ενέργειες προκειμένου να δωθουν τα στοιχεία της στον εισαγγελέα! Είναι άκρως επικίνδυνη! 

Δεν την βρίσκω. Τι έγινε??

Tην βρήκα.. Καλά και να της κάνεις αναφορά δεν νομίζω να γίνει κάτι.. έχεις δίκιο όμως να ταράζεσαι. Δεν θυμάμαι, όταν κάναμε εγγραφή είχαμε δώσει στοιχεία στο φόρουμ? Είμαστε φακελωμένοι? Μπορούν να βρούν ποιά είναι?

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μπες να δεις

Τωρα τη βρηκα. Καλα αυτες τις μερες εχω ακουσει τα πιο απιστευτα πραγματα. Τιποτα δεν μου κανει εντυπωση. Κι αυτη η κοπελα εχει μια διαστρεβλωμενη εικονα της πραγματικοτητας γιατι ετσι τους τα παρουσιαζουν. Ολα για την παρτη μας, αρκει να ειμαι εγω καλα και οι αλλοι ας πανε να πνιγουνε... Εδω οι δικοι μας (οι Ελληνες εννοω), παρα τις σαφεστατες συστασεις, δεν σταματανε να κανουν του κεφαλιου τους, απλα για να περνανε καλυτερα. Ειμαι αναγκασμενη να πηγαινω καθε μερα στη δουλεια μου και θα ειμαι για οσο διαρκει αυτη η ιστορια, ακομα και αν θα εφαρμοστει απαγορευση κυκλοφοριας, να κινδυνευω να αρρωστησω και να μεταδοσω κατι στα παιδια μου ή στους ευαλωτους παπουδες που τα κρατανε. Κατι τετοια ατομα λοιπον θελουν ενα γερο ξε@@@@μο, μην πω και τιποτα χειροτερο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καλημέρα σε όλους!

Κορίτσια δεν είμαι γραμμένη στο parents Cafe για να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες. 

Επειδή έχουμε κ ατομική ευθύνη πρέπει να παρεμβιυμε. Μπείτε στο θέμα του covid 19 κ αναζητείστε το μέλος Angela 123.Ειναι πολύ επικίνδυνη. Θα πρέπει να γίνει αναφορά στο διαχειριστή, αν δεν έχει γίνει ακόμη, κ μετά να γίνουν οι απαραίτητες προβλεπομενες από το νόμο ενέργειες προκειμένου να δωθουν τα στοιχεία της στον εισαγγελέα! Είναι άκρως επικίνδυνη! 

Από κάτι τέτοιους ανθρώπους παμε από το κακό στο χειρότερο.Δυστυχως δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν πάψει να είναι άνθρωποι και είναι απλά ρομπότ της ζωής.Ας επιβιώνουμε επί πτωμάτων δηλαδή.Ελπιζω ότι αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανονα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Το πάνε για ολική απαγόρευση διαβάζω!!!

Σε λίγο θα το μάθουμε.. Είναι τραγικό και απελπιστικό. Ελπίζω να αποδώσει όλο αυτό και σε λίγο καιρό να το θυόμαστε σαν εφιάλτη που πέρασε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πρώτη μέρα απαγορευσης κυκλοφορίας είδατε διαφορά στους δρόμους όσοι βγηκατε? Εγώ απ το μπαλκόνι την ίδια κινητικότητα διαπίστωσα με τις προηγουμενες μερες. Βέβαια δεν χρειάζεται ακόμη να πάω στο μάρκετ οπότε δεν έχω από κει εικόνα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το μπαλκόνι είδα πολύ μικρή κινητικότητα. 

 

Σούπερ μάρκετ έχω κάνει 3 ηλεκτρονικές παραγγελίες για 1/4, 8/4 και 15/4. Έκανα από πριν τα ψώνια μου ηλεκτρονικά οπότε έχω εξοικείωση στο τι χρειαζόμαστε.

 

Με τα ψώνια πως συμπεριφέρεστε γενικά? Τι κανόνες υγιεινής και προφύλαξης κρατατε? 

 

Όσες έχετε μωρα,  τι σας έχει πει ο παιδιατρος για τα εμβόλια του? ?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγώ από το μπαλκόνι είδα πολύ μικρή κινητικότητα. 

 

Σούπερ μάρκετ έχω κάνει 3 ηλεκτρονικές παραγγελίες για 1/4, 8/4 και 15/4. Έκανα από πριν τα ψώνια μου ηλεκτρονικά οπότε έχω εξοικείωση στο τι χρειαζόμαστε.

 

Με τα ψώνια πως συμπεριφέρεστε γενικά? Τι κανόνες υγιεινής και προφύλαξης κρατατε? 

 

Όσες έχετε μωρα,  τι σας έχει πει ο παιδιατρος για τα εμβόλια του? ?

εμεις με τ ψωvια οτι μπορουμε το πλεvουμε πχ καvεvα μπουκαλι. Τα υπολοιπα δεv καvω τιποτα το ιδιαιτερο γιατι δεv εχουμε κ πολλα μαvτηλακια αvτισιπτικα καμια φορα εvα περασμα με μωρομαvτηλο. 

 

Εμας η παιδιατρος βλεπει ξεχωριστα τα παιδακια με εμβολια. Καvαμε προχθες εvα επαvαληπτικο εμεvα μου ειπε οτι αv ειvαι κατω απο ετος το μωρο οπωσδηποτε εμβολια . Εμας μας το εκαvε τωρα γιατι το χειμωvα ειχαμε μειvει λιγο πισω κ δεv ηθελε vα μειvουμε κ αλλο πισω αλλιως μου ειπε θα με επερvε vα το κθηστερησω ειμαστε 19 μηvωv .

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Όσες έχετε μωρα,  τι σας έχει πει ο παιδιατρος για τα εμβόλια του? ?

Εμείς κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα. Το είχαμε ψιλοκαθυστερήσει λόγω των γριπων για να αποφύγουμε τους αρρώστους στο ιατρείο. Πολύ εύστοχη η σκέψη μας εκ των υστέρων, δεν το συζητώ!!! Μας είπε ότι αναμνηστικές δόσεις σε πιο μεγάλα παιδιά δεν πειράζει να αργήσουν 1-2 μήνες, εμείς είχαμε μια πρώτη δόση να κάνουμε της ηπατίτιδας. αλλά έχει αραιώσει τα ραντεβού για να μη συμπίπτουν οι ασθενείς, από άλλη πόρτα βγαίνουν από το ιατρείο για να μην περιμένουν στην αναμονή κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω την ίδια κίνηση από το μπαλκόνι. Δεν ξέρω αλλά νιώθω τρομερά εγκλωβισμένη, ψυχολογικά κυρίως. Μου φαίνεται ότι παίζω σε δυστοπικη σειρά, οπου λόγω ενός θανατηφόρου ιού είναι όλοι κλεισμένοι στα σπίτια τους κ στελνουν sms για να βγουν για να ψωνίσουν να φάνε κ κάθε μέρα τους ανακοινώνονται οι νεκροί κ τα νέα κρούσματα από την τηλεόραση. Που καταδιδουν ο ένας τον άλλον αν πιαστούν να κυκλοφορουν, τους ελέγχει η αστυνομία κ ο στρατός τα στοιχεία στο δρόμο και πηγαίνουν άρρωστοι στη δουλειά κρύβοντας τα συμπτώματα τους για να μην τη χάσουν. Και που κάθονται άρρωστοι στο σπίτι τους γιατί δεν μπορούν να πάνε κάπου αλλού. Είναι ακριβώς σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας μόνο που είναι πραγματικότητα. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντέξω αλλες 3 βδομάδες -τουλαχιστον, γιατί θεού θελοντος τη Μ. Εβδομάδα θα πάρει άδεια ο άντρας μου κ θα πάω για δουλειά. Έχω ζητήσει λίγη δουλειά να κάνω από το σπίτι παρά την άδεια ειδικού σκοπού, γράφω και το μεταπτυχιακό όσο μπορώ γιατί δεν έχω διάθεση, μόνο διαβάζω τα νέα στο ίντερνετ. Ακούω κ διάφορα από γνωστούς για δικούς τους που νοσηλεύονται για αλλά σοβαρά νοσήματα και έχω αγχωθει. Εχω απογοητευτεί πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Με τα ψώνια πως συμπεριφέρεστε γενικά? Τι κανόνες υγιεινής και προφύλαξης κρατατε? 

Επιδιώκουμε να πηγαίνουμε μία φορά στις 5-6 μέρες, μόνο σουπερμάρκετ. (εδώ δεν έχουμε ηλεκτρονικές παραγγελίες). Έτυχε και είχαμε κάνει προμήθειες με κρέατα λίγο καιρό πριν, σ αυτήν την φάση για να μην πάμε και στον κρεοπώλη θα τα φυλάξουμε για το μικρό αν δούμνε ότι τραβάει πολύ αυτό. Ψάρια παίρνουμε από το σούπερμάρκετ. Κάνουμε καλό προγραμματισμό ώστε αν θέλουμε κάτι με φρέσκα λαχανικά (πχ σπανακόρυζο) να μαγειρευτεί κ να φαγωθεί τη μέρα μετά το σούπερμάρκετ, και όσο προχωράει η εβδομάδα τρώμε το κρέας, το ψάρι, τα όσπρια ή τα λαδερά που βγαίνουν από την κατάψυξη. Έτσι δεν έχουμε φάει παραπάνω ρύζια ή μακαρόνια λόγω έλλειψης προϊόντων. Ο άντρας μου πηγαίνει, εδώ τηρούν αυστηρά τους κανόνες κ δίνουν κ γάντια στην είσοδο. Δεν έχουμε μπει στη διαδικασία να σκεφτόμαστε αν θα ακουμπήσουμε τη σακούλα ή αν θα πιάσει ο μικρός τα λαχανικά όπως έκανε πάντα κλπ. Αλλά τα εμφιαλωμένα πχ που μας τα έφεραν σπίτι, δεν τα ακουμπήσαμε για αρκετή ώρα, τα αφήσαμε να αεριστούν και μετά τα βάλαμε μέσα, γιατί ο άνθρωπος είχε κάνει τόσα δρομολόγια, δεν ξέρω πού είχε ακουμπήσει. Εγώ βγήκα 1-2 φορές για κούριερ και φαρμακείο και ενώ άλλες φορές ψοφούσα για αυτές τις εξόδους, εκνευρίστηκα με τη σκέψη τι θα ακουμπήσω, πότε θα απολυμανθώ και τα σχετικά, το θεωρώ αρρωστημένο αυτό και παραχώρησα τα καθήκοντα αυτά στον σύζυγο. Πηγαίνω όμως τα σκουπίδια για να κάνω κ λίγο περπάτημα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που παω ακομα δουλεια και ειναι και μακρια σημερα ειχε αισθητη διαφορα στην κινηση απο την Παρασκευη.

Επισης, στη σελιδα 21 εχω αναρτησει εναν πολυ αξιοπιστο συνδεσμο με παραθεση επιστημονικων πηγων που λεει οδηγιες για αντισηψια αλλα και καθαρισμα σπιτιου. Το εχω αναρτησει απο την Παρασκευη ομως δυστυχως βρισκεται ακομα σε αποκρυψη γιατι πρεπει πρωτα να εγκριθει! Εχετε το νου σας!

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα βγάλω τον μικρό για περπάτημα, γύρω από το σπίτι, αυτό που κάνουμε μόνο από τότε που ξεκίνησε η απαγόρευση. Θα στείλω το μήνυμα για να δω πώς λειτουργεί το σύστημα. Εδώ βεβαια δεν έχουμε οδό ή αριθμό, να δω αν θα μου το απορρίψει! Για τα σκουπίδια που είναι στο διπλανό τετράγωνο, βγήκα γρήγορα γρήγορα χωρίς μήνυμα, με πιτζάμα και ρόμπα για να φαίνεται ότι δεν έχω πάρει τους δρόμους. Αναρωτιέμαι εδώ αν θα κάνουν ελέγχους στις εξόδους της Χώρας προς τα χωριά του νησιού, για να μην κάνουμε βόλτες με τα αυτοκίνητα. Χθες ήταν σε ένα αυτοκίνητο μια παρέα 3 φίλων (ασχολίαστο) και τους έκαναν σύσταση να μην μαζεύονται τόσοι πολλοί αν δεν είναι της ίδιας οικογένειας, πριν ακόμα ανακοινωθούν τα νέα μέτρα, μάλλον οι οδηγίες είχαν δοθεί από πριν. 

 

@Lenia16 κι εγώ από τα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας που αρχίσαμε να ασχολούμαστε με την ηλεκτρονική τάξη, έχω αρκετά καλύτερη διάθεση. Δηλαδη και το χθεσινό διάγγελμα, δεν με έριξε τόσο ψυχολογικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσες από εσάς είστε εγκύουλες αυτό τον δύσκολο καιρό που διανύουμε. Εγώ είμαι στην 32η εβδομάδα και ο γιατρός μου σημερα ακύρωσε όλα τα ραντεβού μέχρι νεοτέρας λέει εκτός απροόπτου. Στο νοσοκομείο δεν μπορώ να πάω γιατί γίνετε χαμός. Εσας τι γινετε στις πόλεις σας? Νιώθω τρομερή ανασφάλεια που δε μπορεί να με δει γιατρός να δει πως πάει το μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Εγώ από το μπαλκόνι είδα πολύ μικρή κινητικότητα. 

 

Σούπερ μάρκετ έχω κάνει 3 ηλεκτρονικές παραγγελίες για 1/4, 8/4 και 15/4. Έκανα από πριν τα ψώνια μου ηλεκτρονικά οπότε έχω εξοικείωση στο τι χρειαζόμαστε.

 

Με τα ψώνια πως συμπεριφέρεστε γενικά? Τι κανόνες υγιεινής και προφύλαξης κρατατε? 

 

Όσες έχετε μωρα,  τι σας έχει πει ο παιδιατρος για τα εμβόλια του? ?

Εγώ τα ψώνια τα περνάω ένα ένα με αντισηπτικό πριν μπούν στην θέση τους. Τα φρούτα λαχανικά τα σαπουνίζω και τα βάζω και σε λεκάνη με λίγο ξύδι. Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να προσέχω την ώρα που ψωνίζω και να έχω στο σπίτι μου πράγματα που έπιασαν τόσοι άνθρωποι. 

Με τα εμβόλια είναι ένα θέμα. Εμείς είχαμε προγραμματίσει τον περασμένο μήνα να κάνουμε της ηπατίτιδας και τον Απρίλη το Bexsero. Δεν έχω πάρει την γιατρό να έρθει γιατί φοβάμαι αφενός μήπως αν νοσήσει το παιδί παράλληλα με το εμβόλιο του κάνει παρενέργειες, αφετέρου φοβάμαι να έρθω σε επαφή με την παιδίατρο. Τώρα που το σκέφτομαι, κακώς δεν την έχω πάρει να συνεννοηθούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...