Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ ως αρρωστοφοβικό άτομο έχω τρελαθεί τις τελευταίες μέρες, σκέφτομαι το παιδί μου, τους δικούς μου, σκέφτομαι όλο τον κόσμο, τους ανθρώπους όλους . Πρέπει όλοι να σκεφτούμε τι συμβαίνει γύρω μας, προσωπικά θα επιλέξω και θα κλειστώ σπίτι με το παιδί μου, άδειες θα παίρνουμε με τον άντρα μου εναλλαξ, και όσο βοήθεια μπορεί θα μου προσφέρει και η αδερφή μου και εγώ σε εκείνη. Τα πράγματα είναι σοβαρά και αν το δούμε χαλαρά φοβάμαι πως θα γίνουμε όπως η Ιταλία. Δεν πειράζει αν τα παιδιά μας μείνουν σπίτι για μερικές εβδομάδες, δεν χάθηκε και ο κόσμος, μεγαλύτερη σημασία έχει το κοινό καλό, θέλει συλλογική προσπάθεια όλο αυτό. Πρέπει να συμπεριφερθούμε υπεύθυνα όλοι και να μην σκεφτούμε μόνο τον ευατό μας. Δυστυχώς εγώ έχω ακούσει πολλές φορές τις τελευταίες ημέρες την φράση ''δεν πειράζει δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα'' και μπορώ να πω πως εξοργίζομαι, γιατί ο διπλανός μας ίσως ανήκει σε αυτή την ομάδα. Για μένα προσωπικά είναι εντελώς εγωιστικό (συγγνώμη για την φράση μου ) αν κάποιος παρακούσει την γραμμή που έχει δοθεί και κάνει ότι εκέινος θέλει (πχ καρναβάλι στην πάτρα), γιατί δεν μπορεί να κλειστεί στο σπίτι του, ας δουν τα παιδιά λίγο παραπάνω τηλεόραση αυτές τις ημέρες, ας παίξουμε μαζί τους, ας διαβάσουμε βιβλία, λύση για όλα υπάρχει .

Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν χημειοθεραπεία, που κάνουν αιμοκάθαρση, υπάρχουν όλοι αυτοί που χρειάζονται το σύστημα υγεία όρθιο προκειμένου να ζήσουν.

 

H ειρωνία λοιπόν είναι ότι εστιατόρεια, θέατρα, γυμναστήρια  και γραφεία με open space μένουν ανοιχτά. 

Για τα δε παιδιά, πολύ καλό το κλείσιμο σχολείων σαν μέτρο, αλλά να μας πουν πού θα πάνε τα παιδιά. Γιατί όπως είναι τα πράγματα, μάλλον θα μαζεύονται τα λίγο μεγαλύτερα στην πλατεια και στην καφετέρια, τα μικρότερα πολλά μαζί στα σπίτια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συγγνώμη, αλλά όχι, οι ιδιωτικές εταιρείες ήδη άρχισαν τις σαχλαμάρες για δουλειά από το σπίτι, γιατί το να έχεις σπίτι ένα τρίχρονο και ένα εξάχρονο αλλά να δουλεύεις σαν να είσαι στη δουλειά γίνεται... το ξέρω ότι είναι αδιανόητο αυτί που λέω για ανθρώπους μη εργαζόμενους ή δημόσιους υπαλλήλους, αλλά αν δεν επιβληθεί στις επιχειρήσεις να δωθούν υποχρεωτικά άδειες, κόσμος θα χάσει τη δουλειά του. Ρεαλιστικά μιλώντας, είναι εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενοι σε πλήρη απελπισία αυτή τη στιγμή και πιθανότατα δε μιλάμε για μόνο 2 εβδομάδες. 

Φυσικά και είναι σε απελπισία, κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση είμαι. Όλες τις μέρες άδεια αποκλείεται να μπορέσω να πάρω, οι γιαγιάδες αποκλείονται για λόγους υγείας, ο παππούς μας τελείωσε (μαύρο χιούμορ), ο σύζυγος μπορεί να πάρει άδεια ακόμα πιο δύσκολα από εμένα.

 

Αλλά αυτές οι δυσκολίες δεν είναι τίποτα σε αυτό που μπορει να γίνει.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

H ειρωνία λοιπόν είναι ότι εστιατόρεια, θέατρα, γυμναστήρια  και γραφεία με open space μένουν ανοιχτά. 

Για τα δε παιδιά, πολύ καλό το κλείσιμο σχολείων σαν μέτρο, αλλά να μας πουν πού θα πάνε τα παιδιά. Γιατί όπως είναι τα πράγματα, μάλλον θα μαζεύονται τα λίγο μεγαλύτερα στην πλατεια και στην καφετέρια, τα μικρότερα πολλά μαζί στα σπίτια. 

 

Μπορεί....και πάλι ο συνωστισμός και ο ρυθμός μετάδοσης θα είναι μικρότερος, το οποίο είναι και το ζητούμενο.

 

Όσο για τα εστιατόρια και τα θέατρα, ας λειτουργήσει λίγο και ο κοινός νους των πολιτών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

H ειρωνία λοιπόν είναι ότι εστιατόρεια, θέατρα, γυμναστήρια  και γραφεία με open space μένουν ανοιχτά. 

Για τα δε παιδιά, πολύ καλό το κλείσιμο σχολείων σαν μέτρο, αλλά να μας πουν πού θα πάνε τα παιδιά. Γιατί όπως είναι τα πράγματα, μάλλον θα μαζεύονται τα λίγο μεγαλύτερα στην πλατεια και στην καφετέρια, τα μικρότερα πολλά μαζί στα σπίτια. 

Για αυτό λέω πως θέλει συλλογική προσπάθεια, μην πάμε στο θέατρο στο εστιατόριο και το γυμναστήριο, εννοείται πως δεν θα πάμε ούτε στην καφετέρια ούτε στην πλατεία.

Συμφωνώ απόλυτα πως το κράτος πρέπει να μεριμνήσει και για εμάς του ιδιωτικού τομέα, εγώ είμαι από τις τυχερές και ποτέ δεν είχα θέμα με τις άδειες μου σε σχέση με τις γονεικές μου υποχρεώσεις. Αν δεν κάνω λάθος η κυβέρνηση ανακοίνωση μέτρα που θα πάρει και μέσα σε αυτά ήταν και οι γονεικές άδειες των ιδιωτικών υπαλλήλων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

H ειρωνία λοιπόν είναι ότι εστιατόρεια, θέατρα, γυμναστήρια  και γραφεία με open space μένουν ανοιχτά. 

Για τα δε παιδιά, πολύ καλό το κλείσιμο σχολείων σαν μέτρο, αλλά να μας πουν πού θα πάνε τα παιδιά. Γιατί όπως είναι τα πράγματα, μάλλον θα μαζεύονται τα λίγο μεγαλύτερα στην πλατεια και στην καφετέρια, τα μικρότερα πολλά μαζί στα σπίτια. 

Υπάρχει κι η ατομική ευθύνη σε αυτό.  Σπίτι να κάτσουν δεν θα πάθουν τίποτα για 2 εβδομάδες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνουν και οι παιδότοποι, διάβασα. 

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς άμεσες απαγορεύσεις δεν θα υπάρξει πλήρης πρόληψη, υπ αυτήν την έννοια συμφωνώ με την @ΑΡΓΚ ότι το κλείσιμο σχολείων από μόνο του είναι ημίμετρο αν δεν συμπεριφερθεί ο κόσμος με σοβαρότητα. Προφανώς και θα πρέπει να υποχρεωθούν οι επιχειρήσεις να δώσουν την άδεια και να γίνουν οι σχετικοί έλεγχοι και προφανώς θα πρέπει να υπάρξουν και κάποιοι έλεγχοι και περιορισμοί στη λειτουργία καφε, εστιατορίων, μπαρ κλπ, δεν συζητώ για θέατρα και κινηματογράφους ή συναφείς χώρους και πολιτιστικές εκδηλώσεις. 

https://www.infokids.gr/me-ta-paidia-sto-spiti-deite-paidikes-th/?fbclid=IwAR2toV7HXJaG8ln_Yis_qba05WyUYZdKF_wMJErMvOlOG8g7x_M-U4DQTPU

 

 

https://www.kastaniotis.com/press/785

 

Δραστηριότητες απασχόλησης παιδιών: ψηφιοποιημένες παιδικές παραστάσεις του Εθνικού και δωρεάν ξεφύλλισμα δύο βιβλίων από τις εκδόσεις Καστανιώτη.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλείνουν κι οι παιδότοποι με απόφαση της κυβέρνησης όπως και ακυρώνονται οι παρελάσεις της 25ης Μαρτίου. 

 

Ξαναλέω, πρέπει να υπάρξει ατομική ευθύνη σχετικά με τις εξόδους σε κλειστούς χώρους. 

 

Φαντάζομαι πως όταν θα δουν πως ο κόσμος δεν συμμορφώνεται θα βγάλουν και νέα μέτρα.

(μήπως κάτι τέτοιο να έγινε με τους παιδότοπους?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

 

Διαφωνώ.

 

Καταρχην άδεια προβλέπεται και για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους.

Η άδεια αυτή είναι σκέτη κοροϊδία, μόνο το 1/3 καλύπτει το κράτος, το άλλο το καλύπτει ο εργοδότης που σαν ιδιώτης δεν έχει καμία υποχρέωση να πληρώνει κάποιον που δεν παράγει έργο και το άλλο 1/3 από τη κανονική μας άδεια, λες και πρεπει να περιμένουμε το κράτος να μας τη δώσει. Μόνο το δημόσιο τους πελάτες τους κοιτάνε ακόμα μια φορά και τους εξασφαλίζουν 100%.

 

 

Όσον αφορά την επιδημία  ως έγκυος στον 7ο μήνα έχω πανικοβληθεί λίγο παραπάνω ειδικά για το τι μέλλει γενέσθαι στη χώρα μας , σε άλλες συνθήκες δεν νομίζω να είχα πανικοβληθεί ιδιαίτερα..θα έλεγα λίγο προσοχή απλά θα περάσει κι αυτό κάποια στιγμή.

 

Πάντως εγώ τον γιο μου τον βγάζω για λίγο στο δρόμο βόλτα ή στην παιδική (μένω σχεδόν εκτός Αττικής και εδώ είμαστε πολυ αραιοκατοικημένα) μόνο σε ανοιχτούς χώρους τώρα που βοηθάει και ο καιρός, το καθολικό κλείσιμο στο σπίτι το βρίσκω υπερβολή. Βέβαια όπως αισθάνεται ο καθένας καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Πάντως εγώ τον γιο μου τον βγάζω για λίγο στο δρόμο βόλτα ή στην παιδική (μένω σχεδόν εκτός Αττικής και εδώ είμαστε πολυ αραιοκατοικημένα) μόνο σε ανοιχτούς χώρους τώρα που βοηθάει και ο καιρός, το καθολικό κλείσιμο στο σπίτι το βρίσκω υπερβολή. Βέβαια όπως αισθάνεται ο καθένας καλύτερα.

Ο Παπαβεντσης έγραψε σήμερα ότι τα παιδιά επιβάλλεται να βγαίνουν έξω και τώρα, ανέφερε κ τις παιδικές χαρες μαλιστα. Κι εγω αυτο το πληρες κλείσιμο στο σπίτι δεν το καταλαβαίνω σαν μέτρο. Δηλαδή να πας με τα πόδια μια βολτα ή σε ένα πάρκο, σε τι θέτει σε κίνδυνο τη δημοσια υγεια; 

 

Παντως με αφορμη αυτον τον ιο εκανα καποιες σκεψεις γενικα για την προστασία των ευπαθών ομάδων. Κι απο την εποχική γρίπη ή γενικα απο επιπλοκές ιωςεων κινδυνεύουν ηλικιωμένοι κ αλλες ομαδες. Αραγε ποσο τους σκεφτομαστε; Αν πάμε συνεχόμενοι σ ένα οικογένειακο τραπέζι ή εναν κινηματογράφο, μπορεί να κολλήσουμε κάποιον που δεν θα το περάσει σαν απλό συνάχι. Αραγε θα επρεπε να κλεινομαστε εμεις σπίτι μας κ να αποφευγουμε οποιαδηποτε συναναστροφή εστω κ στο κρυολόγημα, αντί να κλείνονται μέσα οι παππούδες κ οι λεχώνες με τα βρεφη; 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πράγμα οι γενικές σκέψεις για την προστασία των ευπαθών ομάδων με αυτό που συμβαίνει.  

 

Ο πατέρας μου όπως έγραψα πάει στο καφενείο ενώ είναι καρδιοπαθης. 

 

Εγώ με νεογέννητο επέλεξα να είμαι σπίτι λόγω γρίπης και λοιπών ιών του χειμώνα. 

 

Επίσημα και πανδημία ανακοίνωσε ο ΠΟΥ το απόγευμα. Περίφημα! 

Είναι άλλο πράγμα οι γενικές σκέψεις για την προστασία των ευπαθών ομάδων με αυτό που συμβαίνει.  

 

Ο πατέρας μου όπως έγραψα πάει στο καφενείο ενώ είναι καρδιοπαθης. 

 

Εγώ με νεογέννητο επέλεξα να είμαι σπίτι λόγω γρίπης και λοιπών ιών του χειμώνα. 

 

Επίσημα και πανδημία ανακοίνωσε ο ΠΟΥ το απόγευμα. Περίφημα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι παρά πολύ το θέμα της προσωπικής ευθύνης. Πχ εμένα ο πεθερός μου που ειναι στις ευπαθεις ομάδες έκοψε τώρα και το καφενείο. Δεν μπορείς να έχεις έναν αστυνόμο πάνω από τον καθένα προφανώς. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Έχω ανεβάσει ένα σύνδεσμο που γράφει για την ειδική άδεια ΚΑΙ των ιδιωτικών υπαλληλων,  δεν έχει εγκριθεί ακόμα.  

 

Καταλαβαινω την αγανάκτηση σου,  όμως νομίζω πως εσύ δεν καταλαβαινεις τις προτεραιότητες.

 

Τις καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά μοιραία οδηγούμαστε στο να καταλήξουν τα παιδιά σε αυτοσχέδιους παιδότοπους και πάρκα :( 

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Υπάρχει κι η ατομική ευθύνη σε αυτό.  Σπίτι να κάτσουν δεν θα πάθουν τίποτα για 2 εβδομάδες. 

 

Δε νομιζω οτι θα είναι μόνο 2, μάλλον κανείς δεν το πιστεύει σοβαρά αυτό. Και τα μεγαλύτερα παιδιά, όχι τα τρίχρονα, παρασύρονται: Μαμά αν το κολυμβητήριο ήταν επικίνδυνο, θα έκλεινε, μαμά μόνο εγώ δεν πάω στην προπόνηση, μαμά η Μαρία πάει γυμναστήριο, θα πάω κι εγώ. Και κακά τα ψέματα, δεν είναι τα παιδιά μόνο το πρόβλημα, το ίδιο κάνουν και οι ενήλικες. Την ατομική υπευθυνότητα θα τη δείξουν αρχικά οι μισοί, και αν δουν ότι οι υπόλοιποι δεν ακολουθούν, σε λίγο θα το κόψουν και αυτοί. Είμαστε στην πρώτη μέρα και ήδη έχω πάρει 20 διαφημιστικά από το ρημάδι το κολυμβητήριο ότι είναι ανοιχτό, και άλλα 3 μηνύματα συναδέλφων που προσπαθούν να κανονίσουν έξοδο για φαγητό!  Εντάξει, προφανώς και όλοι, μικροί μεγάλοι θα βρεθούμε με έναν φίλο που πιστεύουμε ότι είναι υγιής σε ορίζοντα 2 εβδομάδων,  αλλά αν από τώρα μιλάμε για κολυμβητήρια και εστιατόρεια, μάλλον θέλει πιο αυστηρά και καθολικά μέτρα. Και τους εργαζόμενους εκεί πραγματικά τους λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται συμφωνω απολυτα για προτεραιότητα στην υγεια κ για την ατομικη ευθυνη. Αυτό ομως που λέει η ΑΡΓΚ και συμφωνω είναι ότι όφειλαν εξαρχής να έχουν έτοιμο σχέδιο για τους γονείς σε περίπτωση υποχρεωτικού κλεισίματος των σχολείων και όχι αφού παρθούν προχειρα ημίμετρα και τα κλείσουν να προσπαθούν να βρουν τι θα κάνουν οι γονείς. Εμείς έχουμε δυνατότητα εργασίας από το σπίτι και έχοντας ένα δίχρονο κ ένα τετράχρονο ελα δούλεψε εσύ! Ομως δε μου δίνουν άδεια εφόσον μπορώ να δουλέψω από το σπίτι.. Ο σύζυγος το ιδιο. Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα των αδειων στον ιδιωτικο τομεα δυστυχως..

Απο την αλλη, σήμερα, μεγάλο άλσος των Αθηνών ήταν κατάμεστο από κόσμο που τρομερά ανακουφισμένος έκανε δηλώσεις τύπου " επιτέλους θα ξεκουραστούμε κ δεν θα έχουμε διαβασματα". Μου το μετέφερε συγγενής μου εργαζόμενος τους άλσους που δεν προλάβαινε να εξυπηρετεί κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αραγε θα επρεπε να κλεινομαστε εμεις σπίτι μας κ να αποφευγουμε οποιαδηποτε συναναστροφή εστω κ στο κρυολόγημα, αντί να κλείνονται μέσα οι παππούδες κ οι λεχώνες με τα βρεφη; 

Προέχει να μείνουν εκείνοι σπίτι. Από την άλλη και εμείς με.τον τρόπο μας πρέπει να τους προφυλάξουμε, πχ να έχουν περιορισμένη επαφή με τα εγγόνια τώρα, να μην τους τα αφήνουμε για baby sitting. Οι ειδικοί από ότι λένε οι πιο ευαίσθητοι είναι οι ηλικιωμένοι και αυτοί με χρόνια νοσήματα,αυτές οι ομάδες πρέπει να προσέξουν περισσότερο και να τις προσέξουμε κι εμείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz said:

 

Για τα βρέφη έχουν πει τίποτα? 

Μάλλον το κλασσικό ότι δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα ακόμα. Υποθέτω από νεογέννητο ως λίγων μηνών, περίπου 6, θεωρείται επικίνδυνο, όπως με οποιονδήποτε ιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Μάλλον το κλασσικό ότι δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα ακόμα. Υποθέτω από νεογέννητο ως λίγων μηνών θεωρείται επικίνδυνο, όπως με οποιονδήποτε ιο

Ναι ίσως είναι και αυτά στις ευπαθεις ομάδες.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Για τα παιδιά έχουν πει, την περνούν ελαφριά. 

 

Για τα βρέφη έχουν πει τίποτα? 


Το ίδιο ισχύει. Μάλιστα νομίζω ότι έχω δει στατιστικό ότι οι ηλικίες 0-9 έχουν μηδενική θνησιμότητα.

 

Κατα τα αλλά, ήμουν έτοιμη να γράψω ένα μεγάλο μήνυμα αλλά στο μεταξύ ειδα μια ανάρτηση στο fb που με καλύπτει απόλυτα και την παραθέτω αυτολεξεί.

 

Από την Παιδίατρο ΝΑΤΑΛΙΑ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ

 

«Βρισκόμαστε σε ένα κρίσιμο σημείο, όπου καλούμαστε να δείξουμε κοινή λογική. 
Τα σχολεία έκλεισαν για να μειώσουμε τη διασπορά και μετάδοσης μιας νόσου, που μεταδίδεται ΠΡΙΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, και κινδυνεύουν περισσότερο οι μεγάλοι και οι ανοσοκατεσταλμένοι. 
Επομένως:
1. Το γεγονός ότι εμείς είμαστε καλά , δε σημαίνει ότι τώρα έχουμε άδεια – γιουχου- διακοπές και βολτούλες.  Μειώνουμε τις μετακινήσεις μας στο απολύτως απαραίτητο, καθώς και τις επαφές μας. Τα σχολεία έκλεισαν για να μην συγχρωτιζόμαστε.  Στην πραγματικότητα, όλες οι δραστηριότητες που γίνονται σε κλειστούς χώρους ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Σκεφτείτε σοβαρά, και πράξτε ανάλογα. Δυο εβδομάδες  χωρίς αγγλικά , τζούντο ή μπαλέτο, δε θα επηρεάσουν το μέλλον του παιδιού σας.
2. Το ίδιο ισχύει και για τις όποιες διασκεδάσεις- σινεμά, παιδότοποι, μουσεία, καφετέριες, εμπορικά.
3. ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΧΕΡΙΑ. Συχνά. Χρησιμοποιούμε αντισηπτικό όταν δεν μπορούμε να πλύνουμε τα χέρια μας. Και δεν αγγίζουμε το πρόσωπό μας. 
4. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Η ΩΡΑ να κάνουμε ιατρική διερεύνηση για τα χρόνια και ήπια συμπτώματά μας, αν κάποιο παιδί έχει έναν αδιάφορο βήχα δύο μήνες, ατοπική δερματίτιδα έξι μήνες, πρόβλημα να κοιμηθεί από ετών , δεν τρέχουμε στα επείγοντα.
5. Όσοι ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ. Στο κάτω κάτω, για αυτούς γίνεται η φασαρία.  Το να μαντρώνουμε τα παιδιά και οι υπόλοιποι να βγαίνουν στα μαγαζιά ,δεν  έχει νόημα.

Η κυβέρνηση δεν μπορεί να άρει την προσωπική μας ευθύνη. Προσπαθεί να μας διευκολύνει. Είναι όμως και στο δικό μας χέρι να δείξουμε ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ. Στην Κίνα, βέβαια, που το έκαναν, πέτυχαν να μειώσουν την καλπάζουσα πορεία του ιού. Ας δείξουμε ότι δεν χρειάζεται μια δικτατορία για να μας προστατεύσει. Δεν είμαστε πρόβατα να χρειαζόμαστε τσοπανόσκυλο.»

 

 

Επίσης, μια μαρτυρία ενός γιατρού από το Bergamon που πιθανόν πολλοί να την έχετε ήδη διαβάσει: 

 

Πηγη: liberal.gr 

 

«Ύστερα από πολλή σκέψη για το αν πρέπει και τι πρέπει να γράψω σχετικά με το τι συμβαίνει σε εμάς εδώ, αισθάνθηκα ότι η σιωπή δεν συνιστά υπεύθυνη στάση. Έτσι, θα προσπαθήσω να μεταφέρω στον κόσμο που ζει μακριά από τη δική μας πραγματικότητα όσα ζούμε στο Μπέργκαμο αυτές της μέρες της πανδημίας του Covid-19. Καταλαβαίνω την ανάγκη να μη δημιουργηθεί πανικός, αλλά όταν το μήνυμα της επικινδυνότητας αυτού που συμβαίνει δεν αρκεί, κάτι πρέπει να κάνει κανείς. Ομολογώ ότι και εγώ ο ίδιος παρακολούθησα με κάποια έκπληξη την πλήρη αναδιάρθρωση ολόκληρου του νοσοκομείου την περασμένη εβδομάδα, όταν ο νέος εχθρός μας ήταν ακόμα κρυμμένος στη σκιά: οι θάλαμοι σιγά-σιγά άδειαζαν, προαιρετικές δραστηριότητες διακόπτονταν, και οι ΜΕΘ ελευθερώνονταν για να διατεθεί ο μεγαλύτερος δυνατός αριθμός κλινών. Αυτός ο ταχύς μετασχηματισμός δημιούργησε μια ατμόσφαιρα σιωπής και εξωπραγματικού κενού στους διαδρόμους του νοσοκομείου, πράγματα που δεν ήμασταν σε θέση να τα καταλάβουμε σε όλη τους την έκταση εκείνη τη στιγμή. Σαν να περιμέναμε έναν πόλεμο που επρόκειτο να κηρυχτεί όπου να ’ναι, μα που πολλοί (κι εγώ ανάμεσά τους) δεν πιστεύαμε στ’ αλήθεια ότι θα ξεσπούσε με τέτοια αγριότητα. […] 
Λοιπόν, η κατάσταση πλέον είναι —το λιγότερο που μπορεί κανείς να πει— δραματική. Ο πόλεμος έχει κυριολεκτικά ξεσπάσει και οι μάχες είναι αδιάκοπες ολημερίς και ολονυχτίς. Αλλά τώρα η ανάγκη κλινών έχει φτάσει σε δραματική κορύφωση. Το ένα μετά το άλλο, τα τμήματα που είχαν αδειάσει γεμίζουν πια με εντυπωσιακούς ρυθμούς. Οι πινακίδες με τα ονόματα των ασθενών, διαφορετικού χρώματος ανάλογα με τη μονάδα, είναι πια όλες κόκκινες και αντί για προγραμματισμό χειρουργείων βλέπεις παντού τη διάγνωση, που είναι παντού και πάντα η ίδια: αμφίπλευρη διάμεση πνευμονία. […]

Κι ενώ υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που καυχώνται ότι δεν φοβούνται να παρακούσουν τις οδηγίες, διαμαρτυρόμενοι ότι η «κανονικότητά τους» έχει οδηγηθεί σε κρίση, η επιδημιολογική συμφορά εξελίσσεται ραγδαία. Και πια δεν υπάρχουν χειρουργοί, δεν υπάρχουν ουρολόγοι ή ορθοπεδικοί, δεν υπάρχει τίποτε: είμαστε όλοι γιατροί που ξαφνικά γίναμε μέλη της ίδιας ομάδας για να αντιμετωπίσουμε αυτό το τσουνάμι που μας έχει εξουθενώσει.

Τα κρούσματα πολλαπλασιάζονται, έχουμε φτάσει πια τον ρυθμό των 15-20 εισαγωγών τη μέρα, όλων από την ίδια αιτία. Τα αποτελέσματα των δειγματοληψιών είναι, το ένα μετά το άλλο: θετικός, θετικός, θετικός.

Ξαφνικά, τα Επείγοντα καταρρέουν. Όλοι προσέρχονται για τους ίδιους λόγους: πυρετός και βήχας, αναπνευστικά προβλήματα. Και όλοι ανεξαιρέτως χρειάζονται νοσοκομειακή περίθαλψη. Κάποιος πρέπει να διασωληνωθεί αμέσως και να μπει σε ΜΕΘ. Για κάποιους άλλους, πάλι, είναι ήδη αργά…

Κάθε αναπνευστήρας γίνεται ανάρπαστος: αυτοί που χρησιμοποιούνταν στα χειρουργεία —που τώρα έχουν αναστείλει τα μη επείγοντα περιστατικά τους— γίνονται χώροι εντατικής θεραπείας. Το προσωπικό είναι εξουθενωμένο. Είδα την κούραση σε πρόσωπα που μέχρι τότε δεν καταλάβαιναν ποτέ τι θα πει πολλή δουλειά, παρά το ήδη εξοντωτικό εργασιακό τους φορτίο. Είδα την αλληλεγγύη όλων μας, που δεν σταματούσαμε να απευθυνόμαστε στους παθολόγους συναδέλφους μας ρωτώντας, «Τι να κάνω, πού μπορώ να βοηθήσω τώρα;» Είδα γιατρούς να τσουλάνε κλίνες και να μεταφέρουν ασθενείς, γιατρούς να κάνουν νοσηλεία στη θέση των νοσοκόμων. Είδα νοσοκόμες με δάκρυα στα μάτια επειδή δεν μπορέσαμε να σώσουμε κάποιον ασθενή, γιατί ήταν ανθρωπίνως αδύνατον να σωθεί.

Δεν υπάρχουν βάρδιες πια, δεν υπάρχουν ωράρια. Η κοινωνική μας ζωή έχει ανασταλεί. Δεν βλέπουμε πια τις οικογένειές μας, από φόβο μην τους μολύνουμε. Μερικοί από εμάς έχουμε ήδη μολυνθεί παρά την τήρηση των πρωτοκόλλων. Κάποιοι από τους συναδέλφους μας που κόλλησαν τον ιό έχουν, με τη σειρά τους, μολύνει συγγενείς τους, και κάποιοι από αυτούς τους συγγενείς παλεύουν ήδη, κι αυτοί, μεταξύ ζωής και θανάτου.

Γι’ αυτό, σας παρακαλώ: κάντε υπομονή, να χαρείτε, που δεν μπορείτε να πάτε στο θέατρο, στα μουσεία και στο γυμναστήριο. Δείξτε μια στάλα έλεος στους χιλιάδες ηλικιωμένους που ίσως πεθάνουν ακριβώς εξαιτίας σας. Όλοι εμείς προσπαθούμε να είμαστε χρήσιμοι. Αλλά κάντε κι εσείς το ίδιο. Εμείς επηρεάζουμε τη ζωή και τον θάνατο μερικών δεκάδων ανθρώπων. Εσείς, με το περιβάλλον σας, πολύ περισσότερων.

Σας παρακαλώ, κοινοποιήστε αυτό το μήνυμα. Πρέπει να καταλάβουν όλοι την απόλυτη ανάγκη να μη διαδοθεί αυτό που συμβαίνει εδώ σ’ εμάς και στην υπόλοιπη Ιταλία».

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Μάλιστα νομίζω ότι έχω δει στατιστικό ότι οι ηλικίες 0-9 έχουν μηδενική θνησιμότητα.

 

Νομίζω το 0 δεν εννοεί ακριβώς μηδέν, εννοεί χοντρικά για μωρα-πολυ μικρά παιδιά. Μέχρι 3 μηνών θεωρούνται επικίνδυνες και χρηζουν νοσηλείας όλες οι ιώσεις από όσο ξέρω  δεν νομίζω αυτή να αποτελεί εξαίρεση. Ίσως απλά όχι περισσότερο επικίνδυνη από οτιδήποτε άλλο μπορεί να κολλήσει ένα τόσο μικρό μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Νομίζω το 0 δεν εννοεί ακριβώς μηδέν, εννοεί χοντρικά για μωρα-πολυ μικρά παιδιά. Μέχρι 3 μηνών θεωρούνται επικίνδυνες και χρηζουν νοσηλείας όλες οι ιώσεις από όσο ξέρω  δεν νομίζω αυτή να αποτελεί εξαίρεση. Ίσως απλά όχι περισσότερο επικίνδυνη από οτιδήποτε άλλο μπορεί να κολλήσει ένα τόσο μικρό μωρό.


Εντόπισα που το είχα διαβάσει.
 

Πηγη:worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/

 

Age of Coronavirus Deaths

COVID-19 Fatality Rate by AGE:

*Death Rate = (number of deaths / number of cases) = probability of dying if infected by the virus (%). This probability differs depending on the age group. The percentages shown below do not have to add up to 100%, as they do NOT represent share of deaths by age group. Rather, it represents, for a person in a given age group, the risk of dying if infected with COVID-19. 

AGE
DEATH RATE
confirmed cases 
DEATH RATE
all cases
80+ years old 
21.9%
14.8%
70-79 years old 
 
8.0%
60-69 years old 
 
3.6%
50-59 years old 
 
1.3%
40-49 years old 
 
0.4%
30-39 years old 
 
0.2%
20-29 years old 
 
0.2%
10-19 years old 
 
0.2%
0-9 years old 
 
no fatalities 

*Death Rate = (number of deaths / number of cases) = probability of dying if infected by the virus (%). The percentages do not have to add up to 100%, as they do NOT represent share of deaths by age group.

In general, relatively few cases are seen among children.

Link to comment
Share on other sites

Οι μαθητές μας κυκλοφορούσαν στα καφε, ειδε ο αντρας μ σημερα. 

 

Δεν ξερω τι ισχυει στα αλλα νησια, μάλλον το ίδιο θα έγινε. Το καράβι έφτασε φουλ απόψε. Ηρθαν οι φοιτητες και πολλες οικογενειες, για να αφήσουν τα παιδιά στους παππούδες, δεν ξέρω γιατί, παρτι μικροβίων θα έγινε στα σαλόνια. Θα τους σφιχταγκαλιασουν κ οι γονεις τους να τους υποδεχτούν δεόντως, θα κανουν κ ενα τραπεζι με τον παππου κ τη γιαγιά κ το λοιπό σοι για να καμαρώσουν τους μαντραχαλους που πεθυμησαν το φαγητό της μαμάς, και η ζωή συνεχίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Merendoula είπε:

Εννοειται συμφωνω απολυτα για προτεραιότητα στην υγεια κ για την ατομικη ευθυνη. Αυτό ομως που λέει η ΑΡΓΚ και συμφωνω είναι ότι όφειλαν εξαρχής να έχουν έτοιμο σχέδιο για τους γονείς σε περίπτωση υποχρεωτικού κλεισίματος των σχολείων και όχι αφού παρθούν προχειρα ημίμετρα και τα κλείσουν να προσπαθούν να βρουν τι θα κάνουν οι γονείς. Εμείς έχουμε δυνατότητα εργασίας από το σπίτι και έχοντας ένα δίχρονο κ ένα τετράχρονο ελα δούλεψε εσύ! Ομως δε μου δίνουν άδεια εφόσον μπορώ να δουλέψω από το σπίτι.. Ο σύζυγος το ιδιο. Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα των αδειων στον ιδιωτικο τομεα δυστυχως..

Απο την αλλη, σήμερα, μεγάλο άλσος των Αθηνών ήταν κατάμεστο από κόσμο που τρομερά ανακουφισμένος έκανε δηλώσεις τύπου " επιτέλους θα ξεκουραστούμε κ δεν θα έχουμε διαβασματα". Μου το μετέφερε συγγενής μου εργαζόμενος τους άλσους που δεν προλάβαινε να εξυπηρετεί κόσμο.

 

Γενικώς το Δημόσιο δεν το συμπαθώ και δεν το εμπιστεύομαι, μπορώ να πω ότι ίσως έχω και έμφυτη αντίδραση όταν πάει να "φτιάξει" κατι, αλλά εν προκειμένω διαφωνώ. Τα σχολεία έπρεπε να κλείσουν, "όπως-όπως" που λέει ο λόγος, το τί θα κάνουμε οι γονείς με τις δουλειές και τις επιχειρήσεις μας είναι δευτερεύον στην παρούσα φάση. Το λέω εγώ η ίδια που εδώ και 2 ώρες "σφάζομαι" τηλεφωνικά με τον προϊστάμενό μου για το πόσο και πότε θα μείνω σπίτι. Υπάρχει μεγάλος αριθμός οικογενειών (ίσως και η πλειοψηφία) που μπορεί να κρατήσει τα παιδιά σπίτι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (δημόσιοι υπάλληλοι, εκπαιδευτικοί, μη εργαζόμενες μαμάδες), υπάρχουν φυσικά και αυτοί που θα ζοριστούν και πάλι κέρδος θα είναι.

Just now, Έσπερος είπε:

Οι μαθητές μας κυκλοφορούσαν στα καφε, ειδε ο αντρας μ σημερα. 

 

Δεν ξερω τι ισχυει στα αλλα νησια, μάλλον το ίδιο θα έγινε. Το καράβι έφτασε φουλ απόψε. Ηρθαν οι φοιτητες και πολλες οικογενειες, για να αφήσουν τα παιδιά στους παππούδες, δεν ξέρω γιατί, παρτι μικροβίων θα έγινε στα σαλόνια. Θα τους σφιχταγκαλιασουν κ οι γονεις τους να τους υποδεχτούν δεόντως, θα κανουν κ ενα τραπεζι με τον παππου κ τη γιαγιά κ το λοιπό σοι για να καμαρώσουν τους μαντραχαλους που πεθυμησαν το φαγητό της μαμάς, και η ζωή συνεχίζεται. 

 

Είδα πριν λίγο μια φωτογραφία από έναν πεζόδρομο του Μιλάνου τραβηγμένη 1 εβδομάδα πριν, με τα καφέ γεμάτα κόσμο. Σήμερα είναι σαν βομβαρδισμένη πόλη, δεν κυκλοφορεί ψυχή. Προσωπικά θα ενεργήσω σαν να έχει κηρυχθεί γενικό lock down, το οποίο είναι μαθηματικά βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και κάποια πρακτικά πράγματα? 

Είπαμε τηρούμε κανόνες υγιεινής. Πλένουμε συχνά χέρια κλπ.

Ο σύζυγος έρχεται στο σπίτι κι αλλάζει κατευθείαν βγάζει ρούχα στο μπαλκόνι για αερισμό και πλένει χέρια. 

Με τα ψώνια τι γίνεται? Πως διασφαλίζεται ότι τα πράγματα που περνούν από τόσα χέρια δεν έχουν κάποιο μικρόβιο πάνω?

Ακούγεται αγχωτικό αυτό που ρωτάω, κυρίως όμως είναι πρακτικό, σαν απορία.
 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Είδα πριν λίγο μια φωτογραφία από έναν πεζόδρομο του Μιλάνου τραβηγμένη 1 εβδομάδα πριν, με τα καφέ γεμάτα κόσμο. Σήμερα είναι σαν βομβαρδισμένη πόλη, δεν κυκλοφορεί ψυχή. Προσωπικά θα ενεργήσω σαν να έχει κηρυχθεί γενικό lock down, το οποίο είναι μαθηματικά βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα γίνει.

Η Ιταλία είναι διπλα μας ρε γμτ κ εχουμε τοση ενημερωση, και γινονται τα ιδια. Περιστατικα περνούσαν κατω απο τη μυτη τους, κι εδω φάνηκε ότι τα πρωτόκολλα δεν επαρκούσαν. Οι φοιτητές από το Βορρά εφυγαν μολις εκλεισεισαν τα παν/μια, μετέφεραν τη νόσο στα μερη τους, πριν εφαρμοστεί η καραντινα στο Μιλανο, εφυγαν ολοι τρεχοντας νοτιότερα. Προφανως κ επρεπε να κηρυχθεί lock down κ εδω κ φυσικα να περιοριστουν κ μετακινήσεις από μέρος σε μέρος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

σχολεία έπρεπε να κλείσουν, "όπως-όπως" που λέει ο λόγος, το τί θα κάνουμε οι γονείς με τις δουλειές και τις επιχειρήσεις μας είναι δευτερεύον στην παρούσα φάση. Το λέω εγώ η ίδια που εδώ και 2 ώρες "σφάζομαι" τηλεφωνικά με τον προϊστάμενό μου για το πόσο και πότε θα μείνω σπίτι. Υπάρχει μεγάλος αριθμός οικογενειών (ίσως και η πλειοψηφία) που μπορεί να κρατήσει τα παιδιά σπίτι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (δημόσιοι υπάλληλοι, εκπαιδευτικοί, μη εργαζόμενες μαμάδες), υπάρχουν φυσικά και αυτοί που θα ζοριστούν και πάλι κέρδος θα είναι.

Εγώ στεναχωριέμαι που για άλλη μια φορά γίνεται διαχωρισμός δημοσίου και ιδιωτικού τομέα. Θα έπρεπε να καλύψουν 100% και τον ιδιωτικό τομέα, όχι να υποχρεώνουν νταβατζιλικι τον κάθε επιχειρηματία να πληρώνει ο ιδιος την άδεια, έστω κατά το 1/3. Στην τελική ανάλυση οι ιδιωτικές επιχειρήσεις σήμερα συντηρούν το δημόσιο. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες δεν το συζητάμε, παιδιά ενός κατώτερου Θεού όπως πάντα. Επίσης να ρωτήσω κάτι, η ιδιωτική επιχείρηση είναι υποχρεωμένη να το ακολουθήσει αυτό το μέτρο; Δηλαδή αν εγώ πάω αύριο στον προϊστάμενο μου (που λέει ο λόγος, βρίσκομαι σε αναρρωτική αυτό διάστημα) και του πω θέλω την άδεια ειδικού σκοπού, είναι υποχρεωμένος να μου τη δώσει; Κι αν τη ζητήσουν όλοι και είναι υποχρεωμένος να τη δώσει σε όλους (η έστω οι μισοί) για τη δική του δουλειά που θα πέσει έξω αυτόν τον μήνα (τουλάχιστον) επειδή όλοι έλειπαν και δεν βγήκε η δουλειά, ποιος θα το αποζημίωσει; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...