Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos said:

Η αλήθεια πως έτσι όπως το περιγράφεις ίσως δεν αξίζει τον κόπο τελικά, σκέψου πως είναι καλοκαίρι και έτσι και αλλιώς τα μπάνια του θα τα κάνει.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν θα τα κάνει, γιατί το εξοχικό μας είναι στις Κυκλάδες, και είναι δύσκολο να πηγαίνουμε ΣΚ. Θα πάμε μόνο 2 βδομάδες τον Αύγουστο. Στην Αττική, πού και πού πηγαίνουμε με τον άντρα μου για κανα μπάνιο Νέα Μάκρη-Σχοινιά, αλλά δεν παίρνουμε το παιδί γιατί δεν είναι καθαρά .. Στην πισίνα πάντως γίνεται καλή δουλειά. Ήδη κολύμπαγε (προ καραντίνας τουλάχιστον) κανονικά με τα τουβλάκια μόνο , και ανέβαινε μόνος του και έκανε βουτιές μέσα, μίνι μακροβούτια κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Κορίτσια , εσείς που πηγαίνετε τα μικρά πισίνα και έχετε ξεκινήσει πάλι 'η θα ξεκινήσετε , τι μέτρα έχουν πάρει? Γιατί η δική μας ανοίγει αυτή τη βδομάδα και αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να πάμε με αυτά που μου είπαν, παρότι το περιμέναμε πως και πως. Το δικό μας τμήμα, είναι 5 παιδάκια με μια δασκάλα και από έναν συνοδό (εκτός πισίνας). Ποτέ δεν ερχόντουσαν όλα, οπότε είμασταν συνήθως 3-4 γονείς στις καρέκλες με 3-4 παιδάκια μέσα αντίστοιχα. Το μάθημα ήταν 2 φορές την εβδομάδα , 40 περίπου λεπτά. Μας είπαν λοιπόν ότι θα επιτρέπεται ένα μόνο παιδάκι μέσα και ένας γονιός έξω! Οπότε θα είναι μια φορά την εβδομάδα, για 20 μόνο λεπτά (ιδιαίτερο μάθημα όπως είπαν) , για να έχουμε προλάβει να βγεί -σκουπιστεί -φύγει, πριν έρθει το άλλο παιδάκι και διασταυρωθούν! Εκείνη την ώρα που με είχε πάρει τηλ η δασκάλα και μου τα έλεγε, το πήρα στην πλάκα και γελούσα, όσο περνάνε οι ώρες όμως, νομίζω ότι μας κοροιδεύουν για να μην επιστρέψουν χρήματα (έχουμε προπληρώσει τη χρονιά.

Υπό αυτές τις συνθήκες, θα γύρευα τα χρήματά μου πίσω. Εμείς έχουμε επιστρέψει στην πισίνα, απλά έχουμε αυστηρά ωράρια πλέον, που πριν δεν είχαμε, και αυστηρά συγκεκριμένο αριθμό ατόμων στην πισίνα. Και τα παιδιά μου είναι μεγαλύτερα, οπότε η πισίνα είναι εξωτερική, μεγάλη και έχουν γυρίσει την απολύμανση σε χλωρίωση λόγω κορονοωιού και με αυξημένο χλώριο. Σε εσωτερική, δε θα δεχόμουν να μπω.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας κολυμβητήριο άνοιξε πριν τρεις εβδομάδες. Εσωτερική πισίνα. Από επτά άτομα πλέον το όριο είναι πέντε. Επικρατεί ησυχία κ δεν επιτρέπουν κανένα στον παιδότοπο ούτε στο σαλόνι για φαγητό όπως πριν. Μεγάλη άνεση κ στα αποδυτηρια. Για τον αριθμό του κρουσμάτων είναι ιδανικά τώρα. Στην αρχή ήθελαν να επιβάλλουν πληρωμή με ταυτόχρονη αναπλήρωση των μαθημάτων που μας χρωστούσα. Ούτε εμείς ούτε οι υπόλοιποι το δέχτηκαν. Θα κάνουμε ανανέωση της εγγραφής ανάλογα με την πορεία του ιού την άλλη εβδομάδα. 

Έχω όμως μια απορία στο δικό μας μπαίνουν με τον γονιό στην πισίνα έως τα τρία. Το μάθημα κρατάει μισή ώρα. Γιοβαννα πόσο μικρή είναι η πισίνα κ πως μπαίνει ο μικρός σου μέσα μόνος? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Το δικό μας κολυμβητήριο άνοιξε πριν τρεις εβδομάδες. Εσωτερική πισίνα. Από επτά άτομα πλέον το όριο είναι πέντε. Επικρατεί ησυχία κ δεν επιτρέπουν κανένα στον παιδότοπο ούτε στο σαλόνι για φαγητό όπως πριν. Μεγάλη άνεση κ στα αποδυτηρια. Για τον αριθμό του κρουσμάτων είναι ιδανικά τώρα. Στην αρχή ήθελαν να επιβάλλουν πληρωμή με ταυτόχρονη αναπλήρωση των μαθημάτων που μας χρωστούσα. Ούτε εμείς ούτε οι υπόλοιποι το δέχτηκαν. Θα κάνουμε ανανέωση της εγγραφής ανάλογα με την πορεία του ιού την άλλη εβδομάδα. 

Έχω όμως μια απορία στο δικό μας μπαίνουν με τον γονιό στην πισίνα έως τα τρία. Το μάθημα κρατάει μισή ώρα. Γιοβαννα πόσο μικρή είναι η πισίνα κ πως μπαίνει ο μικρός σου μέσα μόνος? 

Νομίζω πως η πισίνα είναι 5 Χ 7 και περίπου ένα μέτρο βάθος. Κάποιες φορές πηγαίνουν στη μεγαλύτερη που είναι γύρω στις 20 φορές μεγαλύτερη. από 18 μηνών που τον πηγαίνω, μπαίνει μόνος του με την δασκάλα μέσα φυσικά. Τα έβαζε αρχικά να στηρίζονται σε μακαρόνι ή σανίδα. Από τα 2, τα τουβλάκια αρκούν. Κάνουν βέβαια ασκήσεις και παιχνίδια με μακαρόνι και σανίδα. Στη μικρή, ανεβαίνουν και κάνουν βουτιές μόνα τους! Έχουν πολύ πλάκα! Έχουν πιει μπόλικο νερό αλλά δεν πτοούνται!

Και εγώ περιμένω να πάω για να δω τι θα γίνει με το οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου τόση είναι κ εμάς. Άλλη μέθοδος διδασκαλίας φαίνεται.όλα αυτά τα εργαλεία τα έχουν όλοι. Μόνα αφού μπορεί κ τα κουμαντάρει μπράβο. Ένα μόνο παιδί μου φαίνεται λίγο. 

Πόσο δίνεις ανά μήνα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω για εσάς και ειλικρινά απορώ που η δική μας πισίνα δεν έχει ανοίξει ακόμα, η μικρή που κάνουμε εμείς κολύμβηση (είναι κλειστή) γιατί η μεγάλη έχει ανοίξει κανονικά εδώ και δύο εβδομάδες.

Εγώ έχω μπερδευτεί στο τι έχει ανοίξει και τι όχι τελικά. Και χθες με πήραν από το γυμναστήριο και μου είπαν πως θα ανοίξουν τον Σεπτέμβριο επειδή ουσιαστικά ο χώρος είναι τέτοιο και δυστυχώς δεν μπορούν να τηρήσουν τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Περίπου τόση είναι κ εμάς. Άλλη μέθοδος διδασκαλίας φαίνεται.όλα αυτά τα εργαλεία τα έχουν όλοι. Μόνα αφού μπορεί κ τα κουμαντάρει μπράβο. Ένα μόνο παιδί μου φαίνεται λίγο. 

Πόσο δίνεις ανά μήνα? 

Πλήρωσα κάτι παραπάνω από 500 ευρώ για όλη τη χρονιά. Με το μήνα είναι πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια με εμάς. 45 το μήνα δίνουμε. Το πάμε όμως με το μήνα. Είναι ρίσκο το πακέτο. Είδες τι έγινε τώρα. Κ γενικώς δεν ξέρεις αν αρρωστήσει η αν θα προχωρήσει η επιχείρηση. Θα σου έλεγα να ζητήσεις πίσω χρήματα ή κ συμψηφισμό για το μέλλον 

Κ σε εμάς είναι πολύ λίγα τα άτομα πλέον. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν. Πολλά δεν άνοιξαν γιατί δεν τα συμφέρει να ανοίξουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τα ίδια με εμάς. 45 το μήνα δίνουμε. Το πάμε όμως με το μήνα. Είναι ρίσκο το πακέτο. Είδες τι έγινε τώρα. Κ γενικώς δεν ξέρεις αν αρρωστήσει η αν θα προχωρήσει η επιχείρηση. Θα σου έλεγα να ζητήσεις πίσω χρήματα ή κ συμψηφισμό για το μέλλον 

Κ σε εμάς είναι πολύ λίγα τα άτομα πλέον. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν. Πολλά δεν άνοιξαν γιατί δεν τα συμφέρει να ανοίξουν. 

Είναι όντως ρίσκο αλλά δεν συνέφερε καθόλου με το μήνα. Ήταν πολύ παραπάνω. Είναι μεγάλο αθλητικό κέντρο, οπότε το θεώρησα απίθανο να κλείσει. Το ρίσκο ήταν αν θα θέλει ο μικρός. Σε κάποια φάση φοβόταν τον μπαμπά ενός παιδιού (μια χαρά άνθρωπος, δεν ξέρω πώς του έκατσε του μικρού) και ούρλιαζε όταν πηγαίναμε , οπότε χάσαμε μισό μήνα και έκλαιγα τα χρήματα αλλά το ξεπεράσαμε τελικά! Εννοείται ότι θα ζητήσω ένα από τα 2. Ελπίζω να είναι συνεργάσιμοι γιατί δεν θα ήθελα με αναγκάσουν να φύγω. Παίζουν και το "όνομα " τους..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Είναι όντως ρίσκο αλλά δεν συνέφερε καθόλου με το μήνα. Ήταν πολύ παραπάνω. Είναι μεγάλο αθλητικό κέντρο, οπότε το θεώρησα απίθανο να κλείσει. Το ρίσκο ήταν αν θα θέλει ο μικρός. Σε κάποια φάση φοβόταν τον μπαμπά ενός παιδιού (μια χαρά άνθρωπος, δεν ξέρω πώς του έκατσε του μικρού) και ούρλιαζε όταν πηγαίναμε , οπότε χάσαμε μισό μήνα και έκλαιγα τα χρήματα αλλά το ξεπεράσαμε τελικά! Εννοείται ότι θα ζητήσω ένα από τα 2. Ελπίζω να είναι συνεργάσιμοι γιατί δεν θα ήθελα με αναγκάσουν να φύγω. Παίζουν και το "όνομα " τους..

 

Πάντως ενδεχομένως τα 20' με μόνο ένα παιδάκι μέσα (έστω και μία φορά την εβδομάδα) ως αποτέλεσμα να δίνει το ίδιο με το ομαδικό μάθημα. Ο γιος μου κάνει τέννις και όταν κάνει ιδιαίτερο, το μάθημα διαρκεί 30' και είναι απείρως πιο αποδοτικό από όταν κάνει σε γκρουπ 4 παιδιών για 1 ώρα. Αυτό από την άποψη του εκπαιδευτικού αποτελέσματος, αλλά συνήθως σε αυτή την ηλικία προσβλέπουμε περισσότερο στην απασχόληση, οπότε όντως σε αυτή την περίπτωση δεν σε συμφέρει.

 

Στην περιοχή μου πάντως όπου το κολυμβητήριο είναι μέρος μεγάλου αθλητικού κέντρου, το διάστημα της αναστολής λειτουργίας δεν συνυπολογίζεται στον χρόνο των πολύμηνων συνδρομών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλωμό το βλέπω τα κλειστά κολυμβήτρια, ιδίως για τα μικρά να μπορέσουν να επιβιώσουν το χειμώνα. 

Πάμε τώρα με επιφυλάξεις για να δούμε τι θα γίνει τις επόμενες εβδομάδες. Πραγματικά δεν ξέρω. Πριν λίγο ήμασταν στον παιδίατρο. Εννοείτε τα παιχνίδια μαζεμένα, αντισυπτικα κ φίλτρα καθαρισμού του αέρα σε κάθε δωμάτιο. Πάντα φορούσε τα κανονικά του ρούχα. Τώρα τον είδα με τα γνωστά γαλάζια νοσοκομειακή ρούχα κ μάσκα νοσοκομειακή προστασίας. Μου έδωσε την εντύπωση ότι φοβάται ότι από Σεπτέμβρη θα γίνει χαμός. Δεν μου το είπε αλλά το κατάλαβα από την συζήτηση με τις κοπέλες στο ιατρείο του. Επομένως ο. Τι προλάβουμε να κάνουμε από πισίνα κτλ όφελος θα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2020 at 7:19 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Μου έδωσε την εντύπωση ότι φοβάται ότι από Σεπτέμβρη θα γίνει χαμός. Δεν μου το είπε αλλά το κατάλαβα από την συζήτηση με τις κοπέλες στο ιατρείο του.

Κι η δικιά μας παιδίατρος το είχε πει αυτό. Τώρα βέβαια καταλαβαίνω ότι το φθινόπωρο είναι το καλό σενάριο...

 

Σε οδοντίατρο που πήγα, ενώ την πρώτη φορά είχε απλή χειρουργική μάσκα, τη δεύτερη φορούσε υψηλής προστασίας και χειρουργική από πάνω. 

 

Όμως κάτι που μου έκανε εντύπωση. Δεν έγινε μόνο στο νησί μας αλλά και αλλού. Παιδάκια αρρωσταίνουν με πυρετό και οι παιδίατροι το αντιμετωπίζουν σαν απλή ίωση. Το ένα βέβαια αποδείχτηκε ότι ήταν γαστρεντερίτιδα, αλλά την πρώτη μέρα που είχε μόνο πυρετό, η παιδίατρος δεν είπε να το θεωρήσουν κρούσμα και η οικογένεια να απομονωθεί, και μιλάμε για τη δική μας παιδίατρο που ξέρω ότι είναι πάρα πολύ σχολαστική. Και παιδί μιας φίλης, που πάει και σε σταθμό μάλιστα, αρρώστησε, βέβαια είχε και μπούκωμα, ίσως εκεί βασίστηκε και δεν το θεώρησε κορονοϊό, τους είπε απλώς να μείνει σπίτι μέχρι να κλείσει 24ωρο χωρίς πυρετό, καμία οδηγία να ειδοποιήσουν τον σταθμό, δεν συζητάμε για τεστ, σαν να μη συνέβαινε τίποτα. Αυτές είναι άραγε οι οδηγίες τους; Σκέφτομαι ότι αφού τα παιδιά το περνάνε ήπια, τότε οποιοδήποτε σύμπτωμα σε παιδιά θα μπορούσε να είναι κορονοϊός, αφού δεν περιμένουμε βήχα και δύσπνοια, έτσι δεν είναι; Βέβαια και για τα σχολεία η οδηγία δεν ήταν σαφής. Έλεγε ότι σε περίπτωση συμπτωμάτων συμβατών με covid, να φεύγει ο μαθητής και να γίνεται τεστ, όμως δεν ήταν σαφές αν πρέπει να συνυπάρχουν συμπτώματα, δλδ όχι μόνο πυρετός αλλά και βήχας. Είχαμε και μαθητή που έλειψε δυο μέρες (περισσότερες ουσιαστικά αφού έρχονταν εναλλάξ) και μας είπαν οι γονείς ότι απλώς ο γιατρός είπε να μείνει σπίτι μέχρι να περάσει ο πυρετός, χωρίς να το θεωρήσει ύποπτο κρούσμα, χωρίς να μας ειδοποιήσουν καν εμάς από τη μέρα που εκδηλώθηκε το σύμπτωμα (σ/κ). Βέβαια και μια φίλη στην Ολλανδία μου είπε ότι εκεί η γραμμή εξαρχής ήταν ότι τα παιδιά δεν μεταδίδουν και γι αυτά δεν υπήρχε κανένας περιορισμός σχεδόν, ειδικά τα πιο μικρά. Και στο σχολείο λέει τώρα οι αποστάσεις είναι μόνο από παιδιά προς εκπαιδευτικούς, όχι μεταξύ παιδιών, απλώς αποφεύγουν τη συνύπαρξη σε κλειστούς χώρους, ιδίως την ομαδική άθληση και τον κοινό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα παιδιά και το τί θα γίνει από φθινόπωρο-χειμώνα που θα αρχίσουν οι μύξες και οι βήχες κι εγώ το έχω μεγάλη απορία. Τα περισσότερα παιδιά που πάνε σχολείο (ιδίως τα μικρά βέβαια) αρχίζουν να βήχουν τον Οκτώβριο και σταματάνε τον Απρίλιο, θα κάνουν και δέκατα ή πονόλαιμο 2-3 φορές τον χρόνο, άντε βγάλε άκρη! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

Αυτό με τα παιδιά και το τί θα γίνει από φθινόπωρο-χειμώνα που θα αρχίσουν οι μύξες και οι βήχες κι εγώ το έχω μεγάλη απορία. Τα περισσότερα παιδιά που πάνε σχολείο (ιδίως τα μικρά βέβαια) αρχίζουν να βήχουν τον Οκτώβριο και σταματάνε τον Απρίλιο, θα κάνουν και δέκατα ή πονόλαιμο 2-3 φορές τον χρόνο, άντε βγάλε άκρη! 

Είναι περίεργο. Δεν γίνεται βέβαια ένα παιδάκι να κάνει καθε λιγο τεστ οπως κ ενας εργαζομενος με δέκατα να λειπει απο τη δουλεια χωρις τεστ. Για τα παιδια θα ηταν χρησιμο να διευκρινιζόταν ο ρολος τους στη μετάδοση. θα λυνόταν τουλαχιστον ενας γρίφος. 

 

Με εχει προβληματίσει το οτι δεν γινεται καμια προετοιμασια για υπν χειμωνα. στους χωρους εργασίας πχ τι μέριμνα υπάρχει; έχουν αποστασεις τα γραφεια; φορανε μασκες οι υπαλληλοι; μας εχει εμπεδωθεί οτι τον χειμωνα θα πρεπει να ενσωματώσουμε τις κοινωνικές αποστάσεις κ τις μάσκες στην καθημερινοτητα μας αφου δεν γινεται ξανα καραντινα μαζικής κλίμακας; 

Link to comment
Share on other sites

Το παραθέτω αυτούσιο από την ιστοσελίδα του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών

 

"Πρόσκληση σε Διαδικτυακή Ημερίδα

Ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών διοργανώνει διαδικτυακή Ημερίδα με θέμα:

Υγειονομικά πρωτόκολλα ξενοδοχείων και μέτρα προστασίας των τουριστών και των εργαζομένων

 

Στην Ημερίδα διακεκριμένοι επιστήμονες θα δώσουν σημαντικές πληροφορίες για την εφαρμογή των Υγειονομικών Πρωτοκόλλων στα ξενοδοχεία, ενώ θα παρουσιαστεί εκτενές πρόγραμμα με προτάσεις για την υγειονομική προστασία όλων όσων εμπλέκονται είτε στην παροχή είτε στην αποδοχή του τουριστικού προϊόντος.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε όλους τους επαγγελματίες που απασχολούνται στον τομέα του τουρισμού, των μεταφορών και της εστίασης καθώς και στους επαγγελματίες υγείας, ιατρούς και νοσηλευτές, οι οποίοι θα κληθούν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στους φιλοξενούμενους στις ξενοδοχειακές δομές της χώρας μας.

Παράλληλα θα υπάρχει η δυνατότητα να διατυπωθούν διαδικτυακά απόψεις και ερωτήματα τα οποία θα απαντηθούν από τους ομιλητές.

 

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 25 Ιουνίου 2020 ώρα 18.00-21.00"

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει την εκδήλωση υπάρχει σύνδεσμος για live streaming στην ιστοσελίδα του Ι.Σ.Α.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς εδώ στην εταιρία αρχίσαμε και τα φιλιά.. Έχει ο sales manager γενέθλια και βλέπω έκπληκτη αγκαλιές και φιλιά με τις συναδέλφους. Δεν άντεξα και τους την είπα (με τρόπο) και στράβωσαν και με θεώρησαν υπερβολική. Είμαι? Μετά μπαίνει ο τεχνικός ασφαλείας και αρχίζει τις χειραψίες. Πριν μερικές μέρες ήρθε σπίτι μια νταντά για να συζητήσουμε για συνεργασία , γιατί η προηγούμενη σταμάτησε και μου απλώνει το χέρι. Της λέω ευγενικά να αποφύγουμε τη χειραψία και ήταν στραβωμένη σε όλο το ραντεβού. Στο μυαλό μου, αυτές οι κινήσεις είναι προς το παρόν απαγορευτικές. ΄Πλέον είναι σχεδόν βέβαιη για νέο κύμα . Τα άτομα που τώρα φιλούσαν, πρώτα έτρεμαν μην κολλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Εμείς εδώ στην εταιρία αρχίσαμε και τα φιλιά.. Έχει ο sales manager γενέθλια και βλέπω έκπληκτη αγκαλιές και φιλιά με τις συναδέλφους. Δεν άντεξα και τους την είπα (με τρόπο) και στράβωσαν και με θεώρησαν υπερβολική. Είμαι? Μετά μπαίνει ο τεχνικός ασφαλείας και αρχίζει τις χειραψίες. Πριν μερικές μέρες ήρθε σπίτι μια νταντά για να συζητήσουμε για συνεργασία , γιατί η προηγούμενη σταμάτησε και μου απλώνει το χέρι. Της λέω ευγενικά να αποφύγουμε τη χειραψία και ήταν στραβωμένη σε όλο το ραντεβού. Στο μυαλό μου, αυτές οι κινήσεις είναι προς το παρόν απαγορευτικές. ΄Πλέον είναι σχεδόν βέβαιη για νέο κύμα . Τα άτομα που τώρα φιλούσαν, πρώτα έτρεμαν μην κολλήσουν.

Υπερβολική ?? Για μένα καθόλου! Είναι πλέον κανόνας ότι δεν πρέπει να έχουμε αγκαλιές φιλιά και χειραψίες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμείς εδώ στην εταιρία αρχίσαμε και τα φιλιά.. Έχει ο sales manager γενέθλια και βλέπω έκπληκτη αγκαλιές και φιλιά με τις συναδέλφους. Δεν άντεξα και τους την είπα (με τρόπο) και στράβωσαν και με θεώρησαν υπερβολική. Είμαι? Μετά μπαίνει ο τεχνικός ασφαλείας και αρχίζει τις χειραψίες. Πριν μερικές μέρες ήρθε σπίτι μια νταντά για να συζητήσουμε για συνεργασία , γιατί η προηγούμενη σταμάτησε και μου απλώνει το χέρι. Της λέω ευγενικά να αποφύγουμε τη χειραψία και ήταν στραβωμένη σε όλο το ραντεβού. Στο μυαλό μου, αυτές οι κινήσεις είναι προς το παρόν απαγορευτικές. ΄Πλέον είναι σχεδόν βέβαιη για νέο κύμα . Τα άτομα που τώρα φιλούσαν, πρώτα έτρεμαν μην κολλήσουν.

 

Εγώ προσωπικά καθόλου υπερβολική δεν σε βρίσκω, αντιθέτως όσους είναι ακόμα προσεκτικοί εγώ τους εκτιμώ και τους σέβομαι περισσότερο. Πήγα χτες σε ένα δικηγορικό γραφείο για μια συνεργασία και ήμουν επιφυλακτική και σφιγμένη γιατί δεν είχα ξαναπάει και δεν ήξερα τί θα αντιμετωπίσω και μου λέει ο συνάδελφος (μεγάλης ηλικίας) : "Αν δεν σας πειράζει θα ήθελα να φορέσετε μάσκα σας παρακαλώ γιατί έχω άσθμα και πρέπει να προσέχω". Εννοείται ότι φορούσε και ο ίδιος, καθόλου υπερβολικό δεν τον βρήκα. 

 

Κάναμε πριν 20 μέρες το μνημόσυνο του πατέρα μου και δεν χαιρέτησα ούτε αγκάλιασα άνθρωπο, μόνο ο τρελλός του χωριού (με την κυριολεκτική έννοια, υπάρχει ένας τρελλός που τριγυρνάει σε κάθε κοινωνική εκδήλωση και μπλέκεται στα πόδια όλων) προσπαθούσε όποιον έβλεπε να του κάνει χειραψία...

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Υπερβολική ?? Για μένα καθόλου! Είναι πλέον κανόνας ότι δεν πρέπει να έχουμε αγκαλιές φιλιά και χειραψίες!!!

 

 

Just now, Deena said:

 

Εγώ προσωπικά καθόλου υπερβολική δεν σε βρίσκω, αντιθέτως όσους είναι ακόμα προσεκτικοί εγώ τους εκτιμώ και τους σέβομαι περισσότερο. Πήγα χτες σε ένα δικηγορικό γραφείο για μια συνεργασία και ήμουν επιφυλακτική και σφιγμένη γιατί δεν είχα ξαναπάει και δεν ήξερα τί θα αντιμετωπίσω και μου λέει ο συνάδελφος (μεγάλης ηλικίας) : "Αν δεν σας πειράζει θα ήθελα να φορέσετε μάσκα σας παρακαλώ γιατί έχω άσθμα και πρέπει να προσέχω". Εννοείται ότι φορούσε και ο ίδιος, καθόλου υπερβολικό δεν τον βρήκα. 

 

Κάναμε πριν 20 μέρες το μνημόσυνο του πατέρα μου και δεν χαιρέτησα ούτε αγκάλιασα άνθρωπο, μόνο ο τρελλός του χωριού (με την κυριολεκτική έννοια, υπάρχει ένας τρελλός που τριγυρνάει σε κάθε κοινωνική εκδήλωση και μπλέκεται στα πόδια όλων) προσπαθούσε όποιον έβλεπε να του κάνει χειραψία...

Έγώ τόσους μήνες εκτός από τον γιό μου και τον άντρα μου (λέμε τώρα..) δεν έχω φιλήσει/αγκαλιάσει άλλον άνθρωπο! Ούτε την μάνα μου ή την αδερφή μου! Τον ανιψιό μου τον χαιδεύω στο καφελάκι!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με εχει εκνευρίσει που ο κόσμος πλησιαζεται υπερβολικα κ που κανει σαν να μη συμβαινει τιποτα. 

 

Παντως @Yovanna από τη στιγμή που φέρνουμε σπίτι νταντά που θα αναπνέει τον ίδιο αέρα με το παιδί μας για ώρες, η χειραψία ειναι λεπτομέρεια. Το θέμα είναι τι κάνουν οι κοπέλες στην υπόλοιπη ζωή τους, αλλα δεν μπορουμε να το ελέγξουμε ή να το περιορίσουμε..

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Έσπερος said:

Κι εμενα με εχει εκνευρίσει που ο κόσμος πλησιαζεται υπερβολικα κ που κανει σαν να μη συμβαινει τιποτα. 

 

Παντως @Yovanna από τη στιγμή που φέρνουμε σπίτι νταντά που θα αναπνέει τον ίδιο αέρα με το παιδί μας για ώρες, η χειραψία ειναι λεπτομέρεια. Το θέμα είναι τι κάνουν οι κοπέλες στην υπόλοιπη ζωή τους, αλλα δεν μπορουμε να το ελέγξουμε ή να το περιορίσουμε..

Προφανώς και η νταντά θα έχει άμεση σωματική επαφή με το παιδί. Δεν υπάρχει λόγος όμως να έχει και με μας. Άλλωστε δεν την είχαμε προσλάβει ακόμη. αν δηλαδή είχα να δω 5, θα έπρεπε να ανταλλάξω 5 χειραψίες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Προφανώς και η νταντά θα έχει άμεση σωματική επαφή με το παιδί. Δεν υπάρχει λόγος όμως να έχει και με μας. Άλλωστε δεν την είχαμε προσλάβει ακόμη. αν δηλαδή είχα να δω 5, θα έπρεπε να ανταλλάξω 5 χειραψίες?

Στη χειραψία πλένεις χέρια κ τελείωσε. το παιδί όμως δεν θα το έχει στα δυο μέτρα, αν κολλήσει κάτι το παιδί, θα το κολλήσετε ολοι. Ειναι μεγαλο θεμα αυτο. Κι εφω το σκεφτομαι. Σοβαρη κοπελα ειναι αλλα προφανως δεν θα μεινει ολο τον χειμωνα σε καραντινα για χάρη μας, ουαν μαλιστα εμεις διυλεύουμε καπου χωρις κανενα μετρο προστασίας,  αρα  κι αυτη κινδυνευει απο εμας, ίσως περισσότερο από όσο εμείς από αυτην

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω φίλους που θέλουν να μας φιλάνε και πάνε σε καφετέριες φουλ. Απορώ πώς δεν φοβούνται. Σήμερα περάσαμε από πλατεία και γινόταν το σώσε στα τραπέζια των μαγαζιών, που εννοείται δεν απείχαν και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Στη χειραψία πλένεις χέρια κ τελείωσε. το παιδί όμως δεν θα το έχει στα δυο μέτρα, αν κολλήσει κάτι το παιδί, θα το κολλήσετε ολοι. Ειναι μεγαλο θεμα αυτο. Κι εφω το σκεφτομαι. Σοβαρη κοπελα ειναι αλλα προφανως δεν θα μεινει ολο τον χειμωνα σε καραντινα για χάρη μας, ουαν μαλιστα εμεις διυλεύουμε καπου χωρις κανενα μετρο προστασίας,  αρα  κι αυτη κινδυνευει απο εμας, ίσως περισσότερο από όσο εμείς από αυτην

Προσωπικά , το θεώρησα μεγαλύτερη αγένεια να κάνω τη χειραψία και να τρέξω να πλύνω τα χέρια μου, από το να αρνηθώ τη χειραψία. Ανήκω στους ανθρώπους που αγγίζουν συνεχώς το πρόσωπο τους, τα μάτια τους. Βασικά κόλλησα , γιατί θεώρησα δεδομένο ότι αυτά τα έχουμε "παγώσει" προς το παρόν. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τα έχουμε κόψει γενικά τα φιλιά και τις χειραψίες, αγκαλιές κάνω κάποιες φορές βάζοντας το κεφάλι μου στην αντίθετη φορά με το δικό τους και σε άτομα που έτσι κι αλλιώς ερχόμαστε συχνά σε επαφή. 

 

Η πλάκα είναι της προάλλες που κάτσαμε σε φαγάδικο παλιάς γνωστής, έρχεται στο τραπέζι να μας χαιρετήσει, τι κάνετε χαρές κλπ, δεν σας φιλάω λέει τώρα, πάνε αυτά! Και μας δίνει το χέρι ρε παιδιά για χειραψία, έτοιμοι να φάμε εν τω μεταξύ εμείς!! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...