Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

μα τώρα σοβαρά  επιτρέπονται ταξιδια σε μεταφορικά μεσα που δεν αερίζονται φυσικα κ το προβλημα είναι αν έχει μάθει να πλένει τα χέρια του πολύ σχολαστικά  ο ρεσεψιονιστ;

Καταρχήν μάλλον δεν έχεις διαβάσει το σχέδιο για τον τουρισμό και για αυτό το απαξιώνεις.

Και δεύτερον, προτείνεις να καταργηθεί η μετακίνηση του ανθρώπου με το αεροπλάνο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, δεν εννοούσα ότι μιλάς εκ του ασφαλούς. Απλά όταν δεν είσαι μέσα στην "αγορά", είναι λογικό να μην έχεις σαφή εικόνα του πόσο υποφέρει ο κόσμος. Άσχετα από το λόγο που θα πάει κάποιος να φάει έξω 'η να ψωνίσει, ωφελεί την αγορά. Μην είσαι τόσο βέβαιη ότι ο κόσμος δεν κάνει και κάποιες κινήσεις για να συνεισφέρει όσο μπορεί. Προσωπικά όλα όσα χρειαζόμασταν αυτό τον καιρό, τα αγόρασα από συνοικιακά μαγαζιά, παρότι ήξερα ότι θα τα βρώ αλλού φθηνότερα και με λιγότερη ταλαιπωρία , αφού θα τα έβρισκα μαζεμένα σε κάποιο εμπορικό. Στο εκπτωτικό πήγα μόνο για να πάρω κάποια designer κομμάτια για την βαφτιστήρα μου γιατί αν τα έπαιρνα από αλλού θα μου στοίχιζε ο κούκος αηδόνι! Επίσης ας μην θεωρούμε δεδομένο ότι θα έχουμε εξίσου μεγάλο νέο κύμα το φθινόπωρο. Δεν γίνεται να μην κινείται η αγορά προληπτικά. Μόνο σε απόλυτη ανάγκη (έξαρση ιού), θα μπορούσαν να παρθούν τέτοια μέτρα.

 

Σε αυτό συμφωνώ, κι εγώ για κάποια πράγματα που χρειαζόταν η μπέμπα πήγα σε συνοικιακό. Απλά πήγα (και για ένα διάστημα θα πηγαίνω) μόνο σε ο,τι χρειαζόταν, όχι ας πούμε ψώνια για βόλτα. Και ξαναλέω ότι δεν κατακρίνω όποιον το κάνει, δεν κάνει κάτι παράτυπο, έχει δικαίωμα να κάνει ο,τι θέλει σε αυτά, αφού άνοιξαν. Απλώς λέω τι θα κάνω εγώ. Στο εκπτωτικό κι εγώ πήγα κατ'εξαιρεσιν επειδή είχαμε ένα πιστωτικό αλλαγης από τα βαφτίσια κ θα έληγε αλλά με το χαμό που είδα μάλλον θα αργήσω να ξαναπάω. Καλώς ή κακώς το φοβάμαι ακόμα, όχι για πάντα προφανώς απλά το θεωρώ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Καταρχήν μάλλον δεν έχεις διαβάσει το σχέδιο για τον τουρισμό και για αυτό το απαξιώνεις.

Και δεύτερον, προτείνεις να καταργηθεί η μετακίνηση του ανθρώπου με το αεροπλάνο; 

Η αλήθεια είναι ότι σε καιρό επιδημίας θεωρώ τελείως ανεύθυνη και αντικοινωνική την ιδέα να πάρει κάποιος αεροπλάνο από μια χώρα με κρούσματα όπως η Γερμανία ή το Βέλγιο, για να κάνει διακοπούλες σε μια χώρα που είχε την τύχη να περιορίσει την επιδημία και μάλλον να ξεμπερδέψει με το πρώτο κύμα. Ή γενικά, το να πάρει κανείς το αεροπλάνο και να πάει να κάνει διακοπές αλλού, με κίνδυνο να γκρεμιστούν όλες οι προσπάθειες τόσο καιρό. Το ότι η οικονομία της Ελλάδας εξαρτάται από αυτήν την πραγματικότητα, δεν καθαγιάζει αυτήν την ιδέα ούτε είναι λόγος να μην έχουμε δικαίωμα λόγου επ' αυτού. Επίσης είναι κάπως αντιφατικό να ταξιδεύουν οι άνθρωποι ο ένας πάνω στον άλλον στα αεροπλάνα (αυτό με τα κενά καθίσματα αν κατάλαβα καλά καταργήθηκε κατ' απαίτηση των εταιρειών;) αλλά μετά να μετράμε αν στα καφέ απέχουν όντως 2μ τα τραπέζια. Είναι προφανές ότι πίσω από κάθε μέτρο κρύβονται οι πιέσεις συγκεκριμένων επαγγελματικών χώρων και όχι το γενικό καλό της οικονομίας και εντέλει το όφελος του μέσου ανθρώπου. 

Just now, Yovanna είπε:

Προσωπικά όλα όσα χρειαζόμασταν αυτό τον καιρό, τα αγόρασα από συνοικιακά μαγαζιά, παρότι ήξερα ότι θα τα βρώ αλλού φθηνότερα και με λιγότερη ταλαιπωρία , αφού θα τα έβρισκα μαζεμένα σε κάποιο εμπορικό.

Να σου πω την αλήθεια το είχα σκεφτεί κ εγώ αυτό. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι τη χασούρα του μεγάλου καταστήματος, ο υπαλληλος θα την πληρώσει πάλι οπότε μια από τα ίδια. Είναι τέτοιο το σύστημα, που δεν μπορείς να κάνεις το καλό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με την έσπερος όμως και η οικονομία πρέπει με κάποιο τρόπο να δουλέψει και να κινηθεί, ήδη η οικονομική ζημιά είναι μεγάλη, υπάρχουν άνθρωποι (εκείνοι που εργάζονται εποχιακά) που φέτος δεν θα εργαστούν καθόλου, υπάρχουν ξενοδοχεία που δεν άνοιξαν και δεν θα ανοίξουν καθόλου φέτος, είναι αδύνατο ο εκάστοτε κράτος να καταφέρει να καλύψει όλες αυτές τις ζημιές.

Για αυτό και πρέπει ο κάθε ένας μας να πράττει με ευθύνη, γιατί μας αφορά όλους αυτό που συμβαίνει.

Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι πως αυτή τη στιγμή όλα θυσιάζονται για να μην πληγεί περισσότερο ο τουρισμός, ενώ γενικότερα η οικονομία της Ελλάδας έχει υποστεί τεράστιο πλήγμα . Προκειμένου δηλαδή να έχουμε τουρισμό ρισκάρουμε όλα όσα καταφέραμε τους προηγούμενους μήνες...Δεν ξέρω, το ότι ανοίγουν διάπλατα τις πόρτες στους τουρίστες με αυτές τις προϋποθέσεις μου φαίνεται τρελό και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι σε καιρό επιδημίας θεωρώ τελείως ανεύθυνη και αντικοινωνική την ιδέα να πάρει κάποιος αεροπλάνο από μια χώρα με κρούσματα όπως η Γερμανία ή το Βέλγιο, για να κάνει διακοπούλες σε μια χώρα που είχε την τύχη να περιορίσει την επιδημία και μάλλον να ξεμπερδέψει με το πρώτο κύμα. Ή γενικά, το να πάρει κανείς το αεροπλάνο και να πάει να κάνει διακοπές αλλού, με κίνδυνο να γκρεμιστούν όλες οι προσπάθειες τόσο καιρό. Το ότι η οικονομία της Ελλάδας εξαρτάται από αυτήν την πραγματικότητα, δεν καθαγιάζει αυτήν την ιδέα ούτε είναι λόγος να μην έχουμε δικαίωμα λόγου επ' αυτού. Επίσης είναι κάπως αντιφατικό να ταξιδεύουν οι άνθρωποι ο ένας πάνω στον άλλον στα αεροπλάνα (αυτό με τα κενά καθίσματα αν κατάλαβα καλά καταργήθηκε κατ' απαίτηση των εταιρειών;) αλλά μετά να μετράμε αν στα καφέ απέχουν όντως 2μ τα τραπέζια. Είναι προφανές ότι πίσω από κάθε μέτρο κρύβονται οι πιέσεις συγκεκριμένων επαγγελματικών χώρων και όχι το γενικό καλό της οικονομίας και εντέλει το όφελος του μέσου ανθρώπου.

 

@Έσπερος τώρα πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου. Δεν είναι μόνο ο τουρισμός. Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν (ακόμη και μία φορά την εβδομάδα) με αεροπλάνο (πτήσεις εξωτερικού) για επαγγελματικούς λόγους. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν οικογένειες σε άλλες χώρες και ταξιδεύουν συστηματικά για οικογενειακούς λόγους. Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν για λόγους σπουδών, έρευνας, κλπ. Όλοι αυτοί δεν είναι μέσος άνθρωπος; Ο ξενοδόχος κι ο καταστηματάρχης που κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να συμμορφωθούν με τα μέτρα και έχουν συνείδηση και επαγγελματισμό, και θέλουν ο κόσμος να τους εμπιστευθεί, δεν είναι μέσος άνθρωπος; Η Ευρώπη έχει κατοχυρώσει σύνορα ανοιχτά για τους πολίτες των χωρών της το οποίο δεν σημαίνει "κάνω διακοπούλες" από την μία χώρα στην άλλη. Και το οποίο αυτή την στιγμή καταστρατηγείται (και ξανά λέω καλώς έως τώρα). Τι προτείνεις δηλαδή; Να επιτρέπονται τα ταξίδια μόνο για σημαντικό λόγο, κι όχι για τουρισμό; Γιατί ο ξένος που θα ταξιδέψει για σημαντικό επαγγελματικό λόγο, και θα μείνει σε ξενοδοχείο, θα φάει στην ταβέρνα θα είναι υγιής και θα ξέρει να τηρεί τα μέτρα κι ο ξένος που θα ταξιδέψει για τουρισμό όχι; Για πόσο; Για πάντα; Για το καλοκαίρι; Και μετά; Μετά τι; Πραγματικά διαβάζω κενή κριτική; 

Εγώ υποστηρίζω πως μόνο με κατάλληλη εκπαίδευση του πληθυσμού μπορούμε να προχωρήσουμε και να ανακάμψουμε και αυτό θα είναι το όπλο μας, το κεφάλαιο μας από τώρα και για πάντα. Εσύ τι ακριβώς προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan said:

 

@Έσπερος τώρα πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου. Δεν είναι μόνο ο τουρισμός. Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν (ακόμη και μία φορά την εβδομάδα) με αεροπλάνο (πτήσεις εξωτερικού) για επαγγελματικούς λόγους. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν οικογένειες σε άλλες χώρες και ταξιδεύουν συστηματικά για οικογενειακούς λόγους. Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν για λόγους σπουδών, έρευνας, κλπ. Όλοι αυτοί δεν είναι μέσος άνθρωπος; Ο ξενοδόχος, ο καταστηματάρχης που κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να συμμορφωθούν με τα μέτρα και έχουν συνείδηση και επαγγελματισμό, και θέλουν ο κόσμος να τους εμπιστευθεί, δεν είναι μέσος άνθρωπος; Η Ευρώπη έχει κατοχυρώσει σύνορα ανοιχτά για τους πολίτες των χωρών της το οποίο δεν σημαίνει "κάνω διακοπούλες" από την μία χώρα στην άλλη. Και το οποίο αυτή την στιγμή καταστρατηγείται (και ξανά λέω καλώς έως τώρα). Τι προτείνεις δηλαδή; Να επιτρέπονται τα ταξίδια μόνο για σημαντικό λόγο, κι όχι για τουρισμό; Γιατί ο ξένος που θα ταξιδέψει για σημαντικό επαγγελματικό λόγο, και θα μείνει σε ξενοδοχείο, θα φάει στην ταβέρνα θα είναι υγιής και θα ξέρει να τηρεί τα μέτρα κι ο ξένος που θα ταξιδέψει για τουρισμό όχι; Για πόσο; Για πάντα; Για το καλοκαίρι; Και μετά; Μετά τι; Πραγματικά διαβάζω κενή κριτική; 

Εγώ υποστηρίζω πως μόνο με κατάλληλη εκπαίδευση του πληθυσμού μπορούμε να προχωρήσουμε και να ανακάμψουμε και αυτό θα είναι το όπλο μας, το κεφάλαιο μας από τώρα και για πάντα. Εσύ τι ακριβώς προτείνεις;

Συμφωνώ με όλα όσα λες, απλά θεωρητικά δεν θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος σε όσους εισέρχονται στην χώρα? είτε για διακοπές είτε όχι?

Εγώ πχ θεωρώ πως πρέπει να ανοίξει ο τουρισμός όμως πρέπει να βρεθεί ένας άλλος τρόπος (και όχι δειγματοληπτικά ) ώστε να ελέγχονται όσοι μπαίνουν προκειμένου να μην ξεφύγει η κατάσταση και να μην χρειαστεί να ζήσουμε ότι ζήσαμε όλη την άνοιξη γιατί αυτό σίγουρα θα έκανε μεγαλύτερη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Συμφωνώ με όλα όσα λες, απλά θεωρητικά δεν θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος σε όσους εισέρχονται στην χώρα? είτε για διακοπές είτε όχι?

Ναι πολύ σωστά! Το πρότεινε η Ελλάδα στις αρχικές τις προτάσεις (τον Απρίλιο αν δεν κάνω λάθος). Δηλαδή τέστ 72 ώρες προ του ταξιδιού και της εισόδου στην χώρα. Το αποτέλεσμα: α) πόσοι τουρίστες θα έμπαιναν στην διαδικασία αυτή πριν ταξιδέψουν για Ελλάδα; Πιο πιθανόν εν τέλει να επέλεγαν άλλον προορισμό. β) Οι ειδικοί υποστηρίζουν ότι το αποτέλεσμα του τέστ (σε ασυμπτωματικό άτομο), ακόμη κι αν είναι αρνητικό, μπορεί να είναι παραπλανητικό και να δώσει ψευδή αίσθηση ασφάλειας. Και φτάνουμε στο σήμερα. Παίρνουμε πίσω τον έλεγχο 72 ώρες προ ταξιδίου σε όλους τους τουρίστες και κρατάμε τον έλεγχο και την καραντίνα σε όσους εισέρχονται από "μη ασφαλείς" χώρες.

Δηλαδή εν ολίγοις αυτό το μέτρο + το σχέδιο για την ασφαλέστερη λειτουργία του τουριστικού τομέα = πάμε να σώσουμε ότι μπορούμε, με το μικρότερο δυνατό κόστος στην υγεία των ανθρώπων. Φυσικά και δεν είναι το ιδανικό. Τι άλλο θα μπορούσε να γίνει πρακτικά και να μην υπάρξει γενικό φούντο που λέμε και αντιδράσεις από παντού; Όχι από την ελιτ. Από τον μέσο άνθρωπο κι από πάντού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

 

@Έσπερος τώρα πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου. Δεν είναι μόνο ο τουρισμός. Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν (ακόμη και μία φορά την εβδομάδα) με αεροπλάνο (πτήσεις εξωτερικού) για επαγγελματικούς λόγους. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν οικογένειες σε άλλες χώρες και ταξιδεύουν συστηματικά για οικογενειακούς λόγους. Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν για λόγους σπουδών, έρευνας, κλπ. Όλοι αυτοί δεν είναι μέσος άνθρωπος; Ο ξενοδόχος κι ο καταστηματάρχης που κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να συμμορφωθούν με τα μέτρα και έχουν συνείδηση και επαγγελματισμό, και θέλουν ο κόσμος να τους εμπιστευθεί, δεν είναι μέσος άνθρωπος; Η Ευρώπη έχει κατοχυρώσει σύνορα ανοιχτά για τους πολίτες των χωρών της το οποίο δεν σημαίνει "κάνω διακοπούλες" από την μία χώρα στην άλλη. Και το οποίο αυτή την στιγμή καταστρατηγείται (και ξανά λέω καλώς έως τώρα). Τι προτείνεις δηλαδή; Να επιτρέπονται τα ταξίδια μόνο για σημαντικό λόγο, κι όχι για τουρισμό; Γιατί ο ξένος που θα ταξιδέψει για σημαντικό επαγγελματικό λόγο, και θα μείνει σε ξενοδοχείο, θα φάει στην ταβέρνα θα είναι υγιής και θα ξέρει να τηρεί τα μέτρα κι ο ξένος που θα ταξιδέψει για τουρισμό όχι; Για πόσο; Για πάντα; Για το καλοκαίρι; Και μετά; Μετά τι; Πραγματικά διαβάζω κενή κριτική; 

Εγώ υποστηρίζω πως μόνο με κατάλληλη εκπαίδευση του πληθυσμού μπορούμε να προχωρήσουμε και να ανακάμψουμε και αυτό θα είναι το όπλο μας, το κεφάλαιο μας από τώρα και για πάντα. Εσύ τι ακριβώς προτείνεις;

Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στον τουρισμό. Δεν μίλησα για απαγόρευση πτήσεων. Φυσικά και υπάρχουν εργαζόμενοι, υπαρχουν οικογένειες που ίσως τώρα έχουν χωριστεί, υπάρχουν φοιτητές κλπ. H κυκλοφορία αυτών των ομάδων όμως γίνεται με πολύ διαφορετικούς όρους, δεν θεωρώ ότι είναι περισσότεροι επικίνδυνοι από τους ασυμπτωματικούς ή ηπίως νοσούντες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και κυκλοφορούν χωρίς να γνωρίζουν ότι έχουν προσβληθεί. Ίδιο πράγμα είναι οι τουρίστες, που κινούνται εκ των πραγμάτων σε συνθήκες μεγαλύτερης χαλαρότητας αφού είναι σε διακοπές, που ίσως  μπλέξουν πιο εύκολα σε καταστάσεις συνωστισμού όπως αυτοσχέδια υπαίθρια πάρτι πχ, που γενικά θα κινηθούν σε μέρη με πολύ κόσμο, και που στο κάτω κάτω δεν είμαστε σίγουροι ούτε και για τη δική τους παιδεία και ορθή κρίση; Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό που λέω θα πρέπει να μεταφράζεται σε κάτι ακραίο όπως η κατάργηση των αεροπορικών μετακινήσεων ή η απαγόρευση του τουρισμού για πάντα. Και τέλος έχω ως ισότιμος πολίτης δικαίωμα να εκφράζω ανησυχίες. Δεν συμμετέχω σε χώρους λήψης αποφάσεων για να δίνω λύσεις σε πράγματα για τα οποία δεν έχω ειδικές γνώσεις. Αλλά αυτό τι σημαίνει, ότι δεν μπορώ να μιλάω; Πιο πολύ κινούμαι στο πνεύμα της @kotsifikos. Θα ήθελα να υπάρχουν έλεγχοι, όχι δειγματοληπτικοί. Ξέρω ότι το αρνητικό τεστ δεν λέει κάτι αφού μπορεί να γίνει θετικό σε μια δυο μέρες, ή μπορεί κάποιος να είναι υγιής στο αεροδρόμιο και να κολλήσει στο μετρό, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα περίμενα κάτι παραπάνω σε αυτόν τον τομέα. Επίσης θα περίμενα κάτι παραπάνω από λόγια ως προς την υγειονομική ενίσχυση των νησιών. Σε 15 μέρες υποτίθεται αρχίζει η σεζόν, δεν έχει γίνει κάτι ακόμα σε αυτό το θέμα. 

 

Η γενική οικονομία της Ελλάδας, εννοώ η οικονομία που βασίζεται στην κίνηση της αγοράς, έχει πληγεί από τα ελλιπή εισοδήματα μεγάλου μέρους των Ελλήνων (εδώ και δέκα χρόνια). Οι τουρίστες που θα έρθουν τώρα, σίγουρα θα είναι μια ανάσα, αλλά αυτό είναι ένα προσωρινό μπάλωμα και μια παρακαταθήκη για το μέλλον, για να μη χαθεί η δυναμική που υπήρχε στον τομέα. Κατά τ' άλλα η οικονομία πώς θα κινηθεί; Ποιος θα βγει σε κατεφέτεριες και εστιατόρια τον χειμώνα, ποιος θα ψωνίσει, ποιος θα κάνει σύντομες αποδράσεις το φθινόπωρο; Δεν είναι ο τουρισμός αυτό που θα σώσει την οικονομία μας, ούτε συνολικά, ούτε στα τουριστικά μέρη ειδικότερα. Πέρα από τα ωραία αισιόδοξα λόγια, πραγματικά αναρωτιέμαι για τη συνέχεια σε όλους τους τομείς. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσων αφορά στους τουρίστες που εισέρχονται από τα αεροδρόμια τα πράγματα δεν είναι εύκολο. Η Ελλάδα έχει αποκλείσει μεγάλο αριθμό χωρών από χώρες με υψηλο αριθμό κρουσμάτων κ επιβάλλει καραντίνα. Μέχρι τις 15 Ιουλίου τουλάχιστον πολλοί τρώνε πόρτα. Αύριο συνεδριάζει κ η ευρωπαϊκή επιτροπή επ αυτού. Στην Ευρώπη έχει σχεδόν προκληθεί σιπλωματικο επεισόδιο με αυτή την στάση της Ελλάδας. Τρώνε ποτέ ακόμη κ χώρες όπως το Λουξεμβούργο με χαμηλά κρούσματα. Διαμαρρυρονται έντονα οι Ευρωπαίοι που δεν μπορούν να μπουν ελεύθερα στη χώρα γιατί οι Κινέζοι εισέρχονται, την στιγμή που η Κίνα έχει δώσει πολλές φορές αναληθή στοιχεία κ έχει από κρύψει κ άλλα. Με τις αεροπορικές είναι δύσκολα τα πράγματα. Το ίδιο κ με την aegian. Προχθές μας ξανά άλλαξε τα εισητηρια για το εξωτερικό. Κανει συγχωνεύσεις. Φοβάμαι μην βαρέσει κανόνι κ χάσουμε τα λεφτά μας. Η Κύπρος δεν έχει πια εθνικό αερομεταφορεα.δεν ξέρω ττιβθα γίνει. Κ ο τουρίστας λοιπόν έχει μεγάλες δυσκολίες να έρθει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

Συμφωνώ με όλα όσα λες, απλά θεωρητικά δεν θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος σε όσους εισέρχονται στην χώρα? είτε για διακοπές είτε όχι?

Εγώ πχ θεωρώ πως πρέπει να ανοίξει ο τουρισμός όμως πρέπει να βρεθεί ένας άλλος τρόπος (και όχι δειγματοληπτικά ) ώστε να ελέγχονται όσοι μπαίνουν προκειμένου να μην ξεφύγει η κατάσταση και να μην χρειαστεί να ζήσουμε ότι ζήσαμε όλη την άνοιξη γιατί αυτό σίγουρα θα έκανε μεγαλύτερη ζημιά.

Καταλαβαινω οσα λεει η εσπερος, δ ειναι οτι διαφωνω τελειως. Αλλα κ εγω δ εχω καποια πιο ρεαλιστικη λυση να προτεινω

Απλα ελπιζω να ειμαστε πιο ετοιμοι στον τομεα της υγειας απο οτι τον μαρτη

Τα τεστ θα ηταν μια λυση, αν υπηρχε αξιοπιστο κ γρηγορο. Δ το εχουμε, αρα δ μπορουμε να κανουμε κτ περισσοτερο

Γενικα συμφωνω μαζι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε φροντιστήριο αγγλικών σήμερα, παιδιά έκοψαν τούρτα και μετά την έφαγαν από το δίσκο, χωρίς πιάτα, με πλαστικά κουταλάκια. Από τον ίδιο δίσκο όλοι, και αφού όλοι μαζί φύσηξαν τα κεράκια. Το είδα σε βίντεο που ανέβασε η μαμά της εορτάζουσας, γεμάτη περηφάνεια. Μετά φαντάζομαι έπλυναν χεράκια. 

Δυστυχώς καραντίνα είχαμε, αλλά στοιχειώδη εκπαίδευση σε θέματα προφύλαξης και από όσο φαίνεται και κοινή λογική, δεν είχαμε :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δυστυχώς καραντίνα είχαμε, αλλά στοιχειώδη εκπαίδευση σε θέματα προφύλαξης και από όσο φαίνεται και κοινή λογική, δεν είχαμε :(

Ναι βρε παιδί μου, πραγματικά φοβερό και φοβερά ανησυχητικό! (Εντωμεταξύ αυτό που περιγράφεις ούτε προ κορονοϊού δεν το κάνεις. Σε παιδιά ειδικά. Κάτι τέτοια φοιτητές μόνο που πίναμε από το ίδιο κοκτέιλ με τα πολλά καλαμάκια... κι ούτε... κάνω και λίγο χιούμορ μην με παρεξηγείτε).

Και εγώ το βλέπω γύρω μου. Και μιλάμε για ανθρώπους μορφωμένους, σύγχρονους, που χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για ενημέρωση (εννοώ έχουν πρόσβαση στις πιο πρόσφατες ειδήσεις), που κινούνται μέσα στον κόσμο και έρχονται σε επαφή με το τι συμβαίνει (δεν ζουν στην ερημιά, αποκλεισμένοι από το τι γίνεται γύρω τους). Κι όμως... :|

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ναι βρε παιδί μου, πραγματικά φοβερό και φοβερά ανησυχητικό! (Εντωμεταξύ αυτό που περιγράφεις ούτε προ κορονοϊού δεν το κάνεις. Σε παιδιά ειδικά. Κάτι τέτοια φοιτητές μόνο που πίναμε από το ίδιο κοκτέιλ με τα πολλά καλαμάκια... κι ούτε... κάνω και λίγο χιούμορ μην με παρεξηγείτε).

Και εγώ το βλέπω γύρω μου. Και μιλάμε για ανθρώπους μορφωμένους, σύγχρονους, που χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για ενημέρωση (εννοώ έχουν πρόσβαση στις πιο πρόσφατες ειδήσεις), που κινούνται μέσα στον κόσμο και έρχονται σε επαφή με το τι συμβαίνει (δεν ζουν στην ερημιά, αποκλεισμένοι από το τι γίνεται γύρω τους). Κι όμως... :|

Παιδιά γυμνασίου μεν τα συγκεκριμένα, αλλά με τις ευλογίες της μαμάς, και ακόμη τραγικότερο, της ιδιοκτήτριας του φροντιστηρίου. Δεν βρέθηκε ένας ενήλικας να βάλει τις φωνές σε αυτή την ιστορία. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς οι μισές τουλάχιστον καθηγήτριες κάνουν μαθημα με κλειστα παραθυρα ειτε λογω ψύχρας ειτε λογω φασαρίας απο τη γυμναστικη. Και στο γραφειο με τις περισσοτερες γυναικες  το παραθυρο κ την κουρτίνα τα ανοιγουμε στα κλεφτά. οι αντρες ανοιγουν τα παραθυρα αλλα επειδη ειναι πιο ανοργάνωτοι γιατι ειναι φλωρικο να εχει κασετίνα κοτζάμ αντρας, δανειΟνται στιλό απο τους μαθητες για το απουσιολόγιο και  το επιστρέφουν λουσμένο με αντισηπτικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Σε φροντιστήριο αγγλικών σήμερα, παιδιά έκοψαν τούρτα και μετά την έφαγαν από το δίσκο, χωρίς πιάτα, με πλαστικά κουταλάκια. Από τον ίδιο δίσκο όλοι, και αφού όλοι μαζί φύσηξαν τα κεράκια. Το είδα σε βίντεο που ανέβασε η μαμά της εορτάζουσας, γεμάτη περηφάνεια. Μετά φαντάζομαι έπλυναν χεράκια. 

Δυστυχώς καραντίνα είχαμε, αλλά στοιχειώδη εκπαίδευση σε θέματα προφύλαξης και από όσο φαίνεται και κοινή λογική, δεν είχαμε :(

Δεν μιλήσατε στους υπεύθυνους εκεί? δεν παραπονέθηκε κανείς?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν μιλήσατε στους υπεύθυνους εκεί? δεν παραπονέθηκε κανείς?

 

Δεν ηταν δικο μου παιδι, αλλα ανεβηκε σε λογαριασμο στο facebook απο τη μαμα, και με την ιδιοκτητρια του φροντιστηριου παρουσα στο βιντεο να χαμογελαει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Δεν ηταν δικο μου παιδι, αλλα ανεβηκε σε λογαριασμο στο facebook απο τη μαμα, και με την ιδιοκτητρια του φροντιστηριου παρουσα στο βιντεο να χαμογελαει.

Πραγματικά δεν έχω λόγια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δεν ηταν δικο μου παιδι, αλλα ανεβηκε σε λογαριασμο στο facebook απο τη μαμα, και με την ιδιοκτητρια του φροντιστηριου παρουσα στο βιντεο να χαμογελαει.

Δηλ το έκαναν προκλητικά η ήταν χαμόγελο χαράς. Μεμπτό έτσι κ αλλιώς αλλά προσπαθούν να καταλάβω αν ήταν συνάμα κ προκλητική κίνηση η κίνηση ζεμανφουτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δηλ το έκαναν προκλητικά η ήταν χαμόγελο χαράς. Μεμπτό έτσι κ αλλιώς αλλά προσπαθούν να καταλάβω αν ήταν συνάμα κ προκλητική κίνηση η κίνηση ζεμανφουτισμου.

Μπορεί να ήταν και απλής ηλιθιότητας. Κατα τ αλλά να έβαλαν αντισηπτικά κ να ήταν σίγουροι ότι τηρούν τα μετρα. 

Εξαλλου φαγαν απο διαφορετικο κουταλι. 8)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα υπάρχει δικαιολογημένα φόβος να έρθουν άνθρωποι από χώρες που εξακολουθούν να έχουν πολλά κρούσματα, αλλά ειλικρινά κάποια στιγμή πρέπει να βρεθεί μία λύση να ανοίξουν τα αεροδρόμια κατά τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο. Δεν είναι μόνο οι τουρίστες, υπάρχουν και Έλληνες πολίτες που θέλουν να έρθουν στην χώρα τους για διάφορους λόγους και δεν μπορούν. Εγώ κανένα πρόβλημα δεν θα είχα και να μας βάλουν στην καραντίνα όταν έρθουμε στην Ελλάδα. Ούτως ή άλλως, έχουμε κλείσει ήδη τρεις μήνες σε καραντίνα και συνεχίζουμε. Κοντεύει η καραντίνα να μας γίνει τρόπος ζωής, θα μας λένε στο τέλος φίλοι να πάμε να πιούμε έναν καφέ μαζί και δεν θα πηγαίνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες είχαμε 12 κρούσματα από το εξωτερικό, από το Κατάρ συγκεκριμένα.

 

Σχετικά  με τα μυστήρια, από 6/6 αλλάζουν τα μέτρα, επιτρέπονται πλέον 1 άτομο ανά 5τμ (κι όχι ανά 10 που είναι αυτή τη στιγμή). 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η ενημέρωση είναι καθημερινή, απλα γραπτη

Για έξω ισχύει οτι ίσχυε εως τώρα. Να είναι ανετα

Το άνοιγμα των παιδικων χαρών το άφησαν την δυνατότητα του κάθε Δήμου. Δλδ επιτρέπεται όπου οι δημοοι μπορούν να τηρούν τα μετρα

Link to comment
Share on other sites

Είχαν πει ότι από ένα σημείο κ έπειτα θα γίνεται εβδομαδιαίως. Δεν είδα τίποτα σήμερα. 

Όσο για τις παιδικές χαρές πως ο δήμος θα τηρεί τα μέτρα? Τι μπορεί να κάνει δηλαδή? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...