Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

απλά είναι λίγο φαύλος κύκλος: αν δεν περπατάει/στέκεται/μπουσουλαει δεν το βάζεις να κάνει αυτα εκτός σπιτιού, αλλά κι αν δεν τα κάνει αργεί να αναπτυχθει κινητικά.

Διαμορφώνεις το σπίτι ώστε να τα κάνει εντός. Όταν αρχίσει να πιάνεται απ τα έπιπλα και να κάνει βηματακια, της δίνεις το χέρι για να βαδισετε μαζί. Για μενα δεν είναι κινητικά πισω, έχει το ρυθμό της. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Διαμορφώνεις το σπίτι ώστε να τα κάνει εντός. Όταν αρχίσει να πιάνεται απ τα έπιπλα και να κάνει βηματακια, της δίνεις το χέρι για να βαδισετε μαζί. Για μενα δεν είναι κινητικά πισω, έχει το ρυθμό της. 

 

Ναι εννοούσα το σύρσιμο στα χαλίκια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όλα αυτά είναι εντελώς εκτός του συγκεκριμένου θέματος αλλά θα σου πω ότι το παιδί αυτά που είναι να τα κάνει θα τα κάνει. Δεν έχει σχέση η παιδική χαρά. Ο παιδίατρος η δεν εκφράστηκε σωσταχκβτοβεθεσεχετσι η βλέπει κάτι άλλο. Μπορεί κάλλιστα, να περπατήσει κ μετά το χρόνο. Αν όμως έχεις αμφιβολίες να πας σε έναν καλό αναπτυξιολογο που να ξέρεις όμως ότι δεν θα σε βάλει σε τρεξίματα με τυχόν υπερδιαγνωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τώρα όλα αυτά είναι εντελώς εκτός του συγκεκριμένου θέματος αλλά θα σου πω ότι το παιδί αυτά που είναι να τα κάνει θα τα κάνει. Δεν έχει σχέση η παιδική χαρά. Ο παιδίατρος η δεν εκφράστηκε σωσταχκβτοβεθεσεχετσι η βλέπει κάτι άλλο. Μπορεί κάλλιστα, να περπατήσει κ μετά το χρόνο. Αν όμως έχεις αμφιβολίες να πας σε έναν καλό αναπτυξιολογο που να ξέρεις όμως ότι δεν θα σε βάλει σε τρεξίματα με τυχόν υπερδιαγνωση. 

 

Μα τα περισσότερα παιδιά μετά το χρόνο δεν περπατάνε; Νομίζω μέχρι ενάμιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ δεν είπα ότι ανησυχώ! Τζάμπα χαλάμε το θέμα. Ισα ισα είπε ότι της φάνηκε μια χαρά και απλά θέλει να δει κάποια πρόοδο σε ένα μήνα, πχ να κάνει πλάγια βήματα στο τραπεζάκι. Καθησυχαστικα το είπε για την παιδική χαρά, οχι επιτακτικα. Ότι δεν πειράζει που δεν είναι κινητική, ίσως φταίει και που δεν είχε την ευκαιρία να πάει παιδική χαρά. Αυτό. Και απλά ρωτησα λόγω κορωνοϊού αν μπορώ να την πάω όταν ανοίξουν κ είπε ναι κ να καθαρίζουμε χέρια κλπ κλπ κλπ

Και βασικά το περπάτημα όντως είναι το τελευταίο που θα με αγχωνε, ίσως το ότι δεν πολυπιάνεται από έπιπλα να πειραματιστεί να σηκωθει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μόνο κ μόνο από αντίδραση, πολλοί θα κοινωνήσουν. 

Η εκκλησία κ οι θεολόγοι δεν μπορούν να πουν ότι κολλάει. Είναι σαν να αναιρούν την πίστη. Θα μπορούσαν αν ήθελαν, να κάνουν μια διπλωματική κίνηση: "κατανοώντας τις ανησυχίες των πιστών, παρόλο που εμείς διαβεβαιώνουμε ότι δεν  υπάρχει κίνδυνος, αποφασίζουμε προσωρινά να γίνεται με μέσο μιάς χρήσης κλπ κλπ". Άλλες ορθόδοξες εκκλησίες άλλων χωρών το έχουν κάνει. είναι θέμα επίδειξης δύναμης και μόνο.

Τη μέρα που ανακοίνωσε η Κεραμέως τα μέτρα για το άνοιγμα των σχολείων, είχε ζητήσει να απευθύνει ερωτήσεις ειδησεογραφικό σάιτ εκπαιδευτικής θεματολογίας κ μάλιστα αρκετά φιλοκυβερνητικό (μη αντιπολιτευόμενο τουλάχιστον). Πολύ λογικό γιατί οι συντάκτες είναι εξειδικευμένοι στο θέμα των σχολείων. Τους αρνήθηκαν γιατί η απογευματινή ενημέρωησ είναι μόνο για συντάκτες ιατρικού ρεπορτάζ. καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο ελεύθερη είναι η ενημέρωση.

Η εικόνες που είδα στις ειδήσεις μου άρεσαν. δεν ξέρω αν αλλού έγινε συνωστισμός, είμαι σίγουρη ότι έγινε, αλλά μπράβο σ αυτούς που τα οργάνωσαν έτσι. η αλήθεια είναι ότι όταν ανοίγουν όλα αδιακρίτως, γιατι αυτό έγινε πλέον, δεν έχει κ πολύ νόημα να μένει κλειστή η Εκκλησία που καλύπτει κ μια σοβαρή ανάγκη όσων πιστεύουν κ ένιωσαν τη στέρηση πολύ έντονα. η μετάληψη όμως έπρεπε να ρυθμιστεί αλλιώς.

Έσπερος, κι όμως! Έγινε ερώτηση για την θεία κοινωνία. Είπε ο χαρδαλιας ότι ουσιαστικά είναι επικίνδυνο αλλά κάντε ο. Τι θέλετε. Προσπέρασαν γρήγορα το θέμα για να μην λέγονται κ πολλά πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλέ δεν είπα ότι ανησυχώ! Τζάμπα χαλάμε το θέμα. Ισα ισα είπε ότι της φάνηκε μια χαρά και απλά θέλει να δει κάποια πρόοδο σε ένα μήνα, πχ να κάνει πλάγια βήματα στο τραπεζάκι. Καθησυχαστικα το είπε για την παιδική χαρά, οχι επιτακτικα. Ότι δεν πειράζει που δεν είναι κινητική, ίσως φταίει και που δεν είχε την ευκαιρία να πάει παιδική χαρά. Αυτό. Και απλά ρωτησα λόγω κορωνοϊού αν μπορώ να την πάω όταν ανοίξουν κ είπε ναι κ να καθαρίζουμε χέρια κλπ κλπ κλπ

Και βασικά το περπάτημα όντως είναι το τελευταίο που θα με αγχωνε, ίσως το ότι δεν πολυπιάνεται από έπιπλα να πειραματιστεί να σηκωθει μόνο.

Η κόρη σου μου θυμίζει τη δικιά σου στο περπάτημα. Προσωπικά αγχώθηκα γιατί με άγχωσε η παιδίατρος πάνω στο χρόνο αλλά η κατάσταση άλλαξε απιστευτα μέσα σε 15 μέρες. Καλά κάνεις και δεν αγχώνεσαι, η παιδίατρος αν έβλεπε κάτι θα στο έλεγε. Και εννοείται ότι ο αναπτυξιολόγος στην παρούσα φάση δεν έχει καμία δουλειά.

Για την παιδική χαρά πάντως και εμένα μου φαίνεται ότι δεν παίζει κανένα σπουδαίο ρόλο στην εξέλιξη του περπατήματος. Η δικιά μου ήταν κάθε μέρα εκεί από μωρό.  Δεν μπορώ να φανταστώ με πιο τρόπο θα βοηθούσε ένα παιδί που δεν κάνει καν την κίνηση να σηκωθεί ή να πιαστεί από αντικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Στα μυστήρια επιτρέπεται 1 άτομο ανά 10 τμ και οι μάσκες είναι προαιιρετικες,   έχει βγει εγκύκλιος για μέχρι 4/6. Πιστεύω πως αν δεν γίνει κανένα μεγάλο μπαμ μέχρι τότε,  θα χαλαρωσουν κι άλλο τα μέτρα.  Που το εύχομαι φυσικά, εμείς θα την κάνουμε τελικά τη βάφτιση με λίγο κόσμο περίπου 30 άτομα. Αρχές Ιουνίου θα δούμε αν θα πάμε να φάμε σε ταβέρνα ή θα κάνουμε ένα μικρό candy bar έξω από την εκκλησία. 

 

Τώρα το θέμα είναι αν θα προλάβω πλέον να χάσω τα 4 κιλά  που έμειναν απο την εγκυμοσύνη!  :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Στα μυστήρια επιτρέπεται 1 άτομο ανά 10 τμ και οι μάσκες είναι προαιιρετικες,   έχει βγει εγκύκλιος για μέχρι 4/6. Πιστεύω πως αν δεν γίνει κανένα μεγάλο μπαμ μέχρι τότε,  θα χαλαρωσουν κι άλλο τα μέτρα.  Που το εύχομαι φυσικά, εμείς θα την κάνουμε τελικά τη βάφτιση με λίγο κόσμο περίπου 30 άτομα. Αρχές Ιουνίου θα δούμε αν θα πάμε να φάμε σε ταβέρνα ή θα κάνουμε ένα μικρό candy bar έξω από την εκκλησία. 

 

Τώρα το θέμα είναι αν θα προλάβω πλέον να χάσω τα 4 κιλά  που έμειναν απο την εγκυμοσύνη!  :mrgreen:

Εγώ πάντως τα 3 κιλά που είχαν μείνει από την εγκυμοσύνη τα έχασα τις μέρες της καραντίνας. Να θυμίσω βέβαια ότι το παιδί είναι 2,5 χρονων :P.

Με το καλό να κάνετε το μυστήριο και να το χαρείτε. Προσαρμοζόμαστε στις καταστάσεις τι να κάνουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, samsympan said:

).

Τα εργοστάσια λειτουργούσαν και για τα εργοτάξια επίσης ξέρω πως λειτουργούσαν. Λάθος;

Λάθος ήταν οι συνθήκες οι οποίες λειτουργούσαν. Από προσωπική πείρα, όταν στέλνεις τα 20 ατομα των γραφείων να εργαστούν ωραία κ καλά από το σπίτι κ οι υπόλοιποι 80 εργάτες-αποθηκες δουλεύουν με τις ίδιες συνθήκες όπως κ πριν, σε αποστάσεις λιγότερες του μέτρου, κ χωρίς τη δυνατότητα εκ περιτροπής γιατί θα μειωθεί η παραγωγικότητα ενώ 'τρεχουν' οι παραγγελίες, αυτό δε λέγεται παίρνω τα προβλεπόμενα μέτρα σαν επιχείρηση κατά τού κορονοϊου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Λάθος ήταν οι συνθήκες οι οποίες λειτουργούσαν. Από προσωπική πείρα, όταν στέλνεις τα 20 ατομα των γραφείων να εργαστούν ωραία κ καλά από το σπίτι κ οι υπόλοιποι 80 εργάτες-αποθηκες δουλεύουν με τις ίδιες συνθήκες όπως κ πριν, σε αποστάσεις λιγότερες του μέτρου, κ χωρίς τη δυνατότητα εκ περιτροπής γιατί θα μειωθεί η παραγωγικότητα ενώ 'τρεχουν' οι παραγγελίες, αυτό δε λέγεται παίρνω τα προβλεπόμενα μέτρα σαν επιχείρηση κατά τού κορονοϊου.

Συγγνώμη εγώ παρανόησα.

Έχεις δίκιο, ναι, έτσι είναι! Σε πολλές περιπτώσεις δεν τηρήθηκαν μέτρα ή "τηρήθηκαν" για το θεαθήναι, και ουσιαστικά όχι. Εκεί που θα μπορούσαν να τηρηθούν και δεν έγινε, είναι απαράδεκτό. Αλλά σε κάποιους χώρους απλώς δεν γινόταν.

 

Θα πω κάτι που πιθανόν όλοι είδαμε γιατί βρίσκονται σχεδόν παντού δίπλα μας. Σουβλατζίδικα. Λειτουργούσαν με delivery. Εννοείται η κίνηση μειώθηκε (ειδικά στην αρχή που ο κόσμος ήταν πιο διστακτικός, σιγά σιγά χαλαρώναμε). Ο ιδιοκτήτης έστειλε με αναστολή εργασίας σπίτι κάποιους-τους περισσότερους (service κυρίως και σε μεγάλο σουβλατζίδικο μιλάμε για πολύ κόσμο) και κράτησε λίγους. Ενδεχομένως και πιο λίγους από ότι χρειαζόταν, για να γλιτώσει ότι μπορεί από την χασούρα. Αυτοί οι πιο λίγοι συνέχισαν να παίρνουν μεν τον μισθό τους, αλλά εργάζονταν πιο σκληρά και εννοείται: α) ατομικά, τι μέτρα να τηρήσεις πάνω από την φωτιά της ψησταρίας (πχ μάσκα-γάντια σωστά φορεμένα, μην αγγίξεις το πρόσωπο, κλπ); και β) συλλογικά τι αποστάσεις να κρατήσεις από τους συναδέλφους ψήστες, μάγειρες, λατζιέρηδες, κλπ. (και εννοείται δεν μιλώ καθόλου επικριτικά, οι άνθρωποι σε αυτόν τον χώρο είναι σχεδόν αδύνατον να μην συγχρωτιστούν και να τηρήσουν τα μέτρα όπως πχ ένας εργαζόμενος σε γραφείο);. Και φτάνουμε στην μετά lockdown εποχή. Όπου οσονούπω θα παρατηρήσουμε κι εδώ το οξύμωρο. Τα ίδια καταστήματα όπου οι εργαζόμενοι είδαμε να συνωστίζονται σε λίγα τετραγωνικά, να σκουπίζουν τον ιδρώτα τους με το πίσω μέρος της παλάμης, να κάνουν διάλειμμα για τσιγάρο με την μάσκα κατεβασμένη στο πηγούνι και τα γάντια στα χέρια, κλπ κλπ να προσπαθούν -ειλικρινά και φιλότιμα- να τηρήσουν αποστάσεις και να είναι νομότυποι κατά την επαναλειτουργία.

 

Και αυτό το παράδειγμα το έδωσα όχι για να κατακρίνω μια κατάσταση αλλά για να εξηγήσω ότι πρακτικά ήταν σχεδόν αδύνατο σε κάποιους χώρους να τηρηθούν τα μέτρα. Και αυτό ήταν αναμενόμενο. Και για αυτό ο ιός συνεχίζει την πορεία του (την εξασθενημένη για την ώρα ευτυχώς) και πάλι αυτό δεν το λέω ούτε με αρνητική-ούτε με θετική χροιά. Το λέω σαν αναπόφευκτο γεγονός. Και πραγματικά για αυτό δεν συμμερίζομαι (και θεωρώ πλήγμα) τις τρομολαγνικές δηλώσεις, διότι δεν υπήρξε "αποστείρωση" πουθενά στην ανθρώπινη δράση (ούτε στις σχέσεις). Δεν ήταν αυτό το ζητούμενο. Όυτε κανείς αρμόδιος υποστήριξε κάτι τέτοιο. Υπήρξε λήψη μέτρων αποστασιοποίησης, κι όχι απαγόρευσης ανθρώπινης επαφής και δράσης (λάθος μου εδώ, σε τομείς πχ εμπορικά καταστήματα, υπήρξε απαγόρευση οικονομικής δραστηριότητας). Τα οποία ναι έπληξαν, οικονομικά περισσότερο (και ψυχολογικά σε μικρότερο βαθμό κι έκταση βέβαια), αλλά μας έδωσαν την δυνατότητα σήμερα να καθόμαστε και να συζητάμε για το πως θα ορθοποδήσουμε, αντί όλοι μας να έχουμε έναν νεκρό να θρηνήσουμε (συλλυπητήρια σε όποιον θρηνεί άνθρωπο του από κορονοϊό και το διαβάζει).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέγατε για βαπτίσεις. Μας ήρθε σήμερα προφορική πρόσκληση σε βάπτιση που κανονίστηκε το τελευταίο σκ. Είναι για τέλη Ιουλίου σε κτήμα. 30 παιδάκια κ 200 μεγάλοι. Μα επιτρέπεται τελικά? 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κορίτσια, δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ. Διάβασα λίγο τα ποστς και είδα ότι αναφερθήκατε κάποιες σε βάπτιση. Μπορεί να μου πει κάποια τι ισχύει μέχρι στιγμής για τα επιτρεπόμενα άτομα? Σκεφτόμαστε να βαφτισουμε το γιο μας αρχές Σεπτέμβρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Συγνώμη κορίτσια, δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ. Διάβασα λίγο τα ποστς και είδα ότι αναφερθήκατε κάποιες σε βάπτιση. Μπορεί να μου πει κάποια τι ισχύει μέχρι στιγμής για τα επιτρεπόμενα άτομα? Σκεφτόμαστε να βαφτισουμε το γιο μας αρχές Σεπτέμβρη. 

Οι ανακοινώσεις μέχρι τώρα είναι τι ισχύει ως 5/6νομιζω.μετα λογικα κ εφόσον όλα πάνε καλά θα χαλαρώσουν κ αλλο. Καλεσμένοι σε εκκλησία 1ατομο ανά 10τμ,οποτε κ σε μεγάλη άνω των 500τμ μέχρι 50.αν γίνει σε εξωτερικό χώρο μπορείς κ περισσότερους, αλλα με αποστάσεις αναλογα τον χώρο, με τα μετρα όπως ισχυουν

Μετα για φαγητό είναι όπως σε ολους τους χωρους εστίασης. Παλι περιορισμός βάση τετραγωνικων, με τα τραπέζια αραια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Επειδή λέγατε για βαπτίσεις. Μας ήρθε σήμερα προφορική πρόσκληση σε βάπτιση που κανονίστηκε το τελευταίο σκ. Είναι για τέλη Ιουλίου σε κτήμα. 30 παιδάκια κ 200 μεγάλοι. Μα επιτρέπεται τελικά? 

 

Μήπως είναι 2300 τμ το κτήμα?

Εγώ αναρωτιέμαι.. και να επιτρέπεται τόσος κόσμος.. θα πάει??? Ας αφήσουμε το κομμάτι της υπεύθυνης στάσης έναντι του συνωστισμού. Γιατί προσωπικά και να επιτρεπόταν τώρα, δεν θα το έκανα. Θα πληρώσουν τόσα χρήματα, άραγε θα πάει ο κόσμος?? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Μήπως είναι 2300 τμ το κτήμα?

Εγώ αναρωτιέμαι.. και να επιτρέπεται τόσος κόσμος.. θα πάει??? Ας αφήσουμε το κομμάτι της υπεύθυνης στάσης έναντι του συνωστισμού. Γιατί προσωπικά και να επιτρεπόταν τώρα, δεν θα το έκανα. Θα πληρώσουν τόσα χρήματα, άραγε θα πάει ο κόσμος?? 

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν.... Και γιαυτό σκέφτομαι να καλέσουμε λίγους για βάπτιση, ίσως γύρω στους 50... 

Link to comment
Share on other sites

Το έκλεισαν το κτήμα. Είναι στην Πάρνηθα. Κουφάθηκα κ εγώ. Θα γίνουν όλα έξω.σκεφτηκα να πάμε μόνο για την βάπτιση που θα γίνει στο εκκλησάκι που έχουν έξω. Αν παρουμε την απόφαση να πάμε σκέφτηκα ότι ίσως πρέπει να έχω ποτήρι κ πιρούνι μιας χρήσης. Αν αξιοπρεπές μου φαίνεται αλλά δεν μου πάει κ αλλιώς. 

Τώρα για το πόσοι θα πάνε... Το σκέφτηκα κ εγώ αλλά αν σκεφτείτε πως κυκλοφορούν έξω θα σας λυθεί η απορία. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το έκλεισαν το κτήμα. Είναι στην Πάρνηθα. Κουφάθηκα κ εγώ. Θα γίνουν όλα έξω.σκεφτηκα να πάμε μόνο για την βάπτιση που θα γίνει στο εκκλησάκι που έχουν έξω. Αν παρουμε την απόφαση να πάμε σκέφτηκα ότι ίσως πρέπει να έχω ποτήρι κ πιρούνι μιας χρήσης. Αν αξιοπρεπές μου φαίνεται αλλά δεν μου πάει κ αλλιώς. 

Τώρα για το πόσοι θα πάνε... Το σκέφτηκα κ εγώ αλλά αν σκεφτείτε πως κυκλοφορούν έξω θα σας λυθεί η απορία. 

 

Πάντως, τέλη Απριλίου μπορεί και να επιτρέπεται, δεν είναι απαραιτήτως δηλαδή ανεύθυνοι αυτοί που αποφάσισαν να το διοργανώσουν, σίγουρα έχουν το ρίσκο ότι μπορεί να φάνε άκυρο μέχρι τότε.

 

Εγώ με πλαστικό κουτάλι και ποτήρι δεν θα πήγαινα, αν δεν έχεις σκοπό να φας σε εστιατόριο τους επόμενους μήνες, εννοείται ότι δεν πας σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις.

 

Εγώ που ελπίζω ακόμα ότι θα πάω διακοπές, αν τα πράγματα είναι όπως τώρα έχω σκοπό να πηγαίνω σε ταβερνάκια, τηρώντας όσα μέτρα θα ισχύουν τότε. Αλλιώς, καλύτερα να κάτσω σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Πάντως, τέλη Απριλίου μπορεί και να επιτρέπεται, δεν είναι απαραιτήτως δηλαδή ανεύθυνοι αυτοί που αποφάσισαν να το διοργανώσουν, σίγουρα έχουν το ρίσκο ότι μπορεί να φάνε άκυρο μέχρι τότε.

 

Εγώ με πλαστικό κουτάλι και ποτήρι δεν θα πήγαινα, αν δεν έχεις σκοπό να φας σε εστιατόριο τους επόμενους μήνες, εννοείται ότι δεν πας σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις.

 

Εγώ που ελπίζω ακόμα ότι θα πάω διακοπές, αν τα πράγματα είναι όπως τώρα έχω σκοπό να πηγαίνω σε ταβερνάκια, τηρώντας όσα μέτρα θα ισχύουν τότε. Αλλιώς, καλύτερα να κάτσω σπίτι μου.

 

Κι εγώ αν αποφάσιζα να πάω δεν θα πήγαινα με δικά μου εξαρτήματα.  
 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που με κάλεσαν σε βάπτιση μέσα Ιουνίου (με 200 άτομα) δεν θα πάω. Εδώ προσέχω, δεν θα στείλω σχολείο το παιδί, δουλεύω από το σπίτι και θα πάω σε βάπτιση με τόσο κόσμο? όχι ούτε καν το σκέφτομαι, απορώ και με όσους καλούν τόσο κόσμο, δεν φοβούνται για τους ίδιους και τις οικογένειες τους?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναλογα τινος ήταν η βάφτιση/γάμος κ πόσο θα ήθελα να παρευρεθώ ασχέτως κορωνοϊού, μπορεί να πήγαινα μόνο στην εκκλησία χωρίς να μπω μέσα. Για να δω αυτούς που με κάλεσαν, να ευχηθώ, να δώσω το δώρο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...