Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν το έχουν κάνει λες;; Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αυτοί θα το κάνουν πρώτοι από όλους! Ας μας πουν τα κορίτσια του ιατρικού χώρου

Σιγουρα σε κάποιους θα το κάνουν αλλά κάθε πότε? 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σιγουρα σε κάποιους θα το κάνουν αλλά κάθε πότε? 

Κ κάνουν των αντισωμάτων η της ανίχνευσης? Δεν γίνεται πάντως να γίνεται κ συχνά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πάντως για όλο αυτό το μπαχαλο φταει για άλλη και φορά η ασυνέπεια του ΕΟΠΥΥ. Γενικά είναι μεγάλη πληγή για τον τόπο, έχει φεσωσει πολύ κόσμο, έχει κλείσει διαγνωστικά. Το ιδιωτικό μαιευτήριο επιχείρηση είναι, δεν είναι υποχρεωμένο να απορροφήσει το κόστος κανενός τεστ αν δε τους το καλύπτουν. Τώρα κατά πόσο ασχροκερδουν δεν ξέρω. Η τιμή του Μητέρα πάντως είναι συμπαθητική για την αγορά δεν είναι πολύ ακριβό, αν σκεφτείς ότι κάποια διαγνωστικά το χρεώνουν 200 και παραπάνω, ειδικά στην επαρχία έχω ακούσει τρελές τιμές. Δεν λέω ότι είναι σωστό να το πληρώνει ο κάθε νοσηλευόμενος εννοείται, αλλά ούτε το κράτος μπορει να απαιτεί από τον κάθε ιδιώτη να επιβαρύνεται κάτι χωρίς αποζημίωση.

 

Όπως τότε που έπαιρνα τα υποαλλεργικα γάλατα για το γιο μου, το κόστος τους ήταν 20 ευρώ, ο ΕΟΠΥΥ αποζημιωνε στον φαρμακοποιό τα 12 κ παράλληλα του απαγορευε να χρεώσει διαφορά στον πελάτη! Ενώ η συνταγή που είχα στα χέρια μου έγραφε συμμετοχή 0%!Το θέατρο του παραλόγου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σιγουρα σε κάποιους θα το κάνουν αλλά κάθε πότε? 

Κ κάνουν των αντισωμάτων η της ανίχνευσης? Δεν γίνεται πάντως να γίνεται κ συχνά. 

Τεστ σε γιατρους και νοσηλευτες κανουν το pcr μονο επι συμπτωματων ή επαφης με επιβεβαιωμενο κρουσμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Τεστ σε γιατρους και νοσηλευτες κανουν το pcr μονο επι συμπτωματων ή επαφης με επιβεβαιωμενο κρουσμα.

Οπότε θεωρητικά όλοι μπορεί να είναι φορείς. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και αν είναι άσχετο με το θέμα αγνοήσετε το ή παραπέμψετε με σε πιο κατάλληλο τοπικ.

σημουν σε άδεια μητρότητας και το εξάμηνο τελείωσε εχθές 7/5. Αν δηλαδή το κατάστημα ήταν ανοιχτό από σήμερα θα ήμουν στο προγραμμα.

μου είπαν να με βγάλουν σε αναστολή.

σημερα το πήραν πίσω γιατί λένε από το λογιστήριο της δουλειάς πντα ότι δεν επιτρέπεται μετά από άδεια μητρότητας.

μαλλον θα πάρω κάποιες μέρες από την άδεια του 2020 και θα επιστρέψω μετά από 10 μέρες.

τη Δευτέρα το κατάστημα ανοίγει.

προγραμμα δε θα βγάλουν θα δουλεύει ένα άτομο 10-18:00 και ένας( όχι εγώ) θα είναι stand by σε περίπτωση που θα έχει δουλειά και θα το κρατήσουν ανοιχτό κ μετά τις 18:00.

το ερώτημα μου είναι.

για τις 8/5 & 9/5 που είναι εργάσιμες για εμένα το γίνεται;

δε μου έχουν απαντήσει.καί που ρώτησα δεν ήξεραν να μ πουν.ξερετε τι ημγινεται;

εχει κάποια εμπειρία;

συγνωμη για το μακροσκελές ποστ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mummyof2 είπε:

Να ρωτήσω κάτι και αν είναι άσχετο με το θέμα αγνοήσετε το ή παραπέμψετε με σε πιο κατάλληλο τοπικ.

σημουν σε άδεια μητρότητας και το εξάμηνο τελείωσε εχθές 7/5. Αν δηλαδή το κατάστημα ήταν ανοιχτό από σήμερα θα ήμουν στο προγραμμα.

μου είπαν να με βγάλουν σε αναστολή.

σημερα το πήραν πίσω γιατί λένε από το λογιστήριο της δουλειάς πντα ότι δεν επιτρέπεται μετά από άδεια μητρότητας.

μαλλον θα πάρω κάποιες μέρες από την άδεια του 2020 και θα επιστρέψω μετά από 10 μέρες.

τη Δευτέρα το κατάστημα ανοίγει.

προγραμμα δε θα βγάλουν θα δουλεύει ένα άτομο 10-18:00 και ένας( όχι εγώ) θα είναι stand by σε περίπτωση που θα έχει δουλειά και θα το κρατήσουν ανοιχτό κ μετά τις 18:00.

το ερώτημα μου είναι.

για τις 8/5 & 9/5 που είναι εργάσιμες για εμένα το γίνεται;

δε μου έχουν απαντήσει.καί που ρώτησα δεν ήξεραν να μ πουν.ξερετε τι ημγινεται;

εχει κάποια εμπειρία;

συγνωμη για το μακροσκελές ποστ

 

Λογικά θα σε δηλώσουν με κανονική άδεια, δεν βλέπω τεχνικά να μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Λογικά θα σε δηλώσουν με κανονική άδεια, δεν βλέπω τεχνικά να μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Γεια σου κοπέλα μου.

αμα το κατάστημα είναι κλειστό 8&9/5 πως θα βάλουν άδεια;

Τι να πω είναι λίγο ανοργάνωτοι και παίζουμε το χαλασμένο τηλέφωνο.

Just now, Mummyof2 είπε:

Γεια σου κοπέλα μου.

αμα το κατάστημα είναι κλειστό 8&9/5 πως θα βάλουν άδεια;

Τι να πω είναι λίγο ανοργάνωτοι και παίζουμε το χαλασμένο τηλέφωνο.

Οι υπόλοιποι συναδερφοι είναι σε αναστολή έως ότου ανοίξει το κατάστημα.

Όπου κάποιοι θα συνεχίσουν να είναι έως τέλι Μαΐου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

Γεια σου κοπέλα μου.

αμα το κατάστημα είναι κλειστό 8&9/5 πως θα βάλουν άδεια;

Τι να πω είναι λίγο ανοργάνωτοι και παίζουμε το χαλασμένο τηλέφωνο.

Οι υπόλοιποι συναδερφοι είναι σε αναστολή έως ότου ανοίξει το κατάστημα.

Όπου κάποιοι θα συνεχίσουν να είναι έως τέλι Μαΐου 

 

Άδεια μπορεί να μπει κατά την γνώμη μου, η σύμβαση εργασίας είναι ενεργή. Όπως πολλές εταιρείες π.χ. κλείνουν τον Αύγουστο και βγάζουν τους εργαζομένους τους σε άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2020 at 12:30 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Σε άλλα νέα, παρά τις τηλ-ανακοινώσεις, δεν φάινεται να υπάρχει ούτε ΠΝΠ ούτε ΚΥΑ για παράταση της άδειας ειδικού σκοπού πέραν της Παρασκευής, οπότε προς το παρόν οι αιτήσεις για άδεια απορρίπτονται :( Ελπίζω να αλλάξει κάτι αύριο, αλλιώς θα γελάσουμε

Δημοσιεύτηκε η σχετική ΚΥΑ

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις για την άδεια ειδικού σκοπού παρέχει Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) των υπουργείων Οικονομικών, Εργασίας και Υγείας, η οποία δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ.

 

Σύμφωνα με την ΚΥΑ, η άδεια ειδικού σκοπού του άρθρου 4 της από 11.03.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α’ 55) συναρτάται με την προσωρινή αναστολή λειτουργίας των μονάδων/δομών παροχής φροντίδας ή εκπαίδευσης, όπου είναι εγγεγραμμένα ή φοιτούν τα τέκνα και χορηγείται υπό τις προβλεπόμενες προϋποθέσεις για όλο το διάστημα που διαρκεί η εν λόγω αναστολή, χωρίς να προβλέπεται άλλος χρονικός περιορισμός ή να χρειάζεται να εκδοθεί νέα προς τούτο ρύθμιση.

 

Αυτή η ενημέρωση υπάρχει στο διαδίκτυο τις τελευταίες ώρες. 

 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Έσπερος κ @Mama_Anesti_

Διάβασα στο άλλο θέμα αλλά είπα να το γράψω εδω

Εγω ακομη κ κατά την διάρκεια που είχαμε τον περιορισμό με τα μνμτα, έβλεπα ένα ποσοστό μεγάλων παιδιών να συνεχίζουν αρκετά τις επαφές τους

Πλέον είναι αρκετά χαλαρά, περίπου σαν πριν τον ιό, απλα δ εχουν καφετέριες να μαζευονται

Κ γενικα βλέπω τους πάντες πιο χαλαρούς, κ τους ενηλίκους, από τις βόλτες την τελευταία εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

@Έσπερος κ @Mama_Anesti_

Διάβασα στο άλλο θέμα αλλά είπα να το γράψω εδω

Εγω ακομη κ κατά την διάρκεια που είχαμε τον περιορισμό με τα μνμτα, έβλεπα ένα ποσοστό μεγάλων παιδιών να συνεχίζουν αρκετά τις επαφές τους

Πλέον είναι αρκετά χαλαρά, περίπου σαν πριν τον ιό, απλα δ εχουν καφετέριες να μαζευονται

Κ γενικα βλέπω τους πάντες πιο χαλαρούς, κ τους ενηλίκους, από τις βόλτες την τελευταία εβδομαδα

Από όταν έφτιαξε ο καιρός το είδα κι εγώ, εκεί γύρω στο Πάσχα. 

Έχω και φίλους με μεγάλα παιδιά που δυσκολεύονται πολύ πλέον να τα οριοθετήσουν, ακόμα και στην Αθήνα που ο κόσμος είναι πολύ φοβισμένος.

Άλλοι γνωστοί μας σταμάτησαν πλέον να βγαίνουν με φίλους για περπάτημα, που έκαναν όταν καταργήθηκαν τα μηνύματα, επειδή είδαν τη γενικότερη χαλάρωση και ανησυχούν.

Επίσης οι περισσότεροι που ξέρω, σταματούν την τηλεργασία αυτήν την εβδομάδα, παρόλο που υποτίθεται ότι συνεχίζεται. Ακόμα και σε δημόσιες υπηρεσίες που δεν εξυπηρετούν κοινό και άνετα δούλευαν από το σπίτι.

 

Εμείς πηγαίνουμε κάθε μέρα στην παραλία, αλλά έχει τόση άπλα που χωρίς προσπάθεια έχεις απόσταση 10 μέτρα τουλάχιστον από τον οποιονδήποτε, εκτός από τα σημεία κοντά στη Χώρα που μαζεύονται πιο πολύ. Στη Χώρα δεν περπατάμε γιατί έχει πολύ κόσμο. Καθόμαστε λίγο έξω από τη βεράντα των γειτόνων και μιλάμε. Ο άντρας μου έχει ξανοιχτεί με κάποια καταστήματα για διάφορες εκκρεμότητες πχ σέρβις αυτοκινήτου και θα του βάλω χέρι κάποια στιγμή γιατί υποτίθεται ότι φοβάται και προσέχει, αλλά το θυμάται μόνο αν πω να πάμε κάπου με κόσμο. 

 

Εγώ φοβάμαι πάρα πολύ τι θα γίνει με τον τουρισμό, γιατί φαίνεται ότι πάμε για κάτι τελείως χύμα. Το σχολείο μου φαίνεται ένα ευχάριστο διαλειμμα γενικά, γιατί προβλέπω να βολταρουν οι τουρίστες κ εμείς να φοβόμαστε να ξεμυτίσουμε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

@Έσπερος κ @Mama_Anesti_

Διάβασα στο άλλο θέμα αλλά είπα να το γράψω εδω

Εγω ακομη κ κατά την διάρκεια που είχαμε τον περιορισμό με τα μνμτα, έβλεπα ένα ποσοστό μεγάλων παιδιών να συνεχίζουν αρκετά τις επαφές τους

Πλέον είναι αρκετά χαλαρά, περίπου σαν πριν τον ιό, απλα δ εχουν καφετέριες να μαζευονται

Κ γενικα βλέπω τους πάντες πιο χαλαρούς, κ τους ενηλίκους, από τις βόλτες την τελευταία εβδομαδα

Μα είναι πολύ δύσκολο να κρατήσουν οι μαμάδες τα παιδια του λυκείου εντός ή να μην τους αφήνουν να βγαίνουν με τους φίλους τους. Άντε να το κατάφερναν για μία εβδομάδα άντε δυο, δεν γίνεται πρακτικά παραπανω απ ότι είδα στον περίγυρο μου.  

 

Τώρα έχω κι εγώ την αίσθηση πως όλοι βιάζονται να βρουν την κανονικότητα προ ιού. 

 

Εμείς πήγαμε στο εξοχικό για λίγες μερες, είναι εντός δήμου και αρκετά απομονωμένο. Δεν είδαμε κανέναν αλλά χαρηκαμε απίστευτα τον ήλιο, την εξοχη, παίζαμε με τα νεροπιστολα, μαζεψαμε λουλούδια, ανανεωθηκαμε οικογενειακώς!  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μα είναι πολύ δύσκολο να κρατήσουν οι μαμάδες τα παιδια του λυκείου εντός ή να μην τους αφήνουν να βγαίνουν με τους φίλους τους. Άντε να το κατάφερναν για μία εβδομάδα άντε δυο, δεν γίνεται πρακτικά παραπανω απ ότι είδα στον περίγυρο μου.  

 

Παιδιά β ή γ λυκείου που ξέρω, γενικά έμειναν μεσα για διάβασμα, εξαλλου ειχαν αρκετα μαθηματα. ή εβγαιναν με 1-2 φιλους μονο. Γενικα εχουν την ωριμότητα να το διαχειριστούν ώς ενα σημειο. Τα πιο μικρά, που είναι μεγάλα για να ακούν τους γονεις αλλα μικρα για να παρουν ώριμες αποφασεις, ειναι πιο ανεξέλεγκτα. Πραγματι εκει δεν νομιζω οτι καποιος συμβιβασμός περαν τπυ να συναντούν 1-2 στάνταρ άτομα είναι εφικτός. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ανοίγουν και καλά τα σχολεία. Στο γυμνάσιό μας, η κάθε τάξη θα κάνει από 7 ως 9 ώρες μάθημα την εβδομάδα, αφού η πλειοψηφία των καθηγητών θα κάνουν χρήση άδειας ειδικού σκοπού ή δήλωσαν ότι ανήκουν σε ευπαθή ομάδα .Στο Λύκειο σχεδόν το ίδιο, στις γύρω περιοχές ακούμε ίδιες ιστορίες. Τα ελάχιστα αυτά μαθήματα που θα διδαχθούν, δεν ενδιαφέρουν κανεναν όχι γιατί είναι δευτερεύοντα , αλλά κυρίως γιατί "διδάσκονται" στην πλειοψηφία τους από τους "ανοίξτε το κινητό σας αν θέλετε αλλά ήσυχα, μην έρθει ο διευθυντής, εγώ έχω μία δουλίτσα να κάνω" που μικρή διαφορά τους κάνει αν θα είναι στο σπίτι, στην καφετέρια ή στην τάξη. Μας έλυσαν πάντως το πρόβλημα αν θα στείλουμε τα παιδιά μας πίσω στο σχολείο.

 Αν υπήρχε και τρόπος να απαλλαγώ από το κομμάτι της φορολογίας που πηγαίνει στο δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης και αν μπορούσε να καταργηθεί αυτή η παρωδία που ονομάζεται δημόσια παιδεία, πρώτη θα ψήφιζα και θα έστελνα τα παιδιά μου αλλού, εγώ που πάντα ήμουν ένθερμος υποστηρικτής του δημόσιου σχολείου, που έχω ξημεροβραδιαστεί σε επιτροπές και συγκεντρώσεις για να υποστηρίξω αιτήματα για την κάλυψη κενών και την παροχή κονδυλίων. Έλεγαν διάφοροι ότι η πανδημία θα αλλάξει το πώς βλέπουμε τον κόσμο, και τελικά είχαν δίκιο. Έχω μιλήσει από το πρωί με αρκετούς εξοργισμένους γονείς, και είναι η πρώτη φορά που είδα επώνυμα, σε ιστοσελίδες των σχολείων γονείς να λένε ακριβώς τι σκέφτονται σε καθηγητές, παρά το φόβο των αντιποίνων πάνω στα παιδιά. Πολύ κρίμα. Συγγνώμη @Έσπερος και όσοι άλλοι καθηγητές είστε φιλότιμοι, αλλά στο τέλος αυτής της ιστορίας, η απογοήτευση που πήραμε όλοι εμείς οι έρημοι γονείς που πιστεύαμε στο δημόσιο σχολείο, θα είναι τέτοια που θα μας λέει το παιδί ότι θα σπουδάσει δάσκαλος, και θα το πλακώνουμε στο ξύλο, σαν να μας είπε ότι θα γίνει επαγγελματίας κλέφτης. Όση απρόσμενη και ευχάριστη αλληλεγγύη είδαμε σε άλλους τομείς, μεταξύ εργαζομένων και απλών ανθρώπων, τόση απογοήτευση πήραμε από την εκπαιδευτική κοινότητα στο σύνολό της αυτούς τους μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Παιδιά β ή γ λυκείου που ξέρω, γενικά έμειναν μεσα για διάβασμα, εξαλλου ειχαν αρκετα μαθηματα. ή εβγαιναν με 1-2 φιλους μονο. Γενικα εχουν την ωριμότητα να το διαχειριστούν ώς ενα σημειο. Τα πιο μικρά, που είναι μεγάλα για να ακούν τους γονεις αλλα μικρα για να παρουν ώριμες αποφασεις, ειναι πιο ανεξέλεγκτα. Πραγματι εκει δεν νομιζω οτι καποιος συμβιβασμός περαν τπυ να συναντούν 1-2 στάνταρ άτομα είναι εφικτός. 

Μπα, εδω πάλι δ βλέπω τέτοιες συμπεριφορές. Δλδ μεγαλύτερες παρέες κ πριν κ τωρα ακομη πιο χύμα στην πλατεια, μιλάω κ για γυμνασιο κ λυκειο

Φυσικα κ δ περίμενα να μείνουν μεσα τα παιδια 2μηνες,αλλα σε πολλές περιπτώσεις είναι το τελειως ακρο

Θα ξεκινήσουν κ τα μυστήρια, για την @mama16 κ @marakiz

Κύπρο ανοίγουν τα νηπια κ δημοτικα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μπα, εδω πάλι δ βλέπω τέτοιες συμπεριφορές. Δλδ μεγαλύτερες παρέες κ πριν κ τωρα ακομη πιο χύμα στην πλατεια, μιλάω κ για γυμνασιο κ λυκειο

Φυσικα κ δ περίμενα να μείνουν μεσα τα παιδια 2μηνες,αλλα σε πολλές περιπτώσεις είναι το τελειως ακρο

Θα ξεκινήσουν κ τα μυστήρια, για την @mama16 κ @marakiz

Κύπρο ανοίγουν τα νηπια κ δημοτικα

Ναι η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ να την είχα κάνει την βάπτιση προ κορονοιου αλλά κανείς δεν φανταζόταν κάτι τέτοιο... Να το κάνω για του χρόνου νομίζω πάει πολύ σύμφωνα με τα πιστεύω μου οπότε αναγκαστικά θα κάνω το καλοκαίρι. Βέβαια επειδή είμαι απ' τους ανθρώπους που φοβάμαι να μην κολλήσω (πχ ενώ υποτίθεται ήρθε η "κανονικότητα" εμείς ακόμα δεν βγήκαμε απ' το σπίτι να συναντηθούμε με κόσμο.. να ναι καλά η αυλή που έχουμε κ ξεφεύγουν τα παιδιά απ' την κλεισουρα) θα κάνω την βάπτιση ή σε τελείως κλειστό κύκλο με γονείς κ αδέρφια μόνο ή το πολύ πολύ να καλέσω κ 10 ακόμα άτομα αλλά σκέφτομαι να τελεστεί το μυστήριο στον εξωτερικό χώρο κ να μην υπάρχουν καν οι συνηθισμένες χαιρετουρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλά,  χαιρετούρες δεν θα γίνουν προφανώς δεν υπαρχει λόγος.  Για το μυστήριο στον εξωτερικο χωρο θα ρωτήσω κι εγώ.  

 

Εγώ βασικά περιμένω τις ανακοινώσεις για τα μυστήρια την Παρασκευη θα είναι νομίζω,  θα υπάρξουν και τα πρώτα δείγματα από την άρση πιστεύω και θα πάρω τηλ στην εκκλησία να μου πουν πως θα το κάνουμε.  Και μετά θα πάρω την τελική απόφαση.  Αν γονείς με νονο δεν είμαστε με μάσκες θα την κάνουμε γιατί σκεφτόμαστε κι εμείς πως οι γονείς μας είναι μεγάλοι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Καλά,  χαιρετούρες δεν θα γίνουν προφανώς δεν υπαρχει λόγος.  Για το μυστήριο στον εξωτερικο χωρο θα ρωτήσω κι εγώ.  

 

Εγώ βασικά περιμένω τις ανακοινώσεις για τα μυστήρια την Παρασκευη θα είναι νομίζω,  θα υπάρξουν και τα πρώτα δείγματα από την άρση πιστεύω και θα πάρω τηλ στην εκκλησία να μου πουν πως θα το κάνουμε.  Και μετά θα πάρω την τελική απόφαση.  Αν γονείς με νονο δεν είμαστε με μάσκες θα την κάνουμε γιατί σκεφτόμαστε κι εμείς πως οι γονείς μας είναι μεγάλοι.

Έχει βγει η αποφάση της ΙΣ για τα μυστήρια, ισχύει ο περιορισμός των ατόμων, δηλαδή 1 άτομο ανά 10 τ.μ., με μάξιμουμ τα 50 άτομα σε ναούς από 500 τ.μ. και πάνω. Για τις μάσκες υπάρχει σύσταση και όχι υποχρέωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Έχει βγει η αποφάση της ΙΣ για τα μυστήρια, ισχύει ο περιορισμός των ατόμων, δηλαδή 1 άτομο ανά 10 τ.μ., με μάξιμουμ τα 50 άτομα σε ναούς από 500 τ.μ. και πάνω. Για τις μάσκες υπάρχει σύσταση και όχι υποχρέωση.

 

 

Ααα πολύ ωραία, ευχαριστώ πολύ! Άρα θα πάρω εντός ημερών την εκκλησία να δω τι γίνεται!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Το ISD (Institute for Strategic Dialogue) διεθνής οργανισμός που μελετά και αποκρίνεται σε φαινόμενα πόλωσης, εξτρεμισμού και ρητορικής μίσους, δημοσίευσε έως τώρα τρία reports σε ό,τι αφορά την σχετιζόμενη με τον covid-19 παραπληροφόρηση και την υιοθέτηση-εργαλειοποίηση της από ομάδες αντικουλτούρας. Αφορά σε παραπληροφόρηση (ψευδείς ειδήσεις, θεωρίες συνομωσίας, ψευδεπιστημονικές αναφορές, κλπ) η οποία εμφανίστηκε σε διάφορα ψηφιακά μέσα κοινωνικής δικτύωσης (websites, facebook, twitter, reddit, youtube, κλπ). Τα reports υπάρχουν στο site του ISD. Έχουν ενδιαφέρον και βοηθούν στην σφαιρική κατανόηση της κατάστασης που βιώνουμε.

 

Επίσης το ISD τρέχει το πρόγραμμα Young Digital Leaders (σε συνεργασία με την Google) στα πλαίσια του οποίου έχει εκδόσει έναν οδηγό για μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς σχετικά με την εκπαίδευση των νέων ώστε να αναγνωρίζουν και να αποφεύγουν κινδύνους του κυβερνοχώρου και να δημιουργούν ασφαλείς, δυναμικές και θετικές κοινότητες. Το πρόγραμμα έχει τρέξει σε κάποια σχολεία. Ο οδηγός υπάρχει και στα ελληνικά επίσης στο site του ISD.

Link to comment
Share on other sites

Δε σωζόμαστε. Μας κάλεσε γειτονόπουλο για τη γιορτή του, ηλικίας δημοτικού, που δεν την είχε κάνει λόγω καραντίνας. Μας διαβεβαίωσαν οι γονείς ότι θα είναι συνολικά 4 παιδιά καλεσμένα και να έρθει μαζί μόνο ο ένας γονιός και θα γίνει γιορτή έξω στη φύση, έχουν και μεγάλο κήπο, μας φάνηκε λογικό. 

Πάμε, είμαστε πρώτοι καλεσμένοι, όλα καλά. Μέσα στην επόμενη ώρα έρχονται άλλα 12 παιδιά, και πολλά με τους 2 γονείς. Τώρα μιλάμε για ηλικία που οι γονείς δε μένουν σε πάρτυ και επίσκεψη τον καλό καιρό. Τελικά οι γείτονες εννοούσαν 4 συμμαθητές, αλλά όλα τα ξαδέρφια και οι οικογενειακοί φίλοι που είχαν και καιρό να ειδωθούν, τελικά γύρω στα 30 άτομα. Η δε οικοδέσποινα, όλα τα ανηψάκια και τους φίλους της, τους φίλησε σταυρωτά στα μάγουλα, αλλά μετα έπλενε τα χέρια με οινόπνευμα! Κάτσαμε λίγο, εγώ ανέβηκα στο σπίτι με μία άλλη μαμά  και πιάσαμε μια άκρη του μπαλκονιού προσπαθώντας να κρατήσουμε απόσταση χωρίς να γίνουμε εντελώς γαϊδούρια, τα παιδιά όμως πώς να τα βάλεις να μην κολλήσουν όλα μαζί; Παίξαν κάποια πιο ελεύθερα παιχνίδια, τύπου νεροπίστολα που είναι σχετικά από μακριά, μετά αρχίσαν να κάνουν πηγαδάκια και να κάθονται όλα μαζί, τελικά τον μάζεψα πολύ νωρίς, είπα ότι κάτι απροσδόκητο συνέβη σπίτι και πρέπει να γυρίσω, και φύγαμε. Οι ίδιοι άνθρωποι φωνάζουν να μην ανοίξουν τα σχολεία, ειλικρινά τι να πω; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Δε σωζόμαστε. Μας κάλεσε γειτονόπουλο για τη γιορτή του, ηλικίας δημοτικού, που δεν την είχε κάνει λόγω καραντίνας. Μας διαβεβαίωσαν οι γονείς ότι θα είναι συνολικά 4 παιδιά καλεσμένα και να έρθει μαζί μόνο ο ένας γονιός και θα γίνει γιορτή έξω στη φύση, έχουν και μεγάλο κήπο, μας φάνηκε λογικό. 

Πάμε, είμαστε πρώτοι καλεσμένοι, όλα καλά. Μέσα στην επόμενη ώρα έρχονται άλλα 12 παιδιά, και πολλά με τους 2 γονείς. Τώρα μιλάμε για ηλικία που οι γονείς δε μένουν σε πάρτυ και επίσκεψη τον καλό καιρό. Τελικά οι γείτονες εννοούσαν 4 συμμαθητές, αλλά όλα τα ξαδέρφια και οι οικογενειακοί φίλοι που είχαν και καιρό να ειδωθούν, τελικά γύρω στα 30 άτομα. Η δε οικοδέσποινα, όλα τα ανηψάκια και τους φίλους της, τους φίλησε σταυρωτά στα μάγουλα, αλλά μετα έπλενε τα χέρια με οινόπνευμα! Κάτσαμε λίγο, εγώ ανέβηκα στο σπίτι με μία άλλη μαμά  και πιάσαμε μια άκρη του μπαλκονιού προσπαθώντας να κρατήσουμε απόσταση χωρίς να γίνουμε εντελώς γαϊδούρια, τα παιδιά όμως πώς να τα βάλεις να μην κολλήσουν όλα μαζί; Παίξαν κάποια πιο ελεύθερα παιχνίδια, τύπου νεροπίστολα που είναι σχετικά από μακριά, μετά αρχίσαν να κάνουν πηγαδάκια και να κάθονται όλα μαζί, τελικά τον μάζεψα πολύ νωρίς, είπα ότι κάτι απροσδόκητο συνέβη σπίτι και πρέπει να γυρίσω, και φύγαμε. Οι ίδιοι άνθρωποι φωνάζουν να μην ανοίξουν τα σχολεία, ειλικρινά τι να πω; 

Νομίζω ότι απεικονίζει πολύ γλαφυρά την κατάσταση που επικρατεί έξω. Γέλασα πάντως πολύ. Σαν το γάμο αλά ελληνικά ένα πράγμα. Την ταινία μου θυμησε :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Δε σωζόμαστε. Μας κάλεσε γειτονόπουλο για τη γιορτή του, ηλικίας δημοτικού, που δεν την είχε κάνει λόγω καραντίνας. Μας διαβεβαίωσαν οι γονείς ότι θα είναι συνολικά 4 παιδιά καλεσμένα και να έρθει μαζί μόνο ο ένας γονιός και θα γίνει γιορτή έξω στη φύση, έχουν και μεγάλο κήπο, μας φάνηκε λογικό. 

Πάμε, είμαστε πρώτοι καλεσμένοι, όλα καλά. Μέσα στην επόμενη ώρα έρχονται άλλα 12 παιδιά, και πολλά με τους 2 γονείς. Τώρα μιλάμε για ηλικία που οι γονείς δε μένουν σε πάρτυ και επίσκεψη τον καλό καιρό. Τελικά οι γείτονες εννοούσαν 4 συμμαθητές, αλλά όλα τα ξαδέρφια και οι οικογενειακοί φίλοι που είχαν και καιρό να ειδωθούν, τελικά γύρω στα 30 άτομα. Η δε οικοδέσποινα, όλα τα ανηψάκια και τους φίλους της, τους φίλησε σταυρωτά στα μάγουλα, αλλά μετα έπλενε τα χέρια με οινόπνευμα! Κάτσαμε λίγο, εγώ ανέβηκα στο σπίτι με μία άλλη μαμά  και πιάσαμε μια άκρη του μπαλκονιού προσπαθώντας να κρατήσουμε απόσταση χωρίς να γίνουμε εντελώς γαϊδούρια, τα παιδιά όμως πώς να τα βάλεις να μην κολλήσουν όλα μαζί; Παίξαν κάποια πιο ελεύθερα παιχνίδια, τύπου νεροπίστολα που είναι σχετικά από μακριά, μετά αρχίσαν να κάνουν πηγαδάκια και να κάθονται όλα μαζί, τελικά τον μάζεψα πολύ νωρίς, είπα ότι κάτι απροσδόκητο συνέβη σπίτι και πρέπει να γυρίσω, και φύγαμε. Οι ίδιοι άνθρωποι φωνάζουν να μην ανοίξουν τα σχολεία, ειλικρινά τι να πω; 

καλά κι εδώ δεν θέλουν ν ανοίξουν τα σχολεία μην τυχόν γίνει κάτι κ χαλάσει η σαιζόν (ασχολίαστο) αλλά τα παιδιά είναι έξω σε ομάδες μεγάλες ήδη από το Πάσχα. Κι εμείς συζητάμε ποιος θα κανει τον πορτιέρη για να μπαινουν στο σχολείο τηρώντας αποστασεις και αναρωτιομαστε αν η απαγόρευση κοινής χρησης αντικειμένων σημαινει οτι δεν επιτρέπονται οι φωτοτυπίες. 

Link to comment
Share on other sites

Δε σωζόμαστε, ιστορία δεύτερη: μου λέει φίλη ότι έχουν πάει σε εξοχικό μέρος να γιορτάσουν με φίλους τα γενέθλια ενός φίλου (δημοτικό, δεν είμαι σίγουρη ηλικία)  και πάλι περιμένουν να είνα 5 άτομα και είναι 25, αυτο μάλλον είναι ο κανόνας. Τέλοσπάντων, μαθαίνουν ότι υπάρχει και τούρτα  μετά το παιχνίδι και η φίλη μου ακούει άλλη μαμά να ρωτάει την οικοδέσπονα αν θα σβήσουν κεράκια, γιατί το να φυσάνε τα παιδιά πάνω από την τούρτα και μετά να τη φάνε μάλλον αναιρεί όλα τα μέτρα, αφού δε μιλάμε για οικογενεικαό κύκλο. Διαβεβαιώνει η μαμά ότι θα κρατήσουν κεράκια στον αέρα να τα σβήσουν και τελικά απλά στήνουν την τούρτα, μαζεύονται 25 άτομα γύρω γύρω και φυσικά τα κεράκια επάνω και φυσάνε όλοι μαζί. Μετά μου έλεγε η γυναίκα ότι προσπαθούσε να πάρει το κομμάτι του παιδιού διακριτικά να μην το φάει. Α και μου είπε ότι και εκεί είχαν μαζί την κλασική μπουκάλα αντισηπτικό για τα χέρια, έχει γίνει φετίχ αυτό φαίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...