Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Οταν σε τοσες ευρωπαϊκες χωρες εχουμε παραδειγμα του τι συνέβη οταν αρχθσαν να αρρωσταίνουν μαζικα παππουδογιαγιαδες, νομιζω  οτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για την αναγκαιότητα της έγκαιρης πρόληψης. Δηλαδη αν δεν λαμβάνονταν μετρα, δεν θα παρέλυε ενα κρατος με 10000 θανάτους σε λιγοτερο απο μηνα; Δεν θα παρελυε το συστημα υγειας με επιπτώσεις σε όλο τον πληθυσμο; Τουλαχιστον εμεις προλαβαμε να παρουμε τα μετρα πριν χαθούν τοσες ζωές. Το αν καναμε ολα οσα επρεπε σε όλους τους τομείς, μαλλον μονο οποίος είναι μέσα στο ΕΣΥ θα μας το πει.. 

 

Κατα τ αλλα συμφωνω οτι σιγα σιγα πρέπει να επανέλθουμε. 

Μα δεν λέω γιατί πήραμε τα μέτρα. Λέω πως αφού τα πήραμε και αφού βλέπουμε πως οκ πάμε καλά και όντως τα θύματα είναι στην πλειοψηφία τους αυτά που είναι, σιγά σιγά θα πρέπει να επανέλθουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ έχω να πω ένα ένα τα θέματα. Έχει μπλεχτεί πολύ η κατάσταση. Η συζήτηση δεν έχει πάτο. Το θεμα στη συγκεκριμένη ενότητα είναι ο ιός κ η πρωτόγνωρη κατάσταση που βιώνει η ανθρωπότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

ναι βρε αλλα το πιο πιθανο οσο το καθηστερω να υπαρξει φαρμακο κ εμβολιο

Το εμβόλιο στην καλύτερη θα βγει σε κάνα χρόνο... Για φάρμακο ελπίζουμε νωρίτερα... Αλλά μπορεί και όχι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα δεν λέω γιατί πήραμε τα μέτρα. Λέω πως αφού τα πήραμε και αφού βλέπουμε πως οκ πάμε καλά και όντως τα θύματα είναι στην πλειοψηφία τους αυτά που είναι, σιγά σιγά θα πρέπει να επανέλθουμε. 

ε οσο μπορουν να το κρατησουν το κρατανε γιατι ο ιος υπαρχει ακομα οπως ειπες

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ έχω να πω ένα ένα τα θέματα. Έχει μπλεχτεί πολύ η κατάσταση. Η συζήτηση δεν έχει πάτο. Το θεμα στη συγκεκριμένη ενότητα είναι ο ιός κ η πρωτόγνωρη κατάσταση που βιώνει η ανθρωπότητα. 

Κορονοιος και προληπτικά μέτρα λέει ο τίτλος και σχολιάζουμε τα μέτρα... Δε νομίζω ότι είμαστε εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Κορονοιος και προληπτικά μέτρα λέει ο τίτλος και σχολιάζουμε τα μέτρα... Δε νομίζω ότι είμαστε εκτός θέματος...

Αναφέρομαι σε αυτά που λες σχετικά με τα τροχαία κ τα άλλα προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 δεν νομίζω να περιμένεις ότι αν όψει Πάσχα θα ανακοινώσουν άνοιγμα στο άμεσο μέλλον. Λογικά καλά πάμε κρίνοντας από τον αριθμό οςων είναι στις ΜΕΘ, αρα δεν ειναι απιθανο μα εχουμε καποια χαλαρωση σιγα σιγα. 

 

Φιλικα πάντως, τα περισσότερα γραφόμενα σου δεν δείχνουν να πιστεύεις ότι καλώς πήραμε τα μέτρα. Μάλλον το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Νινακι αυτό λέει κι η ανεμωνη. Ότι νοιαστηκαμε μόνο επειδή χτυπάει την πόρτα μας. Δεν συμφωνώ όμως. Για τα παιδιά της Αφρικής μπορείς να κάνεις πχ δωρεά στη unicef, για τα τροχαία κοιτάς να προσέχεις, για τον κορωνοϊό μένεις σπίτι. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Δεν είναι ότι νοιαζόμαστε επιλεκτικά. Απλώς το καθένα από αυτά αντιμετωπίζεται αλλιώς. Τι άλλο να κάνουμε δηλαδή για τα τροχαία και για την Αφρική; (Μεμονωμένα κάθε πολίτης εννοώ) Ή μήπως επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω για αυτά να μην κάνουμε ούτε για τον κορωνοϊό;

το ιδιο λεμε . αν κ για ολα τα υπολοιπα μπορουμε να κανουμε κ κατι παραπανω . απλα τωρα μας αφορα ολους χωρις διακρισεις κ επιλογες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Κορονοιος και προληπτικά μέτρα λέει ο τίτλος και σχολιάζουμε τα μέτρα... Δε νομίζω ότι είμαστε εκτός θέματος...

Αναφέρομαι σε αυτά που λες σχετικά με τα τροχαία κ τα άλλα προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@anemoni1989 δεν νομίζω να περιμένεις ότι αν όψει Πάσχα θα ανακοινώσουν άνοιγμα στο άμεσο μέλλον. Λογικά καλά πάμε κρίνοντας από τον αριθμό οςων είναι στις ΜΕΘ, αρα δεν ειναι απιθανο μα εχουμε καποια χαλαρωση σιγα σιγα. 

 

Φιλικα πάντως, τα περισσότερα γραφόμενα σου δεν δείχνουν να πιστεύεις ότι καλώς πήραμε τα μέτρα. Μάλλον το αντίθετο. 

Καλά, προφανώς και δεν θα υπάρξει χαλάρωση τις επόμενες 15-20 μέρες... Αφου ήδη τα μέτρα αυστηροποιηθηκαν... Όχι, δε διαφωνώ με τη λήψη μέτρων, διαφωνώ με την έκταση τους, συγκρίνοντας τα με τα νούμερα που έχουμε και με τα νούμερα που έχουν χώρες με περισσότερα θύματα... Ας μη λέμε όμως τα ίδια και τα ίδια ξανά... Νομίζω έχουμε εμπεδώσει τι πιστεύει η καθεμία εδώ μέσα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι να επανέλθουμε θελουμε αλλά το τι σημαίνει αυτό για τον καθένα προφανώς δεν ταυτίζεται.

 

Για κάποιους φαίνεται ότι σημαίνει να άρει το κράτος τα μέτρα, πράγμα που είναι πρακτικά το πιο εύκολο μόνο που έτσι σε 2 εβδομάδες θα σπεύσει να τα ξαναπάρει. 
 

Αυτο που θα λογικά θα γίνει είναι ότι θα αρχίσει να χαλαρώνει σταδιακά και εντέλει κανείς δεν θα είναι ευχαριστημένος και όλοι θα νομίζουν ότι για την κακή τους ψυχολογία λόγω της κλεισουρας ή για τις οικονομικές τους δυσκολίες φταίει το κράτος οταν η μόνη αιτία είναι κάτι πέραν του ελέγχου οποιουδήποτε.

 

Η σύγκριση που επιχειρείται με τα τροχαία/τον καρκίνο κλπ είναι καθαρά έωλη και -κατά την δίκη μου γνώμη- λαϊκίστικη. Μας «έπιασε ο πόνος» όπως αναφέρθηκε για τον κορωνοιο και έχουμε κλειστεί μέσα γιατί προς το παρόν η κοινωνική αποστασιοποίηση είναι το μόνο πρωτόκολλο αντιμετώπισης που προτείνεται. Εάν δεν κάνουμε ούτε αυτό, δεν κάνουμε τίποτα.

 

Επισης, επειδή είμαι στον κλάδο και προφανώς μου ξέφυγε, ποιος καταδικασμένος πολιτικός αποφυλακίστηκε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αναφέρομαι σε αυτά που λες σχετικά με τα τροχαία κ τα άλλα προβλήματα. 

Ξέφυγα η αλήθεια είναι αλλά το έκανα σχολιάζοντας τα μέτρα και παραθετωντας προβληματισμους μου... Επίσης, αντίστοιχο"ολισθημα" έγινε και χθες πχ με τις συναυλίες και τα μπουζούκια και τις όπερες, αλλά οκ δεν έγινε και τίποτα. Συζήτηση κάνουμε, δεν το θεωρώ κακό... Αλλά παραδέχομαι πως έχεις δίκιο και όντως ξέφυγε η κουβέντα.

Just now, Deena είπε:

 

 

Επισης, επειδή είμαι στον κλάδο και προφανώς μου ξέφυγε, ποιος καταδικασμένος πολιτικός αποφυλακίστηκε;

Γιάννος Παπαντωνίου. Με προθεσμία καταβολής εγγύησης, εντός 3 μηνών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Γιάννος Παπαντωνίου. Με προθεσμία καταβολής εγγύησης, εντός 3 μηνών. 

 

Ο Παπαντωνίου δεν έχει καταδικασθεί, δεν έχει γίνει ούτε η δίκη του ακόμα.

 

Ήταν προφυλακισμένος και συμπλήρωσε το 18μηνο προφυλάκισης, προφανώς θα αποφυλακιστεί με εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Ο Παπαντωνίου δεν έχει καταδικασθεί, δεν έχει γίνει ούτε η δίκη του ακόμα.

 

Ήταν προφυλακισμένος και συμπλήρωσε το 18μηνο προφυλάκισης, προφανώς θα αποφυλακιστεί με εγγύηση.

Είχα καταλάβει πως έχει καταδικαστεί... Πάω πάσο. Με εγγύηση την οποία δήλωσε πως δεν έχει να πληρώσει και του δωσαν προθεσμία για την καταβολή της, 3 μήνες!! Έχει γίνει καταγγελία από νομικούς πως κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ποτέ ξανά!!! Αυτό είμαι χίλια τα εκατό σιγουρη ότι το διάβασα και μάλιστα οι διαμαρτυρίες ήταν με ονοματεπώνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα θέλω να πω κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση κ καλό θα ήταν να ξέρουμε που θα πάμε αν συμβεί, χτύπα ξύλο κάτι. 

Σήμερα το απόγευμα κάναμε zoom με την ομάδα που έκανα τα σεμινάρια του Αποτελεσματικό γονέα της Gordon hellas. Συζητήσαμε σχετικά με το πως βιώνουμε την κατάσταση κ μου έκανε πολύ καλό. Μια κοπέλα λοιπόν μας είπε ότι με το που έκλεισαν τα σχολεία το 6χροβο κοριτσάκι της αρρώστησε πολύ βαριά. Για 15 ημέρες έκανε 45αρια.σωστα διαβάζετε. Στο ιδιωτικό δεν τη δέχονταν. Ο εοδυ τους είπε ότι δεν κάνει τεστ στα παιδιά. Δεν ξέρω αν θα τους δεχόταν το παιδων. Τελικά είναι καλά το παιδί αλλά άρχισε να τραυλίζει. Τι γενεται αν αρρωστήσει έτσι ένα παιδί. Δεν θα έπρεπε να το δεχτεί νοσοκομείο? Δεν ξέρουν τι είχε 

Μόλις διάβασα τα παραπάνω. Έγραφα ενώ δημοσιευόνταν.που κολλάνε αυτά τώρα. Μάλλον έχω χάσει post

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ τώρα θέλω να πω κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση κ καλό θα ήταν να ξέρουμε που θα πάμε αν συμβεί, χτύπα ξύλο κάτι. 

Σήμερα το απόγευμα κάναμε zoom με την ομάδα που έκανα τα σεμινάρια του Αποτελεσματικό γονέα της Gordon hellas. Συζητήσαμε σχετικά με το πως βιώνουμε την κατάσταση κ μου έκανε πολύ καλό. Μια κοπέλα λοιπόν μας είπε ότι με το που έκλεισαν τα σχολεία το 6χροβο κοριτσάκι της αρρώστησε πολύ βαριά. Για 15 ημέρες έκανε 45αρια.σωστα διαβάζετε. Στο ιδιωτικό δεν τη δέχονταν. Ο εοδυ τους είπε ότι δεν κάνει τεστ στα παιδιά. Δεν ξέρω αν θα τους δεχόταν το παιδων. Τελικά είναι καλά το παιδί αλλά άρχισε να τραυλίζει. Τι γενεται αν αρρωστήσει έτσι ένα παιδί. Δεν θα έπρεπε να το δεχτεί νοσοκομείο? Δεν ξέρουν τι είχε 

Μόλις διάβασα τα παραπάνω. Έγραφα ενώ δημοσιευόνταν.που κολλάνε αυτά τώρα. Μάλλον έχω χάσει post

Έχω γράψει και εγώ σε προηγούμενες σελίδες πως πήγα την κόρη μου σε νοσοκομείο αναφοράς, το οποίο εφημερεύει κιόλας, γιατί είχε όλα τα συμπτώματα συν πολύ έντονη δύσπνοια και φοβήθηκα για πνευμονια. Δεν μας έκαναν τεστ και μας έδιωξαν με οδηγίες για το σπίτι, λέγοντας μ "εμπιστευτικά" επειδή ήμουν συνάδελφος πως τα τεστ είναι ελάχιστα και τα έχουν για τα πολύ σοβαρά περιστατικά. Έπρεπε να το πάει στο Παίδων το παιδί ή σε όποιο άλλο με εφημερία παιδιατρικού (πχ Αττικόν), δεν επιτρέπεται να αρνηθούν επείγον περιστατικό. Φαντάζομαι εννοείς 40 ή 41. Με παρατεταμένο 42 πεθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ τώρα θέλω να πω κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση κ καλό θα ήταν να ξέρουμε που θα πάμε αν συμβεί, χτύπα ξύλο κάτι. 

Σήμερα το απόγευμα κάναμε zoom με την ομάδα που έκανα τα σεμινάρια του Αποτελεσματικό γονέα της Gordon hellas. Συζητήσαμε σχετικά με το πως βιώνουμε την κατάσταση κ μου έκανε πολύ καλό. Μια κοπέλα λοιπόν μας είπε ότι με το που έκλεισαν τα σχολεία το 6χροβο κοριτσάκι της αρρώστησε πολύ βαριά. Για 15 ημέρες έκανε 45αρια.σωστα διαβάζετε. Στο ιδιωτικό δεν τη δέχονταν. Ο εοδυ τους είπε ότι δεν κάνει τεστ στα παιδιά. Δεν ξέρω αν θα τους δεχόταν το παιδων. Τελικά είναι καλά το παιδί αλλά άρχισε να τραυλίζει. Τι γενεται αν αρρωστήσει έτσι ένα παιδί. Δεν θα έπρεπε να το δεχτεί νοσοκομείο? Δεν ξέρουν τι είχε 

Μόλις διάβασα τα παραπάνω. Έγραφα ενώ δημοσιευόνταν.που κολλάνε αυτά τώρα. Μάλλον έχω χάσει post


Μα είναι δυνατόν να μην την δεχόταν ένα δημόσιο παιδιατρικό νοσοκομείο; Αποκλείεται.

 

Κατα τα άλλα, εγώ προσωπικά αυτή την περίοδο αν αρρωστήσουν τα παιδιά μου θα κάνω ο,τι θα έκανα και κάθε άλλη φορά. Θα ήμουν σε επικοινωνία με την παιδίατρο, αν χρειαζοταν θα τα πήγαινα να τα δει και εάν το έκρινε η γιατρός απαραίτητο θα πήγαινα νοσοκομείο, μάλλον σε κάποιο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Το παίδων είναι αναφοράς, για τα παιδιά... Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση νοσοκομείο να πας ως έκτακτο περιστατικό και να σε διώξουν. Σας το λέω εγγυημένα. Να σε εξετάσουν και να σε διώξουν με οδηγίες ναι. Να σε διώξουν χωρίς να σε δει ένας γιατρός, αποκλείεται και διώκεται και ποινικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Μα είναι δυνατόν να μην την δεχόταν ένα δημόσιο παιδιατρικό νοσοκομείο; Αποκλείεται.

 

Κατα τα άλλα, εγώ προσωπικά αυτή την περίοδο αν αρρωστήσουν τα παιδιά μου θα κάνω ο,τι θα έκανα και κάθε άλλη φορά. Θα ήμουν σε επικοινωνία με την παιδίατρο, αν χρειαζοταν θα τα πήγαινα να τα δει και εάν το έκρινε η γιατρός απαραίτητο θα πήγαινα νοσοκομείο, μάλλον σε κάποιο αναφοράς.

Το σκέφτηκα εκ των υστέρων για το δημόσιο. Μου έκανε εντύπωση πως με τέτοιο πυρετό έμεινε σπίτι. Δεν ξέρουν αν περα σε τον ιο. Δεν αρρώστησε κάνεις άλλος. 

 

Πιστεύω ότι ένας τέτοιος πυρετός ίσως έχει προκαλέσει βλάβες κ στον εγκεφαλο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το κλίμα στην Ελλάδα, (...)

Τα πράγματα όπως τα βλέπω εγώ έχουν ως εξής: Στον πληθυσμό παρατηρώ τις εξής κατηγορίες ανθρώπων.
- Αυτοί που κατανοούν την αναγκαιότητα των μέτρων, προσπαθόντας πραγματικά να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να τα τηρήσουν σωστά. Κάποιοι πιο ψύχραιμοι. Κάποιοι πιο φοβισμένοι φορώντας μάσκες και γάντια... άνευ λόγου. Βρε παιδί μου από την αρχή έπρεπε να το ξεκαθαρίσουν αυτό "οι μάσκες και τα γάντια έχουν νόημα μόνο αν έχεις παιδεία Ταϊβανέζου" (υπάρχει ένα άρθρο ενός έλληνα χειρούργου εκεί, Μάριος Παπαδάκης).
- Αυτοί που στις συζητήσεις λένε ότι κατανοούν τι γίνεται και γιατί, αλλά για κάποιον λόγο οι ίδιοι αποτελούν εξαίρεση και πχ είναι ok να μαζευτούν με άλλες 4 οικογένειες στην πυλωτή να παίξουν τα παιδιά και να πιουν τον καφέ τους ή το σκ να πάνε στο χωριό/εξοχικό (κατόπιν αυστηροποιήθηκαν οι έλεγχοι).
- Αυτοί που θεωρούν τα μέτρα υπερβολικά σε κάποιες παραμέτρους, αλλά τα τηρούν διότι σέβονται την απόφαση του συνόλου και περιμένουν να αρθούν για να αγκαλιάσουν σφιχτά τους αγαπημένους τους, και να πιουν κι ένα καφέ με τους φίλους... σαν τον παλιό καλό καιρό.
- Και αυτοί που θεωρούν τα μέτρα υπερβολικά στο σύνολο τους και σε κάθε ευκαιρία θα τα κατακρίνουν ή/και θα τα παραβιάσουν διότι θεωρούν ότι υπάρχουν σκοτεινά κίνητρα πίσω από αυτά.

 

Στην τηλεόραση εκτός από γραφικότητες όπως παρουσιαστές και ρεπόρτερ με γάντια και μάσκες (στην αρχή, τώρα σοβαρεύτηκαν) και κάποιους νοσταλγούς της χρυσής εποχής της trash tv (δεκαετία 90) συγκρατημένους όμως (είμαστε στο 2020 δεν τους παίρνει) ακούγεται η επίσημη γραμμή προφανώς. Στην ηλεκτρονική αρθρογραφία "όλοι οι καλοί χωράνε".

- Οι υπέρ, που θεωρούν ότι η κατάσταση είναι ρευστή και τα μέτρα αναδιαμορφώσιμα αναλόγως.

- Αυτοί που είναι υπέρ αλλά αναλόγως σκοπιάς (θρησκευτικής ή θρησκοληπτικής, ανθρωπιστικής ή λαϊκίστικης, ιδεολογικής ή ιδεοληπτικής) θεωρούν ότι θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικά, να είναι διαφορετικά (ακόόόμη καραντίνα;!) ή να έχει εξαιρεθεί η δική τους υπο-ομάδα.

- Και αυτοί που είναι κατά και θεωρούν ότι έχει στηθεί πλεκτάνη (παγκόσμια) από τους λίγους, εναντίον της ανθρωπότητας (προφανώς μειοψηφία).

 

Φυσικά υπάρχουν και άρθρα-εκπομπές (και διαδικτυακές) όπου μιλούν σοβαροί επιστήμονες και αναλύουν σημαντικές προεκτάσεις (βιολογικές, οικονομικές, επικοινωνίας, ηθικής, κλπ) και παρακολουθώντας τις κανείς αποκτά μια πιο εμπεριστατωμένη και σφαιρική ματιά από το "Παιδιά, στο έγκυρο tothriler.gr διάβασα οτι έρχεται το χάος. Θυμάστε πριν 5000 χρόνια τι γινόταν με τους ιούς. Εεε μήπως να ακολουθήσουμε τα βήματα της Ονειροχώρας που είναι και πιο προχώ από εμάς."

 

Επισήμως υπάρχει σχεδιασμός-χειρισμός. Για κάποιους "ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει με τα δεδομένα που είχαμε". Για άλλους "προχειρότητες, λάθη, σκοπιμότητες, παίζονται βρώμικα παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας και είναι πολλά που δεν ξέρουμε". Διεθνώς η εικόνα της χώρας είναι θετική αλλά όλο αυτό δεν ξέρουμε τι εξέλιξη θα έχει (έσκασε και η λαρισαϊκή "βόμβα"... και πολύ άργησε) και τι θα μας αποφέρει.
Και όλοι μα όλοι περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει το Πάσχα (αν θα το στήσουμε το γλεντάκι με το σόι) και μετά το Πάσχα... άραγε τι;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Έσπερος said:

@Chrysoum ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις. Η αλήθεια είναι ότι για τον κόσμο στους εξωτερικούς χώρους δεν έχω καταλάβει πόσο επικίνδυνο ειναι και πόσο υπαρχει μια υπερβολη. Ομως σ αυτες τις χωρες, δεν παιζει καποιον ρολο κ η γενικοτερη δομη της κοινωνίας; εννοω οτι στην Ελλαδα οι περισσοτερες οικογενειες εχουν στενη επαφη με τους παππουδες πχ γιατι προσεχουν παιδια ή βοηθουν σε οικογενειακες επιχειρήσεις κ οι οικογενειες συχνα μενουν κ στο ιδιο οίκημα, κ επιςης πολλοι παππούδες δεν έχουν κάποιο άλλο ενδιαφέρον παρά μόνο να αςχολουνται με τα εγγονια τους, οπότε η διασπορά στους ηλικιωμένους θα ηταν δεδομενη κ τεράστιας έκτασης. Λογικα δεν επικρατούν ακριβως ιδιες συνθηκες σ αυτες τις χωρες. Βεβαια αν υπαρχουν μετρα, γιατι καταλαβα οτι κ εκει υπηρχαν, θεωρω βλακώδες να συναντιέσαι με φίλους. Δηλαδή διακόπτεται η φοίτηση των παιδιών στο σχολείο, κλεινουν επιχειρήσεις, με κοστος ολα αυτα οικονομικο κ οχι μονο, και παιρνουμε το ρισκο να συναντιόμαστε με άλλους; σαν να πηγαίνουν στράφι οι θυσίες μου φαινεται. 

Έτσι είναι ναι όσον αφορά την δομή της κοινωνίας. Παρόλα αυτά, είδα μια γενικότερη αδιαφορία πολλών πολιτών ως προς τα μέτρα και ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Τα πράγματα όπως τα βλέπω εγώ έχουν ως εξής: Στον πληθυσμό παρατηρώ τις εξής κατηγορίες ανθρώπων.
- Αυτοί που κατανοούν την αναγκαιότητα των μέτρων, προσπαθόντας πραγματικά να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να τα τηρήσουν σωστά. Κάποιοι πιο ψύχραιμοι. Κάποιοι πιο φοβισμένοι φορώντας μάσκες και γάντια... άνευ λόγου. Βρε παιδί μου από την αρχή έπρεπε να το ξεκαθαρίσουν αυτό "οι μάσκες και τα γάντια έχουν νόημα μόνο αν έχεις παιδεία Ταϊβανέζου" (υπάρχει ένα άρθρο ενός έλληνα χειρούργου εκεί, Μάριος Παπαδάκης).
- Αυτοί που στις συζητήσεις λένε ότι κατανοούν τι γίνεται και γιατί, αλλά για κάποιον λόγο οι ίδιοι αποτελούν εξαίρεση και πχ είναι ok να μαζευτούν με άλλες 4 οικογένειες στην πυλωτή να παίξουν τα παιδιά και να πιουν τον καφέ τους ή το σκ να πάνε στο χωριό/εξοχικό (κατόπιν αυστηροποιήθηκαν οι έλεγχοι).
- Αυτοί που θεωρούν τα μέτρα υπερβολικά σε κάποιες παραμέτρους, αλλά τα τηρούν διότι σέβονται την απόφαση του συνόλου και περιμένουν να αρθούν για να αγκαλιάσουν σφιχτά τους αγαπημένους τους, και να πιουν κι ένα καφέ με τους φίλους... σαν τον παλιό καλό καιρό.
- Και αυτοί που θεωρούν τα μέτρα υπερβολικά στο σύνολο τους και σε κάθε ευκαιρία θα τα κατακρίνουν ή/και θα τα παραβιάσουν διότι θεωρούν ότι υπάρχουν σκοτεινά κίνητρα πίσω από αυτά.

 

Στην τηλεόραση εκτός από γραφικότητες όπως παρουσιαστές και ρεπόρτερ με γάντια και μάσκες (στην αρχή, τώρα σοβαρεύτηκαν) και κάποιους νοσταλγούς της χρυσής εποχής της trash tv (δεκαετία 90) συγκρατημένους όμως (είμαστε στο 2020 δεν τους παίρνει) ακούγεται η επίσημη γραμμή προφανώς. Στην ηλεκτρονική αρθρογραφία "όλοι οι καλοί χωράνε".

- Οι υπέρ, που θεωρούν ότι η κατάσταση είναι ρευστή και τα μέτρα αναδιαμορφώσιμα αναλόγως.

- Αυτοί που είναι υπέρ αλλά αναλόγως σκοπιάς (θρησκευτικής ή θρησκοληπτικής, ανθρωπιστικής ή λαϊκίστικης, ιδεολογικής ή ιδεοληπτικής) θεωρούν ότι θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικά, να είναι διαφορετικά (ακόόόμη καραντίνα;!) ή να έχει εξαιρεθεί η δική τους υπο-ομάδα.

- Και αυτοί που είναι κατά και θεωρούν ότι έχει στηθεί πλεκτάνη (παγκόσμια) από τους λίγους, εναντίον της ανθρωπότητας (προφανώς μειοψηφία).

 

Φυσικά υπάρχουν και άρθρα-εκπομπές (και διαδικτυακές) όπου μιλούν σοβαροί επιστήμονες και αναλύουν σημαντικές προεκτάσεις (βιολογικές, οικονομικές, επικοινωνίας, ηθικής, κλπ) και παρακολουθώντας τις κανείς αποκτά μια πιο εμπεριστατωμένη και σφαιρική ματιά από το "Παιδιά, στο έγκυρο tothriler.gr διάβασα οτι έρχεται το χάος. Θυμάστε πριν 5000 χρόνια τι γινόταν με τους ιούς. Εεε μήπως να ακολουθήσουμε τα βήματα της Ονειροχώρας που είναι και πιο προχώ από εμάς."

 

Επισήμως υπάρχει σχεδιασμός-χειρισμός. Για κάποιους "ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει με τα δεδομένα που είχαμε". Για άλλους "προχειρότητες, λάθη, σκοπιμότητες, παίζονται βρώμικα παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας και είναι πολλά που δεν ξέρουμε". Διεθνώς η εικόνα της χώρας είναι θετική αλλά όλο αυτό δεν ξέρουμε τι εξέλιξη θα έχει (έσκασε και η λαρισαϊκή "βόμβα"... και πολύ άργησε) και τι θα μας αποφέρει.
Και όλοι μα όλοι περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει το Πάσχα (αν θα το στήσουμε το γλεντάκι με το σόι) και μετά το Πάσχα... άραγε τι;

Καλημέρα!!!

Καλά αυτό που έγινε στη Λάρισα αναμενόμενο ήταν και θα είναι και περίεργο αν δεν σκάσουν περιστατικα και από αλλού!!! Όπως έγινε και στη Ριτσώνα!! Αν και νομίζω πως αυτοί οι άνθρωποι έχουν πιο σοβαρά πράγματα από τον ιό να τους ανησυχούν, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση!!!

Πάντως κάτι φίλους Νορβηγούς που έχω, έχουν γυρίσει όλο το Όσλο τις τελευταίες μέρες!!! Αχαχαχαχαχχαχ Οικογενειακά μεν, αλλά όλο βολτουλες και εκδρομές είναι!!!! (Και καλά κάνουν οι άνθρωποι βέβαια... Προσωπικά τη θεωρώ πολύ όμορφη πόλη και θα ήθελα σύντομα να την ξαναεπισκεφτω!!! Άσχετο!!! Αχαχαχαχαχχαχ)

Just now, Chrysoum είπε:

Έτσι είναι ναι όσον αφορά την δομή της κοινωνίας. Παρόλα αυτά, είδα μια γενικότερη αδιαφορία πολλών πολιτών ως προς τα μέτρα και ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση.

Μάλλον του "χάλασαν" και αυτούς οι πολλοί μετανάστες από το νότο και έγιναν αντιδραστικοί και επαναστάτες!!!! Αχαχαχαχαχχαχ (εννοείται κάνω πλάκα)

Αν και μου κάνει εντύπωση γιατί είχα την αίσθηση ότι είναι λαός που υπακούει στους νόμους, αρκεί βέβαια να μην καταπατώντας βασικά δικαιώματα... Ίσως για αυτό κάποιοι να αντέδρασαν, επειδή θεώρησαν πως στερούνται βασικές ελευθερίες...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω το ύφος σου. Καταρχάς δεν είπα εγώ "σιγά τον ιό", απλά είπα πως υπάρχουν και άλλες αιτίες που προκαλούν ίσως και περισσότερους θανάτους και έτσι δεν κάναμε. Αμφισβητείς τα νούμερα δηλαδή?? Γιατί είσαι εκπαιδευτικός και δεν θα πρεπε. Αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, τώρα που αγχώθηκα με πως θα χτυπήσει και τη δική μας πόρτα, αμέσως όλοι να το παίξουμε φιλεύσπλαχνοι και στωικοί και μην τυχόν και μας πεθάνει κανένας παππούς. Αλλά και πάλι στο ερώτημα μου δεν απαντάς. Είναι σημαντικοτερο να μην πεθάνουν υπερήλικες από το να πεθαίνουν παιδιά κάθε μέρα??? Ή απλά τώρα που μπορεί να είναι "οι δικοί μας" μας νοιάζει περισσότερο???? Προφανώς το 2ο....

Και για να σου απαντήσω, ναι με ενδιαφέρουν τα παιδιά της Αφρικής και οι πόλεμοι και τα τροχαία και όλα. Γιατί θεωρώ πως όλοι είμαστε ίσοι. Και όλοι θα έπρεπε να έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες. Εσύ προφανώς θεωρείς πως κάποιοι αξίζουν περισσότερο από άλλους και για αυτό αντιδράει έτσι, αλλά εντύπωση δεν μου κάνει. Τα ίδια σκέφτεται η πλειοψηφία. Και για αυτό η χώρα αυτή πάει κατά δι#ολου και ούτε πρόκειται να προκόψει ποτέ. Γιατί στις θεωρίες και στα λόγια όλοι καλοί είναι... Όταν έρχονται τα ζόρια όμως, εκεί φαίνεται το ποιόν του καθενός.

Εννοείται ότι τα παιδιά είναι πιο σημαντικά από τους υπερήλικες αλλά με τον ιό μπορεί να πεθάνει κ κάποιο παιδί που έχει άσθμα.. Γιατί να το ριψοκινδυνευουμε? Κ αν αρχίσουν να πεθαινει χιλιάδες κόσμος κάθε μέρα το σύστημα δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει κ θα αρχίσουν να πεθαίνουν κ άνθρωποι που κανονικά θα μπορούσαν να σωθούν.. Κ σε αυτό που λες ότι καθημερινά άνθρωποι πεθαίνουν κ από άλλες ασθένειες κ ατυχήματα δεν αντιλέγω... Κ είναι κρίμα κ αυτό αλλά αυτές οι ασθένειες δεν είναι κολλητικες, οπότε δεν μπορούμε να τις αποτρέψουμε.. Τον ιό όμως μπορούμε... Άσε που θα επιδεινωθεί η κατάσταση τους με αυτόν... Κ αν υπήρχαν λίγες πιθανότητες κάποιοι από αυτούς τους ασθενείς να σωθούν αν κολλήσουν κορονοιο δεν θα υπάρχει καμία... Όσο για τα δυστυχήματα είναι εξίσου θλιβερά αλλά δεν γίνεται να κλειστουμε στο σπίτι μέχρι να πεθάνουμε.. απλά πρέπει να προσέχουμε όσο το δυνατόν μπορούμε

 

Οι επιπτώσεις της Ελλάδας στην οικονομία θα είναι μεγάλες όπως θα είναι κ στις υπόλοιπες χώρες... Τουλάχιστον εμείς ελπίζω να μην θρηνήσουμε κ τόσες χιλιάδες ψυχές!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εννοείται ότι τα παιδιά είναι πιο σημαντικά από τους υπερήλικες αλλά με τον ιό μπορεί να πεθάνει κ κάποιο παιδί που έχει άσθμα.. Γιατί να το ριψοκινδυνευουμε? Κ αν αρχίσουν να πεθαινει χιλιάδες κόσμος κάθε μέρα το σύστημα δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει κ θα αρχίσουν να πεθαίνουν κ άνθρωποι που κανονικά θα μπορούσαν να σωθούν.. Κ σε αυτό που λες ότι καθημερινά άνθρωποι πεθαίνουν κ από άλλες ασθένειες κ ατυχήματα δεν αντιλέγω... Κ είναι κρίμα κ αυτό αλλά αυτές οι ασθένειες δεν είναι κολλητικες, οπότε δεν μπορούμε να τις αποτρέψουμε.. Τον ιό όμως μπορούμε... Άσε που θα επιδεινωθεί η κατάσταση τους με αυτόν... Κ αν υπήρχαν λίγες πιθανότητες κάποιοι από αυτούς τους ασθενείς να σωθούν αν κολλήσουν κορονοιο δεν θα υπάρχει καμία... Όσο για τα δυστυχήματα είναι εξίσου θλιβερά αλλά δεν γίνεται να κλειστουμε στο σπίτι μέχρι να πεθάνουμε.. απλά πρέπει να προσέχουμε όσο το δυνατόν μπορούμε

 

Οι επιπτώσεις της Ελλάδας στην οικονομία θα είναι μεγάλες όπως θα είναι κ στις υπόλοιπες χώρες... Τουλάχιστον εμείς ελπίζω να μην θρηνήσουμε κ τόσες χιλιάδες ψυχές!

Σκέψου όμως πως για τα τροχαία δε χρειάζεται να βρεθεί εμβόλιο, απλά πρέπει όλοι να τηρούμε τον ΚΟΚ... Πολύ πιο εύκολο... Με τη λογική την τωρινή, γιατί να μην μας έκλειναν μέσα και να μας έλεγαν "μέχρι να εκμηδενίσουν οι θάνατοι από τροχαία, κλειστά όλα"!!! Η πλειοψηφία άλλωστε στις ΜΕΘ είναι θύματα τροχαίων... Και πάντα, μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι έβγαιναν από τις ΜΕΘ για να μπει ένας νέος από τροχαίο... Άσχετα που δεν έβγαιναν στην τηλεόραση να το πουν... Ξέρεις πόσα εγκεφαλικά έχουν πεθάνει σε απλούς θαλάμους για να μπει ο 20ρης που χτύπησε με τη μηχανή??? Ο

Και δε μιλάμε για 70 και άνω... Έχω δει με τα μάτια μου να βγαίνει και 55χρονος, αφού θεωρούνταν πως είχε το μικρότερο προσδόκιμο (όχι καθόλου, το τονίζω)..  Εκεί είναι η δική μ ένσταση... Γιατί πράγματα που συνέβαιναν καθημερινα στην Ελλάδα τα παρουσιάζουμε ως κίνητρα για να παραλυσει μια χώρα, κάνοντας επίκληση στο συναίσθημα για τους ηλικιωμένους κυρίως, ενώ πχ δεν έγινε κάτι αντίστοιχο για τους νέους που πεθαίνουν κάθε μέρα στην άσφαλτο (ένα παράδειγμα δίνω) και που για εμένα είναι πολύ μεγαλύτερη πληγή, εννοείται. Άλλο να χάνεις ένα παιδί 18 χρόνων και άλλο έναν 75 και άνω...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ξέφυγα η αλήθεια είναι αλλά το έκανα σχολιάζοντας τα μέτρα και παραθετωντας προβληματισμους μου... Επίσης, αντίστοιχο"ολισθημα" έγινε και χθες πχ με τις συναυλίες και τα μπουζούκια και τις όπερες, αλλά οκ δεν έγινε και τίποτα. Συζήτηση κάνουμε, δεν το θεωρώ κακό... Αλλά παραδέχομαι πως έχεις δίκιο και όντως ξέφυγε η κουβέντα.

 

Ε ναι βρε κορίτσι, αλλά γύρω στις 5 φορές έχεις γράψει πάνω κατω το ίδιο μήνυμα αν είναι πιο σημαντικοί οι παππούδες από τα παιδια και ότι δεν κλεινόμαστε για τα τροχαία! :-P (χιουμοριστικά σ'το γράφω, μην παρεξηγηθεις, θα το έλεγα και σε μια φίλη μου!) Όπως λες κι εσύ, το εμπεδωσαμε τι πιστεύει ο καθένας εδώ! Εξάλλου τι μπορείς να προτείνεις; Να μας κλείσουν και για τα τροχαία; Ή να μην κλείσουν τώρα; Εξάλλου και για τα τροχαία υπάρχουν μετρα που δεν τηρούνται, πχ μακράν τις περισσότερες φορές που βλέπω μηχανές είναι χωρίς κράνος. Κι εκεί στη μηχανή ουσιαστικά είναι ατομική ευθύνη για τον εαυτό σου, ενώ με τον ιό κόλλας άλλους. Και με το αυτοκίνητο χτυπάς άλλους, αλλά με τον ιό κόλλας άλλους 10 ταυτόχρονα. Τα λέω λίγο απλοϊκά αλλά δεν είναι το ίδιο. Αλλά ας μην γράψουμε κι άλλα επ'αυτου, πιστευεις ότι είναι το ίδιο, οκ!

 

Εντωμεταξύ βρε κορίτσια τη νύχτα γράφετε; Έκλεισα 1 η ώρα και στις 9 που ξαναμπήκα είχε καμία εικοσαριά μηνύματα! :-P

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...