Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος said:

Σε εσένα κ την @anemoni1989, απλώς το δικό σου σχόλιο βρήκα τελευταίο. Κατάλαβα οτι το ελεγες υποθετικά. Και παλι ομως, υπαρχουν 90ρηδερ που ειναι καλα δραστήριοι, στα χωριά ειδικά, κ 60ρηδες με σοβαρά θέματα υγείας. Με ποιο κριτήριο λεμε οτι δεν πειραζει ο 90ρης αλλα πειραζει ο 60ρης που μπορει η ποιοτητα ζωης του να ειναι χειροτερη; 

 

Ο 60άηρης, ακόμη κι αν έχει κάποια προβλήματα υγείας, έχει χρόνια ζωής μπροστά του. Για τον 95άρη, κάθε μέρα που ζεί επιπλέον, είναι δώρο. Δεν λέω ότι δεν αξίζει η ζωή του 95άρη. Όμως σκέψου όλες τις παράπλευρες απώλειες και σε ζωές και σε ποιότητα ζωής, για να ζήσει 6 μήνες-ένα χρόνο 3 χρόνια ακόμη ο 95άρης. Δεν νομίζω ότι θα έβρισκες έστω και έναν της ηλικίας αυτής που θα συμφωνούσε με αυτό αν τον ρωτούσες. Εδώ ακούω 70άρηδες που λένε, εγώ την ζωή μου την έζησα. Τα παιδιά να είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχοντας χάσει πρόσφατα τον πατέρα μου τόσο ξαφνικά που δεν μπορώ ακόμα -σχεδόν έναν χρόνο μετά- να θυμηθώ την τελευταία φορά που τον είδα και του μίλησα, μπορώ από προσωπική εμπειρία να πω ότι είναι πολύ άγριο πράγμα να χάνεις αγαπημένο σου πρόσωπο χωρίς την ευκαιρία να τον αποχαιρετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Από την μία αν πάρεις μέτρα συγκρατείς τον αριθμό των ασθενών και των νεκρών σε χαμηλά επίπεδα, αλλά υφίσταται μεγάλο πλήγμα η οικονομία, από την άλλη αν προκρίνεις την οικονομία και δεν πάρεις πολλά μέτρα, έχεις χιλιάδες ίσως και εκατομμύρια νεκρών σε κάποιες χώρες και δεν είμαι σίγουρη πώς μπορεί μια κοινωνία να ανταπεξέλθει σε κάτι τέτοιο, ούτε η οικονομία φυσικά.

Πάνω σε αυτό ήθελα να αναφέρω ότι υπάρχει ένα ενδιαφέρον άρθρο του Καραμπελιά με τίτλο "Μένουμε σπίτι ΣΗΜΕΡΑ για να έχουμε δουλειά και εισόδημα ΑΥΡΙΟ". Όποιος ενδιαφέρεται ας το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Επίσης, έχοντας χάσει πρόσφατα τον πατέρα μου τόσο ξαφνικά που δεν μπορώ ακόμα -σχεδόν έναν χρόνο μετά- να θυμηθώ την τελευταία φορά που τον είδα και του μίλησα, μπορώ από προσωπική εμπειρία να πω ότι είναι πολύ άγριο πράγμα να χάνεις αγαπημένο σου πρόσωπο χωρίς την ευκαιρία να τον αποχαιρετήσεις.

Εγώ επειδή έχασα τον πατέρα μου από καρκίνο στα 70, και ήμουν δίπλα του μέχρι τις τελευταίες του στιγμές ( μέγα λάθος, ήμουν και 8 μηνών έγκυος και οι εικόνες αυτές με στοιχειώνουν ακόμη), και έζησα το πόσο ταλαιπωρήθηκε, λέω μακάρι να είχε φύγει από κοροναιό, και ας είχε ζήσει και λιγότερο. Επίσης την κηδεία δεν την θεωρώ αποχαιρετισμό. Σκέτο μαρτύριο απλά για την οικογένεια του θανόντος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ επειδή έχασα τον πατέρα μου από καρκίνο στα 70, και ήμουν δίπλα του μέχρι τις τελευταίες του στιγμές ( μέγα λάθος, ήμουν και 8 μηνών έγκυος και οι εικόνες αυτές με στοιχειώνουν ακόμη), και έζησα το πόσο ταλαιπωρήθηκε, λέω μακάρι να είχε φύγει από κοροναιό, και ας είχε ζήσει και λιγότερο. Επίσης την κηδεία δεν την θεωρώ αποχαιρετισμό. Σκέτο μαρτύριο απλά για την οικογένεια του θανόντος.

 

Αποχαιρετισμό δεν εννοώ την κηδεία φυσικά.

 

Ίδια ηλικία είχε και ο δικός μου και απλά μια μέρα πήγε μια βόλτα, έπαθε ανακοπή και πέθανε. Συνέχεια σκέφτομαι για παρηγοριά ότι δεν ταλαιπωρήθηκε και δεν εκφυλίστηκε από καμία αρρώστια κλπ και εννοείται ότι αυτό εντέλει έχει μεγαλύτερη σημασία παρά τα δικά μου συναισθήματα, απλά θέλησα να τονίσω και το πόσο άγριο είναι να φεύγει έτσι ξαφνικά ένας άνθρωπος χωρίς φαινομενικά κανένα πρόβλημα υγείας.

 

Ξεφύγαμε αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι τραγικό οχι μονο να πεθαίνει ο άνθρωπος σου αλλά να μην μπορείς να παρευρεθείς στην κηδεία του,  ούτε κοντά του τις τελευταίες του ώρες.  

 

Προφανώς και αξίζει στους παππούδες να μην πεθάνουν πριν την ώρα τους  (άραγε όταν γερασουμε πως θα νιώθουμε όταν οι νεοι απαξιουν το λιγο υπόλοιπο της ζωής μας) αλλα αφήστε το γιατί έτσι κι αλλιώς δεν είναι οι μόνες ευπαθεις ομάδες. Το βαφτιστήρι μου έχει κυστικη ινωση και όλοι τρεμουμε μην τυχόν γίνει κάτι. Έχω κι άλλα παραδείγματα στον κύκλο μου αλλά δεν έχει σημασία να τα αναφέρω όλα. 

 

Μην μιλάτε έτσι απλά για τον κύκλο ζωής και θανάτου αν (νομιζετε ισως πως) δεν κινδυνευετε. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Κι όμως είναι τραγικό οχι μονο να πεθαίνει ο άνθρωπος σου αλλά να μην μπορείς να παρευρεθείς στην κηδεία του,  ούτε κοντά του τις τελευταίες του ώρες.  

 

Προφανώς και αξίζει στους παππούδες να μην πεθάνουν πριν την ώρα τους  (άραγε όταν γερασουμε πως θα νιώθουμε όταν οι νεοι απαξιουν το λιγο υπόλοιπο της ζωής μας) αλλα αφήστε το γιατί έτσι κι αλλιώς δεν είναι οι μόνες ευπαθεις ομάδες. Το βαφτιστήρι μου έχει κυστικη ινωση και όλοι τρεμουμε μην τυχόν γίνει κάτι. Έχω κι άλλα παραδείγματα στον κύκλο μου αλλά δεν έχει σημασία να τα αναφέρω όλα. 

 

Μην μιλάτε έτσι απλά για τον κύκλο ζωής και θανάτου αν (νομιζετε ισως πως) δεν κινδυνευετε. 

Κανείς εδώ δεν νομίζει πως δεν κινδυνεύει. Και μιλάμε υποθετικά γιατί ο ιός δεν χτυπάει μόνο ανθρώπους 95 χρονών που οι περισσότεροι είναι ούτως ή άλλως κουρασμένοι και δεν τους νοιάζει να φύγουν και αύριο. Και δεν είδα να μίλησε κάποιος υποτιμητικά για τους ανθρώπους αυτούς. Ας μην υπερβάλλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τα σχόλια... Δεν μιλάω υποτιμητικά για καμία ηλικία και ούτε μιλάω εκ τ ασφαλούς... Αντίθετα, με όλη αυτή την κατάσταση, ζήσαμε οικογενειακά μια πολύ δύσκολη συγκυρία, όπου παραλίγο να φύγει ένας πολύ κοντινός συγγενής και δεν μπορούσαμε ούτε στο νοσοκομείο να πάμε και αν εν τέλει πεθαίνει δεν θα πηγαίναμε ούτε στην κηδεία (ευτυχώς διέφυγε τον κίνδυνο, άσχετο από τον ιό)... Προβληματισμούς παραθέτω. Δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος... Απώλειες θα υπάρξουν σε πολυδιάστατα επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Παππούδες και γιαγιάδες δεν είναι μόνο οι 95 χρόνων. Είναι και οι 85 κι οι 75 κι οι 65. Ποιος είναι αυτός που θα ορίσει την ακριβή ηλικία όπου καποιος θα εφευγε ετσι κι αλλιώς?  Την έζησε τη ζωή του? Δεν υπερβάλω.  Αυτό είναι το σκεπτικό μου και το καταθετω χωρίς να έχω κάνει παράθεση σε κάποιο ποστ. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ακόμα κι αν δεν θεσπιζοταν καραντινα για να μην πληγεί η οικονομία κ να μην υπάρξει ψυχολογικό κόστος, πιστεύω (και κάπου το άκουσα κιόλας) ότι κι αν πεθαίναμε σωρηδόν πάλι η οικονομία και η ψυχολογία θα κινδύνευαν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Παππούδες και γιαγιάδες δεν είναι μόνο οι 95 χρόνων. Είναι και οι 85 κι οι 75 κι οι 65. Ποιος είναι αυτός που θα ορίσει την ακριβή ηλικία όπου καποιος θα εφευγε ετσι κι αλλιώς?  Την έζησε τη ζωή του? Δεν υπερβάλω.  Αυτό είναι το σκεπτικό μου και το καταθετω χωρίς να έχω κάνει παράθεση σε κάποιο ποστ. 

 

Δεν μιλήσαμε για παπουδογιαγάδες γενικά. Αλλά για ανθρώπους που έχουν ζήσει έναν αιώνα σχεδόν. Υποθετικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν μιλήσαμε για παπουδογιαγάδες γενικά. Αλλά για ανθρώπους που έχουν ζήσει έναν αιώνα σχεδόν. Υποθετικά.

 

Πως δεν μιλήσαμε. 45 σελίδες έχει το θέμα. Έχουμε μιλήσει και γενικά και υποθετικά και για ευπαθείς ομάδες και για 95 χρονών και για 85 χρονών και για κύκλο ζωής και για ένα σωρό άλλα.

Αλλά αφού επιμένεις, να σου κάνω παράθεση και να σου απαντήσω και πάλι. Ο ένας αιώνας σχεδόν ζωής είναι και το 99 και το 95  αλλά και το 92  και το 89 και το 85 και το 80 και το 75 στην τελική αφού μιλάμε για ΕΚΑΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ. 

Και ξαναρωτάω λοιπόν. ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ κι εγώ.
ΠΟΙΟΣ ορίζει ότι είναι οκ/δεν πειράζει/είναι κύκλος της ζωής/θα έφευγε όπου να είναι για κάποιον που θα  φύγει από τον κορονοϊό? Ποιο είναι το ακριβές ηλικιακό όριο ώστε να μην πειράζει και τόσο? Το 95 είναι οκ? Το 94 όχι? 

Δεν σου επιτίθομαι (μπορεί έτσι να φαίνεται λόγω γραπτού λόγου), προσπαθώ να σου εξηγήσω αυτό που γράφω και πιστεύω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι κάποιες χώρες που πηγαίνουν πολύ καλά θα αρχίσουν να χαλαρώνουν τα μέτρα. Ανοίγουν κάποιες τάξεις κ στο σχολείο. Ο ΠΟΥ όμως τους προειδοποιεί ότι είναι λάθος κίνηση. 

Στο Βέλγιο που είναι κόκκινο έδωσαν την άδεια σε γονείς που έχουν παιδιά κάτω των 5 να πηγαίνουν βόλτα με το αυτοκίνητο για να βγουν κάπου. Έχουν όμως κ τεράστια πάρκα. Κ στους ηλικιωμένους έδωσαν άδεια να κυκλοφορούν περισσότερο. Εδώ έτσι κ το κάνουν αυτό δεν θα τους μαζεύουμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna said:

 

Δηλαδή να τα βρούνε μεταξύ τους οι γονείς με τα σχολεία /παιδικούς?? Και τί ? θα ζητήσουν οι γονείς να δουν τιμολόγια και μισθοδοσίες για να δούν τί δεν πρέπει να χρεωθούν?

Kαι εμένα η απορία μου αυτή είναι αφού περιμένω από τον παιδικό τηλέφωνο από στιγμή σε στιγμή να μου πουν τα νέα.

Εμάς όπως έχω πει μας στέλνουν ένα μεηλ την εβδομάδα με προτάσεις δραστηριότητων αυτό δηλαδή θα το βαφτίσουν τηλεκπαίδευση και θα ζητήσουν τα λεφτά του μήνα?

Κανένα μέτρο δεν πήραν για τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz said:

 

Πως δεν μιλήσαμε. 45 σελίδες έχει το θέμα. Έχουμε μιλήσει και γενικά και υποθετικά και για ευπαθείς ομάδες και για 95 χρονών και για 85 χρονών και για κύκλο ζωής και για ένα σωρό άλλα.

Αλλά αφού επιμένεις, να σου κάνω παράθεση και να σου απαντήσω και πάλι. Ο ένας αιώνας σχεδόν ζωής είναι και το 99 και το 95  αλλά και το 92  και το 89 και το 85 και το 80 και το 75 στην τελική αφού μιλάμε για ΕΚΑΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ. 

Και ξαναρωτάω λοιπόν. ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ κι εγώ.
ΠΟΙΟΣ ορίζει ότι είναι οκ/δεν πειράζει/είναι κύκλος της ζωής/θα έφευγε όπου να είναι για κάποιον που θα  φύγει από τον κορονοϊό? Ποιο είναι το ακριβές ηλικιακό όριο ώστε να μην πειράζει και τόσο? Το 95 είναι οκ? Το 94 όχι? 

Δεν σου επιτίθομαι (μπορεί έτσι να φαίνεται λόγω γραπτού λόγου), προσπαθώ να σου εξηγήσω αυτό που γράφω και πιστεύω.

Η συζήτηση, για μένα τουλάχιστον αφορούσε  σε αυτό που είπε η Ανεμόνη για τους 90άρηδες, μια σελίδα πρίν. Μετά έθεσα μια υποθετική ερώτηση, αν ο ιός  έπληττε μόνο τις ηλικίες των 95, οι οποίες έχουν ξεπεράσει κατά πολύ το προσδόκιμο ζωής . Κατά τα άλλα δεν έχω να πώ κάτι άλλο πάνω σε αυτό.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Διάβασα ότι κάποιες χώρες που πηγαίνουν πολύ καλά θα αρχίσουν να χαλαρώνουν τα μέτρα. Ανοίγουν κάποιες τάξεις κ στο σχολείο. Ο ΠΟΥ όμως τους προειδοποιεί ότι είναι λάθος κίνηση. 

Στο Βέλγιο που είναι κόκκινο έδωσαν την άδεια σε γονείς που έχουν παιδιά κάτω των 5 να πηγαίνουν βόλτα με το αυτοκίνητο για να βγουν κάπου. Έχουν όμως κ τεράστια πάρκα. Κ στους ηλικιωμένους έδωσαν άδεια να κυκλοφορούν περισσότερο. Εδώ έτσι κ το κάνουν αυτό δεν θα τους μαζεύουμε. 

και στην Αγγλία τα πάρκα κλείνουν κατα περίπτωση με απόφαση των τοπικών αρχών ανάλογα με τον κόσμο που μαζεύεται. Βέβαια έχουν παρά πολλά πάρκα κ τεράστια. Και τονίζουν οτι οι ευπαθείς ομαδες γενικα χρεθαζονται τηξ ασκηση για να διατηρήσουν μια καλη κατασταση, ενω σν τη σταματήσουν μπορει κ να γινουν πιο ευάλωτοι. Φυσικα ειχαν κ Εκι περιπτωσεις συνωστισμού με πικ-νικ και επενέβαινε η αστυνομία. γενικα ομως, υοαρχει μια ευρωπαϊκη κουλτούρα για άθληση κ αναψυχή σε δημόσιους χωρους που εδω δεν την εχουμε. προφανως αν ειναι να μαζευονται 10-10 στα παγκάκια με τον καφε στο χερι, δεν το λες και ακριβως άθληση σε χωρους αναψυχης. 

και τα σχολεια δεν ειναι ιδια παντου. αλλου πχ τα παιδια καθονται ουτως ή αλλως μονα τους  στο θρανίο ή υπαρχουν μεγαλες αίθουσες κ προαυλια. Εμεις φετος ειδαμε διαφορε στη διασπορά της γρίπης στο σχολείο, ανακογα με το ποσο μεγαλη ηταν η αιθουσα κ ποσα παραθυρα ειχε. Το τμημα που ηταν στην πιο μικρη αιθουσα πολυ στριμωγμένο, και εχει μονο ενα παραθυρο, εφτασε καποια στιγμη να εχει ταυτοχρονα 12  αρρώστους σε συνολο 24. 

Link to comment
Share on other sites

Ο ιός δεν κάνει καμία απολύτως διάκριση, έχουν χαθεί πολλές ζωές όλων των ηλικιών γενικά! Δεν απειλεί μόνο όσους είναι πάνω από 70, απλά αυτοί έχουν πιο αδύναμο (υποτίθεται οργανισμό), ένας όμως 70αρης χωρίς υποκείμενα νοσήματα έχει πιο πολλές πιθανότητες να ζήσει από μία 40 χρονη με άσθμα, που πλέον οι άνθρωποι με βαριάς μορφής άσθμα μπορούν να ζήσουν κανονικά μία ζωή όπως όλοι, όμως ΑΝ νοσήσουν σοβαρά δυστυχώς μπορεί να είναι μοιραίο. Αναφέρω το άσθμα γιατί πολλοί έχουν και δεν το λαμβάνουν καν υπόψη τους, νομίζουν πως το άσθμα είναι λίγος βήχας στην άσκηση ή δύσπνοια, ενώ δυστυχώς δεν είναι μόνο αυτό.  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουμε κολλήσει στο θέμα της ηλικίας, επειδή ίσως εμπλέκεται το συναίσθημα λόγω γονέων, παππούδων κλπ... Ευάλωτοι είναι και οι καρκινοπαθείς, οι οποίοι κατά κύριο λόγο είναι νέοι σε ηλικία και οι οποίοι λόγω της κατάστασης αναβάλλουν θεραπείες, αδυνατούν να επισκεφτούν το γιατρό τους, να κάνουν εξετάσεις κλπ.... Για αυτούς δεν είναι άδικο όλο αυτό??? Ξέρεις τι είναι να αναβάλλεις θεραπεία??? Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει??? Πολλοί από αυτούς είναι στο τελικό στάδιο και λόγω απαγόρευσης δεν μπορούν να δουν και να αποχαιρετήσουν αγαπημένα πρόσωπα... Δεν είναι άδικο??? Η γιαγιά της κουμπαράς μου, πέθανε ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ, σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου, ενώ δεν είχε κορωνοιο, λόγω μέτρων... Δεν είναι άδικο για τις κόρες τους που δεν μπορούσαν να αποχαιρετήσουν και να συνοδεύσουν τη μανα τους??? Ο θάνατος είναι φυσικό επακόλουθο και κάποια στιγμή, θα έρθει για όλους μας, είτε η αιτία είναι ο κορωνοιος, είτε είναι ένα τροχαίο, καρκίνος, εγκεφαλικό ή απλά μια ανακοπή στα καλά καθούμενα. Το να μπορώ όμως να συνοδεύσω στο τελευταίο του ταξίδι κάποιον δικό μου, γιατί απαγορεύεται το θεωρώ εντελώς και παντελώς άδικο. Είναι κοροϊδία!!! Από καρκίνο πεθαίνουν ετησίως πολλοί περισσότεροι. Δεν είδα όμως να κλείνουν με το έτσι θέλω καπνοβιομηχανίες, να κλείνουν τα εργοστάσια και να απαγορεύονται τα φυτοφαρμακα, οι εκπομπές ρύπων κλπ... Δεν είδα πουθενά να απαγορεύονται οι πόλεμοι, πόσοι άραγε πέθαναν στη Συρία, το Αφγανιστάν ή τη Γιουγκοσλαβία και πόσες άλλες χώρες???

Για έναν ιό (που είναι φυσική εξέλιξη, βιολογία), λοιπόν, είναι λογικό να παραλύουν τα παντα, ενώ τόσα χρόνια στο όνομα της οικονομίας επιτρέπουμε να συμβαίνουν χειρότερα εγκλήματα??? Ή μήπως τώρα είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι επειδή είδαμε πως κάτι "κακό" μπορεί να χτυπήσει και τη δική μας πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Νομίζω πως έχουμε κολλήσει στο θέμα της ηλικίας, επειδή ίσως εμπλέκεται το συναίσθημα λόγω γονέων, παππούδων κλπ... Ευάλωτοι είναι και οι καρκινοπαθείς, οι οποίοι κατά κύριο λόγο είναι νέοι σε ηλικία και οι οποίοι λόγω της κατάστασης αναβάλλουν θεραπείες, αδυνατούν να επισκεφτούν το γιατρό τους, να κάνουν εξετάσεις κλπ.... Για αυτούς δεν είναι άδικο όλο αυτό??? Ξέρεις τι είναι να αναβάλλεις θεραπεία??? Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει??? Πολλοί από αυτούς είναι στο τελικό στάδιο και λόγω απαγόρευσης δεν μπορούν να δουν και να αποχαιρετήσουν αγαπημένα πρόσωπα... Δεν είναι άδικο??? Η γιαγιά της κουμπαράς μου, πέθανε ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ, σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου, ενώ δεν είχε κορωνοιο, λόγω μέτρων... Δεν είναι άδικο για τις κόρες τους που δεν μπορούσαν να αποχαιρετήσουν και να συνοδεύσουν τη μανα τους??? Ο θάνατος είναι φυσικό επακόλουθο και κάποια στιγμή, θα έρθει για όλους μας, είτε η αιτία είναι ο κορωνοιος, είτε είναι ένα τροχαίο, καρκίνος, εγκεφαλικό ή απλά μια ανακοπή στα καλά καθούμενα. Το να μπορώ όμως να συνοδεύσω στο τελευταίο του ταξίδι κάποιον δικό μου, γιατί απαγορεύεται το θεωρώ εντελώς και παντελώς άδικο. Είναι κοροϊδία!!! Από καρκίνο πεθαίνουν ετησίως πολλοί περισσότεροι. Δεν είδα όμως να κλείνουν με το έτσι θέλω καπνοβιομηχανίες, να κλείνουν τα εργοστάσια και να απαγορεύονται τα φυτοφαρμακα, οι εκπομπές ρύπων κλπ... Δεν είδα πουθενά να απαγορεύονται οι πόλεμοι, πόσοι άραγε πέθαναν στη Συρία, το Αφγανιστάν ή τη Γιουγκοσλαβία και πόσες άλλες χώρες???

 

 

Πολύ σωστά όλα αυτά.

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Για έναν ιό (που είναι φυσική εξέλιξη, βιολογία), λοιπόν, είναι λογικό να παραλύουν τα παντα, ενώ τόσα χρόνια στο όνομα της οικονομίας επιτρέπουμε να συμβαίνουν χειρότερα εγκλήματα??? Ή μήπως τώρα είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι επειδή είδαμε πως κάτι "κακό" μπορεί να χτυπήσει και τη δική μας πόρτα?

 

Για έναν ιό? Είναι ένας απλός ιός? Δεν καταλαβαίνω, αλήθεια.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Πολύ σωστά όλα αυτά.

 

 

Για έναν ιό? Είναι ένας απλός ιός? Δεν καταλαβαίνω, αλήθεια.

Το ότι είναι πιο επιθετικος, δεν τον κάνει υπεριο... Είναι ένας ιός όπως ήταν όλοι οι άλλοι όταν εμφανίστηκαν... Εκτός αν περάσουμε στο σενάριο συνομοσιολογιας, που λέει πως πρόκειται για βιολογικό όπλο, κατασκευασμένο σε εργαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Το ότι είναι πιο επιθετικος, δεν τον κάνει υπεριο... Είναι ένας ιός όπως ήταν όλοι οι άλλοι όταν εμφανίστηκαν...

Aλήθεια χωρίς καμιά διάθεση κριτικής , συζήτηση κάνουμε, έχεις ακούσει περιγραφές από ανθρώπους που το πέρασαν? Νομίζω πως το βλέπεις λίγο πιο ''χαλαρά'' από ότι πρέπει, μην τον ''υποτιμάς'' τον συγκεκριμένο ιό.

Καταλαβαίνω πως λόγω επαγγέλματος (είσαι νοσηλεύτρια αν θυμάμαι καλά) έχεις δει πολλά και δεν ταράζεσαι ιδιαίτερα, όμως ειλικρινά ορισμένες φορές με αυτά που γράφεις μου δίνεις την εντύπωση πως δεν θεωρείς πως είναι κάτι ιδιαίτερο.

Αν έχω καταλάβει λάθους σου ζητάω συγγνώμη.

Γενικά εγώ φοβάμαι γιατί έχω δει και εντελώς υγιείς ανθρώπους να παθαίνουν μία απλή ίωση και να καταλήγουν στην εντατική από υποτροπή μίας απλής ίωσης, οπότε φοβάμαι στην σκέψη του τι μπορεί να αφήσει πίσω αυτός ο ιός σε περίπτωση που κάποιος ιαθεί.  Έχω διαβάσει (δεν ξέρω αν ισχύει γιατί γιατρός δεν είμαι) όμως πως αφήνει τρομερές βλάβες στους πνεύμονες, σκέψου ένας 20χρονος να νοσήσει και αναρρώσει και να ζήσει για το υπόλοιπο της ζωής του με βλάβη στο αναπνευστικό, αυτό σημαίνει πως θα επιβιώσει από το ιό όμως πλέον θα κινδυνεύει από την κάθε ίωση που μπορεί να περάσει. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά ή όχι, όμως αυτά περνούν από το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Aλήθεια χωρίς καμιά διάθεση κριτικής , συζήτηση κάνουμε, έχεις ακούσει περιγραφές από ανθρώπους που το πέρασαν? Νομίζω πως το βλέπεις λίγο πιο ''χαλαρά'' από ότι πρέπει, μην τον ''υποτιμάς'' τον συγκεκριμένο ιό.

Καταλαβαίνω πως λόγω επαγγέλματος (είσαι νοσηλεύτρια αν θυμάμαι καλά) έχεις δει πολλά και δεν ταράζεσαι ιδιαίτερα, όμως ειλικρινά ορισμένες φορές με αυτά που γράφεις μου δίνεις την εντύπωση πως δεν θεωρείς πως είναι κάτι ιδιαίτερο.

Αν έχω καταλάβει λάθους σου ζητάω συγγνώμη.

Γενικά εγώ φοβάμαι γιατί έχω δει και εντελώς υγιείς ανθρώπους να παθαίνουν μία απλή ίωση και να καταλήγουν στην εντατική από υποτροπή μίας απλής ίωσης, οπότε φοβάμαι στην σκέψη του τι μπορεί να αφήσει πίσω αυτός ο ιός σε περίπτωση που κάποιος ιαθεί.  Έχω διαβάσει (δεν ξέρω αν ισχύει γιατί γιατρός δεν είμαι) όμως πως αφήνει τρομερές βλάβες στους πνεύμονες, σκέψου ένας 20χρονος να νοσήσει και αναρρώσει και να ζήσει για το υπόλοιπο της ζωής του με βλάβη στο αναπνευστικό, αυτό σημαίνει πως θα επιβιώσει από το ιό όμως πλέον θα κινδυνεύει από την κάθε ίωση που μπορεί να περάσει. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά ή όχι, όμως αυτά περνούν από το μυαλό μου.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση ότι ο ιός αυτός αφήνει "κουσούρια". Όλα υπό διερεύνηση είναι ακόμα. Αλλά και έτσι να είναι, υπολογίζουν να νοσήσει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Η καραντίνα είναι για να μην νοσήσουμε όλοι μαζί. Όχι για να μην νοσήσουμε καθόλου. Οπότε πώς το έχεις σκεφτεί? Να μην βγείς καθόλου μέχρι να εξαφανιστεί ο ιός?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Aλήθεια χωρίς καμιά διάθεση κριτικής , συζήτηση κάνουμε, έχεις ακούσει περιγραφές από ανθρώπους που το πέρασαν? Νομίζω πως το βλέπεις λίγο πιο ''χαλαρά'' από ότι πρέπει, μην τον ''υποτιμάς'' τον συγκεκριμένο ιό.

Καταλαβαίνω πως λόγω επαγγέλματος (είσαι νοσηλεύτρια αν θυμάμαι καλά) έχεις δει πολλά και δεν ταράζεσαι ιδιαίτερα, όμως ειλικρινά ορισμένες φορές με αυτά που γράφεις μου δίνεις την εντύπωση πως δεν θεωρείς πως είναι κάτι ιδιαίτερο.

Αν έχω καταλάβει λάθους σου ζητάω συγγνώμη.

Γενικά εγώ φοβάμαι γιατί έχω δει και εντελώς υγιείς ανθρώπους να παθαίνουν μία απλή ίωση και να καταλήγουν στην εντατική από υποτροπή μίας απλής ίωσης, οπότε φοβάμαι στην σκέψη του τι μπορεί να αφήσει πίσω αυτός ο ιός σε περίπτωση που κάποιος ιαθεί.  Έχω διαβάσει (δεν ξέρω αν ισχύει γιατί γιατρός δεν είμαι) όμως πως αφήνει τρομερές βλάβες στους πνεύμονες, σκέψου ένας 20χρονος να νοσήσει και αναρρώσει και να ζήσει για το υπόλοιπο της ζωής του με βλάβη στο αναπνευστικό, αυτό σημαίνει πως θα επιβιώσει από το ιό όμως πλέον θα κινδυνεύει από την κάθε ίωση που μπορεί να περάσει. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά ή όχι, όμως αυτά περνούν από το μυαλό μου.

Προφανώς μιλάω έτσι επειδή λόγω επαγγέλματος (καλά θυμάσαι) έχω δει πράγματα που δεν φαντάζεται ένας εκτός.... Δεν αντιλέγω ότι είναι επιθετικός, ποια είμαι άλλωστε εγώ να πάω κόντρα στον ΠΟΥ, απλά νομίζω πως ο περισσότερος κόσμος δεν αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα. Το να λες "δε θέλω να κολλήσω" δεν είναι ρεαλιστικό. Ο ιός αυτός υπάρχει και θα υπάρχει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Άρα όλοι κάποια στιγμή θα κολλήσουμε. Είναι λογικό να θέλουμε να μείνουμε όσο το δυνατόν πιο ασφαλείς, αλλά αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη είτε εμβολίου (θέλει κάνα χρόνο σιγουρα για να βγει, μην πω και παραπανω), είτε φυσικής ανοσίας (άρα πρέπει να κολλήσουμε)... Πιστεύετε ειλικρινά ότι η οικονομία θα αντέξει να μείνουν ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ για τα επόμενα 1-2 χρόνια??? Γιατί από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο θα έχουμε νέο κύμα. Αυτό είναι βέβαιο. Δεν σας προβληματίζει το γεγονός πως χώρες όπως η Νορβηγία, η Δανία κλπ επιστρέφουν σε ρυθμούς κανονικούς σιγά σιγά?? Λέτε να έχουν βίτσιο να μετράνε νεκρούς??? Αντίθετα, από όσο ξέρω έχουν εξαιρετικά ανθρωποκεντρικό σύστημα και σιγουρα ήταν η οικονομία τους σε καλύτερη κατασταση από την δική μας.

Just now, Yovanna είπε:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση ότι ο ιός αυτός αφήνει "κουσούρια". Όλα υπό διερεύνηση είναι ακόμα. Αλλά και έτσι να είναι, υπολογίζουν να νοσήσει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Η καραντίνα είναι για να μην νοσήσουμε όλοι μαζί. Όχι για να μην νοσήσουμε καθόλου. Οπότε πώς το έχεις σκεφτεί? Να μην βγείς καθόλου μέχρι να εξαφανιστεί ο ιός?

Ξέχασα να απαντήσω σε αυτό. Όντως έχει αναφερθεί κάτι σχετικό με βλάβη (στην αρχή είπαν σ πνεύμονες, μετά στο νευρολογικό, μετά και σε άλλα συστήματα), αλλά μετά ήταν κάπως όπως στα συμπτώματα όπου όλα μπορεί να ήταν κορωνοιος, αλλά ίσως να μην ήταν και τίποτα... Γενικά είναι πολύ νωρίς και σίγουρα σε λίγους μήνες παρατήρησης δεν μπορείς να εξάγεις συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Δεν σας προβληματίζει το γεγονός πως χώρες όπως η Νορβηγία, η Δανία κλπ επιστρέφουν σε ρυθμούς κανονικούς σιγά σιγά?? Λέτε να έχουν βίτσιο να μετράνε νεκρούς??? Αντίθετα, από όσο ξέρω έχουν εξαιρετικά ανθρωποκεντρικό σύστημα και σιγουρα ήταν η οικονομία τους σε καλύτερη κατασταση από την δική μας.

Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι το μόνο που απασχολεί είναι αν θα φύγουν οι υπερήλικοι παππούδες στα βαθιά γεράματα και από φυσικά αίτια, ή έστω όχι από κορονοιό. Και αν σε απασχολεί κάτι άλλο, όπως το αν θα πεινάσουμε μετά ,( όπως οι φίλοι μας οι Ιταλοί που αμφιβάλλω αν πλέον ο κορονοιός είναι η πρώτη τους έννοια) , είσαι ένα κυνικό γουρούνι. Είμασταν πάντα τόσο ρομαντικοί οι Έλληνες?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...