Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Lenia16 said:

Δεν ξέρω αν ακούσατε τον Μοσιαλο περί αναγκαιότητας 11 εβδομάδων καραντίνας, τουτέστιν από 22 Μαρτίου έως 15 Ιουνίου. Και μετά ξανά από Σεπτέμβριο. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν ακούσατε τον Μοσιαλο περί αναγκαιότητας 11 εβδομάδων καραντίνας, τουτέστιν από 22 Μαρτίου έως 15 Ιουνίου. Και μετά ξανά από Σεπτέμβριο. 

Ο γιατρός που ανέφερε η @marakiz ότι γράφει στο φβ, ειπε οτι τον Μαιο θα μπορουσαν σε περιοχες που δεν εχουν καταγραφει κρούσματα να γινει σταδιακή άρση, πχ πιο εκευθερη κυκλοφορία νε προβλεψη για μερη που βοηθουν συνωστισμό, εμπορικά καταστηματα κ μερικώς εστίαση, όχι σχολεία όμως, και αυστηρά χωρίς μετακινήσεις μεταξύ περιοχών. Τα αστικά κέντρα όμως όχι ακόμα και τα σχολεία καθόλου, μεχρι Σεπτεμβρη. 

 

Κυκλοφορησε παντως για τα σχολεια οτι το σχεδιο ειναι ανοιγμα 18 Μαΐου, ενας μηνας μαθημα κ πανελλαδικες τον Ιουλιο. 

 

Το σιγουρο ειναι οτι και με τα καλυτερα σεναρια, εχουμε μελλον ακομα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Στην ίδια εβδομάδα είμαστε..μου κάνει εντύπωση όμως, εννοεις σταματά να δουλεύει για την ώρα για να μην μπαίνει σε νοσοκομεία κλπ; ειδικά οι ιδιώτες δυσκολα 'παρατουν' πελάτισσα κ μάλιστα σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη, βέβαια πάντα μπορεί να συντρέχουν ιδιαίτερες συνθήκες! Εμένα το λειτουργεί κανονικά το ιατρείο, ίσως με λίγο πιο αραιά ραντεβού. Την τελευταία φορά χωρίς να μου έχει πει κατι μάλιστα πήγα μόνη όχι με τον σύζυγο για να μη συνωστιζομαστε πολλά ατομα σε κλειστό χώρο (θα έπρεπε να έρθει και ο γιος μου μαζί 3 χρ που πλέον αποφεύγουμε να

 τον αφήνουμε στους παππούδες). Η μόνη αλλαγή που είδα είναι ότι είχε ανοιχτά παράθυρα..σε ποιο μαιευτήριο πρέπει να απευθυνθείς, ιδιωτικό ή δημόσιο; Ο γιατρός σου συνεργάζεται προφανώς με το συγκεκριμένο μαιευτήριο, δεν έχει να σου προτείνει κάτι; Ξέρω ότι στα δημοσια ας πούμε έχουν καταργηθεί τα απογεύματινα ραντεβού, θα πρέπει να κλείσεις πρωινό, πχ στο Έλενα Βενιζέλου γίνεται και από το 1535.gr να κλείσεις πρωινό, επιλέγοντας την εξέταση που θες . Κανονικά τώρα δεν είναι να κάνεις και το Doppler; Καταλαβαίνω πάντως το άγχος σου, αλλά προσπάθησε να είσαι θετική και όλα θα πάνε καλά.

 

Ο γιατρός μου διατηρεί ιατρείο έξω δεν συνεργάζεται κ ουτε πηγαίνει στο νοσοκομείο. Μου είπε ότι επειδή είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ότι ήταν Ν κάνουμε από εξετάσεις το καναμε κ θ πρέπει να απευθυνθώ από εδώ κ πέρα στο νοσκομειο που θα γεννήσω. Απλά δ μου έδωσε οδηγίες το τι κ το πως γιατί κ Κ ίδιος δε γνωρίζει μιας κ δεν έχει ν κανει με εκεί. Σε δημόσιο νοσκομειο θα γεννησω. Άκουσα πως μόνο αν είναι κάτι επείγον σε δέχονται.. Κ ότι πολλές εξετάσεις μενουν πίσω λόγο της κατάστασης.. Γι αυτό αγχώθηκα λίγο.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

Με το καλο το μωρακι σου

Πολύ "περίεργο" αυτό που έκανε ο γιατρος σου

Επικοινώνησε άμεσα με το μαιευτήριο που ειναι να γεννησεις. Πολλά εξαρτώνται από το που γεννας 

Η αδερφη μου γεννάει σε λίγες μέρες σε νοσοκομείο της επαρχίας. Τα μέτρα την πρόλαβαν αμέσως μετά το ντοπλερ, από τότε έχει κάνει μόνο έναν υπερηχο κ τις κορτιζονες(έχει προγραμματισμένη καισαρικη) 

Αλλα πήγαινε παράλληλα με την ιδιώτη κ στο νοσοκομειο στο τρίτο τριμηνο

Με το καλό να έρθει κ εσάς το μωράκι της αδερφή σου.! Κ εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω.. Όπου γίνετε χαμός. Θα πάω μεθαύριο πρώτα ο Θεός ν δω τι επικρατεί.. Κ ας ελπίσω να με δεχτουν χωρίς ραντεβού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν τον άκουσα και ούτε θέλω. Ας κάτσει μέχρι τα Χριστούγεννα σπίτι του αν θέλει. Δεν πάμε καθόλου καλά. Μπορούν να μας αναγκάσουν να κάτσουμε τόσο σπίτι? Είναι σοβαροί οι άνθρωποι? Θέλουν να μας καταστρέψουν όλους? Εδώ η Γαλλία εξετάζει ήδη μερική άρση της καραντίνας. 

Μάλλον Γιοβαννα διαβασες ένα ψεύτικο άρθρο που κυκλοφορεί. Το μόνο που εξετάζουν είναι να ανοίξουν σταδιακά τα ταχυδρομια.θα άκουσες ότι ματσιωθηκαν κ οι εξετάσεις του bac. Τα σχολεία λένε ότι θα είναι τα τελευταία που θα ανοίξουν. Δεν ξέρω τι επιχείρηση έχεις αλλά πιθανόν να ανοίξει κ νωρίτερα. Εξαρτάται από τους κλαδους νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν ακούσατε τον Μοσιαλο περί αναγκαιότητας 11 εβδομάδων καραντίνας, τουτέστιν από 22 Μαρτίου έως 15 Ιουνίου. Και μετά ξανά από Σεπτέμβριο. 

Ο συγκεκριμένος τι επαγγελεται???

Ναι, θα κάτσουμε τόσο μέσα, να γλιτώσουμε από τον Κορωνοιο και να μαζεύουμε ανθρώπους που θα πηδάνε από τα μπαλκόνια μετά και θα συνωστίζονται στα ψυχιατρεία.... Ορισμένοι μ φαίνεται μιλάνε χωρίς να σκέφτονται... Και δυστυχώς τους δίνουν λόγο τα Μέσα Μαζικής "Εξαπάτησης"... (Το διάβασα αλλού αυτό το εξαπάτησης και νομίζω τους ταιριάζει γάντι, οπότε αποφάσισα να το υιοθετήσω)

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος εμείς που έχουμε νταντά, μέχρι τώρα ερχόταν γιατί ο σύζυγος δούλευε κανονικά και εγώ από το σπίτι (αλλά δουλειά από το σπίτι και δίχρονο ήταν σχεδόν αδύνατα...) τώρα που ο σύζυγος βγήκε με αναστολή σύμβασης σταματήσαμε. Συμφωνήσαμε όμως για το μήνα Απρίλιο να της δώσουμε λίγο παραπανω από τα μισά και να έρθει κάποιες μέρες. Έχει και αυτή κατανόηση και έχει αγαπήσει πολύ την κόρη μας. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μάλλον Γιοβαννα διαβασες ένα ψεύτικο άρθρο που κυκλοφορεί. Το μόνο που εξετάζουν είναι να ανοίξουν σταδιακά τα ταχυδρομια.θα άκουσες ότι ματσιωθηκαν κ οι εξετάσεις του bac. Τα σχολεία λένε ότι θα είναι τα τελευταία που θα ανοίξουν. Δεν ξέρω τι επιχείρηση έχεις αλλά πιθανόν να ανοίξει κ νωρίτερα. Εξαρτάται από τους κλαδους νομίζω. 

Καλημέρα κορίτσι. Λές να ήταν ψεύτικο?? Πώς τους ήρθε να γράψουν κάτι τέτοιο? Πάντως δεν νομίζω να κάτσουμε τόσο μέσα. Η επιχείρηση μου είναι ανοιχτή. Ευτυχώς! Αλλιώς θα ήμουν με αντικαταθλιπτικά! Τις τελευταίες μέρες έχω πέσει πολύ. Η μαμά μου είναι ολομόναχη και έχει πέσει σε κατάθλιψη. Χθές την πήρα τηλέφωνο και μου έστειλε μήνυμα ότι δεν είναι σε θέση να μιλήσει. Οι θείες μου μεγάλες και μόνες τους, η μία το έχει ρίξει στο ποτό και η άλλη μαύρα χάλια. Ο μικρός έχει πολλά νεύρα από την κλεισούρα( ο καιρός εδώ και μέρες δεν επιτρεπει μια βολτίτσα. Κάνει πισωγυρίσματα πολλά από την έλλειψη κοινωνικοποίησης και ερεθισμάτων. Πιπίλα συνέχεια ενώ ένα χρόνο τώρα μόνο στον ύπνο την βάζουμε. Πράγματα που έκανε, όπως να κατέβει μόνος από το καρεκλάκι του φαγητού, ή και άλλά πράγματα , φοβάται τώρα και ζητάει χεράκι και τέτοια. Πολλές ώρες βίντεο γιατί δεν αντέχουμε να παίζουμε όλη μέρα και να κυνηγιόμαστε. Ο μικρός δεν παίζει ούτε 2 λεπτά μόνος του (ανέκαθεν). Ουρλιάζει και σε τραβάει. Πρώτα γυρνούσαμε από την δουλειά, έτρωγε και φεύγαμε βόλτες και δραστηριότητες και γυρνούσαμε για μπάνιο και ύπνο. Είναι πρωτόγνωρο για μας το κλείσιμο στο σπίτι με το παιδί. Ανησυχώ επίσης αν ο σύζυγος θα βρεί την δουλειά του όταν γυρίσει, διότι εκεί απολύουν ουτως ή άλλως για ψύλλου πήδημα , πόσο μάλλον τώρα..

Το γκούγκλαρα πάλι. Δεν είναι fake. το γράφει σε πολλά σε πολλά sites.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anemoni1989 said:

Ο συγκεκριμένος τι επαγγελεται???

 

Είναι καθηγητής πολιτικής της υγείας στο lse , δεν τον λες και άσχετο, ή τουλάχιστον δεν μας λες πιο σχετικούς από εκείνον.

 

υγ: το έγραψα λίγο λάθος στην αρχή, αυτό συμβαίνει όταν μιλάς με ένα πεντάχρονο, γράφεις και μαγειρεύεις συγχρόνως!:lol:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Ανησυχώ επίσης αν ο σύζυγος θα βρεί την δουλειά του όταν γυρίσει, διότι εκεί απολύουν ουτως ή άλλως για ψύλλου πήδημα , πόσο μάλλον τώρα

Εγώ τώρα ειμαι έτσι κι .αλλιώς σε άδεια, αλλά το ίδιο άγχος το έχω κι εγώ για τον σύζυγο μου. Δεν το βλέπω απίθανο αν τραβήξει τόσο στον κλάδο που είναι να χάσει τη δουλειά του..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Είναι καθηγητής πολιτικής της υγείας στο LSE κ Μητσοτάκης τον όρισε εκπρόσωπο της χώρας για τον κορωνοιο διεθνώς. Χωρίς να κρίνω αν κ τι κάνει καλά, προφανώς η γνώμη του υπολογίζεται στις αποφάσεις. Οι περισσότεροι αποφασίζουν για πλήρη καραντίνα δουλεύοντας κανονικά (σε γραφείο) κ μένοντας σε 200τμ σπίτι με αυλή κ πισίνα. Σίγουρα δεν μπορούν να μπουν στη θέση οποιου με σε ισόγειο χωρίς βεράντα ή σε δυάρι κ γκαρσονιέρα, ωστόσο η απόφαση πρέπει να λαμβάνεται καθολικά. Η παρατεταμένη κλεισούρα πάντως σίγουρα θα έχει κακά αποτελέσματα. @Έσπερος ο ίδιος είπε για τα σχολεία άνοιγμα μόνο για την τρίτη λυκείου. Λογικά, και ανάλογα πως θα πάει με τα κρούσματα, πιστεύω κάπου τον Ιούνιο θα άρουν την πλήρη καραντίνα πιθανώς για τα καταστήματα κ τις υπόλοιπες δουλειές, τα σχολεία κλειστά κ οι ηλικιωμένοι μέσα υποχρεωτικά. Δεν ξέρω, δεν παλεύεται κ ο καιρός, είναι ένα δράμα η όλη φάση. 

για τα σχολεία δεν ξέρω, μάλλον κι εγώ τη η λυκείου βλέπω να λειτουργεί μόνο για πανελληνιες. τα υπόλοιπα, λες να ανοίξουν τόσο αργά; μέσα μαΐου άνοιγμα εμπορικών κ πιο ελευθερη κυκλοφορία δεν θα μου εκανε εντυπωση, με συνέχιση τηλεργασιας οπου ειναι εφικτο, ηλικιωμένους στο σπίτι, απαγόρευση μετακινησης απο περιοχη σε περιοχη. αν δειχνουν κατι τα χθεσινά νουμερα κ το οτι δεν εχει μπει κοσμος στις ΜΕΘ. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2020 at 10:09 ΠΜ, samsympan είπε:

Καλημέρα! Διάβασα κι αυτό, για όποιον ενδιαφέρεται : )

 

Τηλεφωνική γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης για τον κορωνοϊό, του ΕΚΠΑ και του Αιγινητείου Νοσοκομείου, για  άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιο θέμα ψυχικής υγείας (πχ παθολογικό άγχος, παθολογικό φόβο, πανικό).

Τηλεφωνική γραμμή της Υπηρεσίας Παιδιών και Εφήβων της Α΄ Ψυχιατρικής Κλινικής του Αιγινητείου για οικογένειες που χρειάζονται συμβουλές για τα παιδιά ή υποστήριξη.

 

Το μήνυμα είναι επικοινωνούμε, ενημερωνόμαστε από έγκυρες πηγές, πολεμάμε τα fake news, ζητάμε στήριξη όταν την χρειαζόμαστε και ερχόμαστε πιο κοντά στη λύση του προβλήματος. Δεν είμαστε μόνοι. Είμαστε μαζί σε όλο αυτό.

 

https://www.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/tilefoniki_grammi_psychokoinonikis_ypostirixis_gia_ton_koronoio/

Κάτι επίσης πολύ ενδιαφέρον που λειτουργεί είναι αυτό:

https://digitalsolidarity.gov.gr

 

Μία πρωτοβουλία του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης για την πρόσβαση των πολιτών στην εξ αποστάσεως εργασία, εκπαίδευση και ψυχαγωγία, μέσω της παροχής δωρεάν ή με χαμηλότερο κόστος ψηφιακών υπηρεσιών και προϊόντων από φορείς, ιδιώτες και επιχειρήσεις. Για παράδειγμα:

- e-learning classes, σεμινάρια σε διάφορους τομείς.

- ηλεκτρονικά εργαλεία για επιχειρήσεις, λογιστικές εφαρμογές, εφαρμογές HR.

- υπηρεσίες πχ νομικής υποστήριξης, ηλεκτρονικού εμπορίου.

- προγράμματα γυμναστικής, ευεξίας.

- αρχεία μουσικής, τύπου, θεάτρου, βιβλίων, κινηματογραφικών παραγωγών.

- εκπαιδευτικές δραστηριότητες για παιδιά, πλατφόρμες εξ'αποστάσεως εκπαίδευσης.

Μπορούμε να κάνουμε χρήση των υπηρεσιών/υλικού και να προσφέρουμε οι ίδιοι υπηρεσίες/υλικό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει το πότε και σε τί βαθμό θα επιστρέψουμε στην κανονικότητα θα το αποφασίσει τελικά ο ίδιος ο ιός. Προσωπικά σε έναν μήνα ακόμα κι αν ανοίξουν τα mall και οι παιδότοποι, δεν πρόκειται να πάω, θα συνεχίσω να ψωνίζω ηλεκτρονικά και θα να βγαίνω απλά για περπάτημα και ποδήλατο με τα παιδιά μου.

 

Ακόμα κι αν ανοίξουν κανονικά τα σχολεία στις 18/5 όπως ακούστηκε, όποιος δεν έχει παιδιά στην υποχρεωτική εκπαίδευση δύσκολα θα ρισκάρει να τα στείλει παιδικό για 2 μήνες.

 

Για να μην πω για τον τουρισμό, ό,τι και να κάνουν οι αρχές αλλά και τα υπόλοιπα κράτη, ακόμα κι ανοίξουν τα σύνορα (αποκλείεται βέβαια), ο κόσμος δύσκολα θα κουνηθεί από την χώρα του, εγώ έχω συγγενείς σε νησί που δουλεύει πολύ με κρουαζιερόπλοια Ασιατών και Αμερικανών, ούτε αυτοί θέλουν φέτος αυτό τον τουρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είμαι κι εγώ πολύ down, βέβαια εγώ είμαι σε ημικαραντίνα κοντά ένα χρόνο τώρα με την κακή εγκυμοσύνη και το νεογέννητο. Επιπλέον το μωράκι μου με έχει σκίσει τις τελευταίες μέρες, δεν κοιμάται βγάζει δόντια μάλλον. Μόλις τον κοίμισα χθες βράδυ, έπεσα κι εγώ μαζί του κατά τις 20.00 για να κοιμηθώ από νωρίς να χορτάσω επιτέλους (κούνια που με κούναγε), ξύπνησε 3-4 φορές μέχρι τις 1.30 όπου θήλαζε ξάπλα και ξανακοιμόταν κι από εκεί και πέρα εφιάλτης, να τον κοιμίζω και μόλις τον αφήνω είτε να ξυπνάει αμέσως, είτε μετά από 10', ότι δηλαδή είχα κλείσει τα μάτια μου κι εγώ. Δεν ξανακοιμηθήκα ποτέ από τις 1.30 το βράδυ, σηκώθηκε και ο μεγάλος στις 6.30 κι είμαστε γενικά μια ωραία ατμόσφαιρα. 

 

Να κάνω κανα ποστ με τον ύπνο του μικρού, να μας περνάει κι η ώρα ρε κορίτσα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Καλημέρα κορίτσι. Λές να ήταν ψεύτικο?? Πώς τους ήρθε να γράψουν κάτι τέτοιο? Πάντως δεν νομίζω να κάτσουμε τόσο μέσα. Η επιχείρηση μου είναι ανοιχτή. Ευτυχώς! Αλλιώς θα ήμουν με αντικαταθλιπτικά! Τις τελευταίες μέρες έχω πέσει πολύ. Η μαμά μου είναι ολομόναχη και έχει πέσει σε κατάθλιψη. Χθές την πήρα τηλέφωνο και μου έστειλε μήνυμα ότι δεν είναι σε θέση να μιλήσει. Οι θείες μου μεγάλες και μόνες τους, η μία το έχει ρίξει στο ποτό και η άλλη μαύρα χάλια. Ο μικρός έχει πολλά νεύρα από την κλεισούρα( ο καιρός εδώ και μέρες δεν επιτρεπει μια βολτίτσα. Κάνει πισωγυρίσματα πολλά από την έλλειψη κοινωνικοποίησης και ερεθισμάτων. Πιπίλα συνέχεια ενώ ένα χρόνο τώρα μόνο στον ύπνο την βάζουμε. Πράγματα που έκανε, όπως να κατέβει μόνος από το καρεκλάκι του φαγητού, ή και άλλά πράγματα , φοβάται τώρα και ζητάει χεράκι και τέτοια. Πολλές ώρες βίντεο γιατί δεν αντέχουμε να παίζουμε όλη μέρα και να κυνηγιόμαστε. Ο μικρός δεν παίζει ούτε 2 λεπτά μόνος του (ανέκαθεν). Ουρλιάζει και σε τραβάει. Πρώτα γυρνούσαμε από την δουλειά, έτρωγε και φεύγαμε βόλτες και δραστηριότητες και γυρνούσαμε για μπάνιο και ύπνο. Είναι πρωτόγνωρο για μας το κλείσιμο στο σπίτι με το παιδί. Ανησυχώ επίσης αν ο σύζυγος θα βρεί την δουλειά του όταν γυρίσει, διότι εκεί απολύουν ουτως ή άλλως για ψύλλου πήδημα , πόσο μάλλον τώρα..

Το γκούγκλαρα πάλι. Δεν είναι fake. το γράφει σε πολλά σε πολλά sites.

Όχι. Είναι σίγουρα fake. Κυκλοφορούν διάφορες ειδήσεις τέτοιου είδους. Το έχω τσεκάρει κ με Γαλλίδα φίλη. Ο άνδρας της είναι παιδίατρος στα επείγοντα στη Μασσαλία. Πλέον οι εντατικές είναι για όλους . Έχουν επιστρατεύει όλες τις ειδικότητες. Είναι σε κατάσταση πολέμου μου λέει. 

Όσο για τα, υπόλοιπα που γράφεις, όντως βιώνουμε μια πρωτόγνωρη κ δύσκολη κατάσταση. Ο μικρός νομίζω ότι θα νιώσει καλύτερα αν εσείς δείχνετε πιο ήρεμοι. Προφανώς εκλαμβάνει κάτι αρνητικό κ νιώθει ανασφάλεια. Σύντομα ο καιρός θα ανοίξει. Θα βγαίνετε βολτίτσα. Υπάρχουν κ πάρα πολλά πράγματα για να κάνετε στο σπίτι. Υπάρχουν κ ομάδες στο fb που δίνουν πολλές ιδέες. Υπομονή. Πηγαίνουμε καλύτερα. 

Έχω κ εγώ εκνευριστεί με τον ιο. Θα φεύγαμε για Βρυξέλλες τον Μάρτιο κ φυσικά το ακυρωσαμε. Δεν θα μας δεχόταν κιόλας. Τα πάντα κλειστά κ εκεί. Το έχουμε μεταθέσεις για τον Ιούνιο αλλά χλωμό το βλέπω. Έχουν μεγάλη έξαρση κ εκεί. Θα συνέλθουν μετά από εμάς. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ο συγκεκριμένος τι επαγγελεται???

Ναι, θα κάτσουμε τόσο μέσα, να γλιτώσουμε από τον Κορωνοιο και να μαζεύουμε ανθρώπους που θα πηδάνε από τα μπαλκόνια μετά και θα συνωστίζονται στα ψυχιατρεία.... Ορισμένοι μ φαίνεται μιλάνε χωρίς να σκέφτονται... Και δυστυχώς τους δίνουν λόγο τα Μέσα Μαζικής "Εξαπάτησης"... (Το διάβασα αλλού αυτό το εξαπάτησης και νομίζω τους ταιριάζει γάντι, οπότε αποφάσισα να το υιοθετήσω)

 

Τυχαία παραθέτω το δικό σου για να επανέλθω στο σημείο που συζητούσατε αν θα παραταθεί η καραντίνα. Εγώ έχω ακούσει ότι θα γίνει ανάλογα με το πώς πάνε τα κρούσματα. Μπορεί δηλαδή να χαλαρώσουν, μπορεί και να αυξηθούν τα μέτρα, όπως να διατηρηθούν μόνο οι μετακινήσεις 1-2-3 ή να περιοριστει ο αριθμός SMS ανά μέρα ή οι ώρες που μπορείς να είσαι εξω ή να απαγορευεται η μετακίνηση από δήμο σε δήμο (το συγκεκριμένο απιθανο μου φαίνεται γιατί μπορεί ο γονιός σου που του πας τα ψώνια πχ να μένει σε άλλο δήμο). Τώρα "μια χαρά" (τρόπος του λέγειν) είναι, κυκλοφορεί οποίος θέλει όποτε θέλει κ απλά έχει χαρτί/sms! Αν αφαιρεθει ο περίπατος τότε μπορεί όντως να είναι πρόβλημα για πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Είναι καθηγητής πολιτικής της υγείας στο lse , δεν τον λες και άσχετο, ή τουλάχιστον δεν μας λες πιο σχετικούς από εκείνον.

 

υγ: το έγραψα λίγο λάθος στην αρχή, αυτό συμβαίνει όταν μιλάς με ένα πεντάχρονο, γράφεις και μαγειρεύεις συγχρόνως!:lol:

 

Δεν τον ήξερα.. νόμιζα ήταν πολιτικός απλά.... Προφανώς και δεν είμαστε περισσότερο σχετικοί!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Τυχαία παραθέτω το δικό σου για να επανέλθω στο σημείο που συζητούσατε αν θα παραταθεί η καραντίνα. Εγώ έχω ακούσει ότι θα γίνει ανάλογα με το πώς πάνε τα κρούσματα. Μπορεί δηλαδή να χαλαρώσουν, μπορεί και να αυξηθούν τα μέτρα, όπως να διατηρηθούν μόνο οι μετακινήσεις 1-2-3 ή να περιοριστει ο αριθμός SMS ανά μέρα ή οι ώρες που μπορείς να είσαι εξω ή να απαγορευεται η μετακίνηση από δήμο σε δήμο (το συγκεκριμένο απιθανο μου φαίνεται γιατί μπορεί ο γονιός σου που του πας τα ψώνια πχ να μένει σε άλλο δήμο). Τώρα "μια χαρά" (τρόπος του λέγειν) είναι, κυκλοφορεί οποίος θέλει όποτε θέλει κ απλά έχει χαρτί/sms! Αν αφαιρεθει ο περίπατος τότε μπορεί όντως να είναι πρόβλημα για πολλούς.

Δεν νομίζω να αφαιρεθεί η σωματική άσκηση. Κ στην Ιταλία στο τέλος νομίζω το έβγαλαν 

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσει αυτός ο Ρυθμός πάντως, δεν πιστεύω πως υπάρχει δικαιολογία για επιπλέον μέτρα... Πιο πιθανό μου φαίνεται να αρχίσουν να αίρονται τα μέτρα σταδιακά (αφήνω - μαζεύω φάση ανάλογα με την πορεία των κρουσμάτων ανά 10μερο περίπου)... Τα σχολεία πιστεύω θα ανοίξουν σταδιακά... Άλλωστε μην ξεχνάμε... Δεν θέλουμε να ΜΗΝ νοσησουμε. Θέλουμε να νοσησουμε οι υγιείς, απλά σταδιακά, ώστε αν χρειαστεί κάποιος επιπλέον βοήθεια, να μπορεί να ανταποκριθεί το σύστημα... Τα παιδιά άλλωστε όπως λένε τόσο καιρό, δεν διατρέχουν κανένα απολύτως κίνδυνο. Δεν προστατεύουμε τα παιδιά με το κλείσιμο των σχολείων, αλλά τις ευπαθείς ομάδες...

Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ότι δεν κινδυνεύουν τα παιδιά τελικά είπαν δεν ισχύει. Δεν είμαι σίγουρη ο όμως, τόσα που ακούμε τα μπερδεύω! Μπορεί και να το συμπερανα εγώ με τους θανάτους παιδιών που ακούστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν συνεχίσει αυτός ο Ρυθμός πάντως, δεν πιστεύω πως υπάρχει δικαιολογία για επιπλέον μέτρα... Πιο πιθανό μου φαίνεται να αρχίσουν να αίρονται τα μέτρα σταδιακά (αφήνω - μαζεύω φάση ανάλογα με την πορεία των κρουσμάτων ανά 10μερο περίπου)... Τα σχολεία πιστεύω θα ανοίξουν σταδιακά... Άλλωστε μην ξεχνάμε... Δεν θέλουμε να ΜΗΝ νοσησουμε. Θέλουμε να νοσησουμε οι υγιείς, απλά σταδιακά, ώστε αν χρειαστεί κάποιος επιπλέον βοήθεια, να μπορεί να ανταποκριθεί το σύστημα... Τα παιδιά άλλωστε όπως λένε τόσο καιρό, δεν διατρέχουν κανένα απολύτως κίνδυνο. Δεν προστατεύουμε τα παιδιά με το κλείσιμο των σχολείων, αλλά τις ευπαθείς ομάδες...

Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική εκτίμηση

Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα επιβληθούν παραπάνω μέτρα σε όλη την επικράτεια, ίσως επιχειρηθεί μια αυστηροποίηση ενόψει Πάσχα ή επιμέρους μεγαλύτεροι περιορισμοί σε κάποιες περιοχές αν παρατηρηθεί μεγάλος ρυθμός ανάπτυξης του ιού. Όλο και κάπου θα εμφανιστεί αυτό νομίζω μετά το Πάσχα, οπωσδήποτε κάπως θα καταφέρουν κάποιοι να μαζευτούν για να γιορτάσουν.

 

Η άρση όμως των μέτρων σίγουρα θα γίνει πολύ σταδιακά και έτσι πρέπει, αλλά με ανοιχτά σχολεία αυτό δεν γίνεται. Ότι μπορεί να επιστρέψει η Γ' Λυκείου για να ολοκληρώσει την ύλη της και να δώσουν τα παιδιά πανελλήνιες το βρίσκω αναμενόμενο, για τα υπόλοιπα παιδιά όμως το ρίσκο είναι μεγάλο (όχι για τα ίδια τα παιδιά, αλλά για τον υπόλοιπο πληθυσμό).

Link to comment
Share on other sites

 Και για τις πανελληνιες υπαρχουν δυσκολιες. Πχ η επιτροπη που βγαζει τα θέματα σφραγίζεται κυριολεκτικα σε μια αιθουσα απο το προηγουμενο βραδυ και βγαινει αφου ολοκληρωθούν οι εξετασεις. Αυτο πώς θα γινει τηρώντας τα μετρα ασφαλειας; Ή η φωτοτύπηση κ συρραφή των θεματων που γίνεται πρωί πρωί στα μικροσκοπικά γραφεία των σχολειων. Και η διόρθωση στα βαθμολογικά το ίδιο. πολύς κόσμος μαζεμένος σε κλειστές αίθουσες να ακουμπάει τα ίδια γραφεία/χαρτιά/μηχανήματα. Αν ο κινδυνος διασποράς ειναι ακομα μεγαλος, αυτά όλα πρέπει να γίνουν με πολύ διαφορετικές ρυθμίσεις. το να γράφουν λιγοτερα παιδιά σε περισσότερες αίθουσες με ανοιχτα παραθυρα ειναι κατι απλο και ισως μπορει να γινει με σχετικη ασφαλεια. Τα παρασκηνιακά ειναι το μεγαλο ζητημα. Ελπιζω τοσο καιρο να επεξεργάζονται κάποιο πλάνο, πχ να συνδεθεί η επιτροπή των θεματων εξ αποστασεως σε καποιο πολυ κλειδωμένο συστημα για να δουλέψουν απομονωμένα αν μπορεί να εξασφαλιστεί ότι δεν θα γινει διαρροή θεματων μεσω του δικτύου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα επιβληθούν παραπάνω μέτρα σε όλη την επικράτεια, ίσως επιχειρηθεί μια αυστηροποίηση ενόψει Πάσχα ή επιμέρους μεγαλύτεροι περιορισμοί σε κάποιες περιοχές αν παρατηρηθεί μεγάλος ρυθμός ανάπτυξης του ιού. Όλο και κάπου θα εμφανιστεί αυτό νομίζω μετά το Πάσχα, οπωσδήποτε κάπως θα καταφέρουν κάποιοι να μαζευτούν για να γιορτάσουν.

 

Η άρση όμως των μέτρων σίγουρα θα γίνει πολύ σταδιακά και έτσι πρέπει, αλλά με ανοιχτά σχολεία αυτό δεν γίνεται. Ότι μπορεί να επιστρέψει η Γ' Λυκείου για να ολοκληρώσει την ύλη της και να δώσουν τα παιδιά πανελλήνιες το βρίσκω αναμενόμενο, για τα υπόλοιπα παιδιά όμως το ρίσκο είναι μεγάλο (όχι για τα ίδια τα παιδιά, αλλά για τον υπόλοιπο πληθυσμό).

Αχ αυτό σκέφτομαι.. ότι μόλις ανοίξουν τις παιδικές χαρές και τα πάρκα κα ι τις πισίνες, θα πηγαίνω σίγουρα τον μικρό. Γιατί αν απλά συνεχίσουμε να ζούμε την ημέρα της μαρμότας και πηγαίνουμε γύρω γύρω βόλτα στη γειτονιά, πάλι καθεστώς καραντίνας είναι. Έτσι όμως, πάλι οι μαμάδες μας δεν θα μπορούν να βλέπουν εμάς και το παιδί. Οπότε πάλι μόνες.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τα τεστ ανοσίας ξεκινήσουν από τις ομάδες εκπαιδευτικών, υγειονομικών κλπ... Ποιος ξέρει??

Στην Ισπανία πάντως μόλις άκουσα, στρέφονται στη σταδιακή άρση μέτρων, μετά την άμεση εφαρμογή τεστ ανοσίας, αφού θεωρούν πως πάνω από 7 εκατομμύρια έχουν περάσει τη νόσο έστω και ασυμπτωματικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...