Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Έχει ανακοινωθεί ειδική λίστα όπου οι ιατροί όλων των ειδικοτήτων (και άνευ ειδικότητας) μπορούν να/κάνουν αίτηση για πρόσληψη ως επικουρικό προσωπικό.

Έχει ανακοινωθεί έκτακτη οικονομική ενίσχυση προσωπικού νοσοκομείων, κέντρων υγείας και άλλων δομών του Υπουργείου Υγείας καθώς και της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, με πλάνο να καταβληθεί εντός Μ.Εβδομάδας.

Έχει ανακοινωθεί ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν εξαιρούνται από το επίδομα των 800€.

Τι γνωρίζετε επ'αυτών;

Επίσης με τι κριτήριο να υποστηριχθούν οι ιδιώτες ιατροί εφόσον α) κάποιοι λειτουργούν το ιατρείο τους κανονικά, β) κάποιοι εξυπηρετούν με άλλους τρόπους (επιλεκτικά ραντεβού, τηλεφωνικά και υπό συζήτηση η ποιότητα των υπηρεσιών τους), γ) κάποιοι έχουν αναστείλει την λειτουργία τους έως Μάϊο ή τέλοσπάντων έως νεοτέρας;

 

Επίσης (για όποιον ενδιαφέρεται)

συστήνεται έως και τις 30 Ιουνίου 2020, ειδικό εθελοντικό πρόγραμμα απασχόλησης ενήλικων πολιτών που δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού σε δομές δημόσιας υγείας, για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού covid-19. 

Αυτές οι πληροφορίες και περισσότερες για τις σχετικές με τον covid-19 νομοθετικές πράξεις και στο:

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ygeia/astheneies/praxe-nomothetikou-periekhomenou-tes-30-36-2020.html

Δυστυχως ειναι κινησεις εντυπωσιασμου μεν, ανευ περιεχομενου δε. Ελαχιστους γιατρους αφορουν οι προσληψεις, πεφτει τρελη κοροϊδια αυτες τις μερες απο το κρατος.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτήσω κάτι κάπως άσχετο? Ιατρικές πράξεις, όχι επείγουσες, γίνονται στα νοσοκομεία? Σε ιδιωτικά αναφέρομαι. 

προσπαθω δεκα μερες να δω γιατρο σε ιδιωτικο νοσοκομειο για αρκετα επειγον θεμα υγειας. ειναι αδυνατο και κανουμε τηλεϊατρικη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η εξωσωματική όμως δεν είναι κάτι ριψοκίνδυνη αυτή την εποχή? 

Ο μονος κινδυνος ειναι το μπες-βγες στο νοσοκομειο. Η ιδια η διαδικασια οχι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ο μονος κινδυνος ειναι το μπες-βγες στο νοσοκομειο. Η ιδια η διαδικασια οχι.

Με τον κόσμο που έχουν κάθε μέρα τα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής, δεν μπορω να φανταστω πώς γινεται με ασφαλεια η διαδικασια. 

Link to comment
Share on other sites

Η επαφή με τον κόσμο είναι το ένα θέμα. Μετά όμως χρειάζεται κ επαφή με τα μικρόβιο λογικά αν πάει καλά. Κ αν κολλήσει μια έγκυος δεν είναι γνωστό το τι μπορεί να προκαλέσει αυτό στην οργανογενεση.Αφηστε που το ανοσοοποιητικο τηςχεγκυμονουσαςψπεφτει κ αν χρει; στει νοσηλιαψσιγουραχταψφαρματα δεν θα είναι συμβατά. Μεγάλο το ρίσκο που παίρνουν αυτές οι γυναίκες. Είναι κ πολύ ατυχές όμως. Τόσο αγώνα κάνουν κ ξαφνικά προκύπτει το σενάριο επιστημονικής φαντασιας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η επαφή με τον κόσμο είναι το ένα θέμα. Μετά όμως χρειάζεται κ επαφή με τα μικρόβιο λογικά αν πάει καλά. Κ αν κολλήσει μια έγκυος δεν είναι γνωστό το τι μπορεί να προκαλέσει αυτό στην οργανογενεση.Αφηστε που το ανοσοοποιητικο τηςχεγκυμονουσαςψπεφτει κ αν χρει; στει νοσηλιαψσιγουραχταψφαρματα δεν θα είναι συμβατά. Μεγάλο το ρίσκο που παίρνουν αυτές οι γυναίκες. Είναι κ πολύ ατυχές όμως. Τόσο αγώνα κάνουν κ ξαφνικά προκύπτει το σενάριο επιστημονικής φαντασιας. 

Αν έκαναν ορμονοθεραπείες απο καιρο μαλλον δεν θα μοορουν να το αναβάλουν. Δεν ξερω μηπως τα κέντρα κανουν πλεον καποια διαλογή για να μην συνωστίζονται στις αίθουσες αναμονής και εξυπηρετούν μονο περιστατικά που δρν γινεται να αναβληθούν. Τωρα για το αν εχει επιπτώσεις ο ιός, ποιος το ξερει. μ αυτη τη λογικη ομως θα επρεπε κ το καθε ζευγαρι να προσεχει μην τυχον προκυψει εγκυμοσυνη; Βεβαια με τετοιες συνθηκες δεν νομιζω οτι εχει ορεξη κανεις να ασχοληθει με το άθλημα! 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, marakiz said:

Μου είπε να μην αγχωνομαι καθόλου για τα παιδιά,  ούτε για εμάς που είμαστε υγιείς, ακόμα κι αν κολλήσουμε θα το περάσουμε ελαφριά μπορεί και ασυμπτωματικά

Εγώ μίλησα χθες με το γυναικολόγο μου επειδή έχω και ένα ήπιο αυτοάνοσο, μου είπε πως δεν υπάρχουν ακόμα επιστημονικές αποδείξεις για το ποιος είναι ευάλωτος τελικά και ποιός όχι..επειδή είναι νέος ιός..και ο,τι και να λέει ο καθένας τώρα δεν έχει βαση. Τελικά μάλλον ο καθένας λέει ότι θέλει. Πάντως τείνω να συμφωνήσω μαζί του, νομίζω απλά όλες οι άλλες γνώμες είναι απλα για να πουν κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Εγώ μίλησα χθες με το γυναικολόγο μου επειδή έχω και ένα ήπιο αυτοάνοσο, μου είπε πως δεν υπάρχουν ακόμα επιστημονικές αποδείξεις για το ποιος είναι ευάλωτος τελικά και ποιός όχι..επειδή είναι νέος ιός..και ο,τι και να λέει ο καθένας τώρα δεν έχει βαση. Τελικά μάλλον ο καθένας λέει ότι θέλει. Πάντως τείνω να συμφωνήσω μαζί του, νομίζω απλά όλες οι άλλες γνώμες είναι απλα για να πουν κάτι 

 

Κοίτα,  στατιστικά υπάρχουν ήδη δείγματα σε όλο τον κοσμο ποιους επηρεάζει βαθύτατα ο ιός.  Τα παιδιά φαίνεται να μην τα επηρεάζει, θα δείξει βέβαια και μακροπρόθεσμα. Ελπίζω να παραμείνει έτσι!  

 

Just now, Έσπερος είπε:

Τωρα για το αν εχει επιπτώσεις ο ιός, ποιος το ξερει. μ αυτη τη λογικη ομως θα επρεπε κ το καθε ζευγαρι να προσεχει μην τυχον προκυψει εγκυμοσυνη; Βεβαια με τετοιες συνθηκες δεν νομιζω οτι εχει ορεξη κανεις να ασχοληθει με το άθλημα! 

 

Αν εξαιρέσεις τις εξωσωματικές που δεν μπορούν να ακυρωθουν,  δεν νομίζω να βάζουν μπρος για παιδί όσοι το σκεφτόντουσαν για τώρα, είτε για πρώτο είτε για δεύτερο.  Προσωπικά θα το ανέβαλλα σίγουρα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Κοίτα,  στατιστικά υπάρχουν ήδη δείγματα σε όλο τον κοσμο ποιους επηρεάζει βαθύτατα ο ιός.  Τα παιδιά φαίνεται να μην τα επηρεάζει, θα δείξει βέβαια και μακροπρόθεσμα. Ελπίζω να παραμείνει έτσι!  

 

 

Αν εξαιρέσεις τις εξωσωματικές που δεν μπορούν να ακυρωθουν,  δεν νομίζω να βάζουν μπρος για παιδί όσοι το σκεφτόντουσαν για τώρα, είτε για πρώτο είτε για δεύτερο.  Προσωπικά θα το ανέβαλλα σίγουρα.

Καλά κ εγώ το ίδιο θα έκανα. Σε διαβεβαιώ όμως πως η έμβρυο μεταφορά πάει σύννεφο με νέες διεγερσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 η έμβρυο μεταφορά πάει σύννεφο με νέες διεγερσεις. 

 

Δεν κατάλαβα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

 

Δεν κατάλαβα!

Ναι. Κ μένα δεν το χωρούσε το μυαλό μου όταν το έμαθα. Έμβρυο μεταφορές με νέες διεγερσεις η με μεταφορά κατεψυγμένων. Τραγικό. 

Link to comment
Share on other sites

https://ygeiamou.gr/blogs/koronoios-ke-egkimosini-ti-ischii-gia-ti-metadosi-apo-tin-egkio-sto-moro/

 

Παράθεση

Περίπου 200 εκατομμύρια γυναίκες είναι έγκυοι αυτή τη στιγμή παγκοσμίως και φυσικά ανησυχούν για τον κορωνοϊό κι αν είναι πιθανό να τον μεταδώσουν στο έμβρυο που κυοφορούν - Τι ισχύει τελικά

 

 

"

 

 [edit admin προστεθηκε το κειμενο]

Τα νέα επιστημονικά δεδομένα δείχνουν ότι ο κορωνοϊός μπορεί να μεταδοθεί από την έγκυο στο έμβρυο, ευτυχώς όμως, τα μωρά που έχουν κολλήσει, δεν παρουσίασαν σοβαρά συμπτώματα.

Περίπου 200 εκατομμύρια γυναίκες είναι έγκυοι αυτή τη στιγμή παγκοσμίως και φυσικά ανησυχούν για τον κορωνοϊό κι αν είναι πιθανό να τον μεταδώσουν στο έμβρυο που κυοφορούν.

 

Η επιστημονική κοινότητα δεν έχει επαρκή δεδομένα για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα, αλλά τελευταία στοιχεία από την Κίνα, που δημοσιεύθηκαν στην επιστημονική επιθεώρηση JAMA (Journal of the American Medical Association) δείχνουν ότι ο νέος κορωνοϊός μπορεί να μεταδοθεί στο έμβρυο, όταν η έγκυος είναι θετική.

Ευτυχώς, τα στοιχεία από την Κίνα δείχνουν επίσης ότι ο κορωνοϊός που προκαλεί την ασθένεια COVID-19, σπανίως δημιουργεί σοβαρά συμπτώματα και επιπλοκές στα παιδιά και ειδικά στα νεογέννητα.

Γιατί εκτιμάται ότι ο κορωνοϊός μεταδίδεται από την έγκυο στο έμβρυο

Μέχρι στιγμής οι ερευνητές δεν έχουν εντοπίσει τον κορωνοϊό στο αίμα του ομφάλιου λώρου, σε κολπικά επιχρίσματα (vaginal swabs) και στο αμνιακό υγρό.

Αν και η επιστημονική κοινότητα, με τα λιγοστά στοιχεία που υπάρχουν, είχε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το έμβρυο δεν μπορεί να μολυνθεί από τη μητέρα που είναι θετική στο κορωνοϊό, δύο έρευνες που δημοσιεύονται τώρα στην JAMA δείχνουν, δυστυχώς, ότι η μετάδοση του ιού μέσα στη μήτρα είναι πιθανή.

Οι Κινέζοι επιστήμονες που δημοσίευσαν τα στοιχεία, επικεντρώνονται στα αντισώματα που είχαν τα νεογέννητα στον κορωνοϊό.

Υπάρχει ένα συγκεκριμένο είδος αντισώματος, που ονομάζεται IgM και είναι το πρώτο είδος που δημιουργείται μετά από μόλυνση. Ορισμένα είδη αντισωμάτων, που ονομάζονται IgG, είναι γνωστό ότι περνούν από τη μητέρα στο έμβρυο μέσω του πλακούντα, προστατεύοντας τα μωρά από τα βακτηρίδια και τους ιούς με τα οποία μπορεί να έρθουν σε επαφή μετά τη γέννηση.

Τα επτά βρέφη, στα οποία έγιναν εξετάσεις στην Κίνα, διαπιστώθηκε ότι είχαν αντισώματα IgG στον νέο κορωνοϊό, λογικά από τις μητέρες τους. Ωστόσο, τα αντισώματα IgM είναι συνήθως πολύ μεγάλα για να διαπεράσουν τον πλακούντα. Παρ ‘όλα αυτά, οι ερευνητές βρήκαν αντισώματα IgM στον νέο κορωναϊό σε τρία από τα επτά μωρά.

Η παρουσία των συγκεκριμένων αντισωμάτων στο αίμα των μωρών υποδεικνύει ότι τα βρέφη ενδέχεται να είχαν εκτεθεί στον ιό μέσα στη μήτρα και να είχαν αναπτύξει δικά τους αντισώματα. Ορισμένες φορές πάντως, τα τεστ για αντισώματα IgM μπορεί να δώσουν και λανθασμένα αποτελέσματα. Πρέπει λοιπόν να γίνουν περαιτέρω έρευνες για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα, πριν πούμε με σιγουριά ότι ο νέο κορωνοϊός μεταδίδεται από τη μητέρα στο έμβρυο μέσα στη μήτρα.

Τα μωρά συνήθως δεν αρρωσταίνουν σοβαρά και όλα νικούν τον κορωνοϊό

Από τα 731 παιδιά στην Κίνα που βρέθηκαν θετικά στον κορωνοϊό, μόνο 21 αρρώστησαν σοβαρά, όπως ανακοινώθηκε στην επιστημονική επιθεώρηση JAMA Pediatrics. Άλλες έρευνες έδειξαν ότι τα μωρά μπορεί να κολλήσουν κορωνοϊό, αλλά να μην έχουν κανένα σύμπτωμα.

Νέα έρευνα που έγινε στη Γουχάν της Κίνας, έδειξε ότι από τα 33 μωρά που γέννησαν γυναίκες θετικές στον κορωνοϊό, τρία βρέθηκαν θετικά τις πρώτες μέρες της ζωής τους και παρουσίασαν συμπτώματα πνευμονίας. Δύο από τα μωρά έγιναν γρήγορα εντελώς καλά και την έκτη μέρα μετά τη γέννησή τους ήταν αρνητικά στον ιό, σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιεύθηκαν στην επιστημονική επιθεώρηση JAMA Pediatrics.

Το τρίτο μωράκι, που γεννήθηκε δύο μήνες πρόωρα, έμεινε 11 μέρες στην εντατική, αντιμετώπισε αναπνευστικά προβλήματα που παρουσιάζουν συχνά τα πρόωρα μωρά και οι γιατροί είπαν ότι μπορεί να μην ευθυνόταν ο κορωνοϊός για αυτά τα προβλήματα. Και το πρόωρο μωρό ήταν αρνητικό στον κορωνοϊό την έβδομη μέρα μετά τη γέννησή του και ανάρρωσε πλήρως. Τα τρία μωρά γεννήθηκαν με καισαρική και αμέσως μετά νοσηλεύθηκαν χωριστά από τις μητέρες τους. Δεν έχει διαπιστωθεί πως κόλλησαν τον κορωνοϊό.

Πρέπει να μένουν μαζί η θετική στον κορωνοϊό λεχώνα και το νεογέννητο;

Οι απόψεις διίστανται. Οι Κινέζοι απομόνωναν τις θετικές μητέρες από τα μωρά τους για τουλάχιστον δύο εβδομάδες, ενώ συστήνουν να μην θηλάζουν οι θετικές στον κορωνοϊό λεχώνες. Στις Ηνωμένες Πολιτείες, το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Ασθενειών (CDC) συνιστά επίσης να χωρίζονται η θετική μητέρα με το νεογέννητο. Στο νοσοκομείο της Λοζάνης στην Ελβετία, όμως, οι ειδικοί στις επιδημίες και τους κινδύνους στην εγκυμοσύνη, ακολουθούν τις συστάσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας κι όταν η μητέρα είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, δεν την χωρίζουν από το νεογέννητο, ενώ την ενθαρρύνουν να θηλάσει το μωράκι, αφού έχει πλύνει σωστά τα χέρια και το στήθος της και φορά μάσκα και γάντια κατά τη διάρκεια του θηλασμού.

Όταν η μητέρα που είναι θετική στον κορωνοϊό είναι πιο βαριά άρρωστη, συστήνουν να χρησιμοποιείται αντλία θηλασμου, ώστε να μην χάσει το μωράκι τα οφέλη του μητρικού γάλακτος, στα οποία συμπεριλαμβάνεται ότι το μωρό παίρνει τα αντισώματα για τις λοιμώξεις που είχε η μητέρα. Μέχρι στιγμής σε καμία θηλάζουσα που ήταν θετική, δεν βρέθηκε στο μητρικό γάλα ο ιός.

Ο μαιευτήρας-γυναικολόγος, ιατρός αναπαραγωγής, Ιάκωβος Σούσης, εξηγεί ότι “είναι δυστυχώς ακόμα πολύ νωρίς για να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα. Προς το παρόν πάντως όλα δείχνουν πως ακόμα κι αν μεταδοθεί ο κορωνοϊός από την έγκυο στο έμβρυο, το μωρό δεν αρρωσταίνει σοβαρά και μία εβδομάδα μετά τη γέννησή του έχει νικήσει τον ιό. Δεν έχουμε ακόμα στοιχεία σχετικά με εγκύους που κόλλησαν κορωνοϊό το πρώτο ή δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, οπότε και γίνεται η οργανογένεση και δημιουργείται το νευρικό σύστημα του εμβρύου”.

*Ο κ. Ιάκωβος Σούσης είναι Μαιευτήρας Γυναικολόγος, Ιατρός Αναπαραγωγής"

Link to comment
Share on other sites

Στην 36η σελιδα ειχα μηνυμα σε αποκρυψη το οποιο εγκριθηκε και ειναι εμφανες τωρα. Ειναι η επισημη ανακοινωση της συνομοσπονδιας μαιων για τα δικαιωματα της γυναικας κατα τον τοκετο εν μεσω της πανδημιας του κορωνοϊου συμφωνα με διεθνεις οδηγιες. Ριξτε της μια ματια γιατι υπαρχει πολλη παραπληροφορηση αυτες τις μερες (μεχρι και καθιερωση της καισαρικης σε θετικες μητερες για αποφυγη μολυνσης ακουσα!)

 

@μαγιοπουλας οπως εγραψα σε μια παραθεση στην 26η σελιδα (ηταν κι αυτη σε αποκρυψη και η συζητηση κυλαει γρηγορα οποτε χανονται) το CDC συστηνει ξεχωριστο δωματιο αλλα αν η μητερα δεν νοσει βαρια τοτε μπορει να ζητησει rooming in εφ'οσον το επιθυμει, λαμβανοντας τα απαραιτητα μετρα προφυλαξης.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Στην 36η σελιδα ειχα μηνυμα σε αποκρυψη το οποιο εγκριθηκε και ειναι εμφανες τωρα. Ειναι η επισημη ανακοινωση της συνομοσπονδιας μαιων για τα δικαιωματα της γυναικας κατα τον τοκετο εν μεσω της πανδημιας του κορωνοϊου συμφωνα με διεθνεις οδηγιες. Ριξτε της μια ματια γιατι υπαρχει πολλη παραπληροφορηση αυτες τις μερες (μεχρι και καθιερωση της καισαρικης σε θετικες μητερες για αποφυγη μολυνσης ακουσα!)

 

@μαγιοπουλας οπως εγραψα σε μια παραθεση στην 26η σελιδα (ηταν κι αυτη σε αποκρυψη και η συζητηση κυλαει γρηγορα οποτε χανονται) το CDC συστηνει ξεχωριστο δωματιο αλλα αν η μητερα δεν νοσει βαρια τοτε μπορει να ζητησει rooming in εφ'οσον το επιθυμει, λαμβανοντας τα απαραιτητα μετρα προφυλαξης.

Καλημέρα! Εγώ έγραψα απλά για την έκπληξη μου για τις εξωσωματικές. Η γέννα είναι άλλο πράγμα. Δεν μπορεί να αναβληθει. Όμως κ πάλι θα έπαιρνα πολύ αυστηρά μέτρα. Δεν θα το ρίσκαρα. Ακόμη ψάχνονται. 

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια της προηγουμενης συζητησης για τη συγκριση γριπης και covid, νεα επιδημιολογικη μελετη αναφερει τον κορονοιο 30 φορες πιο θανατηφορο και 2-2,5 φορες πιο μεταδοτικο απο τη γριπη. Αν ενδιαφερεστε παραθετω παρακατω και το πληρες αρθρο, απλα θα αργησει να εγκριθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Σε συνεχεια της προηγουμενης συζητησης για τη συγκριση γριπης και covid, νεα επιδημιολογικη μελετη αναφερει τον κορονοιο 30 φορες πιο θανατηφορο και 2-2,5 φορες πιο μεταδοτικο απο τη γριπη. Αν ενδιαφερεστε παραθετω παρακατω και το πληρες αρθρο, απλα θα αργησει να εγκριθει

Να το παραθέσεις αν μπορείς. Θα ήθελα να το στείλω σε φίλους στην Ευρώπη που είναι ακόμη κουκουρουκου. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 1:03 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Να το παραθέσεις αν μπορείς. Θα ήθελα να το στείλω σε φίλους στην Ευρώπη που είναι ακόμη κουκουρουκου. 

Για ποιο λόγο να το κάνεις?? Όταν μια κυβέρνηση παίρνει κάποια "Χ" μέτρα, είτε συμφωνούμε μαζί τους είτε οχι, κάθε άνθρωπος τα ακολουθεί... Θα τους πεις πχ εσύ "σταματήστε να ζείτε επειδή εμείς στην Ελλάδα έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας"??? Ποιος είχε δίκιο και ποιος άδικο, θα φανεί "στο χειροκρότημα" που λέει και η Πρωτοψάλτη... Ποια κράτη θα ορθοποδήσουν ποιο γρήγορα??? Σε ποια θα πέσει βαρβατη πείνα??? Ποια θα έχουν αυτοκτονίες, καταθλιψαρες, σκοτωμούς λόγω οικονομικής κρίσης??? Το ζήτημα δεν είναι μόνο ο ιός καθεαυτός... Είναι πολλά περισσότερα, τα οποία δυστυχώς πολύς κόσμος δεν βλέπει λόγω τρομοκρατίας και φόβου (λογικού)...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Για ποιο λόγο να το κάνεις?? Όταν μια κυβέρνηση παίρνει κάποια "Χ" μέτρα, είτε συμφωνούμε μαζί τους είτε οχι, κάθε άνθρωπος τα ακολουθεί... Θα τους πεις πχ εσύ "σταματήστε να ζείτε επειδή εμείς στην Ελλάδα έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας"??? Ποιος είχε δίκιο και ποιος άδικο, θα φανεί "στο χειροκρότημα" που λέει και η Πρωτοψάλτη... Ποια κράτη θα ορθοποδήσουν ποιο γρήγορα??? Σε ποια θα πέσει βαρβατη πείνα??? Ποια θα έχουν αυτοκτονίες, καταθλιψαρες, σκοτωμούς λόγω οικονομικής κρίσης??? Το ζήτημα δεν είναι μόνο ο ιός καθεαυτός... Είναι πολλά περισσότερα, τα οποία δυστυχώς πολύς κόσμος δεν βλέπει λόγω τρομοκρατίας και φόβου (λογικού)...

Ο καθένας νομίζω ότι πράττει όπως νομίζει. Εγώ νομίζω ότι έτσι μπορώ να βοηθήσω. Αυτό είναι το θέμα τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ο καθένας νομίζω ότι πράττει όπως νομίζει. Εγώ νομίζω ότι έτσι μπορώ να βοηθήσω. Αυτό είναι το θέμα τώρα. 

Καλά αυτό εννοείται, απλά αυτό το "κουκουρούκου" που είπες, μου φάνηκε κάπως...!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άσχετό? Συγγνώμη για το οφ τοπικ.

Ο γιος μου πάει προνήπιο  στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό που ήταν πάντα (έχει προνήπιο και νήπιο), τι θα γίνει με την πληρωμή αυτών των μηνών γνωρίζει κάποια? Τον Μάρτιο τον είχα πληρώσει έτσι και αλλιώς , αλλά και πάλι πιστεύω πως θα έπρεπε μέρος του να συμψηφιστεί με άλλο μήνα (αν ανοίξουν πριν τον Ιούλιο). Έχετε διαβάσει κάτι κάπου?έχει βγει κάτι επίσημο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άσχετό? Συγγνώμη για το οφ τοπικ.

Ο γιος μου πάει προνήπιο  στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό που ήταν πάντα (έχει προνήπιο και νήπιο), τι θα γίνει με την πληρωμή αυτών των μηνών γνωρίζει κάποια? Τον Μάρτιο τον είχα πληρώσει έτσι και αλλιώς , αλλά και πάλι πιστεύω πως θα έπρεπε μέρος του να συμψηφιστεί με άλλο μήνα (αν ανοίξουν πριν τον Ιούλιο). Έχετε διαβάσει κάτι κάπου?έχει βγει κάτι επίσημο?

Καλημέρα. Δυστυχώς για ιδιωτικα δε γνωρίζω τι γινεται, ο δημόσιος που πηγαίνει η δική μου πάντως ανέστειλε τις πληρωμές από Μάρτιο μέχρι να ξανανοιξουν, που δεν το βλέπω. Το έχουν αναρτήσει στην ιστοσελίδα τους. Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Καλημέρα. Δυστυχώς για ιδιωτικα δε γνωρίζω τι γινεται, ο δημόσιος που πηγαίνει η δική μου πάντως ανέστειλε τις πληρωμές από Μάρτιο μέχρι να ξανανοιξουν, που δεν το βλέπω. Το έχουν αναρτήσει στην ιστοσελίδα τους. Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους; 

Όχι γιατί έτσι και αλλιώς είχα πληρώσει τον Μάρτιο.

Νομίζω πως θα τα ζητήσουν και τον Απρίλιο και δεν θα μου αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Όχι γιατί έτσι και αλλιώς είχα πληρώσει τον Μάρτιο.

Νομίζω πως θα τα ζητήσουν και τον Απρίλιο και δεν θα μου αρέσει καθόλου.

Κι εγω δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω, πηγαίναμε ως περισυ σε ιδιωτικό. Ο,τι και να σου πουν όμως θα σε συμβουλευα να απευθυνθείς στο υπουργείο Παιδείας, θα υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη για ιδιωτικά σχολεία,δεν μπορεί ο καθένας να ζητάει ό,τι θέλει. Τόσα παιδιά πηγαίνουν σε ιδιωτικά σχολεία λογικά θα υπάρχει κάποια επίσημη απόφαση..θα βρεθούν και άλλοι από εδώ πιστεύω με παιδιά σε ιδιωτικά να σου απαντησουν. Επίσης τώρα που σου γράφω ακούω τον Τσίμα στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ, σε λίγο θα μιλήσει η υπουργός παιδειας και λεει οποιος θέλει να στείλει απορίες, αν το δεις εγκαίρως. Στέλνεις από την αρχική σελίδα, εκεί π λέει 'πες την άποψη σου"

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ο γιος μου πάει προνήπιο  στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό που ήταν πάντα (έχει προνήπιο και νήπιο), τι θα γίνει με την πληρωμή αυτών των μηνών γνωρίζει κάποια? (...) Έχετε διαβάσει κάτι κάπου?έχει βγει κάτι επίσημο?

Από όσα έχω διαβάσει, εντός της σημερινής ημέρας είχαν πει θα γίνει σχετική ανακοίνωση από την υπουργό, με την τελική απόφαση επ'αυτού.

Πάντως υπάρχουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί (δεν μιλώ για νήπιο-προνήπιο) οι οποίοι έχουν ήδη στείλει email στους γονείς ζητώντας τους να καταβάλλουν τα δίδακτρα στο ακέραιο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...