Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

κ οσο για τους περιπατους κ τις αποστασεις  μελετες δειχvουv οτι αv καποιος φτερvιστει τα σταγοvιδια ταξιδευουv περισσοτερο απο τρια μετρα εvω τα χvωτα εvος αvθρωπου που τρεχει μεvουv στηv ατμοσφαιρα εως κ 5 λεπτα. Οποτε καταλαβαιvει καvεις τι σημαιvει τηv βολτα μου τηv παω καπου που vα μηv εχει κοσμο.

 

Oi οδηγίες και η ενημέρωση από κάθε επίσημη πηγή λένε ότι ΔΕΝ κινδυνέυεις να μολυνθείς με τον τρόπο που περιγράφεις. 

Αλλο μένουν σταγονίδια στον αέρα κι άλλο κολλάω ιό και παθαίνω λοίμωξη από αυτά τα σταγονίδια.

Επιπλέον αυτά που περιέγραψες παραπάνω βεβαίως ισχύουν για τον συγκεκριμένο κοροναϊο .

Ισχύουν όμως και για τους προηγούμενους κοροναϊούς που κυκλοφορούν και νοσούμε από αυτούς και ενίοτε πεθαίνουμε ενίοτε αναρρώνουμε - συνήθως το δεύτερο.

 

Δεν υπάρχει τίποτα το εξαιρετικό σε όσα αναφέρεις, που να δικαιολογεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ για να μην κολλήσει ο ένας από τον άλλο. Η επιβίωση μας άλλωστε εξαρτάται από την ανοσία κι όχι από την αποφυγή μόλυνσης. Αυτή θα είναι και η διέξοδος από τον όποιο κίνδυνο έχει ο συγκεκριμένος κοροναϊός. ΟΧΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.

 

Είναι παραπλανητικό να υποστηρίζει κανείς (και δεν το κάνουν οι λοιμωξιολογοι και γιατροί) ότι θα είμαστε οκ μετά το εμβόλιο γιατί:

α)Μπορεί να πάρει 1-2 χρόνια στο καλύτερο σενάριο

β) Δεν μπορεί να δωθεί στον πληθυσμό πριν ελεγχθεί

γ)Μπορεί οι παρενέργειες του να είναι χειρότερες από τον ίδιο τον ιό (πράγμα που έχει συμβεί πολλάκις)

δ)Κανένα εμβόλιο δεν δίνει 100% ανοσία. Κάποια έχουν επιτυχία κατά 20% μόνο.

 

Με απλά λόγια, αν το σενάριο είναι να μείνουμε σε πλήρη ακινησία κάθε μορφής για μερικά χρόνια, τότε είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι θα πεθάνουν πολύ περισσότεροι, θα πεινάσουν ακόμη πιο πολλοί και θα έχουμε μια τεράστια πανδημία ψυχιατρικών νόσων και βίας.

 

Τέλος, η αποστασιοποίηση και ο εγκλεισμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο μοναδικός τρόπος αντιμετώπισης. Παρακαλώ να ανατρέξεις στις συστάσεις του ΠΟΥ.

Αν δεν γίνουν οι υπόλοιπες ενέργειες που είναι απαραίτητες και τις περνάς στα ψιλά γράμματα με ευκολία και "τα ξέρουμε αυτά", (μα επειδή τα ξέρουμε θα έπρεπε να ασχολιόμαστε με αυτά κι όχι να κάνουμε ότι δεν έχουν σημασία), ο εγκλεισμός ΔΕΝ θα ωφελήσει σε τίποτα και θα διαρκέσει επ απειρον (εκτός κι αν αποφασίσει ο ιός να αυτοκτονήσει και μας αφήσει στην ησυχία μας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Aν δεν λάμβαναν τα μέτρα αυτά προκειμένου να μείνει όρθια η οικονομία και μετρούσαμε κάτι χιλιάδες νεκρούς θα συζητούσαμε τώρα για την εγκληματική ανευθυνότητα του κράτους και το πόσο απάνθρωπα αντιμετώπισε τον λαό της. Δεν ξέρουμε που θα ήμασταν χωρίς μέτρα γιατί τα πήραν. Αν έκλειναν και οι βιομηχανίες τώρα θα συζητούσαμε για το ότι δεν έχουμε να φάμε γιατί δεν υπάρχει παραγωγή προιόντων και δεν μπορούν να  τροφοδοτηθούν τα σούπερ μαρκετ.

Υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που αν νοσήσουν θα πεθάνουν, δεν θα πάθουν ανοσία αλλά θα πεθάνουν, και δυστυχώς αυτοί οι συμπολίτες μας είναι πολλοί, στην τελική δεν ξέρει κανένας μας πως θα αντιμετωπίσει ο οργανισμός του πιθανή μόλυνση από τον ιό, όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν πολλοί νέοι που δεν κατάφεραν, κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα περάσεις από αυτό. Επίσης μην ξεχνάμε και τις βλάβες που αφήνει στον οργανισμό ο συγκεκριμένος ιός, πως συζητάμε για ανοσία αν δεν γνωρίζουμε το σημαντικότερο? Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να νοσήσω εγώ ή το παιδί μου για να έχω αντισώματα μετά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Aν δεν λάμβαναν τα μέτρα αυτά προκειμένου να μείνει όρθια η οικονομία και μετρούσαμε κάτι χιλιάδες νεκρούς θα συζητούσαμε τώρα για την εγκληματική ανευθυνότητα του κράτους και το πόσο απάνθρωπα αντιμετώπισε τον λαό της. Δεν ξέρουμε που θα ήμασταν χωρίς μέτρα γιατί τα πήραν. Αν έκλειναν και οι βιομηχανίες τώρα θα συζητούσαμε για το ότι δεν έχουμε να φάμε γιατί δεν υπάρχει παραγωγή προιόντων και δεν μπορούν να  τροφοδοτηθούν τα σούπερ μαρκετ.

Υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που αν νοσήσουν θα πεθάνουν, δεν θα πάθουν ανοσία αλλά θα πεθάνουν, και δυστυχώς αυτοί οι συμπολίτες μας είναι πολλοί, στην τελική δεν ξέρει κανένας μας πως θα αντιμετωπίσει ο οργανισμός του πιθανή μόλυνση από τον ιό, όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν πολλοί νέοι που δεν κατάφεραν, κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα περάσεις από αυτό. Επίσης μην ξεχνάμε και τις βλάβες που αφήνει στον οργανισμό ο συγκεκριμένος ιός, πως συζητάμε για ανοσία αν δεν γνωρίζουμε το σημαντικότερο? Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να νοσήσω εγώ ή το παιδί μου για να έχω αντισώματα μετά.

 

Κανείς δεν είπε εδώ μέσα τουλάχιστον ότι κακώς μας έκλεισαν μέσα όταν ήρθε ο ιός. Πολύ καλά έκαναν και μπράβο που έδρασαν έγκαιρα ώστε να μην καταρρεύσει το σύστημα υγείας.  Άλλωστε η Κίνα πρώτη έδειξε τον δρόμο. Στην Κίνα όμως , όσο ο κόσμος ήταν στο σπίτι , χτίζονταν νοσοκομεία. Εδώ, τί θα γίνει? Θα βγούμε σε 2 μήνες και ο ιός θα έχει υποχωρήσει? Αν ναι, εγώ ούτε στο μπαλκόνι μου δεν ξαναβγαίνω αν είναι αυτό να βοηθήσει. Η συζήτηση ξεκίνησε γιατί εδώ αναφέρθηκε ότι ίσως βγούμε το καλοκαίρι και από το φθινόπωρο τα ίδια. Αυτό λοιπόν δεν μπορεί να γίνει. Η χώρα θα καταρρεύσει και οι θάνατοι θα είναι πολύ περισσότεροι  απ'οτι με τον κορονοιό, με ποσοστό θνησιμότητας 2% σε επιβεβαιωμένα κρούσματα. άρα υπολογίστε πόσο πέφτει αυτός ο δείκτης ( και ναι μπορεί να είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς). Θα έχουμε νεκρούς από την πείνα, από αυτοκτονίες λόγω οικονομικής καταστροφής, από κατάθλιψη, από δολοφονίες κτλ. Και οι υπόλοιποι με ψυχοφάρμακα. Και μια κατεστραμμένη χώρα κληρονομιά για τα παιδιά μας. Ποιος αποφασίζει ότι πρέπει να αποτραπεί ο κάθε θάνατος με οποιοδήποτε κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κι οι γιατροί στηρίζονται μακροπρόθεσμα στο εμβόλιο όπως σε κάθε επιδημία!!!

 

Πως έχει βγει πόρισμα ότι θα μείνουμε αποκλεισμένοι για χρόνια, είναι απορίας άξιο.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να δοθεί σαφής απάντηση στο πως θα αντιμετωπιστεί προς το παρόν.

 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Σαφώς κι οι γιατροί στηρίζονται μακροπρόθεσμα στο εμβόλιο όπως σε κάθε επιδημία!!!

 

Πως έχει βγει πόρισμα ότι θα μείνουμε αποκλεισμένοι για χρόνια, είναι απορίας άξιο.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να δοθεί σαφής απάντηση στο πως θα αντιμετωπιστεί προς το παρόν.

 

 

 

 

 

Σίγουρα πάντως δεν αντιμετωπίζεται με το να κουνάς το δαχτυλο στα ατίθασα παιδάκια και να παριστάνεις οτι ολα βαίνουν καλως στο συστημα υγειας, οταν υπαρχουν τοσες φωνες για το αντιθετο. Δεν μπορει ολοι οι μαχόμενοι γιατροι της χωρας να κανουν αντικυβερνητική προπαγάνδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz said:

Σαφώς κι οι γιατροί στηρίζονται μακροπρόθεσμα στο εμβόλιο όπως σε κάθε επιδημία!!!

 

Πως έχει βγει πόρισμα ότι θα μείνουμε αποκλεισμένοι για χρόνια, είναι απορίας άξιο.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να δοθεί σαφής απάντηση στο πως θα αντιμετωπιστεί προς το παρόν.

 

 

 

 

 

Το εμβόλιο θα είναι στην καλύτερη σε ενάμιση χρόνο. Και τί? Εσύ θα τρέξεις να το κάνεις με το που θα βγεί? Εγώ πάντως όχι. Και στο μεταξύ τί?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σίγουρα πάντως δεν αντιμετωπίζεται με το να κουνάς το δαχτυλο στα ατίθασα παιδάκια και να παριστάνεις οτι ολα βαίνουν καλως στο συστημα υγειας, οταν υπαρχουν τοσες φωνες για το αντιθετο. Δεν μπορει ολοι οι μαχόμενοι γιατροι της χωρας να κανουν αντικυβερνητική προπαγάνδα. 

Εϊπα εγώ κάτι τέτοιο??? :rolleyes:

 

Just now, Yovanna είπε:

Το εμβόλιο θα είναι στην καλύτερη σε ενάμιση χρόνο. Και τί? Εσύ θα τρέξεις να το κάνεις με το που θα βγεί? Εγώ πάντως όχι. Και στο μεταξύ τί?

Στο ίδιο ποστ που μου κάνεις παράθεση γράφω κι αυτό

 

Just now, marakiz είπε:

Δεν νομίζω ότι μπορεί να δοθεί σαφής απάντηση στο πως θα αντιμετωπιστεί προς το παρόν.

 

 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Κανείς δεν είπε εδώ μέσα τουλάχιστον ότι κακώς μας έκλεισαν μέσα όταν ήρθε ο ιός. Πολύ καλά έκαναν και μπράβο που έδρασαν έγκαιρα ώστε να μην καταρρεύσει το σύστημα υγείας.  Άλλωστε η Κίνα πρώτη έδειξε τον δρόμο. Στην Κίνα όμως , όσο ο κόσμος ήταν στο σπίτι , χτίζονταν νοσοκομεία. Εδώ, τί θα γίνει? Θα βγούμε σε 2 μήνες και ο ιός θα έχει υποχωρήσει? Αν ναι, εγώ ούτε στο μπαλκόνι μου δεν ξαναβγαίνω αν είναι αυτό να βοηθήσει. Η συζήτηση ξεκίνησε γιατί εδώ αναφέρθηκε ότι ίσως βγούμε το καλοκαίρι και από το φθινόπωρο τα ίδια. Αυτό λοιπόν δεν μπορεί να γίνει. Η χώρα θα καταρρεύσει και οι θάνατοι θα είναι πολύ περισσότεροι  απ'οτι με τον κορονοιό, με ποσοστό θνησιμότητας 2% σε επιβεβαιωμένα κρούσματα. άρα υπολογίστε πόσο πέφτει αυτός ο δείκτης ( και ναι μπορεί να είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς). Θα έχουμε νεκρούς από την πείνα, από αυτοκτονίες λόγω οικονομικής καταστροφής, από κατάθλιψη, από δολοφονίες κτλ. Και οι υπόλοιποι με ψυχοφάρμακα. Και μια κατεστραμμένη χώρα κληρονομιά για τα παιδιά μας. Ποιος αποφασίζει ότι πρέπει να αποτραπεί ο κάθε θάνατος με οποιοδήποτε κόστος?

Έχω διαβάσει ποστ που αφήνει να εννοηθεί αυτό, οκ μπορεί και να κατάλαβα λάθος (συμβαίνει πολλές φορές αυτό με τον γραπτό λόγο). Συμφωνώ φυσικά σε όλα όσα λες, όμως επιλέγω να μην πιστέψω όλα όσα λέει ο καθένας για το τι έπεται και κάνω υπομονή πηγαίνοντας βήμα βήμα. Δεν προδικάζω, δεν προτρέχω, περιμένω να δω πως θα προχωρήσουν τα πράγματα.

Μπορεί και να είναι λάθος η λογική μου, όμως για την ώρα αυτό κρίνω πως πρέπει να γίνει. Δεν μπορώ να παίρνω στα σοβαρά ή να αφήνω να με επηρεάζει κάθε άρθρο που λέει για τις μισές αλήθειες και όλα όσα μόνο περισσότερη ανασφάλεια θα μου δημιουργήσουν αφού έτσι και αλλιώς ακόμα και αυτά δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν ως αληθή. Γίνεται εκμετάλλευση της κατάστασης από πολλούς για λόγους καθαρά πολιτικούς και αυτό είναι που με θλίβει ακόμα περισσότερο.

Ο εγκλεισμός σίγουρα δεν κάνει καλό σε κανέναν  μας και εύχομαι πολυ σύντομα να τελειώσει όλο αυτό γιατί όσο περνάει ο καιρός το οικονομικό και ψυχολογικό κόστος μεγαλώνουν επικίνδυνα.

Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, γενική συζήτηση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Έχω διαβάσει ποστ που αφήνει να εννοηθεί αυτό, οκ μπορεί και να κατάλαβα λάθος (συμβαίνει πολλές φορές αυτό με τον γραπτό λόγο). Συμφωνώ φυσικά σε όλα όσα λες, όμως επιλέγω να μην πιστέψω όλα όσα λέει ο καθένας για το τι έπεται και κάνω υπομονή πηγαίνοντας βήμα βήμα. Δεν προδικάζω, δεν προτρέχω, περιμένω να δω πως θα προχωρήσουν τα πράγματα.

Μπορεί και να είναι λάθος η λογική μου, όμως για την ώρα αυτό κρίνω πως πρέπει να γίνει. Δεν μπορώ να παίρνω στα σοβαρά ή να αφήνω να με επηρεάζει κάθε άρθρο που λέει για τις μισές αλήθειες και όλα όσα μόνο περισσότερη ανασφάλεια θα μου δημιουργήσουν αφού έτσι και αλλιώς ακόμα και αυτά δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν ως αληθή. Γίνεται εκμετάλλευση της κατάστασης από πολλούς για λόγους καθαρά πολιτικούς και αυτό είναι που με θλίβει ακόμα περισσότερο.

Ο εγκλεισμός σίγουρα δεν κάνει καλό σε κανέναν  μας και εύχομαι πολυ σύντομα να τελειώσει όλο αυτό γιατί όσο περνάει ο καιρός το οικονομικό και ψυχολογικό κόστος μεγαλώνουν επικίνδυνα.

Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, γενική συζήτηση κάνω.

Το ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα , αλλά και σε μένα να αναφερόσουν, πώς να σε παρεξηγήσω βρε κορίτσι τόσο ωραία που τα λές? Συμφωνώ με το σκεπτικό σου και μπράβο για την υπομονή σου, όμως το καθίστε σπίτια σας και βλέπουμε και κάθε τόσο παρατείνουμε τα μέτρα και σας μαλώνουμε κάθε απόγευμα και περιμένουμε μήπως βρεθεί έξω κανένα φάρμακο αλλιώς τα ξαναλέμε έξω όταν εμβολιαστεί ο κόσμος, δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια και όχι αδίκως πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Το ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα , αλλά και σε μένα να αναφερόσουν, πώς να σε παρεξηγήσω βρε κορίτσι τόσο ωραία που τα λές? Συμφωνώ με το σκεπτικό σου και μπράβο για την υπομονή σου, όμως το καθίστε σπίτια σας και βλέπουμε και κάθε τόσο παρατείνουμε τα μέτρα και σας μαλώνουμε κάθε απόγευμα και περιμένουμε μήπως βρεθεί έξω κανένα φάρμακο αλλιώς τα ξαναλέμε έξω όταν εμβολιαστεί ο κόσμος, δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια και όχι αδίκως πιστεύω.

Σίγουρα δημιουργεί ανασφάλεια, όμως για αυτό ακριβώς και λέω πως επιλέγω να μην ακούω οτιδήποτε λέγεται μόνο και μόνο για να δημιουργήσει στον κόσμο μεγαλύτερη πίεση-αναφάλεια-άγχος-αγανάκτηση. Και εγώ έχω πολύ άγχος με την κατάσταση, σκέφτομαι την δουλειά μου, την οικονομική πίεση που πάλι θα ζήσει ο ελληνικός λαός και με πιάνει απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Σίγουρα δημιουργεί ανασφάλεια, όμως για αυτό ακριβώς και λέω πως επιλέγω να μην ακούω οτιδήποτε λέγεται μόνο και μόνο για να δημιουργήσει στον κόσμο μεγαλύτερη πίεση-αναφάλεια-άγχος-αγανάκτηση. Και εγώ έχω πολύ άγχος με την κατάσταση, σκέφτομαι την δουλειά μου, την οικονομική πίεση που πάλι θα ζήσει ο ελληνικός λαός και με πιάνει απογοήτευση.

Την ενημέρωση σταμάτησα κ εγώ να την ακούω. Ομως ειτε τα ακουμε ειτε οχι, δυστυχως είναι τα μόνα που λέγονται. Και ακόμα χειρότερα, φοβάμαι ότι είναι τα μόνα που γίνονται. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Μου αρέσει που έχεις βάλει και εισαγωγικά στην εντελώς άκυρη μετάφραση που έκανες στα λεγόμενα μου!

 

Μάλλον νομίζεις ότι σε κατηγορώ σαν να είπες ότι θα καταστραφουμε για χάρη των τριών. Το ξέρω ότι δεν εννοείς αυτό, ποιος θα έγραφε κάτι τέτοιο έτσι; Εννοείς πιστεύω ότι θα καταστραφουμε ενώ οι θάνατοι είναι τόσο λίγοι. (Αλλά ως προς αυτό από μόνη σου είπες ότι αν λειτουργούσαν ολα θα πέθαιναν περισσότεροι). Και πάλι όμως δεν αλλάζει το ότι οκ, είναι πολύ λίγοι οι θάνατοι, αλλά κανείς δεν μας εγγυάται ότι αύριο δεν θα είμαστε εμείς. Πάντως δεν σε κατηγόρησα, αντιθέτως έγραψα ότι προσπάθησα να σου δώσω αισιοδοξία γιατί μου φάνηκε αρκετά απαισιόδοξο το ποστ. Γιατί το ότι είναι για γέλια το "να είμαστε καλά να τα ξαναφτιάξουμε" εγώ τουλάχιστον μόνο ως απαισιόδοξο μπορώ να το μεταφράσω, σαν να μην πιστεύεις ότι θα γίνει!

 

Πάντως κορίτσια, πλην της Κίνας εγώ δεν είδα σε άλλη χώρα να φτιάχνονται νέα νοσοκομεία, διορθώστε με αν κάτι δεν έχω δει. Και το ότι έχουμε τόσο λίγους θανάτους εδώ στην Ψωροκωσταινα συγκριτικά με χωρες-κολοσσους ίσως δείχνει ότι δεν το χειριζόμαστε και τόσο χάλια τελικά. Διαφέρουν βέβαια και οι πληθυσμοί, αλλά και αναλογικά να το δούμε, πάλι λίγοι είναι.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να νοσήσω εγώ ή το παιδί μου για να έχω αντισώματα μετά.

 

Νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού θα νοσησει αργά ή γρήγορα. Απλώς θέλουν να αποφύγουν το να νοσησουν όλοι μαζί. Τουλάχιστον αυτό μας λέει εδώ ο οργανισμός υγείας. Υπολογίζουν ότι το 70% του πληθυσμού θα νοσησει σε βάθος χρόνου. Οπότε αν κάποιος όντως δεν θέλει να νοσησει, τότε θα πρέπει να απομονωθεί για πάρα πολύ καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού θα νοσησει αργά ή γρήγορα. Απλώς θέλουν να αποφύγουν το να νοσησουν όλοι μαζί. Τουλάχιστον αυτό μας λέει εδώ ο οργανισμός υγείας. Υπολογίζουν ότι το 70% του πληθυσμού θα νοσησει σε βάθος χρόνου. Οπότε αν κάποιος όντως δεν θέλει να νοσησει, τότε θα πρέπει να απομονωθεί για πάρα πολύ καιρό. 

Αυτό το ποσοστό πού το βρήκες? Γιατί ο Τσιόδρας έχει πεί 5%-15%. Και ακούγεται πολύ πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Πάντως κορίτσια, πλην της Κίνας εγώ δεν είδα σε άλλη χώρα να φτιάχνονται νέα νοσοκομεία, διορθώστε με αν κάτι δεν έχω δει. Και το ότι έχουμε τόσο λίγους θανάτους εδώ στην Ψωροκωσταινα συγκριτικά με χωρες-κολοσσους ίσως δείχνει ότι δεν το χειριζόμαστε και τόσο χάλια τελικά. Διαφέρουν βέβαια και οι πληθυσμοί, αλλά και αναλογικά να το δούμε, πάλι λίγοι είναι.

Σε άλλες χώρες έχω δει να στήνονται πρόχειρα νοσοκομεία σε γήπεδα ή εκθεσιακού χώρους για ασθενείς με ήπια συμπτώματα. Το αν εχουν ενεργήσει για δημιουργία ΜΕΘ ή προμήθεια εξοπλισμού ή προσληψεις γιατρών μαλλον οποιος ειναι μεσα στο συστημα το ξερει. 

 

Το οτι πήραμε τα μετρα πολυ νωρις ειναι καλο κ προφανως εχει αποδωσει, ομως δεν μπορει να ειναο η μονη στρατηγική μας μέχρι να γίνει κάτι μαγικό. Κερδίζουμε χρόνο αλλά γιατί; Υποτίθεται για να προετοιμαστούμε. Μας αφηνουν σε μια ασάφεια κ να όργιο παραπληροφόρησης λες κ ειμαστε μωρα. Δεν ξερω τι κανουν οι αλλες χωρες κ δεν μ νοιαζει γιατι νομιΩ οτι αποδείχτηκαν πολυ λιγες στη διαχειριςη της καταςταςης ολες οι δηθεν ανεπτυγμένες κ ελεύθερες κ δημοκρατικές χωρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού θα νοσησει αργά ή γρήγορα. Απλώς θέλουν να αποφύγουν το να νοσησουν όλοι μαζί. Τουλάχιστον αυτό μας λέει εδώ ο οργανισμός υγείας. Υπολογίζουν ότι το 70% του πληθυσμού θα νοσησει σε βάθος χρόνου. Οπότε αν κάποιος όντως δεν θέλει να νοσησει, τότε θα πρέπει να απομονωθεί για πάρα πολύ καιρό. 

Ναι πολύ πιθανό σε βάθος χρόνου, αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι επιστήμονες θα έχουν χρόνο να ερευνήσουν πιο φάρμακο καταπολεμά καλύτερα το ιό? Είναι ειλικρινής η απορία μου.

Just now, Έσπερος said:

Την ενημέρωση σταμάτησα κ εγώ να την ακούω. Ομως ειτε τα ακουμε ειτε οχι, δυστυχως είναι τα μόνα που λέγονται. Και ακόμα χειρότερα, φοβάμαι ότι είναι τα μόνα που γίνονται. 

Εγώ σταμάτησα την ενημέρωση και βλέπω στο you tube μόνο τις δηλώσεις του Τσιόρδα , δεν ανοίγω τηλεόραση παρά μόνο για το νετφλιξ, ούτε διαβάζω στο νετ κάθε άρθρο του κάθε ''γιατρού '' και ''επιστήμονα'' που ξεκινά την παραφιλολογία για να πετύχει είτε τους πολιτικούς του σκοπού, είτε για να εξοργίσει περισσότερο τον Ελληνικό λαό για λόγους που μόνο οι ίδιοι ξέρουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε άλλες χώρες έχω δει να στήνονται πρόχειρα νοσοκομεία σε γήπεδα ή εκθεσιακού χώρους για ασθενείς με ήπια συμπτώματα. Το αν εχουν ενεργήσει για δημιουργία ΜΕΘ ή προμήθεια εξοπλισμού ή προσληψεις γιατρών μαλλον οποιος ειναι μεσα στο συστημα το ξερει

Το πλάνο είναι οι ασθενείς με ήπια συμπτώματα να απευθύνονται στην Α'βάθμια φροντίδα υγείας (υπάρχει λίστα με συγκεκριμένα κέντρα υγείας που έχουν οριστεί). Η άποψη μου είναι πως αυτή είναι σωστή κίνηση -ειδικά σε βάθος χρόνου-, συγκριτικά με την δημιουργία δομών αποκλειστικά για covid-19 ασθενείς που είναι μέτρο έκτακτης ανάγκης σε περιοχές που οι βαριά νοσούντες αυξάνονται με μεγάλο ρυθμό. Εφόσον βέβαια οργανωθεί σωστά όλο αυτό.

Για ΜΕΘ έχουν ανακοινώσει συνεργασίες με ιδιωτικά νοσοκομεία τα οποία θα διαθέσουν εάν χρειαστεί συγκεκριμένο αριθμό κλινών.

Για προμήθεια απαραίτητου εξοπλισμού-υλικών και προσλήψεις προσωπικού επίσης έχουν αναφέρει.

Δηλαδή στην καθημερινή απογευματινή ενημέρωση έχουν ανακοινωθεί όλα αυτά και κάθε μέρα ανακοινώνουν βάσει νέων δεδομένων και απαντούν και σε σχετικές ερωτήσεις δημοσιογράφων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Αυτό το ποσοστό πού το βρήκες? Γιατί ο Τσιόδρας έχει πεί 5%-15%. Και ακούγεται πολύ πιο λογικό.

Δεν ζω στην Ελλάδα, ζω σε άλλη χώρα της Ευρώπης που εφαρμόζουν τα ίδια μέτρα με αυτά στην Ελλάδα. Και μη μου πείτε ότι άλλο στην Ελλάδα, αλλο στην υπόλοιπη Ευρώπη. Τα σύνορα εντός Ευρώπης οταν αρθεί το lockdown θα είναι μόνο νοητά. Ήδη υπάρχει μια εφαρμογή εδώ που οι πολίτες καλούνται να απαντήσουν αν είχαν τα συμπτώματα του ιου, και ήδη το 1% της χώρας απάντησε ότι τα είχε! Φαντάσου λοιπόν ποσο θα φτάσει το ποσοστό των νοσούντων όταν αρθεί το lockdown, και όταν υπολογίσουμε και τους ασυμπτωματικους καθώς επίσης ότι πολύς κόσμος δεν δήλωσε ότι είχε τα συμπτώματα.

 

 

Just now, kotsifikos said:

Ναι πολύ πιθανό σε βάθος χρόνου, αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι επιστήμονες θα έχουν χρόνο να ερευνήσουν πιο φάρμακο καταπολεμά καλύτερα το ιό? Είναι ειλικρινής η απορία μου.

Εγώ σταμάτησα την ενημέρωση και βλέπω στο you tube μόνο τις δηλώσεις του Τσιόρδα , δεν ανοίγω τηλεόραση παρά μόνο για το νετφλιξ, ούτε διαβάζω στο νετ κάθε άρθρο του κάθε ''γιατρού '' και ''επιστήμονα'' που ξεκινά την παραφιλολογία για να πετύχει είτε τους πολιτικούς του σκοπού, είτε για να εξοργίσει περισσότερο τον Ελληνικό λαό για λόγους που μόνο οι ίδιοι ξέρουν.

 

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Πραγματικά δεν ξέρω. Έχω την εντύπωση ότι περιμένουν ότι μέσα σε διάστημα ενός έτους θα έχουν νοσησει οι περισσότεροι. Δεν ξέρω κατά πόσον θα ξέρουν πολύ περισσότερα μέσα σε αυτό το διαστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ σταμάτησα την ενημέρωση και βλέπω στο you tube μόνο τις δηλώσεις του Τσιόρδα , δεν ανοίγω τηλεόραση παρά μόνο για το νετφλιξ, ούτε διαβάζω στο νετ κάθε άρθρο του κάθε ''γιατρού '' και ''επιστήμονα'' που ξεκινά την παραφιλολογία για να πετύχει είτε τους πολιτικούς του σκοπού, είτε για να εξοργίσει περισσότερο τον Ελληνικό λαό για λόγους που μόνο οι ίδιοι ξέρουν.

Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν επιστημονικές αντιζηλίες κ ότι ο κάθε επιστήμονας έχει κ κάποια ιδεολογία ή εστω κομματική τοποθέτηση, χωρις αυτό να είναι απαραίτητα κακό. Εμείς οι αδαείς περί τα ιατρικά, δεν εχουμε τη γνωση να αντιληφθούμε το σημειο στο οποιο η πολιτικη θεση ή η αντιζηλία συσκοτίζει τα επιστημονικα δεδομενα. ομως δρν ειναι κογος αυτος να μην εκφέρεται αντίλογος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Δεν ζω στην Ελλάδα, ζω σε άλλη χώρα της Ευρώπης που εφαρμόζουν τα ίδια μέτρα με αυτά στην Ελλάδα. Και μη μου πείτε ότι άλλο στην Ελλάδα, αλλο στην υπόλοιπη Ευρώπη. Τα σύνορα εντός Ευρώπης οταν αρθεί το lockdown θα είναι μόνο νοητά. Ήδη υπάρχει μια εφαρμογή εδώ που οι πολίτες καλούνται να απαντήσουν αν είχαν τα συμπτώματα του ιου, και ήδη το 1% της χώρας απάντησε ότι τα είχε! Φαντάσου λοιπόν ποσο θα φτάσει το ποσοστό των νοσούντων όταν αρθεί το lockdown, και όταν υπολογίσουμε και τους ασυμπτωματικους καθώς επίσης ότι πολύς κόσμος δεν δήλωσε ότι είχε τα συμπτώματα.

Από το 1% 'εως το 70 υπάρχει τεράστια απόσταση. Επίσης ακόμη υπαρχει γρίπη, ιώσεις κτ. Δεν είναι όλα κορονοιός. Αυτό μας έλεγε η παιδίατρος γιατί ο ανιψιός μου είναι άρρωστος. Ότι ένα σωρό παιδιά είναι στο νοσοκομείο με διάφορες ιώσεις. Επίσης έξαρση αυτή την εποχή έχει το μυκόπλασμα, το οποίο προκαλεί πνευμονία και έχει 3 βδομάδες επώαση. Αυτό πιστεύει η γιατρός ότι έχει ο ανιψιός μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρόλο που δεν είμαι γιατρός παρακολουθώ τις διάφορες ιατρικές απόψεις που κυκλοφορούν, με επίγνωση φυσικά ότι δεν είμαι σε θέση να τις αξιολογήσω. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλοι οι ειδικοί συμφωνούν στα μέτρα καραντίνας για την παρούσα φάση και από εκεί και πέρα, υπάρχουν αυτοί που επιμένουν στο ότι έπρεπε να γίνονται περισσότερα τεστ τώρα. Για το μετά, την τρίτη φάση της επιδημίας δηλαδή, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας που να είναι αντίθετος στο ότι θα πρέπει να αυξηθούν τα τεστ. Δεν έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει τέτοιο πλάνο.

 

Σε κάθε περίπτωση, το πράγμα θα κριθεί εκ του αποτελέσματος. Είναι ρίσκο να λαμβάνεις τόσο δραστικά μέτρα σε ήπια φάση, ακριβώς γιατί όσο περνάει ο καιρός και ελλείψει ραγδαίας αύξησης, η αίσθηση κατεπείγοντος στην συνείδηση του κόσμου θα φθίνει και θα αυξάνεται η δυσαρέσκεια για τον εγκλεισμό και τον περιορισμό της οικονομικής δραστηριότητας. Πολύ πιθανόν στο τέλος, στην ευκταία κατά τα άλλα περίπτωση μικρού αριθμού θυμάτων, η αίσθηση που θα μείνει στον πολύ κόσμο θα είναι ότι έγινε πολύς χαμός για το τίποτα.

 

Ωστόσο, καλύτερα να αποδειχθείς υπερβολικός παρά άτολμος και ανίκανος. Είχα δει πριν 2 εβδομάδες περίπου ένα βίντεο από ένα στέλεχος του ΠΟΥ (μπορεί να ήταν και ο επικεφαλής, δεν είμαι σίγουρη), ο οποίος - αντλώντας συμπεράσμτα από την πολυετή εμπειρία του με τον έμπολα - έλεγε ότι όταν βρίσκονται αντιμέτωποι με μια κρίση πανδημίας, το μεγαλύτερο λάθος που μπορούν να κάνουν επιστήμονες και ηγεσίες είναι να διστάσουν υπό τον φόβο της αποτυχίας ή της πιθανής ταμπέλας του "υπερβολικού". Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, αν βρεθείς να κυνηγάς τον ιό, έχεις ήδη αποτύχει, πρέπει να βρίσκεσαι ένα βήμα πιο μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις αυτή την επιλογή @kotsifikos. Να μην μολυνθείς δηλαδή.

Σύμφωνα με όσα στατιστικά και προβλέψεις γίνονται, θα μολυνθεί η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού άμεσα και λίγο αργότερα. Αυτό είναι αναπόφευκτο. ΠΡΙΝ το εμβόλιο. Ισως έχεις μολυθνεί ήδη. Δεν το γνωρίζεις αυτό, εφόσον το 85% αυτών που μολύνονται είναι ασυμπτωματικοί.

 

Το ότι έχουν πεθάνει και νέοι άνθρωποι δεν μας λέει τίποτε απολύτως. Και από την γρίπη πεθαίνουν νέοι και γέροι και απ' όλα. Το κριτήριο για τα μέτρα που παίρνει η πολιτεία δεν είναι ο θάνατος καθε αυτός. Είναι η πεποίθηση/εκτίμηση ότι οι θάνατοι είναι πολλοί - περισσότεροι απ' όσους θεωρεί η πολιτεία ανεκτούς. Γι' αυτό και υπάρχει συζήτηση για το αν είναι απαραίτητα τέτοια μέτρα. Οχι γιατί αμφισβητεί κανείς ότι κάποιοι θα πεθάνουν. Αυτό είναι όμως δεδομένο ούτως ή άλλως με ή χωρίς τον συγκεκριμένο ιό. Αλλά επειδή κάποιοι κρίνουν ότι οι θάνατοι από τον συγκεκριμένο ιό, δεν αποτελούν ιδιαιτερότητα σε σχέση με τους θανάτους από κάθε αιτία ή από άλλους ιούς.

 

Θα δείξει στο άμεσο μέλλον τί ισχύει τελικά, όταν θα μπορούμε να συγκρίνουμε απόλυτους αριθμούς, με το πέρας της έξαρσης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Το κριτήριο για τα μέτρα που παίρνει η πολιτεία δεν είναι ο θάνατος καθε αυτός. Είναι η πεποίθηση/εκτίμηση ότι οι θάνατοι είναι πολλοί - περισσότεροι απ' όσους θεωρεί η πολιτεία ανεκτούς. Γι' αυτό και υπάρχει συζήτηση για το αν είναι απαραίτητα τέτοια μέτρα.

 

Δεν είναι μόνο το αν ο αριθμός θανάτων είναι ανεκτός.

Το λέμε και το ξαναλέμε κάποια μέλη.

Αν νοσήσουν όλοι μαζί, το ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ σύστημα υγείας που έχουμε θα καταρρεύσει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

@marakiz Το σύστημα υγείας υπάρχει για να υποστηρίζει τους πολίτες και όχι το αντίθετο.

 

Το σύστημα υγείας το στελεχώνεις σε προσωπικό και εξοπλισμό. 

 

Δεν αποκλείεις τον πληθυσμό από την πρόσβαση στο σύστημα υγείας, για να μπορείς να έχεις στατιστικά "καλή εικόνα".

 

Είναι διαφορετική συζήτηση η σημασία σε θανάτους, από την υποστήριξη του συστήματος υγείας. Αυτή είναι τουλάχιστον η προσωπική μου γνώμη.

 

 

 

Σύμφωνα με το συλογισμό σου (που είναι και ο επίσημος απ' όσο ξέρω)

αν είχαμε πολλα περισσότερα νοσοκομεία, γιατρούς, ΜΕΘ, εξοπλισμό κτλ. ΔΕΝ θα χρειαζόταν εγκλεισμός;

Είναι πραγματική ερώτηση. Αν δεχθούμε αυτό το επιχείρημα, υπέρ του εγκλεισμού, σημαίνει ότι αιτία του εγκλεισμού ως μέτρο προστασίας, είναι οι κακές υποδομές και όλη η καταστρεπτική για τη δημόσια υγεία πολιτική των τελευταίων χρόνων και όχι ο ιός αυτός καθε αυτός;

 

Η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...