Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

Να πούμε και κάποια πρακτικά πράγματα? 

Είπαμε τηρούμε κανόνες υγιεινής. Πλένουμε συχνά χέρια κλπ.

Ο σύζυγος έρχεται στο σπίτι κι αλλάζει κατευθείαν βγάζει ρούχα στο μπαλκόνι για αερισμό και πλένει χέρια. 

Με τα ψώνια τι γίνεται? Πως διασφαλίζεται ότι τα πράγματα που περνούν από τόσα χέρια δεν έχουν κάποιο μικρόβιο πάνω?

Ακούγεται αγχωτικό αυτό που ρωτάω, κυρίως όμως είναι πρακτικό, σαν απορία.
 

 

Τα ψώνια εντάσσονται στην κατηγορία των πραγμάτων που δεν είναι στον έλεγχό μας δυστυχώς. Η σχεδόν εμμονική προσωπική υγιεινή φυσικά θα βοηθήσει. Φυσικά και είναι πιθανόν να μολυνθεί κάποιος με αυτό τον τρόπο. Ο ιός όμως δεν θα μεταδοθεί ραγδαία και ανεξέλεγκτα με αυτό τον τρόπο, η επαναλαμβανόμενη άμεση ανθρώπινη επαφή είναι αυτή που τον τρέφει και μπορεί να εκτοξεύσει τα νούμερα των κρουσμάτων.

 

Γενικώς, ίσως ακούγεται λίγο κυνικό, αλλά επειδή είναι βέβαιο ότι πολλοί θα νοσήσουν, το ζητούμενο είναι να μην νοσήσουν όλοι μαζί έτσι ώστε να μπορούν όσο το δυνατόν περισσότεροι να λάβουν τη νοσηλευτική φροντίδα που θα χρειάζεται και παράλληλα να μην οδηγηθεί το σύστημα σε τέτοια κατάσταση που δεν θα μπορεί να εξυπηρετεί τα υπόλοιπα περιστατικά, π.χ. τα εμφράγματα, τα εγκεφαλικά, τα τροχαία, τις επιπλοκές καρκίνου κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz said:

Με τα ψώνια τι γίνεται? Πως διασφαλίζεται ότι τα πράγματα που περνούν από τόσα χέρια δεν έχουν κάποιο μικρόβιο πάνω?

Νομίζω αυτό που ανέφερες περί πλυσίματος χεριών, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις, αντισηπτικό με το που βγεις από το σούπερ μάρκετ, στα χέρια εννοώ. Τώρα να απολυμανεις μια μια τις κονσέρβες πχ πριν τις βάλεις στο ντουλάπι δεν ξέρω ή το γάλα πριν μπει στο ψυγείο νομίζω ξεφεύγει κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Γενικώς, ίσως ακούγεται λίγο κυνικό, αλλά επειδή είναι βέβαιο ότι πολλοί θα νοσήσουν, το ζητούμενο είναι να μην νοσήσουν όλοι μαζί έτσι ώστε να μπορούν όσο το δυνατόν περισσότεροι να λάβουν τη νοσηλευτική φροντίδα που θα χρειάζεται και παράλληλα να μην οδηγηθεί το σύστημα σε τέτοια κατάσταση που δεν θα μπορεί να εξυπηρετεί τα υπόλοιπα περιστατικά, π.χ. τα εμφράγματα, τα εγκεφαλικά, τα τροχαία, τις επιπλοκές καρκίνου κλπ.

 

Έτσι είναι, κυνικό αλλά είναι και η αλήθεια.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η Ιταλία είναι διπλα μας ρε γμτ κ εχουμε τοση ενημερωση, και γινονται τα ιδια. Περιστατικα περνούσαν κατω απο τη μυτη τους, κι εδω φάνηκε ότι τα πρωτόκολλα δεν επαρκούσαν. Οι φοιτητές από το Βορρά εφυγαν μολις εκλεισεισαν τα παν/μια, μετέφεραν τη νόσο στα μερη τους, πριν εφαρμοστεί η καραντινα στο Μιλανο, εφυγαν ολοι τρεχοντας νοτιότερα. Προφανως κ επρεπε να κηρυχθεί lock down κ εδω κ φυσικα να περιοριστουν κ μετακινήσεις από μέρος σε μέρος. 

Πάντως, για να είμαι δίκαιη στο δικό μου περιβάλλον και στον ευρύτερο κύκλο μου βλέπω υπευθυνότητα ευτυχώς. Οι αθλητικές σχολές που πάω τα παιδιά μου έκλεισαν, η μία μάλιστα είπε αρχικά ότι θα συνεχίσει γιατί είναι ανοιχτού τύπου και οι γονείς την κράξανε ενώ οι γονείς του σχολείου οργανωνόμαστε μεταξύ μας να αλληλοβοηθηθούμε με την φύλαξη των παιδιών προκειμένου να μην κινδυνεύσουν οι γιαγιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ιδιωτικά κολυμβήτρια των παιδιών σας τι γίνεται? Το δικό μας δεν έχει κλείσει κ αυτό είναι προκλητικό. Που μπορεί να απευθυνθεί κάνεις γι αυτό? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Με τα ιδιωτικά κολυμβήτρια των παιδιών σας τι γίνεται? Το δικό μας δεν έχει κλείσει κ αυτό είναι προκλητικό. Που μπορεί να απευθυνθεί κάνεις γι αυτό? 

 

Εμένα δεν πάνε κολυμβητήριο, αλλά και στην περιοχή μου μου είπανε ότι το τοπικό ιδιωτικό κολυμβητήριο δεν κλείνει. Τραγικό πραγματικά!

 

Σε αντίστοιχη δική μας περίπτωση για άλλη δραστηριότητα, το μόνο που χρειάστηκε ήταν μαζικά οργισμένα mail και τηλεφωνήματα από τους γονείς και η απόφαση άλλαξε μέσα σε 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κι εγώ κάποιες καλές κινήσεις να γίνονται που δεν το περίμενα, όπως πχ σχολές χορού να κλείνουν.

 

Βλέπω κι αρκετούς γνωστούς δικούς μου, κυρίως γονείς να σκέφτονται συντηρητικά όπως κι εγώ. 

 

Αλλά βλέπω και κόσμο, κυρίως ελεύθερους να είναι στην κοσμάρα τους. Δηλαδή να λέω πως όλοι είναι καλό να αποφεύγουμε μέρη με κόσμο και να με ακούν σαν εξωγήινη.
Α και τον πατέρα μου βεβαίως βεβαίως που ξαναμίλησα νωρίτερα και δεν απαρνιέται το καφενείο με τίποτα. Τι να πω, απογοήτευση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Βλέπω κι εγώ κάποιες καλές κινήσεις να γίνονται που δεν το περίμενα, όπως πχ σχολές χορού να κλείνουν.

 

Βλέπω κι αρκετούς γνωστούς δικούς μου, κυρίως γονείς να σκέφτονται συντηρητικά όπως κι εγώ. 

 

Αλλά βλέπω και κόσμο, κυρίως ελεύθερους να είναι στην κοσμάρα τους. Δηλαδή να λέω πως όλοι είναι καλό να αποφεύγουμε μέρη με κόσμο και να με ακούν σαν εξωγήινη.
Α και τον πατέρα μου βεβαίως βεβαίως που ξαναμίλησα νωρίτερα και δεν απαρνιέται το καφενείο με τίποτα. Τι να πω, απογοήτευση.

 

Και δικός μου αν ζούσε ακόμα κάπως έτσι θα έκανε, πρέπει να βρεις το κουμπί του και να τον χτυπήσεις εκεί, π.χ. "Αν δεν νοιάζεσαι για τον εαυτό σου, σκέψου αυτόν που μπορεί να κολλήσεις, τον καρκινοπαθή που θα του πάρεις το κρεβάτι αν αρρωστήσεις κλπ", ξέρω κι εγώ, ιδέες ρίχνω.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Και δικός μου αν ζούσε ακόμα κάπως έτσι θα έκανε, πρέπει να βρεις το κουμπί του και να τον χτυπήσεις εκεί, π.χ. "Αν δεν νοιάζεσαι για τον εαυτό σου, σκέψου αυτόν που μπορεί να κολλήσεις, τον καρκινοπαθή που θα του πάρεις το κρεβάτι αν αρρωστήσεις κλπ", ξέρω κι εγώ, ιδέες ρίχνω.....

 

Είμαι από τους ανθρώπους της οικογενειας που ο πατέρας δεν χαλάει χατήρι κατά κανόνα,  αλλά εδώ δυστυχώς δεν βλέπω φως.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Εμένα δεν πάνε κολυμβητήριο, αλλά και στην περιοχή μου μου είπανε ότι το τοπικό ιδιωτικό κολυμβητήριο δεν κλείνει. Τραγικό πραγματικά!

 

Σε αντίστοιχη δική μας περίπτωση για άλλη δραστηριότητα, το μόνο που χρειάστηκε ήταν μαζικά οργισμένα mail και τηλεφωνήματα από τους γονείς και η απόφαση άλλαξε μέσα σε 2 ώρες.

Σε ποια περιοχή είσαι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marakiz το καφενείο που πάει είναι πολυσύχναστο; Έχει διαφορά επίσης αν κάθεται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο...άλλο 50 ηλικιωμένοι σε ένα κλειστό χώρο και άλλο να κάθονται κάπου έξω πιο αραιά και ήσυχα..το δικηγόρο του διαβόλου κάνω τωρα αλλά ξέρω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

γίνεται? Πως διασφαλίζεται ότι τα πράγματα που περνούν από τόσα χέρια δεν έχουν κάποιο μικρόβιο πάνω?

Ακούγεται αγχωτικό αυτό που ρωτάω, κυρίως όμως είναι πρακτικό, σαν απορία.

Μια κωμική νότα στη συζητησγ. Ο αντρας μου ειναι εμμονική αρρωστοφοβικός οπως εχετε καταλαβει, κι εγώ αντανακλαστικά αντιδραστική σε οποιοδηποτε μεςο προφύλαξης,  γιατί μου έχει σπασει τα νευρα. Αφου λοιπον ήδη την Κυριακή τσακωθήκαμε για την παιδική χαρά γιατι μοορει καποιο άρρωστο παιδακι να εχει πιασει το καγκελο της κούνιας κλπ κλπ (ολο το χειμωνα το ίδιο τροπάρι), σημερα εφερε ψωνια απ το σουπερ κ τα αφησαμε στον μικρο να τα "τακτοποιησει" και βεβαια εφαγε κ κατι μετα χωρις να εχει πλυνει χερια. 

 

Για τις επιφάνειες πάντως έχω διαβάσει ότι γενικά η αντοχή των ιών ποικίλλει πχ αλλιώς είναι στα μεταλλικά αλλιώς στα υφάσματα κ δεν είναι κ δεδομένο το ποσο μεταδίδεται απο εκει στα χερια. Αλλα φυσικα το πλυσιμο των χεριων ειναι αναγκαιο. Εγω στον μικρο δυστυχως δεν το εφάρμοσα ποτε πολυ σχολαστικά σαν κανόνα κ το υπενθυμίζω συνεχως στον εαυτο μου τωρα τελευταια. 

 

Κ σ εμας ανακοίνωσαν οτι κλεινουν χορευτικα κ αθλητικοί συλλογοι κ η περιβόητη μουσικοκινητική που θα αρχίζαμε κ αλλα σχετικα. 

 

Κανατε κατι ιδιαιτερο για προμήθειες που σουπερμαρκετ; Εμεις γενικα εχουμε στοκ λογω κατοχικού συνδρομου του συζύγου. Αλλα σκεφτομαι κ κανενα ενδεχομενο περιορισμών μετακινήσεων κ προβλημάτων ανεφοδιασμού λογω νησιωτικοτητας κ αναρωτιεμαι αν πρεπει να κανουμε καποιες συστηματικές προμήθειες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Γενικώς το Δημόσιο δεν το συμπαθώ και δεν το εμπιστεύομαι, μπορώ να πω ότι ίσως έχω και έμφυτη αντίδραση όταν πάει να "φτιάξει" κατι, αλλά εν προκειμένω διαφωνώ. Τα σχολεία έπρεπε να κλείσουν, "όπως-όπως" που λέει ο λόγος, το τί θα κάνουμε οι γονείς με τις δουλειές και τις επιχειρήσεις μας είναι δευτερεύον στην παρούσα φάση. Το λέω εγώ η ίδια που εδώ και 2 ώρες "σφάζομαι" τηλεφωνικά με τον προϊστάμενό μου για το πόσο και πότε θα μείνω σπίτι. Υπάρχει μεγάλος αριθμός οικογενειών (ίσως και η πλειοψηφία) που μπορεί να κρατήσει τα παιδιά σπίτι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (δημόσιοι υπάλληλοι, εκπαιδευτικοί, μη εργαζόμενες μαμάδες), υπάρχουν φυσικά και αυτοί που θα ζοριστούν και πάλι κέρδος θα είναι.

 

Μα συμφωνώ μαζί σου! Θεωρώ όμως ότι εφόσον γνωρίζουν την εξέλιξη της νόσου και των μέτρων που αναγκαστηκαν να παρουν οι γείτονες χώρες τις προηγούμενες εβδομάδες, θα έπρεπε να έχουν συνεδριάσει εγκαίρως και να έχουν σχέδιο. Εννοείται πως προέχει η υγεία όλων μας. Η κατάσταση είναι σοβαρή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Βόρεια μενω, το κολυμβητήριο στο οποίο αναφέρομαι είναι το Aqualife στην Άνοιξη.

Μάλιστα. Τα χω πάρει πολύ άσχημα. Στο συνήγορο του πολίτη έχει νόημα να παραπονεθω? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Μάλιστα. Τα χω πάρει πολύ άσχημα. Στο συνήγορο του πολίτη έχει νόημα να παραπονεθω? 

Εμάς δεν ξέρω ακόμη αν έκλεισε. Πηγαίνουμε στο Δαίς ( των εκπαιδευτηρίων Δούκα). Χθες, μας είπε η δασκάλα μας, μάλλον θα είναι το τελευταίο μάθημα προς το παρόν. Στο τέλος του μαθήματος, μας είπε την Παρασκευή πριν πάμε να πάρουμε τηλ. πριν. Δεν θα πάμε βέβαια.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας κολυμβητήριο πάντως έχει κλείσει. Μας ενημερωσαν τηλεφωνικα. Μενω κεντρικά στην Αθήνα. Αλλά και να μην έχει κλείσει κάποια δραστηριότητα, απλα δεν πάμε τα παιδιά μας. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια έχουν κλείσει κάποια όχι.  Υπάρχει νόημα να κάνεις παράπονα γιατί μπορεί να βοηθήσει στο να κλείσουν. Στο ιδιο το κολυμβητηριο, νομίζω δεν έχει βγει απαγορευτικό στις δραστηριότητες.  Αλλά και να μην έχουν κλείσει απλά δεν το πάμε το παιδί σε δραστηριότητες γενικά!  

 

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Marakiz το καφενείο που πάει είναι πολυσύχναστο; Έχει διαφορά επίσης αν κάθεται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο...άλλο 50 ηλικιωμένοι σε ένα κλειστό χώρο και άλλο να κάθονται κάπου έξω πιο αραιά και ήσυχα..το δικηγόρο του διαβόλου κάνω τωρα αλλά ξέρω κι εγώ...

Αυτό μου λέει σαν επιχείρημα,  ότι είναι μέχρι 10 άτομα στο καφενείο.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εννοείται ότι δεν το πηγαίνω. Αλλά έχουμε κοινωνική ευθύνη κ πρέπει να αντιδράσουμε. Είναι οι αστεριες στην Αργυρούπολη. Το αναφέρω για να το δουν κ άλλοι γονείς κ να κινητοποιηθουν. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Έσπερος said:

 Αραγε θα επρεπε να κλεινομαστε εμεις σπίτι μας κ να αποφευγουμε οποιαδηποτε συναναστροφή εστω κ στο κρυολόγημα, αντί να κλείνονται μέσα οι παππούδες κ οι λεχώνες με τα βρεφη;

Έσπερος δεν νομιζω πως όλο αυτό γίνεται για να μην κολλήσουν λεχώνες βρέφη και παππούδες μόνο, υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν χημειοθεραπείες και πρέπει οπωσδήποτε να λάβουν την θεραπεία τους, τώρα με την πανδημία τι θα γίνει με αυτούς, ? που θα νοσηλευτούν αν χρειαστεί? όπως είπα και πριν υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κάθε τρεις και λίγο αιμοκάθαρση, υπάρχουν αυτοί με σοβαρά αυτοάνοσα (λύκο - σκλήρυνση - διαβήτη κτλ.) που αν κολλήσουν το οτιδήποτε δυστυχώς θα είναι μοιραίο, υπάρχουν παιδιά που αυτή την στιγμή κάνουν χημειοθεραπείες...με αυτά τα παιδιά τι θα γίνει? Δεν θα καθίσουμε σπίτι μας για να μην κολλήσουν αυτοί, θα καθίσουμε σπίτι μας γιατί αν όλο αυτό προχωρήσει και άλλο αυτοί οι άνθρωποι δυστυχώς θα πεθάνουν, είτε επειδή θα κολλήσουν τον ιό (οι ίδιοι δεν βγαίνουν όμως αν έχει κολλήσει όλος ο κόσμος σίγουρα κάποιος θα τους μεταφέρει τον ιό, είτε γιατρός είτε από την οικογένεια τους), είτε επειδή το σύστημα υγεία θα γονατίσει και δεν θα υπάρχουν πόροι και παροχές για αυτούς τους ανθρώπους.

Καλό είναι κανείς να μην ευησυχάζεται,  επιπλοκές μπορεί κάποιος να έχει από οποιονδήποτε ιό, πόσο μάλλον από κάτι τέτοιο.

 

Εμάς από ωδείο μας πήραν τηλέφωνο να μας ενημερώσουν πως τα μαθήματα αναβάλλονται μέχρι νεοτέρας αντίθετα με το κολυμβητήριο που δεν πήγαμε αλλά δεν μας πήραν ποτέ τηλέφωνο να μας ενημερώσουν και έμαθα πως οι εγκαταστάσεις είναι ανοιχτές, βέβαια επειδή δεν έχω πάει η ίδια να δω με τα μάτια μου δεν ξέρω αν είναι ράδιο αρβύλα ή αν πράγματι ισχύει.

8 hours ago, marakiz said:

Α και τον πατέρα μου βεβαίως βεβαίως που ξαναμίλησα νωρίτερα και δεν απαρνιέται το καφενείο με τίποτα. Τι να πω, απογοήτευση.

Εμένα μόλις με πήρε ο μπαμπάς μου να παραπονεθεί γιατί δεν πήγα τον μικρό εκεί και κάθισε ο άντρας μου σπίτι!!! Ο μπαμπάς μου καρδιοπαθής με πολύ σοβαρή νόσο!!

Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έσπερος δεν νομιζω πως όλο αυτό γίνεται για να μην κολλήσουν λεχώνες βρέφη και παππούδες μόνο, υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν χημειοθεραπείες και πρέπει οπωσδήποτε να λάβουν την θεραπεία τους, τώρα με την πανδημία τι θα γίνει με αυτούς, ? που θα νοσηλευτούν αν χρειαστεί? όπως είπα και πριν υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κάθε τρεις και λίγο αιμοκάθαρση, υπάρχουν αυτοί με σοβαρά αυτοάνοσα (λύκο - σκλήρυνση - διαβήτη κτλ.) που αν κολλήσουν το οτιδήποτε δυστυχώς θα είναι μοιραίο, υπάρχουν παιδιά που αυτή την στιγμή κάνουν χημειοθεραπείες...με αυτά τα παιδιά τι θα γίνει?

ΑΥτό κάπως το έγραψα μπερδεμένα μάλλον ιγατί κατάλαβα ότι παρερμηνεύτηκε. Δεν αναφέρομαι στον τωρινό ιό. Απλώς αναρωτιέμαι, αν με αφορμή αυτό, σκεφτούμε γενικότερα για την ευθύνη μας ως προς τη δημόσια υγεία. Ένα απλό κρυολόγημα ή μια γρίπη που εμείς περνάμε ήπια και κυκλοφορούμε ανενόχλητοι, μπορεί για κάποιες ομάδες να αποβεί μοιραίο. Τελικά οι ευπαθείς ζούν μια ζωή με πολλούς περιορισμούς τον χειμώνα, και οι υπόλοιποι πηγαίνουμε άρρωστοι σε γάμους, βαφτίσεις, θέατρα, συναυλίες, επειδή δεν αισθανόμαστε και τόσο χάλια για να μείνουμε σπίτι. Πριν κάνω παιδιά δεν τα σκεφτόμουν αυτά, σίγουρα έχω πάει άρρωστη σε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο. Τώρα που έχω συνειδηοποιήσει ότι για έναν παππού μπορεί να είναι μοιραίο το πάρτι του εγγονιού στο οποίο βρέθηκε ένα άρρωστο παιδάκι, αρχίζω να το σκέφτομαι διαφορετικά. Δεν αναφέρομαι στον τωρινό ιό, το ξεκαθαρίζω αυτό ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ΑΥτό κάπως το έγραψα μπερδεμένα μάλλον ιγατί κατάλαβα ότι παρερμηνεύτηκε. Δεν αναφέρομαι στον τωρινό ιό. Απλώς αναρωτιέμαι, αν με αφορμή αυτό, σκεφτούμε γενικότερα για την ευθύνη μας ως προς τη δημόσια υγεία. Ένα απλό κρυολόγημα ή μια γρίπη που εμείς περνάμε ήπια και κυκλοφορούμε ανενόχλητη, μπορεί για κάποιες ομάδες να αποβεί μοιραία. Τελικά οι ευπαθείς ζούν μια ζωή με πολλούς περιορισμούς τον χειμώνα, και οι υπόλοιποι πηγαίνουμε άρρωστοι σε γάμους, βαφτίσεις, θέατρα, συναυλίες, επειδή δεν αισθανόμαστε και τόσο χάλια για να μείνουμε σπίτι. Πριν κάνω παιδιά δεν τα σκεφτόμουν αυτά, σίγουρα έχω πάει άρρωστη σε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο. Τώρα που έχω συνειδηοποιήσει ότι για έναν παππού μπορεί να είναι μοιραίο το πάρτι του εγγονιού στο οποίο βρέθηκε ένα άρρωστο παιδάκι, αρχίζω να το σκέφτομαι διαφορετικά. Δεν αναφέρομαι στον τωρινό ιό, το ξεκαθαρίζω αυτό ξανά. 

Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες, εσύ σωστά τα είπες, εγώ είμαι προκατειλημμένη από όσα ακούω αυτόν τον καιρό και μάλλον το παρερμήνευσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες, εσύ σωστά τα είπες, εγώ είμαι προκατειλημμένη από όσα ακούω αυτόν τον καιρό και μάλλον το παρερμήνευσα.

 

Όχι νομίζω κ μια άλλη κοπέλα μου απάντησε κάτι που κατάλαβα ότι το εκτός θε΄ματός μου παρερμηνεύτηκε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...