Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

 

Με το παιδί βόλτα βέβαια εφόσον τηρούνται αποστάσεις.

Στην εκκλησία όχι δεν νομίζω,   δεν ανήκει στην έξοδο που δεν μπορεί να παραλειφθεί.

 

 

Αποστάση ενάμιση με δυο μέτρα  απ τους υπόλοιπους ή απ το παιδί? Εγώ πχ του κραταω πάντα το χέρι όταν βγαιναμε γιατί φοβάμαι τα αυτοκίνητα. 

 

πρίν από 37 λεπτά , Yovanna είπε:

. Για την εκκλησία δεν ξέρω σίγουρα γιατί δεν με έχει απασχολήσει αλλά αν είναι ανοιχτή η εκκλησία, υποθέτω πως μπορείς να προσευχηθείς ή να ανάψεις ένα κεράκι.

Κι εγώ δεν είχα αναρωτηθεί αλλά το έφερε ή συζήτηση με την πεθερά μου το πρωί και δεν ήξερα τι να της πω γιατί προ απαγορευσης είχαν αναφέρει πως οι εκκλησίες θα είναι ανοιχτές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Mama_Anesti_ said:

Αποστάση ενάμιση με δυο μέτρα  απ τους υπόλοιπους ή απ το παιδί? Εγώ πχ του κραταω πάντα το χέρι όταν βγαιναμε γιατί φοβάμαι τα αυτοκίνητα. 

Όχι από το παιδί καλέ! Από τους άλλους! Αφού με το παιδί ζείτε στο ίδιο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με κάποιες απόψεις που έχουν γραφτεί στην τελευταία σελίδα. Όσα λέει η αργκ, η ντινα

Φυσικα κ αυτα που λεει η λενια ισχύουν γι αυτές τις χωρες

Για να μην μας έρθουν απότομα μας λένε οδηγίες για μικρά χρονικά διαστήματα, αλλα βλέπω όλο αυτό να πηγαινει κ όλο τον μαη, κ Ιούνη μην πω

Άρχισα κάπως να συμβιβάζομαι στην ιδέα, κ δ νιώθω τόσο ψυχολογικά πεσμενη

Δ μπλοκάρει αν στείλετε με το ίδιο ονομα ότι θα βγείτε δυο φορες για τον ίδιο λόγο. Φυσικα βαζεις το 6για βολτα, περπάτημα, βολτα το παιδι. Μπορούν δυο ενήλικες κ ενα παιδι σε αμαξι να πανε φαρμακείο πχ, αλλα ειναι τοσο απαραίτητο; δ μπορει να παει ο ένας γονιός; 

Για την εκκλησία υποτιθεται ήταν ανοιχτές για προσευχή, αν βάλεις το 6 κ περάσεις από την εκκλησία; :confused:

Πράγματι για τα αντισηπτικά ισχύει, δ χρησιμοποιώ για τα παιδια, βασικά μόνο ο αντρας μου όταν γυρίζει από έξω χρησιμοποιει

Πάντως για τα παιδια συγκέντρωσαν στο μπλογκ του νηπιαγωγειου μας πολλές δραστηριότητες. Εχει το λινκ για τις παραστάσεις του εθνικού,από μουσεία για ηλεκτρονική περιήγηση, ωραίες ταινίες, παζλ στον υπολογιστή, εικόνες για ζωγραφική, πειράματα, e books, κ προγράμματα e twining. ζωγραφική τι κάνουμε μενωντας σπίτι, κ εργασία για την 25η.οποτε έχουμε ωραιες ιδέες για απασχοληση

Θα κάνουμε κ καμια πασχαλινή χειροτεχνία να στείλουμε κ στις νονες μας

 

Κάναμε κ ομάδα να επικοινωνούμε στο μεσσεντζερ κ ειναι ωραιο που κρατάμε επαφη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι από το παιδί καλέ! Από τους άλλους! Αφού με το παιδί ζείτε στο ίδιο σπίτι!

Είναι λογικό αυτό που λες αλλά επειδή διάβασα πως αν αθλεισαι με δεύτερο άτομο πρέπει να κρατας αποστάσεις για αυτό ρωταω.

 

  Συγνώμη για τις αναλυτικές ερωτήσεις κορίτσια, δεν έχω επιχειρήσει ακόμα να βγω και σκέφτομαι τα πρόστιμα από παρερμηνεύση.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αποστάση ενάμιση με δυο μέτρα  απ τους υπόλοιπους ή απ το παιδί? Εγώ πχ του κραταω πάντα το χέρι όταν βγαιναμε γιατί φοβάμαι τα αυτοκίνητα. 

 

Κι εγώ δεν είχα αναρωτηθεί αλλά το έφερε ή συζήτηση με την πεθερά μου το πρωί και δεν ήξερα τι να της πω γιατί προ απαγορευσης είχαν αναφέρει πως οι εκκλησίες θα είναι ανοιχτές. 

Όχι καλέ από το παιδί! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι λογικό αυτό που λες αλλά επειδή διάβασα πως αν αθλεισαι με δεύτερο άτομο πρέπει να κρατας αποστάσεις για αυτό ρωταω.

 

  Συγνώμη για τις αναλυτικές ερωτήσεις κορίτσια, δεν έχω επιχειρήσει ακόμα να βγω και σκέφτομαι τα πρόστιμα από παρερμηνεύση.  

Πες για παράδειγμα ότι βγαίνετε κ οι 3,δ ειναι απαραιτητο να κρατήσεις κ με τον αντρα σου απόσταση, στο σπίτι έτσι κ αλλιώς μαζί ειστε

Απλα θα στείλετε κ οι δυο μνμ, για το παιδι οχι

Τουλ αυτά έχω καταλάβει εγω, εδω δ εχει καλό καιρό αυτές τις μέρες, οπότε δ βγαίνει άλλος εκτός του συζηγου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να αναφέρω τις επιπτώσεις στην ψυχολογία όλου αυτού του εγκλεισμού. Μιλώντας με φίλες (μητέρες και μη) αντιλαμβάνομαι ότι οι πιο πολλές πιέζονται αρκετά. Κι εγώ το νιώθω κάποιες φορές. Γιατί όσο κι αν ασχολείσαι με τη δουλειά αν εργάζεσαι από το σπίτι, όσες δραστηριότητες κι αν κάνεις με το παιδί, όσο κι αν καθαρίζεις και τακτοποιείς το σπίτι, μια πίεση τη νιώθεις. Σαφώς το να ασχολείσαι με κάτι βοηθά το μυαλό να ξεφύγει. Πολλοί όμως απο εμάς προτιμούμε να μένουμε σπίτι όσο πιο πολύ γίνεται για να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης του ιού και δεν βγαίνουμε για λίγο περπάτημα που θα μας έφτιαχνε τη διάθεση και θα ενδυνάμωνε το ανοσοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Η Νότιος Κορέα έχει κάνει 300.000 τεστ μέσω drive through κλινικών. Επίσης, έχει δώσει συσκευές εντοπισμού στους ασθενείς σε καραντίνα για να ελέγχει τις κινήσεις τους, όπως κ η Ταϊβάν, και αν είσαι κοντά σε ασθενή σου στέλνει ειδοποίηση στο κινητό. Η δε Σιγκαπούρη, αν δεν κάνω λάθος, είχε εντοπίσει μέχρι μέσα Μαρτίου τα μισά της κρούσματα πριν δώσουν συμπτώματα, μέσω ιχνηλάτησης. Και τώρα έχει κάπου στα 400 με 2 νεκρούς. Όλο αυτό ενέχει έντονο προβληματισμό ως προς την ιδιωτικότητα βέβαια, ωστόσο καταδεικνύει τη σημασία των προληπτικών ελέγχων. Η καραντίνα το μόνο νόημα που έχει είναι να καθυστερησει η εξάπλωση του ιού για να μην επιβαρυνθεί δραματικά το συστημα υγείας με τεράστιες επιπτώσεις στα δημοσιοοικονομικα. Το ορθότερο μακροπρόθεσμα είναι να γίνονται τεστ σε όλους κ απομόνωση των κρουσματων, με διαρκή έλεγχο και ως προς τα συμπτώματα αλλά και ως προς την διατήρηση της απομόνωσης. Το να μπαινοβγαινουμε σε καραντίνα είναι δραματικό.

Αν σκεφτείς ότι πολλοί δεν στέλνουν μήνυμα στο 13033 γιατί το θεωρούν φακέλωμα, δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα γινοταν αν εφαρμοζόταν μοντελο Κορέας! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Εγώ θα ήθελα να αναφέρω τις επιπτώσεις στην ψυχολογία όλου αυτού του εγκλεισμού. Μιλώντας με φίλες (μητέρες και μη) αντιλαμβάνομαι ότι οι πιο πολλές πιέζονται αρκετά. Κι εγώ το νιώθω κάποιες φορές. Γιατί όσο κι αν ασχολείσαι με τη δουλειά αν εργάζεσαι από το σπίτι, όσες δραστηριότητες κι αν κάνεις με το παιδί, όσο κι αν καθαρίζεις και τακτοποιείς το σπίτι, μια πίεση τη νιώθεις. Σαφώς το να ασχολείσαι με κάτι βοηθά το μυαλό να ξεφύγει. Πολλοί όμως απο εμάς προτιμούμε να μένουμε σπίτι όσο πιο πολύ γίνεται για να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης του ιού και δεν βγαίνουμε για λίγο περπάτημα που θα μας έφτιαχνε τη διάθεση και θα ενδυνάμωνε το ανοσοποιητικό.

Λιγο περπατημα επιβαλεται νομιζω! Εγω επειδη δουλευω κανονικα ολη αυτη την εβδομαδα εκτος σπιτιου δεν εχω καταλαβει καραντινα. Τα παιδια ομως εχουν αρχισει να λυσανε και οταν γυριζω το απογευμα ειμαι πολυ πτωμα για να κανω δραστηριοτητες με τα παιδια, οποτε νιωθω και πολλες τυψεις...

 Προς το παρον δουλευουμε εκ παραδρομης ανα εβδομαδα (εως οτου να πηξει η κατασταση και να δουλευουμε συνεχεια) οποτε την αλλη εβδομαδα που θα ειμαι σπιτι μπορει να τα βλεπω ολα πολυ διαφορετικα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την καραντίνα την έχω πάρει άσχημα για το παιδί (αφήνω στην άκρη την ανησυχία για την κατάσταση).  Για μένα όχι τόσο. τα τελευταια δυόμιση χρονια, περασα μεγαλες περιοδους απομόνωσης, κ δεν ξερω πώς να το εξηγησω, δυο χρονια πριν τετοια εποχη, ενιωθα πολυ πιο μονη κ με εκνεύριζε η ιδια βολτα με τους ιδιους ανθρώπους να βλεπω γυρω γυρω, παρολο που τοτε υποτιθεται οτι ημουν χαρουμενη με το μωρο. Ή απέκτησα ανοσία στο μακροχρόνιο social distancing, ή απλώς τώρα που δουλεύω έχω βρει την ισορροπία μ κ βλέπω κάποια πράγματα διαφορετικά. Αλλά για το παιδάκι λυπαμαι, που περίμενα πώς κ πώς να κάνουμε παρέες τώρα την Άνοιξη. Και γενικά τα παιδάκια όλα τα λυπάμαι παρά πολύ. Αλλα τελος παντων για να γελασουμε κ λιγο, υποτιθεται οτι τωρα προσεχουμε πολυ την καθαριοτητα αλλα να σας πω την αληθεια, αν εξαιρέσουμε το πόμολο της εξώπορτας κ το μπανιο, το υπολοιπο σπίτι μου ειναι πιο βρωμικο απο πριν τωρα που δεν εχω το αγχος οτι θα ερθει η κοπελα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, CMES είπε:

Λιγο περπατημα επιβαλεται νομιζω! Εγω επειδη δουλευω κανονικα ολη αυτη την εβδομαδα εκτος σπιτιου δεν εχω καταλαβει καραντινα. Τα παιδια ομως εχουν αρχισει να λυσανε και οταν γυριζω το απογευμα ειμαι πολυ πτωμα για να κανω δραστηριοτητες με τα παιδια, οποτε νιωθω και πολλες τυψεις...

 Προς το παρον δουλευουμε εκ παραδρομης ανα εβδομαδα (εως οτου να πηξει η κατασταση και να δουλευουμε συνεχεια) οποτε την αλλη εβδομαδα που θα ειμαι σπιτι μπορει να τα βλεπω ολα πολυ διαφορετικα!

Είναι όντως πολύ διαφορετικό όταν δουλεύεις. Είμαι μέσα με το παιδί 15 μέρες, ok, βγαίνω για τα απολύτως απαραίτητα αλλά δεν βγήκα ούτε μια φορά για περπάτημα αν και το σώμα μου μου δίνει ήδη σημάδια ότι δεν κάνω καλά. Ίσως πρέπει να το κάνω κι αυτό. Ακούω όμως να λένε οι ειδικοί ότι ο ιός χτυπά πια και νέα άτομα δίχως υποκείμενα νοσήματα με ραγδαία επιδείνωση της κλινικής εικόνας κάποιες φορές και το βρίσκω τρομακτικό οπότε λέω στον εαυτό μου "άστο το περπάτημα, καθάρισε κάνα δωματιο, να κινηθείς έτσι".

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ την καραντίνα την έχω πάρει άσχημα για το παιδί (αφήνω στην άκρη την ανησυχία για την κατάσταση).  Για μένα όχι τόσο. τα τελευταια δυόμιση χρονια, περασα μεγαλες περιοδους απομόνωσης, κ δεν ξερω πώς να το εξηγησω, δυο χρονια πριν τετοια εποχη, ενιωθα πολυ πιο μονη κ με εκνεύριζε η ιδια βολτα με τους ιδιους ανθρώπους να βλεπω γυρω γυρω, παρολο που τοτε υποτιθεται οτι ημουν χαρουμενη με το μωρο. Ή απέκτησα ανοσία στο μακροχρόνιο social distancing, ή απλώς τώρα που δουλεύω έχω βρει την ισορροπία μ κ βλέπω κάποια πράγματα διαφορετικά. Αλλά για το παιδάκι λυπαμαι, που περίμενα πώς κ πώς να κάνουμε παρέες τώρα την Άνοιξη. Και γενικά τα παιδάκια όλα τα λυπάμαι παρά πολύ. Αλλα τελος παντων για να γελασουμε κ λιγο, υποτιθεται οτι τωρα προσεχουμε πολυ την καθαριοτητα αλλα να σας πω την αληθεια, αν εξαιρέσουμε το πόμολο της εξώπορτας κ το μπανιο, το υπολοιπο σπίτι μου ειναι πιο βρωμικο απο πριν τωρα που δεν εχω το αγχος οτι θα ερθει η κοπελα! 

Αυτό το άγχος είχα κι εγώ όταν ερχόταν η νταντά. Αυτές τις μέρες πάντως το σπίτι μου είναι πιο καθαρό και τακτοποιημένο από τον υπόλοιπο καιρό, επειδή τώρα αντικειμενικά έχω πιο πολύ χρόνο και το επιβάλλουν κι οι συνθήκες. Ακόμη και τα μπαλκόνια καθαρίζω σχεδόν καθημερινά, γιατί άρχισε και η γύρη κι άντε να βγεις να περάσεις χρόνο στο μπαλκόνι όταν έχει καλο καιρό ή άντε να απλώσεις. Βέβαια, εσύ έχεις μικρό παιδί και φυσικό είναι να μην είναι στην εντέλεια το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο εγκλεισμός δεν με πειράζει. Έχουμε κήπο, οπότε περνάμε πολλη ώρα εκεί και δεν νιώθω ότι είμαστε κλεισμένοι μέσα. Υπάρχουν φορές που λίγο ξεφεύγω και αρχίζω να γκρινιάζω και τότε σκέφτομαι τα πραγματικά θύματα του εγκλεισμού, βλέπε περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας και γενικά περιπτώσεις με άσχημο περιβάλλον στο σπίτι, που πλέον ούτε στο σχολείο μπορούν να πάνε να ξεφύγουν λίγο και λέω σταμάτα, μια χαρά είμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

γειά σε όλες. 

δυσκολες στιγμές, τρομερά. ας ευχηθούμε η κάθε μια στην άλλη καλή δύναμη...! τα παιδιά μας μας χρειάζονται αισιοδοξες και λογικές, αυτό θα θυμούνται μετά από χρόνια. 

...μεγάλο μάθημα ζωής για όλους μας και τα παιδιά μας. 

 

 θα ήθελα  ... να συγχαρώ όσους ακόμα εργάζονται σε τέτοιες συνθήκες και να τους ευχηθώ κουράγιο ....!!!  

 και να ρωτήσω  εάν έχει αλλάξει κάτι με τα τεστ.  έχετε ακούσει τίποτα για το πότε θα τεστάρουν πάλι τον κόσμο ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτές τις μέρες διαβάζω το βιβλίο "Όσοι αγαπιούνται" της Victoria Hislop, μεγάλο μέρος του οποίου καλύπτει την καθημερινή ζωή κατά την διάρκεια της γερμανικής κατοχής. Και τότε οι άνθρωποι έβγαιναν μόνο για να δουλέψουν (όσοι είχαν δουλειές) και να αγοράσουν προμήθειες (όσοι μπορούσαν), μένανε στα σπίτια τους γύρω από ένα ραδιόφωνο ως μοναδικό μέσο ενημέρωσης/ψυχαγωγίας, με άδεια τα ντουλάπια τους και με την επιβίωσή τους σε κίνδυνο.

 

Πραγματικά, όπως άντεξε αυτή η γενιά θα αντέξουμε κι εμείς, είναι απείρως πιο εύκολο και πιο ευχάριστο αν έχουμε την ψυχραιμία να δούμε την "θυσία" που κάνουμε στις πραγματικές της διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Πραγματικά, όπως άντεξε αυτή η γενιά θα αντέξουμε κι εμείς, είναι απείρως πιο εύκολο και πιο ευχάριστο αν έχουμε την ψυχραιμία να δούμε την "θυσία" που κάνουμε στις πραγματικές της διαστάσεις.

Νομίζω ότι αυτό που σοκάρει τις δυτικές κοινωνίες είναι η κατάρρευση της ψευδαίσθησης οτι δεν θα μας συμβει κατι που θα ανατρέψει μαζικά τη ζωή μας, οπως πολλα κοσμοϊστορικα γεγονότα του παρελθόντος (πόλεμοι, φυσικές καταστροφές, επιδημίες, δικτατορίες κλπ). Μεχρι τωρα, με εξαιρεση τις τρομοκρατικές επιθέσεις, ο μεςος δυτικός ανθρωπος ειχε την (ψευδ)αισθηση οτι καμια μαζική συμφορά δεν θα τον εβρισκε. Φυσικα δεν ημασταν ολοι στην ιδια μοιρα, αλλα τα προβληματα παντα αφορούσαν "καποιον αλλον" και οχι εμας. 

 

Προφανως θα επιβιώσουμε, ελπιζω μονο απ αυτο να βγουμε καλυτεροι και ως ατομα, και ως κοινωνιες κ ως πολιτικά συστήματά. 

 

Υ.Γ. Ετοιμαζεται κ σύγχρονη τηλεκπαίδευση για ολες τις βαθμιδες, σταδιακα ώς τις 3 Απριλιου σε ολες τις περιοχες. Προφανως αυτο δεν γινεται για τις δυο βδομαδες μεχρι το Πασχα ουτε για να γινουν αναπληρωσεις στις διακοπες. Το πράγμα θα κρατήσει πολύ περισσότερο κ μαλλον εχουν κατα νου οτι θα χρειαστει να ληφθούν ξανα αναλογα μετρα. Οχι οτι δεν το ειχαμε καταλαβει βεβαια. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αλλά για το παιδάκι λυπαμαι, που περίμενα πώς κ πώς να κάνουμε παρέες τώρα την Άνοιξη. Και γενικά τα παιδάκια όλα τα λυπάμαι παρά πολύ

Κι εγώ έτσι νιώθω για το μικρό μου. Είναι σπιτογατος αλλά έστω μία βόλτα στο μάρκετ τον κοινωνικοποιουσε, τον ανανεωνε. Τώρα στεναχωριεμαι που είναι όλο μεσα. Με ρωτά πότε θα πάμε στο μάρκετ, στην παιδική, στην γιαγια. Του είπα πως υπάρχει ένα μικρόβιο, ο κορονοιος, και για αυτό δεν μπορούμε να βγούμε και μου λέει "ναι μαμά, ξέρω, για αυτό τα έκλεισε όλα ο Μητσοτακης!" 

Link to comment
Share on other sites

Τ

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ έτσι νιώθω για το μικρό μου. Είναι σπιτογατος αλλά έστω μία βόλτα στο μάρκετ τον κοινωνικοποιουσε, τον ανανεωνε. Τώρα στεναχωριεμαι που είναι όλο μεσα. Με ρωτά πότε θα πάμε στο μάρκετ, στην παιδική, στην γιαγια. Του είπα πως υπάρχει ένα μικρόβιο, ο κορονοιος, και για αυτό δεν μπορούμε να βγούμε και μου λέει "ναι μαμά, ξέρω, για αυτό τα έκλεισε όλα ο Μητσοτακης!" 

Τι καλουλης! Ο δικός μου δεν αναζητά ακόμα κάτι. μου έχει κάνει  εντύπωση ομως που οταν φτανουμε σ ενα σημειο που τον επαιρνα αγκαλια κ περνουσαμε τον κεντρικό δρομο κ πηγαιναμε κ πιο περα, δεν το ζηταει πια (δεν βγαινουμε πια από τα όρια της γειτονιάς με την τελευταία απαγόρευση). Μαλλον ειναι ακομα στην ηλικια που ξεχνιέται με κάτι καινούργιο εύκολα. σ αυτή τη φαςη μαδάμε χαμομηλια. να δω τωρα, αν θα ζητησει βολτα με το αυτοκινητο. Η πλακα ειναι ότι έχει μάθει και το "μένουμε σπίτι". και το καραντίνα επίσης, αλλά αυτό δεν του το έχω εξηγήσει, γενικά δεν δίνω πληροφορίες σ αυτή τη φάση αφού όλο κ με κάτι άλλο ασχολείται. ειναι προβληματα πολυτελειας αυτα βεβαια. κι έτσι όπως πάει, μάλλον δεν θα μείνουμε σ αυτά... 

 

Για τα εμβόλια που ρωτούσατε πριν, έμαθα σήμερα ότι η δίκη μας παιδίατρος ανέβαλε το εμβόλιο σε ένα βρέφος μιας φίλης μου. είναι πολύ σχολαστική στους εμβολιασμούς κ υποψιαζομαι οτι για να το εκανε, θα εχει δει να κυκλοφορουν ανησυχητικα συμπτωματα στο νησι. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε μια σελίδα στο Facebook ότι κάποιοι γονείς έγραφαν ότι τους σταμάτησε η αστυνομία στη βόλτα με το παιδί τους κ τους είπε ότι η επιλογή "περίπατος" είναι μόνο για ενήλικες. Μου φαίνεται τραβηγμένο να ισχύει αλλά έτσι έγραφαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Είδα σε μια σελίδα στο Facebook ότι κάποιοι γονείς έγραφαν ότι τους σταμάτησε η αστυνομία στη βόλτα με το παιδί τους κ τους είπε ότι η επιλογή "περίπατος" είναι μόνο για ενήλικες. Μου φαίνεται τραβηγμένο να ισχύει αλλά έτσι έγραφαν.

Αφού στις διευκρινίσεις του υπουργείου που έδωσαν την επόμενη ημέρα από την απαγόρευση είπαν 1 γονιός + 2 παιδιά = 1 άτομο

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Είδα σε μια σελίδα στο Facebook ότι κάποιοι γονείς έγραφαν ότι τους σταμάτησε η αστυνομία στη βόλτα με το παιδί τους κ τους είπε ότι η επιλογή "περίπατος" είναι μόνο για ενήλικες. Μου φαίνεται τραβηγμένο να ισχύει αλλά έτσι έγραφαν.

Εγώ έχω τελείως διαισθητικά καταλάβει ότι δεν θέλουν μεν να απαγορεύσουν, αλλα ουτε να διευκολυνουν τις εξοδους γονεων με παιδια, ειτε με τα ποδια ειτε με αυτοκινητο, για να μην δίνεται η εντυπωση οτι βολταρουμε ανεμελα (κ θσως γιατι τα παιδακια θεωρουνται επίφοβα στο τι ακουμπάνε κ βαζουν στο στομα αρα πιθανο να κολλήσουν χωρις καλα καλα να ερθουν σε επαφη με καποιον). προφανως κ δεν μπορουν να απαγορεύσουν αλλα μαλλον θα κανουν δυσκολη τη ζωή σε οποιον θελει να περπατησει λιγο το παιδι του. Δεν ειναι τυχαίο κ το παραδειγμα 1 γονιος με δυο παιδια στο ΙΧ. Γιατι δεν ειπαν δυο γονεις με ενα παιδι πχ. Θελουν να φανει οτι δεν κανεις οικογενειακες βολτες ετσι για να περασει η ωρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Αφού στις διευκρινίσεις του υπουργείου που έδωσαν την επόμενη ημέρα από την απαγόρευση είπαν 1 γονιός + 2 παιδιά = 1 άτομο

 

Εγώ αυτό κατάλαβα ότι αφορούσε το αυτοκίνητο. Ότι δεν θεωρούνται 3 και το είπαν λόγω του κανόνα των 2 ανά αυτοκίνητο. Αυτοί που έγραφαν αυτό που είπα το έλεγαν για περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...