Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, ninaki80 είπε:

στις συσκευασιες στεκετε εvvοειτε γιαυτο εχουv δωσει οδηγια vα μηv περιεργαζοvται με τα χερια οι πελατες τις συσκευασιες αv δεv τις παρουv. Παvτως με τηv ελλειψη αvτισυπτικωv μαvτηλιωv κ γεvικα αvτισυπτικωv πως vα απολυμαvεις τα παvτα?? τα χαρτιvα πχ  χαλαvε προσπαθουμε οτι μπορουμε vα απολυμαvουμε κ ο θεος βοηθος . 

Έτυχε να έχως πάρει πρόσφατα 1 ντετολ για την κουζίνα ένα για το μπάνιο και να έχει ξεμείνει ακόμα ένα σπρέι. Επίσης μας έδωσε μια φίλη ένα μεγάλο αντισηπτικο δεν ξέρω που το βρήκε. Έχω παραγγειλει νέα παρτίδα ντετολ από on line super market,  για να δούμε, υπάρχουν όντως? 

 

Μπορείτε να αφήνετε στο μπαλκόνι όσα πράγματα δεν θέλουν ψυγείο ακαν και 2 μέρες, εγώ αυτό έκανα αρχικά. Ειναι και η κωλογυρη τώρα δεν μας έφταναν όλα τα αλλα. Τα υπόλοιπα για ψυγείο να τα περνάτε με κάτι. Εγώ θα ξεκινήσω να κάνω φρούτα και λαχανικά θα τα βάζω σε λεκάνη με νερο και ξύδι. 

 

Τι ζούμε Θεέ μου τι ζούμε! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μπαλκόνι τα αφήνω κ εγώ. Όμως ακούστε. Πριν δύο εβδομάδες έστειλα φίλη που έχει μπλέξει σε αυτήν την παράνοια των ατελείωτων αντιβιωσεων γιατί έχει πρόβλημα με το ενδομητριο(άσχετα όλα αυτά με τον κορονοιο) σε λοιμοξιολογο που είχα επισκεφθεί κ εγώ όταν προσπαθούσα κ εγώ για παιδί. Αυτός είναι στρατιωτικός γιατρός κ είναι στην ομάδα των λοιμοξιολογο για τον κορονοιο μαζί με τον Τσιοδρα. 

Τον ρώτησε λοιπόν για τα αντικείμενα κ της είπε ότι μπορεί να μολύνουν μέχρι μερικές ώρες ανάλογα με τις συνθήκες. Μέρες μετά μπορεί να ανευρίσκεται αλλά δεν είναι μολυσματικός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 μπορεί να μολύνουν μέχρι μερικές ώρες ανάλογα με τις συνθήκες. Μέρες μετά μπορεί να ανευρίσκεται αλλά δεν είναι μολυσματικός.

Αυτό το διάβασα και εγώ χθες από γιατρό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ ο Μόσιαλος το είπε σε συνέντευξη ότι άλλο το ότι μείνει σε επιφάνειες, άλλο το αν μολύνει. το έγραψα αλλά μαζί με την επικόλληση μου ξέφυγε κ το Λίνκ κ περιμένει έγκριση. Εγω δεν τον μοορω αυτο τον αρρωστημένο τροπο σκέψης. Νομιζω οτι αν επρεπε να βγαινω, δεν θα πρόσεχα πολυ. γι αυτο δεν μ εμπιστευεται ο αντρας μου. δεν μ αρεσει να μπαινω σ ενα μαγαζι και να στέκομαι στην πορτα λες κ ο αλλος εχει λέπρα και τον σιχαίνομαι. Πραγματικά τραγικο. Τωρα ο αντρας μ θελει λιστα για τα ψωνια για να μην παει στο σουπερ για μια βδομαδα. Πώς να προγραμματίσω τι θα φαμε για τοσες μερες; εσείς που ψώνιζε ταξί μια φορά, έχετε τόσο μεγάλα ψυγεία;

Ναι κ ο Μόσιαλος το είπε σε συνέντευξη ότι άλλο το ότι μείνει σε επιφάνειες, άλλο το αν μολύνει. το έγραψα αλλά μαζί με την επικόλληση μου ξέφυγε κ το Λίνκ κ περιμένει έγκριση. Εγω δεν τον μοορω αυτο τον αρρωστημένο τροπο σκέψης. Νομιζω οτι αν επρεπε να βγαινω, δεν θα πρόσεχα πολυ. γι αυτο δεν μ εμπιστευεται ο αντρας μου. δεν μ αρεσει να μπαινω σ ενα μαγαζι και να στέκομαι στην πορτα λες κ ο αλλος εχει λέπρα και τον σιχαίνομαι. Πραγματικά τραγικο. Τωρα ο αντρας μ θελει λιστα για τα ψωνια για να μην παει στο σουπερ για μια βδομαδα. Πώς να προγραμματίσω τι θα φαμε για τοσες μερες; εσείς που ψώνιζε ταξί μια φορά, έχετε τόσο μεγάλα ψυγεία;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ναι κ ο Μόσιαλος το είπε σε συνέντευξη ότι άλλο το ότι μείνει σε επιφάνειες, άλλο το αν μολύνει. το έγραψα αλλά μαζί με την επικόλληση μου ξέφυγε κ το Λίνκ κ περιμένει έγκριση. Εγω δεν τον μοορω αυτο τον αρρωστημένο τροπο σκέψης. Νομιζω οτι αν επρεπε να βγαινω, δεν θα πρόσεχα πολυ. γι αυτο δεν μ εμπιστευεται ο αντρας μου. δεν μ αρεσει να μπαινω σ ενα μαγαζι και να στέκομαι στην πορτα λες κ ο αλλος εχει λέπρα και τον σιχαίνομαι. Πραγματικά τραγικο. Τωρα ο αντρας μ θελει λιστα για τα ψωνια για να μην παει στο σουπερ για μια βδομαδα. Πώς να προγραμματίσω τι θα φαμε για τοσες μερες; εσείς που ψώνιζε ταξί μια φορά, έχετε τόσο μεγάλα ψυγεία;

Ναι κ ο Μόσιαλος το είπε σε συνέντευξη ότι άλλο το ότι μείνει σε επιφάνειες, άλλο το αν μολύνει. το έγραψα αλλά μαζί με την επικόλληση μου ξέφυγε κ το Λίνκ κ περιμένει έγκριση. Εγω δεν τον μοορω αυτο τον αρρωστημένο τροπο σκέψης. Νομιζω οτι αν επρεπε να βγαινω, δεν θα πρόσεχα πολυ. γι αυτο δεν μ εμπιστευεται ο αντρας μου. δεν μ αρεσει να μπαινω σ ενα μαγαζι και να στέκομαι στην πορτα λες κ ο αλλος εχει λέπρα και τον σιχαίνομαι. Πραγματικά τραγικο. Τωρα ο αντρας μ θελει λιστα για τα ψωνια για να μην παει στο σουπερ για μια βδομαδα. Πώς να προγραμματίσω τι θα φαμε για τοσες μερες; εσείς που ψώνιζε ταξί μια φορά, έχετε τόσο μεγάλα ψυγεία;

Εγώ είμαι όπως εσύ @Έσπερος, αν είναι να βγω και να είμαι έτσι προτιμώ να μείνω μέσα. Άρα τα ψώνια τα κάνει ο άντρας μου. Την προηγούμενη φορά που πήγε για ψώνια κρατήσαν για 10 μέρες. Έχουμε όμως ένα ψυγείο 2 μ. και έναν καταψύκτη επίσης 2μ. Οπότε γενικά παίζει πολύ κατάψυξη σε εμάς. Φρούτα, λαχανικά, κρέατα, ψάρια. Ότι γενικά δεν είναι να το φάμε αμέσως ή μέσα στις επόμενες 2 μέρες το κόβουμε και το βάζουμε σε μερίδες στην κατάψυξη.

 

Επίσης ο άντρας μου έχει πάθει φοβία και έχει στρεσαριστει πολύ. Εγώ είμαι πιο χαλαρή. Αν το κολλήσουμε, θα αρρωστήσουμε, θα είναι δύσκολα ναι, ειδικά αν αρρωστήσουμε και οι 4 ταυτόχρονα, αλλα αν το κολλήσουμε από τα ψώνια, το κολλήσαμε, οκ, δεν θα τρελαθούμε κιόλας, να τρώω το μήλο πχ και να σκέφτομαι τι έχει τώρα πάνω. Δεν μπορώ να ζω έτσι. Αν ανήκαμε σε ευπαθείς ομάδες θα ήταν αλλιώς φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Εγώ είμαι όπως εσύ @Έσπερος, αν είναι να βγω και να είμαι έτσι προτιμώ να μείνω μέσα. Άρα τα ψώνια τα κάνει ο άντρας μου. Την προηγούμενη φορά που πήγε για ψώνια κρατήσαν για 10 μέρες. Έχουμε όμως ένα ψυγείο 2 μ. και έναν καταψύκτη επίσης 2μ. Οπότε γενικά παίζει πολύ κατάψυξη σε εμάς. Φρούτα, λαχανικά, κρέατα, ψάρια. Ότι γενικά δεν είναι να το φάμε αμέσως ή μέσα στις επόμενες 2 μέρες το κόβουμε και το βάζουμε σε μερίδες στην κατάψυξη.

 

Επίσης ο άντρας μου έχει πάθει φοβία και έχει στρεσαριστει πολύ. Εγώ είμαι πιο χαλαρή. Αν το κολλήσουμε, θα αρρωστήσουμε, θα είναι δύσκολα ναι, ειδικά αν αρρωστήσουμε και οι 4 ταυτόχρονα, αλλα αν το κολλήσουμε από τα ψώνια, το κολλήσαμε, οκ, δεν θα τρελαθούμε κιόλας, να τρώω το μήλο πχ και να σκέφτομαι τι έχει τώρα πάνω. Δεν μπορώ να ζω έτσι. Αν ανήκαμε σε ευπαθείς ομάδες θα ήταν αλλιώς φυσικά. 

Ο άντρας μ καπνιζει κ εχει θεματακια πιεσης κ ζαχαρου ρυθμισμένα ομως κ δεν μπορουμε να αποκλείσουμε το ενδεχομενο να εχει καποια επιπλοκή, γι αυτο φοβαται λιγο κ φυσικα φοβομαστε το οτι εδω δεν εχουμε νοσοκομειο κ εχουν ξεκαθαρισει οτι οι αεροδιακομιδές ειναι δυσκολες. Αυτο μας δημιουργει μια μικρη ανησυχια αλλα αλλιως κι εγω προσωπικα δεν θα ανησυχούσα παρα πολυ απο τη στιγμη που κανεις μας δεν πηγαινει στη δουλεια αρα δεν προκειται να μεταδωσει κατι σε αλλους κ δεν εχουμε κοντα μεγαλους συγγενεις που να φροντιζουμε κ τα σχετικα. εννοω δεν θα ανησυχούσα για τις μια φορα - δυο φορες την εβδομαδα που ειναι να παμε για μια δουλεια. οσο για τις συναθροίσεις, απο τη στιγμη που δεν μπορουμε να ελέγξουμε τι γινεται μεσα σπιτια κ αν συναντιούνται παιδια με παππουδες ή ξαδερφια (ειμαι σιγουρη οτι αυτο γινεται ακομα), δεν εχει νοημα να δείχνουμε με το δαχτυλο το αν ενας ανθρωπος εχει βγει εξω να περπατησει. Πολυ λιγοτερο επικινδυνο ειναι το δευτερο, απλως το βλεπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το που έρθουν τα ψώνια θα τα βγάλω μπαλκόνι, θα τα κάνω με αντισυπτικό πανί και μετά θα τα ψεκάσω, τα κουτιά που πιάνει το παιδί τα κάνω με οινόπνευμα, τα φρουτα και τα λαχανικά τα βάζω στον νεροχύτη και τα σαπουνίζω. Ξέρω θα με πείτε τρελή όμως έχω αρρωστοφοβία δεν μπορώ με πιάνει πανικός. Στο σούπερ μάρκετ παρόλο που πριν τον κορωνοιό ψώνιζα ον λάιν τώρα δεν βρήσκω ποτέ ημέρα οπότε πηγαίνει ο άντρας μου μία φορά την εβδομάδα, πηγαίνει στις επτά το πρωί που δεν έχει κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Γύρισε τώρα ο άντρας μου, μου είπε ότι στα φρούτα κ τα λαχανικα οι γέροι στριμώχνονται και πεφτουν πανω στον κοσμο, δεν τους νοιαζει τιποτα. Τωρα ψαχνει μάσκες για να φοραει οποτε πηγαινει εκει. Χθες που πηγε να περπατγσει, τον σταματησαν για ελεγχο! Τους είπε ότι περπατάει για λογους υγειας (ισχυει) κ του ειπαν οκ κανενα προβλημα αφου δεν εχει κοσμο γυρω γυρω. 

 

Οι δικοι σας γονεις πώς ειναι; Τα πεθερικα μου μενουν πολυ κεντρο, με στενα πεζοδρόμια κ κινηση και δεν ξεμυτιζουν οι κακόμοιροι. ο πεθερος μ ομως για λογους υγειας πρεπει να περπαταει αλλα δεν μπορει να παει καπου με ασφαλεια κ μπορει να επιδεινωθεί. Οι γονεις μ ειναι πολυ του διαβάσματος, ο μπαμπας μ δουλευει απο το σπίτι κ ετσι εχει κατι να κανει, βγαινει μια φορα τη μερα για να ξεμουδιασει αλλά εκεί ειναι πιο ανετα για περπατημα. Η μαμα μ ειναι στον κοσμο της, κανει ψωνια 1-2 φορες την εβδομαδα, δεν νομιζω οτι πρισεχει κατι ιδιαιτερα κ σιγουρα πιανει κουβεντα με ολη τη γειτονια. ετσι αφηρημένη που ειναι στανταρ θα βγει χωρις ταυτότητα ή δηλωση κ δεν θα το γλιτώσει το πρόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου εχει φοβηθει πολυ και δεν ξεμυτιζει! Ευτυχως στη γειτονια της εχει μινι μαρκετ-μαναβη και κρεοπωλη που φερνουν σπιτι πραγματα οποτε δεν παει πουθενα. Αλλα το εχει παρει αποφαση και καθεται στα αυγα της. Ο πεθερος που εχει προβληματα υγειας μια απο τα ιδια. Η πεθερα παλι αναγκαστικα ερχεται καθε μερα σπιτι μου και κραταει τα παιδια. Την πηγαινοφερνω ομως εγω με το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Τα δικά μου πεθερικά είναι κλεισμένα μέσα, ο πεθερός μου πέρασε καρκίνο πριν 3 χρόνια (χωρίς ανοσοκαταστολή ωστόσο) και η πεθερά μου έχει μεγάλη ευαισθησία στο αναπνευστικό και είναι παχύσαρκη, τρέμουμε μήπως κολλήσει. Τους πάμε ψώνια και δεν ανεβαίνουμε καν στο σπίτι να τους τα δώσουμε. Θα μπορούσαν να βγουν για περπάτημα στην περιοχή που μένουν, αλλά φοβούνται και αυτό. Ο πεθερός μου που είναι πολύ αθλητικός για την ηλικία του και είχε συνηθίσει στην άσκηση ζορίζεται αλλά κάνει δουλειές στον κήπο του και έχει και έναν διάδρομο οπότε βολεύεται έτσι.

 

Η μητέρα μου δεν είναι πολύ μεγάλη και τα θέματα υγείας που έχει είναι σχετικά μικρά (λίγο πίεση, σάκχαρο κλπ) αλλά δεν πηγαίνει πουθενά, έχει βέβαια τρελλή αρρωστοφοβία από πάντα. Στην παρούσα φάση εγώ βέβαια το προτιμώ από το να ενεργούσε επιπόλαια. Η κατάσταση την πέτυχε σε περίοδο πένθους που δεν πολυκυκλοφορούσε έτσι κι αλλιώς περνώντας μια μίνι κατάθλιψη και παραδόξως από τότε που άρχισε όλο το σκηνικό είναι πολύ καλύτερα, ίσως γιατί είμαστε όλοι στο σπίτι (μένουμε σε διπλανά σπίτια με κοινό κήπο) και δεν νιώθει τόσο μόνη της, παρόλο που βλεπόμαστε για 1 ώρα κάθε μεσημέρι για να φάμε και τίποτα άλλο. Αλλά έχει αναλάβει να μαγειρεύει για όλους, φτιάχνει κέικ και διάφορα γλυκίσματα για τα παιδιά, είναι γενικά πιο ενεργητική και με καλύτερη διάθεση από τον προηγούμενο καιρό, έχει φύγει το μυαλό της κάπως από το προσωπικό της πρόβλημα.

 

Εμείς σούπερ μάρκετ πάμε μία φορά στις 10 μέρες, έχουμε όμως 3 ψυγεία (και τα δύο σπίτια μαζί). Κρέας τηλεφωνούμε στον χασάπη, μας τα ετοιμάζει και περνάμε και τα παίρνουμε. Στο σούπερ μάρκετ τέτοια εποχή αξίζει να πηγαίνεις όταν ανοίγουν, από τις 9 και μετά στην Αθήνα έχει ουρές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ψωνια παντως δεν τα εχω καθαρισει ποτε. Οντως αυτα που μενουν στις επιφανειες μετα απο λιγες ωρες δεν ειναι λοιμογονα οποτε αν δεν τα χρησιμοποιησεις αμεσως και πλυνεις τα χερια ειναι αρκετο. Θεωρω πως εγω κουβαλαω περισσοτερα πανω μου απο τα ψωνια!!:)

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο άντρας μ καπνιζει κ εχει θεματακια πιεσης κ ζαχαρου ρυθμισμένα ομως κ δεν μπορουμε να αποκλείσουμε το ενδεχομενο να εχει καποια επιπλοκή, γι αυτο φοβαται λιγο κ φυσικα φοβομαστε το οτι εδω δεν εχουμε νοσοκομειο κ εχουν ξεκαθαρισει οτι οι αεροδιακομιδές ειναι δυσκολες. Αυτο μας δημιουργει μια μικρη ανησυχια αλλα αλλιως κι εγω προσωπικα δεν θα ανησυχούσα παρα πολυ απο τη στιγμη που κανεις μας δεν πηγαινει στη δουλεια αρα δεν προκειται να μεταδωσει κατι σε αλλους κ δεν εχουμε κοντα μεγαλους συγγενεις που να φροντιζουμε κ τα σχετικα. εννοω δεν θα ανησυχούσα για τις μια φορα - δυο φορες την εβδομαδα που ειναι να παμε για μια δουλεια. οσο για τις συναθροίσεις, απο τη στιγμη που δεν μπορουμε να ελέγξουμε τι γινεται μεσα σπιτια κ αν συναντιούνται παιδια με παππουδες ή ξαδερφια (ειμαι σιγουρη οτι αυτο γινεται ακομα), δεν εχει νοημα να δείχνουμε με το δαχτυλο το αν ενας ανθρωπος εχει βγει εξω να περπατησει. Πολυ λιγοτερο επικινδυνο ειναι το δευτερο, απλως το βλεπουμε. 

Καλη ευκαιρια να κοψει το καπνισμα!!

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο άντρας μ καπνιζει κ εχει θεματακια πιεσης κ ζαχαρου ρυθμισμένα ομως κ δεν μπορουμε να αποκλείσουμε το ενδεχομενο να εχει καποια επιπλοκή, γι αυτο φοβαται λιγο κ φυσικα φοβομαστε το οτι εδω δεν εχουμε νοσοκομειο κ εχουν ξεκαθαρισει οτι οι αεροδιακομιδές ειναι δυσκολες. Αυτο μας δημιουργει μια μικρη ανησυχια αλλα αλλιως κι εγω προσωπικα δεν θα ανησυχούσα παρα πολυ απο τη στιγμη που κανεις μας δεν πηγαινει στη δουλεια αρα δεν προκειται να μεταδωσει κατι σε αλλους κ δεν εχουμε κοντα μεγαλους συγγενεις που να φροντιζουμε κ τα σχετικα. εννοω δεν θα ανησυχούσα για τις μια φορα - δυο φορες την εβδομαδα που ειναι να παμε για μια δουλεια. οσο για τις συναθροίσεις, απο τη στιγμη που δεν μπορουμε να ελέγξουμε τι γινεται μεσα σπιτια κ αν συναντιούνται παιδια με παππουδες ή ξαδερφια (ειμαι σιγουρη οτι αυτο γινεται ακομα), δεν εχει νοημα να δείχνουμε με το δαχτυλο το αν ενας ανθρωπος εχει βγει εξω να περπατησει. Πολυ λιγοτερο επικινδυνο ειναι το δευτερο, απλως το βλεπουμε. 

Καλη ευκαιρια να κοψει το καπνισμα!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrysoum said:

Εγώ είμαι όπως εσύ @Έσπερος, αν είναι να βγω και να είμαι έτσι προτιμώ να μείνω μέσα. Άρα τα ψώνια τα κάνει ο άντρας μου. Την προηγούμενη φορά που πήγε για ψώνια κρατήσαν για 10 μέρες. Έχουμε όμως ένα ψυγείο 2 μ. και έναν καταψύκτη επίσης 2μ. Οπότε γενικά παίζει πολύ κατάψυξη σε εμάς. Φρούτα, λαχανικά, κρέατα, ψάρια. Ότι γενικά δεν είναι να το φάμε αμέσως ή μέσα στις επόμενες 2 μέρες το κόβουμε και το βάζουμε σε μερίδες στην κατάψυξη.

 

Επίσης ο άντρας μου έχει πάθει φοβία και έχει στρεσαριστει πολύ. Εγώ είμαι πιο χαλαρή. Αν το κολλήσουμε, θα αρρωστήσουμε, θα είναι δύσκολα ναι, ειδικά αν αρρωστήσουμε και οι 4 ταυτόχρονα, αλλα αν το κολλήσουμε από τα ψώνια, το κολλήσαμε, οκ, δεν θα τρελαθούμε κιόλας, να τρώω το μήλο πχ και να σκέφτομαι τι έχει τώρα πάνω. Δεν μπορώ να ζω έτσι. Αν ανήκαμε σε ευπαθείς ομάδες θα ήταν αλλιώς φυσικά. 

Κορίτσια δεν μιλάμε για μικροβιοφοβία εδώ. Μιλάμε για τον συγκεκριμένο ιό. Τα πράγματα που αγοράζουμε τα έχει πιάσει κόσμος πριν. Μπορεί ένας, μπορεί 10. Είναι σαν να κάνεις χειραψία με αυτά τα άτομα. Ποιος ο λόγος να κλεινόμαστε στο σπίτι και να διακινδυνεύουμε τις δουλείες μας και την ψυχική μας υγεία, αν είναι όταν πηγαίνουμε για ψώνια να κάνουμε χειραψία με 20-30 άτομα? Πώς νομίζετε μεταδόθηκε έτσι σε τόσες χώρες αυτός ο ιός? Με τα φιλιά και τις αγκαλιές? Από εμπορεύματα , εισαγωγές κτλ. Πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις στη δουλειά σου αν κρατάς και αποστάσεις και πλένεις κάθε 3 και λίγο τα χέρια σου. Μην το θεωρείτε υπερβολή. Δεν είναι για τα μικρόβια. 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς ο στόχος δεν είναι να μην κολλήσουμε καθόλου, είναι να κολλήσουμε με σημαντική καθυστέρηση, όχι όλοι μαζί και με διασπορά στον χρόνο.

 

Προσωπικά δεν φοβάμαι για εμένα και τα παιδιά μου, πραγματικά το λέω.

 

Φοβάμαι όμως για την μητέρα μου και τα πεθερικά μου, για τους υπόλοιπους ηλικιωμένους συγγενείς μου και κατ'επέκταση για όλες τις ευπαθείς ομάδες. Έχω και φίλη που επέζησε από τον καρκίνο (μένει σε μικρή επαρχιακή πόλη στην Ήπειρο) και τρέμω για αυτήν.

 

Το Κράτος έχει διαχρονικά τρομερές ευθύνες για το γεγονός ότι δεν έχει θωρακίσει το σύστημα υγείας, αν και όπως φαίνεται κανένα σύστημα υγείας παγκοσμίως δεν είναι/ήταν έτοιμο για αυτό που ήρθε/έρχεται. Αυτό όμως ειναι ένα ζήτημα με το οποίο δεν ασχολούμαι αυτή την περίοδο. Υπάρχει αυτά που μπορεί και πρέπει να κάνει το Κράτος και υπάρχουν και αυτά που μπορούν και πρέπει να κάνουν οι πολίτες. Και αυτό είναι όχι να είμαστε απλά προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πώς νομίζετε μεταδόθηκε έτσι σε τόσες χώρες αυτός ο ιός? Με τα φιλιά και τις αγκαλιές? Από εμπορεύματα , εισαγωγές κτλ. Πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις στη δουλειά σου αν κρατάς και αποστάσεις και πλένεις κάθε 3 και λίγο τα χέρια σου. Μην το θεωρείτε υπερβολή. Δεν είναι για τα μικρόβια. 

Με τα όσα έχω διαβασει, δεν εχω καταλαβει να μεταφέρεται τόσο εύκολα με τα αντικείμενα όσο με την παραμονή πολλών ανθρώπων στον ίδιο χώρο για ωρα. Σε εναν χωρο εργασιας με αρκετα ατομα που ειναι κλειστός κ δεν εχει παραθυρα για να ανανεώνεται ο αερας, νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι θα μεταφερθεί ο ιός πολύ εύκολα από τον εναν στον αλλον. Για τα ψωνια επαναλαμβάνω, διαβασα χθες απο τον Μόσιαλο οτι ειναι υπερβολη να καθαρίζονται, θα το θεωρούσε χρήσιμο ιδιως αν στο σπίτι υπαρχει καποιος σε άνοςοκαταστολή κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

θα το θεωρούσε χρήσιμο ιδιως αν στο σπίτι υπαρχει καποιος σε άνοςοκαταστολή κλπ. 

Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι μπορεί να μεταφερθεί ο ιός? Ποια η διαφορά από το να κάνεις χειραψία? Αφού ότι έχει αυτός που το έπιασε, υπάρχει πάνω και στο κουτί. 

Εάν δουλεύετε ο ένας πάω στον άλλον, πάρα πολλά άτομα οκ.  Αλλιώς μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο να μεταφερθεί ο ιός από πράγματα που πιάσαμε. Δεν το βρίσκω και τόσο δύσκολο να τα καθαρίζουμε. Εδώ έχουμε αυτοεξοριστεί στα σπίτια μας. Θα ρισκάρουμε να κολλήσουμε από το κουτί των δημητριακών που  δεν απολυμάναμε? Συνεχώς ενημερώνουν πόσο επιβιώνει ο ιός στις επιφάνειες/ Πώς έχεις καταλάβει ότι δεν μεταφέρεται εύκολα έτσι?

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Κορίτσια δεν μιλάμε για μικροβιοφοβία εδώ. Μιλάμε για τον συγκεκριμένο ιό. Τα πράγματα που αγοράζουμε τα έχει πιάσει κόσμος πριν. Μπορεί ένας, μπορεί 10. Είναι σαν να κάνεις χειραψία με αυτά τα άτομα. Ποιος ο λόγος να κλεινόμαστε στο σπίτι και να διακινδυνεύουμε τις δουλείες μας και την ψυχική μας υγεία, αν είναι όταν πηγαίνουμε για ψώνια να κάνουμε χειραψία με 20-30 άτομα? Πώς νομίζετε μεταδόθηκε έτσι σε τόσες χώρες αυτός ο ιός? Με τα φιλιά και τις αγκαλιές? Από εμπορεύματα , εισαγωγές κτλ. Πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις στη δουλειά σου αν κρατάς και αποστάσεις και πλένεις κάθε 3 και λίγο τα χέρια σου. Μην το θεωρείτε υπερβολή. Δεν είναι για τα μικρόβια. 

Θεωρώ όπως είπε και η @kineπιο πανω ότι είναι πολύ πιθανό να κολλήσουμε. Ειδικά όταν ανοίξουν τα σχολεία και πάει η κόρη μου πάλι παιδικό. Οπότε δεν το βρίσκω απαραίτητο να πλένω τα ψώνια. Και αυτό εξηγώ και στον άντρα μου. Ότι αν όντως θέλουμε να θωρακισουμε τους εαυτούς μας τότε θα πρέπει να κρατήσουμε την κόρη μας σπίτι και μέχρι το καλοκαίρι, πράγμα που δεν γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Θεωρώ όπως είπε και η @kineπιο κάτω ότι είναι πολύ πιθανό να κολλήσουμε. Ειδικά όταν ανοίξουν τα σχολεία και πάει η κόρη μου πάλι παιδικό. Οπότε δεν το βρίσκω απαραίτητο να πλένω τα ψώνια. Και αυτό εξηγώ και στον άντρα μου. Ότι αν όντως θέλουμε να θωρακισουμε τους εαυτούς μας τότε θα πρέπει να κρατήσουμε την κόρη μας σπίτι και μέχρι το καλοκαίρι, πράγμα που δεν γίνεται. 

Φυσικά κάποια στιγμή οι περισσότεροι θα κολλήσουν. Αυτό γίνεται για να μην κολλήσουν όλοι μαζί. Και πεθάνουμε σπίτια μας γιατί δεν θα υπάρχουν κρεβάτια. Νόμιαζα ότι πλέον αυτό θα είχε γίνει κατανοητό. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θεωρω λιγο υπερβολικο το να καθαριζουμε τα ψωνια, εκτος κι αν καθομαστε να τα γλειφουμε πρωτα πριν τα βαλουμε στο ντουλαπι :razz:. Εφ'οσον τηρουμε τις συστασεις για συχνη απολυμανση των χεριων, για αποφυγη να αγγιζουμε το προσωπο μας κλπ δεν γινεται να κολλησουμε απο επιφανειες, αντικειμενα κα.

Παντως, τα φρουτα και τα λαχανικα σε ξιδονερο για 15' και καλο ξεπλυμα ειναι κατι που πρεπει να το καθιερωσετε ολοι οσοι παιρνετε χημικα προϊοντα (μη βιολογικα δηλαδη) γιατι θεωρειται οτι βοηθαει να διαλυθουν εν μερει τα φυτοφαρμακα απο την επιφανεια τους.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι μπορεί να μεταφερθεί ο ιός? Ποια η διαφορά από το να κάνεις χειραψία? Αφού ότι έχει αυτός που το έπιασε, υπάρχει πάνω και στο κουτί. 

Εάν δουλεύετε ο ένας πάω στον άλλον, πάρα πολλά άτομα οκ.  Αλλιώς μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο να μεταφερθεί ο ιός από πράγματα που πιάσαμε. Δεν το βρίσκω και τόσο δύσκολο να τα καθαρίζουμε. Εδώ έχουμε αυτοεξοριστεί στα σπίτια μας. Θα ρισκάρουμε να κολλήσουμε από το κουτί των δημητριακών που  δεν απολυμάναμε? Συνεχώς ενημερώνουν πόσο επιβιώνει ο ιός στις επιφάνειες/ Πώς έχεις καταλάβει ότι δεν μεταφέρεται εύκολα έτσι?

Πάλι από τον Μόσιαλο διάβασα ότι το ότι επιβιώνει δεν σημαινει οτι ειναι θκανος να σε κανει να αρρωστησεις. Οχι γενικα τις επιφάνειες οπως πχ ενα γραφειο που ακουμπούν ολοι. Αλλα τα ψωνια που μπορει να τακτοποιήθηκαν χθες βραδυ στο ραφι. 

Link to comment
Share on other sites

Αργά ή γρήγορα θα αποκτήσουμε ανοσία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Η μικρή, ελάχιστη πιθανή έκθεση, δεν μπορεί να είναι επιβλαβής, ειδικά για υγιείς και πόσο μάλλον για νεαρά άτομα και παιδιά που σύμφωνα με τα στοιχεία, δεν βάλλονται όπως οι ηλικιωμένοι. Η έξοδος από τον κίνδυνο, είναι τα αντισώματα και το καλό ανοσοποιητικό, όχι η αποστείρωση του φαγητού ή των ανθρώπων. 

 

Καλή υγιηνή μεν, αλλά και ισχυρό ανοσοποιητικό, καλή διατροφή αυτό τον καιρό, ποιοτικό φαγητό, καθαρός αέρα, όχι πολύ τηλεόραση και ψυχοφθόρα κουτσομπολιά και καταγγελτική διάθεση. ψυχραιμία και αγάπη. Ολα αυτά θα συμβάλουν στην δημοσία υγεία. Δεν μπορούμε να εξαλείψουμε τον ιό. Μπορούμε όμως να τον αντιμετωπίσουμε.

 

Καλή δύναμη σε όλους/ες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Κι εγω θεωρω λιγο υπερβολικο το να καθαριζουμε τα ψωνια, εκτος κι αν καθομαστε να τα γλειφουμε πρωτα πριν τα βαλουμε στο ντουλαπι :razz:. Εφ'οσον τηρουμε τις συστασεις για συχνη απολυμανση των χεριων, για αποφυγη να αγγιζουμε το προσωπο μας κλπ δεν γινεται να κολλησουμε απο επιφανειες, αντικειμενα κα.

Παντως, τα φρουτα και τα λαχανικα σε ξιδονερο για 15' και καλο ξεπλυμα ειναι κατι που πρεπει να το καθιερωσετε ολοι οσοι παιρνετε χημικα προϊοντα (μη βιολογικα δηλαδη) γιατι θεωρειται οτι βοηθαει να διαλυθουν εν μερει τα φυτοφαρμακα απο την επιφανεια τους.

Τα παιδιά όμως φυσικά και θα πιάσουν το πρόσωπο τους. Και μετά θα κολλήσουν και μας. επίσης και εμείς εύκολα θα ξεχαστούμε. Οι ειδικοί λένε συνεχώς πόσο πιο μεταδοτικός από την γρίπη είναι ο ιός αυτός. Οπότε δεν νομίζω να μην κολλάει αν πιάσεις μολυσμένα αντικείμενα . Εκτός αν μετά από οτιδήποτε πιάσεις στο σπίτι σου από τρόφιμο, πας αμέσως και πλένεις χέρια. Όλοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Καλή υγιηνή μεν, αλλά και ισχυρό ανοσοποιητικό, καλή διατροφή αυτό τον καιρό, ποιοτικό φαγητό, καθαρός αέρα, όχι πολύ τηλεόραση και ψυχοφθόρα κουτσομπολιά και καταγγελτική διάθεση. ψυχραιμία και αγάπη. Ολα αυτά θα συμβάλουν στην δημοσία υγεία. Δεν μπορούμε να εξαλείψουμε τον ιό. Μπορούμε όμως να τον αντιμετωπίσουμε.

Αυτά ακριβώς που δεν μπορούμε δηλαδή. καθαρός αέρας με το δελτίο για οποιον ζει σε πολη, καθολου ηλιος για τα παιδια, καθολου κινηση για οποιον την εχει αναγκη για ιατρικούς λογους, και τι ποιοτική διατροφη μπορεις να κανεις με ψωνια με φορα την εβδομαδα; Καταλαβαινω οτι αυτο οτι μοντελο της καραντίνας ειναι το μονο αποτελεσματικο με ρεαλιστικά δεδομενα, αλλα αναρωτιεμαι, μολις επανέλθουμε σιγα σιγά, σε τι κατάσταση θα ειναι το ανοσοποιητικό μας οταν κανουμε ολα αυτα που το επιβαρύνουν και με τοσες απολυμανςεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Οι ειδικοί λένε συνεχώς πόσο πιο μεταδοτικός από την γρίπη είναι ο ιός αυτός.

Oι ειδικοι λενε επισης οτι ειναι υπερβολικο να καθαριζεις ολα τα ψωνια :wink:

Just now, Yovanna είπε:

Τα παιδιά όμως φυσικά και θα πιάσουν το πρόσωπο τους.

Τοτε δεν θα τα αφησεις να πιασουν πχ το κουτι με τα δημητριακα. 

Just now, Yovanna είπε:

Εκτός αν μετά από οτιδήποτε πιάσεις στο σπίτι σου από τρόφιμο, πας αμέσως και πλένεις χέρια. Όλοι σας.

Μια συσταση που ειχα ακουσει ειναι να αντιμετωπιζεις τα παντα στο σπιτι σαν μολυνσμενα. Δηλαδη αντικειμενα που γινεται συχνη χρηση απο ολους (πχ πομολα, ποντικι η/υ κλπ) μολις τελειωσεις την χρηση βαζεις αντισηπτικο. Αλλα το να καθεσαι να καθαριζεις ολες τι συσκευασιες μια-μια δεν θα σου προσφερει κατι, εκτος απο μια προσωπικη αισθηση ασφαλειας που μπορω να καταλαβω οτι πολλοι την εχουμε αναγκη στη παρουσα φαση. Ειδαλλως, μονο χρονο θα χαραμισεις και οινοπνευμα που θα ειναι ειδος προς εξαφανιση σε λιγο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Φυσικά κάποια στιγμή οι περισσότεροι θα κολλήσουν. Αυτό γίνεται για να μην κολλήσουν όλοι μαζί. Και πεθάνουμε σπίτια μας γιατί δεν θα υπάρχουν κρεβάτια. Νόμιαζα ότι πλέον αυτό θα είχε γίνει κατανοητό. 

Έχει γίνει κατανοητό. Απλώς σου εξηγώ ότι το να πλένω τα ψωνια εγώ προσωπικά το θεωρώ υπερβολή. Για την δική μου οικογένεια, για τα δικά μας δεδομένα, τη δεδομένη χρονική στιγμη. Που δεν έχουμε επαφή με κανένα άτομο από ευπαθείς ομάδες και που είμαστε στο σπίτι ούτως ή άλλως. Αν κολλήσουμε λοιπόν, δεν θα χρειαστει να μεταβούμε στο νοσοκομείο. Και εννοείται ότι δεν πάμε πουθενά και παίρνουμε τις απαραίτητες προφυλάξεις, απλά το να μην τρώω φρούτα ή το να τα ψεκαζω με χλωρίνη όπως γράφτηκε πιο πάνω το βρίσκω πιο ανθυγιεινο από το να κολλήσουμε τον covid. Εμείς προσωπικά πάντα, όχι ο γενικός πληθυσμος 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...