Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Eγω τους εκανα επαναληπτικα (το τελευταιο για τον μεγαλο) εμβολια πριν 1 εβδομαδα κι εχω παλι σε εναν μηνα για τον μικρο. Η παιδιατρος ειχε ξεχωριστη μερα μονο για εμβολια.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ τα ψώνια τα περνάω ένα ένα με αντισηπτικό πριν μπούν στην θέση τους. Τα φρούτα λαχανικά τα σαπουνίζω και τα βάζω και σε λεκάνη με λίγο ξύδι. Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να προσέχω την ώρα που ψωνίζω και να έχω στο σπίτι μου πράγματα που έπιασαν τόσοι άνθρωποι. 

Με τα εμβόλια είναι ένα θέμα. Εμείς είχαμε προγραμματίσει τον περασμένο μήνα να κάνουμε της ηπατίτιδας και τον Απρίλη το Bexsero. Δεν έχω πάρει την γιατρό να έρθει γιατί φοβάμαι αφενός μήπως αν νοσήσει το παιδί παράλληλα με το εμβόλιο του κάνει παρενέργειες, αφετέρου φοβάμαι να έρθω σε επαφή με την παιδίατρο. Τώρα που το σκέφτομαι, κακώς δεν την έχω πάρει να συνεννοηθούμε. 

Κι εγώ έτσι πιστεύω πια πως δεν έχει νόημα να προσεχω αν δεν απολυμαινω τα πράγματα που εχει πιάσει τόσος κόσμος κι εφόσον μένει ο ιός στις επιφάνειες αρκετά.  Είναι άρρωστο το νιώθω αλλά δεν βλέπω άλλο τρόπο πλέον.

 

Η παιδίατρος μου είπε πως μπορούμε να καθυστερησουμε λίγο τα εμβόλια αλλά πόσο? Δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει ολο αυτό. Φοβάμαι την επαφή μαζί της με τόσα παιδιά που έχει δει. Εμείς είναι αρχές του μήνα να κανουμε επαναληπτικο συν της γαστρεντεριτιδας επαναληπτικο το οποίο θα της πω να μην κάνουμε γιατί το πρώτο τον είχε πειράξει.  Οπότε μιλάμε την άλλη εβδομάδα και θα έρθει σπίτι εκτός αν γίνουμε Ιταλία όπου και θα μιλάμε με άλλα δεδομένα.  Έτσι μου είπε.  Πφφφ .

 

Λενια κι εγώ έτσι νιώθω.  Και έχω μεγαλύτερη ακόμα ανασφάλεια λόγω μωρού,  φοβάμαι αν κολλησει που ειναι τόσο μικρό και φοβάμαι αν κολλήσω ποιος θα το φροντίζει.  Με τον μεγάλο δεν έχω τόσο άγχος. Τι ζούμε γμτ .

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Κι εγώ έτσι πιστεύω πια πως δεν έχει νόημα να προσεχω αν δεν απολυμαινω τα πράγματα που εχει πιάσει τόσος κόσμος κι εφόσον μένει ο ιός στις επιφάνειες αρκετά. 

Δηλαδή απολυτμαίνετε και τα φρούτα πχ; Εμείς βάζουμε τον  μικρό να τακτοποιήσει τα πορτοκάλια και ό,τι άλλο στα καλάθια, γιατί του αρέσει και περνάει και η ώρα. Εγώ δεν έχω μπει στη λογική αυτή ακόμα και ποτέ δεν το είχα με τα μικρόβια. Ο άντρας μου είναι ο μικροβιοφοβικός της οικογένειας αλλά πρωτίστως φοβάται τους ανθρώπους, όχι τα πράγματα. μάλλον ούτε εκείνου του έχει περάσει αυτό από το μυαλό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή απολυτμαίνετε και τα φρούτα πχ; Εμείς βάζουμε τον  μικρό να τακτοποιήσει τα πορτοκάλια και ό,τι άλλο στα καλάθια, γιατί του αρέσει και περνάει και η ώρα. Εγώ δεν έχω μπει στη λογική αυτή ακόμα και ποτέ δεν το είχα με τα μικρόβια. Ο άντρας μου είναι ο μικροβιοφοβικός της οικογένειας αλλά πρωτίστως φοβάται τους ανθρώπους, όχι τα πράγματα. μάλλον ούτε εκείνου του έχει περάσει αυτό από το μυαλό. 

Τα φρούτα δεν τα έκανα μέχρι τώρα αλλά θα ξεκινήσω.  Πάντως τον μεγαλο έχω απαγορεύσει καιρο τωρα να ακουμπάει τα ψώνια παρότι πάντα τα βολευαμε μαζί αλλά βάζει τα χερια στο στόμα οπότε δεν γίνεται.  Μην του δίνεις να βολεύει τιποτα στην παρούσα φάση.  

 

Είναι θέμα με τα ψώνια, μπορεί να ακούγεται υπερβολή η αποστειρωση τους όμως τα  έχουν αγγίξει τόσα άτομα, μπορεί να έχουν φταρνιστει,  βηξει από πάνω τους, ποιος ξέρει! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Κι εγώ έτσι πιστεύω πια πως δεν έχει νόημα να προσεχω αν δεν απολυμαινω τα πράγματα που εχει πιάσει τόσος κόσμος κι εφόσον μένει ο ιός στις επιφάνειες αρκετά.  Είναι άρρωστο το νιώθω αλλά δεν βλέπω άλλο τρόπο πλέον.

 

Η παιδίατρος μου είπε πως μπορούμε να καθυστερησουμε λίγο τα εμβόλια αλλά πόσο? Δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει ολο αυτό. Φοβάμαι την επαφή μαζί της με τόσα παιδιά που έχει δει. Εμείς είναι αρχές του μήνα να κανουμε επαναληπτικο συν της γαστρεντεριτιδας επαναληπτικο το οποίο θα της πω να μην κάνουμε γιατί το πρώτο τον είχε πειράξει.  Οπότε μιλάμε την άλλη εβδομάδα και θα έρθει σπίτι εκτός αν γίνουμε Ιταλία όπου και θα μιλάμε με άλλα δεδομένα.  Έτσι μου είπε.  Πφφφ .

 

Λενια κι εγώ έτσι νιώθω.  Και έχω μεγαλύτερη ακόμα ανασφάλεια λόγω μωρού,  φοβάμαι αν κολλησει που ειναι τόσο μικρό και φοβάμαι αν κολλήσω ποιος θα το φροντίζει.  Με τον μεγάλο δεν έχω τόσο άγχος. Τι ζούμε γμτ .

Με την βάπτιση τι έκανες τελικά? 

Ψυχολογικά και 'γώ όπως εσύ και η Λένια. Κυρίως από χθες που ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα με έχει πιάσει πανικός και άγχος γιατί δουλεύουμε και οι 2 και δεν ξέρω τι να κάνω με το παιδί. Τις γιαγιάδες φοβάμαι να τις φέρω για εκείνες, και την νταντά για μας. Είχε πάθει γαστρεντερίτιδα και αυτή και ο φίλος της και έχουμε 2 βδομάδες να βρεθούμε. Την περασμένη βδομάδα είχε άδεια ο άντρας μου. Σήμερα έκατσα σπίτι αλλά τις άλλες μέρες θα πρέπει να την φέρω δυστυχώς. 

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή απολυτμαίνετε και τα φρούτα πχ; Εμείς βάζουμε τον  μικρό να τακτοποιήσει τα πορτοκάλια και ό,τι άλλο στα καλάθια, γιατί του αρέσει και περνάει και η ώρα. Εγώ δεν έχω μπει στη λογική αυτή ακόμα και ποτέ δεν το είχα με τα μικρόβια. Ο άντρας μου είναι ο μικροβιοφοβικός της οικογένειας αλλά πρωτίστως φοβάται τους ανθρώπους, όχι τα πράγματα. μάλλον ούτε εκείνου του έχει περάσει αυτό από το μυαλό. 

Εγώ δεν είχα ποτέ μικροβιοφοβία και δεν απολύμαινα ποτέ τίποτα. Και αρρωσταίνω και πολύ σπάνια. Ο ιός αυτός όμως επιβιώνει για μέρες σε όλα αυτά που ψωνίζεις και βάζεις σπίτι σου. Αν κάποιος που ακούμπησε το πορτοκάλι νοσεί και μετά το πιάσει το παιδί και ακουμπήσει το προσωπάκι του δεν θα νοσήσει και εκείνο? Ή εσείς αντίστοιχα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Τα φρούτα δεν τα έκανα μέχρι τώρα αλλά θα ξεκινήσω.  Πάντως τον μεγαλο έχω απαγορεύσει καιρο τωρα να ακουμπάει τα ψώνια παρότι πάντα τα βολευαμε μαζί αλλά βάζει τα χερια στο στόμα οπότε δεν γίνεται.  Μην του δίνεις να βολεύει τιποτα στην παρούσα φάση.  

 

Είναι θέμα με τα ψώνια, μπορεί να ακούγεται υπερβολή η αποστειρωση τους όμως τα  έχουν αγγίξει τόσα άτομα, μπορεί να έχουν φταρνιστει,  βηξει από πάνω τους, ποιος ξέρει! 

Πάντως με τα παιδάκια είναι θέμα αυτό, θα τα βοηθήσει άραγε να μάθουν βασική υγιεινή ή θα τους αφήσει καμία μικροβιοφοβια και θα είναι μόνιμα με απολυμαντικά; σ αυτη τη φαση εμεις προσπαθουμε να περασουμε το μηνυμα για το πώς πλενουμε τα χερια και οχι τοσο το να μην ακουμπάει τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα είμαστε 11 μηνών σε μια βδομάδα και πρέπει να πάμε για κάποιο εμβόλιο όταν κλείσει έτος. Δεν έχουμε πάρει ακόμα τη γιατρό γιατί πάντα κλείνουμε ραντεβού περίπου 15 μέρες πριν. Αλλά μάλλον θα πρέπει να το κάνουμε επειδή λήγει το εμβολιο (το είχαμε πάρει πριν προκύψουν όλα αυτά).

Εμείς έχουμε απορία για το μέχρι 2 στο αμάξι, επειδή εγώ δεν οδηγώ κι έτσι αν χρειαστεί οπωσδήποτε να πάω κάπου θα πρέπει να με πάει ο άντρας μου (δεν έχει ταξί εδώ που μένουμε) κ αναγκαστικά θα πάρουμε και το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

είς έχουμε απορία για το μέχρι 2 στο αμάξι, επειδή εγώ δεν οδηγώ κι έτσι αν χρειαστεί οπωσδήποτε να πάω κάπου θα πρέπει να με πάει ο άντρας μου (δεν έχει ταξί εδώ που μένουμε) κ αναγκαστικά θα πάρουμε και το μωρό.

Νομίζω ότι δεν εννοούν τα μέλη της ίδιας οικογένειας που έτσι κ αλλιώς είναι στο ίδιο σπίτι. αλλα δεν θα μου εκανε εντυπωση να σταματάνε για επιβεβαίωση ετσι για να δειξουν οτι καλο ειναι να μην κυκλοφορεί κανείς άνευ λόγου ουτε για βολτα με αυτοκινητο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζεται πουθενά ότι δεν ισχύει για οικογένειες όμως. Λέει απλά μόνο οδηγός και ένας επιβάτης. Επίσης αν βγείτε για κάποια δουλειά με τον άντρα σας έχετε και οι δύο τη βεβαίωση;

Εμένα γενικά δεν μου είχε στοιχίσει ψυχολογικά η μη έξοδος γιατί μ'αρεσει στο σπίτι, όμως από χτες με τα νέα μέτρα έχω άσχημη ψυχολογία όχι λόγω κλεισούρας αλλα λόγω άγχους για τα γραφειοκρατικά, να είμαστε οκ να μη φάμε πρόστιμο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Με την βάπτιση τι έκανες τελικά? 

Ψυχολογικά και 'γώ όπως εσύ και η Λένια. Κυρίως από χθες που ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα με έχει πιάσει πανικός και άγχος γιατί δουλεύουμε και οι 2 και δεν ξέρω τι να κάνω με το παιδί. Τις γιαγιάδες φοβάμαι να τις φέρω για εκείνες, και την νταντά για μας. Είχε πάθει γαστρεντερίτιδα και αυτή και ο φίλος της και έχουμε 2 βδομάδες να βρεθούμε. Την περασμένη βδομάδα είχε άδεια ο άντρας μου. Σήμερα έκατσα σπίτι αλλά τις άλλες μέρες θα πρέπει να την φέρω δυστυχώς. 

Εγώ δεν είχα ποτέ μικροβιοφοβία και δεν απολύμαινα ποτέ τίποτα. Και αρρωσταίνω και πολύ σπάνια. Ο ιός αυτός όμως επιβιώνει για μέρες σε όλα αυτά που ψωνίζεις και βάζεις σπίτι σου. Αν κάποιος που ακούμπησε το πορτοκάλι νοσεί και μετά το πιάσει το παιδί και ακουμπήσει το προσωπάκι του δεν θα νοσήσει και εκείνο? Ή εσείς αντίστοιχα?

Με τη βάφτιση τίποτα,   θα δούμε τότε αν θα ακυρωθει τελείως ή θα την κάνουμε μεταξύ μας γιατί ακόμα και να έχει περάσει το βουνό δεν θα το ρισκάρω με τόσο συνωστισμο. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Πάντως με τα παιδάκια είναι θέμα αυτό, θα τα βοηθήσει άραγε να μάθουν βασική υγιεινή ή θα τους αφήσει καμία μικροβιοφοβια και θα είναι μόνιμα με απολυμαντικά; σ αυτη τη φαση εμεις προσπαθουμε να περασουμε το μηνυμα για το πώς πλενουμε τα χερια και οχι τοσο το να μην ακουμπάει τίποτα. 

Εμείς έχουμε πει πως για λίγο πρέπει να προσέχουμε λόγω του συγκεκριμένου ιού και φαίνεται να μην προβληματίζεται,  βέβαια ο δικός μας είναι 3.5 οπότε καταλαβαίνει περισσότερα και γενικά είναι χαλαρός τύπος,  δεν φοβάται  (προς το παρόν).

 

Just now, little lamb είπε:

Δεν διευκρινίζεται πουθενά ότι δεν ισχύει για οικογένειες όμως. Λέει απλά μόνο οδηγός και ένας επιβάτης. Επίσης αν βγείτε για κάποια δουλειά με τον άντρα σας έχετε και οι δύο τη βεβαίωση;

Εμένα γενικά δεν μου είχε στοιχίσει ψυχολογικά η μη έξοδος γιατί μ'αρεσει στο σπίτι, όμως από χτες με τα νέα μέτρα έχω άσχημη ψυχολογία όχι λόγω κλεισούρας αλλα λόγω άγχους για τα γραφειοκρατικά, να είμαστε οκ να μη φάμε πρόστιμο κλπ.

 

Λογικα θα δωσουν κάποιες διευκρινίσεις σήμερα για διάφορα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι κορίτσια ή απαγορευση με έριξε αρκετά ψυχολογικά! Και είμαι σπιτογατα! @Lenia16 θα συμφωνησω! Φαντάζει να ενσαρκώνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας μπροστά μας! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ βλέπω την ίδια κίνηση από το μπαλκόνι. Δεν ξέρω αλλά νιώθω τρομερά εγκλωβισμένη, ψυχολογικά κυρίως. Μου φαίνεται ότι παίζω σε δυστοπικη σειρά, οπου λόγω ενός θανατηφόρου ιού είναι όλοι κλεισμένοι στα σπίτια τους κ στελνουν sms για να βγουν για να ψωνίσουν να φάνε κ κάθε μέρα τους ανακοινώνονται οι νεκροί κ τα νέα κρούσματα από την τηλεόραση. Που καταδιδουν ο ένας τον άλλον αν πιαστούν να κυκλοφορουν, τους ελέγχει η αστυνομία κ ο στρατός τα στοιχεία στο δρόμο και πηγαίνουν άρρωστοι στη δουλειά κρύβοντας τα συμπτώματα τους για να μην τη χάσουν. Και που κάθονται άρρωστοι στο σπίτι τους γιατί δεν μπορούν να πάνε κάπου αλλού. Είναι ακριβώς σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας μόνο που είναι πραγματικότητα. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντέξω αλλες 3 βδομάδες -τουλαχιστον, γιατί θεού θελοντος τη Μ. Εβδομάδα θα πάρει άδεια ο άντρας μου κ θα πάω για δουλειά. Έχω ζητήσει λίγη δουλειά να κάνω από το σπίτι παρά την άδεια ειδικού σκοπού, γράφω και το μεταπτυχιακό όσο μπορώ γιατί δεν έχω διάθεση, μόνο διαβάζω τα νέα στο ίντερνετ. Ακούω κ διάφορα από γνωστούς για δικούς τους που νοσηλεύονται για αλλά σοβαρά νοσήματα και έχω αγχωθει. Εχω απογοητευτεί πολύ. 

Απο χθες κ εγω ειμαι πολυ πεσμένη ψυχολογικά, οχι όμως ότι με πειραζει να μένω μέσα. Ήταν κτ που περίμενα γτ πολλοί συνέχιζαν τις βόλτες 

Υπάρχει διευκρίνιση ότι φυσικά μπορεί να είναι μια μαμα με δύο ανήλικα παιδακια

Little lamb αν πρέπει να βγεις εσύ, λογικο να είσαι με τον αντρα κ το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν με πειράζει το μέσα. 

Κι εγώ έπεσα πολύ με τα χθεσινά παρότι τα περίμενα.  

Φοβάμαι το μελλον και περισσοτερο τις επόμενες μέρες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Σκέφτομαι ότι μπορεί να πουν "ας έπαιρνες ταξί" και να πρέπει να καθόμαστε να εξηγούμε ότι δεν έχει ταξί η περιοχή

πιο επικίνδυνο είναι το ταξί, απλώς λογικά θα κάνουν πολλές ερωτήσεις για το πού πάτε κ πόσο αναγκαίο είναι κ συστάσεις να μην πολυκυκλοφορείτε. δύο γονείς σε περπάτημα με ένα παιδί δεν έχω καταλάβει αν επιτρέπεται όπως επίσης αν βγει ζευγάρι, στέλνουν δύο μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz said:

Με τη βάφτιση τίποτα,   θα δούμε τότε αν θα ακυρωθει τελείως ή θα την κάνουμε μεταξύ μας γιατί ακόμα και να έχει περάσει το βουνό δεν θα το ρισκάρω με τόσο συνωστισμο. 

Γιατί δεν την μεταφέρεις για τέλος Αυγούστου ή αρχές Σεπτέμβρη? Γιατί Ιούνιο ακόμη και αν έχουν περάσει όλα, δεν θα έχεις προλάβει να ετοιμαστείτε. Κρίμα είναι.. Εκτός αν θα έκανες κάτι πολύ λιτό και μεταξύ σας, ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Σκέφτομαι ότι μπορεί να πουν "ας έπαιρνες ταξί" και να πρέπει να καθόμαστε να εξηγούμε ότι δεν έχει ταξί η περιοχή

 

Στην ενημέρωση τώρα το απόγευμα είπαν ότι ένας γονιός + 2 ανήλικα τέκνα = 1 άτομο. Οπότε 2 γονείς + 1 παιδί είναι εντάξει θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

πιο επικίνδυνο είναι το ταξί, απλώς λογικά θα κάνουν πολλές ερωτήσεις για το πού πάτε κ πόσο αναγκαίο είναι κ συστάσεις να μην πολυκυκλοφορείτε. δύο γονείς σε περπάτημα με ένα παιδί δεν έχω καταλάβει αν επιτρέπεται όπως επίσης αν βγει ζευγάρι, στέλνουν δύο μηνύματα;

Ναι αν βγείτε κ οι δυο θα στείλετε κ οι δυο. Φυσικα μπορείτε να βγείτε κ οι δυο σας με το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί δεν την μεταφέρεις για τέλος Αυγούστου ή αρχές Σεπτέμβρη? Γιατί Ιούνιο ακόμη και αν έχουν περάσει όλα, δεν θα έχεις προλάβει να ετοιμαστείτε. Κρίμα είναι.. Εκτός αν θα έκανες κάτι πολύ λιτό και μεταξύ σας, ούτως ή άλλως.

Ανοιχτό θα έκανα 200 άτομα στην εκκλησια έχουμε μεγάλα σόγια.  Όλα έτοιμα τα έχω έχω δώσει και προκαταβολή σε φωτο βίντεο και candy bar.  Μόνο μπομπονιερες και προσκλητηρια ενώ είχα βρει δεν το προχώρησα με πρόλαβαν οι εξελίξεις.  Δεν το βάζω αλλη ημερομηνία προς το παρόν γιατί δεν ξέρει κανείς ποτέ θα είναι ασφαλες για   πολυ κοσμο, αρα γιατι να ακυρωσω ημερομηνια. Το έχω αφήσει να δω πως θα εξελιχθεί και θα πορευτω, ίσως την κάνουμε εντελώς μεταξύ μας δηλαδή γονείς αδέρφια κουμπαρος 20 άτομα ίσως και οι πιο στενοι μέχρι 50 άτομα, ότι συνθηκες επιτρέπονται.  Απλα ισως προσαρμοστω σε απλές μπομπονιερες αν δεν προλαβουν να γίνουν αυτές που θελω. Ίσως και να αλλάξουμε εντελώς ημερομηνία θα δείξει.  Δεν βαριέσαι.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ που μένουμε, ξεκινάει ένας  χωματόδρομος που καταλήγει σε αδιέξοδο και κάτι βραχάκια που βγάζουν σε παραλία. Με εξαίρεση κάτι ψαράδες, όλον τον καιρό εδώ δεν βλέπεις ψυχή εκτός από όσους μένουν στη γειτονιά που μπορεί να βγουν για περπάτημα ή για την παραλία ή να κάνουν ποδήλατο τα παιδιά τους, κι αυτό σπάνια γιατί είναι σημείο που το πιάνει ο αέρας. Ε λοιπόν από σήμερα έχει περάσει κόσμος και κοσμάκης. Δεν πάνε για περπάτημα προς το λιμάνι που έχει μια υποτυπώδη κίνηση για τα βασικά, κι έρχονται σε εμάς! Να δω εμείς πού θα βγαίνουμε, αν αρχίσει να κυκλοφορεί εδώ κόσμος και με παιδάκια. Εκτός αν κάνω κανένα τηλεφώνημα στην αστυνομία, ότι στην περιοχή συνωστίζεται κόσμος, να κάνουν ελέγχους, να το μάθουν και να μην έρχονται!! :-D (πλάκα κάνω προφανώς, δεν θα έκανα κάτι τέτοιο. απλώς θα κάνω την κουτσομπόλα, θα κοιτάω ποιος περνάει από το τζάμι και ανάλογα με την κίνηση, θα βγαίνουμε)

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2020 at 7:42 ΜΜ, marakiz είπε:

ίναι θέμα με τα ψώνια, μπορεί να ακούγεται υπερβολή η αποστειρωση τους όμως τα  έχουν αγγίξει τόσα άτομα, μπορεί να έχουν φταρνιστει,  βηξει από πάνω τους, ποιος ξέρει! 

Από συνέντευξη Μόσιαλου:: 

Άλλες πρακτικές οδηγίες: βγάζουμε τα ρούχα στην είσοδο του σπιτιού, επίσης καθαρίζουμε με αντισηπτικό τα τρόφιμα ιδίως αν υπάρχει άτομο ευπαθούς ομάδας στην οικογένειά μας. Πάντως για να μην φοβηθούν οι πολίτες, είναι πολύ δύσκολο να μεταδοθεί ο ιός από τρόφιμα και σακούλες, γιατί στην περίπτωση αυτή θα είχαμε εκατομμύρια κρούσματα, διευκρίνισε. Πειραματικές μελέτες έχουν καταλήξει στο ότι ο ιός επιβιώνει στο χαρτόνι για μία ημέρα και στο πλαστικό για τρεις- τέσσερις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι επαρκής ποσότητα για να κολλήσουμε. Πηγή: www.lifo. gr

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είπαν ότι δεν στέκεται στα τρόφιμα. Στις συσκευασίες όμως? 

 

στις συσκευασιες στεκετε εvvοειτε γιαυτο εχουv δωσει οδηγια vα μηv περιεργαζοvται με τα χερια οι πελατες τις συσκευασιες αv δεv τις παρουv. Παvτως με τηv ελλειψη αvτισυπτικωv μαvτηλιωv κ γεvικα αvτισυπτικωv πως vα απολυμαvεις τα παvτα?? τα χαρτιvα πχ  χαλαvε προσπαθουμε οτι μπορουμε vα απολυμαvουμε κ ο θεος βοηθος . 

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου νομίζω ότι η κίνηση σήμερα ήταν περισσότερη. Όλοι όσοι άκουσα είχαν δηλώσεις ή SMS. Και πάλι ηλικιωμένοι άνθρωποι στην πλειοψηφία τους. Ουφ, γιατί δεν κάθονται σπίτια τους; Γιατί δεν βγαίνουν μια φορά τη βδομάδα για σούπερ μάρκετ κ ψώνια γενικά; 

Εμείς εμβόλιο ευτυχώς δεν είχαμε αυτόν τον καιρό κι ευτυχώς, γιατί δε μου αρέσει να αφήνουμε εκκρεμότητες. Όσο για τα ψώνια, τις τελευταίες μέρες άρχισα να καθαρίζω τις συσκευασίες αλλά αντισηπτικά δεν βρίσκω. Αλήθεια, εσείς τι προϊόντα χρησιμοποιείτε για αυτόν τον σκοπό; Το γνωστό απολυμαντικό έχω βδομάδες να το δω σε σούπερ μάρκετ.

 

Τα νέα μέτρα μου φαίνονται μια τρύπα στο νερό. Ένα χαρτί στο χέρι κι ατελείωτα σούρτα φέρτα κάποιων ασυνείδητων. Όσο για συναθροίσεις, νομίζω πια πως θα αρχίσω να καλώ τις αρχές όταν εντοπίζω τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου βρήκε την αναλογία χλωρίνης σε νερό. Την έχει βάλει σε ψεκαστικο μπουκάλι Αζαξ κ απλώνει όλα τα ψώνια στο μπαλκόνι σε ένα τραπεζάκι. Τα ψεκάζει όλα, τα αφήνει λίγο κ μετά τα πλένει κάτω από τη βρύση. 

Έχω πάντως τύψεις που πήγα χτες σούπερ. Δεν τηρουσαν οι πελάτες τις αποστάσεις μεταξύ τους. Φορούσα γάντια βέβαια κ πριν πιάσω το καρότσι το καθάρισα. Δεν μπήκα ασανσέρ. Είχα παρκάρει έξω . Δεν το περίμενα να σκέφτομαι το σούπερ κ να με πιάνει φόβος. Εντωμεταξύ έχω παρατηρήσει ότι όταν αγχώνομαι με πιάνει πονόλαιμος.

Εντωμεταξύ την γυναίκα για το σπίτι εννοείται την έχω κόψει αν κ πολύ την σκέφτομαι την κακόμοιρα. Το ξέρετε όμως ότι πολλοί συνεχίζουν να φέρνουν οικιακή βοηθό? Ξέρω περίπτωση γυναίκας που δουλεύει σε δύο σπίτια την ημέρα κ το βράδυ πηγαίνει σε ασθενή στο νοσοκομείο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...