Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Ναι το έχω καταλάβει ότι υπάρχει μια κοινή λογική στα μέτρα. που κ πάλι όμως δεν την κατανοώ. Δέχομαι το θέμα του ελέγχου μετά τα μεσάνυχτα κ το αλκοόλ κ τα πάρτι, όμως αυτά δεν απαγορεύονται κ δεν ελέγχονται αν γίνουν σε σπίτια, που είναι ακόμα χειρότερο. Ούτε οι επισκέψεις ούτε οι ιδιωτικές μαζώξεις απαγορεύονται, που κανεις δεν φοράει μάσκα. οπότε τα αλλά είναι κοροϊδία. Αν δεν θες να παίζει το παιδί σου με μάσκα στο πάρκο, το θα κανεις; play date σε σπίτι χωρίς μάσκα. Τι λογική έχει αυτό; αντί να διευκολύνεις κ να ενθαρρύνεις τον κόσμο να είναι έξω, όσο βοηθάει κ ο καιρός, τον σπρώχνεις να κλείνεται μέσα για έχει την ησυχία του.

Συμφωνώ απόλυτα. Δλδ απαγορεύεται να κάνεις μια βόλτα στο βουνό να πάρεις καθαρό αέρα χωρίς μάσκα αλλά μια χαρά να τρως σε εστιατόριο με τόσο κόσμο. Είναι τελείως αυθαίρετο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι το έχω καταλάβει ότι υπάρχει μια κοινή λογική στα μέτρα. που κ πάλι όμως δεν την κατανοώ. Δέχομαι το θέμα του ελέγχου μετά τα μεσάνυχτα κ το αλκοόλ κ τα πάρτι, όμως αυτά δεν απαγορεύονται κ δεν ελέγχονται αν γίνουν σε σπίτια, που είναι ακόμα χειρότερο. Ούτε οι επισκέψεις ούτε οι ιδιωτικές μαζώξεις απαγορεύονται, που κανεις δεν φοράει μάσκα. οπότε τα αλλά είναι κοροϊδία. Αν δεν θες να παίζει το παιδί σου με μάσκα στο πάρκο, το θα κανεις; play date σε σπίτι χωρίς μάσκα. Τι λογική έχει αυτό; αντί να διευκολύνεις κ να ενθαρρύνεις τον κόσμο να είναι έξω, όσο βοηθάει κ ο καιρός, τον σπρώχνεις να κλείνεται μέσα για έχει την ησυχία του.

απλως σε ενα σπιτι δεν θα μαζευτουν 40 ατομα θα μαζευτουν οι κολλητοι που μαζευονται παντα. αλλο να παιζεις με 20 παιδακια κ αλλο να δεις τον φιλο σου απο την γειτονια. επισης το βραδυ αυτοι που θα συναντηθουν θα ειναι οι πολυ στενοι  φιλοι που ετσι κ αλλιως θα ειχαν επαφες γιατι μετα της 12 θα πρεπει να κοιμηθουν κ εκει που θα συναντηθουν γιατι θα απαγορευετε η κυκλοφορια οποτε για να κοιμηθεις κ σε ενα αλλο σπιτι θα ειναι καποιος πολυ κοντινος που ετσι κ αλλιως θα τον εβλεπες ολη μερα σε στενη επαφη. θα περιοριστουν οι αγνωστοι μεταξυ αγνωστων κατα καποιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι το έχω καταλάβει ότι υπάρχει μια κοινή λογική στα μέτρα. που κ πάλι όμως δεν την κατανοώ. Δέχομαι το θέμα του ελέγχου μετά τα μεσάνυχτα κ το αλκοόλ κ τα πάρτι, όμως αυτά δεν απαγορεύονται κ δεν ελέγχονται αν γίνουν σε σπίτια, που είναι ακόμα χειρότερο. Ούτε οι επισκέψεις ούτε οι ιδιωτικές μαζώξεις απαγορεύονται, που κανεις δεν φοράει μάσκα. οπότε τα αλλά είναι κοροϊδία. Αν δεν θες να παίζει το παιδί σου με μάσκα στο πάρκο, το θα κανεις; play date σε σπίτι χωρίς μάσκα. Τι λογική έχει αυτό; αντί να διευκολύνεις κ να ενθαρρύνεις τον κόσμο να είναι έξω, όσο βοηθάει κ ο καιρός, τον σπρώχνεις να κλείνεται μέσα για έχει την ησυχία του.

Δεν χωράνε πολλοι στα σπίτια.δεν υπαρχουν απόλυτες λύσεις.τους βλέπεις.δεν μαζεύονται.Αν πουν απαγορευονται οι επισκέψεις θα θεωρηθεί σε αυτη τη φαση φασιστικό ,καταπεστικο κ δεν εχει κ νοημα γιατι δεν μπορει να γίνει έλεγχος.

Κ νομιζω δεν θα βοηθούσε κ στην ψυχολογία.

Ζώ κ  εγώ στον κόσμο μου.Ελεγα σημερα καπου οτι βλεπω να τηρεί τα μετρα ο κοσμος στην Αθήνα κ μου ειπαν οτι αν πάω κεντρο περα από τα καραμπινατα σημεία γίνεται ο κακός χαμός.

 

Just now, maripoz είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. Δλδ απαγορεύεται να κάνεις μια βόλτα στο βουνό να πάρεις καθαρό αέρα χωρίς μάσκα αλλά μια χαρά να τρως σε εστιατόριο με τόσο κόσμο. Είναι τελείως αυθαίρετο 

Ε δεν μπορείς να φας με τη μασκα.Κ αν κλεισουν την εστίαση,που θα βοηθούσε,θα είναι πολύ κακο για την οικονομία. 

Έχει το νόημα το να μην κουτουλησεις με τον άλλον περνώντας.Κ στην τουαλέτα στοβεξωτερικο το επιβάλουν.απο τακουνάκια μπορει να μεινει σπρέι κορονοιου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , little lamb είπε:

Σχετικά με το εμβόλιο της γρίπης, ρωτήσαμε την παιδίατρο και για εμάς και για τη μικρή και είπε ότι δεν υπάρχει οδηγία να το κάνουμε. Δεν ξέρω αν εννοούσε οτι δεν χρειάζεται ή οτι δεν δικαιούμαστε ενώ χρειάζεται, γιατί μίλησε με τον άντρα μου. Είπε ότι αυτή είναι η οδηγία τώρα και ότι αν σε ένα μήνα που θα πάμε έχει αλλάξει η οδηγία θα μας πει. Για τη μικρή ρώτησε κι αν πάει σχολείο, οπότε ίσως παίζει ρόλο. Όταν ρωτήσαμε γιατί πέρσι το κάναμε (εμείς, όχι η μικρή) είπε ότι πέρσι ήταν βρέφος, γι'αυτο. (Τώρα είναι 1μισι)

@little lamb θηλάζεις ακόμα έτσι δεν είναι; Αν ναι να ξέρεις ότι δικαιουσαι το εμβόλιο γιατί υπαγεσαι στις ευπαθείς ομάδες. Δεν έχει σημασία που το παιδί σου είναι άνω των έξι μηνών, από τη στιγμή που θηλάζεις πέφτει η άμυνα του οργανισμού σου. Έχω μιλήσει και με τη παιδίατρο και με παθολόγο, ο οποίος μου έγραψε το εμβόλιο, και μου είπαν ότι οπωσδήποτε πρέπει να το κάνω. Ακόμα δεν το έκανα, γιατί περιμένω να πάει τέλος του μήνα να το φέρει ο φαρμακοποιός μας. Μήπως να ρωτήσεις τον παθολόγο σου;

@Έσπερος αυτό που γίνεται με τις εκκλησίες είναι το λιγότερο. Η Θεσσαλονίκη που είχε μονοψήφια κρούσματα ξαφνικά έχει πάει στο επίπεδο τρία... Ξέρεις τι έγινε αρχές του μήνα; Διοργανώθηκαν πάρτι στο ΑΠΘ με 500-1000 άτομα. Ενώ, σύμφωνα με ρεπορτάζ του lifo, είχαν ενημερωθεί πολιτική προστασία και αστυνομία δεν έκανε τίποτα κανένας, δεν παρενέβη κανένας και μάλιστα οργανώθηκε και δεύτερο πάρτι. Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις. Αυτά πρέπει να μας εξοργίζουν

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει επισκέψεις κ συναντήσεις δεν μπορούν να απαγορεύσουν. Ούτε είναι απαραίτητο να κλείσουν την εστίαση, που αν τηρούνται μέτρα μπορεί να ειναι ασφαλής, ειδικά σε εξωτερικό χώρο. Απλώς αυτό το μάσκα έξω θα ωθήσει τον κόσμο σε άλλες λύσεις πιο επικίνδυνες. Ενώ θα έπρεπε να ενθαρρύνουν τον κόσμο να μένει έξω για την αναψυχή του, τον σπρώχνουν στο αντιθετο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ενταξει επισκέψεις κ συναντήσεις δεν μπορούν να απαγορεύσουν. Ούτε είναι απαραίτητο να κλείσουν την εστίαση, που αν τηρούνται μέτρα μπορεί να ειναι ασφαλής, ειδικά σε εξωτερικό χώρο. Απλώς αυτό το μάσκα έξω θα ωθήσει τον κόσμο σε άλλες λύσεις πιο επικίνδυνες. Ενώ θα έπρεπε να ενθαρρύνουν τον κόσμο να μένει έξω για την αναψυχή του, τον σπρώχνουν στο αντιθετο. 

Η αληθεια ειναι παντως οτι κ σε χώρες του εξωτερικού που έχουν επιβάλει μασκα παντου πχ βελγιο από τον Αύγουστο βελτίωση δεν ειδα.Οποτε έχεις κ το δίκιο σου.

Δηλ αν βγω για άθληση θα φοραω μασκα?

Just now, Annitamik είπε:

@little lamb θηλάζεις ακόμα έτσι δεν είναι; Αν ναι να ξέρεις ότι δικαιουσαι το εμβόλιο γιατί υπαγεσαι στις ευπαθείς ομάδες. Δεν έχει σημασία που το παιδί σου είναι άνω των έξι μηνών, από τη στιγμή που θηλάζεις πέφτει η άμυνα του οργανισμού σου. Έχω μιλήσει και με τη παιδίατρο και με παθολόγο, ο οποίος μου έγραψε το εμβόλιο, και μου είπαν ότι οπωσδήποτε πρέπει να το κάνω. Ακόμα δεν το έκανα, γιατί περιμένω να πάει τέλος του μήνα να το φέρει ο φαρμακοποιός μας. Μήπως να ρωτήσεις τον παθολόγο σου;

@Έσπερος αυτό που γίνεται με τις εκκλησίες είναι το λιγότερο. Η Θεσσαλονίκη που είχε μονοψήφια κρούσματα ξαφνικά έχει πάει στο επίπεδο τρία... Ξέρεις τι έγινε αρχές του μήνα; Διοργανώθηκαν πάρτι στο ΑΠΘ με 500-1000 άτομα. Ενώ, σύμφωνα με ρεπορτάζ του lifo, είχαν ενημερωθεί πολιτική προστασία και αστυνομία δεν έκανε τίποτα κανένας, δεν παρενέβη κανένας και μάλιστα οργανώθηκε και δεύτερο πάρτι. Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις. Αυτά πρέπει να μας εξοργίζουν

Σοβαρά?για να μην έχουν αντιδράσεις κ γίνουν επεισόδια?.Και στην Αθήνα εγινε πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Παντου στην Ευρώπη παντως τα ίδια μετρα εβαλαν.Οσο για τις εκκλησίες αυμφωνω απόλυτα μαζί σου...τα χουμε πει πολλές φορές τα περί εκκλησίας.δυστυχως.

Οχι παντού :) κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου @Έσπερος

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν χωράνε πολλοι στα σπίτια.δεν υπαρχουν απόλυτες λύσεις.τους βλέπεις.δεν μαζεύονται.Αν πουν απαγορευονται οι επισκέψεις θα θεωρηθεί σε αυτη τη φαση φασιστικό ,καταπεστικο κ δεν εχει κ νοημα γιατι δεν μπορει να γίνει έλεγχος.

Κ νομιζω δεν θα βοηθούσε κ στην ψυχολογία.

Ζώ κ  εγώ στον κόσμο μου.Ελεγα σημερα καπου οτι βλεπω να τηρεί τα μετρα ο κοσμος στην Αθήνα κ μου ειπαν οτι αν πάω κεντρο περα από τα καραμπινατα σημεία γίνεται ο κακός χαμός.

 

Ε δεν μπορείς να φας με τη μασκα.Κ αν κλεισουν την εστίαση,που θα βοηθούσε,θα είναι πολύ κακο για την οικονομία. 

Έχει το νόημα το να μην κουτουλησεις με τον άλλον περνώντας.Κ στην τουαλέτα στοβεξωτερικο το επιβάλουν.απο τακουνάκια μπορει να μεινει σπρέι κορονοιου 

γενικα δεν κουτουλας με τον άλλον περνωντας αλλα ακομα και στην απιθανη τετοια περιπτωση δεν θα κολλουσες εκτος αν φταρνιζοταν πανω σου - σεναριο μη ρεαλιστικο. ο κορονοιιος θελει υψηλο ιικο φορτικο για να μεταδοθει, δεν κολλαει τόσο ευκολα όσο νομίζεις, εχουν βγει πολλες ερευνες περι αυτου τελευταια που μπορεις να βρεις ευκολα.

ε τωρα ομως λες για ψυχολογία και δεν σκεφτεσαι οτι μια βολτα να παρεις αέρα σε μη συνωστισμενο δρομο/εξοχη ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να κανεις, να αναπνευσεις οξυγονο που λεμε και αυτο απαγορευεται εντελως αυθαιρετα. αν το μετρο ηταν για περιοχες με συνωστισμο ή το κεντρο της πολης θα ηταν αλλιως. εδω στη κορφη της παρνηθας να σε πετυχει αστυνομικος χωρις μασκα τρως κληση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Οχι παντού :) κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου @Έσπερος

Ναι.οχι παντου.εννοω όπου επέβαλαν τετοιου είδους μετρα.λαθος διατύπωση.

Κ στο βελγιο παντως που εχει χιλιαδες κρουσματα,εκαναν άρση της απόφασης για τη μασκα σε εξωτερικούς χώρους αρχες του μηνα,κ εδωσαν οδηγια να την φιρουν όπου υπάρχει κοσμος.Δεν έπιασε ομως το νετρο 

Just now, maripoz είπε:

γενικα δεν κουτουλας με τον άλλον περνωντας αλλα ακομα και στην απιθανη τετοια περιπτωση δεν θα κολλουσες εκτος αν φταρνιζοταν πανω σου - σεναριο μη ρεαλιστικο. ο κορονοιιος θελει υψηλο ιικο φορτικο για να μεταδοθει, δεν κολλαει τόσο ευκολα όσο νομίζεις, εχουν βγει πολλες ερευνες περι αυτου τελευταια που μπορεις να βρεις ευκολα.

ε τωρα ομως λες για ψυχολογία και δεν σκεφτεσαι οτι μια βολτα να παρεις αέρα σε μη συνωστισμενο δρομο/εξοχη ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να κανεις, να αναπνευσεις οξυγονο που λεμε και αυτο απαγορευεται εντελως αυθαιρετα. αν το μετρο ηταν για περιοχες με συνωστισμο ή το κεντρο της πολης θα ηταν αλλιως. εδω στη κορφη της παρνηθας να σε πετυχει αστυνομικος χωρις μασκα τρως κληση

Δίκιο εχεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Σοβαρά?για να μην έχουν αντιδράσεις κ γίνουν επεισόδια?.Και στην Αθήνα εγινε πορεία.

Δε ξέρω για ποιο λόγο δεν παρενέβησαν. Είδα σήμερα το σχετικό ρεπορτάζ. Αν αρχίσω να κάνω υποθέσεις , θα γίνω συνωμοσιολογος. Δε θεωρώ όμως ότι η εστίαση ή τα καφέ ή ότι περπατάς στη φυση ή ότι να πας εκκλησία ( ακόμα και αυτό ναι, έστω κι αν δεν έχω δει παπά με μάσκα ουδέποτε)μπορούν να συμβάλλουν στη μετάδοση του ιού με τέτοιο τρόπο, όσο αυτά τα πάρτι , συγκεντρώσεις πορείες στα μεγάλα αστικά κέντρα. Αυτό το εξοργιστικο, να μην κάνει κανείς τιποτα.Εξαιτίας αυτών τώρα τρέχουμε και δε φτάνουμε. Σαν να θέλουν να κολλήσουμε επίτηδες, έλεος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν διαφωνώ με.τη χρήση μάσκας παντού γιατί είναι ο μόνος τρόπος να επιβληθεί σαν κανόνας. Υπάρχουν πολλοί που πρέπει να φορούν κ δεν φορούν, οπότε το επιβάλει οριζόντια και τέλος..

 

Για καφέ και εστιατόρια με τη λογική ότι μπορεί να βγάζεις στο τραπέζι όπως είπαν συμφωνώ ότι θα είναι κακό για το χειμώνα, αν αρχίζει να συνωστίζονται πολύς κόσμος κι εκεί όμως κάτι άλλο θα σκεφτούν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

θηλάζεις ακόμα έτσι δεν είναι; Αν ναι να ξέρεις ότι δικαιουσαι το εμβόλιο γιατί υπαγεσαι στις ευπαθείς ομάδες. Δεν έχει σημασία που το παιδί σου είναι άνω των έξι μηνών, από τη στιγμή που θηλάζεις πέφτει η άμυνα του οργανισμού σου. Έχω μιλήσει και με τη παιδίατρο και με παθολόγο, ο οποίος μου έγραψε το εμβόλιο, και μου είπαν ότι οπωσδήποτε πρέπει να το κάνω. Ακόμα δεν το έκανα, γιατί περιμένω να πάει τέλος του μήνα να το φέρει ο φαρμακοποιός μας. Μήπως να ρωτήσεις τον παθολόγο σου;

Θα μου το είχε πει λογικά η παιδίατρος  αν χρειαζόταν γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού.

 

Περί μέτρων:

 

Οι συναθροίσεις σε σπίτια πριν λίγο καιρό επιτρέπονταν μόνο μέχρι 9 άτομα, δεν ισχύει πια;

Εγώ δεν καταλαβαίνω το μέχρι 4 άτομα σε τραπέζι. Κάνει μπαμ ότι γίνεται καθαρά για τα μαγαζιά, γιατί αν αυτοί οι 4 είναι από 4 διαφορετικές οικογένειες μια χαρά διασπείρεται ο ιός.

Επίσης αναρωτήθηκα αν στο αυτοκίνητο πρέπει να φοράμε μάσκα.

Τέλος, πώς βρίσκουμε αν η περιοχή μας είναι στα επίπεδα 3 και 4;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Θα μου το είχε πει λογικά η παιδίατρος  αν χρειαζόταν γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού.

 

Περί μέτρων:

 

Οι συναθροίσεις σε σπίτια πριν λίγο καιρό επιτρέπονταν μόνο μέχρι 9 άτομα, δεν ισχύει πια;

Εγώ δεν καταλαβαίνω το μέχρι 4 άτομα σε τραπέζι. Κάνει μπαμ ότι γίνεται καθαρά για τα μαγαζιά, γιατί αν αυτοί οι 4 είναι από 4 διαφορετικές οικογένειες μια χαρά διασπείρεται ο ιός.

Επίσης αναρωτήθηκα αν στο αυτοκίνητο πρέπει να φοράμε μάσκα.

Τέλος, πώς βρίσκουμε αν η περιοχή μας είναι στα επίπεδα 3 και 4;

Υπάρχει μια εφαρμογή που δεν ξερω αν μπήκαν σε λειτουργία.

Να σου πω και για τα τραπέζια γιατι ήθελα να κλείσω στο περιβολι στη βαρη και στο Λακαγκινι.Κ στα δυο εστιατόρια μου ειπαν οτι θα χωρίσουμε οι δυο οικογενειες γιατι κανουν συνεχώς ελέγχους κ ζητάνε ταυτότητες.Μας ζητήσανε στο πρώτο.

Οι αστυνομικοί ομως δεν φορουσαν μασκα όπως κ δεν φορανε πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Θα μου το είχε πει λογικά η παιδίατρος  αν χρειαζόταν γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού.

 

Περί μέτρων:

 

Οι συναθροίσεις σε σπίτια πριν λίγο καιρό επιτρέπονταν μόνο μέχρι 9 άτομα, δεν ισχύει πια;

Εγώ δεν καταλαβαίνω το μέχρι 4 άτομα σε τραπέζι. Κάνει μπαμ ότι γίνεται καθαρά για τα μαγαζιά, γιατί αν αυτοί οι 4 είναι από 4 διαφορετικές οικογένειες μια χαρά διασπείρεται ο ιός.

Επίσης αναρωτήθηκα αν στο αυτοκίνητο πρέπει να φοράμε μάσκα.

Τέλος, πώς βρίσκουμε αν η περιοχή μας είναι στα επίπεδα 3 και 4;

Το θέμα είναι ποιος μπορεί να ελέγξει πόσους έχεις στο σπίτι σου? Δεύτερον αν μια οικογένεια είναι εξαμελης πχ επιτρέπεται να καλέσει αλλα τρία άτομα ενώ αν μια άλλη είναι διμελης επιτρέπεται αλλα επτά? Στο αυτοκίνητο γιατί να φοράς μάσκα? Φοράς και στο σπίτι?

Just now, μαγιοπουλας said:

Υπάρχει μια εφαρμογή που δεν ξερω αν μπήκαν σε λειτουργία.

Να σου πω και για τα τραπέζια γιατι ήθελα να κλείσω στο περιβολι στη βαρη και στο Λακαγκινι.Κ στα δυο εστιατόρια μου ειπαν οτι θα χωρίσουμε οι δυο οικογενειες γιατι κανουν συνεχώς ελέγχους κ ζητάνε ταυτότητες.Μας ζητήσανε στο πρώτο.

Οι αστυνομικοί ομως δεν φορουσαν μασκα όπως κ δεν φορανε πουθενα.

Δεν το κατάλαβα, δλδ επιτρέπονται μέλη μιας οικογένειας σε κάθε τραπέζι? Δεν ξέρω ποιος είναι ο κανονισμός γιαυτό ρωτάω 

Just now, maripoz said:

Το θέμα είναι ποιος μπορεί να ελέγξει πόσους έχεις στο σπίτι σου? Δεύτερον αν μια οικογένεια είναι εξαμελης πχ επιτρέπεται να καλέσει αλλα τρία άτομα ενώ αν μια άλλη είναι διμελης επιτρέπεται αλλα επτά? Στο αυτοκίνητο γιατί να φοράς μάσκα? Φοράς και στο σπίτι?

Δεν το κατάλαβα, δλδ επιτρέπονται μέλη μιας οικογένειας σε κάθε τραπέζι? Δεν ξέρω ποιος είναι ο κανονισμός γιαυτό ρωτάω 

Επίσης οι ταυτότητες πού διευκολύνουν? Αν έχεις το ίδιο επίθετο με τον άντρα σου πχ? Αφού πλέον δεν γίνεται αυτό με τα επίθετα δεν παίρνει η σύζυγος το επίθετο τπτ συζυγου

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Θα μου το είχε πει λογικά η παιδίατρος  αν χρειαζόταν γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού.

 

Δε ξέρω τι γίνεται,

πάντως εμένα μου είπαν ότι ως θηλάζουσα είμαι ευπαθής ομάδα λόγω του ότι πέφτει η άμυνα του οργανισμού. Ας ρωτήσει η κάθε κοπέλα που θηλάζει τον γιατρό της κι ας τη συμβουλέψει ανάλογα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να σου πω και για τα τραπέζια γιατι ήθελα να κλείσω στο περιβολι στη βαρη και στο Λακαγκινι.Κ στα δυο εστιατόρια μου ειπαν οτι θα χωρίσουμε οι δυο οικογενειες γιατι κανουν συνεχώς ελέγχους κ ζητάνε ταυτότητες.Μας ζητήσανε στο πρώτο.

 

Χωρίζουν τις δύο οικογένειες επειδή ξεπερνάνε τους 4. Εγώ λέω αν είναι 4 άτομα από διαφορετικές 4 οικογένειες, ένας από την καθεμιά δηλαδή. Δεν απαγορεύεται, αλλά είναι ψιλοπαραλογο. Θα μου πεις, και πώς να γίνει; Δεν ξέρω, ίσως να εξέταζαν βαθμό συγγένειας και όχι αν είναι 4 ή 5.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Χωρίζουν τις δύο οικογένειες επειδή ξεπερνάνε τους 4. Εγώ λέω αν είναι 4 άτομα από διαφορετικές 4 οικογένειες, ένας από την καθεμιά δηλαδή. Δεν απαγορεύεται, αλλά είναι ψιλοπαραλογο. Θα μου πεις, και πώς να γίνει; Δεν ξέρω, ίσως να εξέταζαν βαθμό συγγένειας και όχι αν είναι 4 ή 5.

Μα αφού επιτρέπονται συναθροισεις 9 ατόμων γιατί είναι παράλογο να επιτρέπονται 4?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το θέμα είναι ποιος μπορεί να ελέγξει πόσους έχεις στο σπίτι σου? Δεύτερον αν μια οικογένεια είναι εξαμελης πχ επιτρέπεται να καλέσει αλλα τρία άτομα ενώ αν μια άλλη είναι διμελης επιτρέπεται αλλα επτά? Στο αυτοκίνητο γιατί να φοράς μάσκα? Φοράς και στο σπίτι?

 

Δεν είπα ότι συμφωνώ με το μέτρο για τους 9 στις συναθροίσεις. Αλλά το αναφέρω επειδή γράφτηκε παραπάνω ότι δεν υπάρχουν μέτρα για τις συναντήσεις σε σπίτια. Τι άλλο μέτρο μπορεί να παρθεί πέρα από αυτό που ουσιαστικά είναι μια σύσταση; Να μπουκαρουν στα σπίτια να ελέγχουν; Φαντάζομαι αν σε καταγγείλει γείτονας κάποια ποινή θα έχεις. Αλλά οι 9 είναι πολλοί γιατί μπορεί να είναι και από 9 διαφορετικές οικογένειες, χαμός! Φαντάζομαι τώρα που αυξήθηκαν τα κρούσματα θα μειώσουν και τον αριθμό που επιτρέπεται.

 

Για το αυτοκίνητο δεν λέω ότι πρέπει να φοράμε, προφανώς και δεν φοράμε στο σπίτι, απλά ρωτάω τι ισχύει τυπικά μην είμαστε ανέμελοι κ μας έρθει κάνα πρόστιμο.

 

 

Just now, maripoz είπε:

Μα αφού επιτρέπονται συναθροισεις 9 ατόμων γιατί είναι παράλογο να επιτρέπονται 4?

 

Ταυτόχρονα το γράφαμε, και το 9 παράλογο είναι επίσης! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Δεν είπα ότι συμφωνώ με το μέτρο για τους 9 στις συναθροίσεις. Αλλά το αναφέρω επειδή γράφτηκε παραπάνω ότι δεν υπάρχουν μέτρα για τις συναντήσεις σε σπίτια. Τι άλλο μέτρο μπορεί να παρθεί πέρα από αυτό που ουσιαστικά είναι μια σύσταση; Να μπουκαρουν στα σπίτια να ελέγχουν; Φαντάζομαι αν σε καταγγείλει γείτονας κάποια ποινή θα έχεις. Αλλά οι 9 είναι πολλοί γιατί μπορεί να είναι και από 9 διαφορετικές οικογένειες, χαμός! Φαντάζομαι τώρα που αυξήθηκαν τα κρούσματα θα μειώσουν και τον αριθμό που επιτρέπεται.

 

Για το αυτοκίνητο δεν λέω ότι πρέπει να φοράμε, προφανώς και δεν φοράμε στο σπίτι, απλά ρωτάω τι ισχύει τυπικά μην είμαστε ανέμελοι κ μας έρθει κάνα πρόστιμο.

Και να σε καταγγειλει γείτονας πάντως χρειάζεται εντολή εισαγγελέα για να μπει η αστυνομία σπίτι σου. Αλλά και ο γείτονας πού να το ξέρει πόσους έχεις? Δύσκολο, δλδ σπάνιο να δουλέψει έτσι. Θέλω να πω πως με την αυστηροτητα για τις μάσκες έξω, οι φοιτητές ή οι έφηβοι που θα συναντιοντουσαν στην πλατεία ξέρω γω τώρα θα πάνε να κλειστούνε σε καμια φοιτητική γκαρσονιέρα. Πολύ πιο επικίνδυνο δηλαδή. Γιατί να μονασουν αποκλείεται. Γιαυτό, μεταξύ άλλων, το μέτρο είναι λάθος κατά την γνώμη μου 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Χωρίζουν τις δύο οικογένειες επειδή ξεπερνάνε τους 4. Εγώ λέω αν είναι 4 άτομα από διαφορετικές 4 οικογένειες, ένας από την καθεμιά δηλαδή. Δεν απαγορεύεται, αλλά είναι ψιλοπαραλογο. Θα μου πεις, και πώς να γίνει; Δεν ξέρω, ίσως να εξέταζαν βαθμό συγγένειας και όχι αν είναι 4 ή 5.

Κοίτα να δεις.ισως να βασίζονται στη λογική του Βελγίου που επιτρέπουν να συναναστρεφεσαι 4 διαφορετικά άτομα εκτός πικογενειας ανάψει ημέρες για να κρατησουν κλειστές κυψέλες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Και να σε καταγγειλει γείτονας πάντως χρειάζεται εντολή εισαγγελέα για να μπει η αστυνομία σπίτι σου. Αλλά και ο γείτονας πού να το ξέρει πόσους έχεις? Δύσκολο, δλδ σπάνιο να δουλέψει έτσι. Θέλω να πω πως με την αυστηροτητα για τις μάσκες έξω, οι φοιτητές ή οι έφηβοι που θα συναντιοντουσαν στην πλατεία ξέρω γω τώρα θα πάνε να κλειστούνε σε καμια φοιτητική γκαρσονιέρα. Πολύ πιο επικίνδυνο δηλαδή. Γιατί να μονασουν αποκλείεται. Γιαυτό, μεταξύ άλλων, το μέτρο είναι λάθος κατά την γνώμη μου 

Δεν είναι μόνο οι νέοι επίφοβοι.

η μητέρα μ πχ που ως άνω των 65 κανονικά έπρεπε να ακολουθεί τη σύσταση να μην έχει πολλές συναναστροφές, γθα να δει φίλες μέχρι τώρα πήγαινε για καφέ ή περπάτημα. Τώρα αποφάσισε ότι οι καφετέριες είναι εστίες μόλυνσης κ είναι πιο ασφαλές να πηγαίνει σε σπίτια επειδή εμπιστεύεται ότι οι φίλες της καθαρίζουν. Άτομο με διδακτορικό, επιδεικνύει τετοια κραυγαλέα άγνοια για του πώς μολύνεσαι. κ αν σκεφτείς κ ότι οι περισσότεροι φοβούνται μην κολλήσουν από αγνώστους κ όχι από γνωστούς.... δεν πρόκειται να υπάρξει μείωση των κρουσμάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

. Τώρα αποφάσισε ότι οι καφετέριες είναι εστίες μόλυνσης κ είναι πιο ασφαλές να πηγαίνει σε σπίτια επειδή εμπιστεύεται ότι οι φίλες της καθαρίζουν. Άτομο με διδακτορικό, επιδεικνύει τετοια κραυγαλέα άγνοια για του πώς μολύνεσαι. κ αν σκεφτείς κ ότι οι περισσότεροι φοβούνται μην κολλήσουν από αγνώστους κ όχι από γνωστούς.... δεν πρόκειται να υπάρξει μείωση των κρουσμάτων. 

Συμφωνώ σε αυτό που λες όμως θεωρώ πως η σκέψη της μαμάς σου βασίζονταν πως στο σπίτι των φιλων της θα ήταν η ίδια και οι φίλες της ενώ στην καφετέρια θα ήταν +50-60-70 άτομα, επίσης ποιος ξέρει πόσα άτομα θα είχαν περάσει από το τραπέζι. Καταλαβαίνω την σκέψη σου όμως πιο ασφαλές είναι αυτό που επιλέγει να κάνει, όχι απόλυτα γιατί το απόλυτα ασφαλές θα ήταν ο εγκλεισμός, αλλά έχει μία λογική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κοίτα να δεις.ισως να βασίζονται στη λογική του Βελγίου που επιτρέπουν να συναναστρεφεσαι 4 διαφορετικά άτομα εκτός πικογενειας ανάψει ημέρες για να κρατησουν κλειστές κυψέλες.

 

Αυτό όμως είναι για να βλέπεις σταθερά τους ίδιους τέσσερις, όχι τέσσερις διαφορετικούς κάθε φορά που πας για καφέ.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι μόνο οι νέοι επίφοβοι.

η μητέρα μ πχ που ως άνω των 65 κανονικά έπρεπε να ακολουθεί τη σύσταση να μην έχει πολλές συναναστροφές, γθα να δει φίλες μέχρι τώρα πήγαινε για καφέ ή περπάτημα. Τώρα αποφάσισε ότι οι καφετέριες είναι εστίες μόλυνσης κ είναι πιο ασφαλές να πηγαίνει σε σπίτια επειδή εμπιστεύεται ότι οι φίλες της καθαρίζουν. Άτομο με διδακτορικό, επιδεικνύει τετοια κραυγαλέα άγνοια για του πώς μολύνεσαι. κ αν σκεφτείς κ ότι οι περισσότεροι φοβούνται μην κολλήσουν από αγνώστους κ όχι από γνωστούς.... δεν πρόκειται να υπάρξει μείωση των κρουσμάτων. 

 

Κι εγώ θεωρώ πιο ασφαλές ένα σπίτι παρά μια καφετέρια. Όχι από άποψη καθαριότητας, απλά στο σπίτι θα είσαι με λίγους ενώ στην καφετέρια με δεκάδες. Κι εμείς που είδαμε 2-3 φορές φίλους τον προηγούμενο μήνα σε σπίτι τους είδαμε. Τώρα που αυξήθηκαν τα κρούσματα έχουμε πει ότι δεν θα δούμε άλλους γενικώς για ένα διάστημα (γι'αυτο κανονίσαμε και τους είδαμε τώρα πριν αυξηθούν).

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Με όλο τον σεβασμό αλλά πρέπει να απενεργοποιήσεις τον κορέκτορα :D

Ναι μωρέ.γραφω γρήγορα κ γράφω αρλούμπες.ελα ομως που δεν απενεργοποιειται.κατι κολλαει :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...