Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Από την μάσκα ναι μπορεί να αρρωστησουμε ειδικά με την υγασματινη αν δεν γίνεται αυστηρή τήρηση των κανόνων χρήσης της

κ αν ολοι οι αλλοι δεν φορανε κ δεν προσεχουν να προσθεσω . 

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί ήμασταν σε εξωτερικό χώρο, η ταβέρνα ήταν άδεια σχεδον κ οι άνθρωποι εκεί ήταν πολύ σχολαστικοι. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να αναρωτθεμαι. Έχω φοβηθεί, όχι για το τι έχω τώρα, αλλά για το πώς κολλάς έτσι εύκολα- κ εγω γενικα δεν αρρωσταίνω, δεν είναι ότι έχω κάποια ευαισθησία. μόνο σε γρίπη έχω κάνει υψηλό πυρετό, αλλιώς κάνω δέκατα κ συνάχι κ σε 2 μέρες περναει. κ με πιάνει κ το παράπονο, είμαστε 300 άτομα σχολείο κ εμείς είμαστε από τους πιο προσεκτικούς κ έχουμε πιεστεί πολύ. πολύ άδικο να κολλήσουμε εμείς κ να κλειστούμε σπίτι τόσες μέρες μέχρι να βγει το τεστ κ οι άλλοι που δεν προσέχουν  κ πηγαίνουν εκεί που έχει κόσμο κ ταξιδεύουν, να μην κολλάνε. όχι τίποτα άλλο, θα γυρίσουμε σχολείο κ θα μας πουν ότι να, οι μάσκες δεν προστατεύουν κ μπορεί κ να αρρωστήσατε από τη μάσκα!!!! αυτό κ αν με εκνευρίζει περισσότερο από όλα!!!

οι προσεχτικοι κολλανε απτους απροσεχτους δεν σημαινει οτι οι απροσεχτοι δεν κολλανε απλα μπορει κ να μην το λενε κ να μην δινουν σημασια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος said:

Γιατί ήμασταν σε εξωτερικό χώρο, η ταβέρνα ήταν άδεια σχεδον κ οι άνθρωποι εκεί ήταν πολύ σχολαστικοι. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να αναρωτθεμαι. Έχω φοβηθεί, όχι για το τι έχω τώρα, αλλά για το πώς κολλάς έτσι εύκολα- κ εγω γενικα δεν αρρωσταίνω, δεν είναι ότι έχω κάποια ευαισθησία. μόνο σε γρίπη έχω κάνει υψηλό πυρετό, αλλιώς κάνω δέκατα κ συνάχι κ σε 2 μέρες περναει. κ με πιάνει κ το παράπονο, είμαστε 300 άτομα σχολείο κ εμείς είμαστε από τους πιο προσεκτικούς κ έχουμε πιεστεί πολύ. πολύ άδικο να κολλήσουμε εμείς κ να κλειστούμε σπίτι τόσες μέρες μέχρι να βγει το τεστ κ οι άλλοι που δεν προσέχουν  κ πηγαίνουν εκεί που έχει κόσμο κ ταξιδεύουν, να μην κολλάνε. όχι τίποτα άλλο, θα γυρίσουμε σχολείο κ θα μας πουν ότι να, οι μάσκες δεν προστατεύουν κ μπορεί κ να αρρωστήσατε από τη μάσκα!!!! αυτό κ αν με εκνευρίζει περισσότερο από όλα!!!

 

Ε τώρα εντάξει, τι σημαίνει άδικο....κάποια στιγμή, ό,τι κι αν είναι, θα κολλούσες. Το να κλειστείς στο σπίτι δεν ειναι "τιμωρία" για όποιον δεν πρόσεχε, είναι προστατευτικό μέσο για την κοινωνία, απ'όποιον άτυχο κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νιώθω τελείως διαφορετικά απ ο,τι όταν έχω κρυολόγημα. γενικα κάνω συνάχι, λίγο λαιμό κ δέκατα κ σε 2-3 μέρες είμαι οκ. τόσο πυρετό κ καταβολή έχω πάθει μόνο σε εποχή γρίπης που μάλλον ήταν αυτό κ όχι κρύωμα. γι αυτό θορυβήθηκα. αν είχα τα κλασικά μου συμπτώματα, σίγουρα δεν θα μου έκαναν τεστ εκτός αν έλεγα ψεύδη συμπτώματα. οπότε θα έπρεπε να πάρει κάποιος γιατρός την ευθύνη να γράψει ότι είχα μια απλή ίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Γιατί ήμασταν σε εξωτερικό χώρο, η ταβέρνα ήταν άδεια σχεδον κ οι άνθρωποι εκεί ήταν πολύ σχολαστικοι. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να αναρωτθεμαι. Έχω φοβηθεί, όχι για το τι έχω τώρα, αλλά για το πώς κολλάς έτσι εύκολα- κ εγω γενικα δεν αρρωσταίνω, δεν είναι ότι έχω κάποια ευαισθησία. μόνο σε γρίπη έχω κάνει υψηλό πυρετό, αλλιώς κάνω δέκατα κ συνάχι κ σε 2 μέρες περναει. κ με πιάνει κ το παράπονο, είμαστε 300 άτομα σχολείο κ εμείς είμαστε από τους πιο προσεκτικούς κ έχουμε πιεστεί πολύ. πολύ άδικο να κολλήσουμε εμείς κ να κλειστούμε σπίτι τόσες μέρες μέχρι να βγει το τεστ κ οι άλλοι που δεν προσέχουν  κ πηγαίνουν εκεί που έχει κόσμο κ ταξιδεύουν, να μην κολλάνε. όχι τίποτα άλλο, θα γυρίσουμε σχολείο κ θα μας πουν ότι να, οι μάσκες δεν προστατεύουν κ μπορεί κ να αρρωστήσατε από τη μάσκα!!!! αυτό κ αν με εκνευρίζει περισσότερο από όλα!!!

Βρε κορίτσι, σε έχει πιάσει παραλήρημα τώρα. Η εικόνα που είχες, ήταν ότι αυτοί που κολλάνε είναι οι απρόσεχτοι? No wonder γιατί υπάρχει τάση στιγματισμού των νοσούντων από τον κορονοιό και μετά. Στην εταιρία του άντρα μου, η υπάλληλος  που είχε βρεθεί θετική, μου είπε ο άντρας μου οτι ήταν η πιο προσεχτική απ'όλους. Η μαμά μου σε πληροφορώ πέρσι είχε πάθει γαστρεντερίτιδα ενώ ήταν βδομάδες στο νησί και δεν είχε δει άνθρωπο. Και σούπερ μάρκετ είχε πάει μια βδομάδα πριν. Δεν κάθεται κανείς σπίτι του με λίγο πονόλαιμο ή  λίγο συνάχι. Μην σε πιάνει πανικός. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Βρε κορίτσι, σε έχει πιάσει παραλήρημα τώρα. Η εικόνα που είχες, ήταν ότι αυτοί που κολλάνε είναι οι απρόσεχτοι? No wonder γιατί υπάρχει τάση στιγματισμού των νοσούντων από τον κορονοιό και μετά. Στην εταιρία του άντρα μου, η υπάλληλος  που είχε βρεθεί θετική, μου είπε ο άντρας μου οτι ήταν η πιο προσεχτική απ'όλους. Η μαμά μου σε πληροφορώ πέρσι είχε πάθει γαστρεντερίτιδα ενώ ήταν βδομάδες στο νησί και δεν είχε δει άνθρωπο. Και σούπερ μάρκετ είχε πάει μια βδομάδα πριν. Δεν κάθεται κανείς σπίτι του με λίγο πονόλαιμο ή  λίγο συνάχι. Μην σε πιάνει πανικός. 

Ε δεν είπα ότι οποίος κολλαει φταίει, αλλά ρε συ με πιάνει το παράπονο. Τόση προσοχή κ τόση σχολαστικότητα, κ άλλοι φοράνε μέρες την ίδια μάσκα, κ κολλάω ίωση εγω; ε δεν είναι άδικο; και δεν με νοιάζει για τώρα. με ανησυχεί πολύ για την περίπτωση που εμφανιστεί κρουσμα στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ε δεν είπα ότι οποίος κολλαει φταίει, αλλά ρε συ με πιάνει το παράπονο. Τόση προσοχή κ τόση σχολαστικότητα, κ άλλοι φοράνε μέρες την ίδια μάσκα, κ κολλάω ίωση εγω; ε δεν είναι άδικο; και δεν με νοιάζει για τώρα. με ανησυχεί πολύ για την περίπτωση που εμφανιστεί κρουσμα στο σχολείο. 

Σίγουρα δεν είσαι η μόνη στο νησί που έχει κολλήσει ίωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω νιώθω τελείως διαφορετικά απ ο,τι όταν έχω κρυολόγημα. γενικα κάνω συνάχι, λίγο λαιμό κ δέκατα κ σε 2-3 μέρες είμαι οκ. τόσο πυρετό κ καταβολή έχω πάθει μόνο σε εποχή γρίπης που μάλλον ήταν αυτό κ όχι κρύωμα. γι αυτό θορυβήθηκα. αν είχα τα κλασικά μου συμπτώματα, σίγουρα δεν θα μου έκαναν τεστ εκτός αν έλεγα ψεύδη συμπτώματα. οπότε θα έπρεπε να πάρει κάποιος γιατρός την ευθύνη να γράψει ότι είχα μια απλή ίωση. 

Κανε τεστ να ξερεις λοιπον.πουθενα δεν το κανουν επι πληρωμή εκει?

Τον μικρο δεν τον κρατάει κοπελα?αυτή δεν κυκλοφορεί στο σπιτι?δεν πιανει αντικείμενα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κανε τεστ να ξερεις λοιπον.πουθενα δεν το κανουν επι πληρωμή εκει?

Τον μικρο δεν τον κρατάει κοπελα?αυτή δεν κυκλοφορεί στο σπιτι?δεν πιανει αντικείμενα?

κανόνισα κ θα μου κάνουν αύριο, με πολλή επιμονή. 

 

αν ήταν άρρωστη η κοπέλα δεν θα κολλούσε το παιδί πρώτα; εξάλλου της έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα ερχόταν άρρωστη. φυσικά μπορεί να συμβεί να κολλήσει πριν εκδηλώσει, αυτό δεν είναι δική της ευθύνη. αλλά τώρα αποκλείεται να είναι απ αυτήν, αφού το παιδί είναι καλά. 

 

Εσεις δεν ανησυχείτε που κυκλοφορούν τόσες ιώσεις ενώ υποτίθεται παίρνουμε μέτρα; Δεν περίμενα να εξαφανιστούν, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ένας βαθμός προφύλαξης, δεν θα έπρεπε να αρρωσταίνει τόσος κόσμος. εμένα αυτό με έχει θορυβήσει παρα πολύ. το κορυφαίο είναι ότι δεν έχει αγχωθεί ο άντρας μου που είναι ο υπερβολικός της υπόθεσης. εκείνος θεωρούσε αυτονόητο ότι από κάτι θα αρρωστήσουμε κ είναι σε μια νιρβάνα, ότι ενταξει κάναμε ο,τι μπορούμε, δεν είναι ότι κάναμε καμία επιπολαιότητα για να μετανιώσουμε, οπότε οκ. ο ίδιος τα λέει αυτά, που αν κάνει 37,2 κ συνάχι βογκάει σαν ετοιμοθάνατος! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κανόνισα κ θα μου κάνουν αύριο, με πολλή επιμονή. 

 

αν ήταν άρρωστη η κοπέλα δεν θα κολλούσε το παιδί πρώτα; εξάλλου της έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα ερχόταν άρρωστη. φυσικά μπορεί να συμβεί να κολλήσει πριν εκδηλώσει, αυτό δεν είναι δική της ευθύνη. αλλά τώρα αποκλείεται να είναι απ αυτήν, αφού το παιδί είναι καλά. 

 

Εσεις δεν ανησυχείτε που κυκλοφορούν τόσες ιώσεις ενώ υποτίθεται παίρνουμε μέτρα; Δεν περίμενα να εξαφανιστούν, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ένας βαθμός προφύλαξης, δεν θα έπρεπε να αρρωσταίνει τόσος κόσμος. εμένα αυτό με έχει θορυβήσει παρα πολύ. το κορυφαίο είναι ότι δεν έχει αγχωθεί ο άντρας μου που είναι ο υπερβολικός της υπόθεσης. εκείνος θεωρούσε αυτονόητο ότι από κάτι θα αρρωστήσουμε κ είναι σε μια νιρβάνα, ότι ενταξει κάναμε ο,τι μπορούμε, δεν είναι ότι κάναμε καμία επιπολαιότητα για να μετανιώσουμε, οπότε οκ. ο ίδιος τα λέει αυτά, που αν κάνει 37,2 κ συνάχι βογκάει σαν ετοιμοθάνατος! 

Μπορεί η κοπελα να ήταν ασυμπτωματικη.μπορει οι υπολοιποι στο σπιτι να εμφανισουν συμπτωματα τις επόμενες μερες.ο αντρας μου κ οι γονεις μου δεν κολλησαν.μην το ψάχνεις.αναλωνεσαι σε κατι ανούσιο.

Just now, Έσπερος είπε:

κανόνισα κ θα μου κάνουν αύριο, με πολλή επιμονή. 

 

αν ήταν άρρωστη η κοπέλα δεν θα κολλούσε το παιδί πρώτα; εξάλλου της έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα ερχόταν άρρωστη. φυσικά μπορεί να συμβεί να κολλήσει πριν εκδηλώσει, αυτό δεν είναι δική της ευθύνη. αλλά τώρα αποκλείεται να είναι απ αυτήν, αφού το παιδί είναι καλά. 

 

Εσεις δεν ανησυχείτε που κυκλοφορούν τόσες ιώσεις ενώ υποτίθεται παίρνουμε μέτρα; Δεν περίμενα να εξαφανιστούν, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ένας βαθμός προφύλαξης, δεν θα έπρεπε να αρρωσταίνει τόσος κόσμος. εμένα αυτό με έχει θορυβήσει παρα πολύ. το κορυφαίο είναι ότι δεν έχει αγχωθεί ο άντρας μου που είναι ο υπερβολικός της υπόθεσης. εκείνος θεωρούσε αυτονόητο ότι από κάτι θα αρρωστήσουμε κ είναι σε μια νιρβάνα, ότι ενταξει κάναμε ο,τι μπορούμε, δεν είναι ότι κάναμε καμία επιπολαιότητα για να μετανιώσουμε, οπότε οκ. ο ίδιος τα λέει αυτά, που αν κάνει 37,2 κ συνάχι βογκάει σαν ετοιμοθάνατος! 

Σου είπα ομως.κυκλοφορουν φουλ ρινοιοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

κανόνισα κ θα μου κάνουν αύριο, με πολλή επιμονή. 

 

αν ήταν άρρωστη η κοπέλα δεν θα κολλούσε το παιδί πρώτα; εξάλλου της έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα ερχόταν άρρωστη. φυσικά μπορεί να συμβεί να κολλήσει πριν εκδηλώσει, αυτό δεν είναι δική της ευθύνη. αλλά τώρα αποκλείεται να είναι απ αυτήν, αφού το παιδί είναι καλά. 

 

Εσεις δεν ανησυχείτε που κυκλοφορούν τόσες ιώσεις ενώ υποτίθεται παίρνουμε μέτρα; Δεν περίμενα να εξαφανιστούν, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ένας βαθμός προφύλαξης, δεν θα έπρεπε να αρρωσταίνει τόσος κόσμος. εμένα αυτό με έχει θορυβήσει παρα πολύ. το κορυφαίο είναι ότι δεν έχει αγχωθεί ο άντρας μου που είναι ο υπερβολικός της υπόθεσης. εκείνος θεωρούσε αυτονόητο ότι από κάτι θα αρρωστήσουμε κ είναι σε μια νιρβάνα, ότι ενταξει κάναμε ο,τι μπορούμε, δεν είναι ότι κάναμε καμία επιπολαιότητα για να μετανιώσουμε, οπότε οκ. ο ίδιος τα λέει αυτά, που αν κάνει 37,2 κ συνάχι βογκάει σαν ετοιμοθάνατος! 

Νομίζω ότι ο άντρας σου το έχει δει σε σωστή βάση. Παραειχες πιστέψει ότι η μάσκα είναι μέσο αποστειρωσης. Ειδικά σε σχολείο μάσκα ξεμασκα εννοείται πως οι ιωσεις κυκλοφορούν. Γιαυτό και προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετη στη χρήση της σε μικρά παιδάκια που περισσότερο κινδυνεύουν από την μη ορθή χρήση της πάρα προστατεύονται 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας πάντως που είναι παρα πολύ σχολαστική κ σοβαρή, μου είχε πει ότι με τα μέτρα ασφαλείας δεν θα έχουμε τόσες ιώσεις φέτος κ γι αυτό δεν θα μπερδευόμαστε τόσο πολύ αν κάποιος έχει κορονοιο. Βέβαια είχε ξεκαθαρίσει ότι δεν θα παραπέμπει οποιοδήποτε παιδί σε τεστ πχ αν ασθενεί μόνο το παιδί δεν θα το θεωρεί ύποπτο ενώ αν ασθενεί όλη η οικογένεια θα το θεωρεί. Επίσης την είχα ρωτήσει για το τι μάσκες να πάρουμε, αν χρειάζεται να πάρουμε υψηλής προστασίας, κ μου είπε ότι για το σκοπό που τις θέλουμε είναι μια χαρά οι υφασμάτινες αφού θα τις φοράμε όλοι στον ίδιο χώρο. 

 

Εγω πάντως βλέπω ότι είμαστε τελείως απροστάτευτοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η παιδίατρος μας πάντως που είναι παρα πολύ σχολαστική κ σοβαρή, μου είχε πει ότι με τα μέτρα ασφαλείας δεν θα έχουμε τόσες ιώσεις φέτος κ γι αυτό δεν θα μπερδευόμαστε τόσο πολύ αν κάποιος έχει κορονοιο. Βέβαια είχε ξεκαθαρίσει ότι δεν θα παραπέμπει οποιοδήποτε παιδί σε τεστ πχ αν ασθενεί μόνο το παιδί δεν θα το θεωρεί ύποπτο ενώ αν ασθενεί όλη η οικογένεια θα το θεωρεί. Επίσης την είχα ρωτήσει για το τι μάσκες να πάρουμε, αν χρειάζεται να πάρουμε υψηλής προστασίας, κ μου είπε ότι για το σκοπό που τις θέλουμε είναι μια χαρά οι υφασμάτινες αφού θα τις φοράμε όλοι στον ίδιο χώρο. 

 

Εγω πάντως βλέπω ότι είμαστε τελείως απροστάτευτοι. 

Παίρνουμε τα μέτρα μας πχ μάσκα κτλ για να μειώσουμε τη πιθανότητα , όχι να την εξαλείψουμε ... πως θα την εξαλείψουμε άλλωστε ενασ ιός είναι . Γενικά πάντως παίζει όντως ίωση αυτό το διάστημα , διάφοροι γνωστοί κόλλησαν με παρόμοια συμπτώματα και αρνητικό τεστ τελικά . Τους κράτησε 3-4 μέρες και όλα καλά μετά . Μην μένεις στο αν είναι άδικο ... όλοι μπορούμε να κολλήσουμε όσο προσεκτικοί και να είμαστε . Τα τηρούμε για να μειώσουμε τη πιθανότητα . Να δεις που είναι απλά μια ίωση ... 

Και τώρα που το σκέφτομαι σιγά τα μέτρα προφύλαξης στα σχολεία . Αφού βγαίνουν στο διάλλειμα και είναι όλα μαζί και παίζουν . Δεν λέω ότι θά έπρεπε να γίνει κάτι άλλο αλλά ότι οκ προφανώς και είμαστε εκτεθειμένοι σε ένα βαθμό . 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Summer love είπε:

Παίρνουμε τα μέτρα μας πχ μάσκα κτλ για να μειώσουμε τη πιθανότητα , όχι να την εξαλείψουμε ... πως θα την εξαλείψουμε άλλωστε ενασ ιός είναι . Γενικά πάντως παίζει όντως ίωση αυτό το διάστημα , διάφοροι γνωστοί κόλλησαν με παρόμοια συμπτώματα και αρνητικό τεστ τελικά . Τους κράτησε 3-4 μέρες και όλα καλά μετά . Μην μένεις στο αν είναι άδικο ... όλοι μπορούμε να κολλήσουμε όσο προσεκτικοί και να είμαστε . Τα τηρούμε για να μειώσουμε τη πιθανότητα . Να δεις που είναι απλά μια ίωση ... 

Και τώρα που το σκέφτομαι σιγά τα μέτρα προφύλαξης στα σχολεία . Αφού βγαίνουν στο διάλλειμα και είναι όλα μαζί και παίζουν . Δεν λέω ότι θά έπρεπε να γίνει κάτι άλλο αλλά ότι οκ προφανώς και είμαστε εκτεθειμένοι σε ένα βαθμό . 

Σήμερα νιώθω καλύτερα. με κράτησε περισσότερο το ντεπόν, ο λαιμός μου είναι χάλια βέβαια. σε λίγο θα πάω για το τεστ, αν και λογικά δεν είναι. 

 

Στα σχολεία όντως οι προφυλάξεις δεν είναι πολύ σοβαρές. Στο διάλειμμα πλησιάζονται παρα πολύ και έχουν και όλες τις δραστηριότητες τα απογεύματα και τις βόλτες. Βέβαια πίστευα ότι για τους καθηγητές θα ήταν πιο ασφαλή αφού τουλάχιστον τα στόματα των παιδιών καλύπτονται από τη μάσκα. αλλά όπως φαίνεται, δεν είναι. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εσεις δεν ανησυχείτε που κυκλοφορούν τόσες ιώσεις ενώ υποτίθεται παίρνουμε μέτρα; Δεν περίμενα να εξαφανιστούν, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ένας βαθμός προφύλαξης, δεν θα έπρεπε να αρρωσταίνει τόσος κόσμος. εμένα αυτό με έχει θορυβήσει παρα πολύ. το κορυφαίο είναι ότι δεν έχει αγχωθεί ο άντρας μου που είναι ο υπερβολικός της υπόθεσης. εκείνος θεωρούσε αυτονόητο ότι από κάτι θα αρρωστήσουμε κ είναι σε μια νιρβάνα, ότι ενταξει κάναμε ο,τι μπορούμε, δεν είναι ότι κάναμε καμία επιπολαιότητα για να μετανιώσουμε, οπότε οκ. ο ίδιος τα λέει αυτά, που αν κάνει 37,2 κ συνάχι βογκάει σαν ετοιμοθάνατος! 

 

Για να πω την αλήθεια, παρόλο που τα δικά μου περάσανε μια μικροίωση για 2 μέρες, κάνοντας έναν απολογισμό ενός μήνα σχολείου+δραστηριοτήτων, η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από άλλα χρόνια. Άλλες χρονιές, τέτοια εποχή άρχιζε το έντονο μπούκωμα, η κόρη μου πέρυσι είχε ήδη κολλήσει τέτοιες μέρες στρεπτόκοκκο και είχε κάνει και μια ωτίτιδα, μέχρι στιγμής ενθαρρυντικά τα βλέπω τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι συνήλθα. Αρνητικό ήταν το τεστ όμως κυκλοφορούν κρούσματα στο νησί και φοβάμαι ότι θα χτυπήσει κ την πόρτα μας. Η ιδέα της καραντίνας ως επαφή κρούσματος μου φαίνεται πολύ τρομαχτική!!! Καθηγητής μπαίνει σε καραντίνα μόνο αν κάνει πολλές ώρες σε ένα τμήμα, εγω έχω δυο τμήματα που μπαίνω κάθε μέρα, ελπίζω να μην είμαι τόσο άτυχη.... 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το εμβόλιο της γρίπης, ρωτήσαμε την παιδίατρο και για εμάς και για τη μικρή και είπε ότι δεν υπάρχει οδηγία να το κάνουμε. Δεν ξέρω αν εννοούσε οτι δεν χρειάζεται ή οτι δεν δικαιούμαστε ενώ χρειάζεται, γιατί μίλησε με τον άντρα μου. Είπε ότι αυτή είναι η οδηγία τώρα και ότι αν σε ένα μήνα που θα πάμε έχει αλλάξει η οδηγία θα μας πει. Για τη μικρή ρώτησε κι αν πάει σχολείο, οπότε ίσως παίζει ρόλο. Όταν ρωτήσαμε γιατί πέρσι το κάναμε (εμείς, όχι η μικρή) είπε ότι πέρσι ήταν βρέφος, γι'αυτο. (Τώρα είναι 1μισι)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Σχετικά με το εμβόλιο της γρίπης, ρωτήσαμε την παιδίατρο και για εμάς και για τη μικρή και είπε ότι δεν υπάρχει οδηγία να το κάνουμε. Δεν ξέρω αν εννοούσε οτι δεν χρειάζεται ή οτι δεν δικαιούμαστε ενώ χρειάζεται, γιατί μίλησε με τον άντρα μου. Είπε ότι αυτή είναι η οδηγία τώρα και ότι αν σε ένα μήνα που θα πάμε έχει αλλάξει η οδηγία θα μας πει. Για τη μικρή ρώτησε κι αν πάει σχολείο, οπότε ίσως παίζει ρόλο. Όταν ρωτήσαμε γιατί πέρσι το κάναμε (εμείς, όχι η μικρή) είπε ότι πέρσι ήταν βρέφος, γι'αυτο. (Τώρα είναι 1μισι)

Ε ναι από ότι θυμάμαι σπίτι δεν είναι; άρα δεν επείγει να το κάνει. Εννοώ φέτος που από ότι φαίνεται έχουν έλλειψη δεν υπάρχει λόγος να το κάνει ειδικά τώρα, ας εμβολιαστούν πρώτα οι ευπαθείς και μετά το βλέπετε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ναι κι αυτή σπίτι είναι κι εμείς δουλεύουμε τις περισσότερες μέρες εξ αποστάσεως οπότε κανείς μας δεν κυκλοφορεί πολύ.

Λόγω πιθανής έλλειψης που μπορεί να προκύψει προηγούνται οι ευπαθείς ομάδες. Θεωρητικά όλοι θα έπρεπε να το κάνουν όμως αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα προηγηθούν αυτοί που επείγουν. Η Ελλάδα έχει παραγγείλει 4.000.000 εμβόλια γρίπης αλλά αν τελειώσουν πιθανότατα θα έρθει και δεύτερη παρτίδα. Θα πρέπει όμως να έχουν προλάβει να εμβολιαστούν οι ευπαθείς

Link to comment
Share on other sites

Έχω εκνευριστεί με τα νέα μέτρα. Γενικα νομίζω ότι σαν μα κάνουν τα πάντα να εκνευρίζουν τον κόσμο κ να τα αψηφά. Στο επίπεδο 4 κλείνουν τα εμπορικά αλλά μένουν οι εκκλησθες. τι λογική έχει αυτό; η μάσκα παντού μήπως τελικά θα ωθήσει τον κόσμο να στριμώχνεται στις καφετέριες ή ακόμα χειρότερα να συναντιέται σε σπίτια, για να μη φοράει μάσκα, κ τελικά να έχουμε χειρότερο αποτέλεσμα; οι αθλητικοί αγώνες χωρίς κόσμο μήπως τελικά θα οδηγήσουν σε στρίμωγμα σε μαγαζιά για την παρακολούθηση των αγώνων; Γενικα δεν βγάζω νόημα σε ο,τι γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω εκνευριστεί με τα νέα μέτρα. Γενικα νομίζω ότι σαν μα κάνουν τα πάντα να εκνευρίζουν τον κόσμο κ να τα αψηφά. Στο επίπεδο 4 κλείνουν τα εμπορικά αλλά μένουν οι εκκλησθες. τι λογική έχει αυτό; η μάσκα παντού μήπως τελικά θα ωθήσει τον κόσμο να στριμώχνεται στις καφετέριες ή ακόμα χειρότερα να συναντιέται σε σπίτια, για να μη φοράει μάσκα, κ τελικά να έχουμε χειρότερο αποτέλεσμα; οι αθλητικοί αγώνες χωρίς κόσμο μήπως τελικά θα οδηγήσουν σε στρίμωγμα σε μαγαζιά για την παρακολούθηση των αγώνων; Γενικα δεν βγάζω νόημα σε ο,τι γίνεται. 

Παντου στην Ευρώπη παντως τα ίδια μετρα εβαλαν.Οσο για τις εκκλησίες αυμφωνω απόλυτα μαζί σου...τα χουμε πει πολλές φορές τα περί εκκλησίας.δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Παντου στην Ευρώπη παντως τα ίδια μετρα εβαλαν.Οσο για τις εκκλησίες αυμφωνω απόλυτα μαζί σου...τα χουμε πει πολλές φορές τα περί εκκλησίας.δυστυχως.

Ναι το έχω καταλάβει ότι υπάρχει μια κοινή λογική στα μέτρα. που κ πάλι όμως δεν την κατανοώ. Δέχομαι το θέμα του ελέγχου μετά τα μεσάνυχτα κ το αλκοόλ κ τα πάρτι, όμως αυτά δεν απαγορεύονται κ δεν ελέγχονται αν γίνουν σε σπίτια, που είναι ακόμα χειρότερο. Ούτε οι επισκέψεις ούτε οι ιδιωτικές μαζώξεις απαγορεύονται, που κανεις δεν φοράει μάσκα. οπότε τα αλλά είναι κοροϊδία. Αν δεν θες να παίζει το παιδί σου με μάσκα στο πάρκο, το θα κανεις; play date σε σπίτι χωρίς μάσκα. Τι λογική έχει αυτό; αντί να διευκολύνεις κ να ενθαρρύνεις τον κόσμο να είναι έξω, όσο βοηθάει κ ο καιρός, τον σπρώχνεις να κλείνεται μέσα για έχει την ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...