Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Chrysoum είπε:

Συμφωνώ με όσα λες. Προσωπικά δε με πειράζει καθόλου όσα μέτρα κι αν λάβουν. Και βασικά δεν πάω πουθενά, ούτε σούπερ μάρκετ. Μόνο τα παιδιά πηγαίνουν παιδικό και εγω στον γιατρό για την εγκυμοσύνη, πουθενά αλλού. Όμως δεν μπορώ να αγνοήσω τον παράγοντα του άγχους. Αγχους γιατί με δουλειά και σπουδές και δύο παιδιά σχεδόν συνέχεια στο σπίτι γιατί πλέον δεν μπορούν ούτε με μυξες να πάνε στον παιδικό, και έχουν μυξες (και μόνο τίποτα άλλο) συχνά, δεν τα καταφέρνω. Δεν τα καταφέρνω να τα βγάλω πέρα με τις υποχρεώσεις που έχω. Πήρα άδεια άνευ αποδοχών από την δουλειά μέχρι τους μήνες της εξεταστικής, και πάλι δεν καταφέρνω να παρακολουθώ το εξάμηνο, που αν το χάσω μεταφράζεται σε απώλεια πολλών χιλιάδων ευρώ. Διπλή χασούρα δηλαδή. Και ξέρεις δεν το λέω για να γκρινιαξω, απλά για να πω ότι ο παράγοντας του άγχους δεν είναι μικρό θέμα. Είναι όπως και να το κάνουμε υποβάθμιση του επιπέδου της ζωής για κάποιους. Εμένα πχ μου έχει βγάλει ένα σωρό ψυχοσωματικά θέματα. Βέβαια άλλο είδος άγχους αυτό στο οποίο αναφέρεσαι εσύ, άγχος για άλλους λόγους αυτό το οποίο βιωνω εγώ, αλλά αυτή η κατάσταση επηρεάζει ψυχολογικά πολύ κόσμο που φαινομενικά θα έπρεπε να είναι μια χαρά. Καμία φορά σκέφτομαι πόσο πιο απλά θα ήταν τα πράγματα εάν απλά δούλευα πχ σε έναν παιδικό σταθμό και θα έπαιρνα τηλ να πω ότι τα παιδιά μου είναι άρρωστα και δεν μπορώ να έρθω. Τώρα οι υποχρεώσεις μου απλα συνεχίζονται με κανονικούς ρυθμούς και εγώ πρέπει να τις εκπληρώσω με 2 νήπια στο σπίτι. Αν και τώρα που το σκέφτομαι παλι θα με επηρέαζε γαιτι με τους ρυθμούς που πάμε θα είχα χρησιμοποιήσει τις πληρωμένες μέρες άδειας και θα έπρεπε πάλι να πάρω άδεια άνευ αποδοχών. Τέλος πάντων, συνοψίζοντας θέλω απλά να πω ότι πραγματικά δεν είναι μια εύκολη κατάσταση που καμιά σχέση δεν έχει με το αν θα πρέπει να φοράω μάσκα ή αν δεν μπορώ να πάω βόλτα, είναι τα τελευταία που με νοιαζουν. 

Αυτά όμως είναι γενικα άγχη που λόγω της γενικότερης κατάστασης επιτείνονται. Δεν υποτιμώ το άγχος. Απλώς είναι παράδοξο να αντιμετωπίζουν την κατάσταση πιο ψύχραιμα άνθρωποι που έχουν λόγο να αγχώνονται για τον ιό, γιατί κινδυνεύουν, ή άνθρωποι που καταστρέφονται από τα μέτρα, και τα μεγάλα λόγια για τις στερήσεις κ τα ατομικά δικαιώματα να τα λενε άλλοι που δεν έχουν στερηθεί και κάτι εν τελει. επίσης κατακαβαινω να ακούω ασυνάρτητες κ σπασμωδικές απόψεις από ανθρώπους που φοβοτωυαι για τον ιό κ το εξωτερικεύουν έτσι. Έχω τέτοιες περιπτώσεις στο περιβάλλον μου. Μπορώ να δεχτώ κ μια λογική ότι κάποιον δεν τον νοιάζει πολύ γιατί δεν κινδυνεύει ο ίδιος κ το περιβάλλον του άρα τηρεί τυπικα κάποια μέτρα στο βαθμό που τα πιστεύει ή δεν μπορεί να τα αποφύγει αλλά περαιτέρω δεν τον αγγίζει. Αυτό που δεν μπορώ είναι τη λογικη ότι κάποιοι λίγοι πεφωτισμένοι ψάχνουν τη βαθύτερη αλήθεια ενώ εμείς είμαστε πρόβατα, ή κάποιοι λίγοι ενδιαφέρονται για την ψυχική υγεία ενώ εμείς την υποτιμούμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θέλω να κάνω το εμβολιο της γρίπης.

Θέλει συνταγογραφιση?

Άσε φέτος είναι πονεμένη ιστορία. υποχρεωτικη συνταγογράφηση με προτεραιότητα στους ευπαθείς. Άρα πρέπει να βρεις δικό σου γιατρό που ίσως δεχτεί να το γράψει. Κι εγω έχω σκάσει γιατί δεν το δικαιούμαι και πρέπει να παρακαλέσω να με λυπηθεί λόγω δουλειάς. Τουλάχιστον το δικαιούται ο άντρας μου. Και το παιδί δεν θα το κάνει μάλλον και προφανώς ούτε η νταντά, που κατά καιρούς ασχολείται κ με αλλά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι θέλει οπωσδήποτε συνταγογράφηση φέτος; Σήμερα στο φαρμακείο της γειτονιάς μου είπαν ότι θα το έχουν ως την άλλη εβδομάδα,δεν μου ανέφεραν κατι για υποχρεωτική συνταγογράφηση, δεν ρώτησα κιόλας βέβαια. 

Just now, Έσπερος said:

Άσε φέτος είναι πονεμένη ιστορία. υποχρεωτικη συνταγογράφηση με προτεραιότητα στους ευπαθείς. Άρα πρέπει να βρεις δικό σου γιατρό που ίσως δεχτεί να το γράψει. Κι εγω έχω σκάσει γιατί δεν το δικαιούμαι και πρέπει να παρακαλέσω να με λυπηθεί λόγω δουλειάς. Τουλάχιστον το δικαιούται ο άντρας μου. Και το παιδί δεν θα το κάνει μάλλον και προφανώς ούτε η νταντά, που κατά καιρούς ασχολείται κ με αλλά παιδιά...

Οι εκπαιδευτικοί δεν είναι στις ομάδες που το κάνουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι, παρολο που οι γιατροί όλοι μου έχουν πει ότι θα έπρεπε να το κάνουμε όλοι υποχρεωτικά.

 

Ουτε τα παιδιά άνω των 6 μηνών ούτε οι φροντιστές παιδιών άνω των 6 μηνών είναι.

 

Ελπιζω αυτό να είναι για να κάνουν σε πρώτη φάση οι ευπαθείς κ μετά να κάνουν κ άλλοι. αλλιώς αποκλείουν μεγάλο μέρος του πληθυσμού που το έκανε τις άλλες χρονιές ενώ φέτος υποτίθεται ότι στοχεύουμε σε μεγαλύτερη κάλυψη....

 

Υποψιαχομαι ότι αρκετοί γιατροί θα γράφουν κ σε άλλους, αν έχουν λόγο ή αν ξέρουν ότι εμβολιάζονταν τακτικά. Δεν ξέρω όμως τι επάρκεια θα υπάρχει στα φαρμακεία. Πριν γίνει αυτό είχα ρωτήσει αν έχουν φέτος λίστα κ μ είπε όχι γιατί έχουν κάνει μεγάλες παραγγελίες κ δεν θα λείψουν. Τώρα θα πάω να ρωτήσω γιατί η παιδίατρος μας είπε ότι στο παιδί δεν τη γράφει αν δεν υπάρχει επάρκεια στο νησί, να προηγηθούν αλλά παιδάκια, που είναι λογικό αφού εμάς δεν πάει σχολείο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω παντως υπαρχει αλλη παγίδα. Αν μας το γράψει κάποιος θέλει μεγάλη προσοχή η αιτιολογία γιατι αν συμβεί κάτι για εμας που έχουμε ιδιωτική ασφαλεια,μαςχτηωφυλανε στη γωνια.Εχουν δικαίωμα να μπου στον εοπυυ κ να ψάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Να μην σας το γράψει και να μην ψάξετε να σας το γράψει κάποιος αν δεν ανήκετε σε ευπαθή ομάδα. Προηγούνται. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Να μην σας το γράψει και να μην ψάξετε να σας το γράψει κάποιος αν δεν ανήκετε σε ευπαθή ομάδα. Προηγούνται. :) 

Το ξέρω και γι αυτό σκέφτομαι να μην μπούμε στον κόπο να το κάνει το παιδί σε πρώτη φάση, αν είναι καλυμμένο από εμάς, ο άντρας μου σίγουρα το δικαιούται, ίσως καταφέρω κ εγω. Δεν καταλαβαινω όμως τι υπολογισμούς έκαναν φέτος. Τόσα χρόνια κάνει πολύς κόσμος το εμβόλιο. Γιατί φέτος τετοια κατάσταση; Κατά τ αλλά όλοι είναι επιφυλακτικοί, αλλά αν ακούσουν κίνδυνο πρώτοι τρέχουν να εμβολιαστούν....

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι θα επαρκούσαν.Ετσι ελεγαν.Η γκάμα παντως ειναι πολυ μεγάλη.Μπορουν να στο γράψουν ακομη κ για υψηλο δείκτη μάζας σώματος.Ο αντρας μου το δικαιούται λογω άσθματος.Στο παιδι το κάνω κάθε χρόνο.Νομιζω μου ειχε πειβο παιδιατρος έως τα έξι. Εάν κολλησει κβτη γρίπη κ τον οι θα είναι δύσκολα.Κολλησε κ τα δυο ταυτόχρονα συνάδερφος κ νοσηλεύτηκε. 

Just now, Έσπερος είπε:

Το ξέρω και γι αυτό σκέφτομαι να μην μπούμε στον κόπο να το κάνει το παιδί σε πρώτη φάση, αν είναι καλυμμένο από εμάς, ο άντρας μου σίγουρα το δικαιούται, ίσως καταφέρω κ εγω. Δεν καταλαβαινω όμως τι υπολογισμούς έκαναν φέτος. Τόσα χρόνια κάνει πολύς κόσμος το εμβόλιο. Γιατί φέτος τετοια κατάσταση; Κατά τ αλλά όλοι είναι επιφυλακτικοί, αλλά αν ακούσουν κίνδυνο πρώτοι τρέχουν να εμβολιαστούν....

Κάτσε να δούμε πόσα θα φέρουν κ πόσοι θα θελουν να το κανουν.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Υποτίθεται ότι θα επαρκούσαν.Ετσι ελεγαν.Η γκάμα παντως ειναι πολυ μεγάλη.Μπορουν να στο γράψουν ακομη κ για υψηλο δείκτη μάζας σώματος.Ο αντρας μου το δικαιούται λογω άσθματος.Στο παιδι το κάνω κάθε χρόνο.Νομιζω μου ειχε πειβο παιδιατρος έως τα έξι. Εάν κολλησει κβτη γρίπη κ τον οι θα είναι δύσκολα.Κολλησε κ τα δυο ταυτόχρονα συνάδερφος κ νοσηλεύτηκε. 

Κάτσε να δούμε πόσα θα φέρουν κ πόσοι θα θελουν να το κανουν.

Αλλες φορες το έφερναν τελη Σεπτεμβρη.Τωρα δεν ξερω γιατι καθυστερεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το ξέρω και γι αυτό σκέφτομαι να μην μπούμε στον κόπο να το κάνει το παιδί σε πρώτη φάση, αν είναι καλυμμένο από εμάς, ο άντρας μου σίγουρα το δικαιούται, ίσως καταφέρω κ εγω. Δεν καταλαβαινω όμως τι υπολογισμούς έκαναν φέτος. Τόσα χρόνια κάνει πολύς κόσμος το εμβόλιο. Γιατί φέτος τετοια κατάσταση; Κατά τ αλλά όλοι είναι επιφυλακτικοί, αλλά αν ακούσουν κίνδυνο πρώτοι τρέχουν να εμβολιαστούν....

 

Γιατί κάθε χρόνο ήταν μια κατάσταση "όποιος προλάβει πρόλαβε" δυστυχώς, και ας μην εμβολιάζοταν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί κάθε χρόνο ήταν μια κατάσταση "όποιος προλάβει πρόλαβε" δυστυχώς, και ας μην εμβολιάζοταν όλοι.

Ήταν κ πολλοι όμως που το κορόιδευαν και το θεωρούσαν υπερβολή και γέλαγαν και τώρα τρέχουν να μπουν στις λίστες αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτούς που το σνομπαραν και φέτος λόγω κορονοϊου τρέχουν όλοι να το κάνουν. Εγώ από την εγκυμοσύνη και μετά το έκανα κάθε χρόνο και στο παιδί το ίδιο λόγω παιδικού, όταν οι άλλοι γονείς το σνομπαραν κι έλεγαν ότι κάνουν αυστηρά μόνο τα απαραίτητα εμβόλια που ορίζει το υπουργείο κ τίποτα παραπάνω. Φέτος λογικά το δικαιούμαστε και τυπικά λόγω του ότι υπάρχει μικρό μωρό στο σπίτι αλλά αν έχει τόσο αναμονή όσο λένε δεν ξέρω αν θα το βρούμε.

Just now, Έσπερος said:

Ήταν κ πολλοι όμως που το κορόιδευαν και το θεωρούσαν υπερβολή και γέλαγαν και τώρα τρέχουν να μπουν στις λίστες αναμονής.

Ακριβώς! Αυτοί με εκνευρίζουν πιο πολύ. Πάντως εσείς οι εκπαιδευτικοί θα έπρεπε να είστε στις λίστες....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν το κάναμε ως τώρα , αλλά φέτος που το παιδί πάει σχολείο, θέλω να το κάνει. Μας είπαν και στο σχολείο, στην ενημέρωση ότι φέτος θα βοηθούσε να το κάνουν όλα τα παιδιά. Δεν έχω μιλήσει με την παιδίατρο και δεν ξέρω τι παίζει. είχαμε πει από πέρσι ότι θα το κάναμε. Αυτό πότε γίνεται? Γιατί μέσα Οκτώβρη έχουμε τη δεύτερη δόση του bexsero και φαντάζομαι δεν γίνεται να συμπέσουν. Μήπως να καθυστερήσω το bexsero και να κάνουμε της γρίπης .. Αν υπάρχει δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

 Ναι δεν πρέπει να συμπέσει με το bexero, από ότι θυμάμαι θέλει κάνα μήνα διάφορα, ρωτα τον παιδίατρο. Ή κάνε πρώτα της γριπης, η ενδεχομένως αν μπορούσες να κάνεις τώρα το bexero κ τέλος Οκτωβρίου της γριπης.

Αν θυμάμαι καλά πάνω από ενός έτους μπορούν να το κάνουν τα παιδιά. Παρενέργειες οδικός μου δεν είχε. Και κάτι ακόμα, για την πρώτη χρονιά και μόνο που το κάνει το παιδί, είναι δύο δόσεις με διαφορά κάποιων εβδομάδων, τα επόμενα χρόνια είναι μια δόση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ήταν κ πολλοι όμως που το κορόιδευαν και το θεωρούσαν υπερβολή και γέλαγαν και τώρα τρέχουν να μπουν στις λίστες αναμονής.

Ναι, γτ παντού γύρω ακούνε ότι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνουν, κ να μην κολλήσουν ταυτόχρονα γρίπη κ κορονοιο

Οποτε ας ενημερωθεί ο καθένας για αυτούς που το δικαιούνται, κ ας ρωτήσει τον γιατρο του αν για την κάθε περίπτωση είναι απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

Έγκυες,  λεχώνες και θηλάζουσες ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες όπως και όσοι είναι στο άμεσο περιβάλλον μωρού 6 μηνών  (ή μήπως και 12 δεν θυμάμαι τώρα).  

 

Οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες για το ποιοι έχουν προτεραιότητα κι εφόσον φαίνεται να μην υπάρχει επάρκεια είναι λογικό και πρέπον να προηγηθούν οι ευπαθείς ομάδες.  

 

Για μένα κακώς ψάχνουμε παραθυράκια για τους υπόλοιπους. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το εμβόλιο της γρίπης από φέτος για να το προμηθευτεί κανείς χρειάζεται συνταγή γιατρού, δεν είναι ελεύθερο προς αγορά για όποιον το επιθυμεί. Και αυτό γιατί είχε παρατηρηθεί άλλες χρονιές να το κάνουν άτομα που δεν τους είναι αναγκαίο και άνθρωποι που πραγματικά το χρειάζονταν να μην μπορούν να το βρουν.

Όπως με όλα τα εμβόλια, υπάρχει κατεύθυνση ως προς το σε ποιους είναι αναγκαίο, η αντίστοιχη επιτροπή αξιολογεί τα δεδομένα και αποφασίζει. Δεν είναι απόφαση υπουργού, παιδιάτρων ή άλλων ιατρικών ενώσεων. Το σχολείο δεν έχει καμία απολύτως αρμοδιότητα να παροτρύνει, να δώσει οδηγίες ή οτιδήποτε άλλο σε σχέση με τον εμβολιασμό. 

Είναι απολύτως ξεκάθαρο ποιοι το δικαιούνται και όπως και σε κάθε άλλη περίπτωση, προτεραιότητα έχουν οι ευπαθείς ομάδες ή όποιοι έχουν οριστεί ως τέτοιοι από την επιτροπή εμβολιασμών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Έγκυες,  λεχώνες και θηλάζουσες ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες όπως και όσοι είναι στο άμεσο περιβάλλον μωρού 6 μηνών  (ή μήπως και 12 δεν θυμάμαι τώρα).  

 

Οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες για το ποιοι έχουν προτεραιότητα κι εφόσον φαίνεται να μην υπάρχει επάρκεια είναι λογικό και πρέπον να προηγηθούν οι ευπαθείς ομάδες.  

 

Για μένα κακώς ψάχνουμε παραθυράκια για τους υπόλοιπους. 

Λες ότι οι θηλάζουσες ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, εννοείς όμως για μωράκια κάτω των 6 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά? Γιατί πχ εγώ θηλάζω αλλά το παιδάκι μου είναι 16 μηνών, δεν νομίζω κ εγώ να ανήκω στις ευπαθείς ομάδες έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Λες ότι οι θηλάζουσες ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, εννοείς όμως για μωράκια κάτω των 6 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά? Γιατί πχ εγώ θηλάζω αλλά το παιδάκι μου είναι 16 μηνών, δεν νομίζω κ εγώ να ανήκω στις ευπαθείς ομάδες έτσι?

Δεν το ξέρω αυτό,  θα το διευκρινίσω κι εγώ με τον παιδίατρο μου για το δικό μου που χρονίζει σε λίγο και τον θηλάζω. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

 Ναι δεν πρέπει να συμπέσει με το bexero, από ότι θυμάμαι θέλει κάνα μήνα διάφορα, ρωτα τον παιδίατρο. Ή κάνε πρώτα της γριπης, η ενδεχομένως αν μπορούσες να κάνεις τώρα το bexero κ τέλος Οκτωβρίου της γριπης.

Αν θυμάμαι καλά πάνω από ενός έτους μπορούν να το κάνουν τα παιδιά. Παρενέργειες οδικός μου δεν είχε. Και κάτι ακόμα, για την πρώτη χρονιά και μόνο που το κάνει το παιδί, είναι δύο δόσεις με διαφορά κάποιων εβδομάδων, τα επόμενα χρόνια είναι μια δόση.

Το bexsero δεν γίνεται να γίνει νωρίτερα. Μετά από 3 μήνες μου είχε πει η παιδίατρος. Πάντως τόσα χρόνια τα παιδάκια που πήγαιναν παιδικό, έκαναν το εμβόλιο. Τώρα τι έγινε ξαφνικά και δεν φτάνουν τα εμβόλια? Προσωπικά δεν ψάχνω να βρω παραθυράκι, όμως όταν σκάσει η γρίπη και αρχίζουν οι γιατροί να λένε κρατήστε τα παιδιά σπίτι μην κολλήσουν ( η αδερφή μου τον είχε κρατήσει ενάμιση μήνα σπίτι), δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Θα πηγαίνουν όλα σχολείο και θα κολλήσουν όλα, και η γρίπη ηλικία δεν κοιτάει. Και άντε βρες ποιο έχει γρίπη και ποιο κορονοιό. Sorry αλλά το εμβόλιο της γρίπης θεωρώ πιο σημαντικό να το κάνει ο 3χρονος γιός μου που πάει σχολείο από το να το κάνει η μάνα μου, η οποία μπορεί μια χαρά να μαζευτεί την περίοδο της γρίπης.

Link to comment
Share on other sites

Εχςι δίκιο η marakiz νομίζω ειναι και για θηλάζουσες.

Όσον αφορά το ποιοί πρέπει να το κάνουν, με τά χρήματα που έχουμε δώσει στα ταμεία το ελάχιστο είναι να να μας έστελναν νοσοκόμα στο σπίτι κ να το κάναμε όλοι.

Οι εκπαιδευτικοί πχ είναι απαράδεκτο να εξαιρούνται κ να πρέπει να το "ζητιανεψουν", επίσης γνωρίζω ανθρώπους σε ευπαθείς ομάδες που δεν επιθυμούν να το κάνουν, οπότε θεωρώ πως η προτεραιότητα είναι λίγο σχετική. Κανονικα θα έπρεπε να υπάρχει διαθέσιμο για όλους ή τουλάχιστον για όποιον επιθυμεί να το κάνει. 

Just now, Yovanna said:

Πάντως τόσα χρόνια τα παιδάκια που πήγαιναν παιδικό, έκαναν το εμβόλιο. Τώρα τι έγινε ξαφνικά και δεν φτάνουν τα εμβόλια? 

Στο περιβάλλον μου και από συναδέλφους που μιλουσα μέχρι Περισυ ισχύει το αντίθετο, δεν το έκανε η πλειοψηφία. Το έκανε στο παιδί του περίπου ένας στους τέσσερις και αν. Φέτος σπεύδουν όλοι να το κάνουν, μικροί μεγάλοι, λόγω του ότι οι επιστήμονες έχουν προειδοποιήσει για επικίνδυνο "κοκτέιλ" γρίπης κορονοϊου. 

Just now, Yovanna said:

Sorry αλλά το εμβόλιο της γρίπης θεωρώ πιο σημαντικό να το κάνει ο 3χρονος γιός μου που πάει σχολείο από το να το κάνει η μάνα μου, η οποία μπορεί μια χαρά να μαζευτεί την περίοδο της γρίπης

Συνήθως οι παιδίατροι λένε ότι οι μεγάλοι άνθρωποι είναι πιο δύσκολο να ξεπεράσουν κάτι τέτοιο αν κολλήσουν, παρά τα παιδιά. Οπότε για αυτό έχει νόημα να εμβολιάζονται οι ηλικιωμένοι. Έχουν προτεραιότητα, και τυπικά και ουσιαστικά (τουλάχιστον όσοι το επιθυμούν, γιατί ξέρω και άνω των 65 που δεν θέλουν να το κάνουν). Και οι υπόλοιπες ευπαθείς ομάδες φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι ευπαθείς ομάδες όμως το έκαναν και πριν, έτσι δεν είναι? Δεν φοβήθηκαν φέτος ξαφνικά τη γρίπη.. Στους παιδικούς έστω και το ένα τέταρτο των παιδιών να το έκανε, πάλι πολλά παιδάκια είναι. Που είναι αυτά τα εμβόλια τώρα? Εκτός αν φέτος εμβολιαστούν όλοι οι άνω των 65 που δεν εμβολιάζονταν ποτέ και αφήσουμε τα παιδάκια να γριπιαστούν και να γεμίσουν τα νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Από την εγκύκλιο που μόλις διάβασα. @Έσπερος λέει και για προσωπικό σχολείων...και είναι οι ομάδες που συνταγογραφουνται ίδιες με τις ομάδες που αναφέρονται εδώ άραγε;; (Λέει 'πρεπει να εφαρμόζεται' δε λέει τη λέξη συνταγογράφηση)

Σύμφωνα με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών της χώρας μας, ο αντιγριπικός εμβολιασμός πρέπει να εφαρμόζεται συστηματικά και κατά προτεραιότητα σε άτομα (ενήλικες και παιδιά) που ανήκουν στις παρακάτω ομάδες αυξημένου κινδύνου:

1. ‘Ατομα ηλικίας 60 ετών και άνω

2. Παιδιά (6 μηνών και άνω) και ενήλικες με έναν ή περισσότερους από τους παρακάτω επιβαρυντικούς παράγοντες ή χρόνια νοσήματα: Χρόνια νοσήματα αναπνευστικού, όπως άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. Καρδιακή νόσο με σοβαρή αιμοδυναμική διαταραχή. Ανοσοκαταστολή (κληρονομική ή επίκτητη). Μεταμόσχευση οργάνων και μεταμόσχευση μυελού των οστών. Δρεπανοκυτταρική αναιμία (και άλλες αιμοσφαιρινοπάθειες).Σακχαρώδη διαβήτη ή άλλο χρόνιο μεταβολικό νόσημα. Χρόνια νεφροπάθεια. Χρόνιες παθήσεις ήπατος. Νευρολογικά -νευρομυϊκά νοσήματα. Σύνδρομο Down

3. Έγκυες γυναίκες ανεξαρτήτως ηλικίας κύησης, λεχωΐδες και θηλάζουσες.

4. ‘Ατομα με νοσογόνο παχυσαρκία (Δείκτη Μάζας Σώματος >40Kg/m2) και παιδιά με ΔΜΣ >95ηΕΘ.

5. Παιδιά που παίρνουν ασπιρίνη μακροχρόνια (π.χ. για νόσο Kawasaki, ρευματοειδή αρθρίτιδα και άλλα).

6. ‘Ατομα που βρίσκονται σε στενή επαφή με παιδιά μικρότερα των 6 μηνών ή φροντίζουν ή διαβιούν με άτομα με υποκείμενο νόσημα, που αυξάνει τον κίνδυνο επιπλοκών της γρίπης.

7. Κλειστοί πληθυσμοί, όπως προσωπικό και εσωτερικοί σπουδαστές (σχολείων, στρατιωτικών και αστυνομικών σχολών, ειδικών σχολείων κλπ.), νεοσύλλεκτοι, ιδρύματα χρονίως πασχόντων και μονάδες φιλοξενίας ηλικιωμένων, καταστήματα κράτησης .

8. Εργαζόμενοι σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας (ιατρονοσηλευτικό προσωπικό, λοιποί εργαζόμενοι, φοιτητές επαγγελμάτων υγείας σε κλινική άσκηση) και σε κέντρα διαμονής προσφύγων-μεταναστών.

9. ‘Αστεγοι.

10. Κτηνίατροι, πτηνοτρόφοι, χοιροτρόφοι, εκτροφείς, σφαγείς και γενικά άτομα που έρχονται σε συστηματική επαφή με πτηνά ή χοίρους.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι τόσα χρόνια τα παιδακια που πήγαιναν παιδικο έκαναν συνέχεια το αντιγριπικο;Στο περίγυρο μου δ ισχυει

Κακα τα ψέμματα όταν το παιδί παει παιδικο, είτε κάνει το αντιγριπικο είτε όχι, δ το στέλνεις σχολειο με συμπτώματα. Καταλαβαίνω την δυσκολία όταν εργάζεσαι αλλα αυτο έπρεπε να ισχύει γενικώς, οχι μονο την συγκεκριμένη χρονια

Κ οχι δ θεωρώ ότι το παιδακι του παιδικού το εχει περισσότερο ανάγκη από τους παππούδες του, γτ το παιδακι οκ μπορεί να λείψει καιρό από το σχολείο, αλλα συνηθως περνανε ελαφριά την γριπη

Ενώ δ ξερουμε πως θα το περάσουν οι παππουδες

Το αν πραγματικά υπάρχει λόγος να τρέχουν όλοι φέτος να το κάνουν, δ το ξερω

Νομιζω όμως ότι πολλοί άνω των 60που δ το έκαναν, φετος θα το κανουν

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...