Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vicky86 said:

Επίσης αν δ κανω λάθος σήμερα απάντησε ο κοντοζαμανης σε ερωτήσεις για τις κλινες

Κ είπε τελειως επίσημα κ ξεκαθαρα αυτά που αναφέρθηκαν κ πριν

Αλλα μην ανησυχείτε, βγήκε κ ο σταικουρας, κ είπε ότι αντέχουμε οικονομικά ένα ακόμη λοκ νταουν:confused:

Με τι χρήματα; αυτά που δ έδιναν ως τώρα για αναλώσιμα, κλίνες κλπ στην υγεία; για προσλήψεις σε υγεία κ παιδεια; :confused:

Θα δοθούν και κλίνες από ιδιωτικά νοσοκομεία. Δεν υπάρχει όμως εξοπλισμός, αναπνευστήρες κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Το Νίκαιας σταμάτησε να δέχεται ασθενείς με covid λόγω των συνθηκών. Κ την Πέμπτη απεργούν οι νοσοκομειακοι γιατροί λόγω των συνθηκών που δουλευουν

Just now, Έσπερος είπε:

Το μεγάλο σουξέ είναι ο υπουργός τουρισμού που είπε ότι α. η κρουαζιέρα κ να πατώσει δεν μας νοιάζει γιατί δεν αφήνει χρήματα κ β. η κρουαζιέρα δεν είναι επικίνδυνη γιατί οι τουρίστες βγαίνουν σε κάθε λιμάνι για λίγη ώρα οπότε δεν μας πειράζει που πάνε σε πολλά λιμάνια γιατί μένουν για λίγο άρα δεν κολλαει κ γ. συνωστισμός στο καράβι για 2-3 ώρες δεν πειράζει γιατί δεν είναι πολύωρος άρα δεν κολλαει. Κ ήταν κ από τους διαφημισμένους τεχνοκράτες τρομάρα του, τους άριστους. 

Η αλήθεια είναι ότι δ τον έχω ακούσει να τα λεει. Ουτε ξερω ποσο καταξιωμένος ήταν πριν. Δ πιστευω οτι ειναι χαζοι(όλοι) απλα θα πουν τα πάντα, για να καταφέρουν αυτό που επιθυμουν

Just now, Yovanna είπε:

Θα δοθούν και κλίνες από ιδιωτικά νοσοκομεία. Δεν υπάρχει όμως εξοπλισμός, αναπνευστήρες κτλ.

Ναι πράγματι είπε κ για τις δωρεες

Επίσης εκτός από κλίνες κ εξοπλισμό, χρειάζεται κ το προσωπικό. Κάποιον να τον διασωληνωσει τον ασθενή, εφόσον υπάρξει κλινη

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Το Νίκαιας σταμάτησε να δέχεται ασθενείς με covid λόγω των συνθηκών. Κ την Πέμπτη απεργούν οι νοσοκομειακοι γιατροί λόγω των συνθηκών που δουλευουν

Η αλήθεια είναι ότι δ τον έχω ακούσει να τα λεει. Ουτε ξερω ποσο καταξιωμένος ήταν πριν. Δ πιστευω οτι ειναι χαζοι(όλοι) απλα θα πουν τα πάντα, για να καταφέρουν αυτό που επιθυμουν

Δεν μπορεί όλοι να είναι χαζοί. Αλλά με θλίβει το ότι θεωρούν εμάς χαζούς. Βγαίνουν κ λενε ανοησίες κ οι δημοσιογράφοι δεν αντιδρουν. Αυτόν όμως τον στρίμωξε το bbc πριν από λίγες μέρες όταν βγήκε λίστα με 7 νησιά που οποίος γυρνούσε Αγγλία έμπαινε καραντίνα, κ ήταν μέσα κ νησιά χωρίς επίσημα κρούσματα πχ Σέριφος. Επέμενε η δημοσιογράφος κ ρωτούσε σε ποια στοιχεία βασίστηκε η απόφαση, αυτός τη μια ελεγε δεν σχολιάζω αποφάσεις άλλου κράτους, την άλλη δεν θυμάμαι νούμερα θα τα ψάξω όμως κ θα σας τα δώσω, μετά είπε ότι αυτά τα λενε τα κράτη μεταξύ τους κ παραδέχτηκε ότι οι Άγγλοι πήραν πληροφορίες από εμάς, πληροφορίες όμως που εμείς δεν ξέρουμε.... έχουν συνηθίσει να βγαίνουν στα κανάλια κ να τους λιβανίζουν, το θέμα είναι ποιοι τα πιστεύουν, γιατί για να μας θεωρούν τόσο ηλίθιους, σημαίνει ότι σε κάποιους πιάνουν αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι η κατασταση δεν παλεύεται από κανένα κρατος.Ειναι κατι πολυ δυσκολα αντιμετωπισημο.Και δεν εννοώ βεβαια οτι δεν υπάρχουν λάθη και παραλήψεις.

Η μόνη ελπίδα να ανακουφιστει η κατασταση ειναι να τα μςτρα υγιεινης παγκοσμιως.

Αλλά αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως η κατάσταση είναι πάρα πολύ δύσκολη σε παγκόσμιο επίπεδο.

Δυστυχώς εγώ αυτό που βλέπω είναι πως 7 στους 10 δεν τηρούν τα μέτρα υγιεινής, μετά αντιδρούμε γιατί μας κλείνουν τα μπουζούκια, τα μπαρ, τις πλατείες.

Στο κολυμβητήριο που πάει ο γιος μου παρόλο που ο χώρος είναι ανοιχτός η χρήση μάσκας από τους γονείς είναι υποχρεωτική από τον Ιούνιο που άνοιξε, έρχονται πολλοί αεράτοι χωρίς μάσκα, όταν θα έρθει η κοπέλα να κάνει έλεγχο  (γιατί δεν βλέπουν τα τοιχοκολλημένα χαρτιά κάθε 1 μέτρο που ενημερώνει για την υποχρεωτική χρήση), την βάζουν όλοι και μόλις φύγει την ξαναβγάζουν, το αντισηπτικό άγνωστη λέξη!! και αυτό το βλέπω να συμβαίνει παντού δυστυχώς!Βλέπεις την ουρά για την τράπεζα και έχουν γίνει ένα όλοι, και να κάποιος παραπονεθεί γιατί φοβάται τα ακούει κιόλας. Προσωπικά έχω τσακωθεί πολλές φορές επειδή κάποιος βρίσκεται μισό βήμα πίσω μου, μπαίνω σήμερα στο κατάστημα να πάρω καφέ, υπάρχει στην πόρτα υπενθύμιση για την χρήση μάσκας ίσα με το κεφάλι μου, η κυρία μπροστα δεν την είδε και μπήκε άνετη μέσα - φυσικά χωρίς μάσκα -  έβηξε , έβαλε την παλάμη της μπροστά στο στόμα ,   και με το ίδιο χέρι έδωσε τα χρήματα στο παλικάρι, αυτά είναι λίγα από αυτά που βλέπουμε όλοι καθημερινά γύρω μας.

Σίγουρα τα μέτρα δεν επαρκούν, σίγουρα η θυσία που κάναμε την άνοιξη πήγε στράφι, σίγουρα κάποιοι έχουν βρει ευκαιρία την πανδημία να γίνουν ακόμα πιο πλούσιοι, αλλά και εμείς (όταν λέω εμείς εννοώ ο Ελληνικός λαός) δεν έχουμε ιδιαίτερα ανεπτυγμένη την ατομική ευθύνη απέναντι σε όλο αυτό που συμβαίνει. Δεν τα κάνουν όλα λάθος οι άλλοι, δυστυχώς κάνουμε και εμείς πολλά στην καθημερινότητα μας.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μια ακραία άποψη δίκη μου είναι ότι αν θελουμε τα σχολεία να μείνουν ανοιχτά κε κάθε κόστος, όπως είπε ο κυριουλης ο Σύψας, πρέπει να μείνει κλειστή οποιαδήποτε εξωσχολική δραστηριότητα κ τα φροντιστήρια ελληνικά ή ξενόγλωσσα, ωδεία κλπ μόνο διαδικτυακα ή για ατομική άσκηση α είναι κάτι σωματικό. παρα πολύ ακραίο κ πολύ βαρύ οικονομικά, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. ανοιχτά σχολεία με τους ίδιους όρους, ανοιχτές δραστηριότητες, ανοιχτά μαγαζιά, ανοιχτές εκκλησίες, χωρίς τεστ, χωρίς γιατρούς, χωρίς καθηγητές, με το πρόσχημα ότι δεν υιαρχουν χρήματα, δεν γίνεται. γιατί τα χρήματα που θα απαιτηθούν μετά για να μαζευτεί θα είναι πολλαπλάσια. 

Δηλαδή να γίνουν μόνο τα ιδιαίτερα, σε όποιον μπορεί να τα πληρώσει. Κακά τα ψέματα, αλλά αυτό θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωστε σας παρακαλω 20 λεπτα απο την ζωη σας να ακουσετε αυτους τους δυο ανθρωπους στον focusfm με τον Στεφανο Δαμιανιδη:

Γιαννης Αυγουστατος (ψυχιατρος, εκτος των αλλων αναφερεται σε ιατρικο συνεδριο για την πανδημια που κρατειται αγνωστο ή πολεμειται στην Ελλαδα αλλα εχει ηδη προβληθει στην Ευρωπη και υπαρχει και στο διαδικτυο). 

Δημητρης Κουβελας (διευθυντης του εργαστηριου φαρμακολογιας του ΑΠΘ)

Υπαρχουν πολλοι γιατροι (και οχι μονο) που μιλανε για τον παραλογισμο των μετρων και της κυβερνησης.

Ας δωσουμε φωνη και πρεπουσα σημασια σε καθηγητες, επιστημονες που αντιτιθενται στη κυβερνηση και σε οσα υποστηριζει, που δεν χρησιμοποιει την τρομοκρατια αλλα την λογικη και τη γνωση. Δωστε βημα σε ανθρωπους που πανε κοντρα στο κατεστημενο και τιμανε τον ορκο που εχουν δωσει, που συνεχιζουν να παλευουν ακομη κι αν χαρακτηριζονται συνωμοσιολογοι. Το εργο εχει ξαναπαιχτει πολλες φορες στην ιστορια. Ενα προσφατο παραδειγμα: Θυμαται κανεις τι συνεβαινε με τα μεταλλεια στη Χαλκιδικη; Ολη η επιστημονικη κοινοτητα των πανεπιστημιων και των ΤΕΙ της χωρας εγραφαν εργασιες και ερευνες λεγοντας οτι δεν πρεπει να συνεχιστει το εργο, οσοι αντιστεκοντουσαν (και αντιστεκονται) χαρακτηριστηκαν τρομοκρατες και η πλειοψηφια του κοσμου απλα εκατσε σιωπηρος παρατηρητης. Αυτη τη στιγμη, υπαρχουν πολλοι επιστημονες που κατακρινονται απο τις "αρχες" και δυστυχως ο φοβος του ιου εχει καλλιεργηθει πολυ καλα. Η πλειοψηφια του κοσμου ακομη προτιμαει να ακουει τους "σωσιες" που τρομοκρατουν και επιβαλλουν, νιωθοντας αδυναμος και ανικανος, αντι να παρει λιγο την ευθυνη στα χερια του, να ενημερωθει, να δρασει.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Αφιερωστε σας παρακαλω 20 λεπτα απο την ζωη σας να ακουσετε αυτους τους δυο ανθρωπους στον focusfm με τον Στεφανο Δαμιανιδη:

Γιαννης Αυγουστατος (ψυχιατρος, εκτος των αλλων αναφερεται σε ιατρικο συνεδριο για την πανδημια που κρατειται αγνωστο ή πολεμειται στην Ελλαδα αλλα εχει ηδη προβληθει στην Ευρωπη και υπαρχει και στο διαδικτυο). 

Δημητρης Κουβελας (διευθυντης του εργαστηριου φαρμακολογιας του ΑΠΘ)

Υπαρχουν πολλοι γιατροι (και οχι μονο) που μιλανε για τον παραλογισμο των μετρων και της κυβερνησης.

Ας δωσουμε φωνη και πρεπουσα σημασια σε καθηγητες, επιστημονες που αντιτιθενται στη κυβερνηση και σε οσα υποστηριζει, που δεν χρησιμοποιει την τρομοκρατια αλλα την λογικη και τη γνωση. Δωστε βημα σε ανθρωπους που πανε κοντρα στο κατεστημενο και τιμανε τον ορκο που εχουν δωσει, που συνεχιζουν να παλευουν ακομη κι αν χαρακτηριζονται συνωμοσιολογοι. Το εργο εχει ξαναπαιχτει πολλες φορες στην ιστορια. Ενα προσφατο παραδειγμα: Θυμαται κανεις τι συνεβαινε με τα μεταλλεια στη Χαλκιδικη; Ολη η επιστημονικη κοινοτητα των πανεπιστημιων και των ΤΕΙ της χωρας εγραφαν εργασιες και ερευνες λεγοντας οτι δεν πρεπει να συνεχιστει το εργο, οσοι αντιστεκοντουσαν (και αντιστεκονται) χαρακτηριστηκαν τρομοκρατες και η πλειοψηφια του κοσμου απλα εκατσε σιωπηρος παρατηρητης. Αυτη τη στιγμη, υπαρχουν πολλοι επιστημονες που κατακρινονται απο τις "αρχες" και δυστυχως ο φοβος του ιου εχει καλλιεργηθει πολυ καλα. Η πλειοψηφια του κοσμου ακομη προτιμαει να ακουει τους "σωσιες" που τρομοκρατουν και επιβαλλουν, νιωθοντας αδυναμος και ανικανος, αντι να παρει λιγο την ευθυνη στα χερια του, να ενημερωθει, να δρασει.

Εγώ να τα δεχτώ όλα αυτά. Ότι ουσιαστικός κίνδυνος δεν υπάρχει και όλες οι κυβερνήσεις παγκοσμίως υπερβάλλουν, τρομοκρατούν, επιβάλουν ακραία μέτρα που θέτουν σε κίνδυνο ην οικονομία της χώρας και την ψυχική μας υγεία κτλ. Να το δεχτώ, αλήθεια, θέλω πολύ, αρκεί να μου πεί κάποιος το λόγο που γίνονται αυτά. το λόγο της συνομωσίας αυτής. "Ψοφάω " να μάθω.
Αρκεί φυσικά να μην μου πουν για σχέδιο μείωσης πληθυσμού ή για την κερδοφορία των φαρμακευτικών από ένα εμβόλιο το οποίο ακόμη δεν υφίσταται καν. Και για το 5G φυσικά. Οτιδήποτε άλλο θα το ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ να τα δεχτώ όλα αυτά. Ότι ουσιαστικός κίνδυνος δεν υπάρχει και όλες οι κυβερνήσεις παγκοσμίως υπερβάλλουν, τρομοκρατούν, επιβάλουν ακραία μέτρα που θέτουν σε κίνδυνο ην οικονομία της χώρας και την ψυχική μας υγεία κτλ. Να το δεχτώ, αλήθεια, θέλω πολύ, αρκεί να μου πεί κάποιος το λόγο που γίνονται αυτά. το λόγο της συνομωσίας αυτής. "Ψοφάω " να μάθω.
Αρκεί φυσικά να μην μου πουν για σχέδιο μείωσης πληθυσμού ή για την κερδοφορία των φαρμακευτικών από ένα εμβόλιο το οποίο ακόμη δεν υφίσταται καν. Και για το 5G φυσικά. Οτιδήποτε άλλο θα το ακούσω.

Εγώ επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ακούσουμε αυτούς τους επιστήμονες που διαφωνούν κι όχι τους περισσότερους επιστήμονες στον κόσμο όλο  (προφανώς όχι τους μαιντανους της τηλεόρασης).

 

Επίσης τελικά δεν μάθαμε ποτέ,  οι νεκροί και ειδικά οι Ιταλοί τότε, ήταν ηθοποιοί? ?  :rolleyes:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ να τα δεχτώ όλα αυτά. Ότι ουσιαστικός κίνδυνος δεν υπάρχει και όλες οι κυβερνήσεις παγκοσμίως υπερβάλλουν, τρομοκρατούν, επιβάλουν ακραία μέτρα που θέτουν σε κίνδυνο ην οικονομία της χώρας και την ψυχική μας υγεία κτλ. Να το δεχτώ, αλήθεια, θέλω πολύ, αρκεί να μου πεί κάποιος το λόγο που γίνονται αυτά. το λόγο της συνομωσίας αυτής. "Ψοφάω " να μάθω.
Αρκεί φυσικά να μην μου πουν για σχέδιο μείωσης πληθυσμού ή για την κερδοφορία των φαρμακευτικών από ένα εμβόλιο το οποίο ακόμη δεν υφίσταται καν. Και για το 5G φυσικά. Οτιδήποτε άλλο θα το ακούσω.

Δεν προκειται ποτε να δεχθεις μια απαντηση οταν απλα δεν θελεις να την ακουσεις. Ειναι ευρεως γνωστο οτι κυβερνουμαστε ολοι απο εναν μικρο αριθμο ανθρωπων και οτι αυτο θεωρειται συνομωσια ειναι για εμενα η μεγαλυτερη αποδειξη του ποσο μπορουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου. Ειναι γνωστο οτι ο κοσμος κινειται απο την αγορα ενεργειας, οτι ολοι εμεις που δουλευουμε ειμαστε τα γραναζια για να πλουτιζουν 5-6 ανθρωποι. Αν αυτο το θεωρεις συνομωσια, δεν μπορω να σε βοηθησω. Ειναι γνωστο οτι ο συγκεκριμενος ιος δεν προηλθε απο φυσικη επιλογη. Βγηκε απο το εργαστηριο. Καταλαθος ή εσκεμμενα δεν το γνωριζω. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι μια τρομερη ευκαιρια για πειραματα υπακοης. Μην τον υποτιματε αυτον τον λογο. Κοινωνικα πειραματα τετοιου μεγεθους ειναι σπανια. Δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο. Ο καθενας επιλεγει τι θα πιστεψει και τι οχι αλλα αν ζητας απαντησεις πρεπει να εισαι ετοιμος να τα ακουσεις ολα. Διαφορετικα, δεν ζητας απαντησεις αλλα συγκεκριμενη απαντηση.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ να τα δεχτώ όλα αυτά. Ότι ουσιαστικός κίνδυνος δεν υπάρχει και όλες οι κυβερνήσεις παγκοσμίως υπερβάλλουν, τρομοκρατούν, επιβάλουν ακραία μέτρα που θέτουν σε κίνδυνο ην οικονομία της χώρας και την ψυχική μας υγεία κτλ. Να το δεχτώ, αλήθεια, θέλω πολύ, αρκεί να μου πεί κάποιος το λόγο που γίνονται αυτά. το λόγο της συνομωσίας αυτής. "Ψοφάω " να μάθω.
Αρκεί φυσικά να μην μου πουν για σχέδιο μείωσης πληθυσμού ή για την κερδοφορία των φαρμακευτικών από ένα εμβόλιο το οποίο ακόμη δεν υφίσταται καν. Και για το 5G φυσικά. Οτιδήποτε άλλο θα το ακούσω.

Εγω πραγματικά θα ήθελα ολοι αυτοί που τα υποστηρίζουν όλα αυτα,οταν ερθει η ώρα κ γι αυτους,να αρνηθούν την ΜΕΘ και να την δώσουν στον επομενο που την χρειάζεται.Εκει να τους δω.Οταν θα αντικρυσουν τον θάνατο κατάματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

 αντι να παρει λιγο την ευθυνη στα χερια του, να ενημερωθει, να δρασει.

 

Αυτό με τι τρόπο το εννοείς; Γιατί ωραίο είναι να το λέμε, αλλά στην πράξη τι σημαίνει; 

 

Ευθύνη δεν σημαίνει μόνο να κάνεις αυτό που νομίζεις σωστό, σημαίνει να είσαι κι εκεί να κριθείς όταν η πρότασή σου αποτύχει. Γι'αυτό αποφασίζουν οι πολιτικοί και όχι οι επιστήμονες. Ο κόσμος δε μπορεί να πάρει - συνταγματικά τουλάχιστον - την ευθύνη στα χέρια του, παρά μόνο αν ιδρυθεί ένας ανάλογος πολιτικός φορέας που θα τεθεί ως πρόταση σε κάποια δημόσια εκλογή, π.χ. σε επίπεδο τομέα, δήμου, περιφέρειας, ή ακόμα και εθνικό. Ελπίζω μόνο στο συγκεκριμένο φορέα να μην προσκληθούν και οι Μακεδονομάχοι με τις χλαμύδες και τα χοιρινά σουβλάκια....

 

Από κει και πέρα, το οτι οι πολιτικοί πουλάνε σανό μάλλον σημαίνει οτι ο κόσμος το αγοράζει. Και δεν θα κουραστώ να λεώ οτι δεν υπάρχει καμία παγκόσμια συνομωσία. Είναι θέμα κουλτούρας και δεν είναι έτσι σε όλες τις χώρες. Όσο πιο πίσω βρίσκεται μία κοινωνία σε επίπεδο ωριμότητας και κοινωνικοοικονομικής ανάπτυξης, τόσο λιγότερη κριτική ματιά έχει και τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνει το αυτονόητο. Όσο πιο πίσω βρίσκεται, τόσο πιθανότερο είναι να έχει έναν Χαρδαλιά να της κουνάει το δάχτυλο με ύφος μπράβου και τόσο πιθανότερο είναι οι "άλλες απόψεις" να μας παρουσιάζονται σαν τρομερές αποκαλύψεις που το "σύστημα" κάνει τα πάντα για να τις θάψει....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν προκειται ποτε να δεχθεις μια απαντηση οταν απλα δεν θελεις να την ακουσεις. Ειναι ευρεως γνωστο οτι κυβερνουμαστε ολοι απο εναν μικρο αριθμο ανθρωπων και οτι αυτο θεωρειται συνομωσια ειναι για εμενα η μεγαλυτερη αποδειξη του ποσο μπορουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου. Ειναι γνωστο οτι ο κοσμος κινειται απο την αγορα ενεργειας, οτι ολοι εμεις που δουλευουμε ειμαστε τα γραναζια για να πλουτιζουν 5-6 ανθρωποι. Αν αυτο το θεωρεις συνομωσια, δεν μπορω να σε βοηθησω. Ειναι γνωστο οτι ο συγκεκριμενος ιος δεν προηλθε απο φυσικη επιλογη. Βγηκε απο το εργαστηριο. Καταλαθος ή εσκεμμενα δεν το γνωριζω. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι μια τρομερη ευκαιρια για πειραματα υπακοης. Μην τον υποτιματε αυτον τον λογο. Κοινωνικα πειραματα τετοιου μεγεθους ειναι σπανια. Δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο. Ο καθενας επιλεγει τι θα πιστεψει και τι οχι, αλλα αν ζητας απαντησεις πρεπει να εισαι ετοιμος να τα ακουσεις ολα. Διαφορετικα, δεν ζητας απαντησεις αλλα συγκεκριμενη απαντηση.

Ποτε έγινε γνωστο κ τεκμηριωθηκε ότι ο ιος εφυγε από εργαστήριο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Επίσης τελικά δεν μάθαμε ποτέ,  οι νεκροί και ειδικά οι Ιταλοί τότε, ήταν ηθοποιοί? ?  :rolleyes:

Τους είδες εσύ?? Ξέρεις κάποιον που να τους είδε?? Όχι?? Ε άρα δεν υπάρχουν :)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

 Ειναι γνωστο οτι ο συγκεκριμενος ιος δεν προηλθε απο φυσικη επιλογη. Βγηκε απο το εργαστηριο. Καταλαθος ή εσκεμμενα δεν το γνωριζω.

 

Έστω οτι εισαι σε θέση να γνωριζεις αυτό που λες κι έχεις δίκιο. Αλλάζει κάτι αυτό στον τρόπο που θα πρέπει να προστατευτεί ο κόσμος από τον ιό; Να το ρωτήσω αλλιώς......σε μία φωτιά θα πρέπει να ανησυχήσουμε λιγότερο αν ήταν εμπρησμός;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποτε έγινε γνωστο κ τεκμηριωθηκε ότι ο ιος εφυγε από εργαστήριο?

Οποιος θελει να βρει ψαχνει (ποια εργαστηρια δουλευουν με κορωνιους, τι κανουν κλπ., πως λειτρουργει ενας κορωνοιος κλπ). Ειναι γνωστο οτι οι κορωνοϊοι υπαρχουν στα ζωα (και στα σκυλια που εχουμε πολλη επαφη). Θα ηταν εξαιρετικα δυσκολο να μεταλλαχθει ενας ιος απο φυσικη επιλογη και να μολυνει το ανοσοποιητικο συστημα ενος αλλου ειδους μεσα σε λιγους μηνες. Αυτο χρειαζεται χιλιαδες και εκατομμυρια χρονια εξελιξης για να συμβει. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Οποιος θελει να βρει ψαχνει (ποια εργαστηρια δουλευουν με κορωνιους, τι κανουν κλπ., πως λειτρουργει ενας κορωνοιος κλπ). Ειναι γνωστο οτι οι κορωνοϊοι υπαρχουν στα ζωα (και στα σκυλια που εχουμε πολλη επαφη). Θα ηταν εξαιρετικα δυσκολο να μεταλλαχθει ενας ιος απο φυσικη επιλογη και να μολυνει το ανοσοποιητικο συστημα ενος αλλου ειδους μεσα σε λιγους μηνες. Αυτο χρειαζεται χιλιαδες και εκατομμυρια χρονια εξελιξης για να συμβει.  

 

Και τον πόλεμο ένας άνθρωπος τον ξεκινάει, ωστόσω όταν πέσει η πρώτη βόμβα, η ανάλυση των πολιτικών κινήτρων είναι ελάχιστης αξίας, αν αυτός που την κάνει δεν έχει φροντίσει πρώτα να βρει κράνος και καταφύγιο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Και τον πόλεμο ένας άνθρωπος τον ξεκινάει, ωστόσω όταν πέσει η πρώτη βόμβα, η ανάλυση των πολιτικών κινήτρων είναι ελάχιστης αξίας, αν αυτός που την κάνει δεν έχει φροντίσει πρώτα να βρει κράνος και καταφύγιο....

Δεν εχουν νοημα οι παρομοιασεις. Βασικα, δεν θα ηθελα να σχολιασω κατι περαιτερω. Ηθελα απλως να παραθεσω και την αλλη αποψη, διοτι βλεπω οτι το μονο που αναγαγεται στην συζητηση ειναι το αν και που αυξηθηκαν τα κρουσματα, αν θα εχουμε κλινες και αναπνευστηρες και η τρομοκρατια συνεχιζεται.

 
Link to comment
Share on other sites

Άρα , αν κατάλαβα καλά @Sentir...natureza, η απάντηση είναι ότι πρόκειται για ένα παγκόσμιο , συντονισμένο πείραμα υπακοής πληθυσμών? Όλες οι κυβερνήσεις  παγκοσμίως γνώριζαν λοιπόν ότι θα συμβεί αυτό, και είχαν συντονισμένο σχέδιο? Είναι όλοι στο "κόλπο"?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Άρα , αν κατάλαβα καλά @Sentir...natureza, η απάντηση είναι ότι πρόκειται για ένα παγκόσμιο , συντονισμένο πείραμα υπακοής πληθυσμών? Όλες οι κυβερνήσεις  παγκοσμίως γνώριζαν λοιπόν ότι θα συμβεί αυτό, και είχαν συντονισμένο σχέδιο? Είναι όλοι στο "κόλπο"?

Eιναι πολυ πιο περιπλοκο απο την απλοϊκη απαντηση που θελεις να δωσεις. Δεν ειπα κατι τετοιο, ημουν αρκετα ξεκαθαρη: 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι μια τρομερη ευκαιρια για πειραματα υπακοης.

Καθε κυβερνηση εχει απο πισω αλλον ανωτερο ελεγχο, θα ηταν ιδανικο η καθε κυβερνηση να αποφασιζει για το κρατος της, κατι το οποιο σε καποια κρατη μπορει να συμβει αλλα πληρωνουν απο αλλους τις συνεπειες (δολοφονιες πολιτικων πχ "τυχαιες" πτωσεις αεροπλανων, εναρξη πολεμων με αφορμη καποια "επιθεση" κλπ). Τελοσπαντων, δεν ειναι πεδιο για πολιτικες συζητησεις εδω. Νομιζω ημουν αρκετα ξεκαθαρη, ο καθενας μπορει να ψαξει πληροφοριες. Το διαδικτυο εχει πολυ πραμα, απο ντοκιμαντερ, συνεντευξεις μεχρι εγγραφα και συμφωνιες. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Eιναι πολυ πιο περιπλοκο απο την απλοϊκη απαντηση που θελεις να δωσεις. Δεν ειπα κατι τετοιο, ημουν αρκετα ξεκαθαρη: 

Καθε κυβερνηση εχει απο πισω αλλον ανωτερο ελεγχο, θα ηταν ιδανικο η καθε κυβερνηση να αποφασιζει για το κρατος της, κατι το οποιο σε καποια κρατη μπορει να συμβει αλλα πληρωνουν απο αλλους τις συνεπειες (δολοφονιες πολιτικων πχ "τυχαιες" πτωσεις αεροπλανων, εναρξη πολεμων με αφορμη καποια "επιθεση" κλπ). Τελοσπαντων, δεν ειναι πεδιο για πολιτικες συζητησεις εδω. Νομιζω ημουν αρκετα ξεκαθαρη, ο καθενας μπορει να ψαξει πληροφοριες. Το διαδικτυο εχει πολυ πραμα, απο ντοκιμαντερ, συνεντευξεις μεχρι εγγραφα και συμφωνιες. 

Απλοική απάντηση? Εγώ να καταλάβω προσπαθώ, αλλά για ακόμη μια φορά, απάντηση δεν παίρνω και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω , οτι κανείς απο τους "αρνητές " της κατάστασης δεν έχει απάντηση. Απλά ξέρει ότι μας κοροιδεύουν.

Το ότι έχουν σχεδόν γεμίσει οι ΜΕΘ και ότι δεν υπάρχει εξοπλισμός, δεν είναι τρομοκρατία. Είναι η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι υπάρχει και θα υπάρξει στυγνή εκμετάλλευση των ειδικών συνθηκών έχουμε αναφερθεί πολλάκις οι περισσότεροι στο νήμα. Μανι μανι το φιάσκο με τις τεράστιες μάσκες αν δούμε. .. Απλά είναι άλλο αυτό κι άλλο όλα τα υπόλοιπα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Απλοική απάντηση? Εγώ να καταλάβω προσπαθώ, αλλά για ακόμη μια φορά, απάντηση δεν παίρνω και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω , οτι κανείς απο τους "αρνητές " της κατάστασης δεν έχει απάντηση. Απλά ξέρει ότι μας κοροιδεύουν.

Το ότι έχουν σχεδόν γεμίσει οι ΜΕΘ και ότι δεν υπάρχει εξοπλισμός, δεν είναι τρομοκρατία. Είναι η πραγματικότητα.

Ειμαστε μπροστά στο θάνατο,σε πιθανή ανεπαρκεια οργάνων,σε μονιμο κουσούρι,στην οικονομική καταστροφή.Ναι λοιπον.Ο τρόμος ειναι το συναίσθημα που πρέπει να ενεργοποιηθεί για να κινητοποιήσεις  ο καθε άσχετος.Τι δεν καταλαβαίνουν δηλαδη?Πολλοι από αυτους που είναι στις μεθ δεν το πιστευαν κ αλλοι το σκανε.Γιατι να μην δοθεί ευκαιρία ζωης σε έναν άλλον άνθρωπο?Αν εχουν τα κότσια αυτοι που θα αρρωστήσουν να δηλώσουν οτι αρνούνται κ τη θεραπεία Ετσι παει ...

Εσύ sentir πες μου μεχφο χέρι στην καρδιά. ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...