Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εμάς μας είπαν ότι θα γίνει εκπαίδευση στη χρήση μάσκας, αν και τον είδα εντάξει γενικά τον δικό μου. Μα φαντάζεσαι με συναχάκι να τον στέλνουν σπίτι? Όλο σπίτι θα είναι. Τι θα κάνουμε? Θα κόψουμε μισθό σε νταντά για όταν τη χρειαζόμαστε? Αυτούς τους συμφέρει να πηγαίνουν μόνο λίγα παιδιά και χωρίς κανένα σύμπτωμα διότι έτσι θα παραμείνουν όσο το δυνατόν περισσότερο ανοιχτοί και εμείς θα πληρώνουμε κανονικά. Τους καταλαβαίνω, αλήθεια, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό. Θα προτείνω αυτό με τις μάσκες να δω πώς θα το πάρουν.

Έλεγα οτι δεν μου αρέσει που θα φοραει από τόσο μικρή στο σχολειο αλλά τελικά ίσως είναι καλύτερο αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Για το αν ενδέχεται να κλείσουν σχολεία: αρχές Σεπτεμβρίου μας έστειλαν μήνυμα να απ εγκαταστήσουμε το webex από πέρσι κ να επικαιροποιήσουμε το μείλ μας για να στείλουν σύνδεσμο για ενεργοποίηση ξανά με βάση τη νέα συμφωνία με την εταιρεία. Έχουν ήδη κλείσει τμήματα ή σχολεία κ μειλ εμείς δεν έχουμε πάρει...

 

Το υπουργείο επιμένει στη ταυτόχρονη μετάδοση μαθήματος από τη φυσική τάξη (αν δεν σχηματίζεται διαδικτυακό τμήμα), αν κ η ΑΠΠΔ έχει εκφράσει σοβαρές επιφυλάξεις για αυτό κ το έχει διαχωρίσει από την απλή σύγχρονη τηλεκπαίδευση που όλοι είναι στον υπολογιστή. Ίσως ψάχνουν εκεί κάποια πατέντα κ γι αυτό αργούν. 

 

εννιειται δεν έχουμε φετινές οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων. Όσο για την κάλυψη των περσινών κενών, οι οδηγίες περίπου  ήταν «έπρεπε να έχουν γίνει αυτά, διαθέστε 4-5 ώρες για να τα καλύψετε». 

 

Στο Κιλκίς αρρώστησε καθαρίστρια σε σχολείο αλλά δεν υπάρχει πρόβλεψη στο πρωτόκολλο, αν πρέπει να ληφθεί κάποιο μέτρο για την περίπτωση που ασθενεί αυτός ο οποίος καθαρίζει το κτίριο κ το παραδίδει υποτίθεται απολυμασμένο.... ενταξει δεν λέω να κλείσει το σχολείο για καραντίνα, αλλά έστω μια πρόβλεψη γι αυτό... έκλεισε για απολύμανση με τοπική πρωτοβουλία. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδοποίησαν από το Όακα φιλη μου οτι εχουν κρουσμα κ οτι κλεινει η πισινα για απολύμανση. Δεν έπιανε ομως το κινητό της υπαλλήλου κ δεν κατάλαβε αν ειναι στο δικο της τμημα.Εχει κανεις πληροφοριση?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σημερα ειδοποίησαν από το Όακα φιλη μου οτι εχουν κρουσμα κ οτι κλεινει η πισινα για απολύμανση. Δεν έπιανε ομως το κινητό της υπαλλήλου κ δεν κατάλαβε αν ειναι στο δικο της τμημα.Εχει κανεις πληροφοριση?

Μια υπάλληλος μας δουλεύει το απόγευμα στη γραμματεία στην πισίνα του ΟΑΚΑ . Τη Δευτέρα που θα την δω θα την ρωτήσω αν ξέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μια υπάλληλος μας δουλεύει το απόγευμα στη γραμματεία στην πισίνα του ΟΑΚΑ . Τη Δευτέρα που θα την δω θα την ρωτήσω αν ξέρει κάτι.

Ευχαριστω.Ηταν στην πισινα που πηγαίνουν αλλα οχι σφο τμημα τους τελικα.Ρωτα αν μπορείς αν ηταν σε παιδί η ενηλικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ δεν χρησιμοποιήθηκε ο όρια ψεκασμένος, οπότε είναι άδικο να μας αποδίδεις τέτοιες προθέσεις. 

 

Η διόγκωση των αντιδράσεων στη μάσκα είναι προφανές ότι είναι υποκινούμενη. Έτσι δεν συζητάμε για την απουσία άλλων μέτρων, αλλά για τη μάσκα. Έχουν γίνει καταλήψεις σε σχολεία ζητώντας μικρότερα τμήματα κ παρουσιάζονται σαν καταλήψεις κατά της μάσκας, κ συκοφαντούνται οι συμμετέχοντες πχ η μητέρα από την Πάτρα που μάλιστα αρρώστησε και την κορόιδευαν...

 

Το να είσαι υπέρ της μάσκας δεν σημαίνει ότι αποκλείεις τη λήψη άλλων μετρων. 

 

Η λήψη άλλων μέτρων δεν γίνεται για να ξεφορτωθούμε τις μάσκες στο σχολείο συνολικά (θα μπορούσε να γίνει μέχρι τρίτη δημοτικού περίπου). 

 

Οσοι δεν πιστεύουν στην αναγκαιότητα της μάσκας ή τη χρησιμοποιούν λάθος, δεν είναι ψεκασμένοι. Απλώς έχουν εκνευριστεί από τις ανακολουθίες της κυβέρνησης κ από το να τους πετάνε το μπαλάκι. Αν η μάσκα ήταν υποχρεωτική από τον Μάιο σε κλειστούς χώρους πχ εργασίας κ καταστήματα, τότε ο κόσμος θα το είχε δεχτεί, θα είχε πιστεψει, θα τη χρησιμοποιούσε σωστά κ τώρα δεν θα συζητούσαμε για λοκνταουν στην Αττική κ μπορεί κ να μη φορούσαν μάσκα τα νήπια. 

 

Γιατί οι γονείς δεν αντιδρούν; για τον ίδιο λόγο που δεν αντιδρουν για τα νήπια σε κοντέινερ, για το ολοήμερο που είναι απλα πάρκινγκ, για την έλλειψη εκπαιδευτικών κ για πολλά αλλά. Είναι μεγάλη κουβέντα κ δεν έχει σχέση με το τι πιστεύουν για τον ιό. 

 

Οι περισσότεροι γονείς ξέρουν ότι τα παιδιά τους δεν κινδυνεύουν άμεσα κ προσπαθούν να επηρεάσουν τη ζωή τους όσο το δυνατόν λιγότερο γίνεται, προστατεύοντας παράλληλα τους οικείους κ το κοινωνικό σύνολο. 

Link to comment
Share on other sites

@kine συγγνώμη αλλά διαφωνώ εντελώς. Επειδή είμαι σε σύλλογο γονέων και φέτος έχω μιλήσει με πολύ κόσμο με αυτή την ιδιότητα, 9 στους 10 φοβούνται και έχουν αλλάξει δρστηριότητες, έχουν αναζητήσει φροντιστήρια με μικρά γκρουπ, έχουν αναζητήσει αθλητικές δραστηριότητες σε εξωτερικό χώρο, έχουν κόψει επισκέψεις σε mall κλπ.Αν είναι υπερβολικό το 9 στους 10, άντε 8 στους 10, φαίνεται και από την κατάρρευση πολλών κλάδων. Καταστήματα και επιχειρήσεις χρεοκωπούν ή έστω απολύουν η μία μετά την άλλη.

Αλλά, το ότι δεν υπάρχει άλλο μέτρο δε σημαίνει ότι μπορούμε να εγκαταλείψουμε και αυτό το μίζερο ένα, ούτε ότι όλοι πραγματικά ξέρουν να βάλουν σωστά τη μάσκα. Παρεπιπτόντως τα παιδιά ξέρουν πολύ καλύτερα από τους γονείς.

Από εκεί και πέρα, το "αν δε σας αρέσουν τα σχολεία όπως είναι, παραιτηθείτε από τη δουλειά, κρατήστε τα παιδιά σπίτι και περιμένετε την εισαγγελία ανηλίκων", το θεωρώ σαν το παντεσπάνι της Μαρίας Αντουανέτας σας πρόταση. 

Link to comment
Share on other sites

Κιne αλλα είπαμε αλλα καταλαβες

Το τι κάνει ο καθένας για να αλλάξει όσο μπορεί τις συνθήκες στο σχολειο του παιδιού του, η γενικώς δ νομιζω οτι θα κάτσει να το συζητήσει εδω

Κ οχι δ τους είπαμε ψεκασμενους κ οχι δ ειναι μονο η κατηγορία που λες

Επειδη δλδ η εκπαίδευση έχει στραβά δ θα στείλουμε καθόλου τα παιδια μέχρι να γίνει όπως θέλουμε; δ το κόβω να πηγαίνουν ποτέ σχολειο

Απο την στιγμή που ο αντρας μου δουλεύει στις συνθήκες που δουλεύει, κ αφου δ υπαρχει λογος να κλειστουμε σπίτι προς το παρόν εμεις προσπαθούμε να συνεχίσουμε σε νέα δεδομενα

Δ νομιζω οτι κάνεις από δω είναι στην επιτροπή που προτείνει ούτε σε αυτούς που αποφασίζουν. Οποτε κάνουμε ότι μπορουμε

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά σχολεία γίνονται κινήσεις για σπάσιμο κάποιων τμημάτων. οι διευθύνσεις έχουν αφήσει ένα περιθώριο αν μπορεί να γίνει χωρίς μεγάλες απαιτήσεις σε καθηγητές κ αν υοετχουν αιθουσες, με την έγκριση τους βέβαια κ αφού  ξεκαθαρίσει το τοπίο των κενών μετά τη φάση των αναπληρωτών που προσλήφθηκε προχθές. Δεν ξέρω αν είναι κοινή γραμμή, ίσως είναι, γιατί οι διευθυντές εκπαίδευσης τοποθετήθηκαν τώρα κ είναι «δικοί τους» άρα δεν ενεργούν αυθαίρετα. εμείς έχουμε δυο αιτήματα που ίσως ικανοποιηθεί το ένα κ το έχω ακούσει κ σ αλλά σχολεία από διαδορεσ περιοχές. Οι δήμοι κ οι σύλλογοι γονέων παίζουν κάποιο ρόλο σ αυτό. δεν θα καλυφθούν όλα τα αιτήματα βέβαια, αλλά το ότι γίνεται η κίνηση δείχνει ότι κάποιες πιέσεις έπιασαν τόπο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω παθει πέντε εμφράγματα κ έξι εγκεφαλικά.Ευχομαι να μην έχω συμπτωματα αυριο.Στο σχολειο της γειτονιας μου υπαρχει κρουσμα.Εγω είδα τα παιδια Δευτέρα κ Τετάρτη.Ειναι μαθητες μου.Ο ένας ειναι στην ταξη του κρουσματος.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγω εχω παθει πέντε εμφράγματα κ έξι εγκεφαλικά.Ευχομαι να μην έχω συμπτωματα αυριο.Στο σχολειο της γειτονιας μου υπαρχει κρουσμα.Εγω είδα τα παιδια Δευτέρα κ Τετάρτη.Ειναι μαθητες μου.Ο ένας ειναι στην ταξη του κρουσματος.

 

Αναμενόμενο. Δεν γίνεται πλέον ιχνηλάτιση ουσιαστικά, οπότε ποιος ξέρει με πόσους ερχόμαστε σε επαφή κάθε μέρα και δεν το ξέρουμε. 

Στην περιοχή έχει κλείσει λόγω κρουσμάτων αθλητικό κέντρο όπου προπονούνται καθημερινά εκατοντάδες παιδιά, αλλά κανένα σχολείο ή έστω τμήμα. Οπότε απλά είμαστε σίγουροι ότι τα μισά παιδιά όλων των γειτονικών σχολείων έχουν εκτεθεί, και σφυρίζουμε αδιάφορα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα φοβάμαι πως στην Αττική θα έχουμε το λοκ νταουν νωρίτερα από ότι περιμέναμε, δυστυχώς. Η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα υπάρξει κρουσμα κοντά μας θα υπάρξει.Το θεμα ειναι τι κανουμε για να προφυλαχθουμε.

Η συγκεκριμένη οικογενεια ειναι αναίσθητη.Ειχα ξεκαθαρίσει στη μαμά οτι ξεκιναμε δια ζωσης κ το γυρνάμε σε διαδικτυακο όπως πέρυσι ανάλογα με την κατασταση γιατι δεν ηθελε διαδυκτιακο παρολο που πέρυσι πηγε μια χαρά.

Τους ξεκαθαρισα λοιπον οτι θα εχουμε ανοιχτα παραθυρα κ οτι θα φοραμε ολοι μασκες.Ξυνισε με τη μασκα στα παιδια.

Πήγα λοιπόν τη δευτερα,φορεσε αργοτερα μασκα ο μεγάλος κ κυκλοφορούσε χωρις ο μικρος .Με υποδεχτηκαν με κλειστα παραθυρα κ φουλ το κλιματιστικό.Προ πενταλεπτου ειχε φυγει των αγγλικων που δε φορουσε μασκα .Ειπα αυτα που έπρεπε να πω κ ξαναπήγα την τεταρτη.Ιδια κατασταση με παραθυρα κ κλιματιστικό κ στο καπάκι εφευγε η φιλολογος χωρις μασκα κ αυτή.

Και το κερασάκι στην τούρτα....εφυγε ο μεγάλος κ πηγε σε κηδεία πατέρα συμμαθητή χωρις μασκα κ ξαναγύρισε στο σπιτι.Εκανα τα παράπονα μου στη μάνα κ το αφήσαμε ετσι μέχρι χτες που ανακοινωθηκαν κρουσματα σε λυκειο κ γυμνασιο του Δήμου.Πηρα τηλ τη μητερα και της έδωσα τελεσίγραφο.Η διαδυκτιακο η τους αφηνω .Να προσθέσω ότι κανουν εντατική προπόνηση μπάσκετ κ τα δύο παιδιά στην ομαδα του ολυμπιακού.φανταστειτε συγχρωτισμος λοιπον.Ξυνισε ξανά αλλα συμφώνησε η μητέρα στο διαδικτυακο.Και το βράδυ ανακοινωθηκε κρουσμα στην ταξη του μικρου.Και βγαίνω αληθινή που της έλεγα ότι είναι θέμα χρόνου να σκάσει η βόμβα.Στο ιδιο σχολειο ο καλλιτεχνικων πεταξε τη μασκα του κ ειπε στα παιδια οτι φορανε φυμωτρο 

Αν όμως είχαν παρθει οι απαραίτητες προφυλαξεις δεν θα ανησυχούσα τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το ότι θα υπάρξει κρουσμα κοντά μας θα υπάρξει.Το θεμα ειναι τι κανουμε για να προφυλαχθουμε.

Η συγκεκριμένη οικογενεια ειναι αναίσθητη.Ειχα ξεκαθαρίσει στη μαμά οτι ξεκιναμε δια ζωσης κ το γυρνάμε σε διαδικτυακο όπως πέρυσι ανάλογα με την κατασταση γιατι δεν ηθελε διαδυκτιακο παρολο που πέρυσι πηγε μια χαρά.

Τους ξεκαθαρισα λοιπον οτι θα εχουμε ανοιχτα παραθυρα κ οτι θα φοραμε ολοι μασκες.Ξυνισε με τη μασκα στα παιδια.

Πήγα λοιπόν τη δευτερα,φορεσε αργοτερα μασκα ο μεγάλος κ κυκλοφορούσε χωρις ο μικρος .Με υποδεχτηκαν με κλειστα παραθυρα κ φουλ το κλιματιστικό.Προ πενταλεπτου ειχε φυγει των αγγλικων που δε φορουσε μασκα .Ειπα αυτα που έπρεπε να πω κ ξαναπήγα την τεταρτη.Ιδια κατασταση με παραθυρα κ κλιματιστικό κ στο καπάκι εφευγε η φιλολογος χωρις μασκα κ αυτή.

Και το κερασάκι στην τούρτα....εφυγε ο μεγάλος κ πηγε σε κηδεία πατέρα συμμαθητή χωρις μασκα κ ξαναγύρισε στο σπιτι.Εκανα τα παράπονα μου στη μάνα κ το αφήσαμε ετσι μέχρι χτες που ανακοινωθηκαν κρουσματα σε λυκειο κ γυμνασιο του Δήμου.Πηρα τηλ τη μητερα και της έδωσα τελεσίγραφο.Η διαδυκτιακο η τους αφηνω .Να προσθέσω ότι κανουν εντατική προπόνηση μπάσκετ κ τα δύο παιδιά στην ομαδα του ολυμπιακού.φανταστειτε συγχρωτισμος λοιπον.Ξυνισε ξανά αλλα συμφώνησε η μητέρα στο διαδικτυακο.Και το βράδυ ανακοινωθηκε κρουσμα στην ταξη του μικρου.Και βγαίνω αληθινή που της έλεγα ότι είναι θέμα χρόνου να σκάσει η βόμβα.Στο ιδιο σχολειο ο καλλιτεχνικων πεταξε τη μασκα του κ ειπε στα παιδια οτι φορανε φυμωτρο 

Αν όμως είχαν παρθει οι απαραίτητες προφυλαξεις δεν θα ανησυχούσα τοσο.

 

 

Απιστευτη γαϊδουρια!

Εμεις τωρα που ανοιξαν τα σχολεια και αυξηθηκαν οι δραστηριοτητες ολων,  οσο εχει καλο καιρο κανουμε τωρα τα ιδιαιτερα στη βεραντα, και με αποσταση,. 

Νομιζω οτι αν κρυωσει ο καιρος, θα παμε για διαδικτυακο κατευθειαν, πιο λογικο ειναι απο το να ξυλιασουν παιδια και καθηγητρια με ολα τα παραθυρα ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Το ότι θα υπάρξει κρουσμα κοντά μας θα υπάρξει.Το θεμα ειναι τι κανουμε για να προφυλαχθουμε.

Η συγκεκριμένη οικογενεια ειναι αναίσθητη.Ειχα ξεκαθαρίσει στη μαμά οτι ξεκιναμε δια ζωσης κ το γυρνάμε σε διαδικτυακο όπως πέρυσι ανάλογα με την κατασταση γιατι δεν ηθελε διαδυκτιακο παρολο που πέρυσι πηγε μια χαρά.

Τους ξεκαθαρισα λοιπον οτι θα εχουμε ανοιχτα παραθυρα κ οτι θα φοραμε ολοι μασκες.Ξυνισε με τη μασκα στα παιδια.

Πήγα λοιπόν τη δευτερα,φορεσε αργοτερα μασκα ο μεγάλος κ κυκλοφορούσε χωρις ο μικρος .Με υποδεχτηκαν με κλειστα παραθυρα κ φουλ το κλιματιστικό.Προ πενταλεπτου ειχε φυγει των αγγλικων που δε φορουσε μασκα .Ειπα αυτα που έπρεπε να πω κ ξαναπήγα την τεταρτη.Ιδια κατασταση με παραθυρα κ κλιματιστικό κ στο καπάκι εφευγε η φιλολογος χωρις μασκα κ αυτή.

Και το κερασάκι στην τούρτα....εφυγε ο μεγάλος κ πηγε σε κηδεία πατέρα συμμαθητή χωρις μασκα κ ξαναγύρισε στο σπιτι.Εκανα τα παράπονα μου στη μάνα κ το αφήσαμε ετσι μέχρι χτες που ανακοινωθηκαν κρουσματα σε λυκειο κ γυμνασιο του Δήμου.Πηρα τηλ τη μητερα και της έδωσα τελεσίγραφο.Η διαδυκτιακο η τους αφηνω .Να προσθέσω ότι κανουν εντατική προπόνηση μπάσκετ κ τα δύο παιδιά στην ομαδα του ολυμπιακού.φανταστειτε συγχρωτισμος λοιπον.Ξυνισε ξανά αλλα συμφώνησε η μητέρα στο διαδικτυακο.Και το βράδυ ανακοινωθηκε κρουσμα στην ταξη του μικρου.Και βγαίνω αληθινή που της έλεγα ότι είναι θέμα χρόνου να σκάσει η βόμβα.Στο ιδιο σχολειο ο καλλιτεχνικων πεταξε τη μασκα του κ ειπε στα παιδια οτι φορανε φυμωτρο 

Αν όμως είχαν παρθει οι απαραίτητες προφυλαξεις δεν θα ανησυχούσα τοσο.

Εντάξει τι να πει κανείς για αυτές τις περιπτώσεις τώρα!!

Θεωρώ πως πολυ σωστά έπραξες, πάνω από όλα η ασφάλεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Το ότι θα υπάρξει κρουσμα κοντά μας θα υπάρξει.Το θεμα ειναι τι κανουμε για να προφυλαχθουμε.

Η συγκεκριμένη οικογενεια ειναι αναίσθητη.Ειχα ξεκαθαρίσει στη μαμά οτι ξεκιναμε δια ζωσης κ το γυρνάμε σε διαδικτυακο όπως πέρυσι ανάλογα με την κατασταση γιατι δεν ηθελε διαδυκτιακο παρολο που πέρυσι πηγε μια χαρά.

Τους ξεκαθαρισα λοιπον οτι θα εχουμε ανοιχτα παραθυρα κ οτι θα φοραμε ολοι μασκες.Ξυνισε με τη μασκα στα παιδια.

Πήγα λοιπόν τη δευτερα,φορεσε αργοτερα μασκα ο μεγάλος κ κυκλοφορούσε χωρις ο μικρος .Με υποδεχτηκαν με κλειστα παραθυρα κ φουλ το κλιματιστικό.Προ πενταλεπτου ειχε φυγει των αγγλικων που δε φορουσε μασκα .Ειπα αυτα που έπρεπε να πω κ ξαναπήγα την τεταρτη.Ιδια κατασταση με παραθυρα κ κλιματιστικό κ στο καπάκι εφευγε η φιλολογος χωρις μασκα κ αυτή.

Και το κερασάκι στην τούρτα....εφυγε ο μεγάλος κ πηγε σε κηδεία πατέρα συμμαθητή χωρις μασκα κ ξαναγύρισε στο σπιτι.Εκανα τα παράπονα μου στη μάνα κ το αφήσαμε ετσι μέχρι χτες που ανακοινωθηκαν κρουσματα σε λυκειο κ γυμνασιο του Δήμου.Πηρα τηλ τη μητερα και της έδωσα τελεσίγραφο.Η διαδυκτιακο η τους αφηνω .Να προσθέσω ότι κανουν εντατική προπόνηση μπάσκετ κ τα δύο παιδιά στην ομαδα του ολυμπιακού.φανταστειτε συγχρωτισμος λοιπον.Ξυνισε ξανά αλλα συμφώνησε η μητέρα στο διαδικτυακο.Και το βράδυ ανακοινωθηκε κρουσμα στην ταξη του μικρου.Και βγαίνω αληθινή που της έλεγα ότι είναι θέμα χρόνου να σκάσει η βόμβα.Στο ιδιο σχολειο ο καλλιτεχνικων πεταξε τη μασκα του κ ειπε στα παιδια οτι φορανε φυμωτρο 

Αν όμως είχαν παρθει οι απαραίτητες προφυλαξεις δεν θα ανησυχούσα τοσο.

Kαταλαβαίνω το άγχος σου. Ψυχραιμία πάντως. έχω και εγώ 2 μαθήματα το απόγευμα και έστειλα στη μαμά τους αν παρότι κρύωσε ο καιρός μπορούμε να κάνουμε και σήμερα στη βεράντα γιατί φοβάμαι. Μου είπε φυσικά και αν θέλω και με μάσκα . Πολύ συνεργάσιμη. Πάντως όλοι στο διαδικτυακό θα το γυρίσουμε σύντομα.

Και εμάς στον παιδικό πριν 10 μέρες υπήρξε κρούσμα , ο μπαμπάς ενός παιδιού. Ευτυχώς από άλλο τμήμα μικρότερων παιδιών. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βρεθήκαμε χτες σε εκκλησία για μνημόσυνο και πάθαμε σοκ. Ενώ το μνημόσυνο είχε μόνο 15 άτομα, οι μονιμοι ενορίτες ήταν αμέτρητοι και οι μισοί χωρίς μάσκα. Αποστάσεις μηδέν στις καρέκλες, είχαν βάλει και δύο μνημόσυνα μαζί, τρελη ουρά για το αντίδωρο, να φιλάνε το χέρι του παπά, και δύο έγκυες χωρίς μάσκα. Στη θεία κοινωνία δεν είδα τι έγινε γιατί ήμουν έξω με το μωρό. Μετά είδαμε ότι στόλιζαν για μια βάφτιση και τελικά είχε δύο βαφτισεις. Η πρώτη ήταν λιτή με 8 άτομα μόνο, μια χαρά. Ο στολισμός γινόταν για τη δεύτερη, που ήταν φουλ πακέτο. Μπαλόνια, candy bar και όλα τα σχετικά και άρχισαν να καταφθάνουν ένα σωρό καλεσμένοι που αγκαλιάζονταν και φιλιουνταν σαν να μην τρέχει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Kαταλαβαίνω το άγχος σου. Ψυχραιμία πάντως. έχω και εγώ 2 μαθήματα το απόγευμα και έστειλα στη μαμά τους αν παρότι κρύωσε ο καιρός μπορούμε να κάνουμε και σήμερα στη βεράντα γιατί φοβάμαι. Μου είπε φυσικά και αν θέλω και με μάσκα . Πολύ συνεργάσιμη. Πάντως όλοι στο διαδικτυακό θα το γυρίσουμε σύντομα.

Και εμάς στον παιδικό πριν 10 μέρες υπήρξε κρούσμα , ο μπαμπάς ενός παιδιού. Ευτυχώς από άλλο τμήμα μικρότερων παιδιών. 

Και τι γινεται στην περίπτωση με κρουσμα γονιο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και τι γινεται στην περίπτωση με κρουσμα γονιο?

Μένει σπίτι το παιδί. Αν κάνει κ αυτό τεστ κ βγει θετικό, ακολουθούνται οι διαδικασίες. Αλλιως, τίποτα. 

 

Το πρωτόκολλο για κλείσιμο τμήματος είναι πολύ γραφειοκρατικό. Δεν το αποφασίζει το σχολείο αυτόματα. ενημερώνεται ο διευθυντής, ενημερώνει τη Διεύθυνση εκπαίδευσης κ την περιφ. διευθ. υγείας κ συμπληρώνει φόρμες κλπ κλπ, κ έρχεται από πάνω η απόφαση, που έτσι όπως το λενε μπορεί κ να μην είναι στάνταρ το κλείσιμο. Τώρα που τα σχολεία είναι πιο λίγα, αυτά θα μπορούν να γίνουν μέσα σε λίγες ώρες, σε λίγο καιρό όμως προβλέπω να βγαίνει κρουσμα σηνερα μεσημέρι κ οι διαδικασίες να έχουν ολοκληρωθεί την Πέμπτη.... Θα ειδοποιούνται όμως αμέσως οι συμμαθητές. Να πάρουν την ατομική ευθύνη να βάζουν μόνοι τα παιδιά σε καραντίνα να μείνουν από απουσίες στο τέλος, δικό τους πρόβλημα, ας μην ήταν τόσο μυγιάγγιχτοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μένει σπίτι το παιδί. Αν κάνει κ αυτό τεστ κ βγει θετικό, ακολουθούνται οι διαδικασίες. Αλλιως, τίποτα. 

 

Το πρωτόκολλο για κλείσιμο τμήματος είναι πολύ γραφειοκρατικό. Δεν το αποφασίζει το σχολείο αυτόματα. ενημερώνεται ο διευθυντής, ενημερώνει τη Διεύθυνση εκπαίδευσης κ την περιφ. διευθ. υγείας κ συμπληρώνει φόρμες κλπ κλπ, κ έρχεται από πάνω η απόφαση, που έτσι όπως το λενε μπορεί κ να μην είναι στάνταρ το κλείσιμο. Τώρα που τα σχολεία είναι πιο λίγα, αυτά θα μπορούν να γίνουν μέσα σε λίγες ώρες, σε λίγο καιρό όμως προβλέπω να βγαίνει κρουσμα σηνερα μεσημέρι κ οι διαδικασίες να έχουν ολοκληρωθεί την Πέμπτη.... Θα ειδοποιούνται όμως αμέσως οι συμμαθητές. Να πάρουν την ατομική ευθύνη να βάζουν μόνοι τα παιδιά σε καραντίνα να μείνουν από απουσίες στο τέλος, δικό τους πρόβλημα, ας μην ήταν τόσο μυγιάγγιχτοι. 

Δηλ δεν επιβάλλεται να κανει κ το παιδί τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Και τι γινεται στην περίπτωση με κρουσμα γονιο?

Θα σου πω τι ενημέρωση είχαμε. Το παιδί στο σπίτι 15 ημέρες και επιστρέφει με αρνητικό τεστ. Το τμήμα μια βδομάδα στο σπίτι. Οι δασκάλες επίσης στο σπίτι και τεστ 5-6 ημέρες μετά, πριν δηλαδή από την επιστροφή του τμήματος. Ενημερωθήκαμε ότι τα τεστ τους βγήκαν αρνητικά. Και φυσικά απολύμανση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Και τι γινεται στην περίπτωση με κρουσμα γονιο?

Εμάς πριν την καραντίνα είχε υπάρξει κρούσμα γονέα, έγινε τεστ στο παιδί και ήταν αρνητικό, το παιδί δεν θα έρχονταν στο σχολείο για τις επόμενες 14 ημέρες, αλλά μετά έκλεισαν τα σχολεία και δεν ξέρω τι συνέχεια θα είχε .

Το σχολείο απολύμανε σχολικά και σχολείο μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Θα σου πω τι ενημέρωση είχαμε. Το παιδί στο σπίτι 15 ημέρες και επιστρέφει με αρνητικό τεστ. Το τμήμα μια βδομάδα στο σπίτι. Οι δασκάλες επίσης στο σπίτι και τεστ 5-6 ημέρες μετά, πριν δηλαδή από την επιστροφή του τμήματος. Ενημερωθήκαμε ότι τα τεστ τους βγήκαν αρνητικά. Και φυσικά απολύμανση.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δηλ δεν επιβάλλεται να κανει κ το παιδί τεστ?

Αυτά είναι κανονισμοί του σταθμού σας.

Για το σχολείο λέει ότι δεν προβλέπεται τεστ σε ασυμπτωματικές επαφές. Παιδί που ασθενεί κάποιος στο σπίτι απλώς μπαίνει σε καραντίνα.

 

Και αν έχει κρουσμα μαθητής πάλι δεβ προβλέπονται τεστ σε στενές επαφές. Αν η οικογένεια πληρώσει, άλλο θέμα. 

 

ούτε όμως απαιτείται αρνητικό τεστ για την επιστροφή. υποχώρηση συμπτωμάτων μόνο, κ παρέλευση τουλ. δεκαημέρου από την εκδήλωση τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

Αυτά είναι κανονισμοί του σταθμού σας.

Για το σχολείο λέει ότι δεν προβλέπεται τεστ σε ασυμπτωματικές επαφές. Παιδί που ασθενεί κάποιος στο σπίτι απλώς μπαίνει σε καραντίνα.

 

Και αν έχει κρουσμα μαθητής πάλι δεβ προβλέπονται τεστ σε στενές επαφές. Αν η οικογένεια πληρώσει, άλλο θέμα. 

 

ούτε όμως απαιτείται αρνητικό τεστ για την επιστροφή. υποχώρηση συμπτωμάτων μόνο, κ παρέλευση τουλ. δεκαημέρου από την εκδήλωση τους. 

Ναι, δεν είπα ότι είναι η απαιτούμενη διαδικασία. Δεν την γνωρίζω. Απο την ενημέρωση του σταθμού είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...