Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Το είδα.. βασικά δεν άντεξα να το δω όλο. Πάει , κάηκε ο τύπος. Μέλι στο ψωμί των ατρόμητων και των συνωμοσιολόγων όλο αυτό.

Ρε συ πραγματικά, δηλαδή λίγο νιονιό, τίποτα????!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz είπε:

Ρε συ πραγματικά, δηλαδή λίγο νιονιό, τίποτα????!!!

Μιλάμε για ψυχιατρική περίπτωση! Σε άλλο βίντεο λέει ότι η οδηγία του ΠΟΥ για μη χρήση μάσκας κάτω των 6 κτλ δεν βασίζεται σε επιστημονικά δεδομένα αλλά είναι άποψη του ΠΟΥ και είπε "εμείς έχουμε δική μας άποψη", εννοώντας προφανώς τους λοιμωξιολογους της επιτροπής του Υπ. Υγείας! Τέτοια έπαρση και σιγουριά. Αν κάνει λάθος, ε και τι έγινε?

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σημερα στο κοντινό μου γυμνασιο ο καθηγητής των καλλιτεχνικων ειπε στους μαθητές οτι τους εβαλαν φυμωτρο κ εβγαλε ο ιδιος τη μασκα του .Αναμένω να δω αν θα υπάρξουν αντιδράσεις.

Καταγγελία στο υπουργείο  άμεσα, αυτό θα έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Καταγγελία στο υπουργείο  άμεσα, αυτό θα έκανα εγώ.

Κι εγώ θα το έκανα.αλλα εμενα μου τοβειπε μαθητης μου.Γονιος πρέπει να το κάνει.

Πιστεύετε ότι μπορεί να περάσουμε σε γενικευμένο κλείσιμο των σχολειων άμεσα?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σημερα στο κοντινό μου γυμνασιο ο καθηγητής των καλλιτεχνικων ειπε στους μαθητές οτι τους εβαλαν φυμωτρο κ εβγαλε ο ιδιος τη μασκα του .Αναμένω να δω αν θα υπάρξουν αντιδράσεις.

Είμαστε στην πρώτη βδομάδα, έχω ήδη από έναν περιστατικό σε κάθε σχολείο (δύο που ζεσταίνονται, ένας γνωστός για τις απόψεις του για φίμωτρα κλπ που δε λέει μεν κάτι, αλλά δε φοράει μάσκα). Παντού έτσι είναι. Φίλος λυκειάρχης μου έλεγε ότι με ένα πρόχειρο γκάλοπ σε συναδέφλους του το υπολογίζει σε 10-20 %.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Σημερα στο κοντινό μου γυμνασιο ο καθηγητής των καλλιτεχνικων ειπε στους μαθητές οτι τους εβαλαν φυμωτρο κ εβγαλε ο ιδιος τη μασκα του .Αναμένω να δω αν θα υπάρξουν αντιδράσεις.

Θα ακούσουμε και θα δούμε πολλά δυστυχώς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλες τις σελίδες γιατί είπατε πολλά συνήθως είμαι δίπλα στο καφέ αλλά πετάγομαι και εδώ και διαβαζω....είμαι από χωριό της Πιερίας και εδώ και μια εβδομάδα φοράμε όλοι μάσκα πάνω από 4χρονων από την στιγμή που θα βγεις από το σπίτι μέχρι την στιγμή που θα μπεις....πήγαμε την πρώτη μέρα που τέθηκε αυτό το μέτρο στην παιδική χαρά και παρατήρησα πως το ποσοστό του 90% των παιδιών φορούσε μάσκα τώρα αν την σκάλιζαν την έπιαναν κλπ εννοειται και εγώ το κάνω αλλά δεν είδα να παραπονιέται κάποιο παιδί και μου έκανε εντύπωση.....

Έκανα μια βόλτα έξω από το δημοτικό του χωριού και είδα ότι και στο διάλειμμα φοράνε μάσκα...

Παρόλαυτα να πω ότι αισθάνομαι τυχερή που το παιδί μου δεν είναι ηλικίας υποχρεωτικής εκπαίδευσης είναι 21μηνων και ελπίζω στην καλυτέρευση την επόμενη χρονιά....

Καλή σχολική χρονια υπομονή σε γονείς παιδιά και εκπαιδευτικούς.....

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραλαμβάνω χθες τα μικρά από το σχολικό και ήθελα να τα πάω κατευθείαν για παγωτό σε ένα μαγαζάκι που έχουμε στην γειτονιά. Κατεβαίνουν λοιπόν και αρχίζουμε να περπατάμε προς το μαγαζί, τα παιδιά με τις μάσκες κανονικά. Τους λέω μετά από 2 λεπτά «Τις μάσκες δεν θα τις βγάλετε;». Η αντίδραση... «Αααα ναι!» :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ παραλαμβάνω χθες τα μικρά από το σχολικό και ήθελα να τα πάω κατευθείαν για παγωτό σε ένα μαγαζάκι που έχουμε στην γειτονιά. Κατεβαίνουν λοιπόν και αρχίζουμε να περπατάμε προς το μαγαζί, τα παιδιά με τις μάσκες κανονικά. Τους λέω μετά από 2 λεπτά «Τις μάσκες δεν θα τις βγάλετε;». Η αντίδραση... «Αααα ναι!» :shock::shock::shock:

Ναι καλέ, δεν τα ενοχλεί ιδιαίτερα. Η δική μου τη φοράει από το σπίτι για να φύγουμε! της λέω βγάλτην μη σκάσεις από τώρα, όοοοχι λεει

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, μαγιοπουλας said:

Κι εγώ θα το έκανα.αλλα εμενα μου τοβειπε μαθητης μου.Γονιος πρέπει να το κάνει.

Πιστεύετε ότι μπορεί να περάσουμε σε γενικευμένο κλείσιμο των σχολειων άμεσα?

Θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να αποφευχθεί διότι μετα θα πρέπει να πάμε πάλι σε γονικές άδειες για τους εργαζόμενους γονείς που στην πράξη θα σημαίνει ανεργία και κλείσιμο επιχειρήσεων. Πραγματικά με τα σχολεία δεν ξέρω που θα πάει η κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου ζητάει τη μάσκα του με τα αστεράκια όταν φοράμε εμείς τη δική μας, παρότι του τη φοράμε σπάνια, μόνο αν θεωρώ ότι χρειάζεται εκεί που μπαίνουμε. Όσες φορές την έχουμε βάλει δεν έχει παραπονεθεί και την πιάνει ελάχιστα.

Σύμφωνα με τον παιδίατρο του σχολείου, ο οποίος εξέτασε όλα τα παιδιά , η κλινική εικόνα των παιδιών του προνηπίου- νηπίου που φορούν μάσκες, ήταν με μεγάλη διαφορά καλύτερη από εκείνη των μικρότερων που δεν φοράνε και από την οποία δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος. Δυστυχώς θα το πληρώσουμε οι γονείς διότι τα πράγματα θα γίνουν ακόμη πιο αυστηρά (το παιδί στο σπίτι ακόμη και με απλό συνάχι). Προσωπικά από αυτό να τον έχω συνεχώς άρρωστο και να πρέπει να βρίσκω τρόπους να μένει σπίτι) , θα προτιμούσα να περνούν έξω τις περισσότερες ώρες, και όταν θα μπαίνουν μέσα, να φοράνε και εκείνα μάσκα. Μια ωρίτσα πχ και μετά έξω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Προσωπικά από αυτό να τον έχω συνεχώς άρρωστο και να πρέπει να βρίσκω τρόπους να μένει σπίτι) , θα προτιμούσα να περνούν έξω τις περισσότερες ώρες, και όταν θα μπαίνουν μέσα, να φοράνε και εκείνα μάσκα. Μια ωρίτσα πχ και μετά έξω πάλι.

Κι εμένα που πάει παιδικό θα προτιμούσα να τη φορούσε τουλάχιστον μέσα για λίγο, έστω για καμία ωρίτσα εκπαιδευτικά. Έχει τύχει να πάμε κάπου μαζί κ να την βάλει σωστά χωρίς να παραπονεθεί, για λίγη ώρα βέβαια. Δεν ξέρω αν θα ασχοληθούν οι δασκάλες να τον εκπαιδεύσουν καθώς για τα παιδια είναι προαιρετικό στον παιδικό κ δεν φοράει κανένα άλλο παιδάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Σύμφωνα με τον παιδίατρο του σχολείου, ο οποίος εξέτασε όλα τα παιδιά , η κλινική εικόνα των παιδιών του προνηπίου- νηπίου που φορούν μάσκες, ήταν με μεγάλη διαφορά καλύτερη από εκείνη των μικρότερων που δεν φοράνε και από την οποία δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος. Δυστυχώς θα το πληρώσουμε οι γονείς διότι τα πράγματα θα γίνουν ακόμη πιο αυστηρά (το παιδί στο σπίτι ακόμη και με απλό συνάχι). 

Ναι, όμως νομίζω ότι γενικότερα τα μικρά παιδάκια στον παιδικό αρρωσταίνουν πιο εύκολα από τα μεγαλύτερα. Κάθε χρονιά δηλαδή που περνάει, το παιδάκι γίνεται πιο ανθεκτικό συνήθως. Από την άλλη, σίγουρα θα βοηθάει και η μάσκα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Κι εμένα που πάει παιδικό θα προτιμούσα να τη φορούσε τουλάχιστον μέσα για λίγο, έστω για καμία ωρίτσα εκπαιδευτικά. Έχει τύχει να πάμε κάπου μαζί κ να την βάλει σωστά χωρίς να παραπονεθεί, για λίγη ώρα βέβαια. Δεν ξέρω αν θα ασχοληθούν οι δασκάλες να τον εκπαιδεύσουν καθώς για τα παιδια είναι προαιρετικό στον παιδικό κ δεν φοράει κανένα άλλο παιδάκι. 

Εμάς μας είπαν ότι θα γίνει εκπαίδευση στη χρήση μάσκας, αν και τον είδα εντάξει γενικά τον δικό μου. Μα φαντάζεσαι με συναχάκι να τον στέλνουν σπίτι? Όλο σπίτι θα είναι. Τι θα κάνουμε? Θα κόψουμε μισθό σε νταντά για όταν τη χρειαζόμαστε? Αυτούς τους συμφέρει να πηγαίνουν μόνο λίγα παιδιά και χωρίς κανένα σύμπτωμα διότι έτσι θα παραμείνουν όσο το δυνατόν περισσότερο ανοιχτοί και εμείς θα πληρώνουμε κανονικά. Τους καταλαβαίνω, αλήθεια, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό. Θα προτείνω αυτό με τις μάσκες να δω πώς θα το πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμάς μας είπαν ότι θα γίνει εκπαίδευση στη χρήση μάσκας, αν και τον είδα εντάξει γενικά τον δικό μου. Μα φαντάζεσαι με συναχάκι να τον στέλνουν σπίτι? Όλο σπίτι θα είναι. Τι θα κάνουμε? Θα κόψουμε μισθό σε νταντά για όταν τη χρειαζόμαστε? Αυτούς τους συμφέρει να πηγαίνουν μόνο λίγα παιδιά και χωρίς κανένα σύμπτωμα διότι έτσι θα παραμείνουν όσο το δυνατόν περισσότερο ανοιχτοί και εμείς θα πληρώνουμε κανονικά. Τους καταλαβαίνω, αλήθεια, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό. Θα προτείνω αυτό με τις μάσκες να δω πώς θα το πάρουν.

Εμένα ο δικός μου από την 4η μέρα στο σχολείο γύρισε με μίξα... ευτυχώς δεν μου τον γύρισαν πίσω! πάντως και να ήθελες αυτό με τη νταντά.. δύσκολο αυτή την εποχή! η δική μας κυρία φοβάται τώρα που τα παιδιά ξεκίνησαν σχολείο,και επειδή είναι άνω των 60 και επειδή έχει μικρά εγγόνια και δεν θέλει να απομονωθεί από αυτά. Από την άλλη, σκέφτηκα να βρω μια πιτσιρίκα,αλλά σκέφτηκα ότι τώρα φοβόμαστε μην κολλήσουμε από σχολεία κλπ, να φέρω στο σπίτι και επιπλέον πιθανή πηγή κορονοϊού;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin said:

Εμένα ο δικός μου από την 4η μέρα στο σχολείο γύρισε με μίξα... ευτυχώς δεν μου τον γύρισαν πίσω! πάντως και να ήθελες αυτό με τη νταντά.. δύσκολο αυτή την εποχή! η δική μας κυρία φοβάται τώρα που τα παιδιά ξεκίνησαν σχολείο,και επειδή είναι άνω των 60 και επειδή έχει μικρά εγγόνια και δεν θέλει να απομονωθεί από αυτά. Από την άλλη, σκέφτηκα να βρω μια πιτσιρίκα,αλλά σκέφτηκα ότι τώρα φοβόμαστε μην κολλήσουμε από σχολεία κλπ, να φέρω στο σπίτι και επιπλέον πιθανή πηγή κορονοϊού;;;

Εγώ θα έφερνα, χίλιες φορές απ'το να φέρω τη γιαγιά , αλλά πρέπει να είναι κάποια η οποία δεν έχει υποχρέωση αλλού και είναι απίκο πότε θα την καλέσεις. Δύσκολο να βρεθεί, γιατί οι περισσότερες ψάχνουν κάτι μόνιμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ θα έφερνα, χίλιες φορές απ'το να φέρω τη γιαγιά , αλλά πρέπει να είναι κάποια η οποία δεν έχει υποχρέωση αλλού και είναι απίκο πότε θα την καλέσεις. Δύσκολο να βρεθεί, γιατί οι περισσότερες ψάχνουν κάτι μόνιμο.

Ναι,τα έχω ζήσει.. κι αν βρεις μία ελεύθερη, μόλις βρει κάτι άλλο θα φύγει

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ότι έρχεται όλο κ πιο κοντα μας.χθες βρέθηκε θετικη δασκαλα ιδιωτικού σχολειου στα νότια προάστια.αναμενονταιωτα αποτελέσματα των υπολοίπων κ αν βρεθουν αλλα δύο κλεινει το σχολειο από δευτερα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Νιώθω ότι έρχεται όλο κ πιο κοντα μας.χθες βρέθηκε θετικη δασκαλα ιδιωτικού σχολειου στα νότια προάστια.αναμενονταιωτα αποτελέσματα των υπολοίπων κ αν βρεθουν αλλα δύο κλεινει το σχολειο από δευτερα

Ποιο σχολειο; Αν δεν θελεις να πεις,εστω σε πμ

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Ποιο σχολειο; Αν δεν θελεις να πεις,εστω σε πμ

Να πω .εχει σταλεί μειλ στους γονεις.ειναι γνωστό.Τα εκπαιδευτηρια Ζωη.Βρεθηκε μια εκπσιδευτικος θετικη κ αναμενονται κ τα αποτελεσματα των άλλων σε δύο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινωσαν οτι το αλλο τεστ της καιηγητριας είναι αρνητικο.Εχει δυο αρνητικα κ ενα θετικο  Τι στο καλό γινεται?εκαναν λάθος?

Η σειρά είναι αρνητικο θετικο αρνητικο τεστ.Το δεύτερο εγινε τυχαια λογω κάποιου χειρουργειου

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ανακοινωσαν οτι το αλλο τεστ της καιηγητριας είναι αρνητικο.Εχει δυο αρνητικα κ ενα θετικο  Τι στο καλό γινεται?εκαναν λάθος?

Η σειρά είναι αρνητικο θετικο αρνητικο τεστ.Το δεύτερο εγινε τυχαια λογω κάποιου χειρουργειου

Δεν βγαίνει άκρη άσε, έχω ακούσει για ψευδώς αρνητικά αλλά για ψευδώς θετικά δεν έχω ακούσει, να δούμε τι θα πουν.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο το εκανε η κοπελα από μονη της λογω κάποιου χειρουργείου.

Όσο για τα σχολεια δεν ξερω αν υα συμπεριληφθεί κ οι παοδικοι σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...