Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εμείς σήμερα φτιάξαμε σπιτική πλαστελίνη που είναι πολύ πιο ευπλαστη από την έτοιμη. 

Όσο για τα υπόλοιπα έχω να καταγγείλω το εξής. Άνθρωπος του περιβάλλοντος μου ήρθε αυτές τις ημέρες από το εξωτερικό κ μάλιστα από χώρα της οποίας τα σύνορα τα έκλεισαν. Μορφωμένος κ με υψηλή θέση ως εκπρόσωπος του κράτους στη χώρα αυτή. Υπάρχει σπίτι να μείνει μόνος του. Ήρθε λοιπόν στην οικογένεια του όπου υπάρχει μια ηλικιωμένη κ μια δεύτερη ηλικιωμένη σε άλλο όροφο, πρόσφατα χειρουργημενη κ με σοβαρό πρόβλημα υγείας. Όλοι στην οικογένεια έχουν επαφές μεταξύ τους. Πιθανότατα θα χρειαστεί η μία γιαγιά κ πάλι νοσοκομείο. Αυτός βγαίνει κ έξω. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση έλλειψης ατομικής ευθύνης? Αν αυτός μεταφέρει τον ιο φανταστείτε τι έχει να γίνει. Ένας αρκεί να γίνει πυροτέχνημα η χώρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ιδιωτικό σχολείο είστε; Εντάξει καταλαβαίνω ότι θέλουν να δείξουν ότι προσφέρουν μια πιο αναβαθμισμένη υπηρεσία, αλλά σας ζητάνε να τυπώσετε φυλλάδια για να απαντήσουν γραπτώς τα παιδιά; Ή είναι φυλλάδια για μελέτη κ το προτιμάτε για να μη διαβάζουν στην οθόνη; Τα παιδιά δλδ θα κάνουν απλώς τα φυλλάδια έτσι για να τα κάνουν κ αυτό το λέμε εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Κατ αρχάς νέες τεχνολογίες σημαίνει αλλαγή του τρόπουσκέψης, όχι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή σαν γραφομηχανή που εκτυπώνει κιόλας, έλεος!! Τόσα περιβάλλοντα μάθησης υπάρχουν. ΑΝ είναι απλώς να αναρτάς ένα αρχείο, αυτό δεν είναι καινοτομία. Όπως και να χει, είτε για ιδιωτικά είτε για δημόσια σχολεία, είναι μια δύσκολη εποχή, τα οικονομικά πολλών οικογενειών είναι στον αέρα και κανείς δεν ξέριε τι μέλλει γενέσθαι,, δεν είναι καιρός ούτε για να αγοράζεις εκτυπωτές ούτε μελάνια για να το παίζει ο καθένας ευσυνείδητος εκπαιδευτικός. 

 Κοίτα τώρα που στην δική μας περίπτωση όπου όλα γίνονται μέσω οθόνης, υπάρχουν αρκετοί γονείς που παραπονιούνται γιατί δεν τα στέλνουν με mail σε pdf για να τα τυπώνουμε...

 

Εγω πάντως είναι πολύ ευχαριστημένη με το δικό μας σύστημα, σήμερα μας στείλανε πολλές ασκήσεις αλλά και ωραία βιντεάκια για την Μελέτη Περιβαλλοντος, ενώ κάποιοι δάσκαλοι ειδικοτήτων αναρτήσανε προσωπικά μηνύματα προς τα παιδιά, λέγοντας π.χ «Μας λείπετε», «Μείνετε σπίτι και μην πλησιάζετε τους παππούδες και τις γιαγιάδες σας» κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας πάντως είναι στον κόσμο του, όπως έχω ξαναπεί εμάς στην πολυκατοικία ένα διαμέρισμα κάνει ανακαίνιση, δεν φτάνει η κατάσταση εχουμε την βρώμα κ την φασαρία επιπλέον, ε εχθές πήγε μια κυρία από ενα άλλο διαμέρισμα (η οποία πάσχει από ΧΑΠ)  κ είναι κλεισμενηη σπίτι από τον Ιανουάριο (λόγω γρίπης ) κ έγινε χαμος, το αποτέλεσμα ήταν να της πουν να κάνει υπομονή, ε σταματησαν όταν τους απειλισε ότι θα καλέσει αστυνομία. Ενσυναίσθηση μηδέν....μόνο με την απειλή της τιμωρίας σταματησαν Κάθε μερα απογοητεύομαι όλο κ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ο καθένας πάντως είναι στον κόσμο του, όπως έχω ξαναπεί εμάς στην πολυκατοικία ένα διαμέρισμα κάνει ανακαίνιση, δεν φτάνει η κατάσταση εχουμε την βρώμα κ την φασαρία επιπλέον, ε εχθές πήγε μια κυρία από ενα άλλο διαμέρισμα (η οποία πάσχει από ΧΑΠ)  κ είναι κλεισμενηη σπίτι από τον Ιανουάριο (λόγω γρίπης ) κ έγινε χαμος, το αποτέλεσμα ήταν να της πουν να κάνει υπομονή, ε σταματησαν όταν τους απειλισε ότι θα καλέσει αστυνομία. Ενσυναίσθηση μηδέν....μόνο με την απειλή της τιμωρίας σταματησαν Κάθε μερα απογοητεύομαι όλο κ περισσότερο.

καλά σ εμάς δίπλα δουλεύουν πυρετωδώς σε μια οικοδομή για να είναι έτοιμοι για .... το καλοκαίρι, δεν βγαζεις ακρη. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για πείτε λίγο εσείς οι μαμάδες μαθητών, σε τι φάση ειναι τα παιδια σας απο διαβασμα, εννοω τι διαθεση εχουν, και επισης τι εξοπλισμο εχετε σπίτι σας για σύγχρονη τηλεκπαίδευση; ετοιμαζει το υπουργειο αυτο το ανέκδοτο ετσι στο ποδι κλασικα γοα να πει οτι εγινε. εγω σκεφτομαι οτι σε πολλα σπιτια οι γονεις διυλευουν απο το σπίτι αρα ειναι πιθανο να εχουν εκεινοι δεσμευμένο τον εξοπλισμο κ φυσικα αν ειναι δυο αδερφια μπορει να μην υπαρχει εξοπλισμός κ για τους δυο. Σκεφτομαι λαθος; δεν έχω κανένα θέμα να ανεβάσω υλικό για ασύγχρονη  μελέτη αν κ θα ήθελα να αποφύγω την κλασική ύλη κ να προτείνω σχετικα ντοκιμαντερ ή κουίζ ή λογοτεχνικά γιατι ειναι μια ευκαιρια να κανουν κατι αλλο τα παιδια. Κ σξεφτομαι κ οτι θα ειναι κ αυτα φορτιςμενα κ αγχωμένα κ δεν χρεθαζονται τωρα κατι που να πιεσει ή να το βαριούνται ή να τους καταπιέζουν οι γονεις. Εγω αν ηταν μεγαλο το παιδι μας θα το εβαζα να μαθαινει αλλα πραγματα, να διαβαζει λογοτεχνικα ή εφημερίδες, να βλεπει ντοκιμαντερ, οχι να ασχολειται με την κλιση των τριτοκλιτων κ τη δραματική ειρωνεία. Αλλο αν ηταν λυκειο βεβαια ή αν ειχε εκκρεμοτητα εξετασεων ξένης γλωσσας ή μουςικου οργάνου. 

 

Στο Γυμνάσιό μας από τις πρώτες μέρες ξεκίνησε μία φιλόλογος να στέλνει. Εννοείται ότι συνάδελφοί της την πήραν τηλέφωνο και την βρισαν και την απείλησαν αλλα συνέχισε και αρχισαν και άλλες. Εκτός της έκθεσης, έχουν καλυφθεί όλα τα φιλολογικά, μερικά πιο οργανωμένα (ύλη και ασκήσεις 2 φορές τη βδομάδα) άλλα πιο χαλαρα, με μεγάλες εργασίες κυρίως. Στα περισσότερα παιδιά αρέσε πολύ η ιδέα, τους δίνει μία κανονικότητα.

Το λύκειό μας δεν έχει κάνει τίποτα, ελπίζουμε να τους υποχρεώσει το υπουργείο γιατί γενικά είναι τραγικό σχολείο.

Για τα παιδιά στο σπίτι υπάρχουν 2 λαπτοπ για 3 παιδιά, συν 2 κινητα, αν τώρα θέλουν σύγχρονη διδασκαλία για όλους δύσκολο, αλλά γενικά μπορούμε να το υποστηρίξουμε, δεν υπάρχουν και πολλά σπίτια χωρία καμία ηλεκτρονική συσκευή.

Κατά τα άλλα, διαβάζουν λογοτεχνία, κανένα επιτραπέζιο, πολλές χειροτεχνίες, μουσική, καμιά ταινία, και μοιραία κανένα δίωρο ηλεκτρονικά.

Α και τα δικά μου ξεκίνησαν γυμναστική από μία εφαρμογή για κινητό που βρήκαν μόνα τους με προγράμματα του δεκάλεπτου.Δεν είναι για μωρά, αλλά σίγουρα υπάρχουν και αντίστοιχα για μικρά παιδιά.

 

 

@Έσπερος  αν και πολλοί προτιμούν email αν μπεις στην πλατφόρμα του υπουργείου αρκετοί ανεβάζουν και εκεί, και μπορείς να δεις πώς είναι δομημένα τα μαθήμαα.

Λογοτεχνία, η μία καθηγήτρια κάνει κανονικά μάθημα με πολύ προετοιμασία, κείμενο, ανάλυση, σχετικοί σύνδεσμοι και ασκήσεις, άλλη έχει δώσει βιβλίο και περιμένει περίληψη, το δεύτερο μου φάνηκε πολύ τεμπελιά να πω την αλήθεια.

Αρχαία από μετάφραση είδα να γυρεύουν κυρίως ανακεφαλαιώσεις των τελευταίων μαθημάτων και ασκήσεις, αρχαία επαλαλήψεις γραμματικής και κάποιες ασκήσεις.

Ιστορία προχωράνε αργά στα επόμενα, έχουν στείλει και ωραία βίντεο με σχετικά θέματα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στο Γυμνάσιό μας από τις πρώτες μέρες ξεκίνησε μία φιλόλογος να στέλνει. Εννοείται ότι συνάδελφοί της την πήραν τηλέφωνο και την βρισαν και την απείλησαν αλλα συνέχισε και αρχισαν και άλλες. Εκτός της έκθεσης, έχουν καλυφθεί όλα τα φιλολογικά, μερικά πιο οργανωμένα (ύλη και ασκήσεις 2 φορές τη βδομάδα) άλλα πιο χαλαρα, με μεγάλες εργασίες κυρίως. Στα περισσότερα παιδιά αρέσε πολύ η ιδέα, τους δίνει μία κανονικότητα.

Το λύκειό μας δεν έχει κάνει τίποτα, ελπίζουμε να τους υποχρεώσει το υπουργείο γιατί γενικά είναι τραγικό σχολείο.

Για τα παιδιά στο σπίτι υπάρχουν 2 λαπτοπ για 3 παιδιά, συν 2 κινητα, αν τώρα θέλουν σύγχρονη διδασκαλία για όλους δύσκολο, αλλά γενικά μπορούμε να το υποστηρίξουμε, δεν υπάρχουν και πολλά σπίτια χωρία καμία ηλεκτρονική συσκευή.

Κατά τα άλλα, διαβάζουν λογοτεχνία, κανένα επιτραπέζιο, πολλές χειροτεχνίες, μουσική, καμιά ταινία, και μοιραία κανένα δίωρο ηλεκτρονικά.

Α και τα δικά μου ξεκίνησαν γυμναστική από μία εφαρμογή για κινητό που βρήκαν μόνα τους με προγράμματα του δεκάλεπτου.Δεν είναι για μωρά, αλλά σίγουρα υπάρχουν και αντίστοιχα για μικρά παιδιά.

 

 

@Έσπερος  αν και πολλοί προτιμούν email αν μπεις στην πλατφόρμα του υπουργείου αρκετοί ανεβάζουν και εκεί, και μπορείς να δεις πώς είναι δομημένα τα μαθήμαα.

Λογοτεχνία, η μία καθηγήτρια κάνει κανονικά μάθημα με πολύ προετοιμασία, κείμενο, ανάλυση, σχετικοί σύνδεσμοι και ασκήσεις, άλλη έχει δώσει βιβλίο και περιμένει περίληψη, το δεύτερο μου φάνηκε πολύ τεμπελιά να πω την αλήθεια.

Αρχαία από μετάφραση είδα να γυρεύουν κυρίως ανακεφαλαιώσεις των τελευταίων μαθημάτων και ασκήσεις, αρχαία επαλαλήψεις γραμματικής και κάποιες ασκήσεις.

Ιστορία προχωράνε αργά στα επόμενα, έχουν στείλει και ωραία βίντεο με σχετικά θέματα.

 

Δεν μου λείπουν ιδέες, έχω λογαριασμό εικονικης τάξης σε όλες τις πλατφόρμες γιατί έχω κάνει σεμινάρια. απλώς δεν ξέρω ποιο είναι το κλιμα στα σπιτια ως προς το εγχείρημα. παντως ειναι σαφες -και ορθώς-. οτι δεν θα γινει παράδοση υλης με αυτον τον τροπο. και φυςικα αυτα για σύγχρονη διδαςκαλια με το προγραμμα του σχολειου ειναι αςτειοτητες. Απλως εγω το βλεπω σαν ευκαιρια να ασχοληθουν τα παιδια πιο δημιουργικα με την υλη, παρα να κανουμε τα τετριμμένα που ειμαστε υποχρεωμένοι, αλλα αν ειναι ο γονιος να περιμενει το κλασικό φυλλάδιο, να το σκεφτώ λίγο διαφορετικά. 

Άσχετο, για το θέμα των εξόδων που έχουμε αναλύσει, στις χώρες που επέβαλαν κανονικη απαγορευση, έχουν μια υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνεις αν βγήκες για δουλεια, ψωνια, φροντιδα αρρωςτου συγγενούς ή ατομική βολτα ή βολτα κατοικιδίου για λιγη ωρα κοντα στο σπίτι. Δηλαδη κ στα χειροτερα μετρα, δεν ειπε κανεις οτι δεν μπορεις να παρεις τον αερα σου κ αν προβλέπουν για τα κατοικίδια προφανως κ εννοουν να βγαλεις το παιδι σου να περπατησει.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν μου λείπουν ιδέες, έχω λογαριασμό εικονικης τάξης σε όλες τις πλατφόρμες γιατί έχω κάνει σεμινάρια. απλώς δεν ξέρω ποιο είναι το κλιμα στα σπιτια ως προς το εγχείρημα. παντως ειναι σαφες -και ορθώς-. οτι δεν θα γινει παράδοση υλης με αυτον τον τροπο. και φυςικα αυτα για σύγχρονη διδαςκαλια με το προγραμμα του σχολειου ειναι αςτειοτητες. Απλως εγω το βλεπω σαν ευκαιρια να ασχοληθουν τα παιδια πιο δημιουργικα με την υλη, παρα να κανουμε τα τετριμμένα που ειμαστε υποχρεωμένοι, αλλα αν ειναι ο γονιος να περιμενει το κλασικό φυλλάδιο, να το σκεφτώ λίγο διαφορετικά. 

 

Σε μας είπαν ρητά ότι δεν θα προχωρήσει η ύλη παρακάτω και μέχρι στιγμής όντως δεν γίνεται. Αλλά αν τραβήξει για 2 μήνες όπως λέγεται (και όπως είναι και λογικό) δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι ως προς αυτό. Αν και τότε θα μιλάμε πιθανόν για επέκταση του ακαδημαικού έτου, πανελλήνιες τον Σεπτέμβριο κλπ, σενάρια που φαντάζουν πολύ πιθανά υπό τις τωρινές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που μιλάμε για πλατφόρμα σύγχρονης διδασκαλίας, που έχει αρχίσει να στήνεται, προφανώς και σιγά σιγά ετοιμαζόματε για να προχωρήσει η ύλη,όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη η κατάσταση. Πάντως είναι καλό τα παιδιά να λαμβάνουν δραστηριότητες από τους εκπαιδευτικούς. Κατά τη γνώμη μου, αν το υπουργείο δεν προτίθεται έτσι να προχωρήσει την ύλη, δεν είναι καλό που η μία φιλόλογος ζήτησε διάβασμα λογοτεχνικού βιβλίου και περίληψη. Είναι μια ευκαιρία να διαβάσουν λογοτεχνία τα παιδιά και σίγουρα θα κερδίσουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Δύσκολη η κατάσταση. Πάντως είναι καλό τα παιδιά να λαμβάνουν δραστηριότητες από τους εκπαιδευτικούς. Κατά τη γνώμη μου, αν το υπουργείο δεν προτίθεται έτσι να προχωρήσει την ύλη, δεν είναι καλό που η μία φιλόλογος ζήτησε διάβασμα λογοτεχνικού βιβλίου και περίληψη. Είναι μια ευκαιρία να διαβάσουν λογοτεχνία τα παιδιά και σίγουρα θα κερδίσουν κάτι.

Ναι μεν, αλλά χρειάζεται και το καθημερινό. Δηλαδή αν και μια βδομάδα σπίτι, ο γιος  μου χαίρεται που έχει μήνυμα κάθε 2 μέρες και κάτι να κάνει από την καθηγήτριά του και από άλλα σχολεία που ακούω εμπειρίες, ισχύει το ίδιο. Δεν είναι μονο η απασχόληση, ειναι ότι ξέρεις ότι ο καθηγητής σου ενδιαφέρεται, σου δίνει κάτι νέο, περιμένει από εσένα μία απάντηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aπό τη στιγμή που μιλάμε για πλατφόρμα σύγχρονης διδασκαλίας, που έχει αρχίσει να στήνεται, προφανώς και σιγά σιγά ετοιμαζόματε για να προχωρήσει η ύλη,όχι;

το πολύ πολύ στη η λυκείου. αλλιώς πρακτικά δεν γίνεται. Κατ αρχας πολλοι δεν ξερουν πώς να το κανουν κ στα σχολεια δεν υπαρχει δυνατοτητα να κανουν μαθημα απο εκει. κ δεν είναι κ ενδεδειγμένος τρόπος αυτός για μικρότερα παιδιά, δεν ειναι πανεπιστημιο. Περα απο τα πρακτικα προβληματα σε καθε σπίτι γιατι μην κρίνετε απο το δικο σας υποβαθρο κ κυκλο, δεν ειναι ολοι ετοιμοι γι αυτο, σημερα δυο μαμαδες μ ειπαν οτι δεν εχουν μειλ, κ δεν μενω κ στην Ψέριμο, τι συζηταμε τωρα. 

 

Προφανως θα γίνει περικοπή ύλης κ παράταση διδακτικού ετους τον Ιουνιο χωρις προαγωγικές. λογικα μετα την 25η θα το ανακοινώσουν. τα αλλα ειναι δημοσιες σχεσεις κ ισως- ή πιθανότατα-  πειραματισμοί για μελλοντικό μπάλωμα τρυπών στα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι μεν, αλλά χρειάζεται και το καθημερινό. Δηλαδή αν και μια βδομάδα σπίτι, ο γιος  μου χαίρεται που έχει μήνυμα κάθε 2 μέρες και κάτι να κάνει από την καθηγήτριά του και από άλλα σχολεία που ακούω εμπειρίες, ισχύει το ίδιο. Δεν είναι μονο η απασχόληση, ειναι ότι ξέρεις ότι ο καθηγητής σου ενδιαφέρεται, σου δίνει κάτι νέο, περιμένει από εσένα μία απάντηση κλπ.

Συμφωνώ! Ίσως ανάλογα το πόσο θα τραβήξουν τα μέτρα, στείλει και η άλλη καθηγήτρια υλικό ή θα αναθέσει νέες εργασίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Είναι μια ευκαιρία να διαβάσουν λογοτεχνία τα παιδιά και σίγουρα θα κερδίσουν κάτι.

Κι εγώ έτσι το βλέπω. Σαφώς και μπορείς να δώσεις πιο πλούσιες δραστηριότητες στην ανάγνωση λογοτεχνικού από την απλή περίληψη, αλλά είναι πολύ προτιμότερο να διαβάσουν ένα βιβλίο, αντί να ασχοληθούν με το έτοιμο υλικό της καθηγήτριας. Καταλαβαίνω ότι η εργασία του καθηγητή εκτιμάται, αλλά δεν είναι απαραίτητα αυτό που χρειάζονται τα παιδιά αυτή τη στιγμή, ή και γενικότερα. Χίλιες φορές κάτι να τους βάλει να σκεφτούν και να γράψουν ή να ανακαλύψουν μόνα τους, παρά οι τόνοι σημειώσεων. Δεν έχουν κ πολλές ευκαιρίες στο εκπαιδευτικό μας σύστημα να το κάνουν αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ έτσι το βλέπω. Σαφώς και μπορείς να δώσεις πιο πλούσιες δραστηριότητες στην ανάγνωση λογοτεχνικού από την απλή περίληψη, αλλά είναι πολύ προτιμότερο να διαβάσουν ένα βιβλίο, αντί να ασχοληθούν με το έτοιμο υλικό της καθηγήτριας. Καταλαβαίνω ότι η εργασία του καθηγητή εκτιμάται, αλλά δεν είναι απαραίτητα αυτό που χρειάζονται τα παιδιά αυτή τη στιγμή, ή και γενικότερα. Χίλιες φορές κάτι να τους βάλει να σκεφτούν και να γράψουν ή να ανακαλύψουν μόνα τους, παρά οι τόνοι σημειώσεων. Δεν έχουν κ πολλές ευκαιρίες στο εκπαιδευτικό μας σύστημα να το κάνουν αυτό. 

Δεν είναι οι σημειώσεις, είναι η αλληλεπίδραση και η ρουτίνα. Το ότι κάποιος είναι εκεί, και δίνει μία κανονικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν είναι οι σημειώσεις, είναι η αλληλεπίδραση και η ρουτίνα. Το ότι κάποιος είναι εκεί, και δίνει μία κανονικότητα.

Ναι κατάλαβα πώς το λες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Έλεγα κάποια στιγμή να ανεβάσω στο μπλογκ μου καποια πραγματα, ασχετως του υπουργειου, αλλα απο την αλλη σκεφτομουν οτι μεσα στον προβληματισμο που υπαρχει μπορει να δώσω την εντύπωση  οτι ο κοσμος χανεται κι η τρελη μας λεει να κάνουμε επανάληψη τον Πελοποννησιακο πόλεμο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι κατάλαβα πώς το λες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Έλεγα κάποια στιγμή να ανεβάσω στο μπλογκ μου καποια πραγματα, ασχετως του υπουργειου, αλλα απο την αλλη σκεφτομουν οτι μεσα στον προβληματισμο που υπαρχει μπορει να δώσω την εντύπωση  οτι ο κοσμος χανεται κι η τρελη μας λεει να κάνουμε επανάληψη τον Πελοποννησιακο πόλεμο. 

Εμένα πάντως, χωρίς βέβαια να έχω παιδί που να πηγαίνει σχολείο, μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό με τα μαθήματα!!!! Ακούω και την κουνιάδα μου που έχει "λυσσαξει" μην χάσουν την ύλη (έκτη δημοτικού εν τω μεταξύ ο μικρός) και μη χαθεί η χρονιά και σταυροκοπιεμαι (που λέει ο λόγος)!!! E-learning για τα αγγλικά, e learning για τη μουσική, e learning για την ενισχυτική διδασκαλία στα ελληνικά (ασχολιαστο), ασκησεις, επαναλήψεις κλπ κλπ κλπ και ένα παιδί στα πρόθυρα νευρικής κρίσης... και όλα αυτά σε επαρχία, όπου θα μπορούσαν άνετα πχ να αξιοποιήσουν αυτό το χρόνο για χαλάρωση αντί για πανικό, δεδομένου ότι το μέρος είναι πρόσφορο για ασφαλείς εξορμησεις δεδομένου της κατάστασης... γιατί να μην διαβάσουν απλά λογοτεχνικά βιβλία τα παιδιά και να μην παίξουν στην ύπαιθρο??? Τόσο σημαντική είναι αυτή η στείρα μάθηση που ακόμα και σε μια τέτοια στιγμή φουλ στρεσογόνα δεν μπορούμε να την αποχωριστούμε??? Βλέπουμε πως αλλά επιτυχημένα συστήματα εκπαίδευσης έχουν αποχωριστεί από τη λεγόμενη ύλη και εμείς αντί να προσπαθήσουμε λίγο να χαλαρώσουμε, αγχωνομαστε για το αν παιδια δημοτικού και γυμνασίου θα βγάλουν την ύλη!!! Ε ας μη τη βγάλουν!! Τι έγινε??? (Δεν αναφέρομαι στα παιδιά της Γ λυκείου γτ εκεί είναι άλλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εμένα πάντως, χωρίς βέβαια να έχω παιδί που να πηγαίνει σχολείο, μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό με τα μαθήματα!!!! Ακούω και την κουνιάδα μου που έχει "λυσσαξει" μην χάσουν την ύλη (έκτη δημοτικού εν τω μεταξύ ο μικρός) και μη χαθεί η χρονιά και σταυροκοπιεμαι (που λέει ο λόγος)!!! E-learning για τα αγγλικά, e learning για τη μουσική, e learning για την ενισχυτική διδασκαλία στα ελληνικά (ασχολιαστο), ασκησεις, επαναλήψεις κλπ κλπ κλπ και ένα παιδί στα πρόθυρα νευρικής κρίσης... και όλα αυτά σε επαρχία, όπου θα μπορούσαν άνετα πχ να αξιοποιήσουν αυτό το χρόνο για χαλάρωση αντί για πανικό, δεδομένου ότι το μέρος είναι πρόσφορο για ασφαλείς εξορμησεις δεδομένου της κατάστασης... γιατί να μην διαβάσουν απλά λογοτεχνικά βιβλία τα παιδιά και να μην παίξουν στην ύπαιθρο??? Τόσο σημαντική είναι αυτή η στείρα μάθηση που ακόμα και σε μια τέτοια στιγμή φουλ στρεσογόνα δεν μπορούμε να την αποχωριστούμε??? Βλέπουμε πως αλλά επιτυχημένα συστήματα εκπαίδευσης έχουν αποχωριστεί από τη λεγόμενη ύλη και εμείς αντί να προσπαθήσουμε λίγο να χαλαρώσουμε, αγχωνομαστε για το αν παιδια δημοτικού και γυμνασίου θα βγάλουν την ύλη!!! Ε ας μη τη βγάλουν!! Τι έγινε??? (Δεν αναφέρομαι στα παιδιά της Γ λυκείου γτ εκεί είναι άλλο θέμα)

Να σου πω την αλήθεια, εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κ το έχω γράψει πιο πάνω. Την ξένη γλώσσα θα την εξαιρούσα, αν επρόκειτο για προετοιμασια διπλώματος, θα επεμενα κ λιγο αν ηταν για μουσικη, αλλα για οτιδηποτε αλλο, οχι. Λογοτεχνικά, εφημεριδες, ντοκιμαντερ, κλασικες ταινιες, τετοια θα κοιτουσα να κανουμε, ή πειραματα, ιστορικά μυθιστορήματα, ετσι για να υοαρχει  επαφη με την υλη. Ουτως ή αλλως δηλαδη θα έστελνα κ στους μαθητες καποιο τετοιο υλικο. Ομως καλο ειναι να εχω και την εικονα του τι πιστεύουν οι γονεις. αν ειναι βοηθητικό για καποια παιδιά να  έχουν έναν προορισμό κ ένα στόχο, είναι καλό να το ξέρω. απλως σκεφτομαι οτι οι επιμελείς μσθητές υφίστανται το βαρος ολη τη χρονια, ειναι κριμα παλι να κανουν τα ιδια κ τα ιδια κ με το αγχος ισως οτι ο καθηγητης θα θυμαται ποιος εκανε τις ασκησεις κ αυτο θα επηρεασει το βαθμο κ τετοια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Να σου πω την αλήθεια, εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κ το έχω γράψει πιο πάνω. Την ξένη γλώσσα θα την εξαιρούσα, αν επρόκειτο για προετοιμασια διπλώματος, θα επεμενα κ λιγο αν ηταν για μουσικη, αλλα για οτιδηποτε αλλο, οχι. Λογοτεχνικά, εφημεριδες, ντοκιμαντερ, κλασικες ταινιες, τετοια θα κοιτουσα να κανουμε, ή πειραματα, ιστορικά μυθιστορήματα, ετσι για να υοαρχει  επαφη με την υλη. Ουτως ή αλλως δηλαδη θα έστελνα κ στους μαθητες καποιο τετοιο υλικο. Ομως καλο ειναι να εχω και την εικονα του τι πιστεύουν οι γονεις. αν ειναι βοηθητικό για καποια παιδιά να  έχουν έναν προορισμό κ ένα στόχο, είναι καλό να το ξέρω. απλως σκεφτομαι οτι οι επιμελείς μσθητές υφίστανται το βαρος ολη τη χρονια, ειναι κριμα παλι να κανουν τα ιδια κ τα ιδια κ με το αγχος ισως οτι ο καθηγητης θα θυμαται ποιος εκανε τις ασκησεις κ αυτο θα επηρεασει το βαθμο κ τετοια. 

Την ξένη γλώσσα μπορεί να την εξασκεί διαβάζοντας ξένα κείμενα και βλέποντας ξένα προγράμματα στην τηλεόραση ή ακούγοντας ξένα τραγούδια... Εγώ έτσι έκανα και μια χαρά εξελίχθηκα και ήμουν άριστη μαθήτρια... Τη μουσική μπορεί και πάλι να την εξασκήσει και μόνο του το παιδί θεωρώ... Δεν ξέρω... Εμένα μ φαίνεται πολύ καταπιεστικό όλο αυτό... Θα μου έκανε καλύτερη εντύπωση πχ αν ο εκπαιδευτικός έστελνε ιδέες για "εκπαιδευτικές δράσεις" (πειράματα όπως είπες κλπ) ή προτάσεις για λογοτεχνικά βιβλία τα οποία θα μπορούσα ίσως να βρω και σαν e book, παρα στέλνοντας συνεχώς ασκήσεις!!! Μου φέρνει μνήμες από δασκάλους που μας γέμιζαν φυλλάδια με ασκήσεις στις διακοπές και καταλήγαμε αντί να ξεκουραστούμε, να διαβάζουμε όπως πριν...

Εγώ βέβαια μάλλον αποτελώ γενικά εξαίρεση οσον αφορά τον τρόπο σκέψης (και ευελπιστώ να μην αλλάξω), διότι από ότι βλέπω, φίλες και γνωστές μαμάδες μεγαλύτερων παιδιών, εκστασιαζονται στην προοπτική τα παιδιά τους να έχουν δουλεια από το σχολείο :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης πως ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες ένα παιδί που είναι υγιές και μένει σπίτι όπως όλοι μας καλό είναι να έχει επαφή με τη σχολική καθημερινότητα. Φυσικά να αποφεύγονται τα άκρα, ούτε να φορτώνονται τα παιδιά ούτε να μην έχουν τίποτα. Θεωρώ πως αυτή η επαφή με τη σχολική καθημερινότητα μεταφράζεται διαφορετικά από τον κάθε εκπαιδευτικό ανάλογα και με το μαθητικό δυναμικό της τάξης του. Κάποιος μπορεί να ζητήσει π.χ. επαναληψη ύλης και να δώσει σε δεύτερο χρόνο ένα τεστάκι (π.χ. να υποβάλουν online τις απαντήσεις τους) κι άλλος να στέλνει πιο συχνά ασκήσεις ή προτεινόμενα websites, βιβλία κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι μου είπε καθηγήτρια, του δημοσίου, από τις φωτεινές εξαιρέσεις σε αυτή τη χώρα "δεν έχω διακοπές, πληρώνομαι κανονικά άρα θα συνεχίσω να εργάζομαι". Το καταλαβαίνω ότι ακόμη και σχετικά καλοί καθηγητές και δάσκαλοι, δεν το αντιλαβάνονται. Αλλά όποιος καθηγητής μπορεί να μπει στο φόρουμ ή στο facebook ή έχει email μπορεί να εργαστεί κανονικά. ¨Όπως όλοι εμείς οι υπάλληλοι γραφείου, από το σπίτι, με τα παιδιά. χωρίς πια βοήθεια, εργαζόμαστε κανονικά το ωράριό μας. Και αν στα παιδιά θα μείνει και κάτι, είναι ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών είναι τεμπέληδες και αργόμισθοι, συγγνώμη @Έσπερος. Ηδη συζητείται μεταξύ των παιδιών γυμνασίου και πάνω, γιατί στα περισσότερα σπίτια αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν διακοπες: υπάρχουν παιδιά που μένουν μόνα ή με τον ένα γονιό ενώ ο άλλος πηγαίνει στο μαγαζί που δεν έχει κλείσει, στο νοσοκομείο κλπ, δωδεκάχρονα και δεκατριάχρονα που μένουν εντελώς μόνα, και πάρα πολλά παιδιά που καλούνται όλη τη μέρα να κάνουν κάτι ήσυχο, γιατί οι γονείς δουλεύουν κανονικά από τα λάπτοπ στο σπίτι. Το ότι είναι αστείο να κάνεις τη δουλειά σου από το σπίτι, δυστυχώς μόνο οι καθηγητές το λένε στην Ελλάδα. Σε κανένα άλλο επάγγελμα δεν τόλμησε κανείς να το ξεστομίσει, και όλοι έχουμε αυτή τη στιγμή και αργό δίκτυο, και διακοπές ρεύματος και τα παιδιά μας απηυδισμένα να τρέχουν γύρω γύρω. Και παράλληλα τις προθεσμίες να τρέχουν και αν δεν παραδώσουμε τη δουλειά μας, ναι, θα απολυθούμε.Δε συζητώ ανθρώπους και του δημοσίου, από γιατρούς ως ελεγκτές και αστυνομικούς, που απλά έχουν χάσει τον ΄ύπνο τους. Λίγο χτυπάει άσχημα μόνο οι εκπαιδευτικοί να περνούν απλά δημιουργικό χρόνο με τα παιδιά τους. Όταν μέχρι και στη γειτονική Αλβανία, πόσο μάλλον σε υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης, τα μαθήματα προχωράνε ηλεκτρονικά. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, love kids είπε:

Εγώ είμαι της άποψης πως ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες ένα παιδί που είναι υγιές και μένει σπίτι όπως όλοι μας καλό είναι να έχει επαφή με τη σχολική καθημερινότητα. Φυσικά να αποφεύγονται τα άκρα, ούτε να φορτώνονται τα παιδιά ούτε να μην έχουν τίποτα. Θεωρώ πως αυτή η επαφή με τη σχολική καθημερινότητα μεταφράζεται διαφορετικά από τον κάθε εκπαιδευτικό ανάλογα και με το μαθητικό δυναμικό της τάξης του. Κάποιος μπορεί να ζητήσει π.χ. επαναληψη ύλης και να δώσει σε δεύτερο χρόνο ένα τεστάκι (π.χ. να υποβάλουν online τις απαντήσεις τους) κι άλλος να στέλνει πιο συχνά ασκήσεις ή προτεινόμενα websites, βιβλία κλπ.

 

 

Συμφωνώ αν κ το παιδί μου είναι μωρό όποτε δεν μπορώ να μπω στην θέση των γονιών με παιδιά που πάνε σχολείο.οποτε σκέφτομαι αν ήμουν εγώ μαθήτρια τώρα πως θα "ενιωθα".πιστευω πως αν δεν έχουν καθόλου επαφή τα παιδιά με τα μαθήματα κ τις "υποχρεώσεις τους" ίσως χάσουν την σειρά τους κ μετά να δυσκολευτουν να προσαρμοστούν.εχτος αυτού τα μαθήματα δεν έχουν σταματήσει γτ είναι σε διακοπές αλλά γτ υπάρχει σοβαρός λόγος κ αυτό (αν νιώσουν πως είναι σε διακοπές) ίσως να μην το εμπεδώσουν..

Και όλη αυτή η κατάσταση είναι ένα πολύ σημαντικό μαθημα αξιολόγησης κι εκτίμησης της ίδιας της ζωής για όλους μας..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

ην ξένη γλώσσα μπορεί να την εξασκεί διαβάζοντας ξένα κείμενα και βλέποντας ξένα προγράμματα στην τηλεόραση ή ακούγοντας ξένα τραγούδια... Εγώ έτσι έκανα και μια χαρά εξελίχθηκα και ήμουν άριστη μαθήτρια... Τη μουσική μπορεί και πάλι να την εξασκήσει και μόνο του το παιδί θεωρώ... Δεν ξέρω... Εμένα μ φαίνεται πολύ καταπιεστικό όλο αυτό...

Ναι όταν λέω θα επέμενε σ αυτά, κάτι τέτοιο εννοουσα, όχι να κάνουμε e-learning! απλώς σ αυτά θεωρώ σημαντικό να μη χαθει η επαφη γιατι ειναι πιο δυσκολο να αναπληρωθεί. Βεβαια υπαρχουν ποικίλες αποψεις, οι γονεις ξερουν την καθημερινοτητα τωνπαιδιων αυτη τη στιγμη κ εχει βαρύτητα και η δικη τους γνωμη. με λυπεί παντως που η πρωτη κουβεντα του υπουργειου ειναι για την υλη κ οχι για την ψυχικη υγεια των παιδιων το ποσο εφικτο θα ειναι οταν γυρθσουμε τελος Απριλιου (το καλο σεναριο) να κανουμε σαν να μην εχει συμβει τιποτα, μετα απο μια τετοια ριζική ανατροπή των βεβαιοτήτων του κοσμο στον οποιο ζούσαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να το σκεφτούμε αλλιώς: επιχειρήσεις που δεν μπορούν να δουλέψουν, δια νόμου έκλεισαν. Χωρίς έσοδα, με υπαλλήλους που δεν πληρώνονται. Αν τα δημόσια σχολεία δεν μπορούν να εργαστούν, να συζητάγαμε σε αυτή τη χώρα γιατί οι εκπαιδευτικοί δεν παίρνουν και αυτοί μία υπόσχεση επιδόματος; Όπως εκατονάδες χιλιάδες συμπολίτες μας; Μήπως τότε θα το εβλεπαν αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Θα σας πω τι μου είπε καθηγήτρια, του δημοσίου, από τις φωτεινές εξαιρέσεις σε αυτή τη χώρα "δεν έχω διακοπές, πληρώνομαι κανονικά άρα θα συνεχίσω να εργάζομαι". Το καταλαβαίνω ότι ακόμη και σχετικά καλοί καθηγητές και δάσκαλοι, δεν το αντιλαβάνονται. Αλλά όποιος καθηγητής μπορεί να μπει στο φόρουμ ή στο facebook ή έχει email μπορεί να εργαστεί κανονικά. ¨Όπως όλοι εμείς οι υπάλληλοι γραφείου, από το σπίτι, με τα παιδιά. χωρίς πια βοήθεια, εργαζόμαστε κανονικά το ωράριό μας. Και αν στα παιδιά θα μείνει και κάτι, είναι ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών είναι τεμπέληδες και αργόμισθοι, συγγνώμη @Έσπερος. Ηδη συζητείται μεταξύ των παιδιών γυμνασίου και πάνω, γιατί στα περισσότερα σπίτια αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν διακοπες: υπάρχουν παιδιά που μένουν μόνα ή με τον ένα γονιό ενώ ο άλλος πηγαίνει στο μαγαζί που δεν έχει κλείσει, στο νοσοκομείο κλπ, δωδεκάχρονα και δεκατριάχρονα που μένουν εντελώς μόνα, και πάρα πολλά παιδιά που καλούνται όλη τη μέρα να κάνουν κάτι ήσυχο, γιατί οι γονείς δουλεύουν κανονικά από τα λάπτοπ στο σπίτι. Το ότι είναι αστείο να κάνεις τη δουλειά σου από το σπίτι, δυστυχώς μόνο οι καθηγητές το λένε στην Ελλάδα. Σε κανένα άλλο επάγγελμα δεν τόλμησε κανείς να το ξεστομίσει, και όλοι έχουμε αυτή τη στιγμή και αργό δίκτυο, και διακοπές ρεύματος και τα παιδιά μας απηυδισμένα να τρέχουν γύρω γύρω. Και παράλληλα τις προθεσμίες να τρέχουν και αν δεν παραδώσουμε τη δουλειά μας, ναι, θα απολυθούμε.Δε συζητώ ανθρώπους και του δημοσίου, από γιατρούς ως ελεγκτές και αστυνομικούς, που απλά έχουν χάσει τον ΄ύπνο τους. Λίγο χτυπάει άσχημα μόνο οι εκπαιδευτικοί να περνούν απλά δημιουργικό χρόνο με τα παιδιά τους. Όταν μέχρι και στη γειτονική Αλβανία, πόσο μάλλον σε υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης, τα μαθήματα προχωράνε ηλεκτρονικά. 

καλά ήμουν σίγουρη ότι αυτό θα λεγόταν κάποια στιγμή. ξερεθς κατι ομως; αυτοι που εχουν τη νοοτροπια οτι κανουν διακοπες, δεν θα κάνουν τίποτα, γιατί δεν ξέρουν ουτε πώς ανοιγει ο υπολογιστης. οι υπολοιποι κατι θα κανουμε, για το καλο των παιδιων πρωτιστως, οπως το αντιλαμβανεται ο καθενας αυτο. εγώ ήδη ετοίμαζα εναλλακτικά πράγματα για οικειοθελή επανάληψη κ δρασρηριοτητες, όχι όμως ύλη. μια συναδελφος ακουσα οτι εστειλε φυλλάδια με επαναλήψεις. ομολογω οτι την κακοχαρακτηρισα γιατι το θεωρησα -και το θεωρω- άκαιρο και αντιπαιδαγωγικό. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Kαι για να το σκεφτούμε αλλιώς: επιχειρήσεις που δεν μπορούν να δουλέψουν, δια νόμου έκλεισαν. Χωρίς έσοδα, με υπαλλήλους που δεν πληρώνονται. Αν τα δημόσια σχολεία δεν μπορούν να εργαστούν, να συζητάγαμε σε αυτή τη χώρα γιατί οι εκπαιδευτικοί δεν παίρνουν και αυτοί μία υπόσχεση επιδόματος; Όπως εκατονάδες χιλιάδες συμπολίτες μας; Μήπως τότε θα το εβλεπαν αλλιώς;

και τα δικαστήρια έκλεισαν αλλα δεν ασχοληθηκε κανεις με τον μισθο των υπαλλήλων τους. κ το ευρύτερο δημοσιο που λειτουργει με προσωπικο ασφαλειας, προς το παρον δεν εχει αναρωτηθει κανειςαν οι αλλοι σπίτι τους εργάζονται. αλλα τελος παντων δεν σκοπεύω αυτη τη στιγμη να σηκωσω τις αμαρτίες του κλαδου μου, γιατι εχω καταλαβει οτι η ολη συζητηση γινεται για τον μισθο μας κ οχι για το τι οφελεί τα παιδια, πρωτη φορα βλεπω τοση πίκρα για την υλη, ολο τον αλλο καιρο σαν χωρο φύλαξης μας βλεπει η πλειοψηφία των γονιων κ το υπουργειο. αλλα πραγματικα θεωρω μικρότητα να συζητάμε τέτοια πράγματα σε μια τέτοια καταστροφή κ δεν συμμετέχω άλλο σε οποιαδήποτε τέτοια τροπή της συζήτησης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Αν τα δημόσια σχολεία δεν μπορούν να εργαστούν, να συζητάγαμε σε αυτή τη χώρα γιατί οι εκπαιδευτικοί δεν παίρνουν και αυτοί μία υπόσχεση επιδόματος;

Νομίζω σαν δημόσιοι υπάλληλοι λόγω ανωτέρας βίας θα πληρωθούν κακονικα, τουλάχιστον οι μόνιμοι, δεν ξέρω για αναπληρωτές κλπ, αν υπάρχει κάποια εκπαιδευτικός εδώ μπορεί να μας το επιβεβαιώσει.

 

Δυστυχώς αυτό δεν έγινε ποτέ στην Ελλάδα, πάντα το δημόσιο σε τέτοιες συνθήκες αντιμετωπίζεται ευνοϊκότερα από τον ιδιωτικό τομέα (να μην πούμε για το ελεύθερο επάγγελμα), χωρίς να αναγνωρίζει ότι οι 2 τελευταίοι το στηρίζουν..και πάλι καλά τώρα, νομίζω με την προηγούμενη κυβέρνηση ο ιδιωτικός τομέας θα έπαιρνε μια μεγάλη κουλούρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...