Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

@Sentir...natureza η ανασφάλεια που έχουμε από την ανικανότητα ή την αμέλεια της κυβέρνησης πιστεύω ότι είναι ένας λόγος να τηρούμε με το παραπάνω τα μέτρα, δυστυχώς. 

 

Αλλα η αυστηρότητα με τις σταθερές ομάδες κ τον χώρο προαυλισμού κλπ απ όσο ξέρω εφαρμόζεται και σε άλλες χώρες όπου δεν φορούν μάσκα βέβαια αλλά είναι πολύ σχολαστικοι σε άλλους κανόνες. Φυσικά εδώ αυτό παίρνει παρανοϊκες διαστάσεις λόγω των κάκιστων συνθηκών στα νηπιαγωγεία (χώροι, προσωπικό, καθαριότητα κλπ). 

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα κρατηθεί η επιδημία σε ανεκτά επίπεδα με ανοιχτά σχολεία και χωρίς μάσκες και χωρίς περιορισμούς, με τις υπάρχουσες συνθήκες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα κρατηθεί η επιδημία σε ανεκτά επίπεδα με ανοιχτά σχολεία και χωρίς μάσκες και χωρίς περιορισμούς, με τις υπάρχουσες συνθήκες

Ακριβώς, να κλείσουν τα σχολεία. Υπάρχουν λύσεις για εκπαίδευση κατ'οικον, αυτό λέω. Οτι δεν διεκδικούμε μια διαφορετική πραγματικότητα, αυτό είναι το απογοητευτικό. Και όσοι την διεκδικουν είναι δακτυλοδεικτουμενοι. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ακριβώς, να κλείσουν τα σχολεία. Υπάρχουν λύσεις για εκπαίδευση κατ'οικον, αυτό λέω. Οτι δεν διεκδικούμε μια διαφορετική πραγματικότητα, αυτό είναι το απογοητευτικό. Και όσοι την διεκδικουν είναι δακτυλοδεικτουμενοι. 

δηλαδη θεωρείς πιο φυσιολογικό να κάνει τηλεδιάσκεψη ένα τετράχρονο; ή να είναι απλα με τους γονείς στο σπίτι, που δεν αμφιβάλλω ότι θα προσφέρουν τα καλύτερα αν το κάνουν συνειδητά, αλλά πάλι να χάσει την κοινωνικοποίηση; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Ενας πολιτης που θεωρει οτι το κρατος κανει συνεχεις λανθασμενες κινησεις και οχι απλα δεν προστατευει αλλα κοροϊδευει τους πολιτες του και τελικα την πληρωνουν τα παιδια, βλεπει το θεμα "μονοδιαστατα"; Δηλαδη το "Θα πεθανουν ανθρωποι και για να ειμαστε υγιεις θα κανουμε οτι μας λενε" ειναι πολυδιαστατη οπτικη; Φυσικα και πρεπει να προστατευτουν οι ευπαθεις αλλα αυτο που γινεται δεν μπορει να εχει πρακτικη εφαρμογη (και αρα ουτε προσφερει προστασια) και αν οντως εφαρμοστει καταπαταται η ελευθερια των παιδιων. Δηλαδη στο ονομα της υγειας και της ασφαλειας που τοσο συχνα επικαλουνται οι αρχες που μας διοικουν , θα κανουν οτι μας πουνε, με καθε κοστος; Δηλαδη αν περνουσε νομος να χρησιμοποιειται η ξυλια για τα παιδια που δεν φορανε μασκα δεν θα αντιδρουσαμε; Γιατι ειναι λιγοτερο σημαντικο αυτο που συμβαινει τωρα; Αν νοιαζονταν πραγματικα για την υγεια μας και την ασφαλεια των ευπαθων ομαδων, δεν θα ανοιγαν τα συνορα το καλοκαιρι. Οχι να σπερνουν την τρομοκρατια με 10 κρουσματα στην αρχη της πανδημιας και τωρα με 300 κρουσματα να ανοιγουν τα σχολεια. Οταν νοιαζονται πραγματικα για τους πολιτες βρισκουν λυσεις χωρις να καταπατουνται βασικες παιδαγωγικες αρχες. Αν εσυ (οχι εσυ, γενικως) δεχεσαι να καταπατηθουν οι ελευθεριες των παιδιων και να διαλυθει η αλληλεπιδραση (που φασκει και αντιφασκει στην εγκυκλιο) για χαριν μιας πανδημιας, που δεν ειναι η πρωτη ουτε η τελευταια, τοτε εχουν κανει πολυ καλα τη δουλεια τους να δημιουργησουν υποτακτικους πολιτες. Μπορει να θεωρουμαι "εγωιστρια" αλλα προτιμω να αντιδραω σ'αυτα που μου φαινονται φασιστικα, παρα να υποτασσομαι. Προτιμω να απαιτω διαφορετικες προσεγγισεις της αντιμετωπισης της πανδημιας, παρα να δεχομαι σαν αναποφευκτο την κοινωνικη απομακρυνση των παιδιων. Επειδη ολοι αυτοι δεν εχουν φτιαξει ενα κρατος που να μπορει να στηριξει μια εκτακτη κατασταση (και δινουν εκατομμυρια για οπλικα συστηματα και γελοιες μασκες), δεν θα ανεχτω να την πληρωσει η ψυχη του παιδιου μου και κανενος παιδιου η ψυχη. Γιατι μπορει η νηπιαγωγος μας (απ'οτι καταλαβα απο τα λεγομενα του γιου μου-μαζι της θα μιλησω προσωπικα σε λιγες μερες) να ειναι πιο χαλαρη με τα μετρα αλλα υπαρχουν ακομη νηπιαγωγοι που εχουν μπει στον ρολο της αστυνομιας και λειτουργουν με καταπιεση, καταπατωντας καθε παιδαγωγικη αξια. Αυτο που με εκπλησσει περισσοτερο ειναι οτι πολλοι απο τους γονεις εδω μεσα που στηριζουν αυτες τις παιδαγωγικες αξιες, συμφωνησαν με την παραθεση σου οτι θα πρεπει να ακολουθησουμε τα παρανοϊκα μετρα που συνεχιζει η κυβερνηση ακομη κι αν διαφωνουμε, γιατι αφου τα κανανε σκα*α και πρεπει να βγουμε με οσο το δυνατον λιγοτερους νεκρους, θα υποστουμε την καταπιεση των παιδιων μας....

΄Όπως συμβαίνει πολύ συχνά, και είναι απόλυτα λογικό, 10 άτομα μπορεί να διαβάσουν ένα ποστ και 10 διαφορετικές οπτικές μπορεί να έχουν του τι διάβασαν. Στην προκειμένη, εσύ κατάλαβες τα παραπάνω, τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που σκεφτόμουν όταν έγραφα. Αφού να φανταστείς ως το τέλος, νόμιζα ότι κατά λάθος είχες κάνει παράθεση το ποστ μου. Εκείνοι λοιπόν που συμφώνησαν, που στηρίζουν αυτές τις παιδαγωγικές αξίες τις οποίες όσο και αν σε εκπλήσσει στηρίζω και εγώ, απλά κατάλαβαν τι ήθελα να πω. Προτεραιότητα μου, προσωπικά, δεν είναι να "μαλώσω" το κράτος για τα κακώς κείμενα. Καλώς ή κακώς, αυτή τη στιγμή πορευόμαστε με ότι έχουμε. Αυτό λέγεται προσαρμοστικότητα και όχι υποταγή. Θέλεις φαντάζομαι καλύτερη οργάνωση, πιο μικρά τμήματα, περισσότερο προσωπικό κτλ ώστε να μπορούν τα παιδιά να κινούνται πιο ελεύθερα και να μη νιώθουν περιορισμένα. Δε γίνεται. Αυτή είναι η τωρινή πραγματικότητα. Πρέπει να περιοριστεί η μετάδοση της νόσου και αυτά είναι τα υπάρχοντα μέτρα. Αλλιώς τα πράγματα θα ξεφύγουν. Θα γεμίσουν τα νοσοκομεία. Θα γεμίσουν οι ΜΕΘ. Μπορεί να χάσουμε τους ανθρώπους μας ή οι φίλοι μας τους δικούς τους. Θα κλείσουν καταστήματα και επιχειρήσεις. Είσαι στην αγορά? Παρακολουθείς τι γίνεται? Εγώ είμαι . Ξέρεις πόσοι παλεύουν να ορθοποδήσουν μετά το lockdown και δεν μπορούν? Ξέρεις πόσοι έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους γιατί δεν άντεξαν? Ξέρεις πόσοι πελάτες μας που ήταν συνεπέστατοι στις πληρωμές τους ντρέπονται γιατί ούτε 100 ευρώ έναντι δεν έχουν να δώσουν απο το Μάρτιο? Δεν είναι ώρες για να είμαστε ρομαντικοί. Και ας μη φέρνουμε την καταστροφή. Δεν θα πάθουν κάτι τα παιδιά. Θα μπουν όλα στη θέση τους αργά ή γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

@Sentir...natureza ελεγε παραπάνω μια μαμά, ότι όλα τα κουλά σε εμένα συμβαίνουν. Ως μαμά λοιπόν με μεγαλύτερα παιδιά, θα σου πω ότι σε καταλαβαίνω, οπλίσου με υπομονή, έχεις μπροστά σου 14 χρόνια. Έτσι θα πάει. Δεν είναι το πρόβλημά σου ο κορονοϊός, είναι η φιλοσοφία του εκπαιδευτικού συστήματος και η νοοτροπία πολλών εκπαιδευτικών. 

Τα μέτρα θα μπορούσαν να είναι πολύ περισσότερα (ξεκινώντας από τη μείωση των παιδιών σε κάθε τμήμα) αλλά θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και με πιο ορθολογικούς τρόπους ίσως. Το θέμα είναι ότι έχεις μπροστά σου εκπαιδευτικούς καμμένους από το σύστημα, χωρίς υποστήριξη, που κάνουν και τη δουλειά της καθαρίστριας και της τραπεζοκόμου, ένα σύστημα που για το παιδί σου θέλει ακριβώς τα ανάποδα από όσα θες εσύ (βασικά να ακολουθεί κανόνες, να είναι ήσυχο, να μην έχει άποψη και να μην αντιμιλά)  και ακόμη χειρότερα, αργά ή γρήγορα θα βρεις και αυτούς που ούτε καν συμπαθούν τα παιδιά ή τη δουλειά τους.

Έχω πια 13 χρόνια με παιδιά στα σχολεία. Με ξέρουν όλοι, από την καθαρίστρια ως την διεύθυνση της περιοχής, ως το υπουργείο. Φωνάζω και διεκδικώ μέχρι γραφικότητας, για κάθε 100 που γυρεύω, έχω πετύχει τα 2-3; Δε θα πω λοιπόν σε καμία μαμά να μην δυσανασχετεί, αλλά για να μην καείς @Sentir...natureza, να σκέφτεσαι τι θες, να ενημερώνεσαι για το τι λέει ο νόμος, να μην αναλώνεσαι σε όσα πραγματικά δεν μπορείς να αλλάξεις, και μετά φώναζε! Αν μιλάμε για δημόσιο, μπες στο Σύλλογο Γονέων, αν δεν έχει προσπάθησε να ιδρύσεις. Άργησα να το κάνω και μετανιώνω, όσο περισσότεροι διεκδικούν, και όσο πιο ευγενικά αλλά αποφασιστικά, τόσο πιο πιθανό είναι να κερδίσουν κάτι. Έστω και το να μιλά το παιδί στο διάλειμμα με το φίλο του.

Δεν διαφωνώ με όσα λες, το έγραψα κ εγω πιο πάνω ότι η κοπέλα θα έχει θέμα γενικα με την εκπαίδευση κ τα φετινά δεν είναι τίποτα μπροστά στο μέλλον. 

 

Ομως φέτος υπάρχουν κανόνες. αη συγκεκριμένη νηπιαγωγός δεν ξέρουμε τι απόψεις έχει, μπορεί να είναι αυταρχική ή το τελείως αντίθετο, φέτος όμως πρέπει να λειτουργήσει με έναν τρόπο που μάλλον δεν επέλεξε η ίδια. Β.Ελλαδα αν θυμάμαι καλά, άρα φορτισμένη περιοχή. Μπορεί να είναι κ λίγο πιο ευθυνόφοβη κ να δείχνει υπερβάλλοντα ζήλο, μπορεί να ξεκινάει με 10 κανόνες για να εφαρμοστούν οι 5, δεν το ξέρουμε. Τυπικά όμως είναι καλυμμένη με αυτά που λέει κ ας είναι παράλογα. Δεν νομίζω ότι αρέσουν σε κανένα γονιό αυτά. Κ είχα πει κ εγω ότι για φέτος λόγω συνθηκών  θα μπορούσαν να ακυρώσουν το υποχρεωτικό προνήπιο για όποιον γονέα επιθυμεί, θα αποσυμφορουνταν ίσως κάποια σχολεία. Άλλο αυτό, άλλο όμως να λες καλύτερα να είχαν κλείσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ενας πολιτης που θεωρει οτι το κρατος κανει συνεχεις λανθασμενες κινησεις και οχι απλα δεν προστατευει αλλα κοροϊδευει τους πολιτες του και τελικα την πληρωνουν τα παιδια, βλεπει το θεμα "μονοδιαστατα"; Δηλαδη το "Θα πεθανουν ανθρωποι και για να ειμαστε υγιεις θα κανουμε οτι μας λενε" ειναι πολυδιαστατη οπτικη; Φυσικα και πρεπει να προστατευτουν οι ευπαθεις αλλα αυτο που γινεται δεν μπορει να εχει πρακτικη εφαρμογη (και αρα ουτε προσφερει προστασια) και αν οντως εφαρμοστει καταπαταται η ελευθερια των παιδιων. Δηλαδη στο ονομα της υγειας και της ασφαλειας που τοσο συχνα επικαλουνται οι αρχες που μας διοικουν , θα κάνουμε οτι μας πουνε, με καθε κοστος; Δηλαδη αν περνουσε νομος να χρησιμοποιειται η ξυλια για τα παιδια που δεν φορανε μασκα δεν θα αντιδρουσαμε; Γιατι ειναι λιγοτερο σημαντικο αυτο που συμβαινει τωρα; Αν νοιαζονταν πραγματικα για την υγεια μας και την ασφαλεια των ευπαθων ομαδων, δεν θα ανοιγαν τα συνορα το καλοκαιρι. Οχι να σπερνουν την τρομοκρατια με 10 κρουσματα στην αρχη της πανδημιας και τωρα με 300 κρουσματα να ανοιγουν τα σχολεια. Οταν νοιαζονται πραγματικα για τους πολιτες βρισκουν λυσεις χωρις να καταπατουνται βασικες παιδαγωγικες αρχες. Αν εσυ (οχι εσυ, γενικως) δεχεσαι να καταπατηθουν οι ελευθεριες των παιδιων και να διαλυθει η αλληλεπιδραση (που φασκει και αντιφασκει στην εγκυκλιο) για χαριν μιας πανδημιας, που δεν ειναι η πρωτη ουτε η τελευταια, τοτε εχουν κανει πολυ καλα τη δουλεια τους να δημιουργησουν υποτακτικους πολιτες. Μπορει να θεωρουμαι "εγωιστρια" αλλα προτιμω να αντιδραω σ'αυτα που μου φαινονται φασιστικα, παρα να υποτασσομαι. Προτιμω να απαιτω διαφορετικες προσεγγισεις της αντιμετωπισης της πανδημιας, παρα να δεχομαι σαν αναποφευκτο την κοινωνικη απομακρυνση των παιδιων. Επειδη ολοι αυτοι δεν εχουν φτιαξει ενα κρατος που να μπορει να στηριξει μια εκτακτη κατασταση (και δινουν εκατομμυρια για οπλικα συστηματα και γελοιες μασκες), δεν θα ανεχτω να την πληρωσει η ψυχη του παιδιου μου και κανενος παιδιου η ψυχη. Γιατι μπορει η νηπιαγωγος μας (απ'οτι καταλαβα απο τα λεγομενα του γιου μου-μαζι της θα μιλησω προσωπικα σε λιγες μερες) να ειναι πιο χαλαρη με τα μετρα αλλα υπαρχουν ακομη νηπιαγωγοι που εχουν μπει στον ρολο της αστυνομιας και λειτουργουν με καταπιεση, καταπατωντας καθε παιδαγωγικη αξια. Αυτο που με εκπλησσει περισσοτερο ειναι οτι πολλοι απο τους γονεις εδω μεσα που στηριζουν αυτες τις παιδαγωγικες αξιες, συμφωνησαν με την παραθεση σου οτι θα πρεπει να ακολουθησουμε τα παρανοϊκα μετρα που συνεχιζει η κυβερνηση ακομη κι αν διαφωνουμε, γιατι αφου τα κανανε σκα*α και πρεπει να βγουμε με οσο το δυνατον λιγοτερους νεκρους, θα υποστουμε την καταπιεση των παιδιων μας....

 

Δεν νομίζω να υποστήριξε κανείς την καταπάτηση παιδαγωγικών αξιών. Αλλά η μείωση των παιδιών είναι κάτι που σίγουρα έπρεπε να γίνει. Ελλείψει αιθουσών λοιπόν, αντί να βάλουν 4 ανά αίθουσα θα είναι 4 ανά ομάδα στην ίδια αίθουσα. Συμφωνώ ότι είναι άσχημο να βλέπουν λίγο πιο πέρα τα άλλα παιδιά κ να μην μπορούν να παίξουν. Όμως και σε άλλες αίθουσες να ήταν, πάλι μπορεί να τύχαιναν με παιδιά που δεν πολυσυμπαθιουνται. Αν και σε αυτές τις ηλικίες νομίζω αν τους πεις απλά "αυτή είναι η ομαδουλα σου" θα πουν απλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Κορίτσια,  με θεωρώ μετριοπαθή, μια νομοταγής, ήσυχη πολίτη σε γενικές γραμμές. Ποτέ δεν με τράβηξαν οι θεωρίες συνωμοσίας, λατρεύω την επιστήμη και αναγνωρίζω την τεράστια βελτίωση που έχει φέρει στο βιοτικό επίπεδο του ανθρώπου. 

Όμως δεν μπορώ να το καταπιω αυτό με τη μάσκα στα μικρά παιδιά, τα βλέπω με μάσκα στο σχολείο και μέσα μου χτυπάει ένα καμπανάκι κινδύνου.... Λάθος, λάθος, λάθος ουρλιάζει. 

Είναι τόσο καταφανώς αφύσικο, δεν μπορώ να το χωνέψω όσο και να προσπαθώ να το εκλογίκευσω. 

Συμφωνώ με kine και sentir, δεν πρέπει να θυσιάζουμε έτσι την ορθή ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών μας, χωρίς να έχουμε εξαντλήσει καν κάθε άλλο μέσο. Γιατί στις περισσότερες χώρες δεν επέβαλαν μάσκα στις μικρές ηλικίες? Γιατί δεν δίνουν καν την εναλλακτική της κατ οίκον εκπαίδευσης? Δεν μιλάω καν για αποστάσεις με μικρά τμήματα, μαθήματα σε εξωτερικούς χώρους, πλέξιγκλας αντί μάσκας κτλ. 

Επίσης γιατί δεν μείωσαν τον χρόνο μαθημάτων, έστω στο δημοτικό με παράλληλη αύξηση των διαλειμμάτων? Πώς θα αντέχουν τα μικρακια με 2-3 εικοσαλεπτα σε 5 ώρες? Γιατί τόση σκληρότητα στα μικρά παιδάκια χωρίς λόγο?

Σκληρη η μασκα,συμφωνω. Αλλα βρισκω πιο σκληρη τη μοναχικοτητα της κατοικον εκπαιδευσης (υποθετοντας οτι ειναι εφικτη η κατοικον εκπαιδευση). 
και δεν θα μιλησω για τις συνεπειες του να ειναι τα παιδια στο σπιτι... να μην μπορουν οι γονεις να πανε στις δουλειες τους κλπ. Μιλαω μονο για τα κλεισμενα στο σπιτι παιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

δηλαδη θεωρείς πιο φυσιολογικό να κάνει τηλεδιάσκεψη ένα τετράχρονο; ή να είναι απλα με τους γονείς στο σπίτι, που δεν αμφιβάλλω ότι θα προσφέρουν τα καλύτερα αν το κάνουν συνειδητά, αλλά πάλι να χάσει την κοινωνικοποίηση; 

 

πρίν από 1 λεπτό , chocolate_eater είπε:

Πιστευω αυτό που χάνει ένα παιδί, ατομικά, και μια κοινωνία, συλλογικά, από ένα κλειστό σχολείο είναι πολλές τάξεις μεγέθους σημαντικότερο από αυτό που χάνει κάνοντας το μάθημά του μέσα σε αυτές τις περίεργες συνθήκες. Εντάξει, δε θα δει το χαμόγελο της δασκάλας του για 5-6 μήνες, αλλά και το να κάθεται στο σπίτι για το ίδιο διάστημα χωρίς χωρίς να σχετίζεται συστηματικά με άλλους ανθρώπους, εκτός οικογενείας, δεν είναι κι ό,τι πιο υγιές υπάρχει....

Ο κύριος σκοπός του νηπιαγωγείου είναι η κοινωνικοποίηση.Στην παρούσα φάση,αν εφαρμοστούν αυτά που ενημερωθηκαμε,απλά δεν υφίσταται κοινωνικοποίηση. Προτιμώ χίλιες φορές να κοινωνικοποιειται σωστά(με όλες τις εκφράσεις του προσώπου  του, με όλη την ελευθερία  κλπ)το παιδί λίγες ώρες την εβδομάδα στην παιδική χαρά, στην γειτονιά, σε φίλους, παρά να διδάσκεται πως να μην αλληλεπιδρά με αλλα παιδιά 50 ώρες την εβδομάδα. Φυσικά, δεν απαιτείται τηλεδιάσκεψη στα νήπια αλλά και στις μεγαλύτερες ηλικίες υπάρχουν προγράμματα online, σχεδιασμένα από εκπαιδευτικούς,με διαδραστικές ασκήσεις για την εκμάθηση της ύλης,ίσως και με ποιο εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο απ'οτι θα γινόταν στο σχολείο αν είχε κάποιον "μέτριο" εκπαιδευτικό. Όταν λέμε εκπαίδευση κατ'οικον, δεν εννοούμε το παιδί να μην έχει κοινωνική ζωή, δεν πάει πακέτο με την καραντίνα.Θα συνεχίσει να βλέπει τους φίλους του κανονικά αλλά το ακαδημαϊκό κομμάτι θα καλύπτεται στο σπίτι.

Επίσης, ας επιβεβαιώσει κάποια που γνωρίζει (νομίζω ήδη ειπώθηκε)ότι οι ομάδες θα είναι σταθερές όλο τον χρόνο, και όχι ημερήσιες.Αν ισχύει κάτι τέτοιο (στο ΦΕΚ γράφεται μόνο "σταθερές", χωρίς να διευκρινίζεται η διάρκεια) είναι ακόμη χειρότερο.

Επιπλέον, να προσθέσω κάτι πάνω στις παραθέσεις που υποστηρίζουν ότι υπάρχουν παιδιά με νοσήματα κλπ που δίνεται έμφαση στην επιβίωση τους, υπονοώντας ότι τα υγιή παιδιά μας που περνάνε αυτές τις καταστάσεις δεν θα έπρεπε να !ας ανησυχεί τόσο πολύ. Ας μην ξεχνάμε ότι η υγεία δεν είναι μόνο η σωματική.Η ψυχολογική και σωματική υγεία είναι αλληλένδετες.Δεν μπορούμε να απομονώνουμε ως σημαντικό το ένα ή το άλλο. Και όπως είχα πει κάποτε, δυστυχώς οι άνθρωποι κοιτάνε τα χειρότερα για να νιώθουν καλύτερα αντί να κοιτάνε τα καλύτερα για να προσπαθούν περισσότερο....

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Σκληρη η μασκα,συμφωνω. Αλλα βρισκω πιο σκληρη τη μοναχικοτητα της κατοικον εκπαιδευσης (υποθετοντας οτι ειναι εφικτη η κατοικον εκπαιδευση). 
και δεν θα μιλησω για τις συνεπειες του να ειναι τα παιδια στο σπιτι... να μην μπορουν οι γονεις να πανε στις δουλειες τους κλπ. Μιλαω μονο για τα κλεισμενα στο σπιτι παιδια

Ναι για αυτό είπα για επιλογή. Και φυσικά δεν εννοώ για μόνιμη κατάσταση, μόνο για φέτος που είναι έτσι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τον χρόνο διαλειμμάτων, ή έστω μεταφορά μέρους των δραστηριοτήτων στην ύπαιθρο. Ξέρω ότι οι νηπιαγωγοί θα θυμώσουν, θα πουν ότι δεν κάνουνε παιδοφυλαξη αλλά είναι σχολείο κ μάθημα κλπ, όμως με δεδομένο ότι φέτος στα σχολεία θα ασχοληθούμε με οτιδήποτε εκτός του μαθήματος, νομίζω ότι δεν θα χάσουν κάτι τα νηπιακια αν είναι πιο πολύ έξω κ εις βάρος του προγραμματος σπουδών. μακάρι να μπορούν να το κάνουν αυτό κ άλλες βαθμίδες. αλλά όχι βέβαια, φέτος βάλαμε εξετάσεις σε όλα τα μαθήματα γιε να ανεβάσουμε το επίπεδο, μην χαθεί χρόνος με κανένα υπαίθριο μάθημα....

 

Το πλεξιγκλάς στο θρανίο το έχω σκεφτεί αλλά αν θελουμε να διαμαρτυρηθούμε, κι αυτό το ονομάζουμε κλουβί κ αφύσικο κλπ όπως λέμε τη μάσκα φίμωτρο. 

 

Δεν υιαρχουν ιδανικές λύσεις για φέτος. δεν υοαρχουν  καν καλές κ επαρκεισ λύσεις. 

 

Οι μάσκες σ αυτήν την ηλικία μάλλον είναι ελληνική πατέντα, κ στην Α. Ασία λογικά. Όμως δεν ξέρουμε τις συνθήκες σ άλλες χώρες. όχι μόνο στα σχολεία. δεν ξέρουμε αν πχ δίνεται δυνατότητα τηλεργασιας  σε γονείς με νήπια για να μην κυκλοφορεί ο ιός στους γονείς κ από κει στο παιδί κ το σχολείο κοκ. Δεν ξέρουμε την ηλικία των εκπαιδευτικών σε άλλες χώρες. Εδώ έχουμε γερασμένους εκπαιδευτικούς. Δεν έχουν σε άλλες χώρες την ίδια συμμετοχή των παππούδων στο μεγάλωμα των παιδιών. Ήταν παρα πολλά αυτά που έπρεπε να γίνουν σε πολλά επίπεδα για να μπορούν τα σχολεία να λειτουργούν πιο ομαλά, τα οποία δεν έγιναν. Κ αρκετά δεν θα μπορούσαν να είχαν γίνει γιατί είναι δομικά προβλήματα, όχι έκτακτες ανάγκες λόγω της επιδημίας. 

 

Βρισκομαστε σε μια δύσκολη ισορροπία, να πρέπει να κινηθεί η οικονομία αλλά ταυτόχρονα να περιοριστούν οι μετακινήσεις, οι επαφές κ οι αλληλεπιδράσεις των πολιτών. Ξέρετε ότι δεν είμαι απολογητής της κυβέρνησης κ δεν είμαι κ καλοπροαίρετη μαζί τους. Όμως όλοι μας, κ τα παιδιά μας, θα υποστούμε πολλούς περιορισμούς, γιατί αν δεν τους υποστούμε τα πράγματα θα είναι πολύ δυσκολότερα κ ούτε τότε θα περάσει κανεις καλά. Σίγουρα πολλά θα μπορούσαν να είχαν γίνει αλλιώς, ειδικά χωρίς εξωτερικό τουρισμό. Τότε μάλλον θα είχαμε  γλιτώσει τις μάσκες στα νήπια. Όμως τότε πολλά νήπια δεν θα είχαν λεφτά να αγοράσουν τα σχολικά, ίσως κ να πάρουν καλό κολατσιό στο σχολείο. από το ένα αδιέξοδο στο άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα νέα μέτρα για την Αθήνα, γράφουν πως πρέπει να φοράς μάσκες ακόμα και στην πλατεία όταν δεν μπορεί να κρατηθεί απόσταση 1,5 μέτρο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 Προτιμώ χίλιες φορές να κοινωνικοποιειται σωστά(με όλες τις εκφράσεις του προσώπου  του, με όλη την ελευθερία  κλπ)το παιδί λίγες ώρες την εβδομάδα στην παιδική χαρά, στην γειτονιά, σε φίλους, παρά να διδάσκεται πως να μην αλληλεπιδρά με αλλα παιδιά 50 ώρες την εβδομάδα.

1) καραντινα και παιδικη χαρα δεν πανε μαζι

2) ποιος θα το πηγαινει στην παιδικη χαρα ή θα το κραταει σπιτι; Θα παραιτηθουμε ολοι απο τις δουλειες μας; Ποιος θα μας ζησει; Πως θα ζησουν οι επιχειρησεις; Πως θα κινηθει η οικονομια; 
Ορθως ρωτησε καποια κοπελα παραπανω αν εισαι μεσα στην αγορα εργασιας ( ή καποια τετοια διατυπωση). 
αυτα απλα δεν γινονται!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Συμφωνώ για τον χρόνο διαλειμμάτων, ή έστω μεταφορά μέρους των δραστηριοτήτων στην ύπαιθρο. Ξέρω ότι οι νηπιαγωγοί θα θυμώσουν, θα πουν ότι δεν κάνουνε παιδοφυλαξη αλλά είναι σχολείο κ μάθημα κλπ, όμως με δεδομένο ότι φέτος στα σχολεία θα ασχοληθούμε με οτιδήποτε εκτός του μαθήματος, νομίζω ότι δεν θα χάσουν κάτι τα νηπιακια αν είναι πιο πολύ έξω κ εις βάρος του προγραμματος σπουδών. μακάρι να μπορούν να το κάνουν αυτό κ άλλες βαθμίδες. αλλά όχι βέβαια, φέτος βάλαμε εξετάσεις σε όλα τα μαθήματα γιε να ανεβάσουμε το επίπεδο, μην χαθεί χρόνος με κανένα υπαίθριο μάθημα....

 

Το πλεξιγκλάς στο θρανίο το έχω σκεφτεί αλλά αν θελουμε να διαμαρτυρηθούμε, κι αυτό το ονομάζουμε κλουβί κ αφύσικο κλπ όπως λέμε τη μάσκα φίμωτρο. 

 

Δεν υιαρχουν ιδανικές λύσεις για φέτος. δεν υοαρχουν  καν καλές κ επαρκεισ λύσεις. 

 

Οι μάσκες σ αυτήν την ηλικία μάλλον είναι ελληνική πατέντα, κ στην Α. Ασία λογικά. Όμως δεν ξέρουμε τις συνθήκες σ άλλες χώρες. όχι μόνο στα σχολεία. δεν ξέρουμε αν πχ δίνεται δυνατότητα τηλεργασιας  σε γονείς με νήπια για να μην κυκλοφορεί ο ιός στους γονείς κ από κει στο παιδί κ το σχολείο κοκ. Δεν ξέρουμε την ηλικία των εκπαιδευτικών σε άλλες χώρες. Εδώ έχουμε γερασμένους εκπαιδευτικούς. Δεν έχουν σε άλλες χώρες την ίδια συμμετοχή των παππούδων στο μεγάλωμα των παιδιών. Ήταν παρα πολλά αυτά που έπρεπε να γίνουν σε πολλά επίπεδα για να μπορούν τα σχολεία να λειτουργούν πιο ομαλά, τα οποία δεν έγιναν. Κ αρκετά δεν θα μπορούσαν να είχαν γίνει γιατί είναι δομικά προβλήματα, όχι έκτακτες ανάγκες λόγω της επιδημίας. 

 

Βρισκομαστε σε μια δύσκολη ισορροπία, να πρέπει να κινηθεί η οικονομία αλλά ταυτόχρονα να περιοριστούν οι μετακινήσεις, οι επαφές κ οι αλληλεπιδράσεις των πολιτών. Ξέρετε ότι δεν είμαι απολογητής της κυβέρνησης κ δεν είμαι κ καλοπροαίρετη μαζί τους. Όμως όλοι μας, κ τα παιδιά μας, θα υποστούμε πολλούς περιορισμούς, γιατί αν δεν τους υποστούμε τα πράγματα θα είναι πολύ δυσκολότερα κ ούτε τότε θα περάσει κανεις καλά. Σίγουρα πολλά θα μπορούσαν να είχαν γίνει αλλιώς, ειδικά χωρίς εξωτερικό τουρισμό. Τότε μάλλον θα είχαμε  γλιτώσει τις μάσκες στα νήπια. Όμως τότε πολλά νήπια δεν θα είχαν λεφτά να αγοράσουν τα σχολικά, ίσως κ να πάρουν καλό κολατσιό στο σχολείο. από το ένα αδιέξοδο στο άλλο...

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι η μόνη λύση που βρέθηκε μέσα σε 3 μήνες για τα σχολεία είναι μάσκα από το Νηπιαγωγείο! 

Επίσης δεν μπορείς να πετάς ένα στις μικρές ηλικίες θα έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα χωρίς να εξηγείς τί σημαίνει αυτό στην πράξη? Ούτε να λέει η Υπουργός και το επιτελείο της ότι θα γίνει ενημέρωση για τη σωστή χρήση της μάσκας από γιατρούς στα σχολεία αλλά τελικά να αναλαμβάνει το ρόλο αυτό η φιλόλογος, η δασκάλα του δημοτικού και η νηπιαγωγός. 

Συμφωνώ ότι τα πλέξιγκλας σε πολλούς θα φαινόντουσαν χειρότερα, εγώ θα τα προτιμούσα στην βαθμίδα που είναι ο γιος μου. 

Επίσης δεν διαφωνώ με τη μάσκα σε μέρη με κόσμο κτλ. Εννοείται, μιλάω καθαρά για τα μικρά παιδιά στα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

1) καραντινα και παιδικη χαρα δεν πανε μαζι

2) ποιος θα το πηγαινει στην παιδικη χαρα ή θα το κραταει σπιτι; Θα παραιτηθουμε ολοι απο τις δουλειες μας; Ποιος θα μας ζησει; Πως θα ζησουν οι επιχειρησεις; Πως θα κινηθει η οικονομια; 
Ορθως ρωτησε καποια κοπελα παραπανω αν εισαι μεσα στην αγορα εργασιας ( ή καποια τετοια διατυπωση). 
αυτα απλα δεν γινονται!

 

Σχετικά με το 1) έχουμε καραντίνα? εγώ το πάω κανονικά το παιδί στην παιδική όπως και όλοι όσοι ξέρω, υπάρχει εντολή περί του αντιθετου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Γιατί στις περισσότερες χώρες δεν επέβαλαν μάσκα στις μικρές ηλικίες?

 

Κατά κανόνα διότι τα υπόλοιπα μέτρα που έχουν λάβει ο κόσμος τα σέβεται και επαρκούν. Υπάρχει μία τάση υπερβολής στην Ελλάδα, τόσο από τον κόσμο, όσο και από τους κρατικούς φορείς που βασίζεται εν μέρει στην ανάγκη, και εν μέρει στην ψυχοσύνθεση.

Ως προς την ανάγκη, υπάρχει η παράμετρος που αφορά τη γενικότερη ευπάθεια του πληθυσμού μιας χώρας που δεν είναι η ίδια παντού. Να το θέσω αλλιώς, το οτι στην Ελλάδα το 20% του πληθυσμού είναι άνω των 65 και υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό καρδιοπαθών, καρκινοπαθών και διαβητικών, είναι μια στατιστική που δεν υπάρχει σε κάθε άλλη χώρα κατ'ανάγκη. Όπως επίσης και το πόσο συνηθισμένη είναι η εκτεταμμένη οικογένεια και το πόσο συχνά οι ηλικιωμένοι βλέπουν τα εγγόνια τους....

 

Η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να χάσει 20 χιλιάδες ανθρώπους άνω των 65 μέσα στο επόμενο εξάμηνο; Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσει ο καθένας στον εαυτό του και τα υπόλοιπα - νομίζω - θα απαντηθούν από μόνα τους. Εγώ αν ήμουν πρωθυπουργός δεν θα ήθελα να συνδέσω το όνομά μου με κάτι τέτοιο, πάντως,....αλλά ούτε και να είμαι αυτός που θα καταστρέψει τη χώρα αποδομώντας την κοινωνική και οικονομική ζωή επί 1 ή 2 χρόνια.  Κι εδώ έρχονται οι ειδικοί να μας πούνε πως θα καταφέρουμε να συνδυάσουμε και τα δύο, με το ελάχιστο διαχειρίσιμο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

1) καραντινα και παιδικη χαρα δεν πανε μαζι

2) ποιος θα το πηγαινει στην παιδικη χαρα ή θα το κραταει σπιτι; Θα παραιτηθουμε ολοι απο τις δουλειες μας; Ποιος θα μας ζησει; Πως θα ζησουν οι επιχειρησεις; Πως θα κινηθει η οικονομια; 
Ορθως ρωτησε καποια κοπελα παραπανω αν εισαι μεσα στην αγορα εργασιας ( ή καποια τετοια διατυπωση). 
αυτα απλα δεν γινονται!

 

Σχετικά με το 2) αναρωτιέμαι ποιος θα μας κρατάει τα παιδιά που τον περισσότερο καιρό θα είναι σπίτι ούτως ή άλλως γτ με το παραμικρό σύμπτωμα (τύπου φτερνισμα) θα τα στέλνουν πίσω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

1) καραντινα και παιδικη χαρα δεν πανε μαζι

2) ποιος θα το πηγαινει στην παιδικη χαρα ή θα το κραταει σπιτι; Θα παραιτηθουμε ολοι απο τις δουλειες μας; Ποιος θα μας ζησει; Πως θα ζησουν οι επιχειρησεις; Πως θα κινηθει η οικονομια; 
Ορθως ρωτησε καποια κοπελα παραπανω αν εισαι μεσα στην αγορα εργασιας ( ή καποια τετοια διατυπωση). 
αυτα απλα δεν γινονται!

 

Αναφέρεται καθαρα σε δικαίωμα επιλογής. Αυτό δεν το θεωρώ παράλογο. κ εγω θα το σκεφτόμουν αν ήταν να πάει φέτος το παιδί μου. όχι τόσο για τα μέτρα, όσο για την γενικότερη αναστάτωση κ γενικα για να μην έχω άγχος. Σίγουρα όμως δεν είναι λύση για όλες τις οικογένειες. Δεν μπορούμε δλδ να λέμε ότι καλύτερα να είναι κλειστά. επίσης δεν ρωτήσανε καθολου τα παιδιά πώς τους φαίνεται. εκφράζουνε τη δίκη μας ανησυχία. το νήπιο που φεύγει από το σπίτι πρώτη φορά ίσως έχει σοβαρότερα θέματα να λύσει από το αν θα παίξει με τέσσερα παιδάκια οπή μέρα σε μια συγκεκριμένη γωνία (πράγμα που εύκολα λέγεται κ δύσκολα εφαρμόζεται, ούτως ή άλλως).

 

Γενικα υπαρχουν τόσο αντικρουόμενες ανάγκες, που δεν μπορεί να βρεθεί μέτρο που να μην πλήττει κάποιους. κ όσο περναει ο καιρός κ κουραζομαστε,κάποιοι θα νιώθουν πιο έντονα τη στέρηση που βιώνουν. δεν είναι κ απλό να ιεραρχήσεις, ότι η οικονομική επιβίωση μιας οικογένειας ή η υγεία ενός παιδιού με ευαισθησία ή η ομαλή κοινωνικοποίηση είναι σημαντικότερη. Ο καθένας τα σταθμίζει διαφορετικά. 

Just now, Mary1976 είπε:

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι η μόνη λύση που βρέθηκε μέσα σε 3 μήνες για τα σχολεία είναι μάσκα από το Νηπιαγωγείο! 

Επίσης δεν μπορείς να πετάς ένα στις μικρές ηλικίες θα έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα χωρίς να εξηγείς τί σημαίνει αυτό στην πράξη? Ούτε να λέει η Υπουργός και το επιτελείο της ότι θα γίνει ενημέρωση για τη σωστή χρήση της μάσκας από γιατρούς στα σχολεία αλλά τελικά να αναλαμβάνει το ρόλο αυτό η φιλόλογος, η δασκάλα του δημοτικού και η νηπιαγωγός. 

Συμφωνώ ότι τα πλέξιγκλας σε πολλούς θα φαινόντουσαν χειρότερα, εγώ θα τα προτιμούσα στην βαθμίδα που είναι ο γιος μου. 

Επίσης δεν διαφωνώ με τη μάσκα σε μέρη με κόσμο κτλ. Εννοείται, μιλάω καθαρά για τα μικρά παιδιά στα σχολεία. 

δεν διαφωνώ σ αυτά. γενικα είναι αδιανόητο ότι η υπουργός το τελευταίο τρίμηνο ασχολήθηκε με το αν στις πανελλήνιες θα εξετάζονται τα λατινικά κ αν το γυμνάσιο θα έχει 4 ή 9 ή 12 εξεταζόμενα, πάλι καλά δηλαδη  που δεν έβαλε κ εξετάσεις για απολυτήριο νηπιαγωγείου. δεν ασχολήθηκε με τίποτα. μόνο που μιλάω γι αυτήν μ ανεβαίνει πίεση κ θέλω να εκφραστώ απρεπώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

1) καραντινα και παιδικη χαρα δεν πανε μαζι

2) ποιος θα το πηγαινει στην παιδικη χαρα ή θα το κραταει σπιτι; Θα παραιτηθουμε ολοι απο τις δουλειες μας; Ποιος θα μας ζησει; Πως θα ζησουν οι επιχειρησεις; Πως θα κινηθει η οικονομια; 
Ορθως ρωτησε καποια κοπελα παραπανω αν εισαι μεσα στην αγορα εργασιας ( ή καποια τετοια διατυπωση). 
αυτα απλα δεν γινονται!

 

Ας δώσουν τα εκατομμύρια τους(όπως έγραψα παραπάνω) στους πολίτες που έχουν ανάγκη.Λυσεις υπάρχουν, η θέληση για διεκδίκηση λείπει.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Κατά κανόνα διότι τα υπόλοιπα μέτρα που έχουν λάβει ο κόσμος τα σέβεται και επαρκούν. Υπάρχει μία τάση υπερβολής στην Ελλάδα, τόσο από τον κόσμο, όσο και από τους κρατικούς φορείς που βασίζεται εν μέρει στην ανάγκη, και εν μέρει στην ψυχοσύνθεση.

Ως προς την ανάγκη, υπάρχει η παράμετρος που αφορά τη γενικότερη ευπάθεια του πληθυσμού μιας χώρας που δεν είναι η ίδια παντού. Να το θέσω αλλιώς, το οτι στην Ελλάδα το 20% του πληθυσμού είναι άνω των 65 και υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό καρδιοπαθών, καρκινοπαθών και διαβητικών, είναι μια στατιστική που δεν υπάρχει σε κάθε άλλη χώρα κατ'ανάγκη. Όπως επίσης και το πόσο συνηθισμένη είναι η εκτεταμμένη οικογένεια και το πόσο συχνά οι ηλικιωμένοι βλέπουν τα εγγόνια τους....

 

Η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να χάσει 20 χιλιάδες ανθρώπους άνω των 65 μέσα στο επόμενο εξάμηνο; Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσει ο καθένας στον εαυτό του και τα υπόλοιπα - νομίζω - θα απαντηθούν από μόνα τους.

Δηλαδή όλες οι άλλες κοινωνίες είναι έτοιμες να χάσουν τόσους ανθρώπους γιαυτό δεν επιβάλλουν μάσκα στα 4χρονα? Ο ΠΟΥ συνιστά την μη χρήση της κάτω των 6, νομίζω αυτός είναι ο λόγος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Επίσης, ας επιβεβαιώσει κάποια που γνωρίζει (νομίζω ήδη ειπώθηκε)ότι οι ομάδες θα είναι σταθερές όλο τον χρόνο, και όχι ημερήσιες.Αν ισχύει κάτι τέτοιο (στο ΦΕΚ γράφεται μόνο "σταθερές", χωρίς να διευκρινίζεται η διάρκεια) είναι ακόμη χειρότερο.

 

Μπορεί και να είναι καλύτερες οι σταθερές, γιατί θα ξέρουν ότι είναι "η ομαδουλα τους". Ακόμα καλύτερα προφανώς θα ήταν αν ήταν σαν μικρά τμηματακια σε άλλες αίθουσες κ δεν βλεπονταν, γιατί το κακό για εμένα δεν είναι η τετράδα (σχολεία σε χωριά μπορεί να έχουν ούτως ή άλλως 4 παιδιά), αλλά το ότι θα βλέπουν τις άλλες τετράδες κ δεν θα μπορούν να μιλήσουν. Εκτός αν τα αφήνουν να μιλάνε από μακριά και απλά δεν πλησιάζουν.

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Επιπλέον, να προσθέσω κάτι πάνω στις παραθέσεις που υποστηρίζουν ότι υπάρχουν παιδιά με νοσήματα κλπ που δίνεται έμφαση στην επιβίωση τους, υπονοώντας ότι τα υγιή παιδιά μας που περνάνε αυτές τις καταστάσεις δεν θα έπρεπε να !ας ανησυχεί τόσο πολύ. Ας μην ξεχνάμε ότι η υγεία δεν είναι μόνο η σωματική.Η ψυχολογική και σωματική υγεία είναι αλληλένδετες.Δεν μπορούμε να απομονώνουμε ως σημαντικό το ένα ή το άλλο. Και όπως είχα πει κάποτε, δυστυχώς οι άνθρωποι κοιτάνε τα χειρότερα για να νιώθουν καλύτερα αντί να κοιτάνε τα καλύτερα ώστε να προσπαθούν περισσότερο....

 

Αυτοί που ζουν τα χειρότερα όμως να κοιτάξουν τα καλύτερα και να πουν τι; Χωρίς επιβίωση δεν υπάρχει ψυχολογική υγεία. Το να ζεις γενικώς είναι προϋπόθεση για να νιώθεις οτιδήποτε, το αντίστροφο δεν γίνεται! Είναι σαν να λέμε σε έναν πόλεμο "λοιπόν επειδή είναι χάλια κ δεν έχω ποιότητα ζωής κ καλή ψυχολογία, καλύτερα ας σκοτωθώ στον πόλεμο παρά να ζω με χάλια ψυχολογία". Απλοϊκό το παράδειγμα, αλλά φάση είναι, θα περάσει. Κάτι θα αφήσει όπως όλες οι αρνητικές καταστάσεις, προσωπικές και συλλογικές, αλλά έτσι είναι αυτά. Αυτό έτυχε στη γενιά μας. Σε κάθε γενιά κάτι κακο συμβαίνει τώρα που το σκέφτομαι. Μια χούντα, ένας πόλεμος, μια φυσική καταστροφή, μια κρίση, κάτι. Και σε συνδυασμούς πολλές φορές. Ε σε εμάς έτυχε αυτο. Αισιοδοξία, θα ορθοποδησουμε όπως όλη η ανθρωπότητα τόσους αιώνες. Το ότι ο σχεδιασμός και τα μέτρα έπρεπε να ήταν αλλιώς είναι προφανές. Αλλά αισιοδοξία και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Δηλαδή όλες οι άλλες κοινωνίες είναι έτοιμες να χάσουν τόσους ανθρώπους γιαυτό δεν επιβάλλουν μάσκα στα 4χρονα? Ο ΠΟΥ συνιστά την μη χρήση της κάτω των 6, νομίζω αυτός είναι ο λόγος 

 

Ναι, φυσικά και είναι. Το να πεθάνει ο παππούς δεν είναι το ίδιο ταμπού σε όλες τις κοινωνίες.

 

Ο ΠΟΥ συνιστά τη γενική χρήση της άνω των 12 και όντως αυτό ακολουθείται στις περισσότερες χώρες. Αλλά δε νομίζω οτι ασχολείται κανένας με τις οδηγίες του ΠΟΥ πλέον, δεδομένου οτι το θέμα είναι πολύ ευρύτερο από αυτό που μπορεί να διαχειριστεί ο οργανισμός αυτός.

 

Ούτε κι εγώ συμφωνώ με τη χρήση της μάσκας σε τόσο μικρές ηλικίες, αλλά δεν είμαι εγώ που ασκώ υγειονομική πολιτική....απλώς προσπαθω να καταλάβω και να εξηγησω γιατί γίνεται ό,τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δηλαδή όλες οι άλλες κοινωνίες είναι έτοιμες να χάσουν τόσους ανθρώπους γιαυτό δεν επιβάλλουν μάσκα στα 4χρονα? Ο ΠΟΥ συνιστά την μη χρήση της κάτω των 6, νομίζω αυτός είναι ο λόγος 

βασικά συνιστά χρήση με επίβλεψη. λόγω ανωριμότητας των παιδιών για σωστή χρήση , όχι λόγω άμεσου κινδύνου από την ίδια τη μάσκα. 

 

Δεν έχουμε ίδια κοινωνική δομή με άλλες χώρες. κ μεγάλους σε ηλικία γονείς έχουμε, κ συνοικηση συχνά με παππούδες, κ παιδιά που τα φροντίζουν παππούδες, κ διαλυμένο σύστημα υγείας, κ μηδαμινή κουλτούρα τηλεργασιας κ γενικα διεκπεραίωσης εργασιών ηλεκτρονικά, δεν έχουμε συγκοινωνίες, μεγάλο μέρος της χώρας είναι νησιά χωρίς νοσοκομείο άρα θα χρειάζονται αεροδιακομιδές με ειδικές κάψουλες, κ δεν ξέρω τι άλλο να απαριθμήσω. 

 

Ενα πράγμα που έχουμε που δεν έχουν άλλες χώρες πάντως, είναι μια τόσο άχρηστη υπουργό παιδείας. κ υπουργό υγείας σε ρόλο διακοσμητικό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...