Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Όπως είχε γράψει και κάποια κοπέλα πολλεεεεες σελίδες πριν (που είχε τεθεί για πολλοστή φορά σε αυτό το topic το ερώτημα αν αξίζει η ζωή με περιορισμούς και αν είναι καλύτερα να πάθεις κορωνοϊό ή ψυχολογικά) "όταν το σπίτι καίγεται σκέφτεσαι πώς να σβήσεις τη φωτιά, όχι τι ψυχολογικά θα σου αφήσει η καταστροφή".

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 1:23 ΜΜ, erista είπε:

 

Καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με τα παιδιά που ο γονέας τους ανήκει σε ευπαθή ομάδα; Οι οδηγίες του Υπουργείου δεν κάνουν καμία μνεία για τους γονείς αλλά μόνο για τα παιδιά. Σε αντίθεση με ότι συνέβη την περασμένη άνοιξη, όπου με μια υπεύθυνη δήλωση του γονέα, οι απουσίες του παιδιού θεωρούνταν δικαιολογημένες. Η απάντηση που πήρα από την προισταμένη νηπιαγωγό, σε σχετική μου ερώτηση, ήταν ότι μπορείτε να μην το στείλετε με δική σας ευθύνη. Από την Πρωτοβάθμια μου είπαν ότι όντως δεν υπάρχει καμία σχετική οδηγία και ότι το παιδί θα παίρνει απουσίες με κίνδυνο να χάσει τη χρονιά. Μου είπαν ότι μπορεί να κάνει έως και 100 απουσίες. Κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα ότι δεν υπάρχουν στην ουσία απουσίες και ότι το παιδί δεν θα χρεαστεί να επαναλάβει τα προνήπια. Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο επίσημο έγγραφο που να αναγράφεται αυτό; 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!


 

δεν μπορει κανεις να σας δειξει επισημο εγγραφο γιατι αυτο δεν υπαρχει.

απο το υπουργειο, που ειναι ο,τι πιο επισημο υπαρχει, δεν προβλεπεται απαλλαγη του παιδιου οταν ο γονιος ειναι σε ειδικη κατηγορια, παρα μονο αν το ιδιο το παιδι ανηκει σε ειδικη κατηγορια. Ομοιως, πουθενα στο δημοσιο δεν παιρνει κανενας αδεια αν συγκατοικει με ατομο που ανηκει σε ειδικη κατηγορια.

η εκπαιδευση ειναι υποχρεωτικη. Στο σχολειο καθε μερα δηλωνουμε τις απουσιες ηλεκτρονικα. Εαν ενα παιδι λειπει για μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις να εχει προσκομισει χαρτι απο γιατρο, εχει δικαιωμα να επεμβει ο εισαγγελεας, επισης το σχολειο ειναι υποχρεωμενο να το αναφερει στους ανωτερους του, με ο,το επιπτωσεις μπορει να εχουν αυτα.

προνηπια δεν επαναλαμβανει ενα παιδι, γιατι πολυ απλα δεν ειναι ξεχωριστη ταξη, αλλα ειναι στο νηπιαγωγειο. Την επομενη χρονια παει κανονικα ξανα στο νηπαιγωγειο ως νηπιο. Εαν ομως ενα νηπιο στο τελος της χρονιας δεν εχει τη σχολικη ετοιμοτητα για το δημοτικο, δυναται να επαναλαβει το νηπιαγωγειο για μια χρονια μετα απο προταση του σχολειου και τη συμφωνω γνωμη του συντονιστη προσχολικης εκπαιδευσης (παλιος συμβουλος) και του γονεα. Αν ο γονιος πει, για τον οποιονδηποτε λογο, οτι δεν επιθυμει να επαναλαβει το παιδι του το νηπιαγωγειο, τοτε το παιδι προχωρα κανονικα στο δημοτικο.

εαν εχετε σκοπο, λοιπον, να κρατησετε το παιδι στο σπιτι, η επαναληψη νηπιαγωγειου ειναι το τελευταιο που πρεπει να σας νοιαζει! Ο εισαγγελεας, αντιθετα, το πρωτο!

(για να μην περασω στην αναγκαιοτητα της εκπαιδευσης κλπ κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:


 

δεν μπορει κανεις να σας δειξει επισημο εγγραφο γιατι αυτο δεν υπαρχει.

απο το υπουργειο, που ειναι ο,τι πιο επισημο υπαρχει, δεν προβλεπεται απαλλαγη του παιδιου οταν ο γονιος ειναι σε ειδικη κατηγορια, παρα μονο αν το ιδιο το παιδι ανηκει σε ειδικη κατηγορια. Ομοιως, πουθενα στο δημοσιο δεν παιρνει κανενας αδεια αν συγκατοικει με ατομο που ανηκει σε ειδικη κατηγορια.

η εκπαιδευση ειναι υποχρεωτικη. Στο σχολειο καθε μερα δηλωνουμε τις απουσιες ηλεκτρονικα. Εαν ενα παιδι λειπει για μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις να εχει προσκομισει χαρτι απο γιατρο, εχει δικαιωμα να επεμβει ο εισαγγελεας, επισης το σχολειο ειναι υποχρεωμενο να το αναφερει στους ανωτερους του, με ο,το επιπτωσεις μπορει να εχουν αυτα.

προνηπια δεν επαναλαμβανει ενα παιδι, γιατι πολυ απλα δεν ειναι ξεχωριστη ταξη, αλλα ειναι στο νηπιαγωγειο. Την επομενη χρονια παει κανονικα ξανα στο νηπαιγωγειο ως νηπιο. Εαν ομως ενα νηπιο στο τελος της χρονιας δεν εχει τη σχολικη ετοιμοτητα για το δημοτικο, δυναται να επαναλαβει το νηπιαγωγειο για μια χρονια μετα απο προταση του σχολειου και τη συμφωνω γνωμη του συντονιστη προσχολικης εκπαιδευσης (παλιος συμβουλος) και του γονεα. Αν ο γονιος πει, για τον οποιονδηποτε λογο, οτι δεν επιθυμει να επαναλαβει το παιδι του το νηπιαγωγειο, τοτε το παιδι προχωρα κανονικα στο δημοτικο.

εαν εχετε σκοπο, λοιπον, να κρατησετε το παιδι στο σπιτι, η επαναληψη νηπιαγωγειου ειναι το τελευταιο που πρεπει να σας νοιαζει! Ο εισαγγελεας, αντιθετα, το πρωτο!

(για να μην περασω στην αναγκαιοτητα της εκπαιδευσης κλπ κλπ κλπ)

 

 

Για το ίδιο θέμα έχει γίνει αρκετός ντόρος από συλλόγους ατόμων με σοβαρές παθήσεις και έχουν σταλεί επιστολές σε ΜΜΕ και αρμοδίους φορείς, αλλά από όσο γνωρίζω δεν έχει αλλάξει κάτι δυστυχώς. Αναφέρομαι σε γονείς με σοβαρότατες παθήσεις, και είναι αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Για το ίδιο θέμα έχει γίνει αρκετός ντόρος από συλλόγους ατόμων με σοβαρές παθήσεις και έχουν σταλεί επιστολές σε ΜΜΕ και αρμοδίους φορείς, αλλά από όσο γνωρίζω δεν έχει αλλάξει κάτι δυστυχώς. Αναφέρομαι σε γονείς με σοβαρότατες παθήσεις, και είναι αρκετοί.

Η απάντηση στη συνέντευξη τύπου ήταν ότι δεν έχουμε λοκνταουν, ο καθένας μπορεί να κολλήσει από οπουδήποτε, άρα δεν χρειάζεται κάποιο μέτρο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όπως είχε γράψει και κάποια κοπέλα πολλεεεεες σελίδες πριν (που είχε τεθεί για πολλοστή φορά σε αυτό το topic το ερώτημα αν αξίζει η ζωή με περιορισμούς και αν είναι καλύτερα να πάθεις κορωνοϊό ή ψυχολογικά) "όταν το σπίτι καίγεται σκέφτεσαι πώς να σβήσεις τη φωτιά, όχι τι ψυχολογικά θα σου αφήσει η καταστροφή".

Νομίζω εγώ το είπα,  μωρέ μπράβο μου! :P

 

Στα νέα τα δικά μου, το παιδάκι μου έβαλε κανονικά τη μάσκα του σήμερα  (κανονικά. . με τη μύτη έξω τον βρήκα στο σχολασμα :mrgreen:) και τον βρήκα πενταχαρούμενο και είμαι κι εγώ πενταχαρούμενη!  

 

Θα προσαρμοστούμε όλοι,  πολύ σημαντικο για μένα είναι η καλή συνεργασία γονιών - δασκάλων.

 

Αναμένω τα έξτρα μετρα,  θα τα ανακοινώσουν σήμερα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Για το ίδιο θέμα έχει γίνει αρκετός ντόρος από συλλόγους ατόμων με σοβαρές παθήσεις και έχουν σταλεί επιστολές σε ΜΜΕ και αρμοδίους φορείς, αλλά από όσο γνωρίζω δεν έχει αλλάξει κάτι δυστυχώς. Αναφέρομαι σε γονείς με σοβαρότατες παθήσεις, και είναι αρκετοί.

Ακριβως!

 

Δεν υπαρχει τιποτα, αρα ισχυει ο,τι ισχυε και περυσι

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Νομίζω εγώ το είπα,  μωρέ μπράβο μου! :P

 

Στα νέα τα δικά μου, το παιδάκι μου έβαλε κανονικά τη μάσκα του σήμερα  (κανονικά. . με τη μύτη έξω τον βρήκα στο σχολασμα :mrgreen:) και τον βρήκα πενταχαρούμενο και είμαι κι εγώ πενταχαρούμενη!  

 

Θα προσαρμοστούμε όλοι,  πολύ σημαντικο για μένα είναι η καλή συνεργασία γονιών - δασκάλων.

 

Αναμένω τα έξτρα μετρα,  θα τα ανακοινώσουν σήμερα! 

Tα παιδιά, ειδικά τα μικρά σαν τα δικά μας, αν εμείς τους πούμε χωρίς δυσαρέσκεια ότι πρέπει να φοράμε μάσκα, θα είναι μια χαρά! Θα τη βάλουν, παρόλο που είναι λογικό να μη γίνεται εντελώς σωστή χρήση. Χθες ρώτησα τη δική μου που είναι νήπιο πώς πήγε η πρώτη μέρα και πώς ήταν με τη μάσκα τόσες ώρες (πήγε 9 και γύρισε με σχολικό 4.30 και τη φορούσε και στο σχολικό, την έβγαλαν στα διαλείμματα και σε μαθήματα που έγιναν έξω). Η απάντησή της ήταν "καλά, απλά ίδρωνα παρόλο που είχαμε ανοιχτά παράθυρα". Της είπα ότι είναι λογικό, σύντομα θα δροσίσει ο καιρός και εφόσον θα έχουν πάντα ανοιχτά παράθυρα, δεν θα ιδρώνει πια

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου πήγε και ήρθε χαρούμενη. Μου είπε ότι ζεσταίνονταν λίγο τα παιδιά στην τάξη αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Σίγουρα θα προμηθευτώ κι άλλες υφασμάτινες μάσκες, ίσως και καμιά μιας χρήσεως να βρίσκεται. Αντισηπτικό, μαντηλάκια και διάθεση για μάθηση και κοινωνικοποίηση έστω και σε αυτές τις συνθήκες κι όλα θα πάνε τέλεια! Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγω μια χαρα Χαρούμενα τα παρέλαβα. Τον μικρο με την ίδια μάσκα που είχε από το πρωι:roll:

Αλλα μας είπε η κυρία του θα προσπαθήσουν να κάθονται πολύ έξω, για να μην φοράνε. Ακομη κ να τρώνε εξω

Στο δημοτικο δ ξερω αν ειναι μέχρι να φτιαχτεί το πρόγραμμα, μου είπε η μεγάλη ότι βγήκαν δύο διαλλειμματα μονο, κ στην ουσια μετά από κάθε διαλλειμμα έβαζαν καθαρή μασκα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κ εγω μια χαρα Χαρούμενα τα παρέλαβα. Τον μικρο με την ίδια μάσκα που είχε από το πρωι:roll:

Αλλα μας είπε η κυρία του θα προσπαθήσουν να κάθονται πολύ έξω, για να μην φοράνε. Ακομη κ να τρώνε εξω

Στο δημοτικο δ ξερω αν ειναι μέχρι να φτιαχτεί το πρόγραμμα, μου είπε η μεγάλη ότι βγήκαν δύο διαλλειμματα μονο, κ στην ουσια μετά από κάθε διαλλειμμα έβαζαν καθαρή μασκα

 

Γιατί κανονικά πόσα διαλείματα βγαίνουν? Στο δικό μας δημοτικό που σχολάνε στις 16.00 έχουν 4 διαλείματα και μάλιστα το ένα είναι μόνο 10', φαντάζομαι αν σχολάνε στις 13.00-13.15, το πολύ - πολύ να κάνουν 2 κανονικά διαλείματα και ένα μικρό, τύπου 10λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Στο δημοτικο δ ξερω αν ειναι μέχρι να φτιαχτεί το πρόγραμμα, μου είπε η μεγάλη ότι βγήκαν δύο διαλλειμματα μονο, κ στην ουσια μετά από κάθε διαλλειμμα έβαζαν καθαρή μασκα

Τα περίφημα χωριστά διαλείμματα σημαίνουν ότι τα μισά τμήματα βγαίνουν διάλειμμα κ τα αλλά μισά κάνουν μάθημα, κ έτσι γίνονται λιγότερα. Στο δημοτικό έτσι κ αλλιώς είχαν τρία μόνο, ή τέσσερα; ήταν καποιες συνεχόμενες ώρες, σίγουρα 1-2η κ δεν ξέρω ποιες άλλες. Δεν έχω δει ακριβώς την πρόταση για τις ζώνες διαλειμμάτων στα δημοτικά, στο γυμνάσιο πάντως αυτό που προτείνεται (κ το μόνο εφαρμόσιμο αλλά πολύ κουραστικό) είναι με τρία διαλείμματα... 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω 3-4θυμαμαι από όταν πήγαινα σχολειο. Μονο ενα μεγάλο, κ καποια μικρα

Δ περίμενα να κάνουν παραπάνω από 4

Αν κ το λογικο θα ήταν να βγαίνουν συχνά κ λογω των συνθηκών, αλλα ξερω οτι ειναι λειτουργικά δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κ εγω μια χαρα Χαρούμενα τα παρέλαβα. Τον μικρο με την ίδια μάσκα που είχε από το πρωι:roll:

Αλλα μας είπε η κυρία του θα προσπαθήσουν να κάθονται πολύ έξω, για να μην φοράνε. Ακομη κ να τρώνε εξω

Στο δημοτικο δ ξερω αν ειναι μέχρι να φτιαχτεί το πρόγραμμα, μου είπε η μεγάλη ότι βγήκαν δύο διαλλειμματα μονο, κ στην ουσια μετά από κάθε διαλλειμμα έβαζαν καθαρή μασκα

Κι εγώ με την ίδια μάσκα τον βρήκα, αλλά σήμερα και αύριο θα είναι μειωμένο το ωράριο 8,15-11. Ίσως γι αυτό. Το παιδί που το ρώτησα μου είπε πως δεν κάθονταν ανα 4 με συγκεκριμένα παιδάκια (αυτό τώρα αν κατάλαβε σίγουρα τι ήθελα να μάθω κι αν κατάλαβα κι εγώ σωστά). Νομίζω  γενικά πως οι νηπιαγωγοί μας είναι τυπικές αλλά ευέλικτες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις 4, 5ωρες την ίδια μάσκα. 

Καλα τα δικα μου δ θυμούνται ποτέ τι κάνουν, ουτε ονόματα από δασκάλες η παιδια

Απλα ότι έκανε τσουλήθρα κ ενα άλλο παιχνίδι στην αυλη μου είπε. Κ ότι ζωγράφισε. Δ ρώτησα αν άλλαζαν θέσεις. Μου είπε απλα ότι έκατσαν στο θρανίο, αλλα δ ξερει με ποιους:D

Γενικα παρατράγουδα δ ειχαμε. Απλα μου ακουγόταν κάπως, γτ το είπαν πάρα πολλοί, όσο περίμενα στο δημοτικο, όταν έβγαιναν κυρίως από μεγαλύτερες τάξεις, με το που τα έβλεπαν οι γονεις τους έλεγαν, βγαλ'το αυτό το πράγμα, δ μπορω να σε βλέπω έτσι :shock:που οκ, το στέλνεις με μάσκα, αλλα δ το περνάς κ πολυ ευχαριστα

Link to comment
Share on other sites

Εμεις περνάμε τέλεια στο Δημοτικό. Τα παιδιά φοράνε μάσκα, η δασκάλα όμως την έβγαλε στα δέκα λεπτά γιατί λέει ζεσταίνεται πολύ και ενθάρρυνε και τα παιδιά να κάνουν το ίδιο. Το τηλεφώνημα που έκανα στη διευθύντρια θα της μείνει αξέχαστο λογικά, αλλά αν θα κάνει και κάτι, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ήμασταν πολύ επιφυλακτικοί με τα μειωμένα διαλείμματα κ τις συνεχόμενες ώρες ειδικά λόγω της μάσκας αλλά κ της γενικότερης πίεσης. Κ στην αρχή είπαμε να μην εφαρμόσουμε κάτι μέχρι που ήρθε το ενδεικτικό πρόγραμμα, οπότε ήμασταν κάπως δεσμευμένοι.

 

Ομως σκέφτομαι να προτείνω να το επανεξετάσουμε. Ας είμαστε λίγο πιο σχολαστικοι στις χωριστές ζώνες στο προαύλιο κ ας κάνουμε διαλείμματα κανονικά. Τα παιδιά κουράζονται 2 διδακτικές ώρες σερί (δλδ 1,5 ώρα) με μάσκα, ακόμα έχει ζέστη κ σε αρκετά μερη της χώρας θα έχει μέχρι κ τον Νοέμβρη ενδεχομένως, αρχίζουν μετά κ τη τραβάνε κ την πιάνουν κ βγάζουν έξω μύτη κλπ, χειρότερο μου φαίνεται από το να συνωστίζονται στην αυλή. Κ αν αρχίσουν τα κρύα κ δεν αερίζονται επαρκώς οι αίθουσες, επιβάλλονται τα διαλείμματα για να ανανεώνεται ο αέρας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εμεις περνάμε τέλεια στο Δημοτικό. Τα παιδιά φοράνε μάσκα, η δασκάλα όμως την έβγαλε στα δέκα λεπτά γιατί λέει ζεσταίνεται πολύ και ενθάρρυνε και τα παιδιά να κάνουν το ίδιο. Το τηλεφώνημα που έκανα στη διευθύντρια θα της μείνει αξέχαστο λογικά, αλλά αν θα κάνει και κάτι, δεν ξέρω.

Πάντως είναι φοβερό, όλα τα ακραία σε σένα συμβαίνουν!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Πάντως είναι φοβερό, όλα τα ακραία σε σένα συμβαίνουν!

Μπα δεν ειναι ακραιο, στα μισα σχολεια ετσι ειναι. Απλα εσεις εχετε μικρα παιδια και δεν ειναι σε θεση να σας περιγραψουν. Μεγαλωνοντας τα παιδια, αρχιζεις και ακους τι λενε, τι λενε και οι φιλοι τους... Εκει μεχρι τα 3-4, εισαι απλα αθωος και εχεις μια ονειρικα πλασμενη εικονα για τον κοσμο. Βλεπεις μονο οσα χτυπανε πολυ, οπως τα σκουριασμενα καγκελα και το χεσμενο προαυλιο που ελεγε μια μαμα πιο πανω.

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς ήμασταν πολύ επιφυλακτικοί με τα μειωμένα διαλείμματα κ τις συνεχόμενες ώρες ειδικά λόγω της μάσκας αλλά κ της γενικότερης πίεσης. Κ στην αρχή είπαμε να μην εφαρμόσουμε κάτι μέχρι που ήρθε το ενδεικτικό πρόγραμμα, οπότε ήμασταν κάπως δεσμευμένοι.

 

Ομως σκέφτομαι να προτείνω να το επανεξετάσουμε. Ας είμαστε λίγο πιο σχολαστικοι στις χωριστές ζώνες στο προαύλιο κ ας κάνουμε διαλείμματα κανονικά. Τα παιδιά κουράζονται 2 διδακτικές ώρες σερί (δλδ 1,5 ώρα) με μάσκα, ακόμα έχει ζέστη κ σε αρκετά μερη της χώρας θα έχει μέχρι κ τον Νοέμβρη ενδεχομένως, αρχίζουν μετά κ τη τραβάνε κ την πιάνουν κ βγάζουν έξω μύτη κλπ, χειρότερο μου φαίνεται από το να συνωστίζονται στην αυλή. Κ αν αρχίσουν τα κρύα κ δεν αερίζονται επαρκώς οι αίθουσες, επιβάλλονται τα διαλείμματα για να ανανεώνεται ο αέρας. 

 

To δημοτικο μας δεν το εφαρμοσε αλλα εχει χωρο για χωριστα τα τμηματα στα διαλειμματα. Το Γυμνασιο δεν εχω καταλαβει τι κανει, γιατι καταφεραν σε 5 ωρες μαθημα να κανουν 3 διαλειμματα, δεν ξερω με ποια λογικη, θα το καταλαβουμε τις επομενες μερες. Το Λυκειο τους αφησε κανονικα εξω και ο εφημερευων τους κυνηγουσε να σπασει τα πηγαδακια, αν μη τι αλλο γυμναστηκε ο ανθρωπος :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μπα δεν ειναι ακραιο, στα μισα σχολεια ετσι ειναι. Απλα εσεις εχετε μικρα παιδια και δεν ειναι σε θεση να σας περιγραψουν. Μεγαλωνοντας τα παιδια, αρχιζεις και ακους τι λενε, τι λενε και οι φιλοι τους... Εκει μεχρι τα 3-4, εισαι απλα αθωος και εχεις μια ονειρικα πλασμενη εικονα για τον κοσμο. Βλεπεις μονο οσα χτυπανε πολυ, οπως τα σκουριασμενα καγκελα και το χεσμενο προαυλιο που ελεγε μια μαμα πιο πανω.

 

To δημοτικο μας δεν το εφαρμοσε αλλα εχει χωρο για χωριστα τα τμηματα στα διαλειμματα. Το Γυμνασιο δεν εχω καταλαβει τι κανει, γιατι καταφεραν σε 5 ωρες μαθημα να κανουν 3 διαλειμματα, δεν ξερω με ποια λογικη, θα το καταλαβουμε τις επομενες μερες. Το Λυκειο τους αφησε κανονικα εξω και ο εφημερευων τους κυνηγουσε να σπασει τα πηγαδακια, αν μη τι αλλο γυμναστηκε ο ανθρωπος :)

 

 Δηλαδή είναι μια συνηθισμένη κατάσταση το να βγάζει η δασκάλα τη μάσκα της στο δεκάλεπτο και να παροτρύνει και τους μαθητές τους να κάνουν το ίδιο? ? 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Εμένα μου είπε ότι δεν την βγάλανε καθόλου και ότι δεν τους άφηνε να βγάλουν ούτε τη μύτη να πάρουν μερικές ανάσες! Υπερβολικό μου φάνηκε για πρώτη μέρα, παιδιά α δημοτικού! Δηλαδή τί σημαίνει το εκπαιδευτική χρήση? Ότι τα εκπαιδεύουν για χειρουργούς? :-o

Εγώ είίχα τρία αγοράκια μινιόν στη β γυμνασίου που οι μάσκες τους ήταν μεγάλες. κανονικά έπρεπε να είχαν πάρει παιδικές όπως τα παιδιά του δημοτικού αλλά μάλλον οι γονείς δεν το έψαξαν, ή δεν ήθελαν εκείνα τις παιδικές, δεν ξέρω, ήταν ένα δράμα. όχι μύτη έξω, και στόμα κάποιες φορές, και την έπιασαν άπειρες φορές για να τη στερεώσουν υποτυπωδώς. του ενός του ήταν μεγάλα και τα λάστιχα της χειρουργικής. κ είνια κ ευαίσθητη ηλικία, δεν τους λες εύκολα να πάνε να πάρουν παιδικό μέγεθος.... θα τους το πω ιδιαιτέρως όμως. 

 

Η εφαρμογή της μάσκας παίζει σημαντικό ρόλο στις τόσες ώρες. όλες οι πάνινες που έχω πάρει μετά από κάμποση ώρα με ενοχλούσαν, ενώ δεν με ενοχλούσαν στο σουπερμάρκετ. Θα δοκιμάσω και χειρουργική τώρα που μάλλον είναι η πιο καλή στην εφαρμογή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 Δηλαδή είναι μια συνηθισμένη κατάσταση το να βγάζει η δασκάλα τη μάσκα της στο δεκάλεπτο και να παροτρύνει και τους μαθητές τους να κάνουν το ίδιο? ? 

 

 

 

Δες γυρω σου το μεσο υπαλληλο καταστηματος, σερβιτορο κλπ. Δες ποσοι φορανε λαθος τη μασκα, η τη βγαζουν γιατι σκασανε.

Δες σε γνωστους ή εστω σε facebook κλπ ποσοι δε θελουν τη μασκα.

Ε, οι δασκαλοι δεν ειναι διαφορετικοι, αναμενομενο δεν ειναι οτι θα εχουν και εκει και αρνητες, και κλειστοφοβικους και ανθρωπους που απλα ιδρωνουν πολυ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...