Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eιδικά αυτό με τα γάντια με τρελαίνει. Φοράνε υπάλληλοι στα μαγαζιά γάντια, τα βγάζουν, τα βάζουν στην τσέπη, παίρνουν τηλέφωνο, τα ξαναβάζουν, βάζουν μισό κιλό φέτα, τα αφήνουν στον πάγκο, δίνουν κάτι στον διπλανό, πιάνουν το μέτωπό τους, παίρνουν ένα χαρτί από τον υπάλληλο που μόλις μπήκε, τα ξαναβάζουν, ξαναπιάνουν το τυρί... Αυτό είναι μέσο μεταφοράς του ιού, όχι μέσο προφύλαξης. Τουλάχιστον αν ήταν απλά τα χέρια, θα είχαν εμπεδώσει ότι πλένονται πια. Τα γάντια είναι ένα βρωμερό αντικείμενο, που ακουμπάει παντού και μπαινοβγαίνει και δεν πλένεται ποτέ έτσι όπως τα χρησιμοποιούμε. 

Ακριβως ετσι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eιδικά αυτό με τα γάντια με τρελαίνει. Φοράνε υπάλληλοι στα μαγαζιά γάντια, τα βγάζουν, τα βάζουν στην τσέπη, παίρνουν τηλέφωνο, τα ξαναβάζουν, βάζουν μισό κιλό φέτα, τα αφήνουν στον πάγκο, δίνουν κάτι στον διπλανό, πιάνουν το μέτωπό τους, παίρνουν ένα χαρτί από τον υπάλληλο που μόλις μπήκε, τα ξαναβάζουν, ξαναπιάνουν το τυρί... Αυτό είναι μέσο μεταφοράς του ιού, όχι μέσο προφύλαξης. Τουλάχιστον αν ήταν απλά τα χέρια, θα είχαν εμπεδώσει ότι πλένονται πια. Τα γάντια είναι ένα βρωμερό αντικείμενο, που ακουμπάει παντού και μπαινοβγαίνει και δεν πλένεται ποτέ έτσι όπως τα χρησιμοποιούμε. 

Άντε εξήγησε το αυτό στον Έλληνα!!! Εδώ χάριν τηλεθέασης, σήμερα οι μισοί παρουσιαστές στην τηλεόραση φορούσαν γάντια... Δίχως λόγο και αιτία φυσικά... Αλλά κάπως έπρεπε να τα στερήσουν από αυτούς που τα χρειάζονται!!!

Το άλλο το κορυφαίο που είδα ήταν σε ένα περίπτερο. Η υπάλληλος φόραγε γάντια, το ίδιο ζευγάρι στον μπροστινό μου, σε εμένα και στον επόμενο πελάτη από εμένα... Στο ενδιάμεσο έφτιαξε τα γυαλιά της, εξισε τον κρόταφο και τη μύτη της και σήκωσε τα μανίκια της... Είπα να της πω πως αυτό που έκανε είναι λάθος, αλλά ειλικρινά βαρέθηκα να μπω σε αυτή την διαδικασία... Έχω βαρεθεί να έρχομαι σε αντιπαράθεση αυτή την περίοδο με κόσμο για τα γάντια, τις μάσκες και τη σωστή χρήση αντισηπτικου... 

Η αλήθεια πάντως είναι πως φταίει σε αυτό η παραπληροφόρηση και τρομοκρατία από τα ΜΜΕ... Λένε ότι τους κατέβει και σου λέει ο άλλος "εδώ τα λένε στην τηλεόραση, εσένα θα πιστέψω"???

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eιδικά αυτό με τα γάντια με τρελαίνει. Φοράνε υπάλληλοι στα μαγαζιά γάντια, τα βγάζουν, τα βάζουν στην τσέπη, παίρνουν τηλέφωνο, τα ξαναβάζουν, βάζουν μισό κιλό φέτα, τα αφήνουν στον πάγκο, δίνουν κάτι στον διπλανό, πιάνουν το μέτωπό τους, παίρνουν ένα χαρτί από τον υπάλληλο που μόλις μπήκε, τα ξαναβάζουν, ξαναπιάνουν το τυρί... Αυτό είναι μέσο μεταφοράς του ιού, όχι μέσο προφύλαξης. Τουλάχιστον αν ήταν απλά τα χέρια, θα είχαν εμπεδώσει ότι πλένονται πια. Τα γάντια είναι ένα βρωμερό αντικείμενο, που ακουμπάει παντού και μπαινοβγαίνει και δεν πλένεται ποτέ έτσι όπως τα χρησιμοποιούμε. 

Δεν το είχα παρατηρήσει ότι δεν είναι μιας χρήσης τα γάντια ή μάλλον δεν ήθελα να σκεφτώ κάτι τέτοιο. Θα κάνω πολύ καιρό να πάρω χύμα φέτα μου φαίνεται! 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΆΣΧΕΤΟ?

Τι παιχνίδια παίζετε με τα παιδιά σπίτι για να περάσει η ώρα ??

Εμείς παίζουμε μπάσκετ, ποδόσφαιρο , κρυφτό , φτιάχνουμε παζλ , ζωγραφίζουμε , κάνουμε κατασκευές , διαβάζουμε , παίζουμε παιχνίδι ρόλων...αλλά φυσικά κ έχει αρχίσει να βαριέται. Αύριο είπαμε να φτιάξουμε κουτσό κ να παίξουμε στο σαλόνι, καμία άλλη ιδέα ??συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μόλις κοιμήθηκε κ σκέφτομαι τι άλλο να κάνουμε αύριο οι δύο μας όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΆΣΧΕΤΟ?

Τι παιχνίδια παίζετε με τα παιδιά σπίτι για να περάσει η ώρα ??

Εμείς παίζουμε μπάσκετ, ποδόσφαιρο , κρυφτό , φτιάχνουμε παζλ , ζωγραφίζουμε , κάνουμε κατασκευές , διαβάζουμε , παίζουμε παιχνίδι ρόλων...αλλά φυσικά κ έχει αρχίσει να βαριέται. Αύριο είπαμε να φτιάξουμε κουτσό κ να παίξουμε στο σαλόνι, καμία άλλη ιδέα ??συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μόλις κοιμήθηκε κ σκέφτομαι τι άλλο να κάνουμε αύριο οι δύο μας όλη μέρα.

Τι ηλικία έχει? Θα μπορούσατε να κάνετε πειράματα απλά, ανάλογα της ηλικίας του... Επίσης να φυτέψετε φακές και φασόλια και να περιμένετε να φυτρώσουν (αφού δεν προβλέπεται να βγούμε σύντομα από αυτή την κατάσταση), να δείτε ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΆΣΧΕΤΟ?

Τι παιχνίδια παίζετε με τα παιδιά σπίτι για να περάσει η ώρα ??

Εμείς παίζουμε μπάσκετ, ποδόσφαιρο , κρυφτό , φτιάχνουμε παζλ , ζωγραφίζουμε , κάνουμε κατασκευές , διαβάζουμε , παίζουμε παιχνίδι ρόλων...αλλά φυσικά κ έχει αρχίσει να βαριέται. Αύριο είπαμε να φτιάξουμε κουτσό κ να παίξουμε στο σαλόνι, καμία άλλη ιδέα ??συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μόλις κοιμήθηκε κ σκέφτομαι τι άλλο να κάνουμε αύριο οι δύο μας όλη μέρα.

Ο δικός μ ήταν σε φάση που είχε βαρεθεί τα παιχνίδια και τα παζλ κ έκανε μόνος του διάφορες βλάκειουλες πχ ανοιγοκλεισιμο πορτοπαραθυρων κ φώτων, μπουκαλια, συρταρια κ διαφορα αλλα ωραια. αδιαφορεί αν του προτεινω κατι. καθε μερα ομως ασχολειται πολυ με τα βιβλια του, μονος ή μαζι, μαρκαδόρους, κουκλακια, δθαφορα φυτα κ κοχυλια, μπάλες κ τα ζωα του κ κρυφτό. ειναι ομως η φάση που ανακαλύπτει την ομιλία κ νομίζω το μυαλο του ειναι απασχολημένο μ αυτο γιατι παιζει με τροπο που επαιζε πιο μικρος. Εχω χαλαρωσει ως προς το αν θα ειναι ανοιχτη η τηλεοραση γιατι ειναι κ ο συζυγος σπιτι που τη θελει κ του βαζω κ μουσικη στο Γιουτουμπ. Δεν αναζητά δραστηριοτητα γιατι νομιΩ ειναι ενθουσιασμένος με τη λεκτική επικοινωνια, ευτυχως μας ετυχε σε καλη φαση αυτο. Τον βαζω να με βοηθαει σε δουλειες του σπιτιο πχ γέμισμα κ άδειασμα πλυντηριου, απλωμα, στρώσιμο κρεβατιων, άδειασμα πλυντηρίου πιάτων με προσοχή, να μας παρατηρεί σε δουλειές που κανουμε, να σκουπίζει αν κάτι έπεσε στο πάτωμα, τακτοποιεί τα ψώνια αν είναι κάτι ακίνδυνο κ τέτοια. κ βιντεοκλήσεις με συγγενείς. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με λύπη αναφέρω ότι έχω χάσει την μάχη με τις οθόνες....

 

Παίζει πολύ ταινία και ps, ακόμα και τα μαθήματα που στέλνει το σχολείο είναι όλα στην οθόνη του Η/Υ. Δεν βοηθάει και ότι εμείς δουλεύουμε κανονικά από το σπίτι (ο άντρας μου σταματάει μάλιστα μετά τις 19.00), οπότε δεν είναι ότι μπορούμε να εμπλακούμε πολύ σε παιχνίδι μαζί τους, γιατί κατά τα άλλα ο μεγάλος μια χαρά θα ήταν ευχαριστημένος να παίζει όλη μέρα μπάλα εντός σπιτιού με τον μπαμπά του και η μικρή να παίζει barbie μαζί μου για ώρες (το οποίο βέβαια προσωπικά βαριέμαι αφόρητα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). 

 

Μεταξύ τους είναι σε φάση που έχουν αποκλίνει τα ενδιαφέροντά τους και δεν συντονίζονται, όταν είναι με φίλους ιδίου φύλου παίζουν ώρες διάφορα χωρίς να ακούγονται.

 

Οπότε το πάμε κάπως έτσι : Το πρωί βλέπουν μαζί μια ταινία, μετά επιμένω να κάνουν κάτι άλλο (π.χ. ζωγραφική, ) ή κάνουμε ένα διάλειμα εμείς από την δουλειά και παίζουμε όλοι μαζί...κάπως έτσι φτάνουμε στο μεσημεριανό. Μετά το φαγητό σειρά έχει το διάβασμα, σύμφωνα με ό,τι έχει στείλει το σχολείο (στέλνουν και κάποιες δραστηριότητες και για την μικρή που είναι νήπιο). Μετά θα τα αφήσω λίγο να παίξουν ps ο μεγάλος και ζωγραφική στο τάμπλετ η μικρή μέχρι να τελειώσω την δουλειά, οπότε και όλο και κάτι κάνουμε μαζί, uno, επιτραπέζια, τέτοια. Πριν το βραδυνό φαγητό θα προηγηθεί στάνταρ ταινία, σήμερα είχαν σβήσει και τα φώτα και έτρωγαν και ποπκορν (είναι η ώρα που συνήθως τέτοιες μέρες σιδερώνω ή κάνω καμιά δουλειά σπιτιού γιατί η γυναίκα δεν έρχεται)...μετά τελειώνει και ο μπαμπάς τους την δουλειά, παίζει λίγο μαζί τους και πάμε για μπάνιο και ύπνο.

 

Επίσης σήμερα ξεσκονίσανε κιόλας! Μέχρι χτες που ήταν καλός ο καιρός βγαίνανε και στον κήπο, ελπίζω να κόψει ο αέρας από αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι οθόνες είναι δυστυχώς αναπόφευκτες. Να σας δώσω κ μια ιδέα που πολλές βέβαια θα την ξέρατε. Γεμίσαμε το νεροχύτη με σαπουναδα, την χτυπήσαμε με το μίξερακι χειρός κ ρίξαμε μέσα χρώματα ζαχαροπλαστικης μαζί με διαφορά παιχνιδάκια κ δοχεία. Πολλές τέτοιες ιδέες υπάρχουν για μικρότερα παιδιά αλλά μετά διάθεση να χεις να μαζεύεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Τι ηλικία έχει? Θα μπορούσατε να κάνετε πειράματα απλά, ανάλογα της ηλικίας του... Επίσης να φυτέψετε φακές και φασόλια και να περιμένετε να φυτρώσουν (αφού δεν προβλέπεται να βγούμε σύντομα από αυτή την κατάσταση), να δείτε ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση

Είναι 4 1/2 ετών, ωραίες οι ιδέες μου δώσατε ολες!!

Καλά εννοείται πως βλέπουμε κ ταινίες !!

 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε λίγο εσείς οι μαμάδες μαθητών, σε τι φάση ειναι τα παιδια σας απο διαβασμα, εννοω τι διαθεση εχουν, και επισης τι εξοπλισμο εχετε σπίτι σας για σύγχρονη τηλεκπαίδευση; ετοιμαζει το υπουργειο αυτο το ανέκδοτο ετσι στο ποδι κλασικα γοα να πει οτι εγινε. εγω σκεφτομαι οτι σε πολλα σπιτια οι γονεις διυλευουν απο το σπίτι αρα ειναι πιθανο να εχουν εκεινοι δεσμευμένο τον εξοπλισμο κ φυσικα αν ειναι δυο αδερφια μπορει να μην υπαρχει εξοπλισμός κ για τους δυο. Σκεφτομαι λαθος; δεν έχω κανένα θέμα να ανεβάσω υλικό για ασύγχρονη  μελέτη αν κ θα ήθελα να αποφύγω την κλασική ύλη κ να προτείνω σχετικα ντοκιμαντερ ή κουίζ ή λογοτεχνικά γιατι ειναι μια ευκαιρια να κανουν κατι αλλο τα παιδια. Κ σξεφτομαι κ οτι θα ειναι κ αυτα φορτιςμενα κ αγχωμένα κ δεν χρεθαζονται τωρα κατι που να πιεσει ή να το βαριούνται ή να τους καταπιέζουν οι γονεις. Εγω αν ηταν μεγαλο το παιδι μας θα το εβαζα να μαθαινει αλλα πραγματα, να διαβαζει λογοτεχνικα ή εφημερίδες, να βλεπει ντοκιμαντερ, οχι να ασχολειται με την κλιση των τριτοκλιτων κ τη δραματική ειρωνεία. Αλλο αν ηταν λυκειο βεβαια ή αν ειχε εκκρεμοτητα εξετασεων ξένης γλωσσας ή μουςικου οργάνου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Για πείτε λίγο εσείς οι μαμάδες μαθητών, σε τι φάση ειναι τα παιδια σας απο διαβασμα, εννοω τι διαθεση εχουν, και επισης τι εξοπλισμο εχετε σπίτι σας για σύγχρονη τηλεκπαίδευση; ετοιμαζει το υπουργειο αυτο το ανέκδοτο ετσι στο ποδι κλασικα γοα να πει οτι εγινε. εγω σκεφτομαι οτι σε πολλα σπιτια οι γονεις διυλευουν απο το σπίτι αρα ειναι πιθανο να εχουν εκεινοι δεσμευμένο τον εξοπλισμο κ φυσικα αν ειναι δυο αδερφια μπορει να μην υπαρχει εξοπλισμός κ για τους δυο. Σκεφτομαι λαθος; δεν έχω κανένα θέμα να ανεβάσω υλικό για ασύγχρονη  μελέτη αν κ θα ήθελα να αποφύγω την κλασική ύλη κ να προτείνω σχετικα ντοκιμαντερ ή κουίζ ή λογοτεχνικά γιατι ειναι μια ευκαιρια να κανουν κατι αλλο τα παιδια. Κ σξεφτομαι κ οτι θα ειναι κ αυτα φορτιςμενα κ αγχωμένα κ δεν χρεθαζονται τωρα κατι που να πιεσει ή να το βαριούνται ή να τους καταπιέζουν οι γονεις. Εγω αν ηταν μεγαλο το παιδι μας θα το εβαζα να μαθαινει αλλα πραγματα, να διαβαζει λογοτεχνικα ή εφημερίδες, να βλεπει ντοκιμαντερ, οχι να ασχολειται με την κλιση των τριτοκλιτων κ τη δραματική ειρωνεία. Αλλο αν ηταν λυκειο βεβαια ή αν ειχε εκκρεμοτητα εξετασεων ξένης γλωσσας ή μουςικου οργάνου. 

 

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω γιατί ο γιος μου πάει Β' Δημοτικου σε ιδιωτικό σχολειο, το οποίο από την πρώτη μέρα άρχισε να ανεβάζει και να στέλνει υλικό, αλλά ήταν προφανές ότι το είχαν σκεφτεί από πριν και το είχαν σχεδιάσει, προφανώς το έβλεπαν να έρχεται.

 

Σε μας λοιπόν ανεβάζουν κυρίως link από εκπαιδευτικά παιχνίδια μαθηματικών και όσον αφορά στην γλώσσα χρησιμοποιούν το forms και ανεβάζουν κουίζ τα οποία συμπληρώνονται επιτόπου στην οθόνη και στέλνονται απευθείας στην δασκάλα. Είναι αρκετά διαδραστικό και δεν το βαριέται, δεν είναι δηλαδή ότι στέλνουν π.χ. οδηγίες τύπου πηγαίνετε στο βιβλίο και συμπληρώστε αυτές τις ασκήσεις.

 

Εμείς έχουμε έναν παλιό υπολογιστή μας που το έφτιαξε ο άντρας μου και το έχουμε βάλει στο δωμάτιο του παιδιού γιατί το χρησιμοποιεί τακτικά στα πλαίσια της μελέτης, κυρίως για τα αγγλικά και την πληροφορική, αλλά τώρα το έχουμε συνδέσει και με ΙΝΤΕΡΝΕΤ ενώ κανονικά δεν είναι συνδεδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δεν έχεις άδικο ότι δεν βοηθαει ιδιαίτερα και δε διαφωνώ. Απλά το να αποστειρωνω ότι μπορώ με βοηθάει να νιώθω ότι έχω μερικώς τον έλεγχο. Για να καταλάβεις, αλλάζω κάθε 3 μέρες σεντόνια και καλύμματα καναπε, κάθε μέρα πετσέτες, κάθε μέρα αλλα ρούχα στο σπίτι κ πιτζάμες. Βάζω 3 πλυντήρια την ημέρα. Επανήλθα στις παλιές καλες μέρες μικροβιοφοβιας μου. Να φάω από το ίδιο κουτάλι δεν το έκανα ούτε πριν!

Ούτε εμείς παίρνουμε τη μικρή αλλά έτσι κ αλλιώς μια φορά έχουμε πάει από την Τετάρτη.

χααα χααα εσας δεν θα σας βρει μικροβιο αλλα η δεη στο τελος της καραντινας με τρια πλυντηρια την μερα κ ελεγα οτι εγω βαζω πολλα με ενα πλυντηριο καθε μερα  . Φανταζομαι σιδερωνεις κ μετα.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω γιατί ο γιος μου πάει Β' Δημοτικου σε ιδιωτικό σχολειο, το οποίο από την πρώτη μέρα άρχισε να ανεβάζει και να στέλνει υλικό, αλλά ήταν προφανές ότι το είχαν σκεφτεί από πριν και το είχαν σχεδιάσει, προφανώς το έβλεπαν να έρχεται.

 

Σε μας λοιπόν ανεβάζουν κυρίως link από εκπαιδευτικά παιχνίδια μαθηματικών και όσον αφορά στην γλώσσα χρησιμοποιούν το forms και ανεβάζουν κουίζ τα οποία συμπληρώνονται επιτόπου στην οθόνη και στέλνονται απευθείας στην δασκάλα. Είναι αρκετά διαδραστικό και δεν το βαριέται, δεν είναι δηλαδή ότι στέλνουν π.χ. οδηγίες τύπου πηγαίνετε στο βιβλίο και συμπληρώστε αυτές τις ασκήσεις.

 

Εμείς έχουμε έναν παλιό υπολογιστή μας που το έφτιαξε ο άντρας μου και το έχουμε βάλει στο δωμάτιο του παιδιού γιατί το χρησιμοποιεί τακτικά στα πλαίσια της μελέτης, κυρίως για τα αγγλικά και την πληροφορική, αλλά τώρα το έχουμε συνδέσει και με ΙΝΤΕΡΝΕΤ ενώ κανονικά δεν είναι συνδεδεμένο.

Ναι μαλλον θα το εθχαν σχεδιάσει ή ίσως χρησιμοποιούν τα περιβάλλον κ σε πιο μεγαλες ταξεις κ ειχαν ηδη κατι ετοιμο. Καταλαβαινω δλδ οτι ειναι απλως για την απασχοληση των παιδιων κ μια απλη επαφη, οχι κανονικες ασκησεις. Μπορεί βέβαια σε μεγαλύτερες τάξεις να ειναι κατι πιο προχωρημενο. Και ειναι υποχρεωτικό; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για πείτε λίγο εσείς οι μαμάδες μαθητών, σε τι φάση ειναι τα παιδια σας απο διαβασμα, εννοω τι διαθεση εχουν, και επισης τι εξοπλισμο εχετε σπίτι σας για σύγχρονη τηλεκπαίδευση; ετοιμαζει το υπουργειο αυτο το ανέκδοτο ετσι στο ποδι κλασικα γοα να πει οτι εγινε. εγω σκεφτομαι οτι σε πολλα σπιτια οι γονεις διυλευουν απο το σπίτι αρα ειναι πιθανο να εχουν εκεινοι δεσμευμένο τον εξοπλισμο κ φυσικα αν ειναι δυο αδερφια μπορει να μην υπαρχει εξοπλισμός κ για τους δυο. Σκεφτομαι λαθος; δεν έχω κανένα θέμα να ανεβάσω υλικό για ασύγχρονη  μελέτη αν κ θα ήθελα να αποφύγω την κλασική ύλη κ να προτείνω σχετικα ντοκιμαντερ ή κουίζ ή λογοτεχνικά γιατι ειναι μια ευκαιρια να κανουν κατι αλλο τα παιδια. Κ σξεφτομαι κ οτι θα ειναι κ αυτα φορτιςμενα κ αγχωμένα κ δεν χρεθαζονται τωρα κατι που να πιεσει ή να το βαριούνται ή να τους καταπιέζουν οι γονεις. Εγω αν ηταν μεγαλο το παιδι μας θα το εβαζα να μαθαινει αλλα πραγματα, να διαβαζει λογοτεχνικα ή εφημερίδες, να βλεπει ντοκιμαντερ, οχι να ασχολειται με την κλιση των τριτοκλιτων κ τη δραματική ειρωνεία. Αλλο αν ηταν λυκειο βεβαια ή αν ειχε εκκρεμοτητα εξετασεων ξένης γλωσσας ή μουςικου οργάνου. 

Και σε μας στέλνουν υλικό για διάβασμα και ασκήσεις και θα γίνει νομίζω και τηλεμάθημα. Το προτιμώ από το να χάνουν την επαφή τα παιδιά με το σχολείο. Η εκπαίδευση δεν πρέπει να σταματά. Ωστόσο, έχουμε έναν φορητό υπολογιστή στο σπίτι και υπάρχει το θέμα που αναφέρεις. Ένα άλλο θέμα είναι ότι πια μιας και κλείνουν τα καταστήματα όλα, δε θα μπορούμε πια να τυπώνουμε το υλικό. 

 

Συμφωνώ με όσα λες. Αν δεν κάνω λάθος είσαι εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο. Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι είσαι θεωρητικής ειδικότητας. Γιατί να μην προτείνεις λογοτεχνικά κείμενα, ιστοσελίδες, ταινίες κι ό,τι άλλο έχεις στο μυαλό σου; Απαγορεύεται; Θέλω να πω, είναι συγκεκριμένες οι κατευθύνσεις που δίνονται από το υπουργείο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι μαλλον θα το εθχαν σχεδιάσει ή ίσως χρησιμοποιούν τα περιβάλλον κ σε πιο μεγαλες ταξεις κ ειχαν ηδη κατι ετοιμο. Καταλαβαινω δλδ οτι ειναι απλως για την απασχοληση των παιδιων κ μια απλη επαφη, οχι κανονικες ασκησεις. Μπορεί βέβαια σε μεγαλύτερες τάξεις να ειναι κατι πιο προχωρημενο. Και ειναι υποχρεωτικό; 

 

Οι ασκήσεις την γλώσσας είναι κανονικότατες, απλά γίνονται στον υπολογιστή. Για παράδειγμα, εξάσκηση στις καταλήξεις, στην διάκριση ουσιαστικών, επιρρημάτων, επιθέτων κλπ, στην κατανόηση κειμένου (τα βιβλία είναι αναρτημένα και γίνεται υπόδειξη ποιο κείμενο πρέπει να διαβάσουν πριν κάνουν το κουίζ). Το καλό με τις ασκήσεις αυτές είναι ότι είναι σε μορφή multiple choice και αυτό για κάποιο λόγο "κάθεται" πιο καλά στα παιδιά, από το να τους ζητούσαμε τώρα να κάτσουν να γράψουν. Στα μαθηματικά είναι παιχνίδια αλλά επί της ουσίας είναι ασκήσεις εξάσκησης στις διάφορες πράξεις.

 

Ξέχασα επίσης ότι κάθε μέρα υποδεικνύεται και κείμενο για φωναχτή ανάγνωση και μέρος αυτού για αντιγραφή και ορθογραφία ορισμένων λέξεων, οι οποίες και θα εξεταστούν όταν επιστρέψουν τα παιδιά. Χτες στείλανε και ασκήσεις αγγλικών και μαθηματικών σε μορφή κουίζ.

 

Σε μεγαλύτερες τάξεις του Δημοτικού ξέρω ότι δίνουν π.χ. ύλη ιστορίας προς επανάληψη και σε μεταγενέστερο χρονικό σημείο στέλνουν τεστ σε μορφή κουίζ.

 

Στην Β' και Γ' Λυκείου γίνονται on line μαθήματα, δεν ξέρω πώς ακριβώς.

 

Όσο για το αν είναι υποχρεωτικό, όλοι οι γονείς με τους οποίους έχω εγώ επαφή τα κάνουν, δεν ξέρω αν τα κάνουν κάθε μέρα. Εμείς έχουμε συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα που ασχολούμαστε με αυτό. Τα κουιζ αποστέλλονται στους δασκάλους οπότε αν δεν στείλεις κανένα, σίγουρα ο δάσκαλος/δασκάλα θα καταλάβει ότι το παιδί δεν έχει δουλέψει αυτό το διάστημα και νομίζω ότι θα επικοινωνήσει. Πάντως, από το σχολείο έχει περαστεί ως κάτι υποχρεωτικό που αναπληρώνει επί του παρόντος τα μαθήματα, όχι κάτι τύπου "Πάρτε κάτι να κάνετε για να μην χάσουν επαφή τα παιδιά".

Just now, love kids είπε:

Και σε μας στέλνουν υλικό για διάβασμα και ασκήσεις και θα γίνει νομίζω και τηλεμάθημα. Το προτιμώ από το να χάνουν την επαφή τα παιδιά με το σχολείο. Η εκπαίδευση δεν πρέπει να σταματά. Ωστόσο, έχουμε έναν φορητό υπολογιστή στο σπίτι και υπάρχει το θέμα που αναφέρεις. Ένα άλλο θέμα είναι ότι πια μιας και κλείνουν τα καταστήματα όλα, δε θα μπορούμε πια να τυπώνουμε το υλικό. 

 

Συμφωνώ με όσα λες. Αν δεν κάνω λάθος είσαι εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο. Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι είσαι θεωρητικής ειδικότητας. Γιατί να μην προτείνεις λογοτεχνικά κείμενα, ιστοσελίδες, ταινίες κι ό,τι άλλο έχεις στο μυαλό σου; Απαγορεύεται; Θέλω να πω, είναι συγκεκριμένες οι κατευθύνσεις που δίνονται από το υπουργείο;

Ίσως είναι ώρα να πάρεις έναν εκτυπωτή, τα on line καταστήματα εξυπηρετούν κανονικά.

 

Σε μας ευτυχώς δεν χρειάζονται εκτυπώσεις, όλα γίνονται στην οθόνη και παραδόξως πολλοί γονείς παραπονιούνται ότι θα προτιμούσαν να τυπώνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Και σε μας στέλνουν υλικό για διάβασμα και ασκήσεις και θα γίνει νομίζω και τηλεμάθημα. Το προτιμώ από το να χάνουν την επαφή τα παιδιά με το σχολείο. Η εκπαίδευση δεν πρέπει να σταματά. Ωστόσο, έχουμε έναν φορητό υπολογιστή στο σπίτι και υπάρχει το θέμα που αναφέρεις. Ένα άλλο θέμα είναι ότι πια μιας και κλείνουν τα καταστήματα όλα, δε θα μπορούμε πια να τυπώνουμε το υλικό. 

 

Συμφωνώ με όσα λες. Αν δεν κάνω λάθος είσαι εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο. Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι είσαι θεωρητικής ειδικότητας. Γιατί να μην προτείνεις λογοτεχνικά κείμενα, ιστοσελίδες, ταινίες κι ό,τι άλλο έχεις στο μυαλό σου; Απαγορεύεται; Θέλω να πω, είναι συγκεκριμένες οι κατευθύνσεις που δίνονται από το υπουργείο;

Το υπουργείο λέει ότι κατ αρχας δεν είναι για κάλυψη υλης κ δεν ειναι κ υποχρεωτικό, γιατι ξερει οτι δεν μοορει να εξασφαλίσει υποδομή στα σχολεία για όλους τους εκπαιδευτικούς αν γίνεται στο σχολείο, ούτε ειναι αυτονοητο οτι ολοι σπίτι τους εχουν μικρόφωνο κ κάμερα, ούτε ξέρουν ολοι υπολογιστη (αυτο ειναι απαράδεκτο αλλα ισχυει), κ βεβαια υπαρχουν κ ολα αυτα τα πρακτικα προβληματα στα σπιτια (δεν το χα σκεφτει αυτο με την εκτύπωση) κ κυριως παιδαγωγικα δεν ενδείκνυται αυτο ουτε για δημοτικο ουτε για γυμνάσιο. Απλως ρωταω ετσι για να δω τις προσδοκίες των γονέων για να δω πώς θα κινηθω. Προφανως κ δεν ειναι ωραιο να χαθει η επαφη των παθδιων, αλλα δεν μπορω να φανταστω να παραδίδεις υλη για ατομική μελετη, ουτε καν με βιντεοκληση, κ να θεωρεις οτι καλύφθηκε. Δεν ειναι τοσο τραγικο εξαλλου, στο δημοτικο η υλη κανει κυκλους ανα δυο ταξεις κ στο Γυμνασιο ειναι πολλα περιττά που θα τα ξαναδούν αργότερα, δεν έγινε και κάτι ως προς τα αντικείμενα καθεαυτά, ο αποσυντονισμος των παιδιών είναι το πιο βασικό, στις μικρές τάξεις ειδικά που μόλις μπήκαν σε σειρά. Για το λύκειο είναι υποκρισια, τέτοια εποχή τα σχολεία άδειαζαν γιατί τα παιδιά έμεναν σπίτι να κάνουν επαναλήψεις. Δεν το θεωρώ σωστό, αλλά έτσι γινόταν κ δεν είχαν κ άδικο, αφου το συστημα ανακατευει μια δηθεν γενικη παιδεια με εναν πολυ εντατικό κ ανταγωνιστικό διαγωνισμό. Αλλη κουβεντα αυτο τελος παντων. Υπαρχει κ μια καχυποψία οτι γινεται το πείραμα για να παγιωθεί σαν τροπος κάλυψης κενών σε μικρα κ απομακρυσμένα σχολεια, πραγμα βεβαια που δεν αφορα το ευρυ κοινο. Πάντως έχω καταλάβει ότι το πλάνο υπήρχε γιατί στήθηκε γρήγορα, μάλλον περιμεναν οτι τα σχολεια θα έκλειναν περιπου στην 25η μεχρι το Πασχα κ ισως κ αργοτερα, αλλα τιυς πρόλαβαν οι εξελιξεις. 

 

Σήμερα  κατέβηκα για κάποια αναγκαία. ψυχοπλάκωμα ήταν. πολλά καταστήματα έχουν βαλεθ μπάρες ή πάγκους για να γινεται εξυπηρετηση εξαποστασεως. Ειναι πολυ πιεςτικο να σκεφτεσαι αν ακουμπησεις καπου, ποια ειναι η καραλληλη στιγμή να βάλεις αντισηπτικό για να βεβαιωθείς οτι δεν ακουμπήσες κάτι από τα ρούχα ή την τσάντα με βρώμικα χέρια, πολύ αγχος, μου κοπηκε η ορεξη να κανω οτιδηποτε περαν των βασικών. Το πέταγμα σκουπιδιών ηταν πιο απλο: πετάς, πλενεις χερια. τελος!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

χααα χααα εσας δεν θα σας βρει μικροβιο αλλα η δεη στο τελος της καραντινας με τρια πλυντηρια την μερα κ ελεγα οτι εγω βαζω πολλα με ενα πλυντηριο καθε μερα  . Φανταζομαι σιδερωνεις κ μετα.. 

H αληθεια ειναι οτι απο αυτον τον εγκλεισμο περιμενουν επιβαρυνση του περιβαλλοντος λογω της μεγαλυτερης χρησης ρευματος που ενδεχεται ομως καπως να ισοσταθμιστει απο τη μικροτερη κυκλοφορια οχηματων, τρενων, αεροπλανων κλπ.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Ίσως είναι ώρα να πάρεις έναν εκτυπωτή, τα on line καταστήματα εξυπηρετούν κανονικά.

 

Σε μας ευτυχώς δεν χρειάζονται εκτυπώσεις, όλα γίνονται στην οθόνη και παραδόξως πολλοί γονείς παραπονιούνται ότι θα προτιμούσαν να τυπώνουν.

 Εκτυπωτή έχω. Απαραίτητος και λόγω της δουλειάς μου. Απλά τελειώνουν τα μελάνια. Ελπίζω να κάνουν και άμεσες παραδόσεις τα online καταστήματα αν και απόλυτα κατανοητό να καθυστερούν αυτές τις μέρες. Αν και δεν ξέρω μήπως κάποια στιγμή υποχρεωθούν και οι εταιρείες κούριερ να κλείσουν. Τη συγκεκριμένη περίοδο θα προτιμούσα κι εγώ να κάνουν τα πάντα στον υπολογιστή και να υποβαλλουν τα παιδιά τις απαντήσεις ώστε να τις βλέπουν και οι εκπαιδευτικοί. Δεν μπορώ κι αυτά τα ατελείωτα φυλλάδια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

 Εκτυπωτή έχω. Απαραίτητος και λόγω της δουλειάς μου. Απλά τελειώνουν τα μελάνια. Ελπίζω να κάνουν και άμεσες παραδόσεις τα online καταστήματα αν και απόλυτα κατανοητό να καθυστερούν αυτές τις μέρες. Αν και δεν ξέρω μήπως κάποια στιγμή υποχρεωθούν και οι εταιρείες κούριερ να κλείσουν. Τη συγκεκριμένη περίοδο θα προτιμούσα κι εγώ να κάνουν τα πάντα στον υπολογιστή και να υποβαλλουν τα παιδιά τις απαντήσεις ώστε να τις βλέπουν και οι εκπαιδευτικοί. Δεν μπορώ κι αυτά τα ατελείωτα φυλλάδια.

Ιδιωτικό σχολείο είστε; Εντάξει καταλαβαίνω ότι θέλουν να δείξουν ότι προσφέρουν μια πιο αναβαθμισμένη υπηρεσία, αλλά σας ζητάνε να τυπώσετε φυλλάδια για να απαντήσουν γραπτώς τα παιδιά; Ή είναι φυλλάδια για μελέτη κ το προτιμάτε για να μη διαβάζουν στην οθόνη; Τα παιδιά δλδ θα κάνουν απλώς τα φυλλάδια έτσι για να τα κάνουν κ αυτό το λέμε εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Κατ αρχάς νέες τεχνολογίες σημαίνει αλλαγή του τρόπουσκέψης, όχι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή σαν γραφομηχανή που εκτυπώνει κιόλας, έλεος!! Τόσα περιβάλλοντα μάθησης υπάρχουν. ΑΝ είναι απλώς να αναρτάς ένα αρχείο, αυτό δεν είναι καινοτομία. Όπως και να χει, είτε για ιδιωτικά είτε για δημόσια σχολεία, είναι μια δύσκολη εποχή, τα οικονομικά πολλών οικογενειών είναι στον αέρα και κανείς δεν ξέριε τι μέλλει γενέσθαι,, δεν είναι καιρός ούτε για να αγοράζεις εκτυπωτές ούτε μελάνια για να το παίζει ο καθένας ευσυνείδητος εκπαιδευτικός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ιδιωτικό σχολείο είστε; Εντάξει καταλαβαίνω ότι θέλουν να δείξουν ότι προσφέρουν μια πιο αναβαθμισμένη υπηρεσία, αλλά σας ζητάνε να τυπώσετε φυλλάδια για να απαντήσουν γραπτώς τα παιδιά; Ή είναι φυλλάδια για μελέτη κ το προτιμάτε για να μη διαβάζουν στην οθόνη; Τα παιδιά δλδ θα κάνουν απλώς τα φυλλάδια έτσι για να τα κάνουν κ αυτό το λέμε εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Κατ αρχάς νέες τεχνολογίες σημαίνει αλλαγή του τρόπουσκέψης, όχι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή σαν γραφομηχανή που εκτυπώνει κιόλας, έλεος!! Τόσα περιβάλλοντα μάθησης υπάρχουν. ΑΝ είναι απλώς να αναρτάς ένα αρχείο, αυτό δεν είναι καινοτομία. Όπως και να χει, είτε για ιδιωτικά είτε για δημόσια σχολεία, είναι μια δύσκολη εποχή, τα οικονομικά πολλών οικογενειών είναι στον αέρα και κανείς δεν ξέριε τι μέλλει γενέσθαι,, δεν είναι καιρός ούτε για να αγοράζεις εκτυπωτές ούτε μελάνια για να το παίζει ο καθένας ευσυνείδητος εκπαιδευτικός. 

Ναι. Ασύγχρονη εκπαίδευση, δηλ. στέλνονται ηλεκτρονικά φυλλάδια τα οποία εκτυπώνουμε και απαντούν τα παιδιά αλλά θα υπάρχει και σύγχρονη εκπαίδευση. Άλλα από τα φυλλάδια είναι για διάβασμα άλλα για ασκήσεις. Όπως επίσης δόθηκαν και προτεινόμενοι ιστότοποι για μια πιο δημιουργική απασχόληση παιδιών. Και πάλι δηλ. σε οθόνη θα είναι αλλά προσωπικά το προτιμώ από την αποχαύνωση της τηλεόρασης ή των παιδικών στο YouTube. Όχι ότι κάνει αυτά όλη μέρα αλλά περνάει πια περισσότερο χρόνο και έτσι.

 

Επίσης συμφωνώ! Τα οικονομικά πολλών είναι στον αέρα αυτόν τον καιρό. Ok, οι δημόσιοι υπάλληλοι και όσοι μπορούν να ενταχθούν στο καθεστώς της τηλεργασίας θα αμοίβονται κανονικά. Τόσοι ιδιωτικοί υπάλληλοι όμως είναι γελοίο να πιστεύει κανείς ότι θα εντεπεξέλθουν με το επίδομα που λέγεται ότι τα δοθεί. Και τόσοι ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν ήδη κλείσει ή θα κλείσουν από αύριο τις επιχειρήσεις τους και θα έχουν μηδενικό εισόδημα, σίγουρα δε θα επιθυμούσαν επιπλέον έξοδα ακόμη κι αν είναι για την εκπαίδευση των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

 

15 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΆΣΧΕΤΟ?

Τι παιχνίδια παίζετε με τα παιδιά σπίτι για να περάσει η ώρα ??

Εμείς παίζουμε μπάσκετ, ποδόσφαιρο , κρυφτό , φτιάχνουμε παζλ , ζωγραφίζουμε , κάνουμε κατασκευές , διαβάζουμε , παίζουμε παιχνίδι ρόλων...αλλά φυσικά κ έχει αρχίσει να βαριέται. Αύριο είπαμε να φτιάξουμε κουτσό κ να παίξουμε στο σαλόνι, καμία άλλη ιδέα ??συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μόλις κοιμήθηκε κ σκέφτομαι τι άλλο να κάνουμε αύριο οι δύο μας όλη μέρα.

 

15 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

 

Δυστυχώς και ο δικός μου βλέπει τηλεόραση κυρίως παιδικά το μεσημερι, την υπόλοιπη μέρα προσπαθώ να βαζω φρένο. Προς το παρόν το δέχεται.

 

 Φτιάχνουμε μπισκότα με κουπατ, αμέτρητες χειροτεχνίες, δαχτυλοκουκλες, κολάζ, πιατακια με ζυμαρικα, παιχνίδι με τον μπαμπά κυρίως κρυφτό και πολύ φανταστικό πχ κάνουν πως είναι στη θάλασσα. Διαβάζουμε παραμύθια, με βοηθάει στην δουλειές, μαγειρεύουμε μαζί όταν δεν βαριέται, κάνει ποδήλατο -έχω διαμορφώσει το σπίτι ετσι ώστε να μπορεί να κινηθεί-παίζουμε στο μπαλκόνι αν το επιτρέπει ο καιρός. Ζωγραφίζουμε σε πέτρες, πλάθουμε ζυμαρακια, χορευουμε, παίζουμε μπασκετ, ποδόσφαιρο. Φυσαμε με καλαμάκι τα πομ-πομ, πετάμε φτερά, περνάμε χάντρες και πέννες σε νήματα και σύρματα χειροτεχνίας. 

 

Τα αδελφακια είναι πολύ τυχερά που έχουν το ένα το άλλο τέτοιες μέρες. Για μένα όσο να παίξει το παιδι με τους ενήλικες δεν συγκρίνεται με το παιχνίδι που κάνουν τα παιδιά μεταξυ τους. 

 

Παντως δεν ξέρω αν το νιώθετε κι εσείς αλλά.αισθανομαι πως έχουμε κλειστεί εμείς και οι γονείς μας συνεχίζουν την καθημερινότητά τους, βγαίνουν για ψώνια, βλέπουν φίλους τους και αν τους πεις κάτι, δείχνουν ατρομητοι και μεις υπερβολικοι.

 

Υγ: συγνωμη κάτι έχω κάνει λάθος με την γραμματοσειρά και δεν έχω τον χρόνο να το διορθωσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως δεν ξέρω αν το νιώθετε κι εσείς αλλά αισθάνομαι πως έχουμε κλειστεί εμείς και οι γονείς μας συνεχίζουν την καθημερινότητά τους, βγαινουν για τα ψωνια, βλέπουν φίλους τους και αν τους πεις κάτι, δειχνουν ατρομητοι και μεις υπερβολικοι.

Οι δικοί μ δεν το έχουν κάνει αν κ χρειάζονται κάποιες υπενθυμίσεις πού κ πού. Όμως έχω καταλάβει ότι πολλοί ηλικιωμένοι δεν προσέχουν. Είναι λίγο χύμα και ωμό αυτο που θα πω: αυτη τη στιγμη καποιοι δουκευουν ασταμάτητα, άλλοι καταστρέφονται οικονομικά, άλλοι χάνουν προγραμματισμενες εγχειρθσεις κ θεραπείες, για να προστατευτεί το κοινωνικο συνολο, αλλα αυτοι που κινδυνευουν κατ εξοχήν, είναι λίγο στην κοσμάρα τους ή με το στιλ ότι έχουν φάει τα ψωμιά τους, από κάτι θα πέθαιναν έτσι κι αλλιώς, κ τα σχετικα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι είναι δυστυχώς. Μου έρχεται ειδοποίηση από την τράπεζα για αναληψη μετρητών το πρωί στο λογαριασμό της μάνας μου. Παίρνω τηλέφωνο, της λέω βγήκες; Πήγα μέχρι το φούρνο μωρέ να πάρω ψωμί. Της λέω κ χτες δεν είχες πάει; Δεν σου είπα να παρεις 5 ψωμιά κ να τα βάλεις κατάψυξη της λέω με δουλευεις; Λεφτά της λέω γιατί σήκωσες, δεν ξέρεις ότι συναλλάσσεσαι μόνο με κάρτα; Ε μου λέει να έδινα για 1€ κάρτα; Γεμάτη ηταν μου λέει η αγορά. Κοίταξε να δεις της λέω, αν διαβάσεις τα στατιστικά, 1 στους 4 άνω των 70 πεθαίνει. Θα πεθάνετε μόνοι σας, ούτε θα μπορούμε να έρθουμε της λέω να σας θάψουμε. Εγώ δεν έχω φόβο κ έχω να βγω από την Πέμπτη απτό σπίτι. Δεν ξαναμίλησε. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γινει. Ας τα κλείσουν όλα επιτέλους να ησυχάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Δυστυχώς και ο δικός μου βλέπει τηλεόραση κυρίως παιδικά το μεσημερι, την υπόλοιπη μέρα προσπαθώ να βαζω φρένο. Προς το παρόν το δέχεται.

 

 Φτιάχνουμε μπισκότα με κουπατ, αμέτρητες χειροτεχνίες, δαχτυλοκουκλες, κολάζ, πιατακια με ζυμαρικα, παιχνίδι με τον μπαμπά κυρίως κρυφτό και πολύ φανταστικό πχ κάνουν πως είναι στη θάλασσα. Διαβάζουμε παραμύθια, με βοηθάει στην δουλειές, μαγειρεύουμε μαζί όταν δεν βαριέται, κάνει ποδήλατο -έχω διαμορφώσει το σπίτι ετσι ώστε να μπορεί να κινηθεί-παίζουμε στο μπαλκόνι αν το επιτρέπει ο καιρός. Ζωγραφίζουμε σε πέτρες, πλάθουμε ζυμαρακια, χορευουμε, παίζουμε μπασκετ, ποδόσφαιρο. Φυσαμε με καλαμάκι τα πομ-πομ, πετάμε φτερά, περνάμε χάντρες και πέννες σε νήματα και σύρματα χειροτεχνίας. 

 

Τα αδελφακια είναι πολύ τυχερά που έχουν το ένα το άλλο τέτοιες μέρες. Για μένα όσο να παίξει το παιδι με τους ενήλικες δεν συγκρίνεται με το παιχνίδι που κάνουν τα παιδιά μεταξυ τους. 

 

Παντως δεν ξέρω αν το νιώθετε κι εσείς αλλά.αισθανομαι πως έχουμε κλειστεί εμείς και οι γονείς μας συνεχίζουν την καθημερινότητά τους, βγαίνουν για ψώνια, βλέπουν φίλους τους και αν τους πεις κάτι, δείχνουν ατρομητοι και μεις υπερβολικοι.

 

Υγ: συγνωμη κάτι έχω κάνει λάθος με την γραμματοσειρά και δεν έχω τον χρόνο να το διορθωσω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Παιδιά έτσι είναι δυστυχώς. Μου έρχεται ειδοποίηση από την τράπεζα για λήψη μετρητών το πρωί στο λογαριασμό της μάνας μου. Παίρνω τηλέφωνο, της λέω βγήκες; Πήγα μέχρι το φούρνο μωρέ να πάρω ψωμί. Της λέω κ χτες δεν είχες πάει; Δεν σου είπα να παρεις 5 ψωμιά κ να τα βάλεις κατάψυξη της λέω με δουλευεις; Λεφτά της λέω γιατί σήκωσες, δεν ξέρεις ότι συναλλάσσεσαι μόνο με κάρτα; Ε μου λέει να έδινα για 1€ κάρτα; Γεμάτη ηταν μου λέει η αγορά. Κοίταξε να δεις της λέω, αν διαβάσεις τα στατιστικά, 1 στους 4 άνω των 70 πεθαίνει. Θα πεθάνετε μόνοι σας, ούτε θα μπορούμε να έρθουμε της λέω να σας θάψουμε. Εγώ δεν έχω φόβο κ έχω να βγω από την Πέμπτη απτό σπίτι. Δεν ξαναμίλησε. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γινει. Ας τα κλείσουν όλα επιτέλους να ησυχάσουμε.

Τι να πω... Δεν καταλαβαίνουν, δυστυχώς, πολλοί ηλικιωμένοι. Βγαίνω πια για τα απαραίτητα, κρατώντας αποστάσεις, κανόνες υγιεινής κλπ. και πάλι νιώθω τύψεις. Το παιδί εδώ και μέρες σπίτι. Τι δεν κατανοούν; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...