Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, chocolate_eater είπε:

Καλά γενικά είναι κακή περίοδος για νησί...αλλά και λόγω των υπηρεσιών της πρωτεύουσας νομίζω το συγκεκριμένο ειναι και πιο δύσκολο να το αποφύγει κάποιος Κυκλαδίτης.

Κυρίως για τα ιατρικά κ τα δικαστήρια δεν αποφεύγεται η Σύρος. Τα αλλά λίγο πολύ τακτοποιούνται από ΚΕΠ, ΓΕΦ κ λίγη καλή διάθεση, που συνήθως υπάρχει γιατί στη Σύρο για δουλειές αυθημερόν είναι ζήτημα αν πας από κάποιο νησί. Ούτε καν από τα διπλανά. 

 

Ειχε κ παραβάσεις η Σύρος κ μαγαζιά που έκλεισαν κ άνοιξαν την επόμενη μέχρι να εκδικαστεί η έφεση. Δεν το περίμενα γιατί τους έχω ωραιοποιήσει στο μυαλό κου σαν πιο καλλιεργημένους κ αστούς σε σχέση με τα αλλά νησιά. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όσο για τους εργοδότες... κανεις δεν θέλει να ακουστεί κάτι οπότε σιγά μην πληρώσει τεστ. 

 

Kαι όμως, μίλαγα με κομμώτρια φίλη τις προάλλες, που μου είπε ότι τους ζήτησε ο εργοδότης να κανονίσουν διακοπές έτσι ώστε να κάνουν τεστ μόλις έρθουν και να έχουν μετά μερικές μέρες σπίτι να περιμένουν το αποτέλεσμα. Μου φάνηκε περίεργο, αλλά το σκεπτικό ήταν ότι αν αναγκαστούν να κλείσουν και βγει η βρώμα ότι το κομμωτήριο δεν πρόσεχε, τότε δε θα ξαναπατήσει πελάτης όλο το χρόνο. Οι συγκεκριμένοι επέβαλαν και τη μάσκα σε όποιον έμπαινε στο κατάστημα ακόμη και για να κλείσει ραντεβού, πριν γίνει υποχρεωτικό, οπότε το έχουν πάρει ζεστά. Όχι γιατί είναι εξαιρετικά καλοί άνθρωποι φαντάζομαι, αλλά γιατί καταλαβαίνουν ότι αν γίνει μία στραβή, δε συμφέρει καταρχήν την επιχείρηση.

Επίσης και σε ταβέρνα στην περιοχή, μου έλεγε φίλη που εργάζεται στην κουζίνα ότι είχε λίγο βήχα μία μέρα, που ήξερε ότι είναι αλλεργικό, και την έστειλαν να κάνει τεστ και να μείνει σπίτι για μια εβδομάδα μόλις την άκουσαν, όσο και να ορκιζόταν ότι είναι χαμένος κόπος. Την πλήρωσαν κανονικά παρεπιπτόντως, δεν της έκοψαν το μισθό. Είναι συνοικιακό μαγαζί, και όλα ακούγονται, οπότε φαντάζομαι τους είναι σημαντικό να κρατήσουν τη σταθερή πελατεία και να ξέρει ο κόσμος ότι προσέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Kαι όμως, μίλαγα με κομμώτρια φίλη τις προάλλες, που μου είπε ότι τους ζήτησε ο εργοδότης να κανονίσουν διακοπές έτσι ώστε να κάνουν τεστ μόλις έρθουν και να έχουν μετά μερικές μέρες σπίτι να περιμένουν το αποτέλεσμα. Μου φάνηκε περίεργο, αλλά το σκεπτικό ήταν ότι αν αναγκαστούν να κλείσουν και βγει η βρώμα ότι το κομμωτήριο δεν πρόσεχε, τότε δε θα ξαναπατήσει πελάτης όλο το χρόνο. Οι συγκεκριμένοι επέβαλαν και τη μάσκα σε όποιον έμπαινε στο κατάστημα ακόμη και για να κλείσει ραντεβού, πριν γίνει υποχρεωτικό, οπότε το έχουν πάρει ζεστά. Όχι γιατί είναι εξαιρετικά καλοί άνθρωποι φαντάζομαι, αλλά γιατί καταλαβαίνουν ότι αν γίνει μία στραβή, δε συμφέρει καταρχήν την επιχείρηση.

Επίσης και σε ταβέρνα στην περιοχή, μου έλεγε φίλη που εργάζεται στην κουζίνα ότι είχε λίγο βήχα μία μέρα, που ήξερε ότι είναι αλλεργικό, και την έστειλαν να κάνει τεστ και να μείνει σπίτι για μια εβδομάδα μόλις την άκουσαν, όσο και να ορκιζόταν ότι είναι χαμένος κόπος. Την πλήρωσαν κανονικά παρεπιπτόντως, δεν της έκοψαν το μισθό. Είναι συνοικιακό μαγαζί, και όλα ακούγονται, οπότε φαντάζομαι τους είναι σημαντικό να κρατήσουν τη σταθερή πελατεία και να ξέρει ο κόσμος ότι προσέχουν.

Δυστυχώς όμως δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Το λογικό είναι αυτό που λες, να τονίσεις το πόσο προσεχείς για να σε προτιμήσουν. Άλλοι το βλέπουν αλλιώς, ειδικά σε μικρές κοινωνίες. 

 

Σου το έλεγα κ την άλλη φορά, εγω κ στα σχολεία φοβάμαι φαινόμενα ανοχής σε μαθητες με αδιαθεσία ή σε επιστρεφοντες από πυρετό νωρίτερα ή ίσως κ σε μαθητες χωρίς μάσκα. για να μη δυσαρεστηθούν οι γονείς, ανάλογα με το πώς σταθμίζουν την κοινή γνώμη. Αν η κοινή γνώμη φοβαται  κ θέλει αυστηρότητα, θα κάνουν αυτό. Αν η κοινή γνώμη θέλει απλώς μια επιφανειακή τήρηση χωρίς να τα πιστεύει, θα υπάρχει χαλαρότητα. Ελπίζω η κοινή γνώμη τώρα να έχει αντιληφθεί την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες είναι οι αναθεωρημένες σύστασεις του ΠΟΥ Μετά από μελέτη και συγκέντρωση των μέχρι τώρα δεδομένων για την χρήση μάσκας στα παιδιά και τις ηλικίες τους. . Δεν σας κρύβω ότι με έχει απογοητεύσει ότι πολλα ειδησεωγραφικα site παρα ενα μονο που ετυχε να διαβάσω δεν έχει αναφέρει εκτενώς  τις αναθεωρημενες συστασεις  αλλα μόνο έχουν πάρει την φράση "παιδιά άνω των 12 χρήση της μάσκας σας ενήλικες " και έχουν παράληψη τι συστήνει και για ποιους λόγους στις μικρότερες ηλικίες.  

 

Εν πάση περιπτώσει αυτά που συμπεράσματικα συστήνει είναι τα εξής  και φυσικά ο καθένας από εσάς διαβάζει και μόνος το επίσημο έγγραφο του ΠΟΥ  αλλά τα παραθέτω γιατί οι συστάσεις είναι στα αγγλικά :Τα παιδιά ηλικίας 5 ετών και κάτω δεν πρέπει να υποχρεούνται να φορούν μάσκα. «Αυτή η ένδειξη βασίζεται στην ασφάλεια και τα αναπτυξιακά ορόσημα στο  γενικό ενδιαφέρον του παιδιού την δυσκολία επιβολής και στην ικανότητά του να χρησιμοποιεί σωστά μια μάσκα με ελάχιστη βοήθεια»

 

Όσον αφορά τα άτομα ηλικίας 6 έως 11 ετών, ο ΠΟΥ συνιστά η απόφαση για χρήση μάσκας να βασίζεται σε μια σειρά παραγόντων, συμπεριλαμβανομένου του επιπέδου μετάδοσης του ιού στην περιοχή όπου διαμένει το παιδί και της ικανότητάς του να χρησιμοποιεί σωστά τη μάσκα και με απόλυτη ασφάλεια.

 

Πρέπει επίσης να ληφθεί υπόψη η πρόσβαση στις μάσκες, καθώς και η δυνατότητα πλύσης ή αντικατάστασης τους σε ορισμένες τοποθεσίες, όπως σχολεία, κατάλληλη επίβλεψη ενηλίκων και οδηγίες για το πώς να τις φορέσει.

Άλλοι βασικοί παράγοντες για παιδιά ηλικίας 6 έως 11 ετών είναι ο πιθανός αντίκτυπος στη μάθηση και την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη και στις ειδικές αλληλεπιδράσεις του παιδιού με άλλους που διατρέχουν υψηλό κίνδυνο να αναπτύξουν σοβαρές ασθένειες, όπως τους ηλικιωμένους και εκείνους με άλλες προϋπάρχουσες καταστάσεις.

Γενικότερα, ο ΠΟΥ τονίζει ότι η χρήση της μάσκας σε παιδιά κάθε ηλικίας με αναπτυξιακές αναπηρίες, ή άλλα συγκεκριμένα προβλήματα υγείας δεν πρέπει να είναι υποχρεωτική και πρέπει να αξιολογείται κατά περίπτωση.

Συμπέρασμα σύμφωνα με τις οδηγίες του ΠΟΥ μη υποχρεωτική μάσκα σε παιδιά κάτω των 5 ετών. Στα παιδιά ανηλίκους από 12 κι άνω συνιστάται μάσκα υπό 2 προϋποθέσεις γενικευμένη μόλυνση στη συγκεκριμένη περιοχή κι αν δεν υπάρχει εγγυημένη απόσταση ασφαλείας 1μ. Στα παιδιά του Δημοτικού από 5-11 συνιστάται μάσκα μόνο υπό προϋποθέσεις όπως επίπεδο μόλυνσης από ιό στην περιοχή και διασφάλιση ότι θα την φέρει σωστά.

 

Αυτό είναι το Link με τις οδηγίες του ΠΟΥ

 

https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-IPC_Masks-Children-2020.1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη μάσκα στα νηπιαγωγεία ή κ την α δημοτικού εγω τη θεωρώ απαράδεκτο μέτρο. Μη σου πω κ για κάτω των δέκα ετών γενικά. σ αυτή τη βαθμίδα μπορούσαν να κάνουν άλλες ρυθμίσεις αφού είναι πιο σταθερές ομάδες. 

 

Ειπαν βέβαια ότι 4-6 ετών θα είναι εκπαιδευτική η χρήση. 

 

αν κ φανατική της μάσκας, τώρα που πλησιάζει τα τρία ο δικός μου, δεν σκοπεύω να τον πηγαίνω σε χώρους που απαιτείται μάσκα. όπως κάνω κ τώρα δλδ. εκτός αν δεν μπορώ να το αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τη μάσκα στα νηπιαγωγεία ή κ την α δημοτικού εγω τη θεωρώ απαράδεκτο μέτρο. Μη σου πω κ για κάτω των δέκα ετών γενικά. σ αυτή τη βαθμίδα μπορούσαν να κάνουν άλλες ρυθμίσεις αφού είναι πιο σταθερές ομάδες. 

 

Ειπαν βέβαια ότι 4-6 ετών θα είναι εκπαιδευτική η χρήση. 

 

αν κ φανατική της μάσκας, τώρα που πλησιάζει τα τρία ο δικός μου, δεν σκοπεύω να τον πηγαίνω σε χώρους που απαιτείται μάσκα. όπως κάνω κ τώρα δλδ. εκτός αν δεν μπορώ να το αποφύγω.

Εμένα ο μικρός μου τη μάσκα τη δέχεται μια χαρά. Όχι για πολλές ώρες βέβαια, αλλά όταν είναι να μπούμε σε εσωτερικό χώρο για να ψωνίσουμε κάτι πχ, του την βάζω και την δέχεται αδιαμαρτύρητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμένα ο μικρός μου τη μάσκα τη δέχεται μια χαρά. Όχι για πολλές ώρες βέβαια, αλλά όταν είναι να μπούμε σε εσωτερικό χώρο για να ψωνίσουμε κάτι πχ, του την βάζω και την δέχεται αδιαμαρτύρητα. 

Εγω δεν του έχω βάλει, θα πάρω βέβαια κ δυο παιδικές για ώρα ανάγκης αλλά έτσι κ αλλιώς προτιμώ να μην τον πηγαίνω σε κλειστούς χώρους. Αν πάμε όλοι μαζί για ψώνια, μπαίνει ο ένας μας κ ο άλλος κάθεται έξω. Δεν με πειράζει να βλέπει κόσμο με μάσκα, έτσι κ αλλιώς κάτι μου λέει ότι σε λίγες μέρες θα έχουμε κ εμείς μάσκα σε εξωτερικούς χώρους υποχρεωτικά οπότε θα βλέπει εμάς να τη φοράμε. απλώς δεν θέλω να έχω την έγνοια αν τη φοράει σωστά, αν έπιασε κάτι κλπ ούτε θέλω να ψυχαναγκαζομαι με τα αντισηπτικά κάθε λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Yovanna κ δεν ξερω αν και η Έσπερος...Τον άλλο μήνα θα πανε παιδικο για πρώτη φορά τα παιδια μας.Μασκες δεν θα φορανε λογω ηλικιας  κ δεν έχω ακόμη ενημέρωση από τον παιδικό για το τι θα γινει ακριβως με τις δασκάλες κ τις μασκες.Για εμας ομως που το παιδι δεν έχει γνωρίσει ακομη τη δασκάλα,δεν θα μου αρέσει καθόλου  αν η πρώτη γνωριμία γινει με μασκα.Το προσωπο λεει πολλά κ θέλω το παιδι να εμπεδώσει τη μορφή των δασκάλων ετσι οπως σκέψεως ειναι.Δεν ξερω πως θα το κανουν.Ειναι θεμα αυτοψία την ψυχοσύνθεση των παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Yovanna κ δεν ξερω αν και η Έσπερος...Τον άλλο μήνα θα πανε παιδικο για πρώτη φορά τα παιδια μας.Μασκες δεν θα φορανε λογω ηλικιας  κ δεν έχω ακόμη ενημέρωση από τον παιδικό για το τι θα γινει ακριβως με τις δασκάλες κ τις μασκες.Για εμας ομως που το παιδι δεν έχει γνωρίσει ακομη τη δασκάλα,δεν θα μου αρέσει καθόλου  αν η πρώτη γνωριμία γινει με μασκα.Το προσωπο λεει πολλά κ θέλω το παιδι να εμπεδώσει τη μορφή των δασκάλων ετσι οπως σκέψεως ειναι.Δεν ξερω πως θα το κανουν.Ειναι θεμα αυτοψία την ψυχοσύνθεση των παιδιων.

ΓΙ αυτό είμαι κ εγώ επιφυλακτική στη μάσκα στο νήπιο κ στην α δημοτικού, ακόμα κ για τους εκπαιδευτικούς. κ φυσικά κ στον παιδικό. δεν το λέω εκ του ασφαλούς επειδή εγώ είμαι στο γυμνάσιο, αλλά φυσικά κ για την α γυμνασίου με προβληματίζει το ότι δεν θα βλέπουμε τα πρόσωπα των παιδιών κ δεν θα βλέπουν τα δικά μας. και για πολύ μικρά παιδια δεν θα μου άρεσε ούτε μόνιμα η μάσκα στον παιδαγωγό. έχει περάσει από το μυαλό μου η σκέψη, αν τα πράγματα κάποια στιγμή πάνε άσχημα στο νησί (που μπορεί ήδη να πάμε και να μην το ξέρουμε, όπως δεν το ήξεραν στον Πόρο και την Πάρο), να ζητήσω μάσκα από την νταντά, αλλά όπως μου ήρθε η σκέψη έτσι μου έφυγε, για όλους αυτούς τους λόγους. 

 

διάβαζα ότι οι ασπίδες, με συγκεκριμένες προδιαγραφές, δεν είοναι τελεείως ανεπαρκείς καιι χωρις μάσκα (σε συζήτηηση γιατροών στο φβ). με προδιαγρααφές όμως, οχι από το σ/μ. ίσως ήταν κ αυτό μια λύση μαζί με άλλα με΄τρα ασφαλείας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

56 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Yovanna κ δεν ξερω αν και η Έσπερος...Τον άλλο μήνα θα πανε παιδικο για πρώτη φορά τα παιδια μας.Μασκες δεν θα φορανε λογω ηλικιας  κ δεν έχω ακόμη ενημέρωση από τον παιδικό για το τι θα γινει ακριβως με τις δασκάλες κ τις μασκες.Για εμας ομως που το παιδι δεν έχει γνωρίσει ακομη τη δασκάλα,δεν θα μου αρέσει καθόλου  αν η πρώτη γνωριμία γινει με μασκα.Το προσωπο λεει πολλά κ θέλω το παιδι να εμπεδώσει τη μορφή των δασκάλων ετσι οπως σκέψεως ειναι.Δεν ξερω πως θα το κανουν.Ειναι θεμα αυτοψία την ψυχοσύνθεση των παιδιων.

Εμείς έχουμε κάνει προσωπική συνάντηση τον Ιούλιο για να γνωρίσουμε την δασκάλα. Βέβαια σιγά μην την θυμάται. Ούτε εγώ ξέρω τι θα γίνει με τις δασκάλες και τις μάσκες. Πάντως γενικά ο δικός μου έχει συνηθίσει να βλέπει κόσμο με μάσκες και δεν νομίζω να έχει θέμα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και ότι καλύτερο. Ξεκινάμε 31 Αυγούστου!

Link to comment
Share on other sites

Ο.τι να ναι γράφω με τον κορρεκτορα.συγγνωμη.

Ο δικός μας παιδικος θα δεχτεί τα καινουργια παιδακια στις 14 Σεπτεμβρη.Θα ακολουθήσει άμεσα ενημέρωση κ θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Yovanna τι νέα με τη βάφτιση?πηγατε?κατέβασαν ειδα το οριο στα 50 ατομα για μια εβδομάδα ακομη .Σιγα μην δεν το παρατεινουν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το λενε.

Εγώ πάντως αναμένω την υποβάθμιση μου ως καλεσμένη κ δεν νομιζω να μπω στον τελικό των 50:grin:

Πλακα εχει ομως.Αν σε καλέσουν πρέπει να μετράς τους άλλους γύρω σου κ εάν ειναι υπεραριθμοι να την κάνεις απο μονος σου γιατι κινδυνεύεις να πληρώσεις προστιμο 150 ευρώ. 

Κ όσο για παπαδες κ ψάλτες βλέπω ότι πληθαίνουν τα κρουσματα .

Link to comment
Share on other sites

Τα μέτρα μάλλον θα χειροτερεύουν όσο περναει. Πάλι καλά που δεν πιάσαμε 500αρα ακόμα.

 

Μαθσμε πώς γίνεται η περίφημη ιχνηλατιση. Κρουσμα σε μέλος οικογένειας, χωρίς συμπτώματα δεν ελέγχεται κανεις αν δεν είναι ευπαθής ομάδα. Αφού σου λέει θα απομονώνεις έτσι κ αλλιώς τι σε νοιάζει. Και τέλος. δλδ αν εχεις μια νορμαλ κίνηση του στιλ πάω στη δουλειά μου  κ στην παραλία κ βλέπω κάποιος φίλους για καφέ, κ δεν εχεις παραστεί κάπου με παρα πολύ κόσμο, τελείωσε, δεν ελέγχεται κανεις κ δεν ενημερώνεται κανεις. Ενημερώνεις εσυ αν είσαι ευσυνειδητος κ είναι δικό τους θέμα. Αν ζητήσουν τεστ δεν θα τους κάνουν αν δεν έχουν συμπτώματα. εσυ θα απομονωθείς αλλά την υπόλοιπη παρέα δεν την ελέγχει κανεις, συνεχίζουν να βρίσκονται κανονικά αν δεν έχουν φοβηθεί ιδιαίτερα. Το ίδιο ισχύει κ τθσ επαφές των μελών της οικογένειας που δεν έχουν ελεγχθεί. Εγω νόμιζα ότι βάζουν σε καραντίνα ακόμα κ τον φούρναρη που είπες ένα γεια αλλά μάλλον είμαι πολύ αφελής.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Yovanna τι νέα με τη βάφτιση?πηγατε?κατέβασαν ειδα το οριο στα 50 ατομα για μια εβδομάδα ακομη .Σιγα μην δεν το παρατεινουν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το λενε.

Εγώ πάντως αναμένω την υποβάθμιση μου ως καλεσμένη κ δεν νομιζω να μπω στον τελικό των 50:grin:

Πλακα εχει ομως.Αν σε καλέσουν πρέπει να μετράς τους άλλους γύρω σου κ εάν ειναι υπεραριθμοι να την κάνεις απο μονος σου γιατι κινδυνεύεις να πληρώσεις προστιμο 150 ευρώ. 

Κ όσο για παπαδες κ ψάλτες βλέπω ότι πληθαίνουν τα κρουσματα .

Όχι δεν πήγαμε. Αφενός γιατί φοβόμαστε, αφετέρου, αφού δεν ανήκουμε στους πολύ κοντινούς (στενοί συγγενείς, κολλητοί φίλο), θεωρώ πως από μόνοι μας δεν έπρεπε να πάμε , χωρίς να μας το πουν εκείνοι. Άκουσες για παπάδες που νοσούν?

Εγώ μίλησα σήμερα με τον ξάδερφο μου, ο οποίος έχει καλό φίλο που ζει Μύκονο και του είπε ότι η μισή Μύκονος νοσεί.. Και ακόμη πολλοί δεν έχουν επιστρέψει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ μίλησα σήμερα με τον ξάδερφο μου, ο οποίος έχει καλό φίλο που ζει Μύκονο και του είπε ότι η μισή Μύκονος νοσεί.. Και ακόμη πολλοί δεν έχουν επιστρέψει.. 

Από την Τήνο γύρισαν 7 αστυνομικοί άρρωστοι μετά τον 15αυγουστο που ει αν πάει για υπηρεσία κ η Τηνος ακόμα δεν έχει κλείσει κ όμως έγινε αυτό. Φαντάσου Μύκονο κ Πάρο που έχουν κλείσει, πόσοι θα είναι άρρωστοι εκεί. Μπορεί κ όλοι όσοι γυρνάνε σε συγκεκριμένα μερη. Κ οι αστυνομικοί βέβαια ίσως κόλλησαν στο καράβι από κόσμο της Μυκόνου, ή ίσως ένας ήταν άρρωστος πριν φύγει κ κόλλησε τους άλλους. Αλλά χωρίς πληροφορίες για το τι γίνεται σε κάθε νησί, δεν μπορείς να ξέρεις. Θα αρχίσουν να σκάνε βόμβες σιγά σιγά τις επόμενες μέρες. Απορώ η Κέρκυρα όπως δεν έκλεισε με τόσα κρούσματα. ίσως είναι μεγάλο νησί κ θεωρούν ότι σηκώνει μεγαλύτερο φορτίο. 

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε για τις διατάξεις του νόμου 4682/2020 που αφορά υποχρεωτικες ιατρικές πράξεις υποχρεωτικο εμβολιασμό υποχρεωτικο περιορισμό με πολύ γενικό πλαίσιο επιβολής και δύο χρόνια φυλάκισης αν δεν υπακούσεις και όχι μόνο για covid19 αλλά όλους τους κορωνοιους? 

 

Πραγματικά εγω αναρωτιέμαι που έχουμε φτάσει πλέον στην σήμερον ημέρα σε αυτό το κράτος που μόνο ντροπή μου προκαλεί να λέω ότι είμαι Ελληνίδα ...Με ολα αυτα που γίνονται και στα κυριαρχικα μας δικαιωματα (άσχετο με το θέμα του κορωνοιου πιό άξιο αναφοράς βέβαια και κανενα αυτί δεν ιδρώνει έχουμε ακόμα καλοκαίρι εδω) που ουσιαστικα τα παραδωσαν ολα και κοροιδευουν τον κοσμο οχι οτι νοιαζονται και πολυ είπαμε κάνουμε ακόμα διακοπές (για το όνομα της Μακεδονίας χαμός είχε γίνει τώρα που δωσαμε το Αιγαιο μούγκα )....

 

Που πηγαν τα συνταγματικά δικαιώματα και η ατομικη ελευθερια ...?  Εσείς τι λέτε για τον νομό αυτόν λοιπόν? Και το ρωτάω γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει να ακούσω τι πιστευουν άλλες γυναίκες και μάνες για κάτι που αφορά όχι μόνο την ζωή μπας αλλά την ζωή των παιδιών μας. ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Τι έχετε να πείτε για τις διατάξεις του νόμου 4682/2020 που αφορά υποχρεωτικες ιατρικές πράξεις υποχρεωτικο εμβολιασμό υποχρεωτικο περιορισμό με πολύ γενικό πλαίσιο επιβολής και δύο χρόνια φυλάκισης αν δεν υπακούσεις και όχι μόνο για covid19 αλλά όλους τους κορωνοιους? 

 

Πραγματικά εγω αναρωτιέμαι που έχουμε φτάσει πλέον στην σήμερον ημέρα σε αυτό το κράτος που μόνο ντροπή μου προκαλεί να λέω ότι είμαι Ελληνίδα ...Με ολα αυτα που γίνονται και στα κυριαρχικα μας δικαιωματα (άσχετο με το θέμα του κορωνοιου πιό άξιο αναφοράς βέβαια και κανενα αυτί δεν ιδρώνει έχουμε ακόμα καλοκαίρι εδω) που ουσιαστικα τα παραδωσαν ολα και κοροιδευουν τον κοσμο οχι οτι νοιαζονται και πολυ είπαμε κάνουμε ακόμα διακοπές (για το όνομα της Μακεδονίας χαμός είχε γίνει τώρα που δωσαμε το Αιγαιο μούγκα )....

 

Που πηγαν τα συνταγματικά δικαιώματα και η ατομικη ελευθερια ...?  Εσείς τι λέτε για τον νομό αυτόν λοιπόν? 

Η ατομική ελευθερία δεν έχει σχέση με την προστασία του κοινωνικού συνόλου. Επίσης τα επιστημονικά θέματα δεν μπορούν να επαφίενται στις απόψεις του καθενός.  

 

 

Εγω είμαι υπέρ των υποχρεωτικών εμβολιασμών κ των ποινών ειδικά αν μιλάμε κ για γονείς που κάνουν πειράματα με την υγεία των παιδιών τους κ του κοινωνικού συνόλου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η ατομική ελευθερία δεν έχει σχέση με την προστασία του κοινωνικού συνόλου. Επίσης τα επιστημονικά θέματα δεν μπορούν να επαφίενται στις απόψεις του καθενός.  

 

 

Εγω είμαι υπέρ των υποχρεωτικών εμβολιασμών κ των ποινών ειδικά αν μιλάμε κ για γονείς που κάνουν πειράματα με την υγεία των παιδιών τους κ του κοινωνικού συνόλου. 

Θα κάνεις δηλαδή το εμβόλιο του κορωνοιου στο παιδί σου τώρα που θα βγει? 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Θα κάνεις δηλαδή το εμβόλιο του κορωνοιου στο παιδί σου τώρα που θα βγει? 

 

Εννοειται. Παρακαλάω να είναι διαθέσιμο στο ευρύ κοινό μέχρι την άνοιξη. Και όλα τα προαιρετικά εμβόλια έχω κάνει. 

 

Η υπεύθυνη των ερευνών του εμβολίου της Οξφόρδη στη φάση ΙΙ (νωρίς δηλαδη) έβαλε εθελοντές τα παιδιά της. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι δεν πήγαμε. Αφενός γιατί φοβόμαστε, αφετέρου, αφού δεν ανήκουμε στους πολύ κοντινούς (στενοί συγγενείς, κολλητοί φίλο), θεωρώ πως από μόνοι μας δεν έπρεπε να πάμε , χωρίς να μας το πουν εκείνοι. Άκουσες για παπάδες που νοσούν?

Εγώ μίλησα σήμερα με τον ξάδερφο μου, ο οποίος έχει καλό φίλο που ζει Μύκονο και του είπε ότι η μισή Μύκονος νοσεί.. Και ακόμη πολλοί δεν έχουν επιστρέψει.. 

Ναι.Στην Κρητη παπας ,παπαδιά κ ψάλτες. Και κάπου αλλού,ολοι μαζι.Νομιζω Καρδίτσα.Δεν είμαι σίγουρη.Πιθανοτατα να έχουν κολλήσει κ κοσμο που κοινωνήσεις κ τους πλησίασε από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.Στην Κρητη παπας ,παπαδιά κ ψάλτες. Και κάπου αλλού,ολοι μαζι.Νομιζω Καρδίτσα.Δεν είμαι σίγουρη.Πιθανοτατα να έχουν κολλήσει κ κοσμο που κοινωνήσεις κ τους πλησίασε από κοντά.

Όυουουου άπιστη που λες τετοια πράγματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όυουουου άπιστη που λες τετοια πράγματα!!!!

:-D αναφέρονται αυτά σε πολλά δημοσιεύματα.θα τα βρείτε εύκολα αν ψάξετε.Αναμενομενο ηταν.Αντικειμενικα αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

Τι έχετε να πείτε για τις διατάξεις του νόμου 4682/2020 που αφορά υποχρεωτικες ιατρικές πράξεις υποχρεωτικο εμβολιασμό υποχρεωτικο περιορισμό με πολύ γενικό πλαίσιο επιβολής και δύο χρόνια φυλάκισης αν δεν υπακούσεις και όχι μόνο για covid19 αλλά όλους τους κορωνοιους? 

 

Πραγματικά εγω αναρωτιέμαι που έχουμε φτάσει πλέον στην σήμερον ημέρα σε αυτό το κράτος που μόνο ντροπή μου προκαλεί να λέω ότι είμαι Ελληνίδα ...Με ολα αυτα που γίνονται και στα κυριαρχικα μας δικαιωματα (άσχετο με το θέμα του κορωνοιου πιό άξιο αναφοράς βέβαια και κανενα αυτί δεν ιδρώνει έχουμε ακόμα καλοκαίρι εδω) που ουσιαστικα τα παραδωσαν ολα και κοροιδευουν τον κοσμο οχι οτι νοιαζονται και πολυ είπαμε κάνουμε ακόμα διακοπές (για το όνομα της Μακεδονίας χαμός είχε γίνει τώρα που δωσαμε το Αιγαιο μούγκα )....

 

Που πηγαν τα συνταγματικά δικαιώματα και η ατομικη ελευθερια ...?  Εσείς τι λέτε για τον νομό αυτόν λοιπόν? Και το ρωτάω γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει να ακούσω τι πιστευουν άλλες γυναίκες και μάνες για κάτι που αφορά όχι μόνο την ζωή μπας αλλά την ζωή των παιδιών μας. ...

Να σου πω, δεν διάβασα για υποχρεωτικό εμβολιασμό προς το παρόν, αλλά αν γίνει, φαντάζομαι δεν θα γίνει μόνο στην Ελλάδα. Δεν έχω αντίρρηση γενικά με τα υποχρεωτικά εμβόλια, άλλωστε και ο μικρός κάνει και τα μη υποχρεωτικά. Έχω με τα υποχρεωτικά μη δοκιμασμένα επαρκώς όμως. Θα δούμε. Τώρα το άλλο θέμα που αναφέρεις , εννοείται είναι πάρα πολύ σοβαρό , αλλά είναι άσχετο με το θέμα που συζητάμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθει και συγνώμη αν επαναλαμβανομαι, σχετικά με  τις μασκες στο νηπιαγωγείο, ξέρετε αν θα διατεθούν απ το σχολείο υφασμάτινες στα παιδιά? Κάτι τέτοιο άκουσα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. 

 

Πιστεύετε θα είναι λειτουργικές ? Θα τις κρατήσουν τα παιδάκια? 

 

Διάβασα κάπου ένα ανέκδοτο που αρχίζω να πιστευω πως είναι αντιπροσωπευτικό της πραγματικότητας. "Έστειλα το γιο μου σχολείο με μάσκα του μπομπ σφουγγαρακι και γύρισε με μία σπαιντερμαν που την αντάλλαξε με τον φίλο του!":D Αυτό για να ευθυμησουμε λιγάκι! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...