Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Θα πρέπει άραγε να φορέσεις μάσκα? Ή είναι στην ευχέρεια του ιερέα τι θα πει?

Διάβασα ότι στην Κεφαλλονιά έκαναν λιτανεία πάρα την απαγόρευση και πολλοί δεν φορούσαν μάσκα και δεν τηρούσαν τις αποστάσεις :shock::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, Gummy Bear είπε:

Θα πρέπει άραγε να φορέσεις μάσκα? Ή είναι στην ευχέρεια του ιερέα τι θα πει?

Διάβασα ότι στην Κεφαλλονιά έκαναν λιτανεία πάρα την απαγόρευση και πολλοί δεν φορούσαν μάσκα και δεν τηρούσαν τις αποστάσεις :shock::roll:

Τυπικά είναι υποχρεωτική, αναρωτιέμαι όμως αν εννοούν κ τους συμμετέχοντες στο μυστήριο πχ γαμπρό νύφη νονους κλπ , μήπως εκείνοι εξαιρούνται όπως οι ιερείς κ οι ψάλτες. 

 

Δεν γνωρίζω το ποσοστό των ιερέων που είναι κατά της μάσκας ή τέλος πάντων όχι πολύ θετικό στη χρήση της. ελπίζω να είναι αμελητέο. Στην επαρχία ειδικά σε μικρά χωρια δεν νομίζω ότι ασχολούνται αν φοράει κανεις. 

 

Αυτα που είδα από την Τήνο κ την Πάρο στις ειδήσεις ήταν εντυπωσιακά. Εκτός αν τα πλάνα ήταν επιλεγμένα για να δώσουν αυτήν την εικόνα. πχ στην Τήνο ο περίβολος άδειος χωρίς να στριμώχνεται ο κόσμος κ μάλιστα έδειχνε να απολυμανθούν το τζαμι της εικόνας μετά από κάθε προσκυνητή, που ούτε εμενα δεν θα πήγαινε το μυαλό μου να περιμενω κάτι τέτοιο. Είδα βέβαια κ την Πρόεδρο της Δημοκρατίας να βγάζει τη μάσκα κ να φιλάει την εικόνα κ έπαθα σοκ γιατί τη συμπαθώ κιόλας κ μ είχε δώσει άλλη εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπάς του παιδιού που θα βαπτιστεί μας ειπε οτι υπολογίζουν στα 100 ατομα .

???

Εγώ δεν θα παρεξηγηθώ παντως αν μας πουν ότι πρέπει να κανουν περικοπές γιατι το καταλαβαινω.

Η λογική μου μου λεει παντως οτι υπάρχει κινδυνος.Ειδαμε τι έγινε στις γαμοβαφτησεις.

Θα μπορούσαμε να παμε με μασκα στην εκκλησία για να τους τιμήσουμε κ να μείνουμε απ εξω.Δεν εμπιστεύομαι τον εξαερισμό.Τοσος κοσμος κ μετα από διακοπες...Νομιζω οτι παμε γυρεύοντας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν θα έμπαινα μέσα με τίποτα, ούτε με μάσκα. χαιρετούρες σπο μακριά. εμείς βέβαια είμαστε από τους πολύ επίμονους με τους κλειστούς χώρους. εκτός από καταστήματα (που από Ιούλιο τα έχω περιορίσει στο μίνιμουμ) δεν πάμε πουθενά σε κλειστό χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι θα αρθεί το όριο των 50 ατόμων μετα τη Δευτερα?

Το τραπεζι είναι σε εξωτερικο χώρο.Μια χαρα ομως κολλάω από τον διπλανό μου.Οσο για το παιδι...δεν περιορίζεται.ειδικα το συγκεκριμένο παιδι που τρέχει κ αγκαλιάζει όλα ανεξαιρέτως τα παιδακια μέχρι να σκάσουν.

Εμένα δεν με συγκινούν οι ανοιχτές βαπτίσεις.Για κάποιους άλλους ομως είναι όνειρο ζωής.Το σέβομαι.Ειναι μεγάλη χαλάστρα.Δεν καταλαβαονω ομως την επιμονή τους για μεγαλεπιβολα σχέδια αυτο το καλοκαιρι.Τι δεν καταλαβαίνουν? Κ δεν εννοώ φυσικά να μην βαπτιστει ένα παιδι.Οσο μεγαλώνει τοσο πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πιστεύετε ότι θα αρθεί το όριο των 50 ατόμων μετα τη Δευτερα?

Το τραπεζι είναι σε εξωτερικο χώρο.Μια χαρα ομως κολλάω από τον διπλανό μου.Οσο για το παιδι...δεν περιορίζεται.ειδικα το συγκεκριμένο παιδι που τρέχει κ αγκαλιάζει όλα ανεξαιρέτως τα παιδακια μέχρι να σκάσουν.

Εμένα δεν με συγκινούν οι ανοιχτές βαπτίσεις.Για κάποιους άλλους ομως είναι όνειρο ζωής.Το σέβομαι.Ειναι μεγάλη χαλάστρα.Δεν καταλαβαονω ομως την επιμονή τους για μεγαλεπιβολα σχέδια αυτο το καλοκαιρι.Τι δεν καταλαβαίνουν? Κ δεν εννοώ φυσικά να μην βαπτιστει ένα παιδι.Οσο μεγαλώνει τοσο πιο δύσκολο.

Κ εγω δεν καταλαβαίνω πώς κάποιοι έκαναν φέτος τετοια ανοίγματα. ουτε το γιατί επιτράπηκαν βέβαια. 

 

μ αρέσουν τα ανοιχτά μυστήρια άσχετο που στη βάφτιση του γιου μας δεν ήμασταν ούτε 15. Δεν περάσαμε άσχημα, το αντίθετο θα έλεγα. ήταν πολύ φροντισμένα όλα, δεν θα έλεγες ότι έγιναν μίζερα, κ κάναμε κ πολύ ωραία τραπέζια στους φιλοξενούμενους, που αν είχαμε περισσότερο κόσμο δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε. μια χαρά περνάς κ με λίγους. 

 

ειναι βλακεία βέβαια να βρεθείς στη φάση να ακυρώνεις προσκλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονο αυτό ομως.πολλα τα έξοδα.μπομπονιερες,προσκλητήρια, μπισκοτάκια,δωράκια,σκατουλακια ένα σωρό πράγματα.. κ αγωνία για το τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαμε να πάμε με μάσκα και να κάτσουμε έξω. Όμως δεν εμπιστεύομαι τυχόν συγγενείς που μπορεί να έρχονται να μας πιάνουν, να χαϊδεύουν το παιδί κτλ. Θα λέμε συνέχεια μη και μη? Βέβαια τα παιδιά προς τιμήν τους μια που δεν θα κάνουν και τραπέζι,  δεν δέχονται δώρα, αλλά έβαλαν λογαριασμό γνωστού φιλανθρωπικού ιδρύματος. Και μόνο γι' αυτό θα ήθελα να περάσω να ευχηθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το θεωρώ επικίνδυνο 100 άτομα. Εδώ μου φαίνεται και με 50 και με 30... Μου φαίνεται ανεύθυνο να αρθεί τόσο γρήγορα τα μέτρα για τα 50 άτομα. Δηλαδή αν αρθεί, αντε πάλι από την αρχή η όλη κατάσταση με το να κολλάνε όλοι... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Δεν είναι μονο αυτό ομως.πολλα τα έξοδα.μπομπονιερες,προσκλητήρια, μπισκοτάκια,δωράκια,σκατουλακια ένα σωρό πράγματα.. κ αγωνία για το τι θα γινει.

 

Το ότι είναι ανοιχτή μια βάφτιση δεν σημαίνει ότι εχει "υποχρεωτικά" όλα αυτά. Απεχθάνομαι τα candy bar και τις θεματικές βαφτισεις αλλά έκανα βάφτισή με 130 καλεσμένους στην εκκλησία και 110 στο τραπέζι (κι είχαμε καλεσει καμιά εικοσαρια ακομη που δεν μπόρεσαν) με μόνο μπομπονιέρα κι ένα γλυκάκι, όπως γινόταν πάντα. Ούτε στολισμό, ούτε βίντεο και προσκλητήρια μόνη μου στον απλό οικιακό εκτυπωτή. Προ κορωνοϊού εννοειται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Το ότι είναι ανοιχτή μια βάφτιση δεν σημαίνει ότι εχει "υποχρεωτικά" όλα αυτά. Απεχθάνομαι τα candy bar και τις θεματικές βαφτισεις αλλά έκανα βάφτισή με 130 καλεσμένους στην εκκλησία και 110 στο τραπέζι (κι είχαμε καλεσει καμιά εικοσαρια ακομη που δεν μπόρεσαν) με μόνο μπομπονιέρα κι ένα γλυκάκι, όπως γινόταν πάντα. Ούτε στολισμό, ούτε βίντεο και προσκλητήρια μόνη μου στον απλό οικιακό εκτυπωτή. Προ κορωνοϊού εννοειται. 

Η συγκεκριμένη που ειμαι καλεσμένη τα εχει όλα αυτα κ ακομη περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  Λοιπόν χρειάζομαι βοήθεια: έχετε δει κάτι σελίδες με περίεργες και περίεργους που είναι της άποψης ότι δεν υπάρχει κορονοϊός, και όλο αυτό γίνεται για να μας ελέγξουν διάφοροι; Ανακάλυψα προσφάτως ότι έχουμε αρκετούς τέτοιους στο Γυμνάσιο των παιδιών μου. Δε μιλάω για το "μήπως δεν είναι τόσο θανατηφόρος ο ιός" αλλά για το "θα κάνουμε μήνυση στον Τσιόδρα, θέλουν να φιμώσουν τα παιδιά μας με μάσκα, εγώ θα πάω στο σχολείο και θα πλακώσω στο ξύλο όποιον πει στο Γιαννάκη να βάλει φίμωτρο", τέτοια φάση. Αν λοιπόν μας προκύψει τέτοιο πράγμα στην τάξη, τι κάνουμε; Μιλάμε για κατάσταση υστερίας, η άλλη μας στέλνει μηνύματα να κάνουμε ως γονείς κατάληψη στο σχολείο για να αντισταθούμε στο φίμωτρο, οπότε δεν παίζουν λογικά επιχειρήματα και περιθώρια συζήτησης. Αναλαμβάνει ο διευθυντής του σχολείου, ο Δήμος, η αστυνομία; Η συγκεκριμένη γραφική κυρία είναι μάλιστα αυτές τις μέρες στην Μύκονο και φυσικά δεν  θα μπει σε καραντίνα ούτε ο γιος της, γιατί είπαμε, κορονοϊός δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

  Λοιπόν χρειάζομαι βοήθεια: έχετε δει κάτι σελίδες με περίεργες και περίεργους που είναι της άποψης ότι δεν υπάρχει κορονοϊός, και όλο αυτό γίνεται για να μας ελέγξουν διάφοροι; Ανακάλυψα προσφάτως ότι έχουμε αρκετούς τέτοιους στο Γυμνάσιο των παιδιών μου. Δε μιλάω για το "μήπως δεν είναι τόσο θανατηφόρος ο ιός" αλλά για το "θα κάνουμε μήνυση στον Τσιόδρα, θέλουν να φιμώσουν τα παιδιά μας με μάσκα, εγώ θα πάω στο σχολείο και θα πλακώσω στο ξύλο όποιον πει στο Γιαννάκη να βάλει φίμωτρο", τέτοια φάση. Αν λοιπόν μας προκύψει τέτοιο πράγμα στην τάξη, τι κάνουμε; Μιλάμε για κατάσταση υστερίας, η άλλη μας στέλνει μηνύματα να κάνουμε ως γονείς κατάληψη στο σχολείο για να αντισταθούμε στο φίμωτρο, οπότε δεν παίζουν λογικά επιχειρήματα και περιθώρια συζήτησης. Αναλαμβάνει ο διευθυντής του σχολείου, ο Δήμος, η αστυνομία; Η συγκεκριμένη γραφική κυρία είναι μάλιστα αυτές τις μέρες στην Μύκονο και φυσικά δεν  θα μπει σε καραντίνα ούτε ο γιος της, γιατί είπαμε, κορονοϊός δεν υπάρχει...

Άσε ούτε εγώ θέλω να τα σκέφτομαι αυτά. 

Διάβασα ότι για τις ομάδες του φβ παρενέβη εισαγγελέας και έχει καλέσει κάποια άτομα. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήρθα Ελλάδα μέσα Ιουλίου, μόνο αυτά άκουγα! Να μπω στο YouTube μου έλεγαν, να δω διάφορα βίντεο που υπάρχουν και αποδεικνύουν ότι δεν υπάρχει κορονοιος και τέτοια. :shock: λογικά η αστυνομία δεν αναλαμβάνει? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν διευκρινίσει στα σχολεία τι θα γίνει με ενδεχόμενη άρνηση μάσκας. Εγω φοβάμαι κ χαρτιά  από γιατρούς ότι έχουν άσθμα ή στραβό ρινικό οστό ή δεν ξέρω το άλλο κ κινδυνεύουν από υποξία. 

 

 

το ότι αναπνέεις το διοξείδιο που εκπνέεις το πιστεύει κ η πεθερά μου που το καλοκαίρι μ είχε αρπάξει όταν είπα ότι στα γραφεία πρέπει να γίνει υποχρεωτική η μάσκα (ο άλλος γιος ιδιωτικός υπάλληλος, εγω το έλεγα για τη δίκη του προστασία, εκείνη δεν ξέρω γιατί αρπάχτηκε έτσι, λες κ το έλεγα για να τον βασανισμό του).  κ η πεθερά μου δεν είναι αμόρφωτη ούτε κυράτσα. κάπου εκεί κατάλαβα ότι δεν υπάρχει ελπίδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

  Λοιπόν χρειάζομαι βοήθεια: έχετε δει κάτι σελίδες με περίεργες και περίεργους που είναι της άποψης ότι δεν υπάρχει κορονοϊός, και όλο αυτό γίνεται για να μας ελέγξουν διάφοροι; Ανακάλυψα προσφάτως ότι έχουμε αρκετούς τέτοιους στο Γυμνάσιο των παιδιών μου. Δε μιλάω για το "μήπως δεν είναι τόσο θανατηφόρος ο ιός" αλλά για το "θα κάνουμε μήνυση στον Τσιόδρα, θέλουν να φιμώσουν τα παιδιά μας με μάσκα, εγώ θα πάω στο σχολείο και θα πλακώσω στο ξύλο όποιον πει στο Γιαννάκη να βάλει φίμωτρο", τέτοια φάση. Αν λοιπόν μας προκύψει τέτοιο πράγμα στην τάξη, τι κάνουμε; Μιλάμε για κατάσταση υστερίας, η άλλη μας στέλνει μηνύματα να κάνουμε ως γονείς κατάληψη στο σχολείο για να αντισταθούμε στο φίμωτρο, οπότε δεν παίζουν λογικά επιχειρήματα και περιθώρια συζήτησης. Αναλαμβάνει ο διευθυντής του σχολείου, ο Δήμος, η αστυνομία; Η συγκεκριμένη γραφική κυρία είναι μάλιστα αυτές τις μέρες στην Μύκονο και φυσικά δεν  θα μπει σε καραντίνα ούτε ο γιος της, γιατί είπαμε, κορονοϊός δεν υπάρχει...

 

Πριν να βγει το ΦΕΚ δεν μπορεις να ξερεις τι μπορεις να κανεις και δεν νομιζω καν στην αρχη να χρειαστει κατι να κανεις αν δεν δεις πως εξελισσεται το ολο πραγμα...Δηλαδη τι εννοω...Ποιος θα ειναι ο υπευθυνος να επιβαλει την μασκα στα παιδια? Ο καθηγητης? και πως θα την επιβαλει?θα τους μαλωσει? Θα τα απειλησει? και ποιες θα ειναι οι κυρωσεις? θα αποβαλουν τα παιδια? θα φωναξει την αστυνομια να τα συλλαβει?

 

Το ολο πλανο μπαζει απο πολλες μεριες...ναι μεν στα διαλειμματα θα την βγαζουν, θα συναστρεφονται δηλαδη εντος και εκτος (πολλα απο αυτα) σχολειου χωρις μασκα αλλα μεσα στο μαθημα πρεπει να φορανε...

 

Δεν νομιζω ολο αυτο να εφαρμοστει κατα γραμμα ουτε απο καθηγητες ουτε απο μαθητες..το βρισκω ανεφικτο....Καλα να το αφησω ασχολιαστο για τα παιδια νηπιαγωγειου...βεβαια μιλησε η κεραμεως για εκπαιδευση στις μικρες ταξεις και οχι για υποχρεωτικη χρηση....

Just now, Έσπερος είπε:

εγω το έλεγα για τη δίκη του προστασία

 

Την μασκα δεν την φοραμε για δικη μας προστασια. Ειναι ξεκαθαρο αυτο. Την φοραμε για να προστατευσουμε τους γυρω μας αν ημαστε ασυμπτωματικοι φορεις . Και η προστασια δεν ειναι "προστασια" ειναι "προσπαθεια μειωσης της μεταδοσης"...Δηλαδη αν εγω φοραω την υφασματινη μασκα που ειναι και χαλαρη και δεν σφραγιζει και νοτιζει κιολας δεν θα προστατευτω απο το φτερνισμα του διπλανου που δεν φοραει. Ακομη και οι δυο μας να φοραμε, παλι υπαρχουν απωλειες δηλαδη υγρα που εκτοξευονται, πιθανως λοιπον παλι να κολλησω. Αλλα δεν θα κολλησουν αυτοι που ειναι μακρια γιατι η μασκα κραταει τα "πολλα"...οποτε ετσι μειωνεις την μεταδοση. Δεν την αποκλειεις. 

 

Αυτα δεν τα γραφω σαν κατα της μασκας συμπερασματα. Ειναι κατι που ο κοσμος πρεπει να καταλαβει για να μην εχει ψευδαισθησεις ωστε να προστατευτει αναλογα. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Την μασκα δεν την φοραμε για δικη μας προστασια. Ειναι ξεκαθαρο αυτο. Την φοραμε για να προστατευσουμε τους γυρω μας αν ημαστε ασυμπτωματικοι φορεις . Και η προστασια δεν ειναι "προστασια" ειναι "προσπαθεια μειωσης της μεταδοσης"...Δηλαδη αν εγω φοραω την υφασματινη μασκα που ειναι και χαλαρη και δεν σφραγιζει και νοτιζει κιολας δεν θα προστατευτω απο το φτερνισμα του διπλανου που δεν φοραει. Ακομη και οι δυο μας να φοραμε, παλι υπαρχουν απωλειες δηλαδη υγρα που εκτοξευονται, πιθανως λοιπον παλι να κολλησω. Αλλα δεν θα κολλησουν αυτοι που ειναι μακρια γιατι η μασκα κραταει τα "πολλα"...οποτε ετσι μειωνεις την μεταδοση. Δεν την αποκλειεις. 

ΓΙ αυτό έλεγα υποχρεωτική για όλους, για να προστατεύονται όλοι από όλους. ακριβώς αν φοράς μόνο εσύ η προστασία έινα μειωμένη, όχι μηδαμινή βέβαια. 

Just now, Fenia27 είπε:

.Ποιος θα ειναι ο υπευθυνος να επιβαλει την μασκα στα παιδια? Ο καθηγητης? και πως θα την επιβαλει?θα τους μαλωσει? Θα τα απειλησει? και ποιες θα ειναι οι κυρωσεις? θα αποβαλουν τα παιδια? θα φωναξει την αστυνομια να τα συλλαβει?

 

πρέπει να υπαρχει σαφές πλαίσιο γι αυτά αλλά αυτοί που αποφασίζουν δεν έχουν καμία σχέση με το αντικέιμενο συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

πρέπει να υπαρχει σαφές πλαίσιο γι αυτά αλλά αυτοί που αποφασίζουν δεν έχουν καμία σχέση με το αντικέιμενο συνήθως.

 

Προσπαθώ ακριβώς και εγώ αυτό να καταλάβω. Επειδή ο γιος μου έχει άσθμα, δεν είναι αστείο να κολλήσει. Δεν μπορεί να αποφευχθεί σίγουρα ούτε με μάσκα, αλλά δεν έχω λόγο να πάμε γυρεύοντας. Τι γίνεται λοιπόν αν εμφανιστούν 5 παιδιά στην τάξη που δε γουστάρουν οι γονείς τους μάσκα και που φυσικά παρομοίως έχουν και ανευθυνότητα στα υπόλοιπα που κάνουν γιατί ούτε καν πιστεύουν στην ύπαρξη κορονοϊού; Σηκώνεται το παιδί και πάει στον διευθυντή και απαιτεί τι; Τον παίρνω από την τάξη και καλώ τα κανάλια; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Προσπαθώ ακριβώς και εγώ αυτό να καταλάβω. Επειδή ο γιος μου έχει άσθμα, δεν είναι αστείο να κολλήσει. Δεν μπορεί να αποφευχθεί σίγουρα ούτε με μάσκα, αλλά δεν έχω λόγο να πάμε γυρεύοντας. Τι γίνεται λοιπόν αν εμφανιστούν 5 παιδιά στην τάξη που δε γουστάρουν οι γονείς τους μάσκα και που φυσικά παρομοίως έχουν και ανευθυνότητα στα υπόλοιπα που κάνουν γιατί ούτε καν πιστεύουν στην ύπαρξη κορονοϊού; Σηκώνεται το παιδί και πάει στον διευθυντή και απαιτεί τι; Τον παίρνω από την τάξη και καλώ τα κανάλια; 

 

Δεν ξέρω κ τρέμω κ εγω για τυχόν ασάφειες. Γιατί ξέρω κ τα μυαλά που κουβαλάνε κάποιοι κ στον κλάδο μου κ δεν ξέρω αν αρχίσουν τα «ενταξει μωρέ μια φορά ξέχασε τη μασκα» και τετοια. Πρέπει να είναι σαφές ότι κατ αρχας το σχολείο έχει τη δικαιοδοσία να στείλει σπίτι μαθητή που δεν έφερε μάσκα- από ιδεολογία υποτίθεται, γιατί λογικά αφηρημαδες ή ατυχήματα θα υπάρχουν κ θα πρέπει να έχουμε παραπανίσιες για ώρα ανάγκης. Κ όσους έρχονται με συμπτώματα ίωσης φοβάμαι ή όσους επιστρέφουν από πυρετό νωρίς. 
 

Στο νησί επιβεβαιώθηκε κρουσμα στον τοπικό πληθυσμό. Μέχρι τώρα τα -άγνωστα ποσα- ήταν σε επισκέπτες, με κάποια επιφύλαξη γιατί δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση. Η οικογένεια ειδοποίησε τις κοινωνικές επαφές, αρκετοί πήγαν για τεστ αυτοβούλως κ τους είπαν ότι χωρίς συμπτώματα δεν δικαιούνται κ θα κρίνει η ιχνηκατθση ποιος πρέπει να κάνει, μάλλον μόνο η άνεση οικογένεια ίσως κ ο εργασιακός χώρος. Δεν είμαι αισιόδοξη ότι με το άνοιγμα των σχολείων θα ακολουθηθεί διαφορετική τακτική άρα δεν θα τεσταρεραι οποίος έχει κάποιο σύμπτωμα ή οποίος ήρθε σε επαφή με κρουσμα έτσι απλα.... κ άντε να καταλάβεις αν ο πονοκέφαλος κ η δυσφορία είναι λόγω περιόδου ή λόγω ελαφριάς νόσησης.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν ξέρω κ τρέμω κ εγω για τυχόν ασάφειες. Γιατί ξέρω κ τα μυαλά που κουβαλάνε κάποιοι κ στον κλάδο μου κ δεν ξέρω αν αρχίσουν τα «ενταξει μωρέ μια φορά ξέχασε τη μασκα» και τετοια. Πρέπει να είναι σαφές ότι κατ αρχας το σχολείο έχει τη δικαιοδοσία να στείλει σπίτι μαθητή που δεν έφερε μάσκα- από ιδεολογία υποτίθεται, γιατί λογικά αφηρημαδες ή ατυχήματα θα υπάρχουν κ θα πρέπει να έχουμε παραπανίσιες για ώρα ανάγκης. Κ όσους έρχονται με συμπτώματα ίωσης φοβάμαι ή όσους επιστρέφουν από πυρετό νωρίς. 
 

Στο νησί επιβεβαιώθηκε κρουσμα στον τοπικό πληθυσμό. Μέχρι τώρα τα -άγνωστα ποσα- ήταν σε επισκέπτες, με κάποια επιφύλαξη γιατί δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση. Η οικογένεια ειδοποίησε τις κοινωνικές επαφές, αρκετοί πήγαν για τεστ αυτοβούλως κ τους είπαν ότι χωρίς συμπτώματα δεν δικαιούνται κ θα κρίνει η ιχνηκατθση ποιος πρέπει να κάνει, μάλλον μόνο η άνεση οικογένεια ίσως κ ο εργασιακός χώρος. Δεν είμαι αισιόδοξη ότι με το άνοιγμα των σχολείων θα ακολουθηθεί διαφορετική τακτική άρα δεν θα τεσταρεραι οποίος έχει κάποιο σύμπτωμα ή οποίος ήρθε σε επαφή με κρουσμα έτσι απλα.... κ άντε να καταλάβεις αν ο πονοκέφαλος κ η δυσφορία είναι λόγω περιόδου ή λόγω ελαφριάς νόσησης.....

 

Ελπίζω να υπάρχει το ανάλογο πρόστιμο που θα μπαίνει στους γονείς, μετά από καταγγελία της διεύθυνσης, η οποία και θα πρέπει να αναλάβει την ευθύνη αυτή. Μόνο έτσι καταλαβαίνει πολύς κόσμος και θα πρέπει κάποια στιγμή να σπάσουν μερικά ταμπού.

 

Για το κρούσμα που λες, σε ποιο νησί βρίσκεσαι; Στη Σύρο ίσως; Έχει πάντως λογική αυτό που τους είπαν, δεδομένου οτι το capacity δεν είναι απεριόριστο και προφανώς έχει νόημα να λάβουν προτεραιότητα στο τεστ όσοι κριθούν από την ιχνηλάτηση ως πιθανότερα κρούσματα. Σε ιδιωτικό κέντρο, όμως, φαντάζομαι μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Για το κρούσμα που λες, σε ποιο νησί βρίσκεσαι; Στη Σύρο ίσως; Έχει πάντως λογική αυτό που τους είπαν, δεδομένου οτι το capacity δεν είναι απεριόριστο και προφανώς έχει νόημα να λάβουν προτεραιότητα στο τεστ όσοι κριθούν από την ιχνηλάτηση ως πιθανότερα κρούσματα. Σε ιδιωτικό κέντρο, όμως, φαντάζομαι μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε.

Δεν έχουν όλα τα νησιά ιδιωτικά κέντρα. Ούτε έχουν όλοι 150 ευρώ.
 

Εαν εχεις υποψία ότι ήρθες σε επαφή με κρουσμα, ή άτομο του περιβάλλοντος σου ήρθε, κ εσυ δουλεύεις κάπου με κόσμο, κ εχεις την ευσυνειδησία να ζητάς να ελεγχθείς για να μην πάρεις άλλους στο λαιμό σου, για να εχεις κ μια κάλυψη να μην πας στη δουλειά πχ, δεν είναι δυνατόν να σου το αρνούνται. άρα εν γνωσει τους αφήνουν πιθανά κρούσματα να κυκλοφορούν, βασιζόμενοι στις πιθανότητες. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι, αυτός είναι ο πυρήνας κάθε βραχυ/μεσοπρόθεσμης πολιτικής στις επιδημίες.

 

Δε μπορεί να κάνει τεστ όποιος θέλει κι όποτε θέλει δωρεάν, δεν είναι απεριόριστη η προμήθεια. Το ίδιο θα γίνει και στα εμβόλια και ακριβώς γι'αυτό δεν είναι δωρεάν οι μάσκες και τα αντισηπτικά. Απο κει και πέρα αν το ρίσκο αυξάνεται λόγω της εργασίας σου, το λογικό είναι, αν όχι εσύ, τότε να το πληρώσει ο εργοδότης σου.

 

Πάντως αν είσαι Σύρο, να την αποφύγουμε. :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω ολίγον εκτός θέματος.

Στις 7 Αυγούστου ηρθε ο κουμπάρος από Αγγλία.Μολις μας ειπε οτι στην παραλαβή των αποσκευων ηταν η ομάδα του Ολυμπιακού που είχε έρθει από κάπου αλλού.Δεν φορούσε κανένας μασκες.Μα είναι δυνατον?Εγώ θα έκανα μεγάλη φασαρία αν ήμουν εκεί. 

Μας ειπε επισης οτι δεν φορουσαν μασκες κοι αστυνομικοί των διαβατηρίων.Εδω κραταω μια επιφύλαξη ομως γιατι δεν τον πολυπιστευω.Το πρωτο ομως μου το επιβεβαίωσε κ η γυναίκα του.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Ακριβώς έτσι είναι, αυτός είναι ο πυρήνας κάθε βραχυ/μεσοπρόθεσμης πολιτικής στις επιδημίες.

 

Δε μπορεί να κάνει τεστ όποιος θέλει κι όποτε θέλει δωρεάν, δεν είναι απεριόριστη η προμήθεια. Το ίδιο θα γίνει και στα εμβόλια και ακριβώς γι'αυτό δεν είναι δωρεάν οι μάσκες και τα αντισηπτικά. Απο κει και πέρα αν το ρίσκο αυξάνεται λόγω της εργασίας σου, το λογικό είναι, αν όχι εσύ, τότε να το πληρώσει ο εργοδότης σου.

 

Πάντως αν είσαι Σύρο, να την αποφύγουμε. :P

 

 

Για τα τεστ διαφωνώ. Ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει υποψία επαφής με κρουσμα. Όσο για τους εργοδότες... κανεις δεν θέλει να ακουστεί κάτι οπότε σιγά μην πληρώσει τεστ. 

 

Δεν θα έλεγα σε κανέναν να αποφύγει τη Σύρο έτσι εύκολα. Όμως ήταν από τα πρώτα νησιά με κρουσματα. Δεν νομίζω βέβαια ότι υπάρχει πλέον μεγάλο Κυκλαδονησι χωρίς κρουσμα(τα) και υποψιάζομαι σύντομα επέκταση των μέτρων της Μυκόνου και της Πάρου και σε αλλα νησιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Για τα τεστ διαφωνώ. Ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει υποψία επαφής με κρουσμα. Όσο για τους εργοδότες... κανεις δεν θέλει να ακουστεί κάτι οπότε σιγά μην πληρώσει τεστ. 

 

Δεν θα έλεγα σε κανέναν να αποφύγει τη Σύρο έτσι εύκολα. Όμως ήταν από τα πρώτα νησιά με κρουσματα. Δεν νομίζω βέβαια ότι υπάρχει πλέον μεγάλο Κυκλαδονησι χωρίς κρουσμα(τα) και υποψιάζομαι σύντομα επέκταση των μέτρων της Μυκόνου και της Πάρου και σε αλλα νησιά. 

 

Ναι αλλά κάπου πρεπει να μπει μια διαχωριστική γραμμή...δεν υπάρχουν 10 εκ. τεστ τη μέρα διαθέσιμα.

 

Καλά γενικά είναι κακή περίοδος για νησί...αλλά και λόγω των υπηρεσιών της πρωτεύουσας νομίζω το συγκεκριμένο ειναι και πιο δύσκολο να το αποφύγει κάποιος Κυκλαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...