Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Οι γονείς μου τα καλοκαίρια τα περνάνε στο χωριό το οποίο είναι και τουριστικό. Τους έχουν πει όλοι ότι υπάρχουν κρούσματα, αλλά δεν λέει κανείς τίποτα για να μην πληγεί ο τουρισμός. 

Πριν 1 μήνα που ήμασταν Ελλάδα και Αθήνα πήγαμε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά είδη, φορούσαμε τις μάσκες μας ήδη από το αυτοκίνητο προτού μπούμε στο μαγαζί. Εκεί στο πάρκινγκ λοιπόν λέει ο υπάλληλος με κατεβασμένη τη μάσκα στο πιγούνι στον άντρα μου : ξέρετε, η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική στους εσωτερικους χώρους. Ναι το ξέρω του λέει ο άντρας μου, αλλά εσείς βλέπω δεν τη φοράτε παρόλο που μας λέτε ότι είναι υποχρεωτική. Ε ναι μωρέ το ξέρω δίκιο έχεις αλλά να κάνει ζέστη του απάντησε :roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Οι γονείς μου τα καλοκαίρια τα περνάνε στο χωριό το οποίο είναι και τουριστικό. Τους έχουν πει όλοι ότι υπάρχουν κρούσματα, αλλά δεν λέει κανείς τίποτα για να μην πληγεί ο τουρισμός. 

Εγω δεν πιστεύω ότι κρύβουν αριθμούς. Ίσως κάνουν λιγότερα τεστ, αλλά δεν έχω φτάσει μέχρι να σκεφτώ ότι κρύβουν. απλώς όταν σου ανακοινώνουν περιφέρειες ή περιφ.ενοτητες, δεν βγάζεις άκρη. διαβάζεις, 3 στην Εύβοια, 2 στις Κυκλαδες, 50 στην Αττική που μπορεί να εννοούν κ τα Κυθηρα, άντε να καταλάβεις. Μέχρι πρισφατα γενικά υπήρχε από τους δήμους ενημέρωση, ειδικά στις περιοχές που ήταν λίγα κ ήταν πιο «εξωτικό» το γεγονός. ξαφνικά βλέπω ότι κ για τη στεριά δίνονται με το σταγονόμετρο οι πληροφορίες στα τοπικά νέα κ για τα νησιά το είπαν σαφώς ότι είναι απόφαση να μην ανακοινώνεται το νησί. Εγω δεν συμφωνώ γιατί ζω σε μικρή κοινωνία κ βλέπω ότι οι φήμες είναι χειρότερες. Ακόμα κ αν δεν έχει δικαιοδοσία ο δήμος να πει κάτι λεπτομερες, θα μπορούσε να πει απλα ότι έχουν επιβεβαιωθεί κρούσματα, έχουν απομονωθεί, έχουν ιχνηλατηθει κ έχουν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες κλπ. Έτσι απλώς για να δείξει ότι νοιάζεται. γιατί φαίνεται ότι έχουμε κ εμείς κρουσμα(τα) επειδή οι φήμες διασταυρώνονται τις τελευταίες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή που παραθεριζω παντως υπαρχουν σιγουρα.Υπαρχουν κ δυο άρθρα γι αυτο.Καποιος μου ειπε οτι ανακοινωνονται με δυο ημέρες καθυστέρηση.Δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στην περιοχή που παραθεριζω παντως υπαρχουν σιγουρα.Υπαρχουν κ δυο άρθρα γι αυτο.Καποιος μου ειπε οτι ανακοινωνονται με δυο ημέρες καθυστέρηση.Δεν ξερω.

Διάβαζα ανάρτηση από γιατρό ότι τα κρούσματα αν γίνει τεστ, δηλώνονται συνήθως με βάση τον τόπο κατοικίας τον συνδεδεμένο με τον ΑΜΚΑ. Δηλαδή είμαι στην Νάξο, αρρωσταίνω, από το ΑΜΚΑ το σύστημα δείχνει Αττική, άρα δηλώνεται Αττική. Ακόμη χειρότερα, σε πολύ κόσμο η διεύθυνση στον ασφαλιστικό φορέα είναι παλιά και ανά διαστήματα επανέρχονται παλιότερες διευθύνσεις (στην τελευταία μου συνταγογράφηση, επανήλθε η διεύθυνση που είχα στα 18). Δεν ξέρω αν ισχύει, το διάβασα από γιατρό πάντως, τουλάχιστον για τα μεμονωμένα κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Διάβαζα ανάρτηση από γιατρό ότι τα κρούσματα αν γίνει τεστ, δηλώνονται συνήθως με βάση τον τόπο κατοικίας τον συνδεδεμένο με τον ΑΜΚΑ. Δηλαδή είμαι στην Νάξο, αρρωσταίνω, από το ΑΜΚΑ το σύστημα δείχνει Αττική, άρα δηλώνεται Αττική. Ακόμη χειρότερα, σε πολύ κόσμο η διεύθυνση στον ασφαλιστικό φορέα είναι παλιά και ανά διαστήματα επανέρχονται παλιότερες διευθύνσεις (στην τελευταία μου συνταγογράφηση, επανήλθε η διεύθυνση που είχα στα 18). Δεν ξέρω αν ισχύει, το διάβασα από γιατρό πάντως, τουλάχιστον για τα μεμονωμένα κρούσματα.

Ναι φαίνεται ότι ισχύει αυτό. Κ εγω νομίζω διεύθυνση Αθήνας έχω, αν δηλαδή αρρώσταιναν στο νησί, κ έβγαινε το αποτέλεσμα από το Κεντρο Υγείας γιατί έχουμε μηχάνημα (εκτός αν του έβαλαν σεμεδάκι κ το έχουν εκεί για διακοσμητικό), θα φαινόμουν ως κρουσμα Αττικής, κ ας είμαι κ δημότης πλέον... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι φαίνεται ότι ισχύει αυτό. Κ εγω νομίζω διεύθυνση Αθήνας έχω, αν δηλαδή αρρώσταιναν στο νησί, κ έβγαινε το αποτέλεσμα από το Κεντρο Υγείας γιατί έχουμε μηχάνημα (εκτός αν του έβαλαν σεμεδάκι κ το έχουν εκεί για διακοσμητικό), θα φαινόμουν ως κρουσμα Αττικής, κ ας είμαι κ δημότης πλέον... 

 

Άσχετο, αλλά αρκεί όταν ξαναπάς στο γιατρό, για οποιοδήποτε λόγο, να δηλώσεις τη σωστή διεύθυνση, προφορικά και το αλλάζει επιτόπου. Απλά το σύστημα είναι άθλιο, και ανά διαστήματα επανέρχονται άσχετα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Άσχετο, αλλά αρκεί όταν ξαναπάς στο γιατρό, για οποιοδήποτε λόγο, να δηλώσεις τη σωστή διεύθυνση, προφορικά και το αλλάζει επιτόπου. Απλά το σύστημα είναι άθλιο, και ανά διαστήματα επανέρχονται άσχετα δεδομένα.

νόμιζα ότι γίνεται μόνο στο ικα ή όπως τέλος πάντων λέγεται τώρα ο φορέας που είμαστε όλοι ασφαλισμένοι. θα το κάνω γιατί γενικά είχαμε κ οι δυο μας θέμα με χαρτιά που έχουν τη διεύθυνση του πατρικού μας στην Αθήνα κ αρχίσαμε να τα διορθώνουμε, αυτό όμως είχε μείνει. πριν από τρία χρόνια είχα μπερδευτεί σε ποια επιτροπή εξωσωματικής θα πήγαινα γιατί τα νησιά πάνε Πειραιά κ εμένα το βιβλιάριο μου σε νησί έχει εκδοθεί, όμως η διεύθυνση που βγαίνει στις συνταγές είναι της Αθήνας. Τότε μια στον εοπυυ μ είχε πει να πάω στο ικα, στο οποίο όμως δεν ήξεραν, αλλά κανεις δεν είπε ότι το κάνει ο γιατρός, ευτυχώς με την επιτροπή δεν είχα θέμα, Πειραιά με δέχτηκαν κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Διάβαζα ανάρτηση από γιατρό ότι τα κρούσματα αν γίνει τεστ, δηλώνονται συνήθως με βάση τον τόπο κατοικίας τον συνδεδεμένο με τον ΑΜΚΑ. Δηλαδή είμαι στην Νάξο, αρρωσταίνω, από το ΑΜΚΑ το σύστημα δείχνει Αττική, άρα δηλώνεται Αττική. Ακόμη χειρότερα, σε πολύ κόσμο η διεύθυνση στον ασφαλιστικό φορέα είναι παλιά και ανά διαστήματα επανέρχονται παλιότερες διευθύνσεις (στην τελευταία μου συνταγογράφηση, επανήλθε η διεύθυνση που είχα στα 18). Δεν ξέρω αν ισχύει, το διάβασα από γιατρό πάντως, τουλάχιστον για τα μεμονωμένα κρούσματα.

Ναι.φο διαβασα κ εγω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο νησί μας, έπεσε λουκέτο σε 4 μπαρ για 15 μέρες.Το ένα ξανάνοιξε την επόμενη μέρα (γερό βύσμα προφανώς) και το άλλο οργάνωσε beach βραδιές με take away ποτα μέσω παγωτατζίδικου που είχε.. Δεν υπάρχει σωτηρία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εδώ στο νησί μας, έπεσε λουκέτο σε 4 μπαρ για 15 μέρες.Το ένα ξανάνοιξε την επόμενη μέρα (γερό βύσμα προφανώς) και το άλλο οργάνωσε beach βραδιές με take away ποτα μέσω παγωτατζίδικου που είχε.. Δεν υπάρχει σωτηρία..

κάνουν έφεση κ ανοίγουν μέχρι να εκδικαστεί. ή αλλάζουν ιδιοκτήτη κ ξανανοίγουν. σε όλα τα νησιά έγινε αυτό. κοροϊδευιμαστε δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κάνουν έφεση κ ανοίγουν μέχρι να εκδικαστεί. ή αλλάζουν ιδιοκτήτη κ ξανανοίγουν. σε όλα τα νησιά έγινε αυτό. κοροϊδευιμαστε δηλαδή. 

Εφευρετικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εφευρετικοτητα...

Ίσως αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ο φουκαράς που έχει μια καφετέρια, όμως στα νησιά υπάρχουν κ μεγάλοι επιχειρηματίες που είναι στα κόλπα της νύχτας. ειδικά όσα λειτουργούν μόνο στη σαιζόν συνήθως είναι από «ξένους», που έχουν άλλες διασυνδέσεις. Αυτοί παίρνουν κ το ρίσκο για μεγάλες παραβάσεις γιατί ξέρουν πώς θα ξεφύγουν. η γιαγιά με το παραδοσιακό καφενείο κάτω από τον πλάτανο, δεν έχει πολλά περιθωρια, πρέπει να συμμορφωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Και στο μέρος που είμαι εγώ τώρα διακοπές (νομίζω ότι είμαι στο ίδιο με την @μαγιοπουλας) δεν τηρείται κανένα μέτρο στις καφετέριες και τα εστιατόρια, ειδικά με τις αποστάσεις των τραπεζιών, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Χθες λέω στον άντρα μου «Εδώ είναι η χαρά του προστίμου» και μου λέει «Ποιος θα ρίξει πρόστιμο, αυτός που τα άλλα καλοκαίρια πληρώνεται από τους μαγαζάτορες;».

 

Όταν ο ντόπιος αστυνομικός κατά κανόνα θα πάρει το χαρτζιλίκι του είτε για την μουσική, είτε για άλλες παραβάσεις για να κάνει να στραβά μάτια, θα το πάρει και τώρα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει τελικά ότι θα κάνουν ελέγχους από αύριο στα λιμάνια? Όλη μέρα? Εμείς κλείσαμε να φύγουμε βράδυ για να φύγουμε με το τοπικό (αλλιώς περνούσε από Μύκονο και Τήνο πρώτα!) και έχω άγχος γιατί ήδη θα είναι ταλαιπωρία για το παιδί να φτάσουμε 11 Ραφήνα, πόσο μάλλον να έχει και ουρές για να μας ελέγξουν.. Αν και αμφιβάλλω ότι θα έχει τέτοια ώρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ισχύει τελικά ότι θα κάνουν ελέγχους από αύριο στα λιμάνια? Όλη μέρα? Εμείς κλείσαμε να φύγουμε βράδυ για να φύγουμε με το τοπικό (αλλιώς περνούσε από Μύκονο και Τήνο πρώτα!) και έχω άγχος γιατί ήδη θα είναι ταλαιπωρία για το παιδί να φτάσουμε 11 Ραφήνα, πόσο μάλλον να έχει και ουρές για να μας ελέγξουν.. Αν και αμφιβάλλω ότι θα έχει τέτοια ώρα. 

Δειγματοληπτικά είχαν πει αλλά δεν άκουσα κάτι συγκεκριμένο ξανά. Τετοια ώρα και με τοπικό δεν νομίζω. Σ αυτούς που γυρνάνε από Μύκονο και Τήνο πρέπει κανονικά να κάνουν καραντίνα 14 ημερών στα ανοιχτά του λιμανιού όπως έκαναν παλιά, αυτό δεν θα είναι δρομολόγιο με τέτοιες συνθήκες αλλά υγειονομική βόμβα. καλύτερα που δεν είστε εκεί, στάνταρ θα κολλούσατε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δειγματοληπτικά είχαν πει αλλά δεν άκουσα κάτι συγκεκριμένο ξανά. Τετοια ώρα και με τοπικό δεν νομίζω. Σ αυτούς που γυρνάνε από Μύκονο και Τήνο πρέπει κανονικά να κάνουν καραντίνα 14 ημερών στα ανοιχτά του λιμανιού όπως έκαναν παλιά, αυτό δεν θα είναι δρομολόγιο με τέτοιες συνθήκες αλλά υγειονομική βόμβα. καλύτερα που δεν είστε εκεί, στάνταρ θα κολλούσατε κάτι. 

Μα ναι! Ευτυχώς μας ξέρουν στο νησί και μας βρίσκουν πάντα εισιτήρια, αλλιώς το τοπικό ήταν γεμάτο βδομάδες τώρα!. Αλλιώς θα γυρνούσαμε νωρίτερα, καθημερινή  με τοπικό πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μα ναι! Ευτυχώς μας ξέρουν στο νησί και μας βρίσκουν πάντα εισιτήρια, αλλιώς το τοπικό ήταν γεμάτο βδομάδες τώρα!. Αλλιώς θα γυρνούσαμε νωρίτερα, καθημερινή  με τοπικό πάλι. 

Εντωμεταξύ νομίζω κατάλαβα σε ποιο νησί είσαι. :wink: εκεί λογικά δεν κινδυνεύετε από τον ιό, αν ισχύουν αυτά που έχω ακούσει από συναδέλφους για την απομόνωση των κατοίκων από τους «ξένους»

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν έχω καταλαβει κατι.Τα 50 ατομα που πλεον επιτρεπονται σε μια βαπτιση είναι κ για το μυστήριο κ για την δεξίωση?

Υποτίθεται πως ναι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Υποτίθεται πως ναι. 

Γιατί υποτίθεται?Δεν τηρείται?Έχω μια βαπτιση την πρωτη Κυριακή του Σεπτέμβρη κ δεν ξερω τι θα γινει.Ελπιζω να μην περάσω στον τελικο των 50 πιο αγαπημένων καλεσμένων.:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γιατί υποτίθεται?Δεν τηρείται?Έχω μια βαπτιση την πρωτη Κυριακή του Σεπτέμβρη κ δεν ξερω τι θα γινει.Ελπιζω να μην περάσω στον τελικο των 50 πιο αγαπημένων καλεσμένων.:D

Εμείς έχουμε την Κυριακή αυτή! Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση που έχουν δοθεί προσκλητήρια? Σε παίρνουν και σου λένε λυπούμαστε αλλά δεν μπορείτε να έρθετε? Να περιμένω πάνω από το τηλέφωνο?? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γιατί υποτίθεται?Δεν τηρείται?Έχω μια βαπτιση την πρωτη Κυριακή του Σεπτέμβρη κ δεν ξερω τι θα γινει.Ελπιζω να μην περάσω στον τελικο των 50 πιο αγαπημένων καλεσμένων.:D

Δεν έχω ακούσει κάτι αλλά ξέρω ότι σ αυτά τα θέματα γίνονται τα στραβά μάτια συνήθως οπότε δεν θα με εκπλήξει. πχ να λενε στο τραπέζι ότι οι υπόλοιπο είναι απλοί πελάτες. στην εκκλησία δεν θα κόψει κανεις πρόστιμο, πολλοί ιερείς θεωρούν ότι στην  εκκλησία δεν κολλάς ούτως ή άλλως, οπότε δεν θα κ έκανε εντύπωση να δω να μην τηρείται. 

Αν σ βάλει στους εκλεκτούς είναι λίγο ντροπή να μην πας εκτός αν πεις ευθύ έως ότι φοβάσαι κ δεν κυκλοφορείς κ θα προτιμούσες να παραχωρηθεί η θέση σε άλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τι να σου πω...σκοπεύετε να πάτε?

Προσωπικά δεν θέλω να πάω. Είναι από το οικογενειακό περιβάλλον του άντρα μου, δεν βλεπόμαστε ποτέ και θεωρώ ότι μας κάλεσε γιατί την καλέσαμε και εμείς στο γάμο μας και στη βάφτιση. Είπα του άντρα μου να το αποφύγουμε και είπε καλά θα δούμε.. αν μας ξεκαλέσει, ακόμη καλύτερα. Βέβαια δεν λέει για τραπέζι η πρόσκληση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...