Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Πάντως και βρέφη έχουν νοσησει και το πρόβλημα είναι πως ακόμα και αν δεν νοσουν εύκολα γενικά στους παιδικους έρχονται σε τόση πολλή επαφή που προσωπικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην μεταδοθεί. Επίσης υπάρχει και μια άλλη υπόθεση ότι επειδή ο ιός μεταδίδεται κατεξοχην μέσω των σταγονιδίων είναι δύσκολο να μεταδοθεί από τα μικρά παιδιά που είναι πολύ πιο κοντά από τους ενήλικες, καθώς τα σταγονίδια πάνε προς τα κάτω. Γενικά όσο πιο ψηλός τόσο πιο τυχερός γτ δεν τρως στη μούρη τα σταγονίδια των άλλων. Χωρίς προφανώς να ειναι αυτός ο μοναδικός τρόπος μετάδοσης - μην παρεξήγηθω. 

Ναι.εχουν νοσησει αλλα στατιστικά είναι λίγα κ ελπίζω να μην αλλάξει αυτό.Εγω πάλι διαβαζα το αντίθετο για τους ψηλούς.Δεν ξερω κυκλοφορουν διαφορα.Για τα παιδια που έχουν διαφορα ύψους διπλα από τους μεγάλους μου φαινεται λογικο.Λογικα παντως οι 2-3 πόντοι στους ενήλικες δεν μου φαίνεται να κανουν τη διαφορα σε μέρος με μαζεμένο κοσμο.

Εντωμεταξυ μια φιλη βαπτιζει αρχες Σεπτεμβρη κ το σκέφτομαι πολύ.Επιμενει ότι θα πάρει όλα τα μετρα αλλα δεν είναι στο χέρι της το τι θα συμβει.Νομιζω οτι πρέπει να μειωθούν τα ατομα.100 ειναι πολλά.

Εκεί θα αισθανομαι την ίδια ανασφαλεια ανεξαρτήτως ύψους καλεσμένων.

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω για τα πλοία, γιατί δεν έχω επαφές με κάποιον που να ήρθε πρόσφατα. έχουν όμως πολύ κόσμο. 80% σημαίνει σχεδον γεμάτο, γιατί το 100% είναι η φάση που δεν βρίσκεις χώρο να βάλεις πλαστική καρέκλα κ κάθεσαι απέναντι από την πόρτα της τουαλέτας κ αν είσαι μόνος σου δεν τολμάς να σηκωθείς γιατί θα την πάρουν.... 

 

καθε μέρα έρχεται πολύς κόσμος. 

στην εστίαση τηρούν αποστάσεις κ μάσκες γενικά όπως κ στις ξαπλώστρες. εξαίρεση τα καφέ στα στενά που 2 μέτρα είναι όλο κ όλο το στενό κ έχει τραπέζοκαρέκλες κ στα δυο απέναντι καταστήματα.  για τα μπαρ δεν το συζητώ. για τις εκκλησίες επίσης δεν το συζητώ. από μια άποψη παρακαλάω να φύγει το καλοκαίρι να μείνουμε μεταξύ μας, πιο ασφαλής θα νιώθω τότε. 

Εννοείται.δεν το συζητω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας said:

Ναι.εχουν νοσησει αλλα στατιστικά είναι λίγα κ ελπίζω να μην αλλάξει αυτό.Εγω πάλι διαβαζα το αντίθετο για τους ψηλούς.Δεν ξερω κυκλοφορουν διαφορα.Για τα παιδια που έχουν διαφορα ύψους διπλα από τους μεγάλους μου φαινεται λογικο.Λογικα παντως οι 2-3 πόντοι στους ενήλικες δεν μου φαίνεται να κανουν τη διαφορα σε μέρος με μαζεμένο κοσμο.

Εντωμεταξυ μια φιλη βαπτιζει αρχες Σεπτεμβρη κ το σκέφτομαι πολύ.Επιμενει ότι θα πάρει όλα τα μετρα αλλα δεν είναι στο χέρι της το τι θα συμβει.Νομιζω οτι πρέπει να μειωθούν τα ατομα.100 ειναι πολλά.

Εκεί θα αισθανομαι την ίδια ανασφαλεια ανεξαρτήτως ύψους καλεσμένων.

Ε ναι μιλάμε για σημαντική διαφορά στο ύψος όχι 2-3 πόντους. Κ εγώ έχω γάμο πολύ καλής φίλης το Σεπτέμβριο και το σκεφτομαι πάρα πάρα πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν θα επιτρέπονται πάνω απο 50 άτομα σε λίγο καιρό.... Έτσι κ αλλιώς μόλις συνειδητοποιήσουν ότι η μάσκα θα είναι μόνιμη, μάλλον θα κάνουν περικοπές από μόνοι τους. 

 

Σε τραπέζι δεν θα πήγαινα ακόμα κ σ ανοιχτό χώρο. Στο μυστήριο (έξω από την εκκλησια) με απόσταση από τους καλεσμένους κ χωρίς χαιρετούρες, ναι. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα στην εστιαση,αντικειμενικά με τα μέχρι τώρα δεδομένα,τι πιστεύετε ότι μπορεί να μεταδώσει τον ιο?Σίγουρα η μικρή απόσταση από τους θαμώνες κ η κατεβασμενη μασκα.Τα σερβίτσια ομως κ το φαγητό αποτελούν πραγματική απειλή?

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε στον Πόρο που εμφανίστηκαν πολλά κρούσματα?? Έκτακτα μέτρα εκεί με κλειστά καταστήματα σε συγκεκριμένα ωράρια, απαγορευμένες εκδηλώσεις, όχι πολλά άτομα μαζί κ.α. συν ότι είναι υποχρεωτική η μάσκα ΚΑΙ σε εξωτερικούς χώρους. Αυτά διάβασα, τώρα πόσο ισχύουν... 
Άντε τώρα να έχεις κλείσει διακοπές εκεί!! 

 

Αγόρασα και παιδικές μάσκες για τον μεγάλο μου, τις παραγγείλαμε μαζί ώστε να του κάνω προετοιμασία, έχουν και σχέδια, να φορέσει τουλάχιστον στην επιβίβαση/αποβίβαση. Μου είναι πολύ στενάχωρο να πρέπει να φορέσει μάσκα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γενικότερα στην εστιαση,αντικειμενικά με τα μέχρι τώρα δεδομένα,τι πιστεύετε ότι μπορεί να μεταδώσει τον ιο?Σίγουρα η μικρή απόσταση από τους θαμώνες κ η κατεβασμενη μασκα.Τα σερβίτσια ομως κ το φαγητό αποτελούν πραγματική απειλή?

Η μικρή απόσταση κυρίως πιστεύω (εννοείται αποκλείω τον κλειστό χώρο) κατά τ αλλά αν είναι να φοβάμαι τα σερβίτσια ή την κουζίνα, θα πρέπει να το φοβάμαι αυτό κ για οποιονδήποτε ιό. 

 

 

Just now, marakiz είπε:

Ακούσατε στον Πόρο που εμφανίστηκαν πολλά κρούσματα?? Έκτακτα μέτρα εκεί με κλειστά καταστήματα σε συγκεκριμένα ωράρια, απαγορευμένες εκδηλώσεις, όχι πολλά άτομα μαζί κ.α. συν ότι είναι υποχρεωτική η μάσκα ΚΑΙ σε εξωτερικούς χώρους. Αυτά διάβασα, τώρα πόσο ισχύουν... 
Άντε τώρα να έχεις κλείσει διακοπές εκεί!! 

 

Αγόρασα και παιδικές μάσκες για τον μεγάλο μου, τις παραγγείλαμε μαζί ώστε να του κάνω προετοιμασία, έχουν και σχέδια, να φορέσει τουλάχιστον στην επιβίβαση/αποβίβαση. Μου είναι πολύ στενάχωρο να πρέπει να φορέσει μάσκα.

Για Πόρο είχατε κανονίσει; είναι κρίμα για όποιον έχει κλείσει εκεί. βέβαια αν έχει βρεθεί η εστία ίσως τώρα είναι πιο ασφαλές σε σχέση με μερη που δεν ξέρεις από πού θα σου ρθει. αλλά η μάσκα κ σε εξωτερικό χώρο, είναι ξενέρωμα για τις διακοπές. 

 

τα ανίψια μου μπήκαν με μάσκα στο αεροπλάνο. σαν τον δικό σου ο μεγάλος. δεν έγινε κάτι. ήταν χαρούμενα που έφυγαν διακοπές. Εμένα με στενοχωρεί και το να βλέπουν τους άλλους με μάσκα.  δλδ κ όταν καθόμαστε έξω, το σκέφτομαι λίγο, ότι είναι αφύσικο θέαμα. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν  είχαμε κλείσει για Πορο,  ευτυχώς! ! Ναι όντως θα είναι πιο ασφαλές ίσως γιατί θα έχεις ακομα περισσότερο το νου σου , αλλά να είσαι με μάσκα μέσα έξω αυτό δεν είναι διακοπές,  είναι βασανιστήριο καλοκαιριατικο. 

 

Εμείς ευτυχως εκεί που κλείσαμε είμαστε κάπως απομονωμενα, επίτηδες,  ώστε και να αγριεψουν τα πράγματα να κάνουμε τα μπανακια μας και να χαρούμε λίγο εξοχή. 

 

Τι ζούμε ρε γμτ. :(

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γενικότερα στην εστιαση,αντικειμενικά με τα μέχρι τώρα δεδομένα,τι πιστεύετε ότι μπορεί να μεταδώσει τον ιο?Σίγουρα η μικρή απόσταση από τους θαμώνες κ η κατεβασμενη μασκα.Τα σερβίτσια ομως κ το φαγητό αποτελούν πραγματική απειλή?

 

Εγώ τα σκεφτόμουν κι αυτα και ήταν ένας λόγος που δεν ήθελα να πολυσυμμετεχω στην εστίαση. Όταν όμως πήγα και ζήτησα καλαμάκι και με κοιτούσε η παρέα σαν ούφο ένιωσα άσχημα, δεν ξαναζητησα. Πλέον έχω πάει κάποιες φορές σε μαγαζιά εστίασης, αλλά για κάποιο λόγο στο μυαλό μου εξακολουθώ να τα έχω ως πιο επικίνδυνα από άλλα μαγαζιά και χώρους γενικά. Ίσως υποσυνείδητα επειδή υπάρχει αυτό το αναγκαστικό μοίρασμα σκευών, καθισμάτων κλπ. Προτιμώ βόλτα χωρίς κάθισμα σε μαγαζί, που για τους περισσότερους Έλληνες δεν περνάει καν από το μυαλό. 

 

Κι εμείς έχουμε γάμο το Σεπτέμβρη, που όμως έχουμε δηλώσει ότι δεν θα παρευρεθούμε στο τραπέζι, για λόγους άσχετους με τον κορωνοϊό. Να δούμε αν θα πάμε και στην εκκλησία, έξω εννοειται.

 

Τις μάσκες τώρα η μικρή μας που φοβόταν τις συνήθισε. Της κάναμε και παιχνίδια στον καθρέφτη που τη βαζαμε-βγαζαμε για να βλέπει ότι είμαστε εμείς κ τώρα δεν φοβάται. Πολύ χάρηκα αν και μου φαίνεται λίγο περίεργο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ τα σκεφτόμουν κι αυτα και ήταν ένας λόγος που δεν ήθελα να πολυσυμμετεχω στην εστίαση. Όταν όμως πήγα και ζήτησα καλαμάκι και με κοιτούσε η παρέα σαν ούφο ένιωσα άσχημα, δεν ξαναζητησα. Πλέον έχω πάει κάποιες φορές σε μαγαζιά εστίασης, αλλά για κάποιο λόγο στο μυαλό μου εξακολουθώ να τα έχω ως πιο επικίνδυνα από άλλα μαγαζιά και χώρους γενικά. Ίσως υποσυνείδητα επειδή υπάρχει αυτό το αναγκαστικό μοίρασμα σκευών, καθισμάτων κλπ. Προτιμώ βόλτα χωρίς κάθισμα σε μαγαζί, που για τους περισσότερους Έλληνες δεν περνάει καν από το μυαλό. 

Παρόλο που έτσι η αλλιώς χειμώνα σπάνια πηγαίνουμε για καφέ, η εστίαση ήταν ένα από τα πρώτα που περίμενα να ανοίξουν κ γενικά δεν τη φοβάμαι υπό προϋποθεσεις. τα σκεύη δεν τα φοβάμαι, δεν θέλω όμως ούτε ημιστεγασμενους χώρους κ δεν πάμε εκεί που μαζεύονται συνήθως οι ταξιδιώτες που δεν το ψάχνουν ιδιαίτερα  ή αυτοί που πάνε και στα μπαρ και αποφεύγουμε την τουαλετα. ξαπλώστρες σιχαίνομαι περισσότερο, αλλά έτσι κ αλλιώς σπάνια καθόμασταν. για φαγητό ήταν μια από τις πρώτες εξόδους μας κ βγαίνουμε τακτικά κ τώρα, αλλά αυτήν την εβδομάδα μάλλον θα το κόψουμε γιατί έρχεται πολύς κόσμος. αυτή τη στιγμή πιο ασφαλές μ φαίνεται να βγούμε οικογενειακώς για καφέ ή φαγητό παρά να συναντήσω φίλους που έχουν πιο ανοιχτή ζωή κ πάνε σε μπαρ ή  ποκιτιστικεσ εκδηλώσεις ή μπιτς μπαρ  ή εκκλησίες (έχουν ποικίλα ενδθαφεροντα οι φίλοι μας!). 

 

Διαφοροι γιατροί που παρακολουθώ στο φβ επίσης δεν αναφέρουν την εστίαση από μόνη της ως κάτι επικίνδυνο, σε αντίθεση με πάρτι, μπαρ, τελετές,αεροπλάνο, συναντήσεις με άτομα από το εξωτερικό. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά μας κ αναφέρομαι κυρίως στα προσχολικής ηλικίας πιστεύω πως θα συνηθίσουν στην ιδέα του ιού πιο γρήγορα από μας κ θα τους γίνει καθημερινότητα.

 

Βλέπω τον γιο μου που μόλις πάω να αφεθω ή να ξεχαστω μου το υπενθυμίζει.  Μαμά πλυνε αυτό, έχει κοροναιο. Μαμά στο τάδε μέρος έχει κοροναιο? Μαμα που πρέπει να φοράμε μασκα? Μαμά ποτέ θα βρουν φάρμακο οι γιατροί για τον ιό? Μαμά πλυνε τα μπισκότα να τ' ανοιξω γιατί έχει κοροναιο. Βάλε οινόπνευμα στο παιχνιδι που πήραμε τώρα για να το παίξω. Εφυγε τώρα ο κοροναιος απ τα καινούρια παραμύθια να τα διαβάσουμε? Μαμά, μην πάμε εκεί έχει πολύ κοροναιο(πολυκοσμία).

 Κ ή λίστα συνεχίζεται με την πρώτη σκέψη των παιδιών να είναι στον ιό. Μόλις πάω να χαλαρωσω πχ να σταματήσω να απολυμαινω τα ψώνια έχω τον μικρό να με επαναφέρει.

 

    Αυτή ή γενιά βλεπω πως θα μεγαλώσει διαφορετικά απ τις υπόλοιπες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτή ή γενιά βλεπω πως θα μεγαλώσει διαφορετικά απ τις υπόλοιπες. 

μακάρι να μάθουν να προσέχουν την υγιεινή τους κ την ανταλλαγή αντικειμένων κ να μην τους μείνει απλά υποχονδριαση. αν μάθουν κ οι γονείς να τα βγάζουν έξω για παιχνίδι και τον χειμώνα αντί να τα μαντρώνουν σε κλειστούς χώρους, ακόμα καλύτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Παρόλο που έτσι η αλλιώς χειμώνα σπάνια πηγαίνουμε για καφέ, η εστίαση ήταν ένα από τα πρώτα που περίμενα να ανοίξουν κ γενικά δεν τη φοβάμαι υπό προϋποθεσεις. τα σκεύη δεν τα φοβάμαι, δεν θέλω όμως ούτε ημιστεγασμενους χώρους κ δεν πάμε εκεί που μαζεύονται συνήθως οι ταξιδιώτες που δεν το ψάχνουν ιδιαίτερα  ή αυτοί που πάνε και στα μπαρ και αποφεύγουμε την τουαλετα. ξαπλώστρες σιχαίνομαι περισσότερο, αλλά έτσι κ αλλιώς σπάνια καθόμασταν. για φαγητό ήταν μια από τις πρώτες εξόδους μας κ βγαίνουμε τακτικά κ τώρα, αλλά αυτήν την εβδομάδα μάλλον θα το κόψουμε γιατί έρχεται πολύς κόσμος. αυτή τη στιγμή πιο ασφαλές μ φαίνεται να βγούμε οικογενειακώς για καφέ ή φαγητό παρά να συναντήσω φίλους που έχουν πιο ανοιχτή ζωή κ πάνε σε μπαρ ή  ποκιτιστικεσ εκδηλώσεις ή μπιτς μπαρ  ή εκκλησίες (έχουν ποικίλα ενδθαφεροντα οι φίλοι μας!). 

 

Διαφοροι γιατροί που παρακολουθώ στο φβ επίσης δεν αναφέρουν την εστίαση από μόνη της ως κάτι επικίνδυνο, σε αντίθεση με πάρτι, μπαρ, τελετές,αεροπλάνο, συναντήσεις με άτομα από το εξωτερικό. 

 

 

Τα πάρτι και μπαρ τα θεωρώ εστίαση. Όταν λέω ότι μου φαίνεται πιο επικίνδυνη η εστίαση δεν εννοώ συγκριτικά με αυτά που λες, εννοώ συγκριτικά με εμπορικά μαγαζιά και με βόλτα χωρίς κανένα μαγαζί. Τη συνάντηση με άτομα από το εξωτερικό τη θεωρώ δεδομένη ότι δεν θα την έκανα οπότε δεν τη μετράω καν!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Τα πάρτι και μπαρ τα θεωρώ εστίαση. Όταν λέω ότι μου φαίνεται πιο επικίνδυνη η εστίαση δεν εννοώ συγκριτικά με αυτά που λες, εννοώ συγκριτικά με εμπορικά μαγαζιά και με βόλτα χωρίς κανένα μαγαζί. Τη συνάντηση με άτομα από το εξωτερικό τη θεωρώ δεδομένη ότι δεν θα την έκανα οπότε δεν τη μετράω καν!

ε δεν είναι όλοι οι χώροι εστίασης το ίδιο. 

 

τα εμπορικά τα θεωρώ ασφαλή μόνο αν είναι συνοικιακό μαγαζί χωρίς κόσμο κ με ανοιχτή πόρτα. εννοείται το παιδί μένει απ έξω. 

 

κρίνοντας από τα ποσοστά μετάδοσης από έλληνες του εξωτερικού, δεν το θεωρούν όλοι δεδομένο! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marakiz said:

Ακούσατε στον Πόρο που εμφανίστηκαν πολλά κρούσματα?? Έκτακτα μέτρα εκεί με κλειστά καταστήματα σε συγκεκριμένα ωράρια, απαγορευμένες εκδηλώσεις, όχι πολλά άτομα μαζί κ.α. συν ότι είναι υποχρεωτική η μάσκα ΚΑΙ σε εξωτερικούς χώρους. Αυτά διάβασα, τώρα πόσο ισχύουν... 
Άντε τώρα να έχεις κλείσει διακοπές εκεί!! 

 

Αγόρασα και παιδικές μάσκες για τον μεγάλο μου, τις παραγγείλαμε μαζί ώστε να του κάνω προετοιμασία, έχουν και σχέδια, να φορέσει τουλάχιστον στην επιβίβαση/αποβίβαση. Μου είναι πολύ στενάχωρο να πρέπει να φορέσει μάσκα.

Kαι ο δικός μου φόρεσε μάσκα όσο περιμέναμε για να επιβιβαστούμε(αρκετή ώρα) και μέχρι να καθίσουμε. Ήταν πολύ συνεργάσιμος και δεν γκρίνιαξε καθόλου. 

Εμάς το πλοίο μέσα ήταν νορμάλ από κόσμο, φαινόταν ότι τηρούνται κάποια μέτρα , μέχρι που βγήκαμε βόλτα στο κατάστρωμα. Εκεί κατάλαβα που είναι όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Ο΄ένας πάνω στον άλλον κυριολεκτικά. Σήμερα τα καράβια κατέβασαν πάρα πολύ κόσμο. Είναι κοντά το νησί από Αθήνα και πιστεύω θα βουλιάξει το ΣΚ. Μας βλέπω να ξαναβγαίνουμε Δευτέρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Kαι ο δικός μου φόρεσε μάσκα όσο περιμέναμε για να επιβιβαστούμε(αρκετή ώρα) και μέχρι να καθίσουμε. Ήταν πολύ συνεργάσιμος και δεν γκρίνιαξε καθόλου. 

Εμάς το πλοίο μέσα ήταν νορμάλ από κόσμο, φαινόταν ότι τηρούνται κάποια μέτρα , μέχρι που βγήκαμε βόλτα στο κατάστρωμα. Εκεί κατάλαβα που είναι όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Ο΄ένας πάνω στον άλλον κυριολεκτικά. Σήμερα τα καράβια κατέβασαν πάρα πολύ κόσμο. Είναι κοντά το νησί από Αθήνα και πιστεύω θα βουλιάξει το ΣΚ. Μας βλέπω να ξαναβγαίνουμε Δευτέρα..


Και εγώ πιστεύω ότι ισως είναι προτιμότερο το μέσα, γιατί στο κατάστρωμα μαζεύεται πολύς κόσμος και υπάρχει και η ψευδαισθηση της ασφαλείας.

 

Εμεις έχουμε αποφασίσει να κάτσουμε μέσα πάντως (είναι μικρή η διαδρομή), κάνουμε κάθε καλοκαιρι το ίδιο δρομολόγιο και πάντα τα σαλόνια είναι πολύ άνετα από κόσμο, φαντάζομαι φέτος ακόμα περισσότερο. Τα παιδιά είναι εξοικειωμένα με την μάσκα ευτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

ε δεν είναι όλοι οι χώροι εστίασης το ίδιο. 

 

τα εμπορικά τα θεωρώ ασφαλή μόνο αν είναι συνοικιακό μαγαζί χωρίς κόσμο κ με ανοιχτή πόρτα. εννοείται το παιδί μένει απ έξω. 

 

κρίνοντας από τα ποσοστά μετάδοσης από έλληνες του εξωτερικού, δεν το θεωρούν όλοι δεδομένο! 

Υπάρχουν στοιχεία για μετάδοση από Έλληνες του εξωτερικού ή αναφέρεσαι στον γνωστό γάμο?

Link to comment
Share on other sites

Με τον κλιματισμο το γινεταο ομως στα πλοία.Τον ιουλιο μπήκα για μια ώρα κ κάθισα εξω αλλα στο υποχρεωτικό πέρασμα από μέσα ειδα οτι λειτουργούσε κανονικά το κλιματιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Υπάρχουν στοιχεία για μετάδοση από Έλληνες του εξωτερικού ή αναφέρεσαι στον γνωστό γάμο?

Δεν ξέρω κάτι για τον γάμο, αν υπήρχε σχέση με το εξωτερικό. Παρακολουθώ αναρτήσεις γιατρών στο φβ που έχουν πληροφορίες κ επαληθεύονται κ από τις συζητήσεις, από άτομα που ξέρουν τι γίνεται σε κάθε περιοχή. από τον ιούνιο κ μετά έχουν προκληθεί πολλές μεταδόσεις από Έλληνες του εξωτερικού, είτε εσπασαν την καραντίνα (σπάνιο) είτε τους βρήκαν αρνητικούς αλλά τελικά ήταν μολυσμένοι κ είχαν ξανοιχτει με συναντήσεις, είτε με το πλήρες άνοιγμα δεν τους έγινε καθολου τεστ. 

 

αυτό που δεν έχω καταλάβει αν το παρακολουθούν, είναι η διασπορά σε τουριστικές περιοχές. πχ στην Κέρκυρα που γίνεται χαμός. αν κολλήσει ένας ντόπιος που δεν εργάζεται στον τουρισμό άρα θεωρητικά δεν έχει έρθει σε επαφή με τουρίστες, πώς βγάζουν άκρη αν θεωρείται εγχώρια μετάδοση κ ως τι καταγράφεται; η έξαρση ειδικά στην Κέρκυρα πχ είναι συνέχεια των κρουσμάτων που είχαν στην καραντίνα, έμεινε δλδ ο ιός κ ξαναφουντώσε, ή «βοήθησαν» κ οι τουρίστες; τα κρούσματα στο μπαρ της μυκόνου, παρομοίως, είναι άραγε από τον εσωτερικό ή τον εξωτερικό τουρισμό; 

 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Με τον κλιματισμο το γινεταο ομως στα πλοία.Τον ιουλιο μπήκα για μια ώρα κ κάθισα εξω αλλα στο υποχρεωτικό πέρασμα από μέσα ειδα οτι λειτουργούσε κανονικά το κλιματιστικό.

υποτίθεται ότι έχουν βάλει σύστημα που ανανεώνει τον αέρα, όπως κ τα αεροπλάνα. εμάς πάντως λίγα λεπτά (ίσως ούτε πέντε) που περιμέναμε να ανοίξει η σκάλα για το γκαράζ, σε σχεδον άδειο καράβι, μας φάνηκαν ατελείωτα κ τρομαχτικά. 

 

όσο κόσμο κ αν έχει έξω, είναι καθαρός αέρας, φυσάει, αναπνέεις (λέμε τώρα με τη μάσκα) τον αέρα της θάλασσας, όχι τον αέρα του σαλονιού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω κάτι για τον γάμο, αν υπήρχε σχέση με το εξωτερικό. Παρακολουθώ αναρτήσεις γιατρών στο φβ που έχουν πληροφορίες κ επαληθεύονται κ από τις συζητήσεις, από άτομα που ξέρουν τι γίνεται σε κάθε περιοχή. από τον ιούνιο κ μετά έχουν προκληθεί πολλές μεταδόσεις από Έλληνες του εξωτερικού, είτε εσπασαν την καραντίνα (σπάνιο) είτε τους βρήκαν αρνητικούς αλλά τελικά ήταν μολυσμένοι κ είχαν ξανοιχτει με συναντήσεις, είτε με το πλήρες άνοιγμα δεν τους έγινε καθολου τεστ. 

 

αυτό που δεν έχω καταλάβει αν το παρακολουθούν, είναι η διασπορά σε τουριστικές περιοχές. πχ στην Κέρκυρα που γίνεται χαμός. αν κολλήσει ένας ντόπιος που δεν εργάζεται στον τουρισμό άρα θεωρητικά δεν έχει έρθει σε επαφή με τουρίστες, πώς βγάζουν άκρη αν θεωρείται εγχώρια μετάδοση κ ως τι καταγράφεται; η έξαρση ειδικά στην Κέρκυρα πχ είναι συνέχεια των κρουσμάτων που είχαν στην καραντίνα, έμεινε δλδ ο ιός κ ξαναφουντώσε, ή «βοήθησαν» κ οι τουρίστες; τα κρούσματα στο μπαρ της μυκόνου, παρομοίως, είναι άραγε από τον εσωτερικό ή τον εξωτερικό τουρισμό; 

 

 

υποτίθεται ότι έχουν βάλει σύστημα που ανανεώνει τον αέρα, όπως κ τα αεροπλάνα. εμάς πάντως λίγα λεπτά (ίσως ούτε πέντε) που περιμέναμε να ανοίξει η σκάλα για το γκαράζ, σε σχεδον άδειο καράβι, μας φάνηκαν ατελείωτα κ τρομαχτικά. 

 

όσο κόσμο κ αν έχει έξω, είναι καθαρός αέρας, φυσάει, αναπνέεις (λέμε τώρα με τη μάσκα) τον αέρα της θάλασσας, όχι τον αέρα του σαλονιού. 

Δεμ θυμάμαι.Νομιζω οτι σας είπα ότι κ εμένα ο παιδιατρος χτες μου ειπε οτι η διασπορα εγινε απο τους ελληνες του εξωτεροκου κ μετα συνεχιστηκε λογω της γνωστης συμπεριφοράς.

Εντωμεταξυ πριν λίγο έμαθα ότι βρέθηκε θετικός κ ένας συναδερφος μου του εξάδελφος μου.Μετα τις διακοπές ή εταιρεία έκανε σε όποιον γύριζε υποχρεωτικά το τεστ.

Επίσης φιλη εφοριακός γνωρίζει κ τους 6 νοσουντες από την εφορία.Πλεον όλο αυτό έρχεται πιο κοντά μας κ όλο κ κατι θα ακούμε για κάποιον γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειδικά οι Έλληνες του εξωτερικού όμως και όχι οι τουρίστες απεξω? Τείνω να πιστεύω πως και στην Κέρκυρα και στην Μύκονο ήταν τουριστας ο ασθενής 0 και όχι Έλληνας του εξωτερικού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Γιατί ειδικά οι Έλληνες του εξωτερικού όμως και όχι οι τουρίστες απεξω? Τείνω να πιστεύω πως και στην Κέρκυρα και στην Μύκονο ήταν τουριστας ο ασθενής 0 και όχι Έλληνας του εξωτερικού. 

υοετχιυν περιπτώσεις που είναι σαφές πχ μια οικογένεια στο Βόλο ή τη Λάρισα που ήρθε απ έξω κ γύρισε τη μισή Θεσσαλία συναντώντας φίκους κ γνωστούς, πάλι στη Θεσσαλία ένας εγγονός που έσπασε την καραντίνα, αυτά μάλιστα ήταν κ πιο πριν από τον τουρισμό. 

 

για κέρκυρα, χανιά, μύκονο, χαλκιδική σίγουρα παίζουν ρόλο οι τουρίστες κ υποψιάζομαι ότι είναι κ τύποι τουριστών που θα πάνε σε μπαρ κλπ, γενικά έχω καταλάβει ότι δεν έχουν έρθει πολύ οι οικογένειες που πήγαιναν στα rbnb κ που φέτος μπορεί να ήταν κ οι πιο ακίνδυνοι.  

 

οι Έλληνες του εξωτερικού είναι επικίνδυνοι γιατί έχουν στενές επαφές με τους γονείς τους πρώτα πρώτα κ συχνά κ με άλλους συγγενείς κ φίλους κ ίσως πάνε σε γάμους κλπ, δεν νομίζω να φοράνε μάσκα όταν συναντούν κόσμο. κ με τόσο κόσμο που φεύγει από τις πόλεις για τα χωρια, θα έχουμε κ αλλα κρούσματα στην επαρχία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

υοετχιυν περιπτώσεις που είναι σαφές πχ μια οικογένεια στο Βόλο ή τη Λάρισα που ήρθε απ έξω κ γύρισε τη μισή Θεσσαλία συναντώντας φίκους κ γνωστούς, πάλι στη Θεσσαλία ένας εγγονός που έσπασε την καραντίνα, αυτά μάλιστα ήταν κ πιο πριν από τον τουρισμό. 

 

για κέρκυρα, χανιά, μύκονο, χαλκιδική σίγουρα παίζουν ρόλο οι τουρίστες κ υποψιάζομαι ότι είναι κ τύποι τουριστών που θα πάνε σε μπαρ κλπ, γενικά έχω καταλάβει ότι δεν έχουν έρθει πολύ οι οικογένειες που πήγαιναν στα rbnb κ που φέτος μπορεί να ήταν κ οι πιο ακίνδυνοι.  

 

οι Έλληνες του εξωτερικού είναι επικίνδυνοι γιατί έχουν στενές επαφές με τους γονείς τους πρώτα πρώτα κ συχνά κ με άλλους συγγενείς κ φίλους κ ίσως πάνε σε γάμους κλπ, δεν νομίζω να φοράνε μάσκα όταν συναντούν κόσμο. κ με τόσο κόσμο που φεύγει από τις πόλεις για τα χωρια, θα έχουμε κ αλλα κρούσματα στην επαρχία. 

Ακριβώς έτσι όπως τα λες.Δεν μπορώ να καταλάβω ομως γιατι δεν πηραν τις προφυλάξεις τους.Ο αδερφος μου έρχεται τελη του μηνα και ακομη κ αν τουωκανουν τεστ στο αεροδρόμιο, θα μεινει παντε μερες μέσα κ μετα θα κάνει το τεστ ,για να είναι σίγουρο το αποτέλεσμα.

Just now, Έσπερος είπε:

υοετχιυν περιπτώσεις που είναι σαφές πχ μια οικογένεια στο Βόλο ή τη Λάρισα που ήρθε απ έξω κ γύρισε τη μισή Θεσσαλία συναντώντας φίκους κ γνωστούς, πάλι στη Θεσσαλία ένας εγγονός που έσπασε την καραντίνα, αυτά μάλιστα ήταν κ πιο πριν από τον τουρισμό. 

 

για κέρκυρα, χανιά, μύκονο, χαλκιδική σίγουρα παίζουν ρόλο οι τουρίστες κ υποψιάζομαι ότι είναι κ τύποι τουριστών που θα πάνε σε μπαρ κλπ, γενικά έχω καταλάβει ότι δεν έχουν έρθει πολύ οι οικογένειες που πήγαιναν στα rbnb κ που φέτος μπορεί να ήταν κ οι πιο ακίνδυνοι.  

 

οι Έλληνες του εξωτερικού είναι επικίνδυνοι γιατί έχουν στενές επαφές με τους γονείς τους πρώτα πρώτα κ συχνά κ με άλλους συγγενείς κ φίλους κ ίσως πάνε σε γάμους κλπ, δεν νομίζω να φοράνε μάσκα όταν συναντούν κόσμο. κ με τόσο κόσμο που φεύγει από τις πόλεις για τα χωρια, θα έχουμε κ αλλα κρούσματα στην επαρχία. 

Ακριβώς έτσι όπως τα λες.Δεν μπορώ να καταλάβω ομως γιατι δεν πηραν τις προφυλάξεις τους.Ο αδερφος μου έρχεται τελη του μηνα και ακομη κ αν τουωκανουν τεστ στο αεροδρόμιο, θα μεινει παντε μερες μέσα κ μετα θα κάνει το τεστ ,για να είναι σίγουρο το αποτέλεσμα.

Εντωμεταξυ,μου λεγε μια φιλη που κατάγεται από τον Πόρο οτι μολις μαθευτηκαν τα νεα έσπευσαν να φύγουν ολοι μαζι όπως οπως ενώ θα έπρεπε να περιμένουν να μην επιστρέψουν ολοιμαζι ταυτόχρονα.Αυτοι πιθανότατα θα έφτασαν στην Αθήνα κυρίως κβτρεχα γύρευε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...