Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sunshine8 said:

,Σε ανάλογες περιπτώσεις υπάρχουν δημοψήφισματα

Έγινε σε άλλες χώρες δημοψήφισμα για αυτό? ειλικρινής είναι η απορία μου, δεν διάβασα κάτι τέτοιο.

Φαντάζομαι τόσο σημαντικές αποφάσεις πρέπει να τις παίρνουν οι ειδικοί (επιστήμονες ) και όχι εμείς, ούτε για το lockdown έγινε δημοψήφισμα και λογικό, εγώ πχ δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω τι είναι καλύτερο για την δημόσια υγεία, πως θα έπαιρνα απόφαση για κάτι τόσο σοβαρό?

Υποτίθεται πως έγινε η άρση αυτή για να μην παραλύσει η οικονομία, αρκεί να σκεφτεί κανείς πόσα εκατομμύρια ευρώ θα χρειαστούν για να γίνει δημοψήφισμα , πόσος κόσμος θα συγχρωτιστεί , πόσος χρόνος θα χρειαστεί για την προετοιμασία αυτή, δεν γίνονται έτσι αυτά φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Άνοιγμα τουρισμού με τεστ δεν γίνεται προφανώς. Τι θα τους κάνουμε όσους θα βρίσκουμε αρρωςτους; ποιος θα ελέγχει αν ένας ασυμπτωματικός που νιώθει υγιής μένει σε καραντινα; κ εν τελει γιατι να μπει στον κοπο να ερθει ο αλλος αν ειναι να τον βρουν άρρωστο; κ εξαλλου αν ερθει τεσταρισμενος κ κολλησει στο αεροπλάνο ή στο λεωφορείο, ποιος θα το διαπιστώσει; η ιδεα του διεθνούς τουρισμού σε αυτες τις συνθηκες ειναι γελοια. κανενας σοβαρος ανθρωπος δεν μπορει να διαχειριστει με σοβαρότητα μια γελοια κατασταση. Ειναι τοσο αστειο να θεωρεις οτι παιρνεις μετρα για διεθνή τουρισμο, οσο αστείοι ηταν κ οι κανονες για τους οίκους ανοχής. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Έγινε σε άλλες χώρες δημοψήφισμα για αυτό? ειλικρινής είναι η απορία μου, δεν διάβασα κάτι τέτοιο.

Φαντάζομαι τόσο σημαντικές αποφάσεις πρέπει να τις παίρνουν οι ειδικοί (επιστήμονες ) και όχι εμείς, ούτε για το lockdown έγινε δημοψήφισμα και λογικό, εγώ πχ δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω τι είναι καλύτερο για την δημόσια υγεία, πως θα έπαιρνα απόφαση για κάτι τόσο σοβαρό?

Υποτίθεται πως έγινε η άρση αυτή για να μην παραλύσει η οικονομία, αρκεί να σκεφτεί κανείς πόσα εκατομμύρια ευρώ θα χρειαστούν για να γίνει δημοψήφισμα , πόσος κόσμος θα συγχρωτιστεί , πόσος χρόνος θα χρειαστεί για την προετοιμασία αυτή, δεν γίνονται έτσι αυτά φαντάζομαι.

Δεν καταλαβαίνω την απόφαση, έκλεισαν όλα τα υπόλοιπα μέσα στη χώρα αλλά ο τουρισμός να σωθεί, που ούτως ή άλλως όπως λένε κι οι ίδιοι οι επαγγελματίες του χώρου δεν σώνεται. Δηλ με ποιο κριτήριο πήραμε την απόφαση να παραλύσουν άλλοι κλάδοι και άνθρωποι να χάσουν τις δουλειές τους αλλά να πάρουμε το ρίσκο να φέρουμε απέξω τουρίστες. Προσωπικά με εκνευρίζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Δεν καταλαβαίνω την απόφαση, έκλεισαν όλα τα υπόλοιπα μέσα στη χώρα αλλά ο τουρισμός να σωθεί, που ούτως ή άλλως όπως λένε κι οι ίδιοι οι επαγγελματίες του χώρου δεν σώνεται. Δηλ με ποιο κριτήριο πήραμε την απόφαση να παραλύσουν άλλοι κλάδοι και άνθρωποι να χάσουν τις δουλειές τους αλλά να πάρουμε το ρίσκο να φέρουμε απέξω τουρίστες. Προσωπικά με εκνευρίζει πολύ.

Μα και ο τουρισμός κλειστός ήταν, τώρα σιγά σιγά ανοίγει. Όταν λέμε για τουρισμό δεν εννοούμε μόνο το ξενοδοχείο που θα δουλέψει, είναι γενικά η νησιωτική Ελλάδα που η οικονομία της στηρίζεται μόνο στον τουρισμό, τα νησιά έχουν υποστεί μεγάλη ζημιά, δεν γίνεται για να έρθει ο τουρίστας να περάσει καλά, γίνεται γιατί πρέπει να περιοριστεί η ζημιά στην οικονομία, είναι η ταβέρνα που δεν δουλεύει, είναι το κατάστημα με τα τουριστικά, είναι το καφέ ,  το κατάστημα με τα ρούχα, τα νησιά μας στηρίζονται στον τουρισμό, άσχετα αν εμείς εδώ στην πόλη δεν μπορούμε να το καταλάβουμε.

Υπάρχουν κάτι χιλιάδες εποχιακοί υπάλληλοι σε όλη την χώρα που περιμένουν να δουλέψουν, αυτοί με κάποιο τρόπο πρέπει να ξεκινήσουν, πως θα ζήσουν?

Έχει γίνει άρση σε όλους τους τομείς σταδιακά εδώ και δύο μήνες, πρέπει να γίνει και εκεί .

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν καταλαβαίνω την απόφαση, έκλεισαν όλα τα υπόλοιπα μέσα στη χώρα αλλά ο τουρισμός να σωθεί, που ούτως ή άλλως όπως λένε κι οι ίδιοι οι επαγγελματίες του χώρου δεν σώνεται. Δηλ με ποιο κριτήριο πήραμε την απόφαση να παραλύσουν άλλοι κλάδοι και άνθρωποι να χάσουν τις δουλειές τους αλλά να πάρουμε το ρίσκο να φέρουμε απέξω τουρίστες. Προσωπικά με εκνευρίζει πολύ.

Τα μέρη που ζουν από τουρισμό μόνο δεν σώζονται. Ουτε ανοίξαμε γι αυτο. Τα διεθνή συμφεροντα ειναι μεγαλα. των αεροπορικών, των πρακτόρων κλπ. γι αυτο κ εγινε συντονισμένα το ανοιγμα σε πολλες χωρες. εξαλλου πολλες επιχειρήσεις δεν ανοιγουν κ οσοι ανοιξαν αναρωτιούνται αν θα εχουν ουσιαστικές διευκολύνσεις στις διαφορες υποχρεωσεις τους. 

Εντωμεταξύ ακόμα δεν ανοίξαμε κ έχουμε δυο τουρίστες που έσπασαν την καραντίνα η το φιάσκο με τους Σουηδους στη Ρόδο κ λογω πατρος Τζονσον εγινε αντιληπτό σε όποιον δεν το είχε καταλάβει, οτι μια χαρα ερχονται τουρίστες απο "απαγορευμένες" χώρες, μέσω άλλων. Ενας ομογενής απο ΗΠΑ έσπειρε τον πανικο στην Κάρπαθο σε ολοκληρο χωριο επειδη εκανε πανηγυρι για το ιδιωτικο του εκκληςακι κ μετα βγηκε θετικός. Οι Βαλκάνιοι γειτονες μας απέκτησαν έξαρση ξαφνικα αλλα αρκετοί ήρθαν ήδη, κ δεν είναι καν μέσα Ιουλίου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν απατωμαι, οι περισσοτεροι εποχικοι υπαλληλοι εχουν μεινει ετσι κι αλλιως χωρις δουλεια, με μαλλον λιγες εξαιρεσεις, και ειδικα στα νησια. Στις υπολοιπες περιοχες, ακομη και σε οσα τουριστικα μερη δουλευουν αρκετα με Ελληνες, παλι πολλες επιχειρησεις δεν εχουν καν ανοιξει απο οσο ακουω απο φιλους. Μια που μειωμενη κινηση για 1-2 μηνες, με τεραστιο ρισκο για το συστημα υγειας, δεν καταλαβαινω πια οικονομια θα προστατευσει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν δεν απατωμαι, οι περισσοτεροι εποχικοι υπαλληλοι εχουν μεινει ετσι κι αλλιως χωρις δουλεια, με μαλλον λιγες εξαιρεσεις, και ειδικα στα νησια. Στις υπολοιπες περιοχες, ακομη και σε οσα τουριστικα μερη δουλευουν αρκετα με Ελληνες, παλι πολλες επιχειρησεις δεν εχουν καν ανοιξει απο οσο ακουω απο φιλους. Μια που μειωμενη κινηση για 1-2 μηνες, με τεραστιο ρισκο για το συστημα υγειας, δεν καταλαβαινω πια οικονομια θα προστατευσει. 

Στην καλυτερη απλως θα διατηρήσει το ονομα της χωρας εξω κ τη δυναμικη του μελλοντικού τουρισμού, στα επομενα χρονια. Αν δεν γινει τιποτα που θα μας κανει ρεζιλι διεθνώς. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Έσπερος said:

Τα μέρη που ζουν από τουρισμό μόνο δεν σώζονται. Ουτε ανοίξαμε γι αυτο. Τα διεθνή συμφεροντα ειναι μεγαλα. των αεροπορικών, των πρακτόρων κλπ. γι αυτο κ εγινε συντονισμένα το ανοιγμα σε πολλες χωρες. εξαλλου πολλες επιχειρήσεις δεν ανοιγουν κ οσοι ανοιξαν αναρωτιούνται αν θα εχουν ουσιαστικές διευκολύνσεις στις διαφορες υποχρεωσεις τους. 

Εντωμεταξύ ακόμα δεν ανοίξαμε κ έχουμε δυο τουρίστες που έσπασαν την καραντίνα η το φιάσκο με τους Σουηδους στη Ρόδο κ λογω πατρος Τζονσον εγινε αντιληπτό σε όποιον δεν το είχε καταλάβει, οτι μια χαρα ερχονται τουρίστες απο "απαγορευμένες" χώρες, μέσω άλλων. Ενας ομογενής απο ΗΠΑ έσπειρε τον πανικο στην Κάρπαθο σε ολοκληρο χωριο επειδη εκανε πανηγυρι για το ιδιωτικο του εκκληςακι κ μετα βγηκε θετικός. Οι Βαλκάνιοι γειτονες μας απέκτησαν έξαρση ξαφνικα αλλα αρκετοί ήρθαν ήδη, κ δεν είναι καν μέσα Ιουλίου. 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ, όμως δεν γίνονταν να μην ανοίξει ο τουρισμός, δεν είναι μόνο οι μεγάλες εταιρείες που κινδυνεύουν με χρεοκοπία, είναι και οι άνθρωποι που δουλεύουν σε αυτές, έχω φίλη που έχει τουριστικό γραφείο και το έχει κλείσει από τον Μάρτιο, ακόμα κλειστό είναι,  πριν το 2021 δεν θα ανοιξει, απασχολεί  αν δεν κάνω λάθος 4-5 άτομα, αυτοί οι άνθρωποι τι θα κάνουν? Και δυστυχώς είναι πολλοί που βρίσκονται σε αυτή την θέση. Συμφωνώ πως έχει γίνει λάθος οργάνωση όμως διαφωνώ στο ότι δεν έπρεπε να ανοίξει ο τουρισμός, μεγάλο μέρος των εσόδων μας εξαρτάται από αυτό.

Οκ εμείς λέμε εύκολα πως δεν θα ανοίξουν πολλές επιχειρήσεις του τουρισμού, ή πως η τουριστική περίοδος έχει ήδη χαθεί τι ήθελαν και άνοιξαν, δεν είναι έτσι απλά όμως. Θεωρών πως άνοιξαν για να περιοριστεί η ζημιά, για να πάρει η οικονομία μία ανάσα, γιατί τον Οκτώβριο θα φανούν όλα αυτά, το κράτος θα χάσει πολλά από τις επιχειρήσεις που έμειναν κλειστές ή που υπολειτουργούν, δεν θα υπάρχουν έσοδα.

Όσο για τους τουρίστες εκεί έρχεται η προσωπική ευθύνη του καθένα, η άλλη στην Κρήτη αντέδρασε που βγήκε θετική και την έβαλαν σε καραντίνα, δεν ήθελε να χάσει τις διακοπές της λέει, λες και αν κανονίσεις διακοπές μέσα στην πανδημία δεν παίρνεις αυτό το ρίσκο. Ο κυριούλης στην κάρπαθο είναι εντελώς ανεύθυνος όπως και οι συγχωριανοί του! Δεν φταίει το κράτος σε αυτό, ήρθε από την Αμερική και κανονίζει πανηγύρι, με όλο τον κόσμο, ε εκεί φταίει το μυαλό τους και όχι το ότι άνοιξαν τα σύνορα. Ο κάθε ένας από εμάς να φανεί υπεύθυνος, και να κρατήσει την σωστή στάση, για να μην συμβεί ότι πριν δύο μήνες πρέπει όλοι να φερθούμε (για μία φορά) ώριμα, ώστε να αποφύγουμε τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις προς ουδέτερους παρατηρητές, γιατί ή εγώ είμαι υποχόνδρια, ή οι φίλοι μου στον κόσμο τους. 

1) Μας έχουν καλέσει σε παιδικό πάρτυ. Σε ανοιχτό χώρο. Θα πάμε μεν, αλλά εφόσον θα υπάρχει τούρτα με κεράκια, δεν θέλω να φάμε και θα έχω προετοιμάσει το παιδί να αρνηθεί. Μας συνέβη σε άλλο πάρτυ πρόσφατα, ένιωσα πολύ άσχημα, ήμασταν οι μόνοι που αρνήθηκαν. Είμαι υπερβολική; Με το παιδί που γιορτάζει, βρισκόμαστε σχεδόν καθημερινά.

2) Μας έχουν επίσης καλέσει σε χώρο διασκέδασης, με πισίνα. Είναι Κυριακή, είναι μέρος που προσελκύει πολύ κόσμο, και τουρίστες. Αν και πηγαίνουμε σε πισίνα κολυμβητηρίου, εκεί το κοινό είναι περιορισμένο, σταθερό, και σαφώς υπάρχουν κανόνες που τηρούνται αυστηρά. Σε οργανωμένες παραλίες πηγαίνουμε, αλλά και εκεί, δεν συγχρωτιζόμαστε με αγνώστους και δεν είναι ιδιαίτερα τουριστικές περιοχές όπου πάμε. Ο συγκεκριμένος χώρος, σίγουρα θα έχει και τουρίστες, και θα είναι καμιά δεκαριά παιδιά, που αποκλείεται να ακολουθήσουν κανόνες. Τα παιδιά μου είναι έξω φρενών που τους είπα ότι μάλλον δε θα πάμε, αλλά νιώθω ότι είναι μεγάλο το ρίσκο. Θα το κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ερωτήσεις προς ουδέτερους παρατηρητές, γιατί ή εγώ είμαι υποχόνδρια, ή οι φίλοι μου στον κόσμο τους. 

1) Μας έχουν καλέσει σε παιδικό πάρτυ. Σε ανοιχτό χώρο. Θα πάμε μεν, αλλά εφόσον θα υπάρχει τούρτα με κεράκια, δεν θέλω να φάμε και θα έχω προετοιμάσει το παιδί να αρνηθεί. Μας συνέβη σε άλλο πάρτυ πρόσφατα, ένιωσα πολύ άσχημα, ήμασταν οι μόνοι που αρνήθηκαν. Είμαι υπερβολική; Με το παιδί που γιορτάζει, βρισκόμαστε σχεδόν καθημερινά.

2) Μας έχουν επίσης καλέσει σε χώρο διασκέδασης, με πισίνα. Είναι Κυριακή, είναι μέρος που προσελκύει πολύ κόσμο, και τουρίστες. Αν και πηγαίνουμε σε πισίνα κολυμβητηρίου, εκεί το κοινό είναι περιορισμένο, σταθερό, και σαφώς υπάρχουν κανόνες που τηρούνται αυστηρά. Σε οργανωμένες παραλίες πηγαίνουμε, αλλά και εκεί, δεν συγχρωτιζόμαστε με αγνώστους και δεν είναι ιδιαίτερα τουριστικές περιοχές όπου πάμε. Ο συγκεκριμένος χώρος, σίγουρα θα έχει και τουρίστες, και θα είναι καμιά δεκαριά παιδιά, που αποκλείεται να ακολουθήσουν κανόνες. Τα παιδιά μου είναι έξω φρενών που τους είπα ότι μάλλον δε θα πάμε, αλλά νιώθω ότι είναι μεγάλο το ρίσκο. Θα το κάνατε;

 

1) δεν καταλαβαίνω το να μη φάτε, κάτι χάνω ίσως; επικίνδυνος είναι ο συγχρωτισμός, το φαί που κολάει; Μήπως εννοείς "πάμε" αντι να "φάμε";  Σε αυτό θα ήμουν ανεκτική, εφόσον δεν έχεις επαφή με αγνώστους και είναι συγκεκριμένος ο κύκλος.

2) και εμένα θα μου φαινόταν επικίνδυνο να πάω σε πισίνα υπό τέτοιους όρους, ειδικά αν πηγαίνουν τουρίστες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian said:

 

1) δεν καταλαβαίνω το να μη φάτε, κάτι χάνω ίσως; επικίνδυνος είναι ο συγχρωτισμός, το φαί που κολάει; Μήπως εννοείς "πάμε" αντι να "φάμε";  Σε αυτό θα ήμουν ανεκτική, εφόσον δεν έχεις επαφή με αγνώστους και είναι συγκεκριμένος ο κύκλος.

2) και εμένα θα μου φαινόταν επικίνδυνο να πάω σε πισίνα υπό τέτοιους όρους, ειδικά αν πηγαίνουν τουρίστες. 

Εννοεί να μην φάνε από την τούρτα. Εγώ ούτως ή άλλως δεν τρώω τούρτες γενεθλίων γιατί σιχαίνομαι. Και πριν τον κορονοιό.

Στην πισίνα θα πήγαινα και ας φοβόμουν για να μην στενοχωρήσω τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ερωτήσεις προς ουδέτερους παρατηρητές, γιατί ή εγώ είμαι υποχόνδρια, ή οι φίλοι μου στον κόσμο τους. 

1) Μας έχουν καλέσει σε παιδικό πάρτυ. Σε ανοιχτό χώρο. Θα πάμε μεν, αλλά εφόσον θα υπάρχει τούρτα με κεράκια, δεν θέλω να φάμε και θα έχω προετοιμάσει το παιδί να αρνηθεί. Μας συνέβη σε άλλο πάρτυ πρόσφατα, ένιωσα πολύ άσχημα, ήμασταν οι μόνοι που αρνήθηκαν. Είμαι υπερβολική; Με το παιδί που γιορτάζει, βρισκόμαστε σχεδόν καθημερινά.

2) Μας έχουν επίσης καλέσει σε χώρο διασκέδασης, με πισίνα. Είναι Κυριακή, είναι μέρος που προσελκύει πολύ κόσμο, και τουρίστες. Αν και πηγαίνουμε σε πισίνα κολυμβητηρίου, εκεί το κοινό είναι περιορισμένο, σταθερό, και σαφώς υπάρχουν κανόνες που τηρούνται αυστηρά. Σε οργανωμένες παραλίες πηγαίνουμε, αλλά και εκεί, δεν συγχρωτιζόμαστε με αγνώστους και δεν είναι ιδιαίτερα τουριστικές περιοχές όπου πάμε. Ο συγκεκριμένος χώρος, σίγουρα θα έχει και τουρίστες, και θα είναι καμιά δεκαριά παιδιά, που αποκλείεται να ακολουθήσουν κανόνες. Τα παιδιά μου είναι έξω φρενών που τους είπα ότι μάλλον δε θα πάμε, αλλά νιώθω ότι είναι μεγάλο το ρίσκο. Θα το κάνατε;

Σχετικά με το πρώτο και εγώ το ίδιο κάνω πλέον, δεν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να κολλήσει κάποιος , μια τούρτα που συνήθως την φυσούν όλα τα παιδιά μαζί!!

Με την πισίνα ούτε εγώ θα πήγαινα σε ένα μέρος που είναι πολυ πιθανό να κολλήσουμε, δεν ξέρω, και εγώ φοβάμαι αρκετά.

Just now, vtgian said:

 

1) δεν καταλαβαίνω το να μη φάτε, κάτι χάνω ίσως; επικίνδυνος είναι ο συγχρωτισμός, το φαί που κολάει; Μήπως εννοείς "πάμε" αντι να "φάμε";  Σε αυτό θα ήμουν ανεκτική, εφόσον δεν έχεις επαφή με αγνώστους και είναι συγκεκριμένος ο κύκλος.

 

Από ότι κατάλαβα αυτό που την ανησυχεί είναι πως με το φύσημα των κεριών είναι σίγουρο πως θα φύγουν και σταγονίδια πάνω στην τούρτα, οπότε αν υπάρχει ιός είναι σίγουρο πως θα κολλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την άποψη ότι όλοι πρέπει να προσέχουμε, είτε είμαστε τουρίστες είτε όχι. Απλά με το άνοιγμα του τουρισμού φέρνεις ανθρώπους από χώρες που είχαν περισσότερα κρούσματα και δεν πήραν αυστηρά μέτρα όπως η Ελλάδα, οπότε μοιραία αυξάνεις τις πιθανότητες να εισάγεις κρούσματα. Η ατομική ευθύνη έχει να κάνει με την ανθρώπινη φύση και δεν εξαρτάται τόσο από την εθνικότητα, αν και μια άλλη θεωρία μπορεί να πει πως όταν είσαι για διακοπές είσαι πιο χαλαρός και ασυνείδητα ή όχι, δεν σε νοιάζει κ τόσο ότι μπορεί να έχεις κάτι κ να κολλήσεις τους γύρω σου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Συμφωνώ με την άποψη ότι όλοι πρέπει να προσέχουμε, είτε είμαστε τουρίστες είτε όχι. Απλά με το άνοιγμα του τουρισμού φέρνεις ανθρώπους από χώρες που είχαν περισσότερα κρούσματα και δεν πήραν αυστηρά μέτρα όπως η Ελλάδα, οπότε μοιραία αυξάνεις τις πιθανότητες να εισάγεις κρούσματα. Η ατομική ευθύνη έχει να κάνει με την ανθρώπινη φύση και δεν εξαρτάται τόσο από την εθνικότητα, αν και μια άλλη θεωρία μπορεί να πει πως όταν είσαι για διακοπές είσαι πιο χαλαρός και ασυνείδητα ή όχι, δεν σε νοιάζει κ τόσο ότι μπορεί να έχεις κάτι κ να κολλήσεις τους γύρω σου 

Σίγουρα ισχύει πως έρχονται πολλά εισαγόμενα κρούσματα (μόνο χθες από τα 43 τα 36 ήταν από τουρίστες που πέρασαν από τον Προμαχώνα φοβερό!).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Σίγουρα ισχύει πως έρχονται πολλά εισαγόμενα κρούσματα (μόνο χθες από τα 43 τα 36 ήταν από τουρίστες που πέρασαν από τον Προμαχώνα φοβερό!).

Ήταν οι Σέρβοι? Έκαναν ιχνηλατιση? 

Κ κάτι άλλο δεν κατάλαβα. Έχουν 17 ουρανούς στο κρατητήριο στο Ελ βενιζέλος επειδή παραβίασαν την απαγόρευση? Καλά. Από που ήρθαν? Γιατί τους άφησαν να ξεκινήσουν? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Just now, kotsifikos είπε:

Σχετικά με το πρώτο και εγώ το ίδιο κάνω πλέον, δεν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να κολλήσει κάποιος , μια τούρτα που συνήθως την φυσούν όλα τα παιδιά μαζί!!

Με την πισίνα ούτε εγώ θα πήγαινα σε ένα μέρος που είναι πολυ πιθανό να κολλήσουμε, δεν ξέρω, και εγώ φοβάμαι αρκετά.

Από ότι κατάλαβα αυτό που την ανησυχεί είναι πως με το φύσημα των κεριών είναι σίγουρο πως θα φύγουν και σταγονίδια πάνω στην τούρτα, οπότε αν υπάρχει ιός είναι σίγουρο πως θα κολλήσουν.

 

Μα σε ένα πάρτι έτσι και αλλιώς έρχονται σε στενή επαφή μεταξύ τους τα παιδιά, η τούρτα είναι το θέμα;  τόσο πριν όσο και μετά θα έχουν "καβαλήσει" το ένα το άλλο... Εκτός και αν τα κυνηγάνε συνέχεια να μην ακουμπά το ένα το άλλο, να μη αλλάζουν παιχνίδια κλπ. Αν είναι έτσι, καλύτερα μη πάνε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ήταν οι Σέρβοι? Έκαναν ιχνηλατιση? 

Κ κάτι άλλο δεν κατάλαβα. Έχουν 17 ουρανούς στο κρατητήριο στο Ελ βενιζέλος επειδή παραβίασαν την απαγόρευση? Καλά. Από που ήρθαν? Γιατί τους άφησαν να ξεκινήσουν? 

Νομίζω οι 20 ήταν Σέρβη, δεν ξέρω όμως σίγουρα δεν έχω προλάβει να διαβάσω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ήταν οι Σέρβοι? Έκαναν ιχνηλατιση? 

Κ κάτι άλλο δεν κατάλαβα. Έχουν 17 ουρανούς στο κρατητήριο στο Ελ βενιζέλος επειδή παραβίασαν την απαγόρευση? Καλά. Από που ήρθαν? Γιατί τους άφησαν να ξεκινήσουν? 

Εδώ διάβασα πως μια που διαγνώστηκε θετική την έψαχναν τρεις μέρες γιατί δεν ήταν εκεί που θα έπρεπε να είναι.. τραγικά πράγματα! Φαντάσου με πόσους ήρθε επαφή το τριήμερο! Τουλάχιστον να εφαρμόζουν ποινές για αυτούς που σπάνε την καραντίνα.

Οι 20 ήταν Σέρβοι Μαγιοπούλα. Οι υπόλοιποι απο αλλες χώρες, δεν θυμάμαι ακριβώς . Για κρατητήριο δεν το έχω ακούσει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Εδώ διάβασα πως μια που διαγνώστηκε θετική την έψαχναν τρεις μέρες γιατί δεν ήταν εκεί που θα έπρεπε να είναι.. τραγικά πράγματα! Φαντάσου με πόσους ήρθε επαφή το τριήμερο! Τουλάχιστον να εφαρμόζουν ποινές για αυτούς που σπάνε την καραντίνα.

Ναι ήταν εκείνη που βγήκε θετικη στην Κρήτη και δεν ήθελε να χαλάσει τις διακοπές της λέει! Φυσικά και πρέπει να επιβάλουν ποινές σε όσους σπάνε την καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2020 at 12:06 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ερωτήσεις προς ουδέτερους παρατηρητές, γιατί ή εγώ είμαι υποχόνδρια, ή οι φίλοι μου στον κόσμο τους. 

1) Μας έχουν καλέσει σε παιδικό πάρτυ. Σε ανοιχτό χώρο. Θα πάμε μεν, αλλά εφόσον θα υπάρχει τούρτα με κεράκια, δεν θέλω να φάμε και θα έχω προετοιμάσει το παιδί να αρνηθεί. Μας συνέβη σε άλλο πάρτυ πρόσφατα, ένιωσα πολύ άσχημα, ήμασταν οι μόνοι που αρνήθηκαν. Είμαι υπερβολική; Με το παιδί που γιορτάζει, βρισκόμαστε σχεδόν καθημερινά.

2) Μας έχουν επίσης καλέσει σε χώρο διασκέδασης, με πισίνα. Είναι Κυριακή, είναι μέρος που προσελκύει πολύ κόσμο, και τουρίστες. Αν και πηγαίνουμε σε πισίνα κολυμβητηρίου, εκεί το κοινό είναι περιορισμένο, σταθερό, και σαφώς υπάρχουν κανόνες που τηρούνται αυστηρά. Σε οργανωμένες παραλίες πηγαίνουμε, αλλά και εκεί, δεν συγχρωτιζόμαστε με αγνώστους και δεν είναι ιδιαίτερα τουριστικές περιοχές όπου πάμε. Ο συγκεκριμένος χώρος, σίγουρα θα έχει και τουρίστες, και θα είναι καμιά δεκαριά παιδιά, που αποκλείεται να ακολουθήσουν κανόνες. Τα παιδιά μου είναι έξω φρενών που τους είπα ότι μάλλον δε θα πάμε, αλλά νιώθω ότι είναι μεγάλο το ρίσκο. Θα το κάνατε;

Ούτε εγώ θα άφηνα να φάνε από την ίδια τούρτα... Και την πισίνα με πολύ κόσμο θα την απέφευγα επίσης ή θα καθόμουν πολύ λίγο... 

Κορίτσια διάβασα λίγο όλα τα σχόλια, τις σκέψεις, τις απόψεις... Συμφωνώ σε όλα σχεδόν. Εμένα προσωπικά με έχει ρίξει απίστευτα η όλη κατάσταση με τον κορονοιο. Νομίζω ότι έχω γίνει υποχόνδρια... Ειδικά που ακούω ότι έχουν πεθάνει και αρκετά άτομα χωρίς υποκείμενα νοσήματα τρελαίνομαι από το άγχος. 4 μήνες τώρα τηρώ όλα τα μέτρα προστασίας συνειδητά. 

Αλλά να σας πω κάτι βρε κορίτσια, θέλω να πάω για ένα κούρεμα (έχω να πάω 5 μήνες κομμωτήριο), και ακόμη και αυτό φοβάμαι μην κολλήσω κορονοιο φορώντας μάσκα! Πείτε μου τώρα, πόσο παρανοϊκή είμαι? Βγαίνουν διάφορες έρευνες του τύπου από που μπορείς να τον κολλήσεις περισσότερο και το κομμωτήριο λέει είναι υψηλού κινδύνου... Όπως και άλλα μέρη βέβαια. Και τι θα κάνουμε πλέον δεν ξέρω πραγματικά... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Αλλά να σας πω κάτι βρε κορίτσια, θέλω να πάω για ένα κούρεμα (έχω να πάω 5 μήνες κομμωτήριο), και ακόμη και αυτό φοβάμαι μην κολλήσω κορονοιο φορώντας μάσκα! Πείτε μου τώρα, πόσο παρανοϊκή είμαι? Βγαίνουν διάφορες έρευνες του τύπου από που μπορείς να τον κολλήσεις περισσότερο και το κομμωτήριο λέει είναι υψηλού κινδύνου... Όπως και άλλα μέρη βέβαια. Και τι θα κάνουμε πλέον δεν ξέρω πραγματικά... 

Διάβασα ότι στην Αμερική δυο κομμωτές θετικοί δεν κόλλησαν κανέναν πελάτη (εκατοντάδες ατομα) γιατι φορούσαν μαςκα κ εκείνοι κ οι πελάτες. 

 

Εγω δεν είχα πάει κ έλεγα να το αφήσω μέχρι τον αγιασμό αλλά έχουν γίνει χαλια. θα φερω στο σπίτι, θα την παρακαλέσω  να φοράει μασκα κ θα μείνουμε στη βεράντα, χωρίς σεσουάρ. Ο αντρας μ που φοβαται πολυ βεβαια πηγε μολις ανοιξαν!!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Έσπερος said:

Εγω δεν είχα πάει κ έλεγα να το αφήσω μέχρι τον αγιασμό αλλά έχουν γίνει χαλια. θα φερω στο σπίτι, θα την παρακαλέσω  να φοράει μασκα κ θα μείνουμε στη βεράντα, χωρίς σεσουάρ. Ο αντρας μ που φοβαται πολυ βεβαια πηγε μολις ανοιξαν!!!

Υποθέτω πως  πιο ασφαλές είναι να πας εσύ με την μάσκα σου, (αν δεν φοράει η κομμώτρια της ζητάς εσύ να βάλει) και μόλις γυρίσεις κάνεις μπάνιο. Αν έρθει εκείνη (κούφια η ώρα) και το έχει θα εκτεθείς πολυ περισσότερο καθώς υπάρχει κίνδυνος να μείνει ο ιός στις επιφάνειες του σπιτιού σου.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

 

Αλλά να σας πω κάτι βρε κορίτσια, θέλω να πάω για ένα κούρεμα (έχω να πάω 5 μήνες κομμωτήριο), και ακόμη και αυτό φοβάμαι μην κολλήσω κορονοιο φορώντας μάσκα! Πείτε μου τώρα, πόσο παρανοϊκή είμαι? Βγαίνουν διάφορες έρευνες του τύπου από που μπορείς να τον κολλήσεις περισσότερο και το κομμωτήριο λέει είναι υψηλού κινδύνου... Όπως και άλλα μέρη βέβαια. Και τι θα κάνουμε πλέον δεν ξέρω πραγματικά... 

 

Εξαρτάται απο το κομμωτήριο. Εκεί που πηγαίνω, φοράνε όλοι μάσκα και οι πελάτες, γιατί είναι υποχόνδριος ο ιδιοκτήτης, και σε χώρο που κανονικά υπήρχαν και δέκα πελάτες ταυτόχρονα, βάζει μέχρι πέντε, ακόμη και τώρα δεν ανοίγει κλιματισμό και έχει ανοιχτά παράθυρα, οπότε νομίζω ότι είναι ασφαλές. Αν είναι χώρος με πολλά άτομα, δίπλα δίπλα και κλιματισμό, νομίζω αυξάνει το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Υποθέτω πως  πιο ασφαλές είναι να πας εσύ με την μάσκα σου, (αν δεν φοράει η κομμώτρια της ζητάς εσύ να βάλει) και μόλις γυρίσεις κάνεις μπάνιο. Αν έρθει εκείνη (κούφια η ώρα) και το έχει θα εκτεθείς πολυ περισσότερο καθώς υπάρχει κίνδυνος να μείνει ο ιός στις επιφάνειες του σπιτιού σου.

Πιο ασφαλές μ φαίνεται να έρθει στη βεράντα για δέκα λεπτά κ να μην έρθω σε επαφη με αλλον κοσμο. βασικα δεν ειναι οτι φοβαμαι το κομμωτηριο, απλως το βαριεμαι. μια φορα το χρονο κανω λιγες ανταύγειες για να μη φαινονται τα σκορπια γκριζα, ειμαι ξανθια ετσι κι αλλιως κ δεν χρειαζομαι πολλα πολλα. ασχετως ιού δλδ για κούρεμα δεν θα πηγαινα στο κομμωτηριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Πιο ασφαλές μ φαίνεται να έρθει στη βεράντα για δέκα λεπτά κ να μην έρθω σε επαφη με αλλον κοσμο. βασικα δεν ειναι οτι φοβαμαι το κομμωτηριο, απλως το βαριεμαι. μια φορα το χρονο κανω λιγες ανταύγειες για να μη φαινονται τα σκορπια γκριζα, ειμαι ξανθια ετσι κι αλλιως κ δεν χρειαζομαι πολλα πολλα. ασχετως ιού δλδ για κούρεμα δεν θα πηγαινα στο κομμωτηριο. 

ααα οκ εγώ νόμιζα πως λόγω ιού δεν το θες.

Εμένα είναι τα αγαπημένα μου αυτά, μαλλιά νύχια κτλ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...