Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή όταν ανοίξουν οι παιδικές θα τα πηγαίνετε; 

 

Δεν έχει λογική πάντως να ανοιξουν, αν τα παιδια πηγαινουν στο σχολείο με τοσους περιορισμους κ εκ περιτροπής κ χωρις ολοήμερα. Δηλαδή το πρωί 1,5 μέτρο κ χωρίς κοινόχρηστα αντικείμενα κ το απόγευμα στα ιδια παιχνιδια; Πραγματικα δεν ξερω τι λογικη εχουν ολα αυτα πλεον κ αν εχουν λογικη. 

 

Πόση διαφορά να έχουν οι παιδικές χαρές από τις πλατείες που γίνεται χαμός?

 

Θεωρώ πως αυτή τη στιγμή είναι ασφαλή τα πράγματα και γι αυτό αφήνουν τον κόσμο να μην είναι πολύ τυπικός σε διάφορα μέτρα (όπως στα μέρη που υποτίθεται είναι υποχρεωτική η μάσκα). Πιστεύω πως ο τουρισμός από το εξωτερικό θα χαλάσει την τωρινή ηρεμία.

 

Κι εγώ πάντως έχω χαλαρώσει γενικά, βρισκόμαστε με φιλους και συγγενείς και πρώτη φορά χθες δεν απολύμανα τα πράγματα από το σούπερ μάρκετ. Τα βόλεψα και μετά έπλυνα τα χέρια μου και έκανα με ντετόλ τις επιφάνειες που ήταν ακουμπισμένα  και που άγγιξα όσο βόλευα όπως τη λαβή του ψυγείου. Στην πλατεία δεν πηγαίνουμε αργά το απόγευμα που γίνεται πανικός, θα πάμε όταν έχει λιγότερο κόσμο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ πάντως νιώθω πολύ πιο ανασφαλής τώρα και όσο περνάει ο καιρός νιώθω όλο κ χειρότερα. Γιατί βλέπω ότι κ εγώ ξεχνιέμαι. Πλησιάζω τους μαθητές, πλησιάζω στα καταστήματα, ξεχναω το αντισηπτικό, ξεχναω να γδυθώ οταν γυριζω απο το σχολείο, ο αντρας μ εφερε δυο φορες φορεμένη μαςκα μετα απο γιατρο χυμα στην τσέπη του κ οχι στο σακουλάκι, και πιανει κ κουβεντα με οποιον βρει παντου χωρίς να προσέχει πάντα την απόσταση,  αν κανουμε ετσι εμεις που θεωρουμε οτι ακομα ισχυουν ολα τα περιοριστικά μετρα, δεν θελω να σκεφτομαι τι κανουν οι αλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ πάντως νιώθω πολύ πιο ανασφαλής τώρα και όσο περνάει ο καιρός νιώθω όλο κ χειρότερα. Γιατί βλέπω ότι κ εγώ ξεχνιέμαι. Πλησιάζω τους μαθητές, πλησιάζω στα καταστήματα, ξεχναω το αντισηπτικό, ξεχναω να γδυθώ οταν γυριζω απο το σχολείο, ο αντρας μ εφερε δυο φορες φορεμένη μαςκα μετα απο γιατρο χυμα στην τσέπη του κ οχι στο σακουλάκι, και πιανει κ κουβεντα με οποιον βρει παντου χωρίς να προσέχει πάντα την απόσταση,  αν κανουμε ετσι εμεις που θεωρουμε οτι ακομα ισχυουν ολα τα περιοριστικά μετρα, δεν θελω να σκεφτομαι τι κανουν οι αλλοι. 

 

Μα πρακτικά ελάχιστα μέτρα ισχύουν, ουσιαστικά ο συνωστισμός σε κλειστούς χώρους είναι το μόνο. Φαντάζομαι ότι αν δούμε πολλά κρούσματα, θα ξανααγριέψουν τα πράγματα, αλλά όσο κρατάει το καλοκαίρι, αμφίβολο.

Link to comment
Share on other sites

 Το καλοκαίρι θα Περάσει σχετικά φυσιολογικά (θέλω να) πιστεύω, έχει κανείς εικόνα αν το φθινόπωρο έχουμε ξανά τα ίδια αν θα παρθούν πάλι τα ίδια μέτρα; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο , θα είναι πάρα πολύ δύσκολο για όλους . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα πρακτικά ελάχιστα μέτρα ισχύουν, ουσιαστικά ο συνωστισμός σε κλειστούς χώρους είναι το μόνο. Φαντάζομαι ότι αν δούμε πολλά κρούσματα, θα ξανααγριέψουν τα πράγματα, αλλά όσο κρατάει το καλοκαίρι, αμφίβολο.

Στην ουσία όμως δεν μας είπαν ποτέ ότι δεν ισχύουν, έτσι δεν είναι; Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε τις συναναστροφές ιδίως σε κλειστό χώρο, εκτός από τις αναγκαίες για τη δουλειά μας. Λάθος έχω καταλάβει; 

 

Just now, Sunshine8 είπε:

 Το καλοκαίρι θα Περάσει σχετικά φυσιολογικά (θέλω να) πιστεύω, έχει κανείς εικόνα αν το φθινόπωρο έχουμε ξανά τα ίδια αν θα παρθούν πάλι τα ίδια μέτρα; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο , θα είναι πάρα πολύ δύσκολο για όλους . 

Δεν νομίζω ότι έχει λογική επανάληψη τέτοιων μέτρων από όλες τις απόψεις. Εξάλλου όσο προχωρούν οι γνώσεις για τα θερπαευτικά πρωτοκολα κ για τους παράγοντες που προκαλούν βαριά νόσηση, λογικά θα προλαβαίνουν και τα σοβαρά περιστατικά πριν εξελιχθούν ή θα βγαίνουν γρηγορότερα από τις ΜΕΘ, οπότε θα μπορούν να διαχειριστούν τους αριθμούς. Υποθέτω όμως ότι μέτρα περιορισμού των ατόμων σε ένα χώρο κατά καιρούς θα εφαρμόζονται, όπως κ τηλεργασία, ή ίσως μπαίνουν τοπικές καραντίνες αν υπάρχει έξαρση. Δεν ξέρω αν θα κάνουν πλέον τεστ σε όλους με ιχνηλάτιση και απομόνωση, που λογικά είναι το πιο ασφαλές μέσο. Μακάρι να τον κάνουν αυτό στην Ελλάδα. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έσπερος κ εγω δ ειμαι πολυ σίγουρη, δ ειναι οτι το έχουν κάνει κ ξεκάθαρο τελειως

Δ είπαν κάντε παρτυ αβέρτα, αλλα σκέψου κ ότι συγκεντρώσεις με 10ατομα επιτρέπονται οποτε γτ να βρίσκεσαι μόνο με συναδέλφους, λογικο να βρεθείς κ με έναν φίλο το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Στην ουσία όμως δεν μας είπαν ποτέ ότι δεν ισχύουν, έτσι δεν είναι; Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε τις συναναστροφές ιδίως σε κλειστό χώρο, εκτός από τις αναγκαίες για τη δουλειά μας. Λάθος έχω καταλάβει; 

 

 

Από τη στιγμή που μας λένε να πάμε ελεύθερα σε καφέ, εστιατόρεια, σινεμά κλπ, τουλάχιστον σε εξωτερικό χώρο δεν καταλαβαίνω να υπάρχει σύσταση για μέτρα, θεωρώντας ότι κολλάς πολύ πιο δύσκολα λογικά από ότι σε ένα γραφείο ή ένα θέατρο.

Link to comment
Share on other sites

On 25 Μαΐου 2020 at 3:20 ΜΜ, chocolate_eater είπε:

την ασφάλεια, όχι μόνο τώρα αλλά και στο διηνεκες, είναι ένα επαρκές σύστημα υγείας στα τουριστικά μέρη. Ελπίζω στο χρόνο που πέρασε να έκαναν τα απαραίτητα για να υπάρξει.

tΠροφανώς και δεν το έκαναν αλλά δεν είναι κ λογικό ένα νησί 10-20000 κατοίκων να έχει υποδομές για επιδημία σε τουριστική περίοδο ιταν εχει υπερδιπλάσιος επισκέπτες απο τους τουρίστες, να μη σχολιασω οτι τα νησια δεν ειναι ακατοίκητες νησίδες αναψυχής τουριστών , έχουν κ ανθρώπους που μένουν εκεί κ είναι ενοχλητικό να γίνονται όλα για τους τουρίστες. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από τη στιγμή που μας λένε να πάμε ελεύθερα σε καφέ, εστιατόρεια, σινεμά κλπ, τουλάχιστον σε εξωτερικό χώρο δεν καταλαβαίνω να υπάρχει σύσταση για μέτρα, θεωρώντας ότι κολλάς πολύ πιο δύσκολα λογικά από ότι σε ένα γραφείο ή ένα θέατρο.

Το 1,5 μέτρο δεν ισχύει κ για έξω; γιατί οι οδηγίες στα σχολεία λένε 1,5 μέτρο κ στο προαύλιο αλλα οι περισσοτεροι εχουν σταματησει να κανουν παρατηρηση οχι για το 1,5 ουτε καν το μισο. 

 

Εγω δεν θελω να ειμαι ανακόλουθη μ αυτα που λεω το πρωι στα παιδια. Αλλά δεν ξέρω κ τι να κάνω για το δικό μου παιδί. αν δεν κάνει τώρα παρέες, δεν θα κάνει ποτέ, αφου μονο χειροτερα θα εχουμε να περιμενουμε. Αλλα κ ο αντρας μ φοβαται ακομα κ εγω δεν θελω να αυτοϋπονομευομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

tΠροφανώς και δεν το έκαναν αλλά δεν είναι κ λογικό ένα νησί 10-20000 κατοίκων να έχει υποδομές για επιδημία σε τουριστική περίοδο ιταν εχει υπερδιπλάσιος επισκέπτες απο τους τουρίστες, να μη σχολιασω οτι τα νησια δεν ειναι ακατοίκητες νησίδες αναψυχής τουριστών , έχουν κ ανθρώπους που μένουν εκεί κ είναι ενοχλητικό να γίνονται όλα για τους τουρίστες. 

Το 1,5 μέτρο δεν ισχύει κ για έξω; γιατί οι οδηγίες στα σχολεία λένε 1,5 μέτρο κ στο προαύλιο αλλα οι περισσοτεροι εχουν σταματησει να κανουν παρατηρηση οχι για το 1,5 ουτε καν το μισο. 

 

Εγω δεν θελω να ειμαι ανακόλουθη μ αυτα που λεω το πρωι στα παιδια. Αλλά δεν ξέρω κ τι να κάνω για το δικό μου παιδί. αν δεν κάνει τώρα παρέες, δεν θα κάνει ποτέ, αφου μονο χειροτερα θα εχουμε να περιμενουμε. Αλλα κ ο αντρας μ φοβαται ακομα κ εγω δεν θελω να αυτοϋπονομευομαι. 

 

Aν είχα τόσο μικρό παιδί και όχι σε ηλικία που έχει παρέες για να του λείψουν, δεν ξέρω τι θα έκανα. Με το ενάμιση μέτρο εννοείται ότι κανείς έξω δεν ασχολείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν είχα τόσο μικρό παιδί και όχι σε ηλικία που έχει παρέες για να του λείψουν, δεν ξέρω τι θα έκανα. Με το ενάμιση μέτρο εννοείται ότι κανείς έξω δεν ασχολείται.

Εντάξει τώρα που κυκλοφορώ κ εγώ πλησιάζω περισσότερο από όσο παλιότερα. Ίσως κ λιγότερο απο μέτρο ακόμα κ στα μαγαζιά κ φυσικά στο γραφείο είναι αδύνατον να κρατάμε το 1,5 μετρο οπως παντου φανταζομαι. 

 

Για το παιδι πραγματικα δεν ξερω. Υποτιθεται οτι σ αυτην την ηλικια δεν παιζουν μαζι κλπ κλπ κ οντως ειναι χαρουμενος με οσα κανουμε, ειναι κ η θαλασσα τωρα, αλλα δεν ξερω ποσο ευσταθεί το επιχειρημα. Ο αντρας μ τις πλατείες κ τις παιδικες δεν τις πολυηθελε ουτως ή αλλως γιατι προτιμα το ελευθερο παιχνιδι στη φυση, οποτε το ειχαμε μονιμη γκρινια αυτο, κ τωρα πραγματικα δεν ξερω. Το μονο σιγουρο είναι ότι τώρα είναι καλή εποχή αλλά σε δυο μήνες μάλλον δεν θα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τελικά στις βαπτίσεις επισήμως πόσοι επιτρέπονται εκτός εκκλησίας? 

 

Προς το παρόν και (νομίζω) μέχρι τις 4/6 επιτρέπεται μέσα στον χώρο της εκκλησίας 1 άτομο ανά 10τμ. Μπορούν να παραβρεθούν κι άλλα άτομα έξω από την εκκλησία όπως μου είπε ο παπάς αλλά δεν ξέρω πόσα γιατί προσωπικά θα έχω λιγότερο από 50 άτομα. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

tΕγω δεν θελω να ειμαι ανακόλουθη μ αυτα που λεω το πρωι στα παιδια. Αλλά δεν ξέρω κ τι να κάνω για το δικό μου παιδί. αν δεν κάνει τώρα παρέες, δεν θα κάνει ποτέ, αφου μονο χειροτερα θα εχουμε να περιμενουμε. Αλλα κ ο αντρας μ φοβαται ακομα κ εγω δεν θελω να αυτοϋπονομευομαι. 

 

Εγώ τον πηγαίνω στην πλατεία νωρίς, ώρες που δεν γίνεται πανικός. Ωστόσο με όσα παιδιά βρίσκονται εκεί, τον αφήνω να κάνει παρέα.  Δεν χωράει άλλος εγκλεισμός στα παιδιά ούτε καθόλου επικοινωνία με κανένα άλλο παιδί. Αν και εφόσον έχουμε επάνοδο του ιού θα δω τι θα κάνω, προς το παρόν όμως αρνούμαι να προφυλάσσομαι το ίδιο με πριν ενώ μάλιστα εμείς και τα παιδιά δεν ανήκουμε σε ευπαθείς ομάδες. Οι παππούδες που ανήκουν και που πλέον συναναστρεφόμαστε δεν προσέχουν έτσι κι αλλιώς. Πόσο είναι ο δικός σου?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγώ τον πηγαίνω στην πλατεία νωρίς, ώρες που δεν γίνεται πανικός. Ωστόσο με όσα παιδιά βρίσκονται εκεί, τον αφήνω να κάνει παρέα.  Δεν χωράει άλλος εγκλεισμός στα παιδιά ούτε καθόλου επικοινωνία με κανένα άλλο παιδί. Αν και εφόσον έχουμε επάνοδο του ιού θα δω τι θα κάνω, προς το παρόν όμως αρνούμαι να προφυλάσσομαι το ίδιο με πριν ενώ μάλιστα εμείς και τα παιδιά δεν ανήκουμε σε ευπαθείς ομάδες. Οι παππούδες που ανήκουν και που πλέον συναναστρεφόμαστε δεν προσέχουν έτσι κι αλλιώς. Πόσο είναι ο δικός σου?

2,5 είναι. ο άντρας μ είναι λίγο ευπαθης. όχι στις ομαδες που δικαιούνται αδεια, οχι τοσο ευπαθής, αλλα κινδυνευει περιςςοτερο απο τον μεσο ανθρωπο. Απλως τον θεωρω λιγο υπερβολικο γιατι ο δικος μας εχει περασει τη φαση που ορμουσε στα παιδάκια για αγκαλιά, είναι κ μικρός ακόμα για ν τους πιάνει κουβέντα, οποτε δεν περιμενω καμια φοβερη αλληλεπίδραση, απλως να τα βλεπει για να μαθαινει πώς παιζουν. Επομένως δεν θα κάνει κ κάτι επικίνδυνο. Αντικειμενικά μιλωντας, σε φασεις γρίπης που πετυχαιναμε ασχετα παιδακια να βήχουν πανω μας, πιο πολυ κινδυνευαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και λίγες μέρες αποφάσισα να χαλαρώσω λιγάκι γιατί παρατήρησα ότι όλος αυτός ο εγκλεισμός άρχισε να επιδρά στην ψυχική μου υγεία. Πέρασα μια μακρά περίοδο μέρα νύχτα στο σπίτι με τηλεεργασία και τρελά ωράρια δουλειάς, χωρίς να βλέπω άνθρωπο. Η μικρή δείχνει να μην έχει επηρεαστεί λόγω ηλικίας φαντάζομαι, δεν είναι βέβαια τρελά κλεισμένη, ο άντρας μου τη βγάζει τα απογεύματα στο πάρκο με το ποδήλατο και βλέπει και την ξαδέρφη της εκεί. Με άλλα παιδάκια από μακριά μέχρι στιγμής. Το Σάββατο που πέρασε την πήγαμε και στο Αττικό πάρκο. Αύριο θα πάμε στα γενέθλια του μικρού ενός φιλικού ζευγαριού. Θα είμαστε 3 ζευγάρια και 5 παιδάκια. Δεν είμαι και πολύ άνετη με αυτό αλλά νιώθω ότι δε γίνεται να μείνουμε άλλο στη γυάλα. Θα αερίζεται το σπίτι, θα βγούμε στο μπαλκόνι για μπάρμπεκιου (καιρού επιτρέποντος), θα προσέχω γενικά. Ξέρω όμως ότι θα παίξει με τα παιδάκια, δεν έχω την αυταπάτη ότι θα παίζει μόνη της, όμως όταν της είπα ότι θα δει τους φίλους της πέταξε από τη χαρά της και την ανάγκη της για επάφή με παιδιά την κατανοώ απόλυτα. Δυό μέρες τώρα με ρωτάει συνέχεια για το "πάρτυ" που θα πάμε. Προς το παρόν με τόσα λίγα κρούσματα που καταγράφονται εδώ και πολύ καιρό αισθάνομαι λίγο πιο ασφαλής. Συνεχίζω ωστόσο να λούζομαι στο αντισηπτικό έξω, να μην παραγγέλνω delivery, να απολυμαίνω τα ψώνια, να αποφεύγω τα μαγαζιά αν δεν υπάρχει ανάγκη, να κρατώ αποστάσεις στο γραφείο κτλ. Τις συναναστροφές ωστόσο με φίλους θεωρώ ότι τις έχουμε ανάγκη οικογενειακώς. Σκεπτόμενη δε το νέο κύμα τον Οκτώβρη και φοβούμενη νέα καραντίνα θεωρώ αναγκαία μια σχετική χαλάρωση και μια στοιχειώδη κοινωνική ζωή για να μην τρελαθούμε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

2,5 είναι. ο άντρας μ είναι λίγο ευπαθης. όχι στις ομαδες που δικαιούνται αδεια, οχι τοσο ευπαθής, αλλα κινδυνευει περιςςοτερο απο τον μεσο ανθρωπο. Απλως τον θεωρω λιγο υπερβολικο γιατι ο δικος μας εχει περασει τη φαση που ορμουσε στα παιδάκια για αγκαλιά, είναι κ μικρός ακόμα για ν τους πιάνει κουβέντα, οποτε δεν περιμενω καμια φοβερη αλληλεπίδραση, απλως να τα βλεπει για να μαθαινει πώς παιζουν. Επομένως δεν θα κάνει κ κάτι επικίνδυνο. Αντικειμενικά μιλωντας, σε φασεις γρίπης που πετυχαιναμε ασχετα παιδακια να βήχουν πανω μας, πιο πολυ κινδυνευαμε. 

 

Ο άντρας σου είναι υπερβολικός και άνευ κορονοϊού (από όσα μας έχεις μοιραστεί), δεν ξέρω πως θα μπορούσες στην παρούσα φάση να τον πείσεις να κοινωνικοποιηθείτε. Μπορεί να είναι μικρούλι το παιδάκι σου αλλά την χαίρονται κι αυτά την επαφή με τα άλλα παιδάκια, περίπου στα 3 ξεκινούν να παίζουν και μαζί. Μπορείτε να πάτε ώρες που είναι πιο ήσυχες.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

 

Ο άντρας σου είναι υπερβολικός και άνευ κορονοϊού (από όσα μας έχεις μοιραστεί), δεν ξέρω πως θα μπορούσες στην παρούσα φάση να τον πείσεις να κοινωνικοποιηθείτε. Μπορεί να είναι μικρούλι το παιδάκι σου αλλά την χαίρονται κι αυτά την επαφή με τα άλλα παιδάκια, περίπου στα 3 ξεκινούν να παίζουν και μαζί. Μπορείτε να πάτε ώρες που είναι πιο ήσυχες.

 

 

Ο άντρας μου είναι επιλεκτικά υπερβολικός. τα Χριστούγεννα στην Αθήνα που τα περισσότερα παιδάκια ήταν ψιλοάρρωστα, μια χαρά παίζαμε στην

παιδικη κ ας έβηχαν ή ειχαν μύξες. αλλα στην Αθημα παμε σε παιδικες πιο ψαγμένες κ πιο φυσικές. Οποτε εκει τα παιδακια ...δεν κολλανε. Γενικως οπου θεωρει οτι ειναι ωραια, δεν κολλάει τίποτα. Όπου δεν του αρεσει, ή κολλάει, ή είναι επικίνδυνα, ή φυσάει πολύ!!!! 

 

Αν είχαμε ήδη παρέες θα ήταν πιο απλό, τώρα είναι δύσκολο να κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο άντρας μου είναι επιλεκτικά υπερβολικός. τα Χριστούγεννα στην Αθήνα που τα περισσότερα παιδάκια ήταν ψιλοάρρωστα, μια χαρά παίζαμε στην

παιδικη κ ας έβηχαν ή ειχαν μύξες. αλλα στην Αθημα παμε σε παιδικες πιο ψαγμένες κ πιο φυσικές. Οποτε εκει τα παιδακια ...δεν κολλανε. Γενικως οπου θεωρει οτι ειναι ωραια, δεν κολλάει τίποτα. Όπου δεν του αρεσει, ή κολλάει, ή είναι επικίνδυνα, ή φυσάει πολύ!!!! 

 

Αν είχαμε ήδη παρέες θα ήταν πιο απλό, τώρα είναι δύσκολο να κάνουμε. 

Καλά το να πάτε στην παιδική χαρά της γειτονιάς σας απλό είναι, δεν θα πάτε ντε και καλά να κοινωνικοποιηθείτε εσείς ή το παιδί, θα πάτε απλά για να παίξει το παιδί. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Καλά το να πάτε στην παιδική χαρά της γειτονιάς σας απλό είναι, δεν θα πάτε ντε και καλά να κοινωνικοποιηθείτε εσείς ή το παιδί, θα πάτε απλά για να παίξει το παιδί. 

Βασικά για κοινωνικοποίηση τη θέλω. Για παιχνίδι δεν με νοιαζει τοσο. μια τυποποιημένη παιδικη χαρα ειναι, δεν προσφερει κατι φοβερο για παιχνιδι αν ειναι να μην καν κανουμε παρεες. Πολυ μεγαλυτερη ανεση για τρεξιμο κ μπαλα εχει στη βολτα απ ο,τι στην

παιδικη. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νιώθω πιο ανασφαλής τώρα που κυκλοφορούμε, γιατί βλέπω ότι εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να απολυμαινομαστε συνεχεια. Όσο ήταν η καραντίνα έβγαινε ο άντρας μου μόνο για σουπερμάρκετ γιατί εγώ δεν οδηγώ και έβαζε οινόπνευμα πριν πιάσει το τιμόνι κ μόλις έμπαινε σπίτι (και στα ψώνια). Εγώ κ το μωρό βγαίναμε μόνο για "σωματική άσκηση", οπότε δεν ακουμπουσαμε πουθενά. Έτσι ένιωθα σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα κολλήσουμε. Ο μόνος τρόπος να ερχόταν κ ιός στο σπίτι ήταν τα παπούτσια μας, ούτε καν τα ρούχα αφού δεν καθόμασταν πουθενά εκτός σπιτιού. Τώρα νιώθω πιο εκτεθειμένη. Σε μαγαζιά έχουμε πάει αρκετές φορές κ μάλιστα μαζί με το μωρό γιατί ήταν πράγματα που έπρεπε να δούμε και οι δύο (πχ καρεκλακι αυτοκινήτου, περίφραξη για το μπαλκόνι γιατί θα αρχίσει να περπατάει κλπ). Εκεί λοιπόν είδα ότι δεν είναι λειτουργική η συνεχής απολύμανση γιατί πχ το μωρό μπορεί να κλάψει μέσα στο μαγαζί, να το σηκώσεις από το καρότσι, να το πιάσεις γενικώς ή να μπεις σε δύο διπλανά μαγαζιά οπότε να μην απολυμανεις χέρια απ'το ένα στο άλλο, ή να χτυπήσει το κινητό, να απαντήσεις κ να πρέπει να το καθαρίσεις κλπ. Οπότε τώρα παρόλο που μειώνονται τα κρούσματα, φοβάμαι περισσότερο γιατί νιώθω ότι εκτίθεμαι περισσότερο σε πιθανές επιφάνειες με ιό και πιθανους ανθρώπους με ιό. Φίλους δεν θέλω ακόμη να δω, είδαμε μόνο κάποιους που έπρεπε να τους δώσουμε κάποια πράγματα για μωρό που περιμένουν. Εκεί ας πούμε ήμασταν μέσα σε σπίτι, εννοείται ότι πιάσαμε πράγματα και ίσως μετά το πρόσωπό μας κ το μωρό βάζει χέρια κ παιχνίδια στο στόμα. Τους παππούδες τους έχουμε δει δυο φορές. Το παράδοξο είναι ότι ενώ φοβάμαι περισσότερο, ταυτόχρονα έχω χαλαρώσει κιόλας, πχ δεν κάνω όλη αυτή την απολύμανση πάντα όπως είπα, τα παγκάκια πλέον δεν τα καθαρίζω πριν κάτσω κ μια μέρα που ήμασταν βόλτα υπέκυψα κ πήρα σουβλάκι! Ντελιβερυ ακόμα δεν έχουμε δοκιμάσει. Ούτε έχουμε κάτσει σε καφετέρια/εστιατόριο κ ούτε θέλω ακόμα. Σε κούνιες έχουμε πάει δύο φορές κ απλά την καθάρισα πριν βάλω το μωρό μεσα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

. Ούτε έχουμε κάτσει σε καφετέρια/εστιατόριο κ ούτε θέλω ακόμα. Σε κούνιες έχουμε πάει δύο φορές κ απλά την καθάρισα πριν βάλω το μωρό μεσα.

Εμένα ένας καφές με φίλους μου έχει λείψει..όταν λες κούνιες εννοείς παιδική; Τελικά αλλού έχουν ανοίξει κ αλλού όχι;

Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζει κ το πλαίσιο λειτουργίας. Στο σχολείο βάζω αντισηπτικό ακομα κ μεσα στο μαθημα 2-3 φορες πχ αφου συμπλήρωση απουσιολόγιο, μολις πιασω σφουγγάρι, περναω μια γρηγορα την έδρα στην αρχη κ στο τελος κ στο γραφειο πολλες φορες επισης. Σημερα ομως πηγα σουπερμαρκετ κ σε αλλο καταστημα, επλυνα χερια πριν μπω αλλα ξεχασα βγαίνοντας, οποτε επιασα αυτοκινητο, κλειδιά κλπ. κ τα επλυνα πριν μπω στο σπίτι. 

 

Ψωνια δεν απολύμανα ποτε εκτος αν ηταν πακετο απο κουριερ που το αφηνα στο μπαλκονι καποιες ωρες. 

 

Οι φιλοι μας ειναι στη δουλεια οποτε βλεπόμαστε τωρα. Καφετέρια δεν πολύ πηγαίναμε αλλά πριν αρχίσει ο τουρισμός θελουμε να πάμε μια δυο φορες για φαγητό, ομως μονοι μας κ οχι σε ωρα αιχμής. 

 

Σε πλοιο δεν μπαινουμε για Αθηνα αλλα ισως παμε σε κοντινό νησι με τοπικο δρομολόγιο που δεν μαζευει κοσμο, αλλα αυτα ολα τον Ιουλιο οποτε πολλα δεδομενα αλλαζουν. 

 

Τον μικρο θ αρχισουμε να τον πηγαινουμε κ στο λιμανι για βολτα γιατι αν ερθει κοσμος μετα δεν θα μπορπυμε, το τι θα κανουμε για παρεα ειναι ακομα υπο συζητηση. Καποιους "υποψηφιους" για προσέγγιση τους είδα με μάσκα στο σουπερμάρκετ οπότε δεν νομίζω ότι θα ενδιαφερονται να παιζει το παιδι τους με αλλα παιδακια.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Εμένα ένας καφές με φίλους μου έχει λείψει..όταν λες κούνιες εννοείς παιδική; Τελικά αλλού έχουν ανοίξει κ αλλού όχι;

 

Εμάς στην περιοχή μας δεν ειχαν φράχτη ούτως ή άλλως, είναι απλώς σε μια πλατεία.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Καποιους "υποψηφιους" για προσέγγιση τους είδα με μάσκα στο σουπερμάρκετ οπότε δεν νομίζω ότι θα ενδιαφερονται να παιζει το παιδι τους με αλλα παιδακια.... 

 

Εγώ ας πούμε που γενικά μάλλον είμαι από αυτούς που φοβούνται ακόμα, μάσκα δεν έβαλα ποτέ. Μόνο μια φορά στην παιδίατρο κι άλλη μια σε ένα μαγαζί που ήταν υποχρεωτικό. Μου φαίνεται λίγο μπελάς. Τελικά το "προσέχω" ο καθένας το εννοεί αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

γενικά μάλλον είμαι από αυτούς που φοβούνται ακόμα, μάσκα δεν έβαλα ποτέ. Μόνο μια φορά στην παιδίατρο κι άλλη μια σε ένα μαγαζί που ήταν υποχρεωτικό. Μου φαίνεται λίγο μπελάς. Τελικά το "προσέχω" ο καθένας το εννοεί αλλιώς!

Ούτε εμείς βάλαμε μάσκα αλλά στο νησί φοράνε ελάχιστοι έτσι κ αλλιως. Ουτε ψωνια απολυμαινσμε ποτε εκτος απο κουτιά κούριερ κ αυτό επειδή ξερουμε οτι αλλαζουν χερια ποσες φορες. να απολυμαίνω το ρυζι που βαζω αμεσως στο ντουλαπι το θεωρω περιττο. 

 

Εγώ πιο πολύ νιώθω ότι προσέχω όταν έχω την αίσθηση ότι πρέπει να ακολουθήσω κανόνες. πχ δεν πλησιάζουμε τους αλλους, αυτο ειναι ενας σαφης κανονας που μπορω να εχω στο μυαλο μ. το να απολυμαίνω γενικώς κ αορίστως το ξεχναω. το πλενω χερια οταν μπαινω σπίτι ή πριν πιασω φαγητο (κ στο σχολείο πριν κ αφου πιασω οτιδηποτε δεν ειναι δικο μου) επισης το θυμαμαι. Ο μαιτρ βέβαια της επιλεκτικής προσοχής είναι ο άντρας μου. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πήρε αέρα ο πωπος μου, πήγα σημέρα ψώνισα ρούχο για τη βάφτιση,  μπήκα δοκίμασα σε 3 μαγαζιά,  κατσαμε μετά φάγαμε σε μια πιτσαρια και πήραμε και το γλυκό μας για το σπίτι. Κάνανε τα χέρια μας συχνά με αντισηπτικο μαντιλακι, αλλά οκ,  γενικά ξεψαρωσαμε. Η ζωή συνεχιζεται. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...