Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!είμαι μανούλα ενος μπεμπακου 5μιση μηνών και έχω αγχωθει πολυ με το θέμα της επικαιρότητας όπως ολοι!τον κορωνοιο π πάει να γίνει πανδημια.δεν αγχώνομαι για εμενα αλλά για το μωρο(κ τους δικούς μου ανθρώπους φυσικά π ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες).εσείς οι μανουλες τι θα κάνετε για πρόληψη ?τι ακούτε τριγύρω?ποιες είναι οι σκέψεις σας?θα κλειστουμε στα σπίτια μας..?και  εντάξει αν δεν εργαζόμαστε εμείς .οι σύζυγοι όμως πρέπει να πάνε στη δουλειά κανονικά.οπως κ τα ψώνια του σπιτιού πρέπει να γίνουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Για πείτε λοιπόν γονείς. Πως αντιμετωπίζετε εσείς αυτή την κρίση? Πόσο ψύχραιμοι είστε και τι προληπτικά μέτρα παίρνετε ή θα αρχίσετε να παίρνετε δεδομένου ότι όπως φαίνεται τα πράγματα σοβαρεύουν? Ο Παπαβέντσης ανέβασε στη σελίδα του στο φβ πως στην ουσία είμαστε δυο εβδομάδες πίσω από την Ιταλία. Όσα κρούσματα έχουμε εμείς τώρα, είχαν αυτοί πριν δυο εβδομάδες. Το σύστημα υγείας στην Ιταλία έχει κλατάρει και φοβάμαι να σκεφτώ πόσο χειρότερο είναι το δικό μας.

 

Προσωπικά, μέχρι τώρα ήμουν αρκετά ψύχραιμη, δεν κρύβω όμως πως έχω αρχίσει και ανησυχώ. Με ψυχραιμία και πάλι, αλλά ανησυχώ.  Εμείς λόγω βρέφους ήμαστε ήδη σε μια φάση κλεισίματος στο σπίτι. Ο μεγάλος δεν πάει παιδικό και έχει τα χέρια μόνιμα στο στόμα οπότε αποφεύγαμε έτσι κι αλλιώς κλειστούς χώρους και παιδότοπους πχ ούτε με κιάλια. Βόλτα έξω σε πλατείες και παιδικές χαρές  κι επισκέψεις από φίλους που δεν έχουν συμπτώματα γρίπης κλπ. 

 

'Ομως τα συμπτώματα αυτού του ιού μπορεί να κάνουν και δυο εβδομάδες να φανούν. Το σκ είχαμε επισκέψεις από τους νονούς των παιδιών και πρώτη φορά δεν ένιωθα εντελώς άνετα. Διότι η μία νονά εργάζεται σε γυμναστήριο κι η άλλη σε νοσοκομείο (χωρίς κρούσμα προς το παρόν). Σήμερα πέρασε ο πατέρας μου ο οποίος αφού έκλεισαν τα ΚΑΠΗ αποφάσισε να τη βγάζει στο καφενείο. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ πως θα ήταν καλύτερα να καθίσει σπιτάκι του για λίγο, για τον ίδιο πρώτα από όλα μιας και είναι καρδιοπαθής.

 

Τι λέτε εσείς για όλα αυτά? Όχι μονο για μένα, γενικά. Θα ήθελα να μάθω τις σκέψεις σας.

(Θα σας παρακαλέσω να τις μοιραστείτε με ψυχραιμία, δεν χρειάζεται ούτε να πανικοβάλλουμε, ούτε να προσβάλουμε κανέναν, ας κρατήσουμε τη συζήτηση σε χαμηλή ένταση. :) )

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγώ να ξεκινήσω παρόμοιο θέμα κάποια στιγμή!!! 

 

Εμείς επειδή είμαστε σε μικρό μέρος χωρίς υποδομές υγείας, μέσες άκρες έχουμε καταλάβει ότι αν αρρωστήσει κάποιος εδώ, πιθανότατα δεν θα υπάρχει καν τρόπος να διαγνωστεί, και δεν ξέρω τι συνθήκες ασφαλούς μεταφοράς με ελικόπτερα μπορούν να εξασφαλιστούν για όσους χρειάζονται νοσηλεία, από το Κέντρο Υγείας μας είπαν λίγο πολύ ότι μάλλον οι ηλικιωμένοι σε μέρη σαν εμάς θα είναι καταδικασμένοι. Αυτό μου δημιουργεί μια μικρή ανασφάλεια παρόλο που δεν είμαστε ευπαθείς ομάδες -αν και ο άντρας μου έχει κάποια θέματα που οριακά θα  μπορούσαν να τον καταστήσουν ευάλωτο. Τώρα που κανένας μας δεν πηγαίνει στη δουλειά, οι πιθανότητες δικής μας έκθεσης στον ιό είναι μάλλον μικρές (αν δεν έχουμε κολλήσει κάτι ήδη). Για εμάς τους ίδιους δηλαδή δεν μπορώ να πω ότι ανησυχώ, ούτε για το παιδί. Φυσικά ανησυχώ για τους γονείς μας (ο πατέρας μου εργάζεται και κυκλοφορεί με ΜΜΜ και όλοι έχουν κάποια θέματα υγείας με αναπνευστικά, αυτοάνοσα, καρδιοπάθειες κλπ). Πιο πολύ γι αυτούς ανησυχώ δηλαδή, προςτο παρόν προσέχουν, δεν εκκλησιάζονται, δεν πηγαίνουν σε κομμωτήρια κ γυμναστήρια κ τέτοια, οπότε είναι σε καλό δρόμο. 

 

Επειδή όπως έχω γράψει πολλές φορές, ο άντρας μου είναι πολύ φοβικός με τις ιώσεις κ τη γρίπη, όλο το χειμώνα τον περάσαμε με αποφυγή κλειστών χώρων και επαφών με παιδάκια αμφίβολης υγείας, σε βαθμό που καταντάει για εμένα κουραστικός και ψυχοφθόρος, οπότε πραγματικά αυτό, για να μου επιτραπέι και λίγος εγωισμός, μου ήρθε στη χειρότερη δυνατή στιγμή. Πάνω που κάναμε κινήσεις για να κοινωνικοποιηθούμε, να αρχίσουμε μουσικοκινητική, και τα σχετικά, ο άντρας μου δεν θέλει πια ούτε την παιδική χαρά. Οπότε τα νεύρα μου είναι τσιτωμένα τις τελευταίες  μέρες έτσι κι αλλιώς. Δεν θα κλειστούμε μέσα προφανώς, έχουμε πολλές δυνατότητες για περπάτημα και εξορμήσεις, αν βοηθήσει κι ο καιρός, χωρίς παρέα όμως, και δεν μπορώ να πω ότι με ευχαριστεί αυτή η κατάσταση, γιατί περιμενα πώς κ πώς την Άνοιξη.

 

Δεν θα ήθελα πάντως με τίποτα να είμαι στη θέση γονιού με μεγαλύτερο παιδί, που περιμένει το πάρτι του ή την παράσταση ή το playdate και θα πρέπει να του εξηγήσει γιατί θα το χάσει.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Για πείτε λοιπόν γονείς. Πως αντιμετωπίζετε εσείς αυτή την κρίση? Πόσο ψύχραιμοι είστε και τι προληπτικά μέτρα παίρνετε ή θα αρχίσετε να παίρνετε δεδομένου ότι όπως φαίνεται τα πράγματα σοβαρεύουν? Ο Παπαβέντσης ανέβασε στη σελίδα του στο φβ πως στην ουσία είμαστε δυο εβδομάδες πίσω από την Ιταλία. Όσα κρούσματα έχουμε εμείς τώρα, είχαν αυτοί πριν δυο εβδομάδες. Το σύστημα υγείας στην Ιταλία έχει κλατάρει και φοβάμαι να σκεφτώ πόσο χειρότερο είναι το δικό μας.

 

Προσωπικά, μέχρι τώρα ήμουν αρκετά ψύχραιμη, δεν κρύβω όμως πως έχω αρχίσει και ανησυχώ. Με ψυχραιμία και πάλι, αλλά ανησυχώ.  Εμείς λόγω βρέφους ήμαστε ήδη σε μια φάση κλεισίματος στο σπίτι. Ο μεγάλος δεν πάει παιδικό και έχει τα χέρια μόνιμα στο στόμα οπότε αποφεύγαμε έτσι κι αλλιώς κλειστούς χώρους και παιδότοπους πχ ούτε με κιάλια. Βόλτα έξω σε πλατείες και παιδικές χαρές  κι επισκέψεις από φίλους που δεν έχουν συμπτώματα γρίπης κλπ. 

 

'Ομως τα συμπτώματα αυτού του ιού μπορεί να κάνουν και δυο εβδομάδες να φανούν. Το σκ είχαμε επισκέψεις από τους νονούς των παιδιών και πρώτη φορά δεν ένιωθα εντελώς άνετα. Διότι η μία νονά εργάζεται σε γυμναστήριο κι η άλλη σε νοσοκομείο (χωρίς κρούσμα προς το παρόν). Σήμερα πέρασε ο πατέρας μου ο οποίος αφού έκλεισαν τα ΚΑΠΗ αποφάσισε να τη βγάζει στο καφενείο. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ πως θα ήταν καλύτερα να καθίσει σπιτάκι του για λίγο, για τον ίδιο πρώτα από όλα μιας και είναι καρδιοπαθής.

 

Τι λέτε εσείς για όλα αυτά? Όχι μονο για μένα, γενικά. Θα ήθελα να μάθω τις σκέψεις σας.

(Θα σας παρακαλέσω να τις μοιραστείτε με ψυχραιμία, δεν χρειάζεται ούτε να πανικοβάλλουμε, ούτε να προσβάλουμε κανέναν, ας κρατήσουμε τη συζήτηση σε χαμηλή ένταση. :) )

 

 

 

 

Άνοιξες ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα και πιστεύω είναι ένα ζήτημα που απασχολεί πολλούς αυτή την περίοδο. Η αλήθεια είναι πως μέχρι χθες δεν το είχα λάβει καθόλου στα σοβαρά όλο αυτό .. χθες άκουσα στις ειδήσεις το πρωί για αυτό που συμβαίνει στον Πύργο Ηλίας Και έμεινα λίγο. Αρκετά τα κρούσματα όπως λες στην Ιταλία χειροτέρεψαν τα πράγματα και αυτό που σκεφτόμουν ακριβώς χθες ήταν πως αν στην Ιταλία αντιμετωπίζουν τα νοσοκομεία τέτοιο θέμα ... εδώ στην Ελλάδα τι θα γίνει ; Είμαστε όντως Προετοιμασμένοι όπως μας ενημερώνουν ; Η είναι ένα ψέμα και δεν θα ξέρουμε από που θα μας έρθει κι που να προτοτρεξουν! Η αλήθεια είναι πως εγώ ναι πλέον ανησυχώ ... έχω μικρό μωρό και είμαι και έγκυος και θηλάζω και ακόμα και δεν κρύβω πως το ανοσοποιητικό μου σύστημα παιδιά έχει πέσει τόσο πολύ που δεν ξέρω τι στο καλό άλλο να κάνω για να το ανεβάσω λιγάκι. Μέσα σε ένα χειμώνα παίζει να έχω αρρωστήσει 5 φορές και οι 4 φορές να ήταν αρκετά βαριά με πιρετο. Απορώ πως δεν κόλλησε το μωρό. Μάλλον ο θηλασμός τον έσωσε. Που λες πριν κανα μήνα που το θέμα δεν είχε πάρει ακόμα κ τέτοια εξέλιξη ήρθαν για διακοπές Ελλάδα συγγενείς από Αγγλία που είχαν μαζί τους κ μικρά μωρά ΚΑΙ προφανώς είχαν επαφή κ μαζί μας και με το μωρό το δικό μας. Αν αυτό γινόταν τώρα δεν ξέρω πως θα το διαχειριζόμουν η αλήθεια είναι. Πριν ένα μήνα ήμουν ακόμα χαλαρή. Ευτυχώς για καλή μας τύχη δεν ήταν άρρωστα κ έτσι την γλιτώσαμε. Εγώ προσπαθώ κ διατηρώ υγιεινή όσο γίνεται , πλένουμε χεράκια συχνά και έχουμε μαζί μας μαντιλακια η αντισηπτικό. Τίποτα παραπάνω παιδιά ... δεν ξέρω πως μπορούν και απολυμένουν τώρα τα σπίτια τους όλη την ώρα. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Προσέχουμε που πάμε πλέον ναι ... αυτό το κάνουμε. Πάμε σε ανοιχτούς χώρους αλλά τι άλλο μπορούμε να κάνουμε ; :/ 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να συμπεριφερθούμε όλοι σαν να έχουμε σπάσει το πόδι μας και να πρέπει να μείνουμε στο σπίτι για έναν μήνα, βγαίνοντας μόνο για τα απολύτως αναγκαία. Για αυτό πιστεύω ότι το κλείσιμο το σχολείων ήταν πολύ σωστή απόφαση στο χρονικό σημείο που αποφασίστηκε, όσο κι αν μου δημιουργεί απίστευτα πρακτικά προβλήματα όπως και στους περισσότερους εργαζόμενους, καθώς οι λύσεις στις οποίες καταφεύγουμε συνήθως στα διαστήματα χρονικών διακοπών (summer camps, παππουδογιαγιάδες) δεν ενδείκνυνται εν προκειμένω.

 

Συμφωνώ ότι είμαστε απλά πιο πίσω χρονικά από την Ιταλία και αν δεν κάνουμε κάτι σε 2 εβδομάδες θα είμαστε στην ίδια μοίρα με αυτούς. Ήμουν κι εγώ από τους "χαλαρούς" που είχαν υποτιμήσει την κατάσταση με την λογική "Έλα μωρέ, μια ίωση είναι, από την γρίπη πεθαίνουν περισσότεροι" αλλά αυτή η προσέγγιση δεν λαμβάνει υπ' όψιν :

 

α) Ότι για την γρίπη υπάρχει εμβόλιο και αντιγριπική θεραπεία, ενώ για τον κοροναιο όχι.

β) Ότι για την γρίπη υπάρχει εμπειρία και τεχνογνωσία στα νοσοκομεία, ενώ για τον κοροναιο όχι.

γ) Ότι όπως φαίνεται μεταδίδεται πιο εύκολα και μπορεί να μεταδοθεί και πολλές μέρες μετά.

 

Το μεγαλύτερο θέμα στην Ιταλία είναι ότι τα νοσοκομεία τους δεν αντέχουν τον όγκο των περιστατικών, μέχρι πριν λίγες μέρες νόμιζαν ότι το είχαν υπό έλεγχο και τώρα κάνουν διαλογή ποιους θα περιθάλψουν και ποιους όχι, ενώ παράλληλα ευλόγως αμελούνται άνθρωποι που εξακολουθούν και νοσούν από άλλες αιτίες.

 

Πρέπει να αναχαιτισθεί η εξάπλωση, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Οι μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι δεν πρέπει να πηγαίνουν πουθενά και δεν πρέπει να βλέπουν τα εγγόνια τους για ένα διάστημα, είναι εκνευριστικό, κουραστικό και μίζερο αλλά δεν θα είναι για πάντα.

 

Η Ιαπωνία είναι δύο εβδομάδες μπροστά από την Ιταλία, έχει τον διπλάσιο πληθυσμό, σημαντικά πιο γηρασμένο και όμως αριθμεί νομίζω περίπου 15 θανάτους. Εδώ και έναν μήνα έχουν κλειστεί στα σπίτια τους και κάνουν μόνο τις απολύτως απαραίτητες εξόδους. Σε έναν μήνα θα έχουν πνίξει τον ιό και θα μπορούν σιγά-σιγά να επανέλθουν στην κανονικότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να συμπεριφερθούμε όλοι σαν να έχουμε σπάσει το πόδι μας και να πρέπει να μείνουμε στο σπίτι για έναν μήνα, βγαίνοντας μόνο για τα απολύτως αναγκαία.

Αυτό είναι που εμένα με μπερδεύει. βλέπω πχ αδειους δρόμους στην Ιταλία. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι: δηλαδή δεν μπορείς απλώς να βγεις να περπατήσεις; Δεν έχω καταλάβει δηλαδή αν αυτό είναι επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία. Επίσης από διάφορες κοινοποιήσεις εδώ κ εκεί διάβασα από Ιταλό εργαζόμενο υγείας, να λέει τα παιδάκια να μην πηγαίνουν καλύτερα ούτε σε εξωτερικούς χώρους όπου μαζεύονται παιδάκια, γιατί φτύνονται ή ακουμπάνε διάφορα με τα χέρια κ μετά το στόμα ή τα μάτια κλπ, άρα καλύτερα στο πάρκο με τους γονείς τους χωρίς πολλές επαφές. 

 

Για τα σχολεία καταλαβαίνω τις πρακτικές δυσκολίες αλλά πάλι με διάφορα που διάβασα φαίνεται ότι είναι ένα μέτρο που προληπτικά, πριν εμφανιστούν πολλά κρούσματα κ διασπαρούν, μπορέι να είναι αποτελεσματικό. Ήδη από τις προηγούμενες εβδομάδες, που δεν περίμενα βέβαια να φτάσουμε σε κλείσιμο σχολείων, είχα θυμώσει που δεν έβγαιναν οδηγίες για τις εκδρομές εσωτερικού και γενικά για τις εκδηλώσεις. Πχ την Παρασκευή που ήταν μέρα κατά του εκφοβισμού, λίγο πολύ όλα τα σχολεία είχαν προβολή ταινίας, άρα μάζεψαν 200+ άτομα σε κλειστή άιθουσα για ένα δίωρο. Κι εμείς το κάναμε, γιατί όλοι ήταν του στιλ "έλα μωρέ αφού έτσι κι αλλιώς και στις τάξεις μαζί είμαστε, πώς κάνετε έτσι", Άλλο όμως 25 άτομα σε αεριζόμενη άιθουσα κ με κάποια απόσταση, άλλο 200 σε κλειστή αίθουσα ο ένας κολλητά στον άλλον. Ήταν μεγάλη ανευθυνότητα των συναδέλφων που αδιαφόρησαν και φυσικά του διευθυντή, γιατί εκείνος θα μπορούσε να παρακάμψει τις ψηφοφορίες και τις ανοησίες που ο καθένας το παίζει γιατρός. Στο Υπουργείο Παιδείας είχαν εκδήλωση για πολλά σχολεία εκείνη τη μέρα, και φάινετια ότι ένας μαθητής άρρωστος από το Γαλάτσι την είχε παρακολουθήσει. Καταλαβαίνετε διασπορά. Αυτό μόνο στις εκπαιδευτικές ιστοσελίδες κυκλοφόρησε δυστυχώς. Τεράστια αβλεψία εκ μέρους του υπουργείου, έπρεπε να έχει λάβει μέτρα. Και το κλείσιμο των σχολείων εγώ κατάλαβα ότι μέχρι χθες το απόγευμα, στο Παιδείας δεν το ήθελαν, γιατί έβγαζαν διάφορες ανόητες εγκυκλίους για τριτεύονται προληπτικά μέτρα.Μάλλον ήρθε κατευθείαν από το Υγείας η εντολή. Αυτά για την ύλη είναι φαιδρά, όταν εν γνώσει τους αφήνουν σχολεία χωρίς καθηγητές για μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγωιστικά θα πω κι εγώ ΕΣΠΕΡΟΣ πως περίμενα όλο το χειμώνα καρτερικά ψιλοκαραντίνικα να ξεπεταχτεί λίγο το μωρό, να ανοίξει ο καιρός και να βγαίνουμε βόλτες

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν θα ήθελα πάντως με τίποτα να είμαι στη θέση γονιού με μεγαλύτερο παιδί, που περιμένει το πάρτι του ή την παράσταση ή το playdate και θα πρέπει να του εξηγήσει γιατί θα το χάσει.  

 

Παραδόξως τα παιδιά έχουν κατανόηση, σε μας έχουν ακυρωθεί όσα παιδικά πάρτυ είχαν προγραμματισθεί τις τελευταίες 2 εβδομάδες, τώρα ακυρώθηκαν όλες οι εξωσχολικές τους δραστηριότητες τις οποίες υπεραγαπούν αλλά το έχουν δεχτεί πολύ καλά (βοηθάει ότι έκλεισαν τα σχολεία φυσικά :grin::grin::grin:). 

 

Δυσκολεύονται να δεχτούν ότι δεν πρέπει να πολυπηγαίνουν στην γιαγιά και η γιαγιά το ίδιο φυσικά αλλά το παλεύουμε προς αμφότερες τις πλευρές. Ε

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγωιστικά θα πω κι εγώ ΕΣΠΕΡΟΣ πως περίμενα όλο το χειμώνα καρτερικά ψιλοκαραντίνικα να ξεπεταχτεί λίγο το μωρό, να ανοίξει ο καιρός και να βγαίνουμε βόλτες

Ε δεν είναι τυχαίο τότε που είχαμε την ίδια σκέψη για το θέμα. Άλλοι γονείς προφανώς τέτοια ώρα θα τρέοχυν να δουν τι θα κάνουν με τα παιδιά τους!  :oops:

Εντάξει λέω πάλι καλά εμείς στην εξοχή έχουμε μέρη να πάμε, είναι πρώτη φορά που δεν ζηλεύω όσους ζουν σε πόλεις. 

Just now, Deena είπε:

 

Παραδόξως τα παιδιά έχουν κατανόηση, σε μας έχουν ακυρωθεί όσα παιδικά πάρτυ είχαν προγραμματισθεί τις τελευταίες 2 εβδομάδες, τώρα ακυρώθηκαν όλες οι εξωσχολικές τους δραστηριότητες τις οποίες υπεραγαπούν αλλά το έχουν δεχτεί πολύ καλά (βοηθάει ότι έκλεισαν τα σχολεία φυσικά :grin::grin::grin:). 

 

Δυσκολεύονται να δεχτούν ότι δεν πρέπει να πολυπηγαίνουν στην γιαγιά και η γιαγιά το ίδιο φυσικά αλλά το παλεύουμε προς αμφότερες τις πλευρές. Ε

Εγώ τι να πω που φέτος θα έρχονταν οι δικοί μου για Πάσχα, κ τους είπαμε σιγά σιγά να το βγάζουν από το μυαλό τους γιατί μάλλον τότε θα είναι η κορύφωση, και είναι ρίσκο και για τους ίδιους πρώτα πρώτα να μπουν στο καράβι (δεν είναι και θαλασσόλυκοι να τη βγάλουν στο κατάστρωμα να τους λούζει το κύμα); Τόσο μελάνι έχουμε χύσει εδώ για το θέμα, και να η ατυχία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό είναι που εμένα με μπερδεύει. βλέπω πχ αδειους δρόμους στην Ιταλία. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι: δηλαδή δεν μπορείς απλώς να βγεις να περπατήσεις; Δεν έχω καταλάβει δηλαδή αν αυτό είναι επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία. Επίσης από διάφορες κοινοποιήσεις εδώ κ εκεί διάβασα από Ιταλό εργαζόμενο υγείας, να λέει τα παιδάκια να μην πηγαίνουν καλύτερα ούτε σε εξωτερικούς χώρους όπου μαζεύονται παιδάκια, γιατί φτύνονται ή ακουμπάνε διάφορα με τα χέρια κ μετά το στόμα ή τα μάτια κλπ, άρα καλύτερα στο πάρκο με τους γονείς τους χωρίς πολλές επαφές. 

 

Για τα σχολεία καταλαβαίνω τις πρακτικές δυσκολίες αλλά πάλι με διάφορα που διάβασα φαίνεται ότι είναι ένα μέτρο που προληπτικά, πριν εμφανιστούν πολλά κρούσματα κ διασπαρούν, μπορέι να είναι αποτελεσματικό. Ήδη από τις προηγούμενες εβδομάδες, που δεν περίμενα βέβαια να φτάσουμε σε κλείσιμο σχολείων, είχα θυμώσει που δεν έβγαιναν οδηγίες για τις εκδρομές εσωτερικού και γενικά για τις εκδηλώσεις. Πχ την Παρασκευή που ήταν μέρα κατά του εκφοβισμού, λίγο πολύ όλα τα σχολεία είχαν προβολή ταινίας, άρα μάζεψαν 200+ άτομα σε κλειστή άιθουσα για ένα δίωρο. Κι εμείς το κάναμε, γιατί όλοι ήταν του στιλ "έλα μωρέ αφού έτσι κι αλλιώς και στις τάξεις μαζί είμαστε, πώς κάνετε έτσι", Άλλο όμως 25 άτομα σε αεριζόμενη άιθουσα κ με κάποια απόσταση, άλλο 200 σε κλειστή αίθουσα ο ένας κολλητά στον άλλον. Ήταν μεγάλη ανευθυνότητα των συναδέλφων που αδιαφόρησαν και φυσικά του διευθυντή, γιατί εκείνος θα μπορούσε να παρακάμψει τις ψηφοφορίες και τις ανοησίες που ο καθένας το παίζει γιατρός. Στο Υπουργείο Παιδείας είχαν εκδήλωση για πολλά σχολεία εκείνη τη μέρα, και φάινετια ότι ένας μαθητής άρρωστος από το Γαλάτσι την είχε παρακολουθήσει. Καταλαβαίνετε διασπορά. Αυτό μόνο στις εκπαιδευτικές ιστοσελίδες κυκλοφόρησε δυστυχώς. Τεράστια αβλεψία εκ μέρους του υπουργείου, έπρεπε να έχει λάβει μέτρα. Και το κλείσιμο των σχολείων εγώ κατάλαβα ότι μέχρι χθες το απόγευμα, στο Παιδείας δεν το ήθελαν, γιατί έβγαζαν διάφορες ανόητες εγκυκλίους για τριτεύονται προληπτικά μέτρα.Μάλλον ήρθε κατευθείαν από το Υγείας η εντολή. Αυτά για την ύλη είναι φαιδρά, όταν εν γνώσει τους αφήνουν σχολεία χωρίς καθηγητές για μήνες. 

 

Αντικειμενικά εάν κάποιος βγει και κάνει μια βόλτα το τετράγωνο δεν κινδυνεύει, δεν θα πάθει τίποτα, το νόημα είναι να αποφεύγονται οι άσκοπες μετακινήσεις. Για τους περισσότερους η έξοδος δεν είναι ο περίπατος, αλλά ένα πάρκο, ένα εμπορικό κέντρο, μια έξοδος με φίλους, ένας καφές στην λιακάδα. Οι γνώμες πυκνώνουν ότι πρέπει για ένα διάστημα να γίνει η θυσία από όλους αυτά να περιοριστούν, ας γίνουμε λίγο αντικοινωνικοί για μια περίοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Για τους περισσότερους η έξοδος δεν είναι ο περίπατος, αλλά ένα πάρκο, ένα εμπορικό κέντρο, μια έξοδος με φίλους, ένας καφές στην λιακάδα

Αυτό λοιπόν σαν κοινωνιολογική παρατήρηση μου έχει κάνει εντύπωση αυτές τις μέρες: δηλαδή πραγματικά αν δεν είναι να καταναλώσουμε, δεν βγαίνουμε από το σπίτι; 

 

Προφανώς είμαι υπερ της κοινωνικής ευθύνης, μπορεί να ψευτογκρινιάζω αλλά δεν θα έκανα κάτι που να θέτει σε κίνδυνο το σύνολο. Δεν θα λύσω τώρα το πρόβλημα της κοινωνικοποίησης του παιδιού μου. Ας συνεχίσει να χαζεύει τα σαλιγκάρια και τις σαύρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό λοιπόν σαν κοινωνιολογική παρατήρηση μου έχει κάνει εντύπωση αυτές τις μέρες: δηλαδή πραγματικά αν δεν είναι να καταναλώσουμε, δεν βγαίνουμε από το σπίτι; 

 

Προφανώς είμαι υπερ της κοινωνικής ευθύνης, μπορεί να ψευτογκρινιάζω αλλά δεν θα έκανα κάτι που να θέτει σε κίνδυνο το σύνολο. Δεν θα λύσω τώρα το πρόβλημα της κοινωνικοποίησης του παιδιού μου. Ας συνεχίσει να χαζεύει τα σαλιγκάρια και τις σαύρες. 

 

Καθαρά για λόγους κοινωνικής ευθύνης, προσωπικά αυτό έχω σκοπό να κάνω. Κι ας μην κινδυνεύω εγώ προσωπικά ούτε η οικογένειά μου. Πιστεύω (και έχω διαβάσει και διάφορα σχετικά πρόσφατα) ο αυστηρός (αυτο)περιορισμός για ένα διάστημα 1-2 μηνών θα κρατήσει τον αριθμό των σοβαρών κρουσμάτων χαμηλά, σε νούμερα που δεν θα πνίξουν το σύστημα υγείας και τελικά αυτό είναι το στοίχημα. Να την "βγάλει" το σύστημα μέχρι να αναπτυχθεί θεραπεία και να υπάρξει εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό λοιπόν σαν κοινωνιολογική παρατήρηση μου έχει κάνει εντύπωση αυτές τις μέρες: δηλαδή πραγματικά αν δεν είναι να καταναλώσουμε, δεν βγαίνουμε από το σπίτι; 

 

Προφανώς είμαι υπερ της κοινωνικής ευθύνης, μπορεί να ψευτογκρινιάζω αλλά δεν θα έκανα κάτι που να θέτει σε κίνδυνο το σύνολο. Δεν θα λύσω τώρα το πρόβλημα της κοινωνικοποίησης του παιδιού μου. Ας συνεχίσει να χαζεύει τα σαλιγκάρια και τις σαύρες. 

Προφανώς και μας απασχολεί περισσότερο η ασφάλεια των παιδιών μας και των γυρων μας. Έχουμε καιρό για βόλτες και κοινωνικοποιηση. 

 

Τι γίνεται με τους γύρω μας όταν δεν αντιλαμβανονται τη σοβαροτητα.

 

Δεν προλαβαινω να γράψω,  διαβάζω όμως.  Γενικά συμφωνώ με τις τοποθετήσεις τις Deena.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Τι γίνεται με τους γύρω μας όταν δεν αντιλαμβανονται τη σοβαροτητα.

Τα λύκεια του νησιού μας πάντως και σήμερα διαφήμιζαν τα πάρτι τους για τις εκδρομές τους. Ελπίζω οι γονείς τους να τα μαζέψουν. Ο δικός μας σύλλογος γονέων ήδη 15 μέρες πριν ακύρωσε τον αποκριάτικο χορό και τους κορόιδευαν, εννοείται ότι διάφορες χοροεσπερίδες πολιτιστικών φορέων έγιναν κανονικότατα, επειδή είμαστε μικρό μέρος ξέρουμε ότι υπήρξαν οργανωμένα ταξίδια στην Ιταλία (στις πληγείσες περιοχές) άρα ο ιός κυκλοφορεί ανάμεσά μας, και αυτά όλα σε μέρος που δεν υπάρχουν δημόσιες υποδομές υγείας, όλα με τη λογική ότι "έλα μωρέ πιο ελαφρά κι από τη γρίπη θα περάσουμε".

Link to comment
Share on other sites

 On another note για πείτε οι γονείς με μεγαλύτερα παιδιά Δημοτικού.....θα κάνετε κάτι αυτό το διάστημα για διατήρηση επαφής με την ύλη, επανάληψη κλπ? Πολύ φοβάμαι ότι τα παιδιά θα επιστρέψουν σχολείο μετά το Πάσχα, εν τω μεταξύ η διακοπή ήρθε σε χρονική στιγμή που ο μεγάλος μου πήγαινε "στον αυτόματο" μαθησιακά, τώρα μας βλέπω να παίρνει φωτιά το playstation.....

 

 Αυτά είναι δευτερεύοντα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 On another note για πείτε οι γονείς με μεγαλύτερα παιδιά Δημοτικού.....θα κάνετε κάτι αυτό το διάστημα για διατήρηση επαφής με την ύλη, επανάληψη κλπ? Πολύ φοβάμαι ότι τα παιδιά θα επιστρέψουν σχολείο μετά το Πάσχα, εν τω μεταξύ η διακοπή ήρθε σε χρονική στιγμή που ο μεγάλος μου πήγαινε "στον αυτόματο" μαθησιακά, τώρα μας βλέπω να παίρνει φωτιά το playstation.....

 

 Αυτά είναι δευτερεύοντα βέβαια.

Εγώ σαν παιδαγωγός θα έλεγα να μην κανετε κάτι, εκτός αν μιλάμε για κάποιο παιδί που ακολουθεί κάποιο πρόγραμμα για μαθησιακές δυσκολίες ή για παιδί λυκείου που κάνει κάποια προετοιμασία. Φαντάζομαι ότι για τα παιδιά θα είναι όλο αυτό πιεστικό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται η οικογένεια να βάλει άλλο ένα θέμα για τσακωμό στο πρόγραμμά της μέχρι το Πάσχα, γιατί κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα ανοίξουν νωρίτερα. Θα έλεγα ότι είναι ευκαιρία για εκπαιδευτικές δραστηριότητες άλλου τύπου, για πράγματα που δεν κάνουν στο σχολείο, πχ εκπαιδευτικά βίντεο με πειράματα, ντοκιμαντέρ, διάβασμα λογοτεχνικών και τέτοια. 

Link to comment
Share on other sites

Και γώ έχω πελαγώσει , διότι (πέρα από τους ευνόητους λόγους), οι έξοδοι μας με το παιδί καθημερινά, ήταν σε εμπορικά κέντρα, πισίνα, μουσικοκινητική κτλ. Τώρα τι γίνεται? Το πρωί τον είχε η μαμά μου και πήγαν σε παιδική χαρά στην γειτονιά της , όπου μαζεύονται πολλά παιδάκια. Μήπως δεν έπρεπε? Ο μικρός θα τρελαθεί μέσα στο σπίτι. δεν έχει και καιρό για σουλάτσο στην φύση. Δεν ξέρω και πώς να προστατευτούμε από τους άλλους. Η γυναίκα που μας καθαρίζει ήρθε σήμερα, και μετακινείται με τα ΜΜΜ.. Να την "κόψω"? Στην εταιρία είμαστε 26 άτομα, χώρια οι εξωτερικοί που έρχονται. Πόσο να προστατευτούμε? Αφήστε  που σκέφτομαι αν χρειαστεί να κλείσουμε, όλα τα προβλήματα που θα προκληθούν. Ο άντρας μου μέχρι χθες πήγαινε και πάλευε.. δεν έχει συναίσθηση. Η πεθερά μου 75 χρονών διαβητική με ινσουλίνες καθημερινά, η μαμά μου 70 χρονών , χωρίς προβλήματα υγείας ευτυχώς. Εγώ βέβαια φοβάμαι και για μας. το ότι δεν είμαστε ευπαθείς ομάδες, δεν σημαίνει ότι δεν θα χρειαστούμε νοσηλεία ή αναπνευστική υποστήριξη. 

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια όταν όλοι οι ειδικοί λένε ότι τα παιδιά είναι σουσιαστικά επικίνδυνα για τους άλλους αλλά δεν αρρωσταίνουν βαρειά, αυτή τη στιγμή είμαι απλά εξοργισμένη με το κλείσιμο των σχολείων χωρίς πρώτα να βρεθεί λύση για τους γονείς. Να κλείσουν τα σχολεία, και ο,τι άλλο πρέπει, αλλά πρώτα να εξασφαλιστεί μία λύση για την επιβίωση του εργαζόμενου γονιοού. Οι δημόσιοι υπάλληλοι θα πάρουν ειδική άδεια και θα μείνουν σπίτι, οι υπόλοιποι απλά θα πάμε στο τρελάδικο, και δε μειώνεται και κανένα ρίσκο, όταν μεταφέρουμε τους ιούς από τα παιδιά στα ΜΜΜ και τα γραφεία μας. Λυπάμαι πιο πολύ τον κόσμο που θα χάσει το εισόδημά του ή και τη δουλειά του, παρά τους ασθενείς :( 

Link to comment
Share on other sites

Φλέγον θέμα ανοιξες marakiz!

 

Προσωπικά με πιάνουν κατά καιρούς έντονες ανησυχίες και συνειδητοποιήσα πως μου συμβαίνει όταν βλέπω συστηματικά ειδήσεις.

 

Τελικά ή πεθερά μου αποδείχτηκε πολύ σωστή όταν πριν εξαπλωθεί ο ιός ακόμα, έκοψε τις χειραψιες και τα φιλιά και μας παρακινουσε να κάνουμε το ίδιο. 

 

Δεν ήξερα πως ή Ιταλια είναι δύο εβδομάδες μπροστα, ξέρω μόνο πως ο πληθυσμός της είναι εξι με επτα φορές μεγαλύτερος απ της Ελλαδας οπότε οι αναλογίες είναι διαφορετικές. 

 

Marakiz και ο δικός μου τριών χρονών βάζει συνέχεια χέρια στο στόμα, πότε θα σταματήσει αυτό το στάδιο άραγε? 

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία τα κρούσματα εντοπίζονται κατά κύριο λόγο στην επαρχία της Λομβαρδιας η οποία έχει πληθυσμό 11 εκατομμυρίων, είμαστε απολύτως αντίστοιχη περίπτωση.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Να πω την αλήθεια όταν όλοι οι ειδικοί λένε ότι τα παιδιά είναι σουσιαστικά επικίνδυνα για τους άλλους αλλά δεν αρρωσταίνουν βαρειά, αυτή τη στιγμή είμαι απλά εξοργισμένη με το κλείσιμο των σχολείων χωρίς πρώτα να βρεθεί λύση για τους γονείς. Να κλείσουν τα σχολεία, και ο,τι άλλο πρέπει, αλλά πρώτα να εξασφαλιστεί μία λύση για την επιβίωση του εργαζόμενου γονιοού. Οι δημόσιοι υπάλληλοι θα πάρουν ειδική άδεια και θα μείνουν σπίτι, οι υπόλοιποι απλά θα πάμε στο τρελάδικο, και δε μειώνεται και κανένα ρίσκο, όταν μεταφέρουμε τους ιούς από τα παιδιά στα ΜΜΜ και τα γραφεία μας. Λυπάμαι πιο πολύ τον κόσμο που θα χάσει το εισόδημά του ή και τη δουλειά του, παρά τους ασθενείς :( 

 

Διαφωνώ.

 

Καταρχην άδεια προβλέπεται και για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους.

 

Σιγουρα δεν θα μπορέσουν να την πάρουν όλοι.  Αρκετοί όμως θα την πάρουν και θα κάτσουν με τα παιδιά. Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα την πάρουν. Όλα τα παιδιά μη εργαζομενων γονιών θα μείνουν με τους γονείς τους κανονικά. Γονείς θα συνεργαστούν μεταξύ τους, πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες θα ρίξουν ρυθμούς και θα δουλέψουν από το σπίτι. Κάποιοι αναγκαστικά θα αφήσουν τα παιδιά στην ευπαθή γιαγιά.

 

Αλλά τελικά τα κρούσματα έτσι θα περιοριστούν σε σχέση με το να παρέμεναν ανοιχτά τα σχολεία, τα φροντιστήρια και οι δραστηριότητες.

 

Ας τρελαθούμε στο μεταξύ, σημασία έχει το bigger picture εν προκειμένω.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, με ή χωρίς κλειστά σχολεία, πολλές επιχειρήσεις που εξαρτώνται από την κυκλοφορία του κοσμου εχουν ηδη κ θα εχουν κ αργοτερα πολυ μεγαλα προβληματα, ειδικα οσο καθυστερεί η λήψη μέτρων κ εξαπλώνεται το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Στην Ιταλία τα κρούσματα εντοπίζονται κατά κύριο λόγο στην επαρχία της Λομβαρδιας η οποία έχει πληθυσμό 11 εκατομμυρίων, είμαστε απολύτως αντίστοιχη περίπτωση.

 

 

Διαφωνώ.

 

Καταρχην άδεια προβλέπεται και για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους.

 

Σιγουρα δεν θα μπορέσουν να την πάρουν όλοι.  Αρκετοί όμως θα την πάρουν και θα κάτσουν με τα παιδιά. Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα την πάρουν. Όλα τα παιδιά μη εργαζομενων γονιών θα μείνουν με τους γονείς τους κανονικά. Γονείς θα συνεργαστούν μεταξύ τους, πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες θα ρίξουν ρυθμούς και θα δουλέψουν από το σπίτι. Κάποιοι αναγκαστικά θα αφήσουν τα παιδιά στην ευπαθή γιαγιά.

 

Αλλά τελικά τα κρούσματα έτσι θα περιοριστούν σε σχέση με το να παρέμεναν ανοιχτά τα σχολεία, τα φροντιστήρια και οι δραστηριότητες.

 

Ας τρελαθούμε στο μεταξύ, σημασία έχει το bigger picture εν προκειμένω.

 

Συγγνώμη, αλλά όχι, οι ιδιωτικές εταιρείες ήδη άρχισαν τις σαχλαμάρες για δουλειά από το σπίτι, γιατί το να έχεις σπίτι ένα τρίχρονο και ένα εξάχρονο αλλά να δουλεύεις σαν να είσαι στη δουλειά γίνεται... το ξέρω ότι είναι αδιανόητο αυτί που λέω για ανθρώπους μη εργαζόμενους ή δημόσιους υπαλλήλους, αλλά αν δεν επιβληθεί στις επιχειρήσεις να δωθούν υποχρεωτικά άδειες, κόσμος θα χάσει τη δουλειά του. Ρεαλιστικά μιλώντας, είναι εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενοι σε πλήρη απελπισία αυτή τη στιγμή και πιθανότατα δε μιλάμε για μόνο 2 εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συγγνώμη, αλλά όχι, οι ιδιωτικές εταιρείες ήδη άρχισαν τις σαχλαμάρες για δουλειά από το σπίτι, γιατί το να έχεις σπίτι ένα τρίχρονο και ένα εξάχρονο αλλά να δουλεύεις σαν να είσαι στη δουλειά γίνεται... το ξέρω ότι είναι αδιανόητο αυτί που λέω για ανθρώπους μη εργαζόμενους ή δημόσιους υπαλλήλους, αλλά αν δεν επιβληθεί στις επιχειρήσεις να δωθούν υποχρεωτικά άδειες, κόσμος θα χάσει τη δουλειά του.

Έχω ανεβάσει ένα σύνδεσμο που γράφει για την ειδική άδεια ΚΑΙ των ιδιωτικών υπαλληλων,  δεν έχει εγκριθεί ακόμα.  

 

Καταλαβαινω την αγανάκτηση σου,  όμως νομίζω πως εσύ δεν καταλαβαινεις τις προτεραιότητες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...