Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αλλαγή πάνας εκτός σπιτιού- αντιδραση

Recommended Posts

Εδω και καποιο καιρο, οταν ειμαστε εκτος σπιτιου και παμε να αλλαξουμε πανα σε καποια τουαλετα, ο μικρος μου διαμαρτυρεται σαν να ενοχλειται ή φοβαται. Επειδη αυτο πρωτο εγινε στο καραβι, υπεθεσα οτι τον ενοχλουσε η μυρωδια ή ισως το κουνημα. Μετα εγινε σε καφετεριες, υπεθεσα οτι τον ενοχλουσε ο στενός χωρος κ το ημίφως. Χθες ομως ημασταν πικ-νικ κ πηγα να τον αλλαξω λιγο παράμερα απο τον κοσμο, στην αρχη απλως εκει που επαιζε (ετσι αλλαζουμε κ στο σπίτι, εκει που παιζει, αν δεν εχει κανει κακα), και αντέδρασε κ τον πηγα λιγο πιο περα, κ αυτο εγινε κ τη δευτερη φορα που χρειαστηκε. Αναρωτιεμαι τι μπορει να ηταν αυτη η αντιδραση. οχι οτι ειναι ησυχος στην αλλαγη πανας, αλλα μου εκανε εντυπωση πιο πολυ η αντιδραση του στον ανοιχτο χωρο. Υπαρχει περιπτωση να ενιωθε οτι δεν ηθελε να τον αλλαξω εκτος σπιτιου; η αληθεια ειναι οτι δεν μας συμβαινει συχνα αυτο γιατι εδω ειναι μικρες οι αποστασεις, αν ειναι αλλαγμένος απο το σπίτι σπανια χρειαζεται αλλαγη στη βολτα, μονο αν ειναι μεγαλη βολτα που περναει το διωρο (αν κατσουμε καπου δλδή παμε καπου μακρια που εχει κ καποιον χρονο μετακινησης). Υποθετω δεν ειναι ηλικια για ντροπές ακομα. Αρα τι ειναι; απλως αισθηση οτι δέν νιώθει ανετα; 

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εδω και καποιο καιρο, οταν ειμαστε εκτος σπιτιου και παμε να αλλαξουμε πανα σε καποια τουαλετα, ο μικρος μου διαμαρτυρεται σαν να ενοχλειται ή φοβαται. Επειδη αυτο πρωτο εγινε στο καραβι, υπεθεσα οτι τον ενοχλουσε η μυρωδια ή ισως το κουνημα. Μετα εγινε σε καφετεριες, υπεθεσα οτι τον ενοχλουσε ο στενός χωρος κ το ημίφως. Χθες ομως ημασταν πικ-νικ κ πηγα να τον αλλαξω λιγο παράμερα απο τον κοσμο, στην αρχη απλως εκει που επαιζε (ετσι αλλαζουμε κ στο σπίτι, εκει που παιζει, αν δεν εχει κανει κακα), και αντέδρασε κ τον πηγα λιγο πιο περα, κ αυτο εγινε κ τη δευτερη φορα που χρειαστηκε. Αναρωτιεμαι τι μπορει να ηταν αυτη η αντιδραση. οχι οτι ειναι ησυχος στην αλλαγη πανας, αλλα μου εκανε εντυπωση πιο πολυ η αντιδραση του στον ανοιχτο χωρο. Υπαρχει περιπτωση να ενιωθε οτι δεν ηθελε να τον αλλαξω εκτος σπιτιου; η αληθεια ειναι οτι δεν μας συμβαινει συχνα αυτο γιατι εδω ειναι μικρες οι αποστασεις, αν ειναι αλλαγμένος απο το σπίτι σπανια χρειαζεται αλλαγη στη βολτα, μονο αν ειναι μεγαλη βολτα που περναει το διωρο (αν κατσουμε καπου δλδή παμε καπου μακρια που εχει κ καποιον χρονο μετακινησης). Υποθετω δεν ειναι ηλικια για ντροπές ακομα. Αρα τι ειναι; απλως αισθηση οτι δέν νιώθει ανετα; 

Ε καλά ένα σωρό λογοι ανευ σημασίας μπορεί να εμπλέκονται για αυτό. Για αλλαγή πανας μιλάμε και μάλιστα σε δίχρονο, ούτως ή άλλως για περιπέτεια πρόκειται. Εγώ σε κάθε αλλαγή είτε στο σπίτι είτε έξω είμαι προετοιμασμένη για όλα. Τη μια κλάμα και οδυρμός και την επόμενη φορά λες και δε συμβαίνει τίποτα. Τώρα που το σκέφτομαι στη δική μας περίπτωση η αλλαγή εκτός σπιτιού σε εστιατόρια, καφετέριες κτλ. γίνεται περιέργως χωρίς να δυσανασχετεί, πιθανό να τη φοβίζει το κλειστό περιβάλλον και να μαζεύεται. Πάντως για τις ντροπές που λες, μια χαρά ξεκινάνε σε αυτή την ηλικία. Η κόρη μου τις προάλλες στην παιδική χαρά ξαφνικά απομακρύνθηκε από τα παιχνίδια και μου έλεγε να φύγουμε. Όταν τη ρώτησα μου είπε ότι έκανε κακά και δε θέλει να τη μυρίσουν τα παιδάκια.

Μπορεις να περιγράψεις την αντίδραση; 

Θα συμφωνήσω ότι δ ειναι νωρις για "ντροπές". Στα δυο τα δικα μου κρύβονταν για να κάνουν κακα. Απόλυτα λογικό να μην θέλει το αλλαγμα έξω, ποσο μαλλον ένα παιδί που αντιδρά κ στο σπιτι

Νόμιζα ότι η ντροπή ήταν κάτι που αναπτύσσεται αργοτερα απο έξωθεν παρεμβασεις. Γενικα δεν σχολιάζουμε τη γύμνια ή τις σωματικές λειτουργίες κ εξαλλου μας ακολουθει συχνα στην τουαλετα, γι αυτο απέρριψα την ιδεα της ντροπής. 

Τις τελευταιες φορες που αλλαξαμε σε ξενες τουαλέτες κλαψουριζε ή εκλαιγε με τονο πραγματικής στενοχωριας, οχι νευρα ή πείσμα  οπως κανει οταν αλλαζουμε τα κακα. Χθες παλι εκανε αυτο το κλαψούρισμα κ νομιζω οτι ελεγε "τουαλετα" ποτ μ εκανε εντυπωση γιατι δεν τη χρησιμοποιει συχνα τη λεξη. Μου εκανε πολλη εντυπωση γιατι δεν τον πηγαινω συχνα στην τουαλετα για αλλαγμα, μονο αν ειναι να κανουμε κ μπανιο μετα. Υπαρχει περιπτωση ολο αυτο να δειχνει οτι σιγα σιγα εχει συνειδητοποιησει καποια πραγματα για την τουαλετα κ την πανα κ τα σχετικα; 

Δεν είναι δυνατό ένα παιδί δύο ετών να ΜΗΝ έχει συνειδητοποιήσει τι είναι η τουαλέτα ή ΄τι κάνουμε εκεί ή ΄πότε θέλει τουαλέτα. Μπορεί να έχει μπει στη συνήθεια της πάνας, μπορεί να έχει μάθει ότι αυτό είνα πιο βολικό ή οικείο, μπορεί να μην έχει πάντα έλεγχο, αλλά αποκλείεται να μην έχει καταλάβει. Οπότε ναι, φυσικά και ξέρει και τι είναι η τουαλέτα και η πάνα και το τι κάνουν οι γύρω του. 

• Like 1

Διαφημίσεις

Ναι μάλλον έχει αρχίσει να συνειδητοποιει αυτές τις εννοιες

Ακομη κ τωρα μπορεί να με ακολουθήσουν εμενα στο μπανιο, αυτό δ σημαινει οτι όταν πηγαίνουν εκείνα δ με διωχνουν:-P

Σε καμια περίπτωση δ θα το αντιμετώπιζα σαν κτ που πρέπει να ντρέπεσαι, απλα μάλλον θέλει λίγο παραπάνω διακριτικοτητα

Κ γτ οχι, αν βλέπεις κ αλλα σημάδια να δείτε κ το θέμα της πάνας σιγα σιγα

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Κ γτ οχι, αν βλέπεις κ αλλα σημάδια να δείτε κ το θέμα της πάνας σιγα σιγα

Αρκετές φορές λέει ότι έκανε κακά κ νομίζω ότι μένει στεγνός κ στον ύπνο κ κάνει μόλις ξυπνήσει γιατί έχει τύχει να πιάσω την ξανά άδεια λιγο πειν ξυπνησει. Για το μεσημερι ειδικα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι μενει στεγνός εδω κ αρκετο καιρο. Δεν εχω κανει κινησεις για το θεμα γιατι σκεφτομαι  οτι το καλοκαιρι που θα ειναι 2,5 είναι μια καλή εποχή έτσι κ αλλιώς κ θα είμαι κ εγω στο σπίτι για να το αναλάβω εξολοκλήρου. Μου εχει περασει η ιδεα κ του γιογιό ετσι για να συνηθισει απλα την παρουσια του χωρις πιεση αλλα δεν το εχω επεξεργαστεί στο μυαλο μου ακομα.  

Mπορεί να αντιδρά γιατί σταματάει το παιχνίδι για να αλλάξει, κανένα παιδί δεν θέλει να το κάνει αυτό, ούτε τα λίγο πιο μεγάλα! Εγώ κυρίως εκεί θα το έριχνα σε αυτή την ηλικία.

• Like 1

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αρκετές φορές λέει ότι έκανε κακά κ νομίζω ότι μένει στεγνός κ στον ύπνο κ κάνει μόλις ξυπνήσει γιατί έχει τύχει να πιάσω την ξανά άδεια λιγο πειν ξυπνησει. Για το μεσημερι ειδικα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι μενει στεγνός εδω κ αρκετο καιρο. Δεν εχω κανει κινησεις για το θεμα γιατι σκεφτομαι  οτι το καλοκαιρι που θα ειναι 2,5 είναι μια καλή εποχή έτσι κ αλλιώς κ θα είμαι κ εγω στο σπίτι για να το αναλάβω εξολοκλήρου. Μου εχει περασει η ιδεα κ του γιογιό ετσι για να συνηθισει απλα την παρουσια του χωρις πιεση αλλα δεν το εχω επεξεργαστεί στο μυαλο μου ακομα.  

Έτσι όπως τα περιγράφεις έτοιμο είναι το παιδί. Στη θέση σου δε θα περίμενα. Πάρε γιογιό και ξεκίνα χαλαρά και χωρίς πίεση να τον βάζεις. Συζήτηση για την τουαλέτα φαντάζομαι έχετε κάνει. Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακόμα δει σημάδια ετοιμότητας ακόμα, ούτε πότε κάνει κακά λέει και ακόμα αν κάνει δεν το παραδέχεται. Γιογιό έχουμε εδώ και καιρό και στο δικό μας σπίτι και στης γιαγιάς που πάει τα πρωινά αλλά το βλέπει σαν παιχνίδι. Κάθεται και ξεφυλλίζει βιβλία. Δεν την έχω πιέσει βέβαια. Ελπίζω να έχουμε εξελίξεις όταν καλοκαιριάσει.

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Mπορεί να αντιδρά γιατί σταματάει το παιχνίδι για να αλλάξει, κανένα παιδί δεν θέλει να το κάνει αυτό, ούτε τα λίγο πιο μεγάλα! Εγώ κυρίως εκεί θα το έριχνα σε αυτή την ηλικία.

Ναι αυτό το ΄κάνει στο σπίτι, όμως η αντίδρασή του που μου έκανε εντύπωση ήταν διαφορετική. κανονικό κλάμα ή δυσφορία, όχι απλώς νεύρα. 

Just now, Anna3011 είπε:

Έτσι όπως τα περιγράφεις έτοιμο είναι το παιδί. Στη θέση σου δε θα περίμενα. Πάρε γιογιό και ξεκίνα χαλαρά και χωρίς πίεση να τον βάζεις. Συζήτηση για την τουαλέτα φαντάζομαι έχετε κάνει. Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακόμα δει σημάδια ετοιμότητας ακόμα, ούτε πότε κάνει κακά λέει και ακόμα αν κάνει δεν το παραδέχεται. Γιογιό έχουμε εδώ και καιρό και στο δικό μας σπίτι και στης γιαγιάς που πάει τα πρωινά αλλά το βλέπει σαν παιχνίδι. Κάθεται και ξεφυλλίζει βιβλία. Δεν την έχω πιέσει βέβαια. Ελπίζω να έχουμε εξελίξεις όταν καλοκαιριάσει.

ΑΥτό που με μπερδεύει με τα διάφορα που διαβάζω είναι αν είναι αποτελεσματικό να το ξεκινήσω αργά αργά και απλώς να βλέπει το γιογιο, ή αν πρέπει κάποια στιγμή να βγάλουμε την πάνα και να γίνει γρήγορα η δουλειά, που μάλλον προσφέρεται το καλοκαίρι για πρακτικούς λόγους. Δεν θα ήθελα να εμπλακεί κ άλλο άτομο στη διαδικασία εκτός από εμάς, γι αυτό σκέφτομαι να περιμένω να κλείσουν τα σχολεία. Δεν ξέρω, μήπως αυτό το στιλ ότι έχουμε το γιογιο αλλά δεν πιεζόμαστε κλπ μπερδεύει. Δεν έχω καταλάβει βασικά, πρέπει να μελετήσω λίγο τα σχετικά θέματα!

Διαφημίσεις

Νομιζω αυτό το λίγο πιο άμεσα, αυριο ξεκινάμε με εσώρουχο κ ότι γίνει προσφέρεται για λιγο πιο μεγάλο παιδακι. Δλδ αν ήταν 3πιστευω θα δούλευε καλυτερα

Αποφάσισε πρώτα πως θέλεις να το χειριστείς κ θα το βρειτε

Δλδ θέλεις γιογιο η στην τουαλετα με κάθισμα. 

Καλη ιδεα το καλοκαίρι που είσαι κ σπίτι αλλά μην χάνεις χρόνο αν το παιδί είναι δεκτικο

Μπορείς άμεσα να τον ρωτήσεις αν θελει να πάρετε βρακακια κ γιογιο να σου λέει όταν θέλει τσισα. Αν συμφωνήσετε τώρα θα παει αργά αργα

• Like 1

Just now, Έσπερος said:

Ναι αυτό το ΄κάνει στο σπίτι, όμως η αντίδρασή του που μου έκανε εντύπωση ήταν διαφορετική. κανονικό κλάμα ή δυσφορία, όχι απλώς νεύρα. 

ΑΥτό που με μπερδεύει με τα διάφορα που διαβάζω είναι αν είναι αποτελεσματικό να το ξεκινήσω αργά αργά και απλώς να βλέπει το γιογιο, ή αν πρέπει κάποια στιγμή να βγάλουμε την πάνα και να γίνει γρήγορα η δουλειά, που μάλλον προσφέρεται το καλοκαίρι για πρακτικούς λόγους. Δεν θα ήθελα να εμπλακεί κ άλλο άτομο στη διαδικασία εκτός από εμάς, γι αυτό σκέφτομαι να περιμένω να κλείσουν τα σχολεία. Δεν ξέρω, μήπως αυτό το στιλ ότι έχουμε το γιογιο αλλά δεν πιεζόμαστε κλπ μπερδεύει. Δεν έχω καταλάβει βασικά, πρέπει να μελετήσω λίγο τα σχετικά θέματα!

Να είσαι προετοιμασμένη γιατί μετά τα δύο οι αντιδράσεις των περισσότερων παιδιών αλλάζουν, γίνονται ως προσωπικότητες πιο ισχυρά και πιο επίμονα.

Υπάρχει περίπτωση να κρύωνε και να μην ήθελε το παιδί να γδυθεί για να αλλάξει πάνα?

Εγώ λίγο μετά τα δύο άρχισα να του μιλάω για την διακοπή πάνας, βάλαμε γιογιο στο μπάνιο και μερικές φορές τον έπαιρνα μαζί μου όταν πήγαινα εγώ για να μάθει την διαδικασία, υπήρξαν φορές που μόνος του ζήτησε να πάει, αυτό κράτησε κάποιους μήνες, γύρω στα 2 1/2 και αφού τον είχα προετοιμάσει έβγαλε ένα πρωί την πάνα, καθήσαμε δύο ημέρες σπίτι και αυτό ήταν, έτσι την έκοψε. Όταν ένα παιδί είναι έτοιμο το κόψιμο γίνεται πολύ γρήγορα και εύκολα για όλους, αν δεν είναι φυσικά και θα πάρει περισσότερο χρόνο.

Just now, vicky86 είπε:

Μπορείς άμεσα να τον ρωτήσεις αν θελει να πάρετε βρακακια κ γιογιο να σου λέει όταν θέλει τσισα. Αν συμφωνήσετε τώρα θα παει αργά αργα

Η επικοινωνία μας στο πεδίο του ναι κ όχι δεν είναι ακόμα καλή. Το όχι γενικά είναι σαφές αλλά το ναι μπορεί να το λέει έτσι ή ίσως να εννοεί ναι αργότερα, δεν ξέρω τι, αλλά πολλές φορές λέει ναι πχ να πάμε βόλτα κ όταν πάμε να βάλουμε παπούτσια αντιδρά. Οπότε δεν περιμένω ακόμα τέτοιου είδους συνεννόηση. Το έχω καταλάβει ότι αν είναι πιο μεγάλα γίνεται πιο γρήγορα, από την άλλη όμως ξέρω κ για πιο μεγάλα που αντιδρούν πολύ και τα κρατάνε κ καθυστερεί πολύ. Γι αυτό είχα σκεφτεί το καλοκαίρι που συμπίπτει με έναν συνηθισμένο μέσο όρο για τη διαδικασία. Μπορεί όμως να το ξανασκεφτούμε λίγο, ένα γιογιο χωρίς προσδοκίες δεν βλάπτει κανέννα. 

Just now, kotsifikos είπε:

Υπάρχει περίπτωση να κρύωνε και να μην ήθελε το παιδί να γδυθεί για να αλλάξει πάνα?

Γενικά δεν κρυώνει αλλά ήμασταν έξω μπορεί όντως να κρύωνε, αυτό δεν το είχα σκεφτεί γιατί γενικά ποτέ δεν δείχνει να κρυώνει!

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ το έχω ξαναγράψει, ακολούθησα την άμεση οδό. Επίσης, νομίζω ότι ο μικρός σου ειναι γεννημένος τέλη Δεκέμβρη, έτσι είναι και η κόρη μου και έκοψε την πάνα τέλη Απριλίου μετά τα δεύτερα γενέθλιά της.

Και τα δύο γίνονται πάντως, αυτό που προσωπικά θα αντιπρότεινα είναι να αφήσεις αυτό το καλοκαίρι να περάσει.

Just now, Deena είπε:

Εγώ το έχω ξαναγράψει, ακολούθησα την άμεση οδό. Επίσης, νομίζω ότι ο μικρός σου ειναι γεννημένος τέλη Δεκέμβρη, έτσι είναι και η κόρη μου και έκοψε την πάνα τέλη Απριλίου μετά τα δεύτερα γενέθλιά της.

Και τα δύο γίνονται πάντως, αυτό που προσωπικά θα αντιπρότεινα είναι να αφήσεις αυτό το καλοκαίρι να περάσει.

Τώρα θα γελάσεις αλλά με αγχώνει λίγο το θέμα της βόλτας. Περίμενα πώς κ πώς να μεγαλώσει η μέρα, να έχουμε άνεση για βόλτες τα απογεύματα, μου φαίνεται κάπως να μπλέξω τώρα με σύντομες βόλτες ή φορητά γιογιο ή διάφορα τέτοια τα οποία μόνο κ μόνο όποτε τα διαβάζω, αγχώνομαι!!!! 

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

μου φαίνεται κάπως να μπλέξω τώρα με σύντομες βόλτες ή φορητά γιογιο ή διάφορα τέτοια τα οποία μόνο κ μόνο όποτε τα διαβάζω, αγχώνομαι!!!! 

Αυτό είναι κάτι που έτσι και αλλιώς θα το ζήσεις τον πρώτο καιρό όποτε και να κόψετε την πάνα. Εμένα (όπως έχω ξαναπεί) με έσωσε το φορητό γιογιο που το είχα  μόνιμα στο αυτοκίνητο και όποτε ήθελε τουαλέτα τον πήγαινα εκεί. Βέβαια εμείς όταν βγαίνουμε βόλτα μπορεί να λείπουμε και όλη ημέρα από το σπίτι οπότε ήταν κάτι που και το παιδί το συνήθισε εύκολα.

Για αρχή πριν φεύγετε από το σπίτι να το βάζεις να κάνει τσίσα, έτσι ώστε να καθυστερήσει λίγο η επόμενη φορά.

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα θα γελάσεις αλλά με αγχώνει λίγο το θέμα της βόλτας. Περίμενα πώς κ πώς να μεγαλώσει η μέρα, να έχουμε άνεση για βόλτες τα απογεύματα, μου φαίνεται κάπως να μπλέξω τώρα με σύντομες βόλτες ή φορητά γιογιο ή διάφορα τέτοια τα οποία μόνο κ μόνο όποτε τα διαβάζω, αγχώνομαι!!!! 

Εντάξει εννοείται ότι στην αρχή είναι μια ταλαιπωρία η βόλτα και γενικώς το έξω, αλλά αυτό θα ισχύει όποτε και να κόψει το παιδί την πάνα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει ατυχήματα στην βόλτα. Οπότε χίλιες φορές να έχεις να αλλάξεις (και να κουβαλάς σε αλλαξιά) απλά ένα εσώρουχο και ένα σορτσάκι, παρά πιο χοντρά ρούχα.

Εμείς να καταλάβεις βγάλαμε την πάνα στην μικρή τέλος Απριλίου και μετά από 2 μέρες φύγαμε για τριήμερο Πρωτομαγιάς, όλη μέρα για ώρες εκτός σπιτιού. Εντάξει, εννοείται ότι χαλάσαμε γύρω στις 10-15 αλλαξιές αλλά ακούγεται πολύ πιο δύσκολο από ό,τι είναι στην πραγματικότητα.

Just now, Έσπερος είπε:

Το ορθότερο είναι να μην κρατάμε πίσω τα παιδία από δικά μας κολλήματα ή ανησυχίες ενώ εκείνα δείχνουν έτοιμα.

Σε αυτό που σε καταλαβαίνω ειναι πως δεν θέλεις να εμπλακεί άλλο άτομο στην διαδικασία. Αν όμως ή κοπέλα είναι πρόθυμη να ακολουθήσει ακριβώς τις οδηγίες που θα της δώσεις μάλλον δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Άλλωστε τα περισσότερα παιδιά που είναι έτοιμα μαθαίνουν να χρησιμοποιούν την τουαλέτα στον παιδικό σταθμό με την καθοδήγηση όχι μόνο των γονιών τους αλλά και των "δασκάλων" τους, των παππούδων, των φροντιστων τους γενικα.

Αρχικά ξεκαθαρισε εσύ τι θέλεις να κάνεις, ποια μέθοδο θα ακολουθησεις και παν απ όλα πρέπει να νιώθεις εσυ σίγουρη.

• Like 1

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Το ορθότερο είναι να μην κρατάμε πίσω τα παιδία από δικά μας κολλήματα ή ανησυχίες ενώ εκείνα δείχνουν έτοιμα.

Σ αυτό συμφωνώ. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη για την ετοιμότητα όμως γιατί κ πριν από καιρό έλεγε τα κακά αφού τα είχε κάνει αλλά μολις καταλαβε οτι θα τον αλλαζα αμεσως, το σταμάτησε κ τώρα το ξανάρχισε πριν λίγες μέρες. Θα μπορούσα να τον βάζω στο γιογιό το μεσημέρι που κάνει συνήθως μετά το φαγητό. Θα παρακολουθήσω για λίγες μέρες αν τα λεει συστηματικα κ θα παρω γιογιό αν ειναι.

• Like 1

Δ χρειαζεται άψογη επικοινωνία λεκτική. Αν τον δεις ενθουσιασμενο αρκει

Κ μεις κάπως όπως η κοτσιφικος το είχα κάνει. Από τα δύο ξεκινησαμε την συζήτηση, στα 2,5την εβγαλαν

Δλδ εγω στην θέση σου θα επαιρνα ένα βιβλίο σχετικό να διαβάσουμε, θα πήγαινα να πάρουμε εσώρουχα κ κάθισμα-σκαλί για την τουαλετα κ θα άρχιζα το μπλα μπλα

• Like 1

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όσο μελετάς και σκέφτεσαι, νομίζω κρατάς το παιδί πίσω πια. Βέβαια είμαι της άποψης να ξεκινά κανείς πολύ νωρίς, αλλά ακόμη και με το μέσο όρο να το πας, έχει κλείσει τα 2 το παιδί, δε μιλάς πια για μωρό. 

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Όσο μελετάς και σκέφτεσαι, νομίζω κρατάς το παιδί πίσω πια. Βέβαια είμαι της άποψης να ξεκινά κανείς πολύ νωρίς, αλλά ακόμη και με το μέσο όρο να το πας, έχει κλείσει τα 2 το παιδί, δε μιλάς πια για μωρό. 

ΌΠως έχουμε συζητήσει κι άλλες φορές, κ εγώ είμαι επιφυτλακτική με την καθυστέρηση που πλησιάζει τα τρία, που έχω καταλάβει ότι από αρκετούς θεωρείται δεδομένη πλέον. Απλώς δεν είχα φανταστεί ότι έχει νόημα να ξεκινήσεις κάτι χωρίς λεκτική επικοινωνία, κι επειδή η εξέλιξη στην ομιλία ήταν πολύ απότομη, η σκέψη μου έχει μείνει το ότι μόλις μπει η άανοιξη θα αρχίσουμε την προσπάθεια με σκοπό να γίνει συστηματικά το καλοκαίρι. Για 1-2 μήνες μετά δηλαδή μιλάμε, δεν εννοώ ότι είναι Μάρτης και περιμένω τον Αύγουστο!  

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ΌΠως έχουμε συζητήσει κι άλλες φορές, κ εγώ είμαι επιφυτλακτική με την καθυστέρηση που πλησιάζει τα τρία, που έχω καταλάβει ότι από αρκετούς θεωρείται δεδομένη πλέον. Απλώς δεν είχα φανταστεί ότι έχει νόημα να ξεκινήσεις κάτι χωρίς λεκτική επικοινωνία, κι επειδή η εξέλιξη στην ομιλία ήταν πολύ απότομη, η σκέψη μου έχει μείνει το ότι μόλις μπει η άανοιξη θα αρχίσουμε την προσπάθεια με σκοπό να γίνει συστηματικά το καλοκαίρι. Για 1-2 μήνες μετά δηλαδή μιλάμε, δεν εννοώ ότι είναι Μάρτης και περιμένω τον Αύγουστο!  

Δεν έχει καμία σχέση η λεκτική επικοινωνία με την τουαλέτα. Πώς καταλαβαίνεις ότι ένα παιδί π.χ. ενός έτους που δεν μιλάει θέλει ή δε θέλει να φάει; ΄Δεν περιμένεις να πει "θέλω μπανάνα" για να καταλάβεις ότι είναι ώρα για απογευματινό. 

• Like 1