Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμβουλευτικη γονέων


Recommended Posts

Σκέφτομαι σοβαρά να βρω μια παιδοψυχολογο η σύμβουλο γονεων και να την επισκέπτομαι μια φορά το μήνα και να συζητάμε για διάφορα θέματα που προκύπτουν να μου δίνει κατευθύνσεις και  γενικά να την έχω να με βοηθάει. Διαβάζω κιολας αλλά δεν είναι το ίδιο με κάποιον που θα ξέρει το ιστορικό σου. Τι λέτε γιαυτό? Μηπως είναι λέτε υπερβολή εφόσον δεν υπαρζει κανένας σοβαρός λόγος?ηοως μα αφήνω το μητρικό μου ένστικτο να με καθοδηγεί μόνο? Απλώς κατά καιρούς μου σκανε διαφορά πως θα ταν καλύτερα να χειριστώ αυτό η τι πρέπει να πω εδώ κοκ και πραγματικά ώρες ώρες δεν έχω ιδέα κινούμαι βάσει ένστικτου αλλά θα ήθελα να έχω και μια καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει και 10 πραγματα. Αρκεί να βρω και αυτή που θα δεχτεί μια φορά το μήνα. Γιατί παραπάνω δεν μπορώ δεν έχω χρόνο κιόλας. Εσείς τι λέτε? Καλή ιδέα ή μπορει να με αγχώσει? Αλλά πιο πολύ αγχώνομαι όταν δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι. Ενώ αν έχω κάποιον ειδικό να με coachαρει, ίσως, λέω ίσως, γίνω μια καλυτερη μανουλα. Δε λέω δεν είμαι αλλά πολλές φορές λέω ότι δεν είμαι :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 23/2/2020 at 3:13 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Σκέφτομαι σοβαρά να βρω μια παιδοψυχολογο η σύμβουλο γονεων και να την επισκέπτομαι μια φορά το μήνα και να συζητάμε για διάφορα θέματα που προκύπτουν να μου δίνει κατευθύνσεις και  γενικά να την έχω να με βοηθάει. Διαβάζω κιολας αλλά δεν είναι το ίδιο με κάποιον που θα ξέρει το ιστορικό σου. Τι λέτε γιαυτό? Μηπως είναι λέτε υπερβολή εφόσον δεν υπαρζει κανένας σοβαρός λόγος?ηοως μα αφήνω το μητρικό μου ένστικτο να με καθοδηγεί μόνο? Απλώς κατά καιρούς μου σκανε διαφορά πως θα ταν καλύτερα να χειριστώ αυτό η τι πρέπει να πω εδώ κοκ και πραγματικά ώρες ώρες δεν έχω ιδέα κινούμαι βάσει ένστικτου αλλά θα ήθελα να έχω και μια καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει και 10 πραγματα. Αρκεί να βρω και αυτή που θα δεχτεί μια φορά το μήνα. Γιατί παραπάνω δεν μπορώ δεν έχω χρόνο κιόλας. Εσείς τι λέτε? Καλή ιδέα ή μπορει να με αγχώσει? Αλλά πιο πολύ αγχώνομαι όταν δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι. Ενώ αν έχω κάποιον ειδικό να με coachαρει, ίσως, λέω ίσως, γίνω μια καλυτερη μανουλα. Δε λέω δεν είμαι αλλά πολλές φορές λέω ότι δεν είμαι :P

Καλησπέρα.για μένα είναι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν όλοι οι γονείς για τα παιδιά τους και τους ίδιους.πιστευω πως πολύ σωστά σκέφτεσαι.και φυσικά δεν χρειάζεται να υπάρχει σοβαρός λόγος.ειναι κάτι που θα σε βοηθήσει στην ανατροφή των παιδιών σου σε διάφορα θέματα και για μένα εξίσου σημαντικό είναι εμείς οι γονείς να είμαστε καλά, συνειδητοποιημενοι και να τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας οπότε οποιαδήποτε μορφή ψυχοθεραπείας μόνο καλό μπορεί να κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2020 at 3:13 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Σκέφτομαι σοβαρά να βρω μια παιδοψυχολογο η σύμβουλο γονεων και να την επισκέπτομαι μια φορά το μήνα και να συζητάμε για διάφορα θέματα που προκύπτουν να μου δίνει κατευθύνσεις και  γενικά να την έχω να με βοηθάει. Διαβάζω κιολας αλλά δεν είναι το ίδιο με κάποιον που θα ξέρει το ιστορικό σου. Τι λέτε γιαυτό? Μηπως είναι λέτε υπερβολή εφόσον δεν υπαρζει κανένας σοβαρός λόγος?ηοως μα αφήνω το μητρικό μου ένστικτο να με καθοδηγεί μόνο? Απλώς κατά καιρούς μου σκανε διαφορά πως θα ταν καλύτερα να χειριστώ αυτό η τι πρέπει να πω εδώ κοκ και πραγματικά ώρες ώρες δεν έχω ιδέα κινούμαι βάσει ένστικτου αλλά θα ήθελα να έχω και μια καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει και 10 πραγματα. Αρκεί να βρω και αυτή που θα δεχτεί μια φορά το μήνα. Γιατί παραπάνω δεν μπορώ δεν έχω χρόνο κιόλας. Εσείς τι λέτε? Καλή ιδέα ή μπορει να με αγχώσει? Αλλά πιο πολύ αγχώνομαι όταν δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι. Ενώ αν έχω κάποιον ειδικό να με coachαρει, ίσως, λέω ίσως, γίνω μια καλυτερη μανουλα. Δε λέω δεν είμαι αλλά πολλές φορές λέω ότι δεν είμαι :P

Καλησπέρα , ως επαγγελματίας του χώρου θα σου πω ότι δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα αυτό που σκέφτεσαι και πιθανά δεν θα βοηθούσε ιδιαιτέρως . Η τελευταία σου πρόταση με κάνει να σκεφτώ περισσότερο ότι θα ήταν καλύτερο να δεις κάποιον για θεραπεία ενηλίκων παρά την "καθοδήγηση"των παιδιών . Φυσικά και μπορείς ωστόσο να δεις από κοντά κάποιον παιδοψυχολόγο ώστε να σε καθοδηγήσει εκείνος σχετικά με το τι και πως θα ήταν καλύτερο για εσένα / εσάς. 

Link to comment
Share on other sites

Από τη μικρή επαφή που έχω με επαγγελματίες του χώρου λόγω δουλειάς, έχω καταλάβει ότι οι παιδοψυχολόγοι, όπως και οι ψυχολόγοι γενικά, ακολουθούν διάφορες σχολές, άρα δεν είναι δεδομένο ότι όλα όσα θα σου πουν ταιριάζουν στο οικογενειακό προφίλ σας. Πχ υπάρχουν παιδοψυχολόγοι που αν ακούσουν για συγκοίμηση ή παρατεταμένο θηλασμό, μόνο την πρόνοια που δεν θα σου φέρουν γιατί έχεις καταστρέψει τη μελλοντική ψυχική και σεξουαλική υγεία του παιδιού σου. Ή άλλοι είναι ψυχολόγοι αλλά ταυτόχρονα έχουν έντονες θρησκευτικές πεποιθήσεις και ακολουθούν τη γραμμη συντηρητικών εκκλησιαστικών κύκλων σε διάφορα θέματα. Προφανώς δεν θα πας όπου κι όπου, και σίγουρα έχεις την κριτική ικανότητα αν δεις κάτι που δεν σου ταιριάζει, να το ψάξεις καλύτερα, αλλά δεν ξέρω γενικά αν βοηθάει έναν γονιό κάτι τέτοιο, αν δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που να πρέπει να αντιμετωπιστεί. Εννοω ότι μπορεί να αγχώσει χωρίς λόγο ή να σε κάνει να αμφιβάλλεις για θέματα που ως οικογένεια σας εξυπηγρετεί η μέχρι τώρα γραμμή σας, άνευ λόγου. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2020 at 3:13 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Σκέφτομαι σοβαρά να βρω μια παιδοψυχολογο η σύμβουλο γονεων και να την επισκέπτομαι μια φορά το μήνα και να συζητάμε για διάφορα θέματα που προκύπτουν να μου δίνει κατευθύνσεις και  γενικά να την έχω να με βοηθάει. Διαβάζω κιολας αλλά δεν είναι το ίδιο με κάποιον που θα ξέρει το ιστορικό σου. Τι λέτε γιαυτό? Μηπως είναι λέτε υπερβολή εφόσον δεν υπαρζει κανένας σοβαρός λόγος?ηοως μα αφήνω το μητρικό μου ένστικτο να με καθοδηγεί μόνο? Απλώς κατά καιρούς μου σκανε διαφορά πως θα ταν καλύτερα να χειριστώ αυτό η τι πρέπει να πω εδώ κοκ και πραγματικά ώρες ώρες δεν έχω ιδέα κινούμαι βάσει ένστικτου αλλά θα ήθελα να έχω και μια καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει και 10 πραγματα. Αρκεί να βρω και αυτή που θα δεχτεί μια φορά το μήνα. Γιατί παραπάνω δεν μπορώ δεν έχω χρόνο κιόλας. Εσείς τι λέτε? Καλή ιδέα ή μπορει να με αγχώσει? Αλλά πιο πολύ αγχώνομαι όταν δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι. Ενώ αν έχω κάποιον ειδικό να με coachαρει, ίσως, λέω ίσως, γίνω μια καλυτερη μανουλα. Δε λέω δεν είμαι αλλά πολλές φορές λέω ότι δεν είμαι :P

 

Και πώς θα ξέρεις ότι η σύμβουλος δε σου δίνει άθλιες συμβουλές; Πόσο καιρό θα σου πάρει να βρεις κάποια που να είναι και αξιόπιστη γενικά και να σου ταιριάζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι μεν έχει μια λογική αυτό που λες κ σίγουρα το να απευθυνθείς σε ειδικό είναι το καλύτερο, αλλά έτσι γενικα χωρίς  λόγο δ ξερω αν θα ωφελήσει καπου

Ψάξε σε καμια δομή, στον δημο.σε εμάς είχαν δωρεάν σχολές γονέων με διαφορη θεματολογια κ μπορούσες να παρακολουθήσεις δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλευτικη γονέων είναι απαραιτητη κυρίως για την ενημέρωση σε θέματα που οι γονείς δεν γνωριζουν για το πως να διαχειριστουν σε συναισθηματικο επίπεδο αλλά και σε πρακτικά θέματα τα μικρά τους.
Το ένστικτο που λες μαζί με την ενημέρωση είναι ένας καλός συνδιασμος.Παραλληλα για τον γονέα είναι βοηθητικό να παρακολουθεί και ο ίδιος κάποιον ψυχοθεραπευτη για την δική του προσωπική υγεία σε όλα τα επίπεδα.
Ο παιδίατρος μας συστήνει ότι προτεραιότητα έχει η ψυχοθεραπεία του γονέα για να μπορέσει να είναι δίπλα στο παιδί του όπως εκείνος το θέλει, με (πλήρη) συνείδηση και στην πορεία ότι θέμα προκύψει θα είναι σε θέση και θα έχει την κρίση να το λύσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για όλη την οικογένεια και στο πλαίσιο που θα έχει ορίσει.
Νομίζω ότι δεν είναι ξεκάθαρο το τι ακριβώς αναζητάς και η γνώμη μου είναι να απαντήσεις πρώτα σε αυτό για να πας παρακάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κάτι συγκεκριμένο, είναι πολλά και διάφορα που μαζεύονται που ας πούμε με μπερδεύουν. Πχ η ζήλια και η διαχείριση της, ο χρόνος που περνάω μαζί τους, μια μικρή καθοδήγηση και οργάνωση,.. Πχ διαβάζω μια σπουδαία παιδοψυχολογο, δε ζει πια, κι έχει μέσα φοβερά πράγματα που δε γνώριζα, τα ακολούθησα και έπιασαν ας το πούμε. 

Δεν ξέρω αν θα τα βρω μαζί της η αν θα μου ταιριάζει, πιθανόν να πρόκειται κυρίως για μια δική μου ανασφάλεια όμως σε ψυχολόγο γενικά δεν μου ερχεται να πάω, θέλω να μιλάμε για τα παιδιά γιαυτό σκέφτηκα σύμβουλο γονέων. Τελικά έκλεισα ραντεβού με μια κυρία συστημένη και βλεπουμε. Μπορεί να ξενερώσω σύντομα μπορεί από την άλλη να μάθω πράγματα κ όντως να με βοηθήσει. Οι ομάδες πράγματι είναι κάτι που θα μου ταίριαζαν αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο... Και όλες αυτές που διοργάνωνονται σε εμάς ποτέ δεν μπορώ να πάω... 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η παιδοψυχολόγος με βοήθησε πολύ (πάρα πολύ) στο να καταλαβαίνω τι από αυτά που κάνει το παιδί μου είναι φυσιολογικό  και τι όχι, να βρίσκω διάφορα κόλπα ώστε να μην δημιουργείται μεγάλη ένταση μεταξύ μας, κυρίως να μπορώ να διαχειρίζομαι τις μεγάλες κρίσεις που ήρθαν μετά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην δημιουργηθεί μεγάλο χάσμα μεταξύ μας, και μου έδωσε απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα. Οι συνεδρίες  αυτές με βοήθησαν να μάθω περισσότερο τον εαυτό μου, να αναγνωρίσω τα λάθη των γονιών μου και να μην κάνω τα ίδια.  Ξεκίνησα αυτές τις συνεδρείες όταν ο γιος μου ήταν 2 1/2 και μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα με βοηθησαν πολυ οι ομαδες γονεων κ λυπαμαι που δεν μπορω πλεον να παω γιατι εργαζομαι απογευμα. Σε ψυχολογο εχω παει μονο οταν υπηρχαν συγκεκριμενες δυσκολιες που επρεπε να αντιμετωπιστουν.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εμένα πάντως η παιδοψυχολόγος με βοήθησε πολύ (πάρα πολύ) στο να καταλαβαίνω τι από αυτά που κάνει το παιδί μου είναι φυσιολογικό  και τι όχι, να βρίσκω διάφορα κόλπα ώστε να μην δημιουργείται μεγάλη ένταση μεταξύ μας, κυρίως να μπορώ να διαχειρίζομαι τις μεγάλες κρίσεις που ήρθαν μετά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην δημιουργηθεί μεγάλο χάσμα μεταξύ μας, και μου έδωσε απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα. Οι συνεδρίες  αυτές με βοήθησαν να μάθω περισσότερο τον εαυτό μου, να αναγνωρίσω τα λάθη των γονιών μου και να μην κάνω τα ίδια.  Ξεκίνησα αυτές τις συνεδρείες όταν ο γιος μου ήταν 2 1/2 και μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα.

Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί κι εγω. Στο παλιό κεντρο λογοθεραπειας που πήγαινα, ασχέτως αν σε συνεχίσαμε για λόγους χημείας με το παιδί, η συγκεκριμένη με βοηθούσε πολύ στη διαχείριση πολλών καταστάσεων όπως όρια κανόνες ζήλεια με το βρέφος.. Πριν τη γνώρισω δεν ήξερα τι θα πει κανόνας.. Με είχε ρωτήσει τι κανονες έχουμε και είχα μείνει κάγκελο. Δεν ήξερα τι να απαντήσω. Από τότε που διακόψαμε μου ελειψε αυτο, γιατί η τωρινή εστιάζει στο λόγο μόνο, ειναι εκεί ειδικευμένη μόνο αλλά είναι ένα σύνολο πραγμάτων η όλη κατάσταση. Γιαυτό θέλω να ξεκινήσω να λύσω κάποια θέματα μου τέτοιου τύπου όπως εσύ και πιστεύω μπορώ απλώς χρειάζομαι μια καθοδήγηση δεν ξέρω από που να πιάσω μερικά θέματα. Μικρά, απλά και καθημερινά που όμως συσσωρευονται και πιστεύω με μερικά τιπς λύνονται αν καθοδηγηθεις σωστά. 

Θύμαναι παράδειγμα, πάλευα για 6 μηνες να της μάθω το κρεβάτι της και μέσα σε 3 Μερες με σωστή καθοδήγηση η μικρή κοιμήθηκε ως δια μαγείας στο δωμάτιο της. Από τότε δε ζητάει να έρθει στο δικό μας τόσο Ησυχα κι αναίμακτα που λέμε με δύο τρία μικρά τιπς. Αυτά ψάχνω. Πάνω στη δική μου οδιοσυγρασια. Γιατί όσα διαβάζω είναι γενικά σα μπούσουλας εγώ θέλω συγκεκριμένα βασισμένα στη δικης μας καθημερινότητα. 

 

Εν κατακλείδι θα πάω κ θα σας πω :)

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2020 at 2:10 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί κι εγω. Στο παλιό κεντρο λογοθεραπειας που πήγαινα, ασχέτως αν σε συνεχίσαμε για λόγους χημείας με το παιδί, η συγκεκριμένη με βοηθούσε πολύ στη διαχείριση πολλών καταστάσεων όπως όρια κανόνες ζήλεια με το βρέφος.. Πριν τη γνώρισω δεν ήξερα τι θα πει κανόνας.. Με είχε ρωτήσει τι κανονες έχουμε και είχα μείνει κάγκελο. Δεν ήξερα τι να απαντήσω. Από τότε που διακόψαμε μου ελειψε αυτο, γιατί η τωρινή εστιάζει στο λόγο μόνο, ειναι εκεί ειδικευμένη μόνο αλλά είναι ένα σύνολο πραγμάτων η όλη κατάσταση. Γιαυτό θέλω να ξεκινήσω να λύσω κάποια θέματα μου τέτοιου τύπου όπως εσύ και πιστεύω μπορώ απλώς χρειάζομαι μια καθοδήγηση δεν ξέρω από που να πιάσω μερικά θέματα. Μικρά, απλά και καθημερινά που όμως συσσωρευονται και πιστεύω με μερικά τιπς λύνονται αν καθοδηγηθεις σωστά. 

Θύμαναι παράδειγμα, πάλευα για 6 μηνες να της μάθω το κρεβάτι της και μέσα σε 3 Μερες με σωστή καθοδήγηση η μικρή κοιμήθηκε ως δια μαγείας στο δωμάτιο της. Από τότε δε ζητάει να έρθει στο δικό μας τόσο Ησυχα κι αναίμακτα που λέμε με δύο τρία μικρά τιπς. Αυτά ψάχνω. Πάνω στη δική μου οδιοσυγρασια. Γιατί όσα διαβάζω είναι γενικά σα μπούσουλας εγώ θέλω συγκεκριμένα βασισμένα στη δικης μας καθημερινότητα. 

 

Εν κατακλείδι θα πάω κ θα σας πω :)

 

Έχω έναν πολύ κοντινό συγγενή που υποφέρει από βαρειά και ανίατη ψυχιατρική νόσο, και υποχρεωτικά παρακολουθείται από ψυχίατρο και ψυχολόγο, το ίδιο και άλλοι συγγενείς του στενού οικογενειακού κύκλου, τόσο ατομικά όσο και σε ομάδες υποστήριξης, οικογενειακές θεραπείες κλπ κλπ. Μεγάλη ιστορία, και για δεκαετίες. Αυτό που έχω μάθει από αυτή την ιστορία λοιπόν, είναι ότι είναι εξίσου πιθανό να βρεις έναν καλό ψυχολόγο που θα σε κατευθύνει όσο και έναν ψυχολόγο που θα σου καταστρέψει χρόνια από τη ζωή σου. Το συνηθισμένο είναι απλά να μην προσφέρει τίποτα (υπήρχε σχετική έρευνα από μεγάλη ιατρική ομάδα στην Αγγλία προ κάποιων ετών, δεν είναι απλά η προσωπική μου εκτίμηση). Αυτό που θέλω να πω, δεν είναι να απορρίψουμε ασφαλώς το επάγγελμα του ψυχολόγου, αλλά ότι θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και πολύ κόπο να βρεις κάποιον που σου ταιριάζει από τη μία, και που όντως θα βοηθήσει από την άλλη. Την ίδια εμπειρία έχω και από φίλους που απευθύνθηκαν σε παιδοψυχολόγους, συνήθως για μαθησιακές δυσκολίες, είναι εξίσου πιθανό να βρεις έναν άνθρωπο που απλά θα σε βοηθήσει σε μία δεδομένη δυσκολία τη στιγμή που το χρειάζεσαι, όσο και να μπλέξεις σε μία χρόνια ιστορία αμφιλεγόμενων διαγνώσεων και θεραπευτικών συνεδριών (κάπως πρέπει να ζήσει και το κάθε κέντρο, κακά τα ψέματα). 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Έχω έναν πολύ κοντινό συγγενή που υποφέρει από βαρειά και ανίατη ψυχιατρική νόσο, και υποχρεωτικά παρακολουθείται από ψυχίατρο και ψυχολόγο, το ίδιο και άλλοι συγγενείς του στενού οικογενειακού κύκλου, τόσο ατομικά όσο και σε ομάδες υποστήριξης, οικογενειακές θεραπείες κλπ κλπ. Μεγάλη ιστορία, και για δεκαετίες. Αυτό που έχω μάθει από αυτή την ιστορία λοιπόν, είναι ότι είναι εξίσου πιθανό να βρεις έναν καλό ψυχολόγο που θα σε κατευθύνει όσο και έναν ψυχολόγο που θα σου καταστρέψει χρόνια από τη ζωή σου. Το συνηθισμένο είναι απλά να μην προσφέρει τίποτα (υπήρχε σχετική έρευνα από μεγάλη ιατρική ομάδα στην Αγγλία προ κάποιων ετών, δεν είναι απλά η προσωπική μου εκτίμηση). Αυτό που θέλω να πω, δεν είναι να απορρίψουμε ασφαλώς το επάγγελμα του ψυχολόγου, αλλά ότι θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και πολύ κόπο να βρεις κάποιον που σου ταιριάζει από τη μία, και που όντως θα βοηθήσει από την άλλη. Την ίδια εμπειρία έχω και από φίλους που απευθύνθηκαν σε παιδοψυχολόγους, συνήθως για μαθησιακές δυσκολίες, είναι εξίσου πιθανό να βρεις έναν άνθρωπο που απλά θα σε βοηθήσει σε μία δεδομένη δυσκολία τη στιγμή που το χρειάζεσαι, όσο και να μπλέξεις σε μία χρόνια ιστορία αμφιλεγόμενων διαγνώσεων και θεραπευτικών συνεδριών (κάπως πρέπει να ζήσει και το κάθε κέντρο, κακά τα ψέματα). 

Δεν είμαι μέσα σε ένα πρόβλημα ώστε να μη βλέπω καθαρά. Θα πάω κ αν δω τα σκούρα απλώς δε θα ξαναπαω. Σκοπός είναι να βελτιωθούν κάποια πράγματα αν δω βελτίωση καλό σημάδι δε θα είναι!? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Δεν είμαι μέσα σε ένα πρόβλημα ώστε να μη βλέπω καθαρά. Θα πάω κ αν δω τα σκούρα απλώς δε θα ξαναπαω. Σκοπός είναι να βελτιωθούν κάποια πράγματα αν δω βελτίωση καλό σημάδι δε θα είναι!? 

 

Mπαίνουμε σε μεγάλη κουβέντα αλλά μπορεί να βελτιώνονταν έτσι κι αλλιως, ή να χαλάσει κάτι άλλο μακροπρόθεσμα. Σίγουρα πάντως μην πας κάπου χωρίς συστάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόσφατα  έκανα τα σεμινάρια του αποτελεσματικό γονέα της Gordon Hellas. Με τον Πάτρικ Ακριβό. Σημαντικό στάδιο στη ζωή μου. Ένιωσα ότι κάποιος μου άνοιξε το φως. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2020 at 2:10 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί κι εγω. Στο παλιό κεντρο λογοθεραπειας που πήγαινα, ασχέτως αν σε συνεχίσαμε για λόγους χημείας με το παιδί, η συγκεκριμένη με βοηθούσε πολύ στη διαχείριση πολλών καταστάσεων όπως όρια κανόνες ζήλεια με το βρέφος.. Πριν τη γνώρισω δεν ήξερα τι θα πει κανόνας.. Με είχε ρωτήσει τι κανονες έχουμε και είχα μείνει κάγκελο. Δεν ήξερα τι να απαντήσω. Από τότε που διακόψαμε μου ελειψε αυτο, γιατί η τωρινή εστιάζει στο λόγο μόνο, ειναι εκεί ειδικευμένη μόνο αλλά είναι ένα σύνολο πραγμάτων η όλη κατάσταση. Γιαυτό θέλω να ξεκινήσω να λύσω κάποια θέματα μου τέτοιου τύπου όπως εσύ και πιστεύω μπορώ απλώς χρειάζομαι μια καθοδήγηση δεν ξέρω από που να πιάσω μερικά θέματα. Μικρά, απλά και καθημερινά που όμως συσσωρευονται και πιστεύω με μερικά τιπς λύνονται αν καθοδηγηθεις σωστά. 

Θύμαναι παράδειγμα, πάλευα για 6 μηνες να της μάθω το κρεβάτι της και μέσα σε 3 Μερες με σωστή καθοδήγηση η μικρή κοιμήθηκε ως δια μαγείας στο δωμάτιο της. Από τότε δε ζητάει να έρθει στο δικό μας τόσο Ησυχα κι αναίμακτα που λέμε με δύο τρία μικρά τιπς. Αυτά ψάχνω. Πάνω στη δική μου οδιοσυγρασια. Γιατί όσα διαβάζω είναι γενικά σα μπούσουλας εγώ θέλω συγκεκριμένα βασισμένα στη δικης μας καθημερινότητα. 

 

Εν κατακλείδι θα πάω κ θα σας πω :)


Η καθοδήγηση, το πρόγραμμα και η σταθερή στάση βοηθάνε παρα πολύ αλλά δεν αρκούν απ όσο φαίνεται...Ίσως μέσα από αυτή την διαδικασία που ξεκινάς, να ανακαλύψεις και άλλα θέματα που απασχολουν εσένα ως γονέα και μέσα από αυτό να πας παραπέρα την σχέση με το παιδί σου σε όλα τα επίπεδα.

Αυτό που έχω καταλάβει μέσα απο την προσπάθεια που κάνω να έρθω πιο κοντά στα μικρά μου είναι ότι για να αλλάξουμε τον τρόπο που διαχειριζομαστε τα παιδιά μας πρέπει πρώτα να αλλάξουμε ΕΜΕΙΣ. Συνήθως όπως φροντιζουμε τον εαυτό μας έτσι φροντιζουμε και τους άλλους. Αυτά είναι αλληλένδετα. Δεν μπορεί να επελθει αλλαγή χωρίς αναζήτηση, ενημέρωση, θεωρία, σκέψη, απόφαση. Όταν ολ αυτά ωριμάσουν μέσα μας τότε η πράξη λαμβάνει χώρα και όλα αλλάζουν προς τα εκεί που εμείς έχουμε επιλέξει!

Οι νέες σταθερές εδραιωνονται και κυριολεκτικά αλλάζει όλη σου ή ζωή. 
Αυτο είναι το φυσικό αποτέλεσμα που έρχεται να μας ανταμείψει.
Θα γίνουν αμέτρητα λάθη και αυτό είναι το θετικό γιατί μέσα από αυτά θα γίνουμε ακόμα καλύτεροι, πιο αποτελεσματικόι, με συνείδηση για το ότι κανουμε. Θα γίνουμε αυτό που θέλουμε για τον εαυτό μας, τον άντρα μας, τα παιδιά μας, τους γονείς μας, τους φίλους μας, τους συνεργάτες μας!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, μαγιοπουλας said:

Πρόσφατα  έκανα τα σεμινάρια του αποτελεσματικό γονέα της Gordon Hellas. Με τον Πάτρικ Ακριβό. Σημαντικό στάδιο στη ζωή μου. Ένιωσα ότι κάποιος μου άνοιξε το φως. 

"Ψήθηκα"! Συνεχίζονται αυτά? Θα γκουγκλάρω να δώ! Κάνεις κράτηση φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

"Ψήθηκα"! Συνεχίζονται αυτά? Θα γκουγκλάρω να δώ! Κάνεις κράτηση φαντάζομαι..

γκούγκλαρα και εγώ στα γρήγορα αλλά δεν βρήκα κάτι? βρήκες εσύ? θα ήθελα και εγώ να τα παρακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

γκούγκλαρα και εγώ στα γρήγορα αλλά δεν βρήκα κάτι? βρήκες εσύ? θα ήθελα και εγώ να τα παρακολουθήσω.

Ναι βρήκα! Μετά όμως για κάποιο λόγο δεν μου φόρτωνε η  σελίδα. Είναι 30 ώρες το σεμινάριο ( 10 τρίωρες συναντήσεις), πρωί ή απόγευμα. 230 Ε για έναν γονέα, 370 για 2. Ξεκινάει πάλι τον Απρίλη! Αυτά πρόλαβα να δώ!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πρόσφατα  έκανα τα σεμινάρια του αποτελεσματικό γονέα της Gordon Hellas. Με τον Πάτρικ Ακριβό. Σημαντικό στάδιο στη ζωή μου. Ένιωσα ότι κάποιος μου άνοιξε το φως. 

 

Μπράβο σου! Έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτά τα σεμινάρια και θέλω πολύ να τα παρακολουθήσω. Μέχρι στιγμής το ανασταλτικό ήταν ο χρόνος.

Επίσης απευθύνονται όχι μόνο σε γονείς αλλά και σε εκπαιδευτικούς και για όποιον θέλει υπάρχουν και βιβλία των εκδόσεών τους για να πάρεις μια εικόνα.

 

Σε σχέση με το θέμα, έχω ξαναγράψει ότι προσωπικά βρήκα βοήθεια για συγκεκριμένο θέμα με το παιδί μου (που αφορούσε όμως δικό μου πρόβλημα, όχι του παιδιού τελικά) από την ψυχολόγο του σχολείου μας. Δεν είναι παιδοψυχολόγος αλλά ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια με ειδίκευση στη συστημική ψυχολογία και πολλές μετεκπαιδεύσεις σε θέματα ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων. Μας βοήθησε πολύ ότι αντιμετωπίζει την οικογένεια ως σύνολο και διερευνά τις εσωτερικές μας ισορροπίες. Παράλληλα το σχολείο μας κάνει συναντήσεις γονέων για θέματα όπως οριοθέτηση, self-care κ.α. και λειτουργεί ωραία γιατί υπάρχει ήδη διάδραση με άλλους γονείς αλλά και τους δασκάλους των παιδιών που ήδη γνωρίζουμε. 

 

Σε γενικές γραμμές, διακρίνω ότι πολλοί γονείς νιώθουν την ανάγκη του "μέντορα", κάποιον να τους συμβουλεύσει στο πως να ανταποκρίνονται στις μικρές καθημερινές προκλήσεις του να είσαι γονιός. Υπάρχει η έννοια του parent coaching, η οποία δεν επικεντρώνεται στην επίλυση συγκεκριμένου θέματος (πχ φοβίες, τραύματα κλπ) αλλά λειτουργεί περισσότερο ως στήριξη προς το γονέα. Θέλει προσοχή όμως (προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική ως προς το coaching γενικότερα) στην επιλογή, καθώς πολλοί πλασάρονται ως τέτοιοι, έχοντας απλά παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια. Γενικότερα η επιλογή "συμβούλου" σε θέματα ψυχικής υγείας είναι ρίσκο και πρέπει να είσαι αρκετά τυχερός για να πετύχεις με τη μία επαγγελματία που και θα ταιριάξετε και θα σε κατευθύνει σωστά.

 

Link to comment
Share on other sites

Yovana σε βολεύει το μέρος που μένεις να κάνεις τα σεμινάρια με τον Πάτρικ. Θα σου στείλω ενημέρωση μόλις ξεκινήσουν οι εγγραφές. Πρέπει όμως να προλάβεις. Είναι κάτι σαν Black friday. Έχει σημασία με ποιον το κάνει κάνεις. 

Περιμένω τώρα να δω πότε θα γίνει το attachment parenting. Αυτό είναι θεραπευτικό. 

Δύσκολο πράγμα πάντως η ενεργητική ακρόαση που μας μαθαίνουν. Δύσκολη είναι κ η οριοθέτηση γιατί ταλαντευεσαι ανάμεσα στην αυστηρότητα κ στον αυταρχισμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Yovana σε βολεύει το μέρος που μένεις να κάνεις τα σεμινάρια με τον Πάτρικ. Θα σου στείλω ενημέρωση μόλις ξεκινήσουν οι εγγραφές. Πρέπει όμως να προλάβεις. Είναι κάτι σαν Black friday. Έχει σημασία με ποιον το κάνει κάνεις. 

Περιμένω τώρα να δω πότε θα γίνει το attachment parenting. Αυτό είναι θεραπευτικό. 

Δύσκολο πράγμα πάντως η ενεργητική ακρόαση που μας μαθαίνουν. Δύσκολη είναι κ η οριοθέτηση γιατί ταλαντευεσαι ανάμεσα στην αυστηρότητα κ στον αυταρχισμο.

Τέλεια ! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=815928702236563&id=100014583215577

 

Το παραπάνω βιντεακι επίσης έχει κάποια σημεία με ενδιαφέρον και λέξεις κλειδια που σε κάνουν να σκεφτείς πέρα από αυτό που έχεις μάθει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...