Κατερινα2020

Πολλοι υπερηχοι-κινδυνος για αυτισμο;

Recommended Posts

Καλησπερα, θα ηθελα σας παρακαλω να κανω μια ερωτηση και αν γινεται να μοιραστειτε τις εμπειριες σας μαζι μου εαν ειχατε καποια παρομοια..Τον ιουνιου του 19 εμεινα εγκυος και δυστυχως το εμβρυο παλινδρομησε στην 6η εβδομαδα. Ξαναεμεινα εγκυος τον Σεπτεμβριο του 19 και ειχα μια βιοχημικη. Τον οκτωβριο ξαναεμεινα εγκυος και εξελισσεται ομαλα. Ωστοσο ολους αυτους του τρεις μηνες εχω κανει γυρω στους 18 υπερηχους διαρκειας 1-2 λεπτων ισα ισα για να ακουσω την καρδια του, καθως ειχα τρομερη ανησυχια και καθε φορα νομιζα οτι κατι παει στραβα. Προσφατα διαβασα οτι υπαρχει καποια συνδεση μεταξη των υπερηχων και του αυτισμου. Ισχυει κατι τετοιο; Θα πρεπει να ανησυχω; Φοβαμαι μηπως απο δικη μου ανασφαλεια εχω κανει κακο στο εμβρυο.

Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζω εαν υπάρχει σύνδεση. Υπάρχουν τόσα πολλά άρθρα για τον αυτισμό που πραγματικά χάνεται λίγο η μπάλα. Δυστυχώς είναι ένα άγνωστο μονοπάτι. Πάντως λόγω αποκόλλησης σακου και αιματώματος μέσα στην μήτρα , έκανα κάθε εβδομάδα υπέρηχο , απο την 7η εβδομάδα μέχρι και τον 5ο μήνα. Μετά κάθε δύο εβδομάδες. Και απο 32η εβδομάδα που "φρέναρε" η ανάπτυξη του παιδιού πάλι κάναμε κάθε εβδομάδα μέχρι που γέννησα. Όλα μια χαρά πήγανε δόξα το Θεό . Ευχομαι απο καρδιάς να πάνε όλα καλά !

@Κατερινα2020 συζητήστε με τον γυναικολόγο σας ανοιχτά και ανθρώπινα. Εκφράστε του τις σκέψεις και τις ανησυχίες σας. Και ζητήστε του να σας παραπέμψει στον κατάλληλο ειδικό, προκειμένου να ενδυναμωθείτε και να διανύσετε την μοναδική αυτή περίοδο της ζωής σας με χαρά και αισιοδοξία!

Δεν έχω ακούσει ποτέ μια τέτοια συσχέτιση. Ο δικός μας γιατρός μας είχε πει μόνο ότι το μωρό ενοχλείται από τους υπερήχους (γιατί εκείνο μπορεί να τους ακούσει) και γι'αυτό δεν κάνουμε συχνά. Μια φορά το μήνα πηγαίναμε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb

Γεια σου :)

Ο αυτισμός , αν και δεν έχουν εντοπίσει τα ακριβή αίτια του,  έχουν δει ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η γενετική προδιάθεση.

Οι υπέρηχοι γίνονται με χρήση υπερηχητικων κυμάτων, για τα οποία οι περισσότεροι γιατροί λένε ότι δε βλάπτουν τα εμβρυακα κύτταρα. Ίσως όμως ανεβάζουν λίγο την τοπική θερμοκρασία ( ας με διορθώσει κανείς αν κάνω κάποιο λάθος)

Ανάλογη απορία, αν βλάπτουν οι συχνοί υπέρηχοι, είχα και εγώ στην εγκυμοσύνη και η μαία μου , μου είχε πει ότι δεν πειράζει. Η πρώτη μου γυναικολόγος βέβαια προσπαθούσε να με αποτρέψει από το να κάνω συχνά υπερηχογράφημα, λέγοντας μου ότι καλύτερα να το αποφεύγουμε αν δεν υπάρχει αιτία, χωρίς να μου εξηγήσει γιατί μπορεί να πειράζει. Στην πορεία που άλλαξα γυναικολόγο, δε μου είπε ποτέ κάτι τέτοιο.

Συμπέρασμα, αυτό που βλάπτει περισσότερο είναι το άγχος, και φυσικά όχι το μωρό, αλλά εσένα ! Η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι μια απαιτητική περίοδος με συνεχείς εξετάσεις που αγχωνουν τις μέλλουσες μαμάδες. Προσπάθησε να μην την φορτώσεις με περισσότερο άγχος και να μη διαβάζεις έρευνες στο ίντερνετ κτλ..  ο καθένας κάνει μια έρευνα , αλλά δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ ήθελα να κάνω συχνά υπερηχογράφημα, ήμουν πολύ αγχωδης λόγω προηγούμενης αποβολής. Η εμπειρία η δική μου, μου έδειξε ότι κάθε τόσο έβρισκα ένα χαζό λόγο να ανησυχώ μήπως κάνω κακό στο μωρό, επειδή διάβαζα την κάθε βλακεία στο ίντερνετ.

Άκου τον γιατρό σου και μόνο, κάνε υπερηχογράφημα όταν σου λέει , γιατί οι συχνοί υπέρηχοι ίσως σου προκαλούν περισσότερο άγχος, και προσπάθησε να χαλαρώσεις. Δεν μπορείς να ελέγξεις τα πάντα, αλλά να είσαι αισιόδοξη ότι αυτή τη φορά θα σου πάνε καλά όλα. Ήδη αν είσαι έγκυος από τον Οκτώβριο, σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη σου προχωρά κανονικά και ομαλά και δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα! Εγώ θα έλεγα να ξεχάσεις για λίγο ότι είσαι έγκυος και να απολαύσεις τις μέρες πριν έρθει με το μωράκι. Βγες με φίλες , διασκέδασε, βγες ραντεβού με τον άντρα σου. Όταν έρθει το μωρό θα σε αποδιοργανώσει για ένα διάστημα και αυτά θα σου λείπουν.

Με το καλό το μωράκι σου!!! Όλα θα πάνε καλά!!!

Καλησπέρα κοπέλα μου, να έχεις μια καλή κ τελειομηνη κύηση. Δεν ξέρω να σ απαντήσω σε αυτό αλλά τους υπερήχους τους έκανες στον ίδιο γιατρό? Σε άφηνε τόσο συχνά να κάνεις? Μην σκέφτεσαι αρνητικά στην κατάσταση σου. Προσπάθησε από εδώ κ στο εξής να κάνεις μια φορά το μήνα υπέρηχο κ όλα καλά Θα πάνε. Σιγά σιγά θα αρχίσεις να το νιώθεις μέσα στην κοιλιά σου κ θα αισθάνεσαι καλύτερα. Όσο για τον αυτισμό προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι γιατί αν είναι να συμβεί θα συμβεί κ με έναν μόνο υπέρηχο το μήνα.

εννοεις οτι καθε τρεις και λιγο εισαι στο γυναικολογο για υπερηχο?? και αυτος το δεχεται??

ο αυτισμος ειναι γονιδιακο νοσημα που σημαινει οτι δεν προκαλειτε απο εξωγενεις παραγοντες, οπως πχ απο τους υπερηχους που κανεις...και δεν υπαρχει και αναλογο τεστ για να γινεις ελεγχος στο εμβρυο...ευχομαι να σου πανε ολα καλα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Αρχικα, δεν υπαρχει ξεκαθαρη αιτιολογια οσον αφορα τον αυτισμο, μονο προδιαθεσικοι παραγοντες και ενας απο αυτους ειναι η κληρονομικοτητα. Πιστευεται οτι τα γονιδια παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στην εκδηλωση του αυτισμου η οποια ομως επηρεαζεται και απο εξωγενεις παραγοντες (οπως οι περισσοτερες συμπεριφορες ή νοσοι γενετικης αιτιολογιας). Συγκεκριμενα, δεν γνωριζω καποια συνδεση με τους υπερηχους αλλα εχουν ενοχοποιηθει επιπλοκες του τοκετου ως παραγοντες κινδυνου για την εκδηλωση αυτισμου οπως ειναι η ανωμαλη θεση του εμβρυου, το μικρο βαρος γεννησης, επιπλοκες του ομφαλιου λωρου, η δυσφορια του εμβρυου, η χρήση εργαλείων (εμβρυουλκος/βεντούζα), η αιμορραγια μητερας, τα τραυματα κατα τον τοκετο, η εισροφηση μηκωνιου,  ο τοκετος τους καλοκαιρινού μήνες, το χαμηλο apgar score, και αλλα.

Ο Michel Odent που εκτιμαω ιδιαιτερα θεωρει οτι υπαρχει συνδεση του αυτισμου με την αναισθησία, την πρόκληση και με την γενικοτερη εμπειρια του τοκετου του μωρου. Προσωπικα, παρ'ολο που δεν εχει αποδειχθει ακομη κατι τετοιο (αν και ο ιδιος αναφερει σε ενα βιβλιο του στοιχεια απο ενα νοσοκομειο το οποιο εκανε πολυ παρεμβατικους τοκετους με τη συνδεση αυξημενων παιδιων με αυτισμο) μπορω να καταλαβω την συνδεση των ορμονων του τοκετου με την ορμονη που "πασχει" σε ενα ατομο με αυτισμο. Η οκυτοκινη (η ορμονη της αγαπης) δεν εκκρινεται φυσιολογικα σε ενα ατομο με αυτισμο και η ιδια ορμονη παιζει βασικο ρολο στον τοκετο, οποτε αν αυτοι οι πολυπλοκοι μηχανισμοι (μπορει καποιος να βρει πως λειτουργει η οκυτοκινη με τον εγκεφαλο κλπ) "μπλοκαριστουν" κατα καποιο τροπο κατα τον τοκετο μπορει να επηρεασουν την εκκριση της ορμονης απο το ατομο. 

Οπως και να 'χει, καποιοι γιατροι ειναι φειδωλοι με τον αριθμο των υπερηχων μιας και δεν μας ειναι ακομη γνωστο αν μπορουν να υπαρξουν επιπτωσεις απο την υπερμερτη χρηση τους.

Αλλά το σημαντικότερο @Κατερινα2020 είναι η διαχείριση του άγχους σου που σίγουρα δεν βοηθάει ουτε εσένα αλλά κατ'επεκταση ουτε και το μωρό. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, κάνε βολτιτσες, πράγματα που σε χαλαρώνουν, βαθιές ανάσες υπό τον ήχο χαλαρωτική μουσικης(υπάρχουν πολλά βιντεακια χαλάρωσης εγκυων στο διαδίκτυο) γιατί σε λίγο καιρό θα έρθουν πολύ κουραστικες μέρες και πίστεψε με πολύ πιο αγχωτικες αν είσαι γενικώς αγχώδης άνθρωπος. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε κάποιον ειδικό πχ ψυχολογο, για να δεις πως μπορείς να θεραπεύσεις όλο αυτό το άγχος που σε τρώει. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα