Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω μια ίσως χαζή απορία: από τι ηλικία βάλατε στα παιδιά σας κασκόλ; Η μπέμπα είναι 9 μηνών και μερικές φορές έχει κρύο που θα χρειαζόταν κασκόλ αλλά φοβάμαι να της βάλω.

Επίσης εσείς φοράτε κασκόλ/φουλαρια/πασμινες κλπ όταν τα έχετε αγκαλιά; Φοβάμαι μη μου το τραβήξει κ με πνίξει.

Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Έχω μια ίσως χαζή απορία: από τι ηλικία βάλατε στα παιδιά σας κασκόλ; Η μπέμπα είναι 9 μηνών και μερικές φορές έχει κρύο που θα χρειαζόταν κασκόλ αλλά φοβάμαι να της βάλω.

Επίσης εσείς φοράτε κασκόλ/φουλαρια/πασμινες κλπ όταν τα έχετε αγκαλιά; Φοβάμαι μη μου το τραβήξει κ με πνίξει.

Δεν του έχω φορέσει κασκόλ γιατι δεν χρειάστηκε,εγώ που έχω φορέσει κάποιες φορές και είχα το μωρό αγκαλιά δεν μου το τραβούσε αν και να σου πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα πότε ότι έχει τόση δύναμη ώστε μπορεί να μου το τραβήξει και να με πνίξει άσε που πιστεύω  αν δεις ότι σου το τραβάει βγάζεις 

Καλησπέρα!

Για το κασκόλ την είχα κι εγώ την απορια που ειμαστε ακομα δυο αλλα ο δικος μ δεν εχει βαλει ουτε πουλόβερ γιατι δεν κρυωνει γενικα, οποτε δεν ειναι αναγκαιο το κασκόλ. εγω σξεφτομαι οτι οταν εχει κρυο για κασκολ, συνηθως τπυς κουμπώνουμε το μπουφαν μεχρι πανω κ φορανε κ κουκούλα, οπότε ειναι προστατευμένα. Τωρα αν μιλαμε για καταστασεις με κρυο που θες κ να τύλιγεις το κατω μερος του προσώπου με το κασκόλ οπως κανουμε εμεις, δεν ξερω, αυτο θα μου ακουγοταν επικινδυνο. 

Να μας τραβήξουν το φουλάρι με τοση δυναμη να μας πνίξουν, δεν το χα σκεφτει ποτε! εγω τα εχω περιορισει αυτα τα αξεσουαρ γιατι μου φαινεται μπελας να εχω να σκεφτομαι μην ξεχασω κ αυτα ή να σκύβω κ να γλιστράνε. μαξρια σκουλαρικια δεν φοραω για να μην τα τραβηξει (τα πολυ μακρια που σε βαραίνουν στο αυτί εννοω), κολιέ λεπτα ή εύθραυστα επισης απεφευγα οσο ταν πιθανο να ειμαστε ωρες αγκαλια, κ μου εχει σπασει δυο ζευγαρια γυαλια μεσα σε εναν χρονο, οπότε εχω καταληξει οτι ειναι απρόβλεπτο το τι μπορει να συμβει με τα αξεσουαρ μας. 

Βολευουν τα κασκωλ που ειναι κλειστα,δηλαδη ενα μαλλινο «βραχιολι» που φοριεται στο λαιμο

• Μου αρέσει 2

Καλησπέρα!

Εγώ δεν φοραω τέτοια αξεσουάρ και δεν με απασχόλησε ποτέ. 

Στο παιδί δεν έχω φορέσει ποτέ κασκόλ και γενικά φοβάμαι ακόμα και τις κουκούλες με κορδόνια που εχουν κάποιες μπλουζες. Του κουμπωνω μόνο το μπουφαν μέχρι πάνω όπως ειπώθηκε. Μικροτερος φορούσε και σκουφακια. Τώρα δεν τα δέχεται. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Τωρα αν μιλαμε για καταστασεις με κρυο που θες κ να τύλιγεις το κατω μερος του προσώπου με το κασκόλ οπως κανουμε εμεις, δεν ξερω, αυτο θα μου ακουγοταν επικινδυνο

Ναι για την περίπτωση που πρέπει να καλύψουμε το στόμα λέω, αλλιώς για το λαιμό όντως αρκεί το μπουφάν. Αλλά φοβάμαι!

Εμείς πάντως γενικά δυσκολευόμαστε με το ντύσιμο της στο κρύο, γιατί στο αυτοκίνητο δεν πρέπει να φοράει μπουφάν για να πιάνουν οι ζώνες και όταν βγαίνουμε από το αυτοκίνητο δυσκολευόμαστε πολύ να της βάλουμε μπουφάν ενώ είναι αγκαλιά (φαντάζομαι δεν είμαστε οι μόνοι). Έτσι απλά το ρίχνουμε στην πλάτη της ουσιαστικά!... Ή αν τη βγάλουμε κοιμισμένη με το αυγό της το ρίχνουμε από πάνω. Και για να πάμε από το σπίτι στο αυτοκίνητο πάλι δεν της το φοράμε για τόσο λίγο γιατί μας δυσκολεύει το βάλε-βγαλε, το ρίχνουμε στην πλάτη... Εσείς πώς το κάνετε; Ειδικά αν είναι ο ένας με το μωρό είναι αδύνατον να της φορέσει το μπουφάν αγκαλιά

Καλησπέρα!

Εγώ του φορούσα (και ακόμη του φοράω) από 4 μηνών επειδή είχε πολλά σάλια, κάτι σαλιαριτσες που είναι ειδικές για σάλια. Όχι αυτές για φαγητό. Κουμπώνουν πίσω στον αυχένα, είναι ειδικές ανά ηλικία, και παρατήρησα ότι κρατάει τον λαιμό του ζεστό χωρίς να υπάρχει κίνδυνος. 

Κασκόλ δεν έβαλε ποτέ η δική μου αλλά ούτε γάντια, ούτε σκούφο, ούτε κανενός είδους αξεσουάρ. Αν έπρεπε να βγούμε έξω για αρκετή ώρα, απλά κλείναμε το μπουφάν μέχρι πάνω και έβαζε κουκούλα. Γενικά αυτά τα έξτρα τα έχω πάρει με κακό μάτι, ίσως γιατί εμείς δεν τα φορούσαμε ποτέ (εκτός αν πηγαίναμε σε χιόνια) και δεν αρρωσταίναμε ενώ τα ξαδέλφια μας ήταν πάντα σαν κρεμμύδια και πάντα άρρωστα :)

Μωράκι, όταν βγαίναμε από το αυτοκίνητο και μέχρι το σπίτι ή όπου ήταν να μπούμε, την είχα αγκαλιά και από πάνω το μπουφανάκι της. Μόνο αν επρόκειτο να περπατήσουμε απόσταση, εντός του αυτοκινήτου της το φορούσα και μετά βγαίναμε έξω. Αλλά και τώρα που είναι μεγάλη πάλι σπανίως θα βάλει μπουφάν από το αυτοκίνητο μέχρι το σπίτι (απλά είμαστε τυχεροί γιατί η θέση στάθμευσης είναι μπροστά στο σπίτι μας και δεν έχουμε απόσταση).

Εγώ πάλι αν και τα λατρεύω τα αξεσουάρ, όσο ήταν μικρή τα ξέχασα γιατί δε με βόλευαν. Το χειρότερό μου όμως δεν ήταν τα κασκόλ αλλά τα κρεμαστά σκουλαρίκια που αντικατέστησα με καρφάκια. Τα κρεμαστά ήταν λες και έδιναν σήμα "τράβα με, τράβα με"!

ndgFp3.png

Εγώ τον τύλιγω με το κουβερτακι μεχρι να παμε από το σπίτι στο αυτοκίνητο,και πριν βγούμε από το αυτοκίνητο τον βγάζω από το καθισματακι του φοράω το μπουφάν και μετά βγαίνουμε έξω.

Πάντα είχα πασμινες μαζί μου, πολύ περισσότερο όταν ήταν μικρα, τα χρησιμοποιουσα για κάλυμμα θηλασμου

Τους φοραω κασκόλ, σκουφιά από ενός, φυσικά υπάρχουν φορές που δ τα θελουν

Δ μπορω να πω ότι αρρωσταινουμε ιδιαίτερα, ότι ντυνομαστε βαρια

Αλλα μενουμε β. Ελλάδα με πολύ κρυο

Πιο βολικα θεωρώ αυτά τα τύπου γιακαδες

Για μωρο κάτω τους έτους, γτ τότε είναι πιο δύσκολο αυτό με το μπουφάν, συνηθως από το σπίτι για το αμάξι το φορουσαμε, γτ θα είναι κ κρύο το αμαξι, στην επιστροφή αγκαλια το μωρο κ απλα φοράς την κουκουλα για να το έχεις στην πλατη του, για μεγάλη απόσταση το βάζαμε κανονικά η χρησιμοποιουσαμε κουβερτα

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Ναι για την περίπτωση που πρέπει να καλύψουμε το στόμα λέω, αλλιώς για το λαιμό όντως αρκεί το μπουφάν. Αλλά φοβάμαι!

Εμείς πάντως γενικά δυσκολευόμαστε με το ντύσιμο της στο κρύο, γιατί στο αυτοκίνητο δεν πρέπει να φοράει μπουφάν για να πιάνουν οι ζώνες και όταν βγαίνουμε από το αυτοκίνητο δυσκολευόμαστε πολύ να της βάλουμε μπουφάν ενώ είναι αγκαλιά (φαντάζομαι δεν είμαστε οι μόνοι). Έτσι απλά το ρίχνουμε στην πλάτη της ουσιαστικά!... Ή αν τη βγάλουμε κοιμισμένη με το αυγό της το ρίχνουμε από πάνω. Και για να πάμε από το σπίτι στο αυτοκίνητο πάλι δεν της το φοράμε για τόσο λίγο γιατί μας δυσκολεύει το βάλε-βγαλε, το ρίχνουμε στην πλάτη... Εσείς πώς το κάνετε; Ειδικά αν είναι ο ένας με το μωρό είναι αδύνατον να της φορέσει το μπουφάν αγκαλιά

Εμένα ποτέ δε με δυσκόλεψε να τους βάλω το μπουφάν για να βγούμε από το αυτοκίνητο λύνω τις ζώνες κ σήκωμα τη πλατουλα τους κ τους το φορούσα εκτός αν το αυτοκίνητο σας δεν έχει πόρτες πίσω κ έτσι σίγουρα θα είναι ποιο δύσκολο 

• Μου αρέσει 1

Αυτό η αλήθεια είναι δεν το είχα σκεφτεί! Θα δοκιμάσω.Έχει πίσω πόρτες αλλά μάλλον είναι χαμηλό γιατί γενικά μας δυσκολεύει πολύ να την μπαινοβγαζουμε, πιάνεται η μέση, πολύ σκύψιμο κ πολύ κουτουλημα, χαχα!. Επίσης το καρεκλακι το δένουμε με τη ζώνη κι έτσι δυσκολεύει λίγο παραπάνω. Εκτός αν λύσουμε όλο το καρεκλακι αλλά εγω βαριέμαι όλη τη διαδικασια κ δεν το λυνω ποτέ, μόνο όταν τη βγάζουμε κοιμισμένη! Θα δοκιμασω!

Όσο ήταν μικρή δεν της φορούσα κασκόλ ούτε μπλούζες και ζακέτες με κορδόνια. Μια δασκάλα του παιδικού μας είχε πει πως απαγορευόταν κι εκεί να φοράνε, διότι έχουν υπάρξει ατυχήματα με παιδιά που φορούσαν κασκόλ π.χ. σε αυτό το παιχνίδι που γυρίζει γύρω γύρω στις παιδικές χαρές. Τώρα που μεγάλωσε φοράει κασκόλ και τα λατρεύει. 

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Από 6 μηνών της έβαλα και σκουφιά κ κασκόλ. Εκεί θα είσαι όταν τα φοράει.. Εσένα πως να σε πνίξει βρε? Θα της το πάρεις.. 

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Εμένα ποτέ δε με δυσκόλεψε να τους βάλω το μπουφάν για να βγούμε από το αυτοκίνητο λύνω τις ζώνες κ σήκωμα τη πλατουλα τους κ τους το φορούσα εκτός αν το αυτοκίνητο σας δεν έχει πόρτες πίσω κ έτσι σίγουρα θα είναι ποιο δύσκολο 

Ναι κι εγώ έτσι κάνω μέχρι που κόντεψα να δυαλυσω τη μέση μου. Τώρα τα αφήνω με μπουφάν μέσα στο αμάξι εκτός αν πάμε μακριά που εκεί αναγκαστικά κάνω αυτό που κάνεις κι εσύ αλλά αυτό το σκυψιμο είναι τρελό, όχι από μόνο του αλλά μαζί με όλα τα άλλα αν τα αθροισεις, τη δυαλυμενη μέση την έχεις σιγουρη!:D

Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ναι κι εγώ έτσι κάνω μέχρι που κόντεψα να δυαλυσω τη μέση μου. Τώρα τα αφήνω με μπουφάν μέσα στο αμάξι εκτός αν πάμε μακριά που εκεί αναγκαστικά κάνω αυτό που κάνεις κι εσύ αλλά αυτό το σκυψιμο είναι τρελό, όχι από μόνο του αλλά μαζί με όλα τα άλλα αν τα αθροισεις, τη δυαλυμενη μέση την έχεις σιγουρη!:D

Εμένα πάλι ποτέ δε με ενόχλησε η μέση μου το αντίθετο θα έλεγα έτσι όπως σκύβω ανακουφιζομαι κιόλας, ποιο πολύ πονάω όταν τα κρατάω συνέχεια αγκαλιά τώρα τι να πω ίσως έχει να κάνει κ η κατασκευή αυτοκινήτου... :-o

Σκουφιά/κασκόλ/γάντια φοράω στον γιο μου από όταν ήταν πολυ μικρός, ΟΜΩΣ είμαι πάντα μαζί του, όταν μπαίναμε στο αυτοκίνητο (που ήταν πίσω μόνος του) τα βγάζαμε, και στον παιδικό επίσης μόλις έμπαινε μέσα το έβγαζε. Συνήθως όταν φοράς κασκόλ στο παιδί είσαι μαζί του (σε αυτή την μικρή ηλικία).

Εγώ φορούσα και φοράω πάντα κασκόλ τον χειμώνα, όχι μόνο για το κρύο αλλά και ως αξεσουάρ, επίσης το καλοκαίρι φοράω φουλάρι πάντα, δεν είχα ποτέ θέμα με το παιδί να μου το τραβήξει άλλωστε δεν έχουν τόση δύναμη .

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα