Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Ο λόγος που γραφω ειναι οτι δεν με εχει καλυψει κανενα θεμα γυρω απο τον υπνο, το οποιο θεμα μου, ειναι το εξης...Ο μικρος μου 27 μηνων πλεον. ομως απο μωρο κοιμοταν πολυ νωρις το πρωι για βραδυ, δηλ ξημερωματα απο τις 3-4 και μετα..φυσικα ξυπνουσε μεσημερι! Το ιδιο συνεχιζει κ τωρα...Εχω δοκιμασει να κανω προγραμμα υπνου , δηλ να τον ξυπναω νωρις το πρωι ασχετα με τι ωρα εχει κοιμηθει, ετσι ωστε να καταληγει να κοιμαται 9-10, ομως παντα το τηρει για λιγο και μου το αλλαζει παλι..Το πιο μεγαλο θεμα μου ειναι ομως, περα απο τις ωρες του υπνου, οτι δεν υπαρχει κατι που να τον νανουριζει..ουτε νανουρισματα πιανουν, ουτε παραμυθια, ουτε ιστοριες που λεω απο το μαυαλο μου, ουτε αγκαλια , ουτε κινηση...τιποτα...ετσι απλα τον βαζω στην κουνια κ καποια στιγμη απλα πεφτει κ κοιμαται. Ο μεγαλος μου γιος κοιματια νωρις, οποτε τα βαζω την ιδια ωρα για υπνο, μονο που ο μικρος καθεται και μιλαει, γελαει, τραγουδαει..ποτε δν φωναζει ωστε να τον παρω αγκαλια ή κλαιει..υπαρχει ρουτινα υπνου που τηρουμε για τον μεγαλο οποτε τηρειται και για τον μικρο...Τι μου προτεινετε να κανω? Καμια μεθοδος νανουρισματος που δν ξερω? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγω εχω τετοιο θεμα.και εμεις 27 μηνων.Ξυπναει στις 10 το πρωι και στις 2:30 με 3 το μεσημερι νυσταζει παλι.Κοιμαται 2 με 3 ωρες το μεσημερι και το βραδυ καταλήγουμε να κοιμομαστε γυρω στις 12.Εχω προσπαθήσει να φερω την ωρα του βραδυνου υπνου νωρίτερα καθε μερα ενα τεταρτο νωριτερα αλλα τπτ.Η μονη περιπτωση να κοιμηθει απο τις 9 το βράδυ ειναι να μην κοιμηθει το μεσημερι.αλλα ειναι μικρος για να τον ταλαιπωρω.Νανουρισμα δεν πιανει.Αντε λιγο παραμυθι.Φερνει σβουρες και καποια στιγμη κοιμαται.

Just now, ΙΩΑΝΝΑ ΚΩΣ είπε:

Καλησπερα σας! Ο λόγος που γραφω ειναι οτι δεν με εχει καλυψει κανενα θεμα γυρω απο τον υπνο, το οποιο θεμα μου, ειναι το εξης...Ο μικρος μου 27 μηνων πλεον. ομως απο μωρο κοιμοταν πολυ νωρις το πρωι για βραδυ, δηλ ξημερωματα απο τις 3-4 και μετα..φυσικα ξυπνουσε μεσημερι! Το ιδιο συνεχιζει κ τωρα...Εχω δοκιμασει να κανω προγραμμα υπνου , δηλ να τον ξυπναω νωρις το πρωι ασχετα με τι ωρα εχει κοιμηθει, ετσι ωστε να καταληγει να κοιμαται 9-10, ομως παντα το τηρει για λιγο και μου το αλλαζει παλι..Το πιο μεγαλο θεμα μου ειναι ομως, περα απο τις ωρες του υπνου, οτι δεν υπαρχει κατι που να τον νανουριζει..ουτε νανουρισματα πιανουν, ουτε παραμυθια, ουτε ιστοριες που λεω απο το μαυαλο μου, ουτε αγκαλια , ουτε κινηση...τιποτα...ετσι απλα τον βαζω στην κουνια κ καποια στιγμη απλα πεφτει κ κοιμαται. Ο μεγαλος μου γιος κοιματια νωρις, οποτε τα βαζω την ιδια ωρα για υπνο, μονο που ο μικρος καθεται και μιλαει, γελαει, τραγουδαει..ποτε δν φωναζει ωστε να τον παρω αγκαλια ή κλαιει..υπαρχει ρουτινα υπνου που τηρουμε για τον μεγαλο οποτε τηρειται και για τον μικρο...Τι μου προτεινετε να κανω? Καμια μεθοδος νανουρισματος που δν ξερω? Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου μικρός από νεογέννητο μέχρι τριών τεσσάρων μηνών που του περασαν οι κολικοι κοιμόταν στις 2 για βράδυ. Με τον καιρό εφάρμοσα ρουτίνα, νανούρισμα και συσκότιση και άρχισε να κοιμάται νωριτερα..

  Απ ότι κατάλαβα όλα αυτά τα εφαρμοσες. 

  Το απόγευμα κοιμάται? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΙΩΑΝΝΑ ΚΩΣ είπε:

Καλησπερα σας! Ο λόγος που γραφω ειναι οτι δεν με εχει καλυψει κανενα θεμα γυρω απο τον υπνο, το οποιο θεμα μου, ειναι το εξης...Ο μικρος μου 27 μηνων πλεον. ομως απο μωρο κοιμοταν πολυ νωρις το πρωι για βραδυ, δηλ ξημερωματα απο τις 3-4 και μετα..φυσικα ξυπνουσε μεσημερι! Το ιδιο συνεχιζει κ τωρα...Εχω δοκιμασει να κανω προγραμμα υπνου , δηλ να τον ξυπναω νωρις το πρωι ασχετα με τι ωρα εχει κοιμηθει, ετσι ωστε να καταληγει να κοιμαται 9-10, ομως παντα το τηρει για λιγο και μου το αλλαζει παλι..Το πιο μεγαλο θεμα μου ειναι ομως, περα απο τις ωρες του υπνου, οτι δεν υπαρχει κατι που να τον νανουριζει..ουτε νανουρισματα πιανουν, ουτε παραμυθια, ουτε ιστοριες που λεω απο το μαυαλο μου, ουτε αγκαλια , ουτε κινηση...τιποτα...ετσι απλα τον βαζω στην κουνια κ καποια στιγμη απλα πεφτει κ κοιμαται. Ο μεγαλος μου γιος κοιματια νωρις, οποτε τα βαζω την ιδια ωρα για υπνο, μονο που ο μικρος καθεται και μιλαει, γελαει, τραγουδαει..ποτε δν φωναζει ωστε να τον παρω αγκαλια ή κλαιει..υπαρχει ρουτινα υπνου που τηρουμε για τον μεγαλο οποτε τηρειται και για τον μικρο...Τι μου προτεινετε να κανω? Καμια μεθοδος νανουρισματος που δν ξερω? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Είχα αυτό το πρόβλημα όταν ηταν 3μιση μηνων, για σχέση έναν μήνα κοιμοταν 4-5 τα ξημερώματα, προφανώς είχε κάνει τη νύχτα μέρα και δεν κοιμοταν την ημέρα καθόλου, τελικά μια ηλιόλουστη μέρα τον πηρα βόλτα ειδε κόσμος ή τον είδαν πιο πολυ και τον έκανα καπως κουράστηκε τον πηραν αγκαλίτσες και απο εκείνο το βράδυ κοιμηθηκε μια χαρά. Δε νομίζω στην ηλικία του δικού σου να υπάρχει ακόμα το πρόβλημά με το να μη ξεχωρίζουν τη μέρα και τη νύχτα αλλά για δοκίμασε να μειώσεις ισως λίγο τον μεσημεριανό ύπνο και να προσθέσεις κάποια κουραστική δραστηριότητα. 

Επεξεργάστηκαν by Mikraki2207
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Και εγω εχω τετοιο θεμα.και εμεις 27 μηνων.Ξυπναει στις 10 το πρωι και στις 2:30 με 3 το μεσημερι νυσταζει παλι.Κοιμαται 2 με 3 ωρες το μεσημερι και το βραδυ καταλήγουμε να κοιμομαστε γυρω στις 12.Εχω προσπαθήσει να φερω την ωρα του βραδυνου υπνου νωρίτερα καθε μερα ενα τεταρτο νωριτερα αλλα τπτ.Η μονη περιπτωση να κοιμηθει απο τις 9 το βράδυ ειναι να μην κοιμηθει το μεσημερι.αλλα ειναι μικρος για να τον ταλαιπωρω.Νανουρισμα δεν πιανει.Αντε λιγο παραμυθι.Φερνει σβουρες και καποια στιγμη κοιμαται.

 

 

Επειδη εχουμε την ιδια ηλικια, το δικο μας προγραμμα ειναι 7.30 το πρωι ξυπνημα και 7.30 το απογευμα υπνος χωρις ενδιαμεσο υπνο. Μηπως να ξυπναει πιο νωρις? Ακομη και να κοιμηθει το μεσημερι ο δικος μου (γιατι με το ζορι κρατιεται μεχρι τοτε ειναι η αληθεια και ο δικος μου) θα παει ας πουμε 9 ο υπνος...Αλλα δεν κοιμαται ποτε πανω απο 40 λεπτα. Σπανια τον βαζω στο δωματιο για μεσημεριανο υπνο οποτε ξυπναει απο την κανονικη φασαρια της ημερας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

Επειδη εχουμε την ιδια ηλικια, το δικο μας προγραμμα ειναι 7.30 το πρωι ξυπνημα και 7.30 το απογευμα υπνος χωρις ενδιαμεσο υπνο. Μηπως να ξυπναει πιο νωρις? Ακομη και να κοιμηθει το μεσημερι ο δικος μου (γιατι με το ζορι κρατιεται μεχρι τοτε ειναι η αληθεια και ο δικος μου) θα παει ας πουμε 9 ο υπνος...Αλλα δεν κοιμαται ποτε πανω απο 40 λεπτα. Σπανια τον βαζω στο δωματιο για μεσημεριανο υπνο οποτε ξυπναει απο την κανονικη φασαρια της ημερας...

Εχω προσπαθησει να τον ξυπνησω νωρις το πρωι και να κοιμηθει 1 ωρα για μεσημερι.απλα.εκνευριζεται χειρότερα.καινρουτινα υπνου κανω.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ninika84 said:

Εχω προσπαθησει να τον ξυπνησω νωρις το πρωι και να κοιμηθει 1 ωρα για μεσημερι.απλα.εκνευριζεται χειρότερα.καινρουτινα υπνου κανω.

Το πρόγραμμα του δεν θα αλλάξει από την μια μέρα στην άλλη, χρειάζεται σταδιακή μεταβολή . Αν προσπαθήσεις να το κάνεις απότομα θα έχει φοβερή γκρίνια το παιδί γιατί θα έχει αλλάξει όλη η ρουτίνα ύπνου κ το ωράριο του. Εδώ εμείς γυρνάμε από τις διακοπές κ θέλουμε χρόνο να προσαρμοστούμε πάλι στην καθερινοτητα μας κ στο ωράριο του ύπνου μας.

Εννοείται πως αν ξυπνήσει στις 6 μετά από έναν τρίωρο ύπνο το μεσημέρι πριν τις 12 το βράδυ δεν θα κοιμηθεί γιατί δεν έχει κουραστεί. Το παιδί σας κοιμάται αρκετές ώρες το 24ωρο (10 ώρες το βράδυ 12:00-10:00 κ το μεσημέρι 3:00-6:00 αν κατάλαβα σωστά )προσπάθησε να μεταφέρεις το ξύπνημα το πρωινό νωρίτερα σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί ακούω πολλά περιστατικά;, το να κοιμηθεί ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας στις 9 είναι ανέφικτο αν κοιμάται μέσα στη μέρα; :roll:

 

Eμείς δεν έχουμε τόσο ακραίο ωράριο, κοιμάται στις 10 - 7  κ μεσημέρι 12-2.30/3, αλλά και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένη και πάλι δεν έχω καταφέρει να το αλλάξω. Πάει 4 μήνες τώρα, στην αρχή κάτι γινόταν αν φρόντιζα κάποιες συνθήκες, μετά τίποτα ξέφυγε, το συνηθίσαμε κι εμείς βέβαια.... Απλώς γράφω για να επιβεβαιώσω ότι όντως είναι δύσκολο. Εϊχα την ελπίδα τα Χριστούγεννα που με τραπέζια κ βόλτες πολλές μέρες θα χανόταν ο μεσημεριανός ύπνος, ότι θα τα καταφέρναμε. Τίποτα... κατ αρχάς κάποιες μέρες κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο απογευματάκι κ έτσι δώρον άδωρον, αλλά και γενικά ενώ πετύχαινε η αλλαγή και κάποιες μέρες κοιμόταν, μετά τις άλλες πάλι τίποτα. Και τώρα είναι φορές που έχει ξυπνήσει πιο νωρίς, αλλά κ πάλι δεν είναι αυτονόητο ότι θα κοιμηθεί και νωρίτερα το βράδυ, από την άλλη όμως είναι δεδομένο ότι δεν αντέχει χωρίς ύπνο το μεσημέρι. Αυτό που λέμε το βάζω κάποιον για ύπνο ένα τέταρτο νωρίτερα, δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί. Αφού δεν εξαρτάται η ώρα του ύπνου από αυτό το ένα τέταρτο έτσι κι αλλιώς. Ή απλώς εννοούμε ότι για αρκετές μέρες κρατάμε ένα πρόγραμμα μετατοπισμένο λίγο νωρίτερα μέχρι να αποδώσει, και μετά το μετακινούμε ξανά, κοκ; και σε περίπτωση που υπάρχει και μεσημεριανός ύπνος που ξέρουμε ότι δυσχεραίνει, εκεί κόβουμε απλώς ένα τέταρτο ή κόβουμε όσο κρίνουμε ότι μας καθυστερεί; Εγώ πχ θεωρώ ότι το μετά τις 2 και κάτι είναι υπερβολή. Τον ξυπνάω κατευθείαν την ώρα εκείνη, ή από το 3 που περίπου ξυπνάει κόβω απλώς ένα τεταρτάκι κι εκεί αναλόγως του βραδυνού;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?  Όταν κοιμάται το μεσημέρι τον ζητάει τον ύπνο?  Τον νανουριζεις? Απλά ξαπλώσει και κοιμάται μόνος του?  Και που κοιμάται? Με φως η κλείνεις κουρτίνες κτλ? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί ακούω πολλά περιστατικά;, το να κοιμηθεί ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας στις 9 είναι ανέφικτο αν κοιμάται μέσα στη μέρα; :roll:

 

Eμείς δεν έχουμε τόσο ακραίο ωράριο, κοιμάται στις 10 - 7  κ μεσημέρι 12-2.30/3, αλλά και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένη και πάλι δεν έχω καταφέρει να το αλλάξω. Πάει 4 μήνες τώρα, στην αρχή κάτι γινόταν αν φρόντιζα κάποιες συνθήκες, μετά τίποτα ξέφυγε, το συνηθίσαμε κι εμείς βέβαια.... Απλώς γράφω για να επιβεβαιώσω ότι όντως είναι δύσκολο. Εϊχα την ελπίδα τα Χριστούγεννα που με τραπέζια κ βόλτες πολλές μέρες θα χανόταν ο μεσημεριανός ύπνος, ότι θα τα καταφέρναμε. Τίποτα... κατ αρχάς κάποιες μέρες κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο απογευματάκι κ έτσι δώρον άδωρον, αλλά και γενικά ενώ πετύχαινε η αλλαγή και κάποιες μέρες κοιμόταν, μετά τις άλλες πάλι τίποτα. Και τώρα είναι φορές που έχει ξυπνήσει πιο νωρίς, αλλά κ πάλι δεν είναι αυτονόητο ότι θα κοιμηθεί και νωρίτερα το βράδυ, από την άλλη όμως είναι δεδομένο ότι δεν αντέχει χωρίς ύπνο το μεσημέρι. Αυτό που λέμε το βάζω κάποιον για ύπνο ένα τέταρτο νωρίτερα, δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί. Αφού δεν εξαρτάται η ώρα του ύπνου από αυτό το ένα τέταρτο έτσι κι αλλιώς. Ή απλώς εννοούμε ότι για αρκετές μέρες κρατάμε ένα πρόγραμμα μετατοπισμένο λίγο νωρίτερα μέχρι να αποδώσει, και μετά το μετακινούμε ξανά, κοκ; και σε περίπτωση που υπάρχει και μεσημεριανός ύπνος που ξέρουμε ότι δυσχεραίνει, εκεί κόβουμε απλώς ένα τέταρτο ή κόβουμε όσο κρίνουμε ότι μας καθυστερεί; Εγώ πχ θεωρώ ότι το μετά τις 2 και κάτι είναι υπερβολή. Τον ξυπνάω κατευθείαν την ώρα εκείνη, ή από το 3 που περίπου ξυπνάει κόβω απλώς ένα τεταρτάκι κι εκεί αναλόγως του βραδυνού;

Θα σου πω ξανα την γνώμη μου. Όταν τα παιδιά μεγαλώνουν αποκτούν και αντοχές και δεν νυσταζουν τόσο εύκολα όσα παλαιότερα γιατί τα καθημερινά ερεθίσματα δεν είναι καινούρια. 

Όταν μάλιστα ο μεσημεριανος ύπνος είναι τριωρος πως να κοιμηθούν νωρίς? 

  Δεν σου προτείνω να σταματησεις τον μεσημεριανό γιατί φαίνεται όταν το παιδί τον εχει ανάγκη, ούτε καν να τον ξυπνάς γιατί προσωπικά δεν το έκανα ποτε.

  Για να ηρεμισεις αποδεξου πως θα κοιμάται κατά τις δέκα μέχρι να κοπεί ο μεσημεριανός ή να καλοκαιριασει και να βγαινεται έξω. Μετά πάλι θα αλλάξει το πρόγραμμα σας. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα σου πω ξανα την γνώμη μου. Όταν τα παιδιά μεγαλώνουν αποκτούν και αντοχές και δεν νυσταζουν τόσο εύκολα όσα παλαιότερα γιατί τα καθημερινά ερεθίσματα δεν είναι καινούρια. 

Όταν μάλιστα ο μεσημεριανος ύπνος είναι τριωρος πως να κοιμηθούν νωρίς? 

  Δεν σου προτείνω να σταματησεις τον μεσημεριανό γιατί φαίνεται όταν το παιδί τον εχει ανάγκη, ούτε καν να τον ξυπνάς γιατί προσωπικά δεν το έκανα ποτε.

  Για να ηρεμισεις αποδεξου πως θα κοιμάται κατά τις δέκα μέχρι να κοπεί ο μεσημεριανός ή να καλοκαιριασει και να βγαινεται έξω. Μετά πάλι θα αλλάξει το πρόγραμμα σας. :)

Η αλήθεια είναι ότι το αποδέχτηκα, απλώς αναρωτιεμαι, γιατι το οτι τα παιδακια κοιμουνται στις 9 το ειχα σαν παγιωμένη αντιληψη με καθολική ισχύ, μαζί με το ότι κοιμούνται μεσημέρι ομως (οχι τριωρο που το θεωρω ακραιο βεβαια). δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι ειναι ασύμβατα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το αποδέχτηκα, απλώς αναρωτιεμαι, γιατι το οτι τα παιδακια κοιμουνται στις 9 το ειχα σαν παγιωμένη αντιληψη με καθολική ισχύ, μαζί με το ότι κοιμούνται μεσημέρι ομως (οχι τριωρο που το θεωρω ακραιο βεβαια). δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι ειναι ασύμβατα. 

Ή @vicky86 με κάλυψε. Το μεγάλωμα των παιδιών μας κάνει να αναθεωρουμε σε ζητήματα που πριν τα ζήσουμε τα είχαμε αλλιώς στο μυαλό μας. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Έσπερος said:

Η αλήθεια είναι ότι το αποδέχτηκα, απλώς αναρωτιεμαι, γιατι το οτι τα παιδακια κοιμουνται στις 9 το ειχα σαν παγιωμένη αντιληψη με καθολική ισχύ, μαζί με το ότι κοιμούνται μεσημέρι ομως (οχι τριωρο που το θεωρω ακραιο βεβαια). δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι ειναι ασύμβατα. 

Εμένα που κοιμάται νωρίς (όταν ήταν μικρότερος κοιμόταν ακόμα νωρίτερα), δεν κοιμόταν μεσημέρι, όχι όμως επειδή δεν το έβαζα εγώ για ύπνο αλλά επειδή εκείνος δεν ήθελε τον ύπνο. Έτσι συνεχίζει και σήμερα.

Τώρα σχετικά με τον τέταρτο, όταν ένα παιδί κοιμάται πχ 11 και θες να το κάνεις 9 δεν θα γίνει από την μία ημέρα στην άλλη. Απλά μερικές ημέρες αντί για 11 το κάνεις 10:45, έπειτα το κάνεις 10:30 μετά 10:15 κοκ μέχρι να πάει 9, ένα παιδί όμως που θα ξυπνήσει στις 6 μετά απο τρεις ώρες ύπνο δεν θα κουραστεί πριν τις 11-12 το βράδυ. Ακόμα και αν ο μεσημεριανός του ύπνος είναι  12:00-15:00  και το παιδί δεν είχε μία ιδιαίτερα δραστήρια ημέρα στις 9 δεν θα θέλει να κοιμηθεί γιατί δεν θα νιώθει ιδιαίτερα κουρασμένο, γιατί μέσα στην ημέρα θα έχει ήδη ξεκουραστεί ένα τρίωρο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Τώρα σχετικά με τον τέταρτο, όταν ένα παιδί κοιμάται πχ 11 και θες να το κάνεις 9 δεν θα γίνει από την μία ημέρα στην άλλη. Απλά μερικές ημέρες αντί για 11 το κάνεις 10:45, έπειτα το κάνεις 10:30 μετά 10:15 κοκ μέχρι να πάει 9, ένα παιδί όμως που θα ξυπνήσει στις 6 μετά απο τρεις ώρες ύπνο δεν θα κουραστεί πριν τις 11-12 το βράδυ.

Πάλι όμως δεν καταλαβαίνω. Η ώρα ύπνου προφανώς δεν είναι σταθερή, δεν νομίζω ότι όταν λέμε ότι το παιδί κοιμάται στις 10 εννοούμε ότι κάθε βράδυ είναι 10. Μπορέι να είναι κάπου ανάμεσα σε 10 παρά τέταρτο και 10 κ τέταρτο. ΆΡα το βάζω το παιδί για ύπνο ένα τέταρτο νωρίτερα, εννοούμε ότι το πάμε στο κρεβάτι νωρίτερα, έτσι δεν είναι; και πάλι όμως, μας εγγυάται κανείς ότι αν το πάμε στο κρεβάτι νωρίτερα, θα κοιμηθεί όντως νωρίτερα; εγώ όποτε το εφάρμοσα αυτό, απλώς εκνευρίστηκα παραπάνω. Ή απλώς αν το κάνουμε αυτό για μέρες, κάποια στιγμή θα πιάσει; και πα΄λι ομως, η ώρα που πάμε στο κρεβάτι δεν είναι πάντα σταθερή. Κι εγώ ακόμα που κοιτάω το ρολόι συνέχεια, κι όταν τα πράγματα ήταν στρωμένα, δεν έσβηνα κάθε μέρα ίδια ώρα το φως, απλώς φρόντιζα γύρω στις 8.30 (αχ καλές εποχές) να σβήσουμε φώτα, αλλά μπορεί και να καθυστερούσαμε κάποιο βράδυ κ να σβήναμε 10 λεπτά αργότερα, χω΄ρις απαραίτητα αυτό να σήυμαινε ότι θα κοιμόταν κ ένα τέταρτο αργότερα. εκεί μπερδεύομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε ναι βρε Έσπερος τα πάμε ένα τέταρτο νωρίτερα. Επειδή ακριβώς παίζει λιγο η ώρα το κανεις για 3-4μερες κ μετα ξαναμειωνεις

Φυσικα κ δ ειναι σιγουρο ότι θα κοιμηθεί νωρίτερα. Βιολογικό ρολόι είναι αυτο, θελει χρονο

Κ δ πας μιση ωρα νωρίτερα, γτ λογικο να σπάσουν τα νεύρα σου λιγο-λιγο

Αλλα κ μενα μου φαίνεται περίεργο να περιμένετε διχρονο να κοιμηθει μεσημερι, κ αφου κοιμηθει, 2-3ωρες μάλιστα, να περιμένετε να κοιμηθει πριν τα μεσάνυχτα. Αν ο μικρος κοιμηθει μιση ωρα στο αμαξι μετά τις 4,πιανει 11κ ξυπναει 7,κ πάει κ παιδικο, κ γενικα δ καθεται όλη μερα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πάλι όμως δεν καταλαβαίνω. Η ώρα ύπνου προφανώς δεν είναι σταθερή, δεν νομίζω ότι όταν λέμε ότι το παιδί κοιμάται στις 10 εννοούμε ότι κάθε βράδυ είναι 10. Μπορέι να είναι κάπου ανάμεσα σε 10 παρά τέταρτο και 10 κ τέταρτο. ΆΡα το βάζω το παιδί για ύπνο ένα τέταρτο νωρίτερα, εννοούμε ότι το πάμε στο κρεβάτι νωρίτερα, έτσι δεν είναι; και πάλι όμως, μας εγγυάται κανείς ότι αν το πάμε στο κρεβάτι νωρίτερα, θα κοιμηθεί όντως νωρίτερα; εγώ όποτε το εφάρμοσα αυτό, απλώς εκνευρίστηκα παραπάνω. Ή απλώς αν το κάνουμε αυτό για μέρες, κάποια στιγμή θα πιάσει; και πα΄λι ομως, η ώρα που πάμε στο κρεβάτι δεν είναι πάντα σταθερή. Κι εγώ ακόμα που κοιτάω το ρολόι συνέχεια, κι όταν τα πράγματα ήταν στρωμένα, δεν έσβηνα κάθε μέρα ίδια ώρα το φως, απλώς φρόντιζα γύρω στις 8.30 (αχ καλές εποχές) να σβήσουμε φώτα, αλλά μπορεί και να καθυστερούσαμε κάποιο βράδυ κ να σβήναμε 10 λεπτά αργότερα, χω΄ρις απαραίτητα αυτό να σήυμαινε ότι θα κοιμόταν κ ένα τέταρτο αργότερα. εκεί μπερδεύομαι!!!

 

Εάν θέλεις σταδιακά να φέρεις την ώρα του βραδυνού ύπνου νωρίτερα, πρέπει να αρχίσεις να μειώνεις σταδιακά τον μεσημεριανό ύπνο και πάλι βέβαια δεν πάει "ξύπνησε στις 14.45 αντί για τις 15.00 άρα θα κοιμηθεί στις 21.45 αντί για τις 22.00". Απλά, όταν θα έχει φτάσει π.χ. να ξυπνάει στις 13.30' σίγουρα θα δείχνει σημάδια κούρασης πολύ νωρίτερα το βράδυ.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι μπέρδεμα γιατί σε αυτές τις ηλικίες οι αντοχές αλλάζουν από εβδομάδα σε εβδομάδα και είναι δύσκολο να τις παρακολουθήσεις. Η κόρη μου όταν άρχισε παιδικό (21 μηνών) κοιμόταν το μεσημέρι μόλις 45' στον σταθμό. Τον πρώτο καιρό, κοιμόταν το βράδυ ξερή στις 20.30' (μπορεί και νωρίτερα), σιγά-σιγά όμως και παρόλο που ξυπνούσε στις 7.30 και γύριζε από τον σταθμό στις 17.00 άρχισε να αντέχει τόσο πολύ που σε ηλικία 2 ετών και 3 μηνών περίπου με αυτά τα 45' ύπνου το μεσημέρι είχε φτάσει να κοιμάται στις 23.00'....κάπου εκεί κόπηκε ο μεσημεριανός ύπνος γιατί πλέον λειτουργούσε εις βάρος της γενικής ξεκούρασης του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

περίεργο να περιμένετε διχρονο να κοιμηθει μεσημερι, κ αφου κοιμηθει, 2-3ωρες μάλιστα, να περιμένετε να κοιμηθει πριν τα μεσάνυχτα. Αν ο μικρος κοιμηθει μιση ωρα στο αμαξι μετά τις 4,πιανει 11κ ξυπναει 7,κ πάει κ παιδικο, κ γενικα δ καθεται όλη μερα

μέχρι αρχές Οκτωβρίου περίπου, κοιμόταν στις 9 έχοντας κοιμηθεί ένα δίωρο, 12-2 ή κ αργότερα καμια φορα. επισης μ φαινεται περιεργο το πρωι να κοιμαται ενα πεντάωρο μετα το ξυπνημα πολυ ευκολα, ενώ υποτίθεται ότι δεν κοιμουνται μεσημέρι σ αυτήν την ηλικία. άρα το χρειάζεται, έτσι δεν είναι; κ αυτο ασχετα απο το ποσο εχει κουραστει το πρωι. Γενικα το απογευμα αντέχουν ξυπνια περισσοτερη ωρα; γιατι ειναι μεγαλη διαφορα αναμεσα στο 5ωρο κ το 7ωρο ή κ 8ωρο.

 

υ.γ. μαλλον σας εχω κουρασει:oops:, ε; 

Just now, Deena είπε:

Εάν θέλεις σταδιακά να φέρεις την ώρα του βραδυνού ύπνου νωρίτερα, πρέπει να αρχίσεις να μειώνεις σταδιακά τον μεσημεριανό ύπνο και πάλι βέβαια δεν πάει "ξύπνησε στις 14.45 αντί για τις 15.00 άρα θα κοιμηθεί στις 21.45 αντί για τις 22.00". Απλά, όταν θα έχει φτάσει π.χ. να ξυπνάει στις 13.30' σίγουρα θα δείχνει σημάδια κούρασης πολύ νωρίτερα το βράδυ.

εντάξει εννοείται εγώ στην αρχή θεωρούσα ότι το ένα τέταρτο νωρίτερα θα έφερνε κ ύπνο το βράδυ ένα τέταρτο νωρίτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μέχρι αρχές Οκτωβρίου περίπου, κοιμόταν στις 9 έχοντας κοιμηθεί ένα δίωρο, 12-2 ή κ αργότερα καμια φορα. επισης μ φαινεται περιεργο το πρωι να κοιμαται ενα πεντάωρο μετα το ξυπνημα πολυ ευκολα, ενώ υποτίθεται ότι δεν κοιμουνται μεσημέρι σ αυτήν την ηλικία. άρα το χρειάζεται, έτσι δεν είναι; κ αυτο ασχετα απο το ποσο εχει κουραστει το πρωι. Γενικα το απογευμα αντέχουν ξυπνια περισσοτερη ωρα; γιατι ειναι μεγαλη διαφορα αναμεσα στο 5ωρο κ το 7ωρο ή κ 8ωρο.

 

Όντως, για κάποιον ανεξήγητο λόγο το πρωί κουράζονται πιο γρήγορα και το απόγευμα αντέχουν περισσότερο. Αυτό, αν πας λίγο πίσω, ίσχυει από την βρεφική ηλικία ακόμα, πάντα τα απογεύματα μένουν πιο πολλή ώρα ξύπνια τα μωρά, ενώ μπορεί να ξυπνήσουν το πρωί π.χ. στις 8.00 και στις 10.00 να ξανανυστάξουν.

 

Επίσης, από τον Οκτώβριο έως τώρα έχουν περάσει 4 μήνες!!!! Είναι αυτό που σου λέω και πιο πάνω.....είναι ραγδέες οι αλλαγές στις αντοχές, σε έναν μήνα μπορεί να λες "Τί ωραία ήταν τότε που κοιμόταν στις 22.00" :grin::-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Όντως, για κάποιον ανεξήγητο λόγο το πρωί κουράζονται πιο γρήγορα και το απόγευμα αντέχουν περισσότερο. Αυτό, αν πας λίγο πίσω, ίσχυει από την βρεφική ηλικία ακόμα, πάντα τα απογεύματα μένουν πιο πολλή ώρα ξύπνια τα μωρά, ενώ μπορεί να ξυπνήσουν το πρωί π.χ. στις 8.00 και στις 10.00 να ξανανυστάξουν.

Το είχα παρατηρήσει εξ αρχής, συν ότι είχα δαιβάσει κ επιβεβαιώσα ότι ο πρωτος ύπνος που κόβουν τα μωρά είναι αυτός αργά το απόγευμα. Αλλά τώρα ξαφνικά μου έκανε εντύπωση η μεγάλη αλλαγή στις αντοχές. Έφταιξαν κ κάποιοι εξωτερικοί παράγοντες κ γι αυτό μπλοκαρα στην αρχή πίστευοντας ότι είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε εμείς διαφορετικό στη ρουτίνα, πέραν της διάρκειας του μεσημεριανού ύπνου, κ εκεί προκάλεσα πολύ εκνευρισμό σε όλους. τώρα το κατάλαβα. απλώς με ψιλοβόλεψε αυτό το αργά το μεσημέρι για άλλους λόγους κ έτσι δεν έχω πολύ διάθεση να το πειράξω, εκτός αν ξεφύγει πολύ και το 10 πάει αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Το είχα παρατηρήσει εξ αρχής, συν ότι είχα δαιβάσει κ επιβεβαιώσα ότι ο πρωτος ύπνος που κόβουν τα μωρά είναι αυτός αργά το απόγευμα. Αλλά τώρα ξαφνικά μου έκανε εντύπωση η μεγάλη αλλαγή στις αντοχές. Έφταιξαν κ κάποιοι εξωτερικοί παράγοντες κ γι αυτό μπλοκαρα στην αρχή πίστευοντας ότι είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε εμείς διαφορετικό στη ρουτίνα, πέραν της διάρκειας του μεσημεριανού ύπνου, κ εκεί προκάλεσα πολύ εκνευρισμό σε όλους. τώρα το κατάλαβα. απλώς με ψιλοβόλεψε αυτό το αργά το μεσημέρι για άλλους λόγους κ έτσι δεν έχω πολύ διάθεση να το πειράξω, εκτός αν ξεφύγει πολύ και το 10 πάει αργότερα. 

Για το τέτρατο νωρίτερα σου απάντησαν και τα κορίτσια οπότε δεν το αναλύω και εγώ.

Γενικά αν σε βολεύει αυτό το πρόγραμμα και ταιριάζει και στο παιδί κράτησε το. Οι ώρες που κοιμάται στο σύνολο στου 24ωρο είναι αρκετές, πραγματικά σε λίγους μήνες θα δεις πως θα μειωθούν  γιατί μεγαλώνοντας αντέχουν πολυ περισσότερο, βέβαια συνήθως κόβουν από τις ώρες του μεσημεριανού ύπνου, το τρίωρο γίνεται 1ώρα..και λίγο παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το είχα παρατηρήσει εξ αρχής, συν ότι είχα δαιβάσει κ επιβεβαιώσα ότι ο πρωτος ύπνος που κόβουν τα μωρά είναι αυτός αργά το απόγευμα. Αλλά τώρα ξαφνικά μου έκανε εντύπωση η μεγάλη αλλαγή στις αντοχές. Έφταιξαν κ κάποιοι εξωτερικοί παράγοντες κ γι αυτό μπλοκαρα στην αρχή πίστευοντας ότι είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε εμείς διαφορετικό στη ρουτίνα, πέραν της διάρκειας του μεσημεριανού ύπνου, κ εκεί προκάλεσα πολύ εκνευρισμό σε όλους. τώρα το κατάλαβα. απλώς με ψιλοβόλεψε αυτό το αργά το μεσημέρι για άλλους λόγους κ έτσι δεν έχω πολύ διάθεση να το πειράξω, εκτός αν ξεφύγει πολύ και το 10 πάει αργότερα. 

Δυστυχώς αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις για να επηρεάσεις τον ύπνο του παιδιού και να τον προσαρμόσεις στο τι βολεύει γενικά την οικογένεια. Η κόρη μου είχε για πολύ καιρό το πρόγραμα ύπνου 9:30-7:30 και 2 ώρες ύπνο το απόγευμα, σύνολο 12 ώρες την ημέρα. Σταδιακά μείωνε τον απογευματινό μέχρι που τον έκοψε. Πλέον ξυπνάει 8:30 και κοιμάται 8:30 το βράδυ, 12 ώρες σύνολο πάλι, προφανώς οι ανάγκες σε ώρες δεν άλλαξαν αλλά πλέον το πάει σερί. Και εκεί που εσύ θα μου έλεγες ότι η ώρα του βραδινού ύπνου της είναι εξαιρετική λόγω αυξητικής ορμόνης και λοιπών θεωριών περί ανάπτυξης, εγώ θα σου πω ότι μας έχει κόψει τα πόδια στην καθημερινότητα αυτή η αλλαγή. Πρώτον ο άντρας μου που την πάει στη μαμά μου πριν το γραφείο τρέχει σαν τρελός το πρωί να προλάβει γιατί η μικρή δεν ξυπνάει με τίποτα και εκείνος προφανώς δε μπορεί να πηγαίνει ότι ώρα θέλει στο γραφείο, δεύτερον η μαμά μου που την έχει όλη μέρα δε μπορεί πλέον να χαλαρώσει λίγο το μεσημεράκι αφού η μικρή δεν κοιμάται, τρίτον αντιμετωπίζω πολύ περισσότερη γκρίνια πριν τον ύπνο γιατί είναι πια κατάκοπη από τη συνεχή δραστηριότητα της ημέρας και τέταρτον τη βλέπω πολύ λιγότερη ώρα ημερησίως αν σκεφτείς ότι γυρνάω σπίτι 6 το απόγευμα και κοιμάται 8μιση.

Εγώ λοιπόν, επειδή πολλά συμβαίνουν και τα γούστα τους αλλάζουν θα σου πρότεινα για άλλη μια φορά να μην ασχοληθείς. Εμείς μόνο υπνωτισμό δεν έχουμε προσπαθήσει να της κάνουμε για να κοιμάται το μεσημέρι. Τίποτα. Θα κάνει αυτό που θέλει και πιθανότατα αυτό που έχει ανάγκη. Γι αυτό χαλάρωσε και αγχώσου με άλλα, κάτι θα βρεις εσύ :) (btw το πρόγραμμα του γιού σου το ζηλεύω).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

έχοντας κοιμηθεί ένα δίωρο, 12-2 ή κ αργότερα καμια φορα. επισης μ φαινεται περιεργο το πρωι να κοιμαται ενα πεντάωρο μετα το ξυπνημα πολυ ευκολα, ενώ υποτίθεται ότι δεν κοιμουνται μεσημέρι σ αυτήν την ηλικία. άρα το χρειάζεται, έτσι δεν είναι; κ αυτο ασχετα απο το ποσο εχει κουραστει το πρωι. Γενικα το απογευμα αντέχουν ξυπνια περισσοτερη ωρα; γιατι ειναι μεγαλη διαφορα αναμεσα στο 5ωρο κ το 7ωρο ή κ 8ωρο.

 

Ο δικός μου το μεσημέρι αρνιόταν να κοιμηθεί κ κοιμόταν πολύ αργά δηλαδή μετά τις 4-5. Έτσι τον κρατούσα για δύο ώρες ξύπνιο κ κοιμόταν στις 7 για βράδυ μέχρι 7 το πρωί. Είχε λιγο γκρίνια στην αρχή αλλά μετά προσαρμοστηκε. Εσένα σε προβληματίζει ή ώρα δέκα, σκεψου εμένα που έφτανε μεσάνυχτα για να κοιμηθεί! :shock:

 

Εγώ το τέταρτο το εφαρμοζω που κ που όταν δω πως ξεφευγουμε πολύ για μερες ξεκινώντας την ρουτίνα ενα τέταρτο νωριτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια εμενα ο δικος μου χτες δεν κοιμηθηκε για μεσημερι γιατι ειχαμε μια υποχρεωση και έπεσε ξερος στις 21:30 ξυπνησε σήμερα παλι στις 10 το πρωι με το ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Εγώ λοιπόν, επειδή πολλά συμβαίνουν και τα γούστα τους αλλάζουν θα σου πρότεινα για άλλη μια φορά να μην ασχοληθείς. Εμείς μόνο υπνωτισμό δεν έχουμε προσπαθήσει να της κάνουμε για να κοιμάται το μεσημέρι. Τίποτα. Θα κάνει αυτό που θέλει και πιθανότατα αυτό που έχει ανάγκη. Γι αυτό χαλάρωσε και αγχώσου με άλλα, κάτι θα βρεις εσύ :) (btw το πρόγραμμα του γιού σου το ζηλεύω).

ναι μη νομίζεις ότι γκρινιάζω, ή μάλλον γκρινιάζω/αγχώνομαι λίγο για την ανάπτυξή του αλλά βασικά το έχω αποδεχτεί. κ το σάββατο που φέραμε φίλους σπίτι κ κοιμήθηκε αργούτσικα κ ειχαν ήδη έρθει, δεν έγινε κ κάτι, έτρεξε λίγο ο άντρας μου για τα τελευταία μαζέματα (δεν λυπάμια καθόλου γι αυτό) κ τους απασχόλησε μέχρι να έρθω κι εγώ, έτσι κ αλλιώς να σερβίρει μπορεί, τελικά δεν είναι τόσο τραγικό, γιατί ένα από αυτά που με πείραζαν ήταν ότι όταν κοιμόταν 9, λέγαμε να έρθει κάποιος 9.30 κ σκεφτόμουν ότι τώρα δεν θα μπορούμε, αλλά κ πάλι δεν έγινε κ κάτι, απλώς θα κοιτάω να μαζεύω κ πιο πριν, κ μέχρι να έρθουν, που δεν είμαστε δα κ εγγλέζοι για να είναι 9.30 νταν στο σπίτι, θα κάθονται με έναν από τους δυο μας. έτσι κ αλλιώς να σε βολεύουν όλα στον ύπνο, δεν γίνεται. κ δεν φταίει κ το παιδί να πειραματιζόμαστε πάνω του. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...