Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικά σχολεία και επίπεδο εκπαίδευσης


g1g1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 hours ago, Βερενίκη said:

θα ξεκινήσω λέγοντας ότι η ιδιωτική εκπαίδευση είναι μία 'νόμιμη' επιλογή στην Ελλάδα. Και έχουμε ως γονείς κάθε δικαίωμα να πιστεύουμε ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα παιδιά μας. Αν ήμασταν επαρχία ή αν δεν μας περίσσευαν χρήματα θα επιλέγαμε κάτι άλλο φυσικά και φυσικά τα παιδιά μας δεν θα έμενα αγράμματα. Αλλά δεν προσβάλλουμε κανέναν με την επιλογή μας και έχω βαρεθεί να απολογούμαι κι εδώ και αλλού γιατί αγοράζω κάτι που μου παρέχετε δωρεάν.

Και όχι δεν αγοράζουμε βαθμούς, αντίθετα θέλουμε αξιοπρεπή αντιμετώπιση του παιδιού, έλλειψη ανατροπών στο οικογενειακο πρόγραμμα, έλεγχο, συνέπεια, αξιολόγηση και παροχές. Θέλουμε μουσικό που να κάνει μουσική, γυμναστή που να κάνει γυμναστική, καθηγητές και δασκάλους σε όλα τα μαθήματα από την αρχή της χρονιάς, βιβλιοθήκη, αυλή που το παιδί να μπορεί να τρέξει και να παίξει μπάλα, καθαρές τουαλέτες και καθημερινό πρόγραμμα από τις 11 Σεπτεμβρίου μέχρι τις 15 Ιουνίου. 

Αυτά, g1g1, για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, τα προσφέρουν ΟΛΑ τα ιδιωτικά. Αυτά αγοράζεις πρώτα πρώτα, είναι το βασικό πακέτο. Τώρα τα παραπάνω για μένα κρίνονται κατά περίπτωση. Ναι, το δημοτικό που πήγαιναν τα παιδιά μας είχε ό,τι θέλαμε. Καλή δουλειά στις ξένες γλώσσες, έφτασαν στην στ δημοτικού σε ένα Α2 στα αγγλικά και τα γαλλικά μέσα στο σχολείο χωρίς ιδιαίτερο. Κάποια παιδιά που τα βοήθησαν οι γονείς τους, πήγαν παραπάνω. Οργανωμένο πρόγραμμα, καλή διδασκαλία αυτών που λέμε δευτερεύοντα μαθήματα και που είναι πραγματικά η 'κουλτούρα' πχ. η μουσική ή τα καλλιτεχνικά διδάσκονταν πολύ σωστά και τα παιδιά, ακόμα και αυτά που δεν είχαν κάποιο ταλέντο ήρθαν σε επαφή με τις τέχνες.  Είχε ένα ωραίο και ευρύχωρο περιβάλλον, ηλιόλουστες τάξεις, τα έμαθαν να είναι ευγενικά, τα ευαισθητοποίησαν για κοινωνικά θέματα, νομίζω κάναμε μία καλή επιλογή. Υπήρχαν και αυτά που λέμε 'δύσκολα' παιδιά, οι δάσκαλοι δούλεψαν μαζί τους, οι γονείς συνεργάστηκαν, έγινε η σωστή διαχείριση μέσα και έξω από την τάξη. Για μένα και τον άντρα μου είχε σημασία να μην είναι ένα σχολείο που γκετοποιεί τα παιδιά (πχ. μόνο καλοί μαθητές, μόνο ήσυχα παιδιά). Θέλαμε ένα σχολείο που να μπορεί να αντιμετωπίσει ένα δύσκολο παιδί χωρίς να καταφύγει στην γνωστή μέθοδο, δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων, 'σπάω τα νεύρα στους γονείς μέχρι να το πάρουν να φύγουν'.

ήταν ένα μεσαίο ιδιωτικό σχολείο, γειτονιάς μπορώ να πω. Κάποια στιγμή σκεφτήκαμε να πάνε σε κάποιο μεγάλο, εξαιρετικό σχολείο, αλλά τελικά μείναμε στα οικεία και στα  σίγουρα. Δεν ξέρω αν βοήθησα.

 

Με βοήθησες αρκετά μπορώ να πω! Μπορώ να μάθω το σχολείο σας σε πμ; Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

θα ξεκινήσω λέγοντας ότι η ιδιωτική εκπαίδευση είναι μία 'νόμιμη' επιλογή στην Ελλάδα. Και έχουμε ως γονείς κάθε δικαίωμα να πιστεύουμε ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα παιδιά μας. Αν ήμασταν επαρχία ή αν δεν μας περίσσευαν χρήματα θα επιλέγαμε κάτι άλλο φυσικά και φυσικά τα παιδιά μας δεν θα έμενα αγράμματα. Αλλά δεν προσβάλλουμε κανέναν με την επιλογή μας και έχω βαρεθεί να απολογούμαι κι εδώ και αλλού γιατί αγοράζω κάτι που μου παρέχετε δωρεάν.

Και όχι δεν αγοράζουμε βαθμούς, αντίθετα θέλουμε αξιοπρεπή αντιμετώπιση του παιδιού, έλλειψη ανατροπών στο οικογενειακο πρόγραμμα, έλεγχο, συνέπεια, αξιολόγηση και παροχές. Θέλουμε μουσικό που να κάνει μουσική, γυμναστή που να κάνει γυμναστική, καθηγητές και δασκάλους σε όλα τα μαθήματα από την αρχή της χρονιάς, βιβλιοθήκη, αυλή που το παιδί να μπορεί να τρέξει και να παίξει μπάλα, καθαρές τουαλέτες και καθημερινό πρόγραμμα από τις 11 Σεπτεμβρίου μέχρι τις 15 Ιουνίου. 

Αυτά, g1g1, για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, τα προσφέρουν ΟΛΑ τα ιδιωτικά. Αυτά αγοράζεις πρώτα πρώτα, είναι το βασικό πακέτο. Τώρα τα παραπάνω για μένα κρίνονται κατά περίπτωση. Ναι, το δημοτικό που πήγαιναν τα παιδιά μας είχε ό,τι θέλαμε. Καλή δουλειά στις ξένες γλώσσες, έφτασαν στην στ δημοτικού σε ένα Α2 στα αγγλικά και τα γαλλικά μέσα στο σχολείο χωρίς ιδιαίτερο. Κάποια παιδιά που τα βοήθησαν οι γονείς τους, πήγαν παραπάνω. Οργανωμένο πρόγραμμα, καλή διδασκαλία αυτών που λέμε δευτερεύοντα μαθήματα και που είναι πραγματικά η 'κουλτούρα' πχ. η μουσική ή τα καλλιτεχνικά διδάσκονταν πολύ σωστά και τα παιδιά, ακόμα και αυτά που δεν είχαν κάποιο ταλέντο ήρθαν σε επαφή με τις τέχνες.  Είχε ένα ωραίο και ευρύχωρο περιβάλλον, ηλιόλουστες τάξεις, τα έμαθαν να είναι ευγενικά, τα ευαισθητοποίησαν για κοινωνικά θέματα, νομίζω κάναμε μία καλή επιλογή. Υπήρχαν και αυτά που λέμε 'δύσκολα' παιδιά, οι δάσκαλοι δούλεψαν μαζί τους, οι γονείς συνεργάστηκαν, έγινε η σωστή διαχείριση μέσα και έξω από την τάξη. Για μένα και τον άντρα μου είχε σημασία να μην είναι ένα σχολείο που γκετοποιεί τα παιδιά (πχ. μόνο καλοί μαθητές, μόνο ήσυχα παιδιά). Θέλαμε ένα σχολείο που να μπορεί να αντιμετωπίσει ένα δύσκολο παιδί χωρίς να καταφύγει στην γνωστή μέθοδο, δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων, 'σπάω τα νεύρα στους γονείς μέχρι να το πάρουν να φύγουν'.

ήταν ένα μεσαίο ιδιωτικό σχολείο, γειτονιάς μπορώ να πω. Κάποια στιγμή σκεφτήκαμε να πάνε σε κάποιο μεγάλο, εξαιρετικό σχολείο, αλλά τελικά μείναμε στα οικεία και στα  σίγουρα. Δεν ξέρω αν βοήθησα.

 

 

Nομίζω ότι έχεις μία υγιέστατη προσέγγιση επί του θέματος, που κανείς ποτέ δε θα κατηγορούσε :) Εννοείται ότι τα ιδιωτικά σχολεία μπορεί να ταιριάζουν εξαιρετικά σε πολλές οικογένειες, και πολύ καλά κάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

Υπήρχαν και αυτά που λέμε 'δύσκολα' παιδιά, οι δάσκαλοι δούλεψαν μαζί τους, οι γονείς συνεργάστηκαν, έγινε η σωστή διαχείριση μέσα και έξω από την τάξη. Για μένα και τον άντρα μου είχε σημασία να μην είναι ένα σχολείο που γκετοποιεί τα παιδιά (πχ. μόνο καλοί μαθητές, μόνο ήσυχα παιδιά). Θέλαμε ένα σχολείο που να μπορεί να αντιμετωπίσει ένα δύσκολο παιδί χωρίς να καταφύγει στην γνωστή μέθοδο, δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων, 'σπάω τα νεύρα στους γονείς μέχρι να το πάρουν να φύγουν'.

Αν και αποφοιτη δημοσιου σχολειου οπου επισης εστειλα και τα παιδια μου (σε σχετικα καλο προαστειο της Αθηνας) , θα συμφωνησω απολυτα για τα πλεονεκτηματα που ανεφερες των ιδιωτικων εναντι των δημοσιων. Τα δημοσια βεβαια εχουν απο παιδια καθηγητων πολυτεχνειου οι οποιοι τα στελνουν απο αποψη  μεχρι παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και  στις περισσοτερες περιοχες και μεταναστων. Η βαρυτητα που δινουν στις ξενες γλωσσες και στα καλλιτεχνικα επαφιεται στο μερακι του καθηγητη. Στο μονο που διαφωνω ειναι στο ξεσκαρταρισμα των υποψηφιων μαθητων στα ιδιωτικα. Δεν τους διωχνουν γιατι εξαρχης δεν τους δεχονται καν. Μαθητες με μαθησιακα , δυσλεκτικα και με οχι καλες επιδοσεις δεν προτιμουνται. Ετσι δημιουργειται μια σχετικη "ελιτ" η οποια θα βοηθησει και στη διαφημιση των επιτυχιων στις πανελληνιες . Αλλα επιχειρησεις ειναι οποτε δεκτο, ηθικο ισως οχι, αλλα νομιμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melia13 said:

Αν και αποφοιτη δημοσιου σχολειου οπου επισης εστειλα και τα παιδια μου (σε σχετικα καλο προαστειο της Αθηνας) , θα συμφωνησω απολυτα για τα πλεονεκτηματα που ανεφερες των ιδιωτικων εναντι των δημοσιων. Τα δημοσια βεβαια εχουν απο παιδια καθηγητων πολυτεχνειου οι οποιοι τα στελνουν απο αποψη  μεχρι παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και  στις περισσοτερες περιοχες και μεταναστων. Η βαρυτητα που δινουν στις ξενες γλωσσες και στα καλλιτεχνικα επαφιεται στο μερακι του καθηγητη. Στο μονο που διαφωνω ειναι στο ξεσκαρταρισμα των υποψηφιων μαθητων στα ιδιωτικα. Δεν τους διωχνουν γιατι εξαρχης δεν τους δεχονται καν. Μαθητες με μαθησιακα , δυσλεκτικα και με οχι καλες επιδοσεις δεν προτιμουνται. Ετσι δημιουργειται μια σχετικη "ελιτ" η οποια θα βοηθησει και στη διαφημιση των επιτυχιων στις πανελληνιες . Αλλα επιχειρησεις ειναι οποτε δεκτο, ηθικο ισως οχι, αλλα νομιμο.

Μια χαρά τους διώχνουν γιατί μπορεί να αστοχήσουν στην "συνέντευξη"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Melia13 είπε:

 Στο μονο που διαφωνω ειναι στο ξεσκαρταρισμα των υποψηφιων μαθητων στα ιδιωτικα. Δεν τους διωχνουν γιατι εξαρχης δεν τους δεχονται καν. Μαθητες με μαθησιακα , δυσλεκτικα και με οχι καλες επιδοσεις δεν προτιμουνται. Ετσι δημιουργειται μια σχετικη "ελιτ" η οποια θα βοηθησει και στη διαφημιση των επιτυχιων στις πανελληνιες . Αλλα επιχειρησεις ειναι οποτε δεκτο, ηθικο ισως οχι, αλλα νομιμο.

 

Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι το σχολείο που επιλέξαμε ΕΜΕΙΣ έχει υποδομή και για παιδιά που θα εμφανίσουν κάποιο μαθησιακό πρόβλημα. Το επιλέξαμε έτσι επειδή μας ενδιέφερε προσωπικά. Πολύ λίγα μαθησιακά προβλήματα φαίνονται στο νηπιαγωγείο και αν το σχολείο δεν μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά καλά κάνει και δεν τα δέχεται. Τα περισσότερα θεματάκια προκύπτουν (ή και λύνονται βέβαια) στην συνέχεια. Δεν ξέρω τι κάνουν τα περισσότερα σχολεία, εγώ ξέρω ότι τα καλά σχολεία έχουν υποδομές για τις περιπτώσεις αυτές. Το δικό μας είχε πάντως.

Τώρα λες για 'ελίτ' -πνευματική να υποθέσω- και γελάω γιατί φέρνω στο νου μου τους συμμαθητές των παιδιών μου. Μια μικτή τάξη ήταν, με τους καλούς, τους κακούς και τους μέτριους.

 

Αυτό που κάνουν κάποια ιδιωτικά είναι να προσφέρουν ένα πολύ βαρύ εκπαιδευτικό πρόγραμμα στα παιδιά, ώστε αν κάποιο παιδάκι δυσκολεύεται, να μην μπορεί να το ακολουθήσει. Ε αυτό το καταλαβαίνει ο γονιός και, αν θέλει το καλό του παιδιού του , δεν το πάει εκεί. 

Θυμάμαι όταν ψάχναμε, πήγαμε και σε σχολείο που μας έλεγε ότι τέλος του νηπιαγωγείο το παιδί θα ξέρει να γράφει και να διαβάζει. Ε, δεν ήταν για το δικό μας παιδί, που τώρα βέβαια είναι πολύ καλός μαθητής αλλά στα 6 του ήταν λίγο 'αδιάφορος' για να το πω ευγενικά. 

 

Γι αυτό είπα ότι πέραν από τα βασικά, στη συνέχεια επιλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Μια μικτή τάξη ήταν, με τους καλούς, τους κακούς και τους μέτριους.

Το τι είναι μικτή τάξη είναι πολύ ασαφές και γενικό. Μια μικτή τάξη ενός μέτριου ιδιωτικού, μπορεί να είναι χαμηλότερου επιπέδου από μια μικτή τάξη ενός καλού δημόσιου σχολείου "καλής" περιοχής, αλλά σίγουρα είναι υψηλότερου επιπέδου από μια μικτή τάξη μιας απλής γειτονιάς αστικού κέντρου ή ημιαστικής περιοχής, όπου βρίσκεις και παιδιά σχεδόν αναλφάβητα (όχι λόγω καταγωγής ή οικογενειακού περιβάλλοντος, απλώς η μαθησιακή τους εξέλιξη σταμάτησε κάπου στην 3η-4η δημοτικού). Τέτοια παιδιά προφανώς δεν θα βρεις σε ένα ιδιωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Το τι είναι μικτή τάξη είναι πολύ ασαφές και γενικό. Μια μικτή τάξη ενός μέτριου ιδιωτικού, μπορεί να είναι χαμηλότερου επιπέδου από μια μικτή τάξη ενός καλού δημόσιου σχολείου "καλής" περιοχής, αλλά σίγουρα είναι υψηλότερου επιπέδου από μια μικτή τάξη μιας απλής γειτονιάς αστικού κέντρου ή ημιαστικής περιοχής, όπου βρίσκεις και παιδιά σχεδόν αναλφάβητα (όχι λόγω καταγωγής ή οικογενειακού περιβάλλοντος, απλώς η μαθησιακή τους εξέλιξη σταμάτησε κάπου στην 3η-4η δημοτικού). Τέτοια παιδιά προφανώς δεν θα βρεις σε ένα ιδιωτικό. 

 

Φυσικά και θα βρεις, αλλα θα τα διώξουν. Τα ακριβά ιδιωτικά κάνουν ένα ξεσκαρτάρισμα, ειδικά στο Λύκειο που πρέπει να φτιάξουν τα ποσοστά τους σε επιτυχίες για την τριτοβάθμια, εγχώρια ή μη. Οπότε αυτά τα παιδιά που δεν τραβάνε με τίποτα, αν δεν έχουν φοβερά γερό μέσο,  "ενθαρρύνονται" να αλλάξουν σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Το τι είναι μικτή τάξη είναι πολύ ασαφές και γενικό. Μια μικτή τάξη ενός μέτριου ιδιωτικού, μπορεί να είναι χαμηλότερου επιπέδου από μια μικτή τάξη ενός καλού δημόσιου σχολείου "καλής" περιοχής, αλλά σίγουρα είναι υψηλότερου επιπέδου από μια μικτή τάξη μιας απλής γειτονιάς αστικού κέντρου ή ημιαστικής περιοχής, όπου βρίσκεις και παιδιά σχεδόν αναλφάβητα (όχι λόγω καταγωγής ή οικογενειακού περιβάλλοντος, απλώς η μαθησιακή τους εξέλιξη σταμάτησε κάπου στην 3η-4η δημοτικού). Τέτοια παιδιά προφανώς δεν θα βρεις σε ένα ιδιωτικό. 

 

 

Εγώ μιλάω πάλι για το δικό μας σχολείο και την σύνθεση του δικού μας τμήματος. 

Και μάλιστα απορώ για την σιγουριά σου, εκτος αν υπάρχει κάποια μελέτη για την ανθρωπογεωγραφία των σχολείων, την οποία εγώ αγνοώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Βερενίκη είπε:

 

 

Εγώ μιλάω πάλι για το δικό μας σχολείο και την σύνθεση του δικού μας τμήματος. 

Και μάλιστα απορώ για την σιγουριά σου, εκτος αν υπάρχει κάποια μελέτη για την ανθρωπογεωγραφία των σχολείων, την οποία εγώ αγνοώ. 

 

Είμαι σίγουρη γιατί νομίζω ότι άνθρωπος που δεν έχει διδάξει σε σχολείο δεν μπορεί να φανταστεί σε τι ακριβώς κατάσταση άγνοιας αναφέρομαι. Κι εγώ αν δεν έκανα αυτή τη δουλειά προφανώς δεν θα το γνώριζα., εδώ συνάδελφοι του Λυκείου δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς εννοούμε, πιστεύουν απλώς ότι οι πιο τραγικές καταστάσεις που φτάνουν στα λύκειά τους είναι μαθητές που τους περνούσαμε χαριστικά στο Γυμνάσιο γιατί δεν κάνουμε σοβαρή δουλειά, δεν φαντάζονται ότι εμείς τους παραλάβαμε σε κατάσταση επιπέδου γραφής και ανάγνωσης πρώτων τάξεων δημοτικού και αν. Ε δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα σοβαρό ιδιωτικό τέτοιες περιπτώσεις θα τις αφήσει να διαιωνίζονται. Ακόμα κι αν δεν μπορεί να κάνει κάτι εξατομικευμένο ή δεν παρακινήσει τους γονείς να βρουν τις αιτίες και να ζητήσουν κάποια βοήθεια, λογικά δεν θα τους δεχτεί στο Γυμνάσιο, εκτός πια αν μιλάμε για σχολείο που εγγράφει τον οποιονδήποτε για να έχει πελάτες. 

 

Εξαλλου δεν είναι προσβλητικό το να λέω ότι είναι πολύ σχετικό το τι εννοούμε μικτή τάξη. Αυτό ποικίλλει από περιοχή σε περιοχή και πολλά σχολεία για διαφόρους λόγους, δεν είναι ενδεικτικά του μέσου όρου. Ασχέτως αν είναι δημόσια, ιδιωτικά, πειραματικά ή πρότυπα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ιδιωτικό σχολείο που εξυπηρετεί παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες ή ειδικές ανάγκες, υπάρχει ένας εντελώς άλλος ορισμός του τι είναι μαθησιακή δυσκολία και ειδική ανάγκη. Δεν το λέω σαν μομφή απαραίτητα, στο κάτω κάτω είναι μία επιχείρηση. Και δεν μπορεί να δυσαρεστήσει την πλειοψηφία των πελατών, που δεν θέλουν μαζί με το παιδί τους ένα συμμαθητή που δεν μπορεί να μείνει σε καρέκλα, είναι επιθετικός, δεν μιλά, έχει ακράτεια κλπ. Περιστατικά που φυσικά και γίνονται δεκτά στις τάξεις των δημοσίων σχολείων. Η μαθησιακή δυσκολία δεν είναι μόνο το ότι το παιδί γράφει το ε σαν 3 ή ότι χρειάζεται παραπάνω χρόνο για να παραδώσει το γραπτό, υπάρχουν και οι μαθητές που δεν μπορουν να εκφραστούν λεκτικά, που γίνονται επιθετικοί αν κάποιος παραβιάσει τον προσωπικό τους χώρο, που έχουν τικ που ενοχλούν τους υπόλοιπους, που έχουν ατυχήματα στην τουαλέτα κλπ. Ο ορισμός της μικτής τάξη για το δημόσιο σχολείο μπορεί να έχει άνετα 1-2 παιδιά με αυτισμό, 2-3 αλλοδαπούς με δυσκολία στη γλώσσα και κάποιο παιδί τόσο παραμελημένο που δεν έχει καν τετράδιο. Δεν το λέω σαν "κατάντια" του δημοσίου, ίσα ίσα το θεωρώ τεράστια επιτυχία ότι παιδιά που ήταν δακτυλοδεικτούμενα όταν ήμουν εγώ μαθήτρια, πλέον είναι τόσο ενσωματωμένα που κανένα παιδάκι δεν παραξενεύεται από την συνύπαρξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

...... κάποιο παιδί τόσο παραμελημένο που δεν έχει καν τετράδιο. 

 

Εσύ λες αυτό παραμελημένο κι εγώ λέω το άλλο που πηγαινοέρχεται στα πάρτι με ταξί από τα 8 και τόσα χρόνια δεν έχουμε δει τους γονείς του.....

Το ίδιο δύσκολο είναι να ενσωματωθούν και τα δύο.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Σε ένα ιδιωτικό σχολείο που εξυπηρετεί παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες ή ειδικές ανάγκες, υπάρχει ένας εντελώς άλλος ορισμός του τι είναι μαθησιακή δυσκολία και ειδική ανάγκη. Δεν το λέω σαν μομφή απαραίτητα, στο κάτω κάτω είναι μία επιχείρηση. Και δεν μπορεί να δυσαρεστήσει την πλειοψηφία των πελατών, που δεν θέλουν μαζί με το παιδί τους ένα συμμαθητή που δεν μπορεί να μείνει σε καρέκλα, είναι επιθετικός, δεν μιλά, έχει ακράτεια κλπ. Περιστατικά που φυσικά και γίνονται δεκτά στις τάξεις των δημοσίων σχολείων. Η μαθησιακή δυσκολία δεν είναι μόνο το ότι το παιδί γράφει το ε σαν 3 ή ότι χρειάζεται παραπάνω χρόνο για να παραδώσει το γραπτό, υπάρχουν και οι μαθητές που δεν μπορουν να εκφραστούν λεκτικά, που γίνονται επιθετικοί αν κάποιος παραβιάσει τον προσωπικό τους χώρο, που έχουν τικ που ενοχλούν τους υπόλοιπους, που έχουν ατυχήματα στην τουαλέτα κλπ. Ο ορισμός της μικτής τάξη για το δημόσιο σχολείο μπορεί να έχει άνετα 1-2 παιδιά με αυτισμό, 2-3 αλλοδαπούς με δυσκολία στη γλώσσα και κάποιο παιδί τόσο παραμελημένο που δεν έχει καν τετράδιο. Δεν το λέω σαν "κατάντια" του δημοσίου, ίσα ίσα το θεωρώ τεράστια επιτυχία ότι παιδιά που ήταν δακτυλοδεικτούμενα όταν ήμουν εγώ μαθήτρια, πλέον είναι τόσο ενσωματωμένα που κανένα παιδάκι δεν παραξενεύεται από την συνύπαρξη.

Σχετικό είναι το ποσο έχουν ένσωματωθει, γιατί συχνά είναι κ τα πρώτα υποψηφια θυματα bullying. ή εστω τα παιδια που κανεις δεν κανει παρεα. αλλα οντως ειναι σημαντικο τι οτι συνυπαρχουν, σέβομαι βεβαια οτι δεν θεωρουν τοσο σημαντική ή αναγκαια αυτη τη συνύπαρξη με τα δικα τους παιδια ολοι οι γονεις. εγω απο τη δικη μου προσωπικη εμπειρεια παντως, που απ το γυμνάσιο της γειτονιας πηγα σε πειραματικό, επιμενω οτι εμενα δεν μου εκανε καλο στην ευρύτερη κοινωνικη μου παιδεια το οτι ημουν σ ενα πιο επίλεκτο περιβαλλον. και το ιδιο νιωθει κ η αδερφη μου. οσες φορες στη διυλεια μας χρειαστηκε να συνεννοηθουμε με ανθρώπους διαφορετικών μορφωτικών και κοινωνικων  περιβαλλοντων, δυσκολευτήκαμε παρα πολυ και σιγουρα οφείλεται και  στην υπερβολικη φροντιδα να εχουμε τις "σωστες" παρεες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αφήνω αυτό εδώ, το διάβασα πρόσφατα και σχετίζεται με το θέμα της ανάρτησης..

 

https://www.ipaidia.gr/paideia/sindesmos-idiotikon-sxoleion-oi-mathites-ton-ellinikon-idiotikon-proigountai-kata-2-ekpaideutika-eti

Link to comment
Share on other sites

Αναρρωτιέμαι πόσο αντιπροσωπευτικό είναι το δείγμα, δεδομένου του εύρους των συνθηκών από δημόσιο σε δημόσο σχολείο. Πιθανότατα δηλαδή αν συγκρίνεις και περιφέρειες της χώρας ή και γειτονιές να βγάλεις τεράστειες διαφορές μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει δημόσιο αλλά πήγα και σε ιδιωτικό κάποια χρόνια και δεν μου άρεσε. Έμαθα περισσότερο στο δημόσιο αλλά εμένα μου ταίριαξε, κουμπωσα που λέμε, καλυτερα. Εγώ είχα ζητήσει από τους γονείς να φύγω και ήταν πολύ καλή επιλογή. Από φίλους μου σε εκείνο το σχολείο ελάχιστοι πέρασαν με την αξία τους πανελλαδικές, οι πιο πολλοί έφυγαν έξω με τα λεφτά του μπαμπα. Εγώ επειδή ήμουν και λίγο επαναστατική σαν έφηβη ήθελα να "αποδείξω" ότι μπορώ να κάνω πολλά χωρίς τη βοήθεια κανενός. Και indeed, I did it.

Στο σχολείο που τελείωσα - το δημόσιο-είχε καθηγητάρες που ασχολούνταν, κάναμε κι άλλα όπως μουσική, καλλιτεχνικά και ο διευθυντής απίστευτος.  Στο δια ταύτα, εγώ που θα είχα την δυνατότητα να στείλω τα παιδιά μου ιδιωτικό - μικρό και οικονομικό ας το πούμε - θα προτιμήσω να τα στείλω δημόσιο γιατί το προτιμω για πολλούς λόγους.  εκ νοοτροπίας δηλαδή και προσωπικής εμπειρίας, επιλέγω δημόσιο.

 

Γενικά είμαι της άποψης ότι και λεφτά να έχεις, ακόμα κι αν σου περισσεύουν, πρεπει να προσέχεις που, πως και γιατί τα δίνεις. Γενικώς απεχθάνομαι την εκμετάλλευση σε πολλούς τομείς όμως. Δε λέω πως εκμεταλλευονται τα ιδιωτικά, οντως υπάρχουν εξαίρετα που κάνουν αυτό που προβάλλουν, αλλά δεν πιστεύω πως ισχύει και αυτό το ότι πληρώσεις παίρνεις. 

Τη ζωή δεν την πληρώνεις άλλωστε για να την κερδίσεις. Κάπως έτσι ξεκινά η δική μου φιλοσοφία δηλαδή. 

Όλα από μια φιλοσοφία ξεκινούν.. 

 

Να συμφωνήσω πως παίζει ναι μεν ρόλο και η περιοχή, όχι όμως πάντα γιατί υπάρχουν σχολεία εξαιρετικά σε πολύ υποβαθμισμενες περιοχές που έβγαλαν διαμάντια(και βγάζουν) . Περιοχές που μόλις κλείσει το σχολείο γινεται απέξω διακίνηση ξέρω γω από αλητάμπουρες του ίδιου του σχολείου και μαθηταραδες που πάνε σπίτια τους αμέσως που διαβάζουν ασταμάτητα και προοδευουν και βγάζουν το καπέλο. Επίσης μην ξεχνάμε και πολλούς αλλοδαπούς σημερα, που παρά τις στερήσεις, ρουφουν σαν παλαβόι τη γνώση. Αναφορικα με τις υποβαθμισμενες περιοχές που είπατε. Θέλω να πω, εμένα με ενδιαφέρει η μόρφωση κοινωνικά και όχι μόνο γνωστικά. Και γενικώς δε μου αρέσει να γενικευω. Όλα έχουν τα υπέρ κ τα κατά τους.

 

Και απαντώντας στη θεματοθετρια, επειδή ειναι πάρα πολύ υποκειμενικό το ζήτημα, θα έλεγα να κάνεις μια λίστα με όλα αυτά που θες να διδάξεις το παιδί σου και να ιεραρχησεις τις προτεραιότητες σου κι έπειτα από μόνο του θα σε πάει να επιλέξεις τι θέλεις. Επίσης αν δε δοκιμάσεις και τα δύο ποτέ δε θα είσαι σίγουρη 100 τα 100. Εδώ όσα κι αν διαβάσεις, απλώς θα επηρεαστεί θετικά ή αρνητικά, ουσιαστικά είναι κάθε άποψη εντελώς προσωπική. Τέλος, το τελευταιο  λόγο θα έχει το παιδί σου, αργά ή γρήγορα. Εσύ κινεισου εκεί που πιστεύεις καλύτερα και βλέπεις. Δεν υπάρχει πάντως λάθος ή σωστό ούτε γενικοτητα. Κι εγώ έτσι θα ξεκινήσω αλλά μπορεί να καταλήξουμε ιδιωτικό. Κι εσύ να ξεκινήσετε ιδιωτικό και να τελειώσετε δημόσιο όπως συνέβη με εμένα. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη. Απλώς ξεκινασ με τη δική σου λογική και ένστικτο.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...